Kardinaal v. Roey neemt stalling teqen het communisme mmm 0ph Deens schip ter hoogte van Castricum !ek geslagen en gezonken Voor Alkmaar en omgeving Alle negentien ojdvarenden hehouden aan land gebracht H1 Hun kind van acht maanden in een beek verdronken BENELUX-STATEN GEVEN HUNOORDEEL „MARSHALL-LANDEN" waarschijnlijk in Maart bijeen MOSKOU VERONTWAARDIGD over publicatie der documenten m DINSDAG 10 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11451 BUREAUX: Staking te Enschede houdt aan Moeilijke redding Frans-Spaartse grens geopend Duitser geeft zijn vrouw de schuld over Bevin's plan voor een Westerse Unie Conferentie-crisis DEEL VAN CURACAO- DELEGATIE WIL NAAR HUIS Ooievaar als lentebade Het Franse eiland Reunion, in de Indische Oceaan nabij Mada gascar, is door een cycloon geteisterd. Een beeld van de enormc ravage. Sfeunbedrag een milliard dollar minder? Inzake de betrekkingen tussen de nazi's en de Russen Rusland gaat ook publiceren Sovjet-Unie wil de volkeren onder druk van de ellende houden K ■Ril 4r Ook de Yankees hebben hun tradities. Hier een kijkje op een Camavals-vieconcours, gehouden in het IJsbeermeer te St. Paul (Minnesota). Bijfen zijn in het ijs gehakt (ja, daar vriest het!) en de ganse jolige gemeente van visserlieden en hun aanhang schaarCzich daarom heen. Goed succes, heren! Vijftien doden bij Weerst Amerikaanse troepen naar Palesf-ina? VADER VAN TWAALF KINDEREN bij aanrijding gedood MEVROUW ROOSEVELT NAAR ONS LAND Na twee jaar Nieuuu Hoofdredaeteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Direct eur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestr-aat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank van de Arbeid ten tweede male wydde aan agrarische belangen, is een en ander naar voren gebracht over het grondgebruik, het kleine bedrijf en de politiek in het belang van de kleine boer. Daar zijn een paar rake dingen gezegjJ, die echter voor ons geen nieuws zijn. Er Is echter ook beweerd, dat een constructieve grondpolitiek en een constructieve politiek in het belang van de kleine boer „volkomen socialistisch is". Dat is echter onjuist. Wij houden er niet van, de dingen te verwarren, al doet men dat ten aanzien van het woord socialistisch ook van bepaal- de zijde met een zekere voorliefde. Maar wij verstaan het evenmin, als een gezaghebbend man als de heer van Cauwelaert, onze Belgische vriend, voor iets als een „katholiek socialisme" pleit. Wij hebben immers vroeger al vaak en in de oorlogs- jaren al heel bijzonder, geleerd, welk een verwarring en welk een onoprechtheidl er ontstaat, als men begrippen en stelsels aan- duidt door woorden, die aanvanke- lijk een heel andere betekenis heb ben. Men weet dan niet meer, wat bedoeld wordt. Er ontstaat gemak- kelijk misleiding, wat dan ook meestal de bedoeiing was. Zo is op het agrarisch congres van de P.v.d.A. enerzijds betoogt, dat socialistische politiek de redding betekent voor het platteland, en anderzijds, dat het socialisme er op dit congres bekaaid is afgekomen. Dan zou het er dus voor het platte land somber uitzien! Gelukkig is noch het een noch het ander waar. Het is maar de vraag, wat men onder socialisme moet verstaan en aangezien daar- over binnen de kringen van de Party van de Arbeid geen eenstem- migheid bestaat, menen wij veiliger te doen met ons te houden aan de volstrekt katholieke opvatting, als men wil de christelijke, als men wil de solidaristische. Wanneer minister Mansholt op het congres betoogt, dat het gebruik van de grond primair is en niet de eigenaar, dan is dat, mits goed ver staan, niet socialistisch, maar katho- liek. Want socialistisch, in de ware zin van het woord en om de ware zin gaat het toch is het, dat ook de grond, als productiemiddel, aan de gemeenschap komt. Maar katholiek is het, niet nu pas, maar altyd geweest, dat de eigendom, ook van grond, een on- vervreemdbaar