Uitvoering Wapenstilstand opmerkelijk verbefrerd TSTO: „Amerika strooit het zaad van de oorlog Verschijningen aan Bernadette bevestigen eeuwenoude trad it ie Internationaal Muziekconcours te Scheveningen Serviesgoed kan van de bon PANTOMIME VOOR HET HOF In vier dagen sneuvelde geen een Nederlandse militair Staat van beleg te Tetoean VOOR DE POLITIERECHTER NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 10 Februori 1948 PAG. 5 Het trotse bezit van de 13-jarige Jacky Robinson, die ondanks zijn luttele jaren al flink zijn partij blaast. Jan Prins overleden Een dichter van naam Negentig jaren Lourdes-devotie Zei U iets? Eervolle uitverkiezing voor Nederland Brits overheidspersoneel eist loonsverhoging Franse kinderen naar Nederland Maar er zijn moeilijkheden en bezwaren Notarisdochter krijgt 1 jaar voorwaardelijk Laatste bijeenkomst op de ^Renville Spaanse troepen. in gevecht met Moren Liturgische Kalender K.L.M. vliegt weer via Cairo Slooten voor de Raad van Cassatie Reactie poogt ons te demoraliseren Wielrenners draaien hun rondes, gongslagen luiden, premies worden weer uitgeloofd. Een moment uit de Antwerpse Zesdaag- se, waar onze Nederlandse renners in de sprint goede successen behaalden. Mr. van Walsum blijft voorlopig Kamerlid I In het Diaconessenhuis te Naar- den, waar hy verpleegd werd, is Maandagavond in de ouderdom van juist een en zeventig I var overleden de dichter Christiaan Louis Schepp (pseudoniem Jan Prins) De heer Schepp werd 5 Februari 1876 te Rotterdam geboren. Van 1888 tot 1892 bezocht hij het gymnasium te Rotterdam en het instituut We- geriff te Nijmegen. In 1892 ging de heer Schepp naar het koninklijk in stituut van de marine te Den Hel- der. Daar verbleef hij tot 1896, in welk jaar hij als zeeoff icier in dienst trad. In 1924 werd hij afgekeurd wegens lichaamsgebreken en gepen- sionneerd als kapitein-luitenant ter zee. In 1929 volgde zijn bevordering tot kapitein ter zee titulair. In 1911 kwam zijn eerste bundel gedichten ..Tochten" uit. Hij gaf ze uit onder de schuilnaam: Jan Prins. Zijn 2de bundel „Getijden" verscheen in 1917, zeven jaar later gevolgd door „Verschijningen". Een bundel ge dichten over Indie verscheen in 1932 onder de titel: „Indische ge dichten". Daarna verscheen „Ter Gedachtenis". Zeer bekend werd zijn gedicht over Rotterdam, zijn geboortestad, na het bombardement van de Duit- sers in 1940. Dit gedicht werd op- genomen in de bundel „Later werk" dat in 1945 verscheen. Door dr. P. C. Boutens werd Prins ingewijd in de schoonheid van het Grieks. Later vertaalde hij „Timaios" van Platoon. Prof. Kramers adviseerde Prins bij de vertaling uit het Frans van ..JEen leven van Mohammed, Allahs profeet". Veertig labels van La Fontaine, vertaald door Jan Prins zagen het licht, later gaf hij nog eens honderd en een fabels van La Fontaine uit, (honderd van Jan Prins en een van de dichter M. Nijhoff. In de laatste jaren werkte hij mede aan een nieuwe Shakespeare- vertaling, waarvan hij o.m. „Mea- sure for Measure" voltooide. JVE HERINNERING aan de won- derbare verschijningen van de H. Maagd te Lourdes, door het bekende boek van Franz Werfel en een vry goed geslaagde film nog eens verlevendigd, zal wel nooit meer uit het geheugen der mensheid weggevaagd kunnen worden. Daar zorgen de talloze pelgrims wel voor, die ieder jaar, bezield met een groot vertrouwen en een heilige liefde tot Gods Moeder, die ons wel eens be- schaamd doet staan, optrekken naar het kleine stadje aan de rand der Pyreneen, om daar gun- sten te vragen, die geen mens hun ooit zal vermogeti te verlenen. Nu, negentig jaren na die bijzon- dere gebeurtenissen is Lourdes nog steeds een levend begrip, niet alleen voor katholieken, maar ook voor hen, die niet zonder interesse voor de grote gebeurtenissen van onze tijd kunnen blijven. Lourdes. het nu alom bekende stadje in Zuid-Frankrijk, was een negentig jaar geleden onbelangrijk. als zovele