van de publiekrechtelijke I! Lichtpunten in de economische toestand van ons land ontdekt Voor Alkmaar en omgeving Dr. Kortenhorst over de betekenis bedrijfsorganisatie Communisme sluit krachtens zijn wezen iedere godsdienst uit LUCHTRAMP BIJ BANDOENG TEXTIELVOORZIENING BLIJFT OP HUIDIG PEIL Schoenen nog niet vrij Serviesgoed, fietsbanden en fietsen van de bon Amsterdammers redden leven van vrouwelijke auto-bestuurder UIT DE TWEEDE KAMER ipi Neemt geen lifters mee, zegt A.N.W.B. Het Christendom veroordeelt het sociale onrecht Voedselnood dreigt in Palestina Legervliegtuig neergestort, 19 doden PRIJZEN DALEN' IN AMERIKA De motie-Groen Aan redelijke behoefte kan in de toekomst worden voldaan WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11452 BUREAUX: Denemarken en, het plan-Marshall „Joh. v. Oldenbarneveldt" aangekomen VICE-MAARSCHALK BENNETT ONTSLACEN ■p - cs SER¥IESGOED VRIJ. Kon het of kon het niet? EMAILLE-ARTIKELEN IN PRIJS VERLAAGD Productie uitgebreid KARDINAAL DE JONG: BATAVIA, dat 'n Dakota eger gisteren (Dinsdag) van Bandoeng, 20 min. na neergestort. Alle 19 in- manning van 4 koppen, onder wie 2 vrouwen, kwa- doden werden door een e gevonden. DEUTER MELDT UIT van het Nederlandse I 24 K.M. ten Noordwesten het vertrek uit Batavia, is zittenden, te weten de be 1 1 soldaten en 4 burgers, men om het leven. De Nederlandse legerpatrouill K.V.P. DRINGT OP UITVOE RING AAN Een Nationaal Oraforium van de K.R.O. STORMLOOP NAAR WINKELS DE Zoals wij gisteren nog in een groot deel van onze oplaag konden meedelen, is, onmiddelijk ingaand, de distributie van servies goed, fietsen en fietsban den opgeheven. Naar aanleiding hiervan deelt het Ministerie van Economische Zaken mede, dat het in elk geval moge lijk zal zijn de productie van fietsen en fietsbanden op een peiI te handhaven, dat aan een redelijke be hoefte kan worden vol daan. De productie van servies goed is vrijwel op vooroor- logs peil. In vroegere jaren werden echter regelmatig grote hoeveelheden ge- importeerd. Daar dit laat ste niet meer gebeurt en het feit, dat er door de oorlogsomstandigheden 'n grote achterstand bestaat, is de schaarste aan servies goed ontstaan. TABAKSRANTSOEN MISSCHIEN LAGER Een keuze-bon voor zeep? Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50^ in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ALS om de nieuwe bewindsmcm van Economische Zaken goed in kennis te brengen met de grillen van de Earner, heeft men minister van den Brink aanstonds bij zijn verschijnen een zeer copieus parlementair menu voorgezet, waaraan tal van experts in de oratorische keuken hebben meegewerkt. Er waren Kamerleden, zoals de socialistische heer Nederhorst, die de stukken van minister Huysmans rommelige en ^lechte staats- stukken noemden, er waren er ook, die dit weer goed maakten door hun vreugde erover uit te spreken, dat niet de heer Neder horst maar de jeugdige excellentie van den Brink de plagts van minister Huysmans had ingenomen. Er waren er, die het beleid van minister Huysmans geen beleid von- den, omdat het niet op het kompas van vaste plannen was ingesteld, anderen weer noemden 's ministers voorganger een prototype van iemand, die met de nuchtere wer- kelijkheid rekening hield, zich niet met plannen, maar met daden bezig hield, een vaste lijn volgde en zich op het gezonde standpunt plaatste, dat wij alleen tot een opleving van cnze gerenommeerde vroegere wel- vaart kunnen komen, wanneer de regering zich ertoe beperkt de eco nomic slechts te leiden, voor zover dat volstrekt nodig is en de kiem- kracht van alles verwacht wordt van wat ons volk en ons bedrijfs- leven aan eigen initiatief weet te ontplooien. Zo staat het ook duide- lijk omschreven in de memorie van antwoord op de begroting, die prof, v. d. Brink zal verdedigen, wan neer hij straks aan het woord komt. In een punt was de Kamer al- thans solidair. Zij had bewondering voor de moed van deze minister en zij