recht is, maar de beschikking over de grond door de gemeenschap. die het algemeer. wel- zijn moet behartigen, aan regels kan worden gebonden. Principieel is dus wel degelijk, volgens de katholieke opvatting de eigenaar de mens! primair, en dus dienen met name de rechten van de kleine grondbezitters en de kleine pachters te worden ontzien. Practiseh zal, meestal alleen in ge- vallen van groot grondbezit, ter wille van een redelijk, dus zedelijk gebruik van de grond, ordening nodig zijn, die er toe leidt, dat het grondgebruik ten algemene nutte strekt. Men zegge niet, dat dit socialis tisch is, dat is het nu juist niet. Het is volkomen de katholieke opvat ting, door de Katholieke Partij voortdurend verdedigd. Als minister Mansholt beweert, dat er voor deze zijde van het grondprobleem „ook bij de K.V.P. belangstelling komt", dan kunnen wij een glimlach over zoveel ministeriele onnozelheid nau- weiyks onderdrukken. De feiten en de documenten be- wijzen, dat die belangstelling er by de Katholieke Partij reeds lang was. En wanneer het „Vrije Volk" boven zijn verslag van het congres zet: „De kleine boer heeft de intense belang stelling van de Partij van de Ar beid", dan weten wij precies, waar het om te doen is, als we naar de kalender kijken en de datum van de verkiezingen zien naderen Dat is misschien dan wel socialis tisch, maar van onze kans was die belangstelling er altijd, ook als er geen verkiezingen in uitzicht zyn. De feiten zullen spreken. Het stakingsconflict bij de N.V. Spinnerij Oosterveld te Enschede is ondanks de Zaterdag en Maandag gevoerde besprekingen niet tot op- lossing gekomen. Het aantal stakers is echter met ruim 100 man afge- nomen, zodat thans nog 40 pet. van de arbeiders in staking is. ET DEENSE s.s. „LOTTE SKOU", groot 1420 bruto registerton, dat geladen met kolen van Danzig op weg naar Gent was, is gisterenmiddag om half zes, ter hoogte v'an Castricum gezon ken. Om twee uur gisterenmiddag ontving radio-Scheveningen een noodsein van het schip, dat bij de boei ongeveer zes en een halve mijl ten Z.W. van Egmond voor anker was gegaan, maar van zijn ankers was losgeslagen. Het schip zonk nadat alle 19 opvarenden door de reddingboot ..Neeltje Jacoba" aan boord waren genomen. Het schip was voor anker gegaan om zich voor afdrijven naar de kust te behoeden. Het sloeg echter voor de tweede maal van zijn an kers los en het dreef naar de kust. De reddingsboten, de „Neeltje Ja coba" en de sleepboot ,.Noord-Hol- land" van de firma Wijsmuller uit Den Helder vertrokken om de be- manning van het schip hulp te bieden. De storm had voor de kust zo'n hevige kracht ontwikkeld, dat de sleepboten van IJmuiden de haven niet konden verlaten. Om vier uur in de middag was het de ..Neeltje Jacoba" gelukt reeds tien van de negentien opva renden aan boord te nemen. Inmid- dels lag het schip dwars voor de kust in vliegend stormweer. De hoge zeeen sloegen voortdurend op het voorschip, waarvan de luiken van het voorlogies waren ingesla- gen. Het schip kon het tegen het he vige noodweer onmogelijk vol hou den. De wand van de machine- kamer sloeg lek en de ruimte liep langzaam vol water, terwijl de vuren door het binnenstromende water werden geblust. Toen was het ogenblik gekomen, dat ook de kapitein met de andere acht leden van de bemanning besloten het wrak te verlaten. Zy werden even- eens door de „Neeltje Jacoba" op- genomen. ,.Drie kwartier nadat ik de laatste negen opvarenden had overgenomen, zag ik het schip in de golven verdwynen", zei Klaas van der Meulen, de dappere scnipper van de reddingboot, toen de ..Neeltje Jacoba" de haven van IJmuiden om ongeveer halt zeven binnenliep. Hachelijk ogenblik De meeste leden van de be manning van de ,,Lotte Skou" ge- lukte het behouden in het mid- scheeps opgestelde springnet van de langszjj gekomen ..Neeltje Ja coba" te belanden. Een opvaren- de mistte