dorpjes in die streken niet geteld. Na al die jaren, vol van wonderbare en voor sommigen won- derlijke gebeurtenissen, is deze Maria-stad geworden tot een bede- vaartplaats, een kloosterstad, zoals men er nergens meer aantreft. En onverbrekelijk blijft aan Lourdes de naam verbonden van Haar, die hier de troost was van ontelbaar velen, geslagen en gewond door het leven. De eeuw der Maria-verschijningen is eigenlijk, afgezien van een aantal wonderbare gebeurtenissen, die niet zo'n algemene bekendheid verwier- ven, begonnen met de verschijning van de H. Maagd te La Salette, op 18 September 1848. Dan volgen, met als voornaamste die te Lourdes, de verschijningen te Pontmain, 1871. na de Frans-Duitse oorlog; Pellevoison 1876, en Fatima. In onze tijd dan nog Bonate, Banneux en tal van verschijningen in Spanje, Frankrijk Duitsland en Nederland, die alien nog in onderzoek zijn. De Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd, sinds de dagen van St Bernardus van Clairvaux een soms fel omstreden twistpunt van theologen en kerkvorsten, werd in 1854 door Paus Pius IX tot een dogma verheven. Als om aan deze daad haar goedkeuring te hechten, verscheen de H. Maagd enige jaren later aan het arme herderi'nnetje, Bernadette Soubirous en spoorde reeds op de eerste dag dier reeks wonderbare verschijningen, in to- taal zeventien. het meisje aan toch vooral de Rozenkrans te bidden. Vanaf die gedenkwaardige llde Februari. tot aan de 16de Juli her- haalde de Moeder Gods haar ver- zoek eh nu is het rozenkransgebed wel een der meest bekende uitingen van devotie. De groeiende devotie in Lourdes werd voor de Paus aanleiding om de dag van 11 Februari tot een feestdag te verheffen. Aanvanke- lijk slechts voor Lourdes en het dio- cees Farbes, 1890, werd deze dag onder Paus Pius X in 1908 een feest dag voor de gehele kerk. Wie onbevangen door vooroorde- len met aandacht de geschiedenis van Bernadette leest, moet tot de conclusie komen, dat de H. Maagd iets bijzonders heeft voorgehad met deze verschijning. zoals dat ook met audere wonderbare gebeurtenissen het geval is. Het geval Lourdes staat dan ook niet los van andere verschijningen. We kunnen er, neen we moeten er de hand Gods in zien, die door middel van zijn H. Moeder een beroep doet op de mensheid. niet onverschillig te zijn voor de onvergankelijke waarheden des ge- loofs. Opze eeuw is wel een eeuw van tegenstellingen, zo groot als de we reld wellicht nooit gezien heeft. Het is voor hen, die de genade des ge- loofs niet bezitten. steeds moeilijker uit te maken, welke weg zij moe ten volgen. En voor hen. die deze weg niet kennen. wordt het steeds moeilijker haar te volgen. De ver schijningen der H. Maagd, en vooral de wonderbare gebeurtenissen, de vele. door niet katholieken zelfs er- kende wonderen, die nog dagelijks te Loirsflgs plaats vinden, mogen echter voor velen een vingerwijzing zijn. L. S. De Nederland.se regering had aan de geallieerde bezettings- autoriteiten voedsel voor een waarde van vijftien millioen gulden aangeboden voor het Ruhrgebied. Het aanbod werd afgeslagen. Het paste niet in het systeem! Het kwam „in strijd met de geldende bepalingen". En het Vaticaan bood een voorraad papier aan voor Beieren, o.a. om catechismusboekjes te laten drukken. Mocht niet van de Amerikanen. Was bevoorrech- ting van bijzondere groepen! As je me nou! Wie sprak er ook weer over de onoprechtheid, die de boventoon voert in het inter- nationale leven? Als geestelijk en lichamelijk voedsel nu met formele smoesjes geweigerd worden voor het beproefde Duitse volk, dan heeft het geen zin meer, de onoprechtheid al leen aan de communisten te ver- wijten. Ongelukkig een volk van 60 millioen, dat als een pion in het wereldschaakspel in het ma cabre spel der politieke krachten wordt meegesleurd en figuur- lijk „aan de heidenen" is overgeleverd. Alleen maar fi- guurlijk? De Frans-Spaanse grens, sedert Februari 1946 