vertrouwde op zijn kunde. Meer- dere malen is het in de eerste ronde der algemene beraadslagingen over deze begroting uitgesproken; dat dit ministerie de kern bevat van vele moeilijkheden, waarvan ons na- oorlpgse leven vervuld is. Hoorde men over de situatie van ons land veel sombere woorden, er waren toch ook enkele sprekers, die een lichtpunt vonden, zoals dr. Kor tenhorst, die de huidige ontwikke- ling van de prijzen op de buiten- landse markten een bemoedigend teken vond voor de regering, die steeds er op uit is, ons prijsniveau laag te houden met het oog op con- currentiemogelijklieden in het bui- tenland. Ook de Benelux, die van vele kanten onder de loupe werd genomen, was een van die licht punten. Men spreekt in hpt buiten- land reeds hier en daw van het „imperialisme van de Benelux"; al is dit in de meest onschuldige zin bedoeld, er blijkt toch uit, dat men het succes van deze samenwerking goed inziet. Men zal het echter vooral moeten zoeken in een gelijk prijs- en loonniveau van de deel- nemende landen en zich niet tot een douane-unie moeten beperken, waar- schuwde dr. Kortenhorst. Een ander punt, waarop van meer- dere zijden de aandacht werd ge- vestigd, was het nog steeds niet ingediende wetsentwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarnaar de Kamer nu met groeiend ongeduld gaat uitzien. Br. Korten horst heeft er de aandacht op ge- vestigd, dat het vooral ook voor de werknemers van belang is, dat deze materie nu eens wettelijk geregeld wordt. Zij zouden niet geheel ten onrechte thans nog het gevoel kun nen hebben, dat de grote belang- stelling voor hun arbeidskracht maar zolang duurt als men de arbei- Sprekende over de 9 Februari te Stockholm gehouden conference van de minister-presidenten van Zweden. Denamarken, Noorwegen en IJsland, heeft de Deense minis ter-president Hedtoft, aldus het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass in een aan het dagblad „Expressen" toegestaan interview verklaard, dat de minister-presidenten hebben be- sloten hun toestemming te geven tot "het deelnemen aan de uitvoering van het plan-Marshall. ..Tevens zul- len wij beslist weigeren deel te nemen aan het vormen van blocs in enigerlei vorm", aldus Hedtoft. der nodig heeft. Draait de conjunc- tuur straks, dan zou echter deze publiekrechtelijke positie der be- drijven, waarin immers aan de werknemers geheel nieuwe rechten van nwdezeggcnschap worden ge- geven, dit probleem uit de wereld kunnen helpen. Degenen, die hierin een afglijden naar de conservatief- liberale richting zien, of zoals som- migen zeggen, naar de andere kant van socialisatie en nationalisatie, kon dr. Kortenhorst gerust stellen. Het staat tussen beide uitersten in en is tegen een afglijden in een dezer richtingen, maar dan deugde- lijk beschermd door enkele princi- pes, waarvan het subsidiariteits- principe er een is. Wanneer in de Kamer een be groting behandeld wordt, komen daar ook altijd de ambtenaren bij te pas. Vooral in een tijd, waarin de economie, zoals in onze dagen, aan plannen gebonden is, is het ambtelijk apparaat groot en duurt deze periode lang, dan gaat men er zeer critisch op letten. Wanneer er enquetes gehouden worden, zoals dat onlangs geschiedde bij onze industrie, om te weten te komen hoe het staat met de technische outillage en men moet zo'n enquete halfweg afbreken, omdat zij onmo- gelijk blijkt, dan is dit iets wat de passiefzijde van de ambtelijke ba- lans gaat bezwaren. Dr. Kortenhorst zou graag willen, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek weer werd ingeschakeld bij het onder- zoek naar de wenselijkheid van zulke enquetes. De minister zal het met de strekking van dit verzoek wel eens zijn. Ook over de kartel- vorming is het een en ander opge- merkt. Het wachten is op'de nieuwe wet, die deze materie nodig moet rcgelen. Thans profiteren degenen, die monopolies willen vormen, vaak van de distributie, die haar be- schermende vleugels