echter, kwam tussen schip en reddingboot in zee te- recht en beleefde enkele hache- lijke ogenblikken. Voor dat de hoge zeeen de beide boten weer tegen elkaar hadden gedreven was hij echter al aan boord gene- sen en werd in de kajuit van droge kleren voorzien. Slechts een der zeelieden heeft 'n onbetekenende snywond aan de hand opgelopen. Aller zijn gastvrij in IJmuiden opgenomen en zullen waarschijnlijk per eerste gelegen- heid naar Denemarken terugkeren. De kapitein van de sleepboot „Noordholland", die de „Lotte Skou" bereikte, toen het schip reeds als verloren moest worden beschouwd. keerde onverrichter zake op zijn basis terug. De schip- per van de ..Neeltje Jacoba" houdt de reddingboot vaar klaar. daar voor IJmuiden nog een kustvaar- tuig voor anker ligt. Toen de kapi tein gisterenavond door de terug- kerende reddingboot gepraaid werd bleek dat hij uit vborzorg voor anker was gegaan en geen assisten- tie nodig had. De grens tussen Frankrijk en Spanje is te middernacht officieel heropem}, na bijna twee jaar ge- sloten te zyn geweest. Voor de rechtbank te /titphen hadden zich gisteren een Duitse militair J. Theissen en zyn Hol- landse vrouw te verantwoorden, die omstreeks Maart 1945 hun dochtertje van acht maanden in een dekentje gewikkeld en in een beek van het landelijke Klaren- beek hadden verdronken. HgJ drama was uitgekomen, doordat de man er in een brief aan zijn vrouw, geschreven uit het kamp te Avegoor, op had gezinspeeld. De vrouw, die geheel verslagen in de verdachtenbank, het verhoor van de president onderging, kwam uit een fatsoenlijk milieu. Het was haar in de oorlogsdagpn slecht gegaan. Haar verloofde was aan t b. c. ge- storven. Daarna was zij onder be- koring gekomen van een Duitser. Met hun kind waren zy naar Duits- land gegaan, waar de vrouw echter Mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, Nederlands buiten- gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen, heeft Maandag op het Britse departement van Bui- tenlandse Zakgn een onderhoud ge- had met Sir Ivone Kirkpatrick, as- sistent-onderminister van Buiten- landse Zaken. In gewooniyk goed ingelichte kringen neemt men aan, dat baron Bentinck gesproken heeft over de twee voornaamste kwesties, welke op het ogenblik tussen Engeland en de Benelux-staten hangende zijn, nl. de wijze waarop de regeringen van Belgie, Nederland en Luxemburg betrokken moeten worden bij het werk van de driemogendhedencon- ferentie over west-Dui(sland, die op 19 Februari te Louden zal aanvan- gen, en de houding van de Benelux- staten ten opzichte van het plan voor een Westerse Unie. Ook de Belgische en Luxemburg- se diplomatieke vertegenwoordigers te Londen hebben op het Britse de partement van Buitenlandse Zaken mondeling hun standpunt uiteenge- zet. Er is nog geen beslissing geno men over de manier, waarop het Britse ontwerp voor een bondge- nootschap zal worden voorgelegd aan de Benelux. Een woordvoerder van het Britse departement van Buiten landse Zaken deelt mede, dat ook Frankrijk en Engeland het nog niet eens zijn over de verdere stappen. Van gewooniyk welingelichte zy- de wordt vernomen, dat het ont werp door Engeland en Frankrijk besproken is, voordat de Benelux haar mondeling commentaar heeft geleverd, zodat ook geen rekening kon worden gehouden met de ver- mpedelijk uitgesproken critieK aan- gaande de nutteloosheid van een verdrag tegen „het lijk van Duits- land" volgens het "model van het Brits-Frans verdrag van 1947. De woordvoerder van het minis- terie verklaarde voorts, dat tot dus- ver geen uitnodigingen aan de Be nelux verzonden zijn voor de bijwo- ning van de drie-mogendhedencon- ferentie over de toekomst van Duits land in Februari te Londen te hou den. geen genade kon vinden in de ogen van de vrienden en familie van haar Duitse man. Toen het lot van Duitsland zich voltrok, had den zij in de hongerwinter de vlucht