gesloten, is heden- nacht weer geopend. Een toneeltje aan de Spaanse grens, dat nu tot het verleden behoort. Een groots gebeuren op inter nationaal muziekgebied staat Ne derland te wachten met bet inter nationaal muziekconcours voor zang, viool en piano, dat van 19-29 Mei in het Kurhaus te Schevenin gen zal worden gehouden. Waar deze concoursen voor de oorlog meestal in het buitenland plaats vonden o.a. te Brussel, Wee- nen, Praag, mag het voor ons land eervol genoemd worden enige we- ken in het centrum der internatio- nale muzikale belangstelling te staan. Het bewijst tevens, dat er muziek zit in de politiek van ons land door ook op dit gebied van zich te doen spreken. Dit concours, dat georganiseerd wordt door Phi lips Radio Eindhoven in samenwer- king met Mij. Zeebad Scheveningen staat onder de hoge bescherming van de Minister van O. K. en W. Dr. Jos. Gielen, terwijl in het ere- comite hebben plaats genomen de Minister van Buitenl. Zaken, de Pauselijk Internuntius, de gezanten en zaakgelastigden van ca. 26 lan- den, de Burgemeesters van Amster dam. Den Haag, Rotterdam en vele andere vooraanstaande figuren. Aan dit concours zullen jonge. opkomen- de kunstenaars uit alle landen der wereld kunnen deelnemen, terwijl de leeftijdsgrens is bepaald tussen 15 en 30 jaar. Het concours omvat 3 secties: Zang, viool en piano. Voor elke sectie wordt een le prijs van f2000.en een tweede prijs van f750.beschikbaar gesteld. terwijl tevens diploma's en medailles zul len worden uitgereikt. De eerste prijswinnaars krijgen gelegenheid op te treden in Gala-conccLen in het Kurhaus en in het Concertge- bouw te Amsterdam, waarna enga- gementen voor verschillende landen zullen volgen. De jury is samenge- steld uit representatieve figuren uit De leiders van de Britse bond van personeel in overheidsdienst, welke 150.000 werknemers op regerings- bureaux vertegenwoordigt, hebben besloten looneisen te stellen on danks het aandringen van regerings- wege niet met dergelijke eisenvoor de dag te komen. Waarschijnlijk zullen nog 100.000 employes, georga niseerd in kleinere verenigingen, zich bij de actie aansluiten. Men verwacht overigens gelijke acties van het verbond van machine- en scheepsbouwpersoneel, spoorweg- personeel, winkelbedienden e.a. Een groep van honderd a twee- honderd Franse kinderen zal onder auspicien van de Union Nationale des Associations Familiales, naar Nederland komen om aan te ster- ken. De kinderen komen uit de Franse industrie-centra. Door de moeilijke voedselpositie en de zeer hoge prijzen zijn vooral in de krin- gen van ambtenaren, leraren en Binderwijzers, toestanden ontstaan, waaronder de jeugd ten zeerste lijdt en uitzending naar elders vol- komen gerechtvaardigd is. de muziekwereld van 14 verschil lende landen, w.o. namen als Willem Andriessen, Sem Dresden, Oscar Back, Georges Enesco, Yehudi Me- nuhin, Nathan Milstein, Louis Zim- mermann. Sara Scuderi, Berthe Se- roen, Jo Vincent, Adrian Aeschba- cher, Leonard Bernstein, Theo v. d. Pas etc. De eerste selectie zal met gesloten deuren worden gehouden, terwijl het eigenlijke concours vanaf Maan- dag 24 Mei toegankelijk zal zijn voor pers en publiek. Inlichtingen worden verstrekt door het Concours Secretariaat tot 1 Maart gevestigd Noordeinde 62a Den Haag en na deze datum Kurhaus Scheveningen. Wij hopen t.z.t. nader op dit belang- rijke en edele muziek-tournooi terug te komen. (Van een speciale verslaggever) A LS WE ERGENS tijdens de oorlogsjaren en ook thans nog stiefmoederlijk mee zijn bedeeld, dan is het met serviesgoed. Ri menig bonnen-trommeltje prijkt nog een servieskaart, die blijkbaar aan de aandacht van de distributiedienst is ontgaan, ten minste van deze kaart zijn althans voor personen boven 21 jaar nimmer pun ten aangewezen. Hierdoor zijn kopjes en schoteltjes, die voor de oorlog bij kruideniersboodschappen cadeau zijn gekregen, verheven tot pronkstukken in de huisge- zinnen. Kan