over deze za ken uitspreidt. De minister, die deze Dinsdagmiddag om 10 min. over een meerde het Marinevaartuig RC 39 ..Neptunus" langs de „Johan van Oldenbarneveldt", dip sinds 10*15 uur bij het kruitmagazijn Buitenhuis in het Noordzeekanaal lag te wach ten. Z.K.H. Prins Bernhard. die zich in Amsterdam aan boord van de ..Neptunus" had begeven, ging toen onder het enthousiasme van de ruim 1500 demobiliserende militairen aan boord van de ,.Joh. van Oldebarne- veldt". Het schip was reeds gister- morgen om 9.30 uur in de sluizen te IJmuiden gearriveerd, dus drie uur vroeger dan aanvankelijk verwacht werd. Hedenmorgen wordt met de de- barcatie een begin gemaakt. De Engelse vice-maarschalk D. C. T. Benett, de schepper van de padvindersgroep van vliegtuigen, die in de oorlog de bommenwer- pers bij de aanvallen op Duitsland voorafgingen, is ontslagen als uit- voerend hoofdofficier van de ge- nationaliseerde British South-Ame rican Airways, omdat hij aan een correspondent van de „Daily Ex press" had verklaard, dat de Brit- se burgerlijke luchtvaart na de oorlog plotseling „een politieke voetbal werd en sindsdien voort- durend in deze smerige arena rond is geschopt." eerste Kamervergadering in zijn bijzijn vergezeld heeft laten gaan van enkele belangrijke bepalingen tot opheffing van distributiezaken, hoorde deze opmerkingen met grote gerustheid aan. Hij had de wensen van de Kamer voorkomen! Een poging om duidelijk te ma- ken wat er mankeert aan de wetten die de positie van de middenstand bepalen, werd o.m. ondernomen door de socialistische heer Schilt- huis, die het vooral had tegen de Vestigingswet. Hierdoor worden maar al degenen. die over bepaalde vakkennis beschikken, toegelaten in takken van bedrijfsleven waar al meer dan genoeg gevestigde zaken aanwezig zijn. Er zou volgens deze afgevaardigde ernstig met de be- hoefte rekening moeten worden ge houden, een visie waar de christe- lijk-historische heer Schmal tegen- op kwam, die had berekend, dat er thans op. de 70 verbruikers een kruidenierszaak bestaat, terwijl dat in 1930 nog een op de 52 was. De behoefte is dus eerder groter ge- worden en het middel om de mid denstand tegemoet te komen is vol gens hem gelegen in de prijspoli- tiek. In ieder geval was men het er in de Kamer over eens, dat de sanering van de middenstand de voile aandacht verdient van de minister. Namens de katholieke fractie werd nog gevraagd of de minister de Kamer op de hoogte wil stellen van de pogingen, die destijds waren toegezegd, om bepaalde taken van rijksbureaux naar het bedrijfsleven over te hevelen. Er werd voorts ge vraagd naar meer nieuws omtrent de handelspolitieke besprekingen, die voor ons land van het grootste gewicht zijn. In verband met recente misdrij- ven en ongevallen, waarbij lifters betrokken waren, heeft de A. N. W. B., desgevraagd, als zijn mening te kennen gegeven, dat, nu de ver- bindingen veel verbeterd zijn, er geen enkele reden meer is om lif- tende personen mede te nemen, en kele uitzonderingen, welke van plaats en tijd afhangen, wellicht daargelaten. In het algemeen meent de Bond dan ook alle automobilisten met klem te moeten waarschuwen tegen het meenemen van onbeken- de passagiers. Gebeurtenissen van de laatste tijd hebben afdoende be- wezen, dat naast alle risico's in ver band met wettelijke aansprakelijk- heid bij eventuele ongevallen, het medenemen van lifters grote geva- ren met zich kan brengen. Mede dank zij een vrijwillige yerlaging van de prijzen van plaat- ijzer door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken zijn de desbe- treffende fabrieken erin geslaagd de productie van utility emaille- en verzinkte huishoudelijke artikelen belangrijk te vergroten, terwijl te vens de prijzen der emaille utility artikelen, die reeds eerder met 15 pet. waren verlaagd, nogmaals met 7'/» pet. konden worden verminderd. Tot nu toe omvatte de productie van emaille artikelen in utility- kwaliteit