genomen naar het land, dat, zoals de officier van justitie zei. de man had mee helpen verwoesten. Lo- pende achter de kinderwagen met hun acht maanden oude dochter tje, hadden zij Klarenbeek be- reikt. De man durfde zich niet bui ten te vertonen, daar hij bang was, dat de Tommies hem zouden arres. teren. Inkomsten had het echtpaar niet, zodat de vrouw hier en daar moest bedelen om aan de kost voor het gezin te komen. Het kind werd ziek, het leed aan een oorontste- king. Het bezit van het dochter tje begon het echtpaar hoe langer hoe meer te drukken en zo kwa- men zij. op het I. -e zich van het meisje te ontdoen. Zy wikkelden het in een deken en de moeder begaf zich naar de beek om het daar in het water te werpen. Zij 6chrok echter terug voor deze daad en gaf het kind, na het gekust te hebben, aan de vader, die de gru- welijke daad volvoerde. De Duitser liet zyn moffen- natuur ook voor de rechtbank niet in de steek. Hy gaf zUn vrouw de schuld van alles. De president noemde deze verachtelgke hou ding typerend voor een gedege- nereerd ras. „Deze Teutoon", zo sprak hy, „heeft uit het kamp zijn vrouw een brief vol walge- lijke lievigheden geschreven, maar haar tevens gedreigd hun ge- heim te zullen verraden als zij 't waagde zich met andere mannen in te latcn." De officier van justitie eiste te gen de vrouw, rekening houdende met de tijdsomstandigheden, een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Tegen de Duitser werd vijf -jaar ge- eist en daarna uitzetting naar Duits land. 21 Februari zal de rechtbank uitspraak doen. De Ronde Tafelconferentie met Suriname en Curagao traineert nog steeds op de moeilijkheden binnen de Curagaose afvaardiging. Tijdens het weekeinde namen deze zulk een vorm aan, dat enkele leden zeiden „liever te vertrekken". Dit is het standpunt van mr. S. W. van der Meer, woordvoerder der Democra- ten en geboren Nederlander. Er werden op het Kasteel Oud- Wassenaar informele besprekingen gevoerd, die ertoe geleid hebben dat de Curagaoenaars voor heden een bespreking hebben gevraagd met dr. L. J. M. Beel. Men wil thans de- finitief de gedragslijn vaststellen ter zake de twee punten: onmiddellyke autonomie voor Curagao en het recht van afscheiding van Aruba. Over het eerste zal bij het onder houd de heer Van der Meer het woord voeren, over het tweede dr. Da Costa Gomez. Het mandaat dat de Statendelegatie meekregen vergt inwilliging van beide punten voor deelneming aan de Ronde Tafelcon ferentie. Alleen het lid L. Gerharts heeft zich openlijk van dit mandaat gedistancieerd. De Arubanen zijn zo zeggen zij tevreden met een principiele er- kenning van het recht van afschei ding, waarna een commissie van Arubanen en Curagaoenaars onder een Nederlandse voorzitter de zaak zou uitwerken. Mr. Van der Meer verklaarde, dat bij niet-inwilliging van beide pun ten enkele leden weleens zouden kunnen vertrekken. Het bericht van de Volkskrant dat de delegatie zou vertrekken, noemde men wat over- dreven. In elk geval zouden by een on- verhoopt vertrek van mr. Van der Meer c.s. (vermoedelijk dus Jonck- heer en de Arubanen) enkele ande- ren hier blyven. Of die dan namens Curagao zouden kunnen spreken is twijfelachtig. De Surinamers wensen de Conferentie voort te zetten. De eerste ooievaars zijn in de Elzas aangekomen, zes weken vroe ger dan gewoonlijk. Men conclu- deert hieruit, dat de winter dit jaar kort zal zijn, daar de ooievaar als lentebode wordt beschouwd. WOLGENS welingelichte krin- gen te Washington zou de mogelykheid bestaan van een conferentie der zestien Marshall- landen in Maart aanstaande. Naar verluidt is men het er bij infor mele besprekingen tussen Groot- -Brittannie, Frankryk en de Ver- enigde Staten over eens gewor- den, dat het meest geschikte tijd- stip waarschijnlijk zou zyn onge veer de tweede week in Maart, na het debat van de Amerikaanse Senaat over het plan en nadat de