het anders? We hebben ons oor hier en daar eens te luister gelegd. Onze conclusie is, dat wanneer het Departe- ment van Economische Zaken wil, serviesgoed vrijgegeven kan worden. Ideaal zal de situatie zeker niet worden, de kans is groot, dat vlak na het vrijgeven een run op de winkels zal volgen, die niet geheel kan worden opgevangen. doch daar na zal de productie zeker in staat zijn de behoeften te. bevredigen. Zo was ook de gang van zaken na het vrijgeven van keukengerei. PRODUCTIE 85%. De toestand. zoals die voor de oorlog was, komt voorlopig niet meer terug. In '39 werd er in ons land aan huishoudelijk aardewerk 7800 ton en aan porcelein 1160 ton geproduceerd. Thans wordt 85% van die productie gehaald. Dit is reeds minder, doch daarbij komt. dat de importen zijn weggevallen. Uit De nuchtere sfcer, die nu cen- maal in een rechtzaal schijnl te moeten hangen, weet zijn weg de laatste tijd wel heel sterk te vin den in de bijzondere rechtspleging, waar de belangstelling voor „heu- lers" en ..samenspanners" tegen eigen volk al heel aardig aan het verminderen is. Dit brengt met zich mee, dat de zittingen gaan verlopen in een strak decor van vraag en antwoord en voor dege- nen, die er beroepshalve bij zun, in een stemming van verveeld- heid. Deze keer kwam er echter weer een vleugje van de spanning in de beginperiode en van een inte resse, die werkeiyk niet alleen de zaak zelf gold. De nauwelijks 30-jarige stiefdoch- ter van notaris v. d. Spek Obreen, Jetje A. Kroon, uit Wieringen. stond nl. terecht voor het Bijz. Hof te Amsterdam voor een vijftal be- schuldigingen, die naar de kant van verraad gingen overhellen. Het Hof scheen een tikje gei'nteresseerd door deze aparte verschijning en nog meer steeg die interesse. toen tij dens de eerste vragen bleek. dat verd. niet of nauwelijks geluiden kon uitbrengen. waarna de verde- diger, mr. A. Leesberg Jr., mede- deelde, dat haar zenuwgestel een uitwerking had gezocht op de stem- banden. Het volgende tafereel moest zich derhalve precies rond de groene tafel afspelen, waarbij de president de vragen met sonoor geluid stelde, terwijl Jetje voor een enkeling ver- staanbaar haar zienswijze op de be- schuldigingen weergaf. Het gevolg was, dat collega's vertrouwelijk dicht bij de griffier terecht kwamen en dat de parketwacht steeds dich ter rond de advocaat-fiscaal. mr. Keune, geschaard stond, terwijl de publieke tribune zich vermaakte door naar de vragen te luisteren en de antwoorden trachtte te ontdek- ken op de gezichtsreacties van de gelukkigen. die wel iets konden verstaan, of althans konden begrij- pen. De beschuldiging kwam hierop neer. dat zij M. Snoodijk zou hebben verraden aan de Grenzschutz. Dat was in 1943. maar in 1945 werd deze Snoodijk. zoals de get. Hinrichsen in poetisch-Duits vertelde, door hem gearresteerd en „auf der Flucht er- schoszen". Hiervan werd zij dus vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. Voorts zou ze over get. Montulet mededelingen hebben gedaan. toen deze na sperrzeit op straat door de- zelfde Hinrichsen werd aangehouden Doch ook deze kwestie was zo on- betekenend, dat de advocaat-fiscaal er niet nader op in ging. Ernstiger was het, dat ze dr. Beeker door de telefoon had afgeschilderd als iemand, die men in de gaten moest houden wegens zijn anti-Duitse hou- ding. Bij verhoor van de posthou- der-getuige, die het telefoongesprek met de Grenzschutz had afgeluis- terd, bleek alles te bestaan uit amou- reuze gesprekken, van zeer intieme aard. Jetje had overigens meer zeer intieme relaties. hetwelk niet zon der gevolgen bleef voor haar. waar ook weer de noodlottige woorden over dr. Beeker het gevolg van waren. Tenslotte zou ze Hinrichsen geholpen hebben bij het verhoor van M. Weiland. die gearresteerd was en heel wat vertelde over droppings, wapens. voor wie en waar ze opgeslagen waren en een hele lijst met namen had verstrekt. Dit helpen bestond echter. na het