voornamelijk pannen, waaraan de grootste behoefte be- stond. Door de uitbreiding van de productie is het thans mogelijk ook fluitketels, .afwasbakken, emmers, steelpannen en dergelijke artikelen in utility-kwaliteit te vervaardigen. De spreuk uit de Hebreen: „Het is voor de mensen vastgesteld een en kele maal te sterven en daarna volgt het oordeel", werd door Z. Em. Kar- dinaal De Jong tot thema van Zijn Vastenbrief genomen. „Wij zijn ge- neigd," zo zegt Z. Em. „liever niet aan deze waarheid te denken maar wij zouden onszelf misleiden, als wij dit nooit zouden doen. Het is een onverbiddelijke waar. heid; er is geen ontkomen aan. De mens heeft veel nuttige dingen uit- gedacht, maar een afdoend middel tegen de dood is niet gevonden." Voor ons christenen, is dit aardse leven de voorbereiding tot het eeuwige' leven. Doch het is niet waar, wat van niet-christelijke zij- de dikwijls beweerd wordt, dat wij dit aardse leven minachten of als minderwaardig zouden beschouwen. De mens heeft hier op aarde wel degelijk een taak. De dienst van God zelf, die wij hier op aarde uit- oefenen. is op zich een onschatbaar hoge taak, ook zonder het loon, dat er aan verbonden is. Vooral sedert de laatste honderd jaar wordt een zeer vijandige stemming gekweekt tegen het Christendom, juist omdat wij geloven in een leven hierna- maals. Het communisme. door Paus Pius XI het ..Godloze Communisme" genoemd, sluit krachtens zijn we zen iedere godsdienst uit. Het zoekt het geluk uitsluitend in deze we reld en acht het geloof in een leven hiernamaals verderfelijk, omdat het valse illusies voedt en de mens af- houdt van zijn eigenlijke taak d.i. de aardse maatschappij zo volmaakt mogelijk te maken. Alle godsdienst Camavalsoptocht in den Bosch is dus demoraliserend. ..Godsdienst is opium voor het volk," zoals Marx en Lenin op alle wijzen de mensen trachtten in te prenten. Wij kunnen helaas niet ontken- nen, dat niet zelden ook christenen getracht hebben het onrecht goed te praten, door de ongelukkigen te troosten met een hemels geluk hier namaals. Doch het is niet waar, dat dit de leer van het Christendom is. Ook wij, christenen, veroordelen ten sterkste het sociale onrecht. Voor ons zijn de rechtvaardigheid en naastenliefde twee van de voor- naamste christelijke deugden, die wij alien moeten beoefenen. Hoe dikwijls heb"ben Pausen en Bisschop- pen in deze geest hun stem verhe- ven! Wij streven naar een harmo- nie tussen het aardse en hemels le ven, doch het geestelijke gaat bo- ven het stoffelijke. De Britse regering heeft in een brief van Cadogan, afgevaardigde van Engeland in de V. N., de com- missie voor Palestina der V. N. gewaarschuwd, dat de voedselsitu- atie in Palestina zeer ernstig is en de commissie aangespoord stappen te ondememen om de slinkende voor- raden voor 1 Maart aan te vullen daar de tarwevoorraden anders uit- geput zouden zijn. boord, onder wie vier leden beman- ning, elf militairen en vier burgers (van wie twee dames). Nadere bij- zonderheden zullen worden ver- strekt, wanneer de familieleden van de omgekomenen (ook in Ne- derland) zijn ingelicht. Het officiele bericht uit Batavia omtrent de neergestorte Dakota luidt: Dinsdagmiddag 10 Februari om 16 uur startte van Andir (het vliegveld van Bandooeng) het ge- wone lijntoestel van Bandoeng naar Batavia. Het was de Dakota 947. Vijf en twintig minuten later stort- te dit toestel bij Padalarang neer. Om 17.05 vertrok een patrouille om het wrak op te sporen. Dit werd om 18.00 uur tussen Tjilame en Sasak- saat even noordelijk van de spoor- lijn gevonden. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. In totaal waren negentien personen aan De prijsdalin" r \merikaan- se goederen- en Denmark ten werd Dipsdag aBcmeen. De ef- fectervBBteringen daalden met 1-3 dollars per aandeel. De prijs van tarwe voor termim'evering op de graanDeurs te Ltiicago daalde met net voile toegestane dage- njKse maximum van id dollar- cents en de veeprijzen wisten zicn met te nerstellen van de dating van Maandag. De prijzen van mais, haver, ka- toen, boter en andere verbruiksgoe- deren gaven alle een daling te zien In handelskringen te Chicago werd verklaard. dat de veemarkt slechts door een nieuwe aanvoer van vee varkens en schapen werd behoed voor een herhaling van de ineen- storting. die Maandag had plaats- gevonden. Op deze dag daalden de prijzen met 4.00 dollar per 100 lbs. Er heerste Dinsdag een algemene nervositeit op alle markten en zo- wel op de effectenbeurs als op de goederenbeurzen betrachtten de han- delaars voorzichtigheid. Te Washington werd medege- deeld, ,dat een Amerikaanse graan- handelaar die een verdere ineen. storting van de prijzen verwacht- te, 1 millioen bushels tarwe met een verlies van 400.000 dollar van de hand heeft gedaan. Mede naar aanleiding van tal- rijke klachten uit de kringen der kleine boeren, betreffende het niet uitvoeren der motie-Groen door de Minister van Landbouw, heeft het Partijbestuur der Ka tholieke Volkspartij zich met een dringend verzoek gericht tot de Tweede Kamerfractie der K.V.P., teneinde te willen bevorderen, dat de regering onverwijld de door de motie-Groen gevraagde maatrege- len zal nemen. Hierbij is aan het Partijbestuur gebleken, dat de Tweede Kamer fractie zich van de ernst van de toestand volkomen bewust is, en dat zij dienovereenkomstige stappen reeds ondernomen heeft. In dit verband stemt de medede- ling, dat de regering de Stichting van de Landbouw tot een bespre- king heeft uitgenodigd, tot voldoe- ning. De K.V.P. zal de te voeren be sprekingen met belangstelling vol- gen en, zo nodig, op een bevredigen- de oplossing blijven aandringen. Ter gelegenheid van het rege- ringsjubileum van H.M. de Konin- gin in September a.s., heeft de K.R.O., in samenwerking met het gemeentebestuur van Maastricht, de componist Herman Strategier en de dichter pater Jac. Schreurs M.S.C. opdracht gegevdn een ora- torium te maken. Het gedicht is al gereed, terwijl de componist met zijn werkzaam- heden reeds ver gevorderd is. Deze compositie, getiteld ..Koning Swentibold". zal worden uitgevoerd door de Maastrichtse koren, het Maastrichts Stedelijk Orkest en so- listen, onder leiding van de dirigent Paul Hupperts. De uitvoering, welke gerelayeerd zal worden door de K.R.O., heeft plaats in Maastricht. De huidige distributieregeling is echter onbevredigend geworden, omdat na voorziening van de voor- rangsscategorieen, zoals repatrieren- den, huwenden enz., thans een aan- zienlijke hoeveelheid overblijft. Het is evenwel onmogelijk door middel van een eenvoudig distribu- tiesysteem te zorgen, dat deze goe- deren daar komen, waar zij het meest nodig zijn, aldus het Ministe rie. Aangezien 85 pet. van de produc tie uit utility-aardewerk bestaat is te verwachten, dat na opheffing van de distributie, slechts zij die aarde- werk strikt nodig hebben, dit een- voudige goed zullen kopen. Ver wacht mag toch worden, dat dege nen, die met hun resterende ser viesgoed nog even voortkunnen, niet tot aanschaffing van het utility- goed zullen overgaan. Er is voorts een regeling getrof- fen, dat die soorten aardewerk, welke speciaal vvoor ziekenhuizen, Horecabedrijvenv e.d. vervaardigd worden, ook aldaar terecht komen. Tenslotte zij opgemerkt, dat door aantrekken van werkkrachten en door gedeeltelijke mechanisering de productie van serviesgoed dusdanig wordt opgevoerd. dat binnen afzien- bare tijd een redelijk voorzienings- peil zal zijn bereikt. Een stormloop. „Schrikbarend", „bepaald ge- vaarlijk", aldus de antwoorden van enige winkeliers, die wij vroe- gen naar de readies van l;t pu- bliek op het berichi, dat servies goed vry verkocht kan worden. Spoedig nadat de radio gisteren- middag het bericht had omgeroe- pen volgde een ware stormloop. Al spoedig verdrongen zich hon- derden Voor de winkels. Hiar en daar was de drukte zo groot, dat met de verkoop van andere artike len niet