commissie voor buitenlandse aan- gelegenheden van het huis van afgevaardigden haar versie van het wetsontwerp heeft uitge- bracht. Inmiddels wordt van waarnemers In een verklaring van het iSovjet-informatie bureau, uitgege- ven door 't ministerie van buiten landse zaken, wordt de publica tie door het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken van de documenten inzake de betrek kingen tussen de Nazi's en de Sovjet-Unie „verraderlyk" ge- noemd. De verklaring zegt. dat de Ameri kaanse actie werd uitgevoerd in sa- menwerking met de Britse en Franse ministeries van buitenland se zaken. Het ware doel van de pu blicatie, aldus de verklaring, was „een verdraaide voorstelling van de gebeurtenissen te geven, een serie leugens omtrent de Sovjet-Unie te IN ZIJN VASTENBRIEF, die handelt over ,,Gods barmhartige liefde" bespreekt Kardinaal van Roey „de angstwekkende toestand in de wereld, welke", aldus de Kardinaal, ,,van een louter menselijk standpunt gezien zo is, dat men zich afvraagt, of de toekomst der beschaving niet hopeloos is. Een der voor naamste mogendheden wil klaarblijkelijk niets weten van een vreedzame oplossing. Hierdoor blijft het ongelukkige mensdom in een toestand tussen oorlog en vrede". ..Inmiddels woedt of dreigt een min of meer verkapte en wisse- lende oorlog op de gevaarlijkste punten van de aardbol." Als eerste voorbeeld noemt de kardinaal Griekenland. Voorts herinnert hy aan de gevechten in het Verre Oos- ten en Palestina. „Tengevolge van deze vernietigingskoorts blijft de economische toestand slecht en ge- hele volken leven in de uiterste nood. Wanneer dan de V.S., wier so- lidariteit en christelijke naastenlief- de bev/onderenswaardig zyn, stoffe- lijke hulp aanbieden voor het her- stel van uitgeputte naties ziet men een ongelofelijk schouwspel: de Sowjet-Unie, haar satellieten en aanhangers wyzen niet slechts de hulp af voor de landen, die over- heersen, doch trachten zelfs met alle krachten de verwezenlijking van deze weldaad te beletten, het- geen slechts zo te verklaren is, zo vervolgt kardinaal van Roey, dat zy de volkeren onder de druk van de ellende en van het lijden willen houden. Alles wyst er op, dat er een soort van lieden is. die niet willen medewerken aan het herstel van hun land, maar integendeel eco nomische ontreddering en maat- schappelijke anarchie beogen. Het is duidelyk, dat het communisme, ondanks bedriegeiyke beloften aan de gemartelde volken niet de echt menselyke goederen wil me- dedelen, n.l. orde, vrede, vrijheid, voorspoed en overvloed. De weldaden die het aanbiedt, zijn: ellende, verdrukking, onvei- ligheid, knechting, gevangenschap, deportatie en de dctod. In plaats van solidariteit en naastenliefde, zaait het communisme haat en tweedracht totdat het, meester van de macht, de uitingen van persoonlijke vrij heid zal versmoren en de bevol- king tot een vormeloze „roemloze en zwijgende massa zal herleiden. Als materialistische instelling heeft het communisme het vooral op de ka tholieke kerk gemunt, waarin het de voornaamste hinderpaal op zijn weg ziet". De kardinaal vraagt zich af welke plaats Belgie in dit ver- ontrustende tafreel inneemt. Hij wijst erop, dat Belgie economisch tot de best herstelde landen van Europa behoort, doch dat zijn eco nomic nauw verbonden is met die van zijn buurland. „Hoe zal Belgie zijn opgang kunnen voortzetten in- dien zijn buren in wanorde en el lende gedompeld zyn. De nationale veiligheid van Belgie met alles wat aaarmede same'nhangt is gebonden aan de veiligheid en de pacificatie van de wereld". De kardinaal be- sloot met de woorden: „De don- kerte, die ons omhult, mag ons ge- loof en verstand niet benevelen". Men heeft thans vyftien ver- koolde lyken gehaald uit het wrak van de autobus, die Zondagavond met 50 passagiers op de weg tus sen Vise en Wecrst in Belgie tegen een boom reed en in brand geraakte. Voor