verhoor van Hinrichsen en Weiland, uit het zuiver spellen van namen. Van de tenlastelegging bleef wei- nig over, alleen dan dat een zekere Koos Visser haar als een kwade genius achtervolgde en zij meer dan vriendschappelijke omgang met ver schillende Duitsers had. iets wat moreel de hele da^aarding over- trof. De advocaat-fiscaal, mr. Keune, eiste vier jaren met aftrek en ver- lies van beide kiesrechten. Mr. A. Leesberg Jr. hield zich vast aan de punten van beschuldiging, waarvan heel weinig was overgebleven, zo als ook de advocaat-fiscaal al had gezegd. Het Hof veroordeelde haar tot 1 jaar voorwaardelijk en gelastte onmiddellijke invrijheidstelling. Duitsland, Tsjecho-Slowakije en En- geland werd in dat jaar gei'mpor- teerd aan aardewerk 2600 ton en aan porcelein 4600 ton. Hiertegen- over stonden ook exporten. welke echter kleiner waren dan de im porten. Sedert de bevrijding heeft de pro ductie zich in opwaartse lijn be- wogen. Er moesten tal van proble- men worden overwonnen eer de productie de 85 van thans be- reikte. Vooral het arbeiderspro- bleem speelt hierbij een grote rol. Ook thans nog wordt met deze moeilijkheid gekampt. Grondstoffen met uitzondering van vuurvaste klei zijn er in voldoende mate. GEEN IMPORT. Hoewel niet geheel is ons land toch sterk afhankelijk van import, vooral voor wat betreft de betere soorten porcelein. De situatie is thans zo. dat deze importen niet plaats vinden. Enerzijds vindt dit zijn oorzaak in de moeilijke devie- zen-positie waarin ons land ver- keert. anderzijds in de omstan- digheid. dat huishoudeliik aarde werk en porcelein ook in het bui tenland tot do schaarse artikelen behoort. waardoor de aankoopmo- gelijkheden ook niet opgeschept liggen. De Nederlandse productie wordt thans gedeeltelijk opgeslokt door de verstrekkingen aan hen die gaan huwen, de repatrieerenden, degenen. die naar Indie vertrekken. de zie- kenhuizen. sanatoria, andere instel- hngen, sct)eepvaartmaatschappijen, hotels en het leger. Wie veronder- stelt, dat de verstrekte punten ook direct worden besteed. vergist zich. De winkeliers klagen. dat het pu bliek kieskeurig is en dat het zijn punten eerst dan in goederen om- zet. indien het daarvoor bijzondere serviezen kan kopen. De eenvoudige kopjes, schoteltjes en andere voor- werpen zijn niet in trek. Ze staan in de magazijnen van grossiers en win keliers te wachten, terwijl er toch gebrek te over is. UTILITY-GOED Was zulks voor de oorlog reeds het geval thans is het de fabrikan- ten voorgeschreven serviezen e. d. van eenvoudig model te fabriceren. Het voordeel van zgn. utility-goed is, dat daarmede de fabricage kan worden opgevoerd. De Sfinx-fabrie. ken hebben een dezer dagen een Amerikaanse machine in gebruik genomen, waarmede 30.000 borden per dag kunnen worden vervaar- digd. Het ligt. naar wij vernemen, in de bedoeling ook elders zulke machines in gebruik te nemen. om- dat door automatisering de pro ductie tot op het vooroorlogse peil kan worden gebracht. Dat het publiek op zijn punten alleen het beste wil kopen is niet vreemd. Ook bij andere soorten artikelen heeft zich dit voorgedaan. Wanneer men er echter toe zou wil- len besluiten het serviesgoed vrij te geven zouden er voldoende liefheb- bers komen opdagen. Welhaast ieder huishouden heeft aan het een of andere stuk gebrek. Zoals we reeds in de aanhef zeiden. de kans is groot. dat direct na het vrij geven er een run op de winkels zal volgen. Zover we de situatie kunnen overzien zijn er voorraden. NAAR REUTER uit Batavia meldt is er een opmerkelijke ver- betering ingetreden ten aanzien van de uitvoering van de Wapenstilstand. Meer dan tienduizend bewapende Republikeinen zijn uit de Nederlandse gebieden geevacueerd en naar Republi- keir-s gebied achter de gedemilitariseerde zones gebracht. Vol- gens welingelichte Nederlandse kringen zo gaat Reuter verder zijn er gedurende de laatste vier dagen geen Nederlandse militairen