zover bekend, be- vinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. Ooggetuigen verklaarden, dat de bus in voile vaart tegen een boom reed en onmiddellijk daarop in lich- terlaaie stond. De inzittenden, voor zover zij niet het bewustzijn verlo ren hadden, trachtten de ruiten van de bus te breken om aan de vlam- men te ontsnappen. Daar de weg droog was, acht men het niet waar- schynlijk, dat de bus is geslipt. De bestuurder van het voertuig, die gewond is, heeft verklaard, dat hij zich op zeker ogenblik plotseling voor een groep fietsers heeft bevon- den. Hij wilde deze groep ontwijken en stuurde naar links. Hij maakte hierna onmiddellyk een beweging om de wagen weer in de oorspron- kelyke richting te brengen, doch op dat ogenblik werkte de stuurinrich- ting niet meer. De schok van de autobus tegen de dikke boom was zo hevig, dat 6e boom gedeeltelijk werd ontworteld. Een republikeins lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gezegd, dat, naar hem ter ore was gekomen, de Amerikaanse rege- ring overwoog een militaire macht van veertigduizend man naar Pales tina te zenden ter handhaving van de orde. uiten, deze te belasteren en de in- ternationale invloed van de Sovjet Unie als een waarlijk democratisch en trouw strijder tegen de agressie- ve en anti-democratische machten te ondermijnen. Deze verraderlyke houding is in overeenstemming met de meningen omtrent het karakter van inter-geallieerde betrekkingen, die typisch zijn voor de heersende kringen in de Engels-Amerikaanse landen en waarvan het essentiele is, dat, in plaats van eerlijke en op- rechte betrekkingen tussen de ge- allieerden, in plaats van weder- zijdse vertrouwen en steun, er een politiek wordt gevolgd, waarbij elk middel, tot laster toe, wordt ge- bruikt, om en geallieerd land te verzwakket^, het in het eigen klein- hartige belang te exploiteren en zijn eigen positie ten koste van dat geallieerd land te versterken". In de verklaring van 't Sovjet- inlormatiebureau heet het voorts, dat de Westelyke mogendheden ,.de voile verantwoordelijkheid dragen voor de gevolgen" van hun actie. „De Sovjet-Russische rege- ring acht zich thans gerechtigd geheime documenten over de be trekkingen van de drie Weste lyke mogendheden met de Nazi's te publiceren, welke door het rode leger zyn buitgemaakt" In deze verklaring beschuldigt 't Sovjet-informatiebureau de weste lyke mogendheden ervan, dat zij gedurende de gehele vooroorlogse periode de Nazi's de vrije hand hebben gelaten. De V.S. zouden ge- holpen hebben de Duitse herbewa- pening te financieren, terwijl Enge land en Frankrijk een systeem van collectieve veiligheid hadden ver- worpen. Gisteravond reed de motorryder L. F. uit Waspik even buiten de kom der gemeente Waalwijk een wandelend paartje aan. De jonge man e® het meisje werden over de weg geslingerd. De motorrijder L. F., die vermoedelijk over de kop geslagen is, werd met de jongeman B. uit Raamsdonk naar het zieken- huis te Waalwijk overgebracht. Bij aankomst was F. reeds over- leden. L. F„ een vijftigjarige aan- nemer, laat een vrouw met 12 kin- deren achter. De toestand van B. is redelijk.' Mevrouw Roosevelt, de weduwe van de vorige president der Ver. Staten, zal op 12 April te Londen aanwezig zijn bij de onthulling van het monument, dat ter nagedach- tenis van haar man aldaar zal worden opgericht. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal van deze gelegenheid tevens ge bruik maken om op 15 £pril a.s. per K.L.M.