in Indonesie gesneuveld. it Van militaire zijde vernam Aneta, dat kap. Soerdjo te Goentoer op 4 Februari met toestemming van de Nederlandse autoriteiten een oproep gericht heeft tot de leden van de T.N.I, in de directe omgeving van Bandoeng om zich te melden. Hier- aan hebben ongeveer 120 man ge volg gegeven. Vrijdag tegen 12 uur kwamen de eersten bij het verza- melpunt, het Emanuel Ziekenhuis aan de Zuidrand van Bandoeng aan. Ordeverstoringen kwamen niet voor; de aanmelding verliep orde- lijk en veiligheidsmaatregelen wa ren overbodig. De soldaten beschik- ten over weinig wapens. Zij ver- klaarden, dat zij deze wapens niet gekregen hadden, doch dat zij ze zelf moesten vinden. Sommigen wensten demobilisatie en vroegen zelfs naar de mogelijkheden om in Nederland te studeren. Na registra- tie werd de groep naar Cheribon gebracht. Maandag is met kiein eeremo- nieel de laatste vergadering der delegaties aan boord van de ..Renville" gehouden. Kapitein Tyree, Abdoelkadir, Moh. Roem en de heer Herremans voerden hierbij het woord. Alle sprekers wezen op de waarde van de „Ren- ville" voor de onderhandelingen en werd dank gebracht aan kapi tein Tyree en zijn bemanning voor hun medewerking. De Amerikaanse delegatie der commissie van Drie had tevoren aan kapitein Tyree een plaquette voor bevestiging op het dek van het schip aangeboden, waarop vermeld staat, dat 17 Januari „Renville agreement signed on this deck". Heden vertrekt de ..Renville" via Guam en Pearl Harbour naar San Diego, waar kapitein Tyree over een maand hoopt te zijn. Omtrent het zakelijke gedeelte van deze laatste vergadering op de „Renville" kan nog worden gemeld, dat beide delegaties het besluit genomen hebben om af- wisselend drie weken te Batavia en te Djogja te vergaderen. De Nederlandse delegatie heeft toegezegd de Republiek hulp te Spaanse troepen hebben het vuur geopend op een nationalistische Moorse optocht te Tetoean, waarbij minstens zes personen zijn gedood. Dit incident had plaats. nadat te Tetoean (Spaans Marokko) 'n algem. staking onder de Moren was uit- gebroken, omdat de Spaanse auto riteiten twee leiders der Moorse nationalistische beweging niet tot de Spaanse zone wilden toelaten. Alle besturen der nationalistische beweging zijn gearresteerd en de bureaux zijn bezet. De situatie werd Zondag als „zeer gespannen" aan- geduid. Volgens nadere berichten is de staat van beleg afgekondigd. Gis- teravond werd hier en daar in de stad nog geschoten. Troepen van 't vreemdelingenlegioen doen patrouil- lediensten. Alle Moskeeen en Moor se scholen waren gesloten. Op het reizigersverkeer tussen Tetoean en Tanger wordt strenge controle uit- geoefend, evenals op telefoongespek- ken uit Tetoean. De gearresteerde leiders van de nationalistische beweging zijn over- gebracht naar een militaire gevan- genis te Ceuta. Ten aanzien van de nationalistische leiders in Tangar wacht men thans een beslissing van de internationale controlecommissie at. De twee nationalistische leiders, wie de toegang tot de Spaanse zone werd ontzegd, waren Abdel Chalak Torres, de leider van de nationale hervormingspartij, die algehele on- afhankelijkheid voor Marokko wenst en Madhi Bennouna. die veertien dagen geleden uit Amerika in Tan ger is aangekomen na een memoran dum over de toestand in Frans- en Spaans Marokko aan de V.N. te hebben aangeboden. verlenen wat betreft het vervoer naar Djogja door de lucht, het lo cale transport en de radioverbin- ding tussen Batavia en Djogja. Voorts zullen vier sub-comite's worden ingesteld, welke resp. het politieke, militaire, economische/ financiele en sociaal en administra- tieve onderdeel der onderhandelin gen zullen behandelen. Het betreffende communique zegt: „Het comite voor de procedure stelt voor. dat de namen van deze comi- te's door de Commissie voor Goede Diensten worden vastgesteld, omdat de partijen van mening verschilden omtrent de naam van het comitG