-vliegtuig uit Londen naar Nederland te gaan. zy zal zich die dag naar de Utrechtse Univer- sitcit begeven, waar zy zal promo- veren tot ere-doctor in de rechts- wetensc happen. in het Amerikaanse Congres verno men dat thans wel als zeker moet worden aangenomen, dat het steun- bedrag voor de eerste vijftien maan den voor een bedrag van wel een milliard dollar besnoeid zal worden. Tekort van 380.000 arbeiders. De conferentie over arbeids- krachten, te Rome gehouden door de zestien Marshall-landen, is thans gesloten. Het aantal arbeiders, dat door Europese landen met tekort aan arbeidskrachten kan worden opgenomen wordt door de confe rentie geschat op 380.000. Op de Pa- rijse conferentie werd een getal van 700.000 genoemd. De vermindering wordt verklaard door het invoeren van langere werktijden. Tewerk- stelling van vrouwen en in sommige gevallen door verminderde produc- tie tengevolge van tekort aan grondstoffen. Ook het tekort aan woningen levert moeilijkheden op. Het overcompleet aan arbeidskrach ten wordt thans geschat op driehon- derdduizend verplaatste personen en 1.700.000 Italianen. In scheepvaartkringen in de V.S. is men, naar de „New York Times" meldt, van mening, dat het pro- gramma voor de overdracht van schepen in het kader van bet plan- Marshall sterk overdreven is. Men verwacht, dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken het programma voor de verkoop of het charteren van 500 Amerikaanse schepen aan Europese landen zal intrekken of wyzigen. In de berich- ten haalt men de mening van des- kundigen aan, waarin gezegd wordt, dat het de vraag is of de Europese landen, boven wat zO reeds ontvin- gen, behoefte hebben aan meer dan enkele speciale soorten vaartui- gen. TWEE JAAR is het nu geleden, dat de Katholieke Volkspartij in haar nieuwe gedaante werd be- vestigd, nadat de Partijraad van de oude Katholieke Staatspartij in De cember 1945 de resolutie had aange nomen, waarbij het fundament van de partij ingrijpend werd gewijzigd. Toch zat er in die resolutie een belangrijk opportunistisch element. Zij sprak n.l. uit, dat „in de huidige omstandigheden", een partij nood- zakelijk is, die uitdrukkelijk de zedelijke normen, verankerd in de door God geschapen wereldorde en de openbaring tot grondslag en richtsnoer neemt." „In de huidige omstandigheden", dat wil dus zeggen, dat de mogelijk- heid open bleef, dat andere omstan digheden die noodzaak niet meer zouden doen bestaan. Maar het wil ook zeggen, dat men er toe kan komen, zich telkens weer af te vragen, of die „huidige om standigheden" nog slaan op de nieu we omstandigheden, welke door de ontwikkeling van de tijden dan weer geschapen worden. Wij zullen thans aller lei getheo- retiseer over wat toen in 1945 beter had kunnen gebeuren, en of door dit opportunisme eigenlijk niet een anker is losgelaten, dat de kracht en de sterkte van onze party historisch altyd geweest is, in het midden laten. De tijd voor geschied- schrijving zal nog komen! Maar dit achten wy niet voor tegenspraak vatbaar: de huidige omstandigheden van 1948 maken een party als de huidige Katholieke Volksparty in de meest-volstrekte zin noodzakelijk! Dit scherpt de taak en de plicht van de katholieken van Nederland. Na twee jaar experiment staat het ontw\felbaar vast, dat, wat men ook van andere „doorbraken" moge zeggen, de tijd voor b o u w e n tegenover het breken van zo- velen, aangebroken is. Bouwen op een vast geestelijk fundament, en net is dat vaste geestelijke fun dament, hetwelk nog steeds aan de Party van de Arbeid ontbreekt. Daarom is „in de huidige omstan digheden" de plaats voor een katho liek niet in de Partij van de Ar beid, maar in de Katholieke Volks partij. Wij misgunnen de P. v. d. A. by monde van haar voorzitter haar feestelijke klanken ter ere van haar tweede verjaardag niet. Wij gunnen haar en hem zelfs de idee fixe, dat de doorbraak een daverend succes geweest is. Wy weten beter. Maar het heeft geen zin, elkanaer daar- over lastig te vallen. Liever sporen wij onze mensen aan, mee te bouwen met de arbeid van de Katholieke Volks partij, die met minstens evenveel trots de tweede verjaardag van haar renaissance mag herdenken. Haar succes was het oordeel over de „gevierde" doorbraak'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1