voor militaire zaken. Een zgn. Stee- ring-comite zal worden opgericht, bestaande uit de voorzitter of wnd. voorzitter 'van iedere delegatie en de commissie van drie. De taak van dit comite is in coordinatie de agen da vast te stellen. De algemene pro cedure voor de verdere conferenties moet volledig de mogelijkheid open- houden voor informele besprekin- gen van de agenda-punten. Na be- handeling in genoemde subcomite's zal de beslissing over de betreffende punten door de gehele conferentie genomen worden. Woensd aa 11 Februari AS-WOENSDAG: Sinds de Vie eeuw algemeen gehouden. Oor- spronkeljjk opening der voorberei- ding voor Doopsel op Paasdag. In de VIIVHIe eeuw meer geworden tot boetedag, als opening van de Vas- ten zonder meer. Toen men, voor- - al in Noordelijke streken, niet meer bij uitstek op Pasen doopte, zoals in de eerste eeuwen, maar het ganse jaar door, verloor de Vasten- tijd zijn karakter van voorbereiding op het Paasfeest meer en meer, en werd tot een tijd-van-boete; de tweede helft van de Vasten ging eerst het komende Paasfeest in het bev/ustzijn brengen. AS-Woensdag: het strooien met as kwam in het Westen in zwang in de IXe eeuw; toen men het einde der wereld na- bij waande, tegen het jaar 1000 (zo als tegen 500 en tegen 1500) drong de gedachte van de vergankelijkheid steeds dieper in de Christenheid door (Cluny). Met ingang van 22 Februari zal de KLM op de AmsterdamBatavia route weer via Cairo vliegen. Te vens zal met ingang van genoemde datum geen landing meer gemaakt worden te Rome. De route wordt dus: AmsterdamCairoBasraKa rachi—Calcutta—Bangkok—Batavia, terwijl eenmaal per week via Sin gapore gevlogen wordt. De Raad van Cassatie heeft het beroep van J. J. Slooten te Groot- Schermer, die door het Bijz. Ge- rechtshof te Amsterdam was ver- oordeeld tot tien jaar gevangenis- straf verworpen. Slooten. die werk- zaam was bij de vrijwillige hulp- politie te Zaandam, had deelgeno- men aan het ophalen van onder- duikers. Het voorarrest zal geheel in mindering worden gebracht. Maarschalk Tito, de Joegoslavi- sche minister-president. heeft voor een gehoor van arbeiders te Belgrado gezegd, dat Amerika „het zaad van de oorlog strooide" en „de grodtstve vijand van de vrede". „Doch er zal geen oor log komen", aldus verklaarde hy, „omdat het volk geen oorlog wenst. Het is een zenuwoorlog". Tito noemde het plan-Marshall een ..plan om de Amerikaanse fi nanciers te redden" en hekelde de rechtse socialistische leiders in Europa als „knechten van de Ame rikaanse kapitalisten". ..De reactie in ons land is zwak", aldus zeide Tito, „doch in het bui tenland is zij ongelukkigerwijze sterk genor/ De buitenlandse re actie poogt ons door psychologische oorlogvoering te demoraliseren en aldus ons wederopbouwwerk te belemmeren, doch zij zal daarin niet slagen". Verder zeide Tito nog „Wie hebben zich het eerst binnen het gebied van andere landen be- geven? Wij, of de Amerikanen met hun oorlogsschepen? Het antwoord is duidelijk. Wij hebben hen niet uitgedaagd. Wie bouwt er basis in Afrika? Wij niet, doch de Ameri kaanse reactie". Tito verklaarde verder, dat de berichten, volgens welke Joego-Slavie van plan zou zijn Triest aan te vallen en zich bemoeide met Griekenland, „vuige laster" waren. „Wij zullen evenmin Triest aanvallen als wij verantwoor delijk zijn voor de toestand in Griekenland, waar het volk vecht tegen zyn onderdrukkers en de Amerikaanse bezetters. Ons land, aldus Tito, wordt bestuurd door mannen, die niet aan oorlog den- ken, doch ik moet met nadruk zeg- gen, dat zij wel van plan zijn de defensieve kracht van ons land te versterken. zodat geen provoceren- de mogendheid ons kwaad kan doen". Mr. G. E. van Walsum, lid van de Tweede Kamer, die tot burge- meester van Delft is benoemd, zal niet onmiddellijk voor zijn Kamer- lidmaatschap bedanken. Het ligt wel in zijn voornemen bij de ko mende verkiezingen zich niet meer beschikbaar te stellen. A.s. Maan- dag 16 Februari zal mr. van Wal sum als burgemeester worden ge- installeerd. Tevoren zal hij feeste- lijk worden ingehaald. Deze zullen echter niet in staat zijn de vraag onmiddellijk te dekken,' Een soortgeljjke omstandigheid heeft zich na het vrijgeven van het keu kengerei voorgedaan. Thans is het echter zo, dat er voldoende potten en pannen te krijgen zijn. Dat wil echter geenszins zeggen. dat een ieder ook datgene gekocht heeft waaraan hij behoefte heeft. doch de koopkracht speelt hierbij een voor- name rol. Diezelfde rol zal de por- temonnaie ook spelen bij de aan- koop van serviesgoed. Hierdoor zal het publiek zich alleen van het aller- noodzakelijkste voorzien. Voor de ze vraag is de productie thans vol doende. Er was Maandagmiddag zeer wei nig belangstelling bij de zitting van de politierechter te Alkmaar. Be- houdens enkele vaste klanten op de publieke tribune bleken zowel vele gedaagden als beklaagden geen acte de presence te geven. Er stond te veel wind, hoorden wij zeggen. Dienstplichtweigering Een niet alledaags geval kreeg de politierechter, mr. v. d. Wal Bake, te behandelen tegen twee jongelie- den, die op principiele gronden dienst hadden geweigerd. Het was T. K. uit Berkhout, die niet voor de keuring was verschenen. Wel had hij naar de minister van defensie geschreven en deze had hem ver- wezen naar een speciale commissie. Maar gekeurd moest hij worden. De jongen was verstandig, liet zich keuren en de rest kwam toen van- zelf voor elkaar. Tegen keuring op zich kan men moeilijk bezwaar hebben. Ook bij de politierechter werd hij mild behandeld. Hij werd veroordeeld tot vijf gulden of drie dagen. Slechter kwam P. C. v. d. A. uit Velsen er van af. Deze weigerde pertinent alle medewerking. Ik laat me niet keuren, onder geen enkele voorwaarde. Dan moest hij het zelf maar we- ten. Eerst een veroordeling tot zes weken gevangenisstraf en wat er dan nog volgen gaat! Een zware penitentie A. J H. uit Heiloo ontpopte zich, volgens de rapporten althans. als iemand, die op zijn tijd een flinke borrel lust. Eigenlijk meer dan goed voor hem is. En zo was hij tot daden gekomen, die niet direct geoorloofd zijn, o.a. diefstal. Men wilde het nog eens met hem proberen. Hoewel de officier twee maanden eiste. maakte de politierechter er voor deze keer maar een boete van f 125 of 30 dagen van met een voorwaar- delijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. En daar lag hem juist de kneep: in die tijd zal de man geen druppel sterke drank meer mogen drinken! Zand zonder bon E. P. K. uit Akersloot had de euvele moed gehad, zand zonder vergunning uit de duinen te Bergen te halen. Eigenlijk was het meer een verzuim. want hij placht dat geregeld te doen met toestemming van een of andere zeebad-maat- schappij. Maar deze keer was de vrachtrijder wat slordig geweest met zijn paperassen. Men noemde dat zandstroperij. f 20.of 12 dg. Alles was kits P. B„ loodsknecht bij de N.S., had een sterk gevoel voor recht. zodat hij op eigen houtje aan het berech- ten ging in een ruzie, waar hij eigenlijk ;iten stond! Om zijn rechtsgevoel te bevredigen gaf hij een der ruziemakende mannen een mep op zijn oog. Maar nu was alles weer kits. Ook het feit. dat een der vechtenden met een mes op B. was toegelopen om hem het hart uit zijn lijf te snijden. was vergeten en ver- geven. Maar de mep werd niet ver geten, die kost nu f 10.of 6 dg. Sigaren voor chocolade Zo op het oog ziet het er zwart uit, maar dat was het toch niet. Wel zat er een luchtje aan. J. A. M. uit Heerhugowaard had een reep cho colade weggegrist toen hij brood moest afleveren bij een klant. En bij dat reepje chocolade een briefje van vijf en twintig. Hij had alles weer teruggegeven, behalve de cho colade, die was op.- Maar hij had het goed gemaakt met een doosje sigaren. Daarom kwam hij er af met vier maanden voorwaardelijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5