kon worden doorgegaan. Dit laatste was speciaal het geval in de grote zaken,' waar het publiek de trappenhuizen en de deuren ver- sperde. Hier en daar kwam het zelfs tot handtastelijkheden. „Het waren dan ook allemaal dames", al dus een der (mannelijke) verkopers verklarend. De winkeliers, die wij. spraken, waren allesbehalve tevre- den over de manier waarop de op heffing was aangekondigd. Sommige winkeliers hadden de nieuwsberich- ten zelf niet beluisterd en waren zeer verrast toen zich om kwart over een de eerste klanten kwamen melden en min of meer dreigend kopjes en schoteltjes opeisten. An dere handelaars hadden niets in voorraad. wat door niemand werd geloofd. Menig wantrouwende blik werd dan ook naar de achterkant van de toonbank geworpen. Over de opheffing als zodanig was men over het algemeen zeer ver- heugd. In verband met de opheffing van de distributie van servies goed, fietsen en fietsbanden deelt het ministerie van economische zaken ook de perspectieven mede, die er ten aanzien van de textiel- voorziening en andere gedistri- bueerde artikelen bestaan. Textiel De situatie op het terrein der tex- tielvoorziening kan het beste zo worden getypeerd, dat ondanks het feit, dat bepaalde textielgoederen nog moeilijk verkrijgbaar zijn, men op de geldig verklaarde textielpun- ten, dit in tegenstelling tot de toe stand van een half, jaar geleden, in vrij ruime mate, tegen redelijke prijzen, nuttige textielgoederen kan kopen. Ondanks de huidige moei- lijke deviezenpositie is het waar- schijnlijk, dat de binnenlandse voor ziening met textielgoederen voor- lopig ongeveer op het huidige peil kan worden gehandhaafd. Het is evenwel niet mogelijk met zeker- heid te zeggen hoeveel textielpuri- ten in totaal over het jaar 1948 zul len worden geldig verklaard. Schoenen Wat betreft de distributie van schoenen zij opgemerkt, dat de schoenindustrie in belangrijke mate afhankelijk is van de mogelijkheid voldoende grondstoffen te importe- ren. Zolang de zekerheid van de import niet vaststaat, mag het niet verantwoord worden geacht de schoenenrantsoenering op te heffen. Brandstof Het is, in verband met de huidige productie- en importmogelijkheden, noodzakelijk gebleken het vastge- stelde rantsoen brandstoffen voor het huidige stookseizoen op 12 een- heden per gezin te handhaven. Ge bleken is, dat buiten deze normale verstrekking om een kleine hoe veelheid kolen extra ter beschik- king kon worden gesteld. Deze hoe veelheid was zo klein, dat een keuze moest worden gedaan tussen een aantal categorieen, welke min of meer gelijke rechten konden doen gelden. De keuze is gevallen op de grote gezinnen en als motief hier- voor heeft gegolden, dat hiermede een groot aantal kleine kinderen en een belangrijk deel der studerende jeugd werd geholpen. Tabak Ondanks de moeilijke deviezen positie is er steeds naar gestreefd het tabaksrantsoen zo ruim moge lijk te houden. Juist in verband met deviezenschaarste zal het in de naaste toekomst zeker niet mogelijk zijn het tabaksrantsoen te verhogen, zelfs moet met de mogelijkheid van een kleine rantsoenverlaging reke ning worden gehouden. In verband met geruchten omtrent een moge- lijke opheffing van de rantsoenering van kerftabak kan nog worden medegedeeld, dat een dergelijke partiele opheffing, zoals indertijd voor sigaren is geschied, niet wordt overwogen. Keuzebon voor zeep De regering streeft er naar, om ook voor het artikel zeep een sy- steem van keuzebonnen in te voe ren, waarop dan of harde zeep, of zachte zeep, of waspoeder kan wor den gekocht. Aanvankelijk opende de olie- en vetpositie hiertoe gun- sitge perspectieven. De moeilijke voorziening met chemicalien maakt het echter noodzakelijk deze plan nen voorlopig nog op te schorten, zo besluit het ministerie. Twee moedige Amsterdammers hebben gisteren het leven gered van de 35-jarige Mevrouw Sim- son nit de Lairesse-straat te Am sterdam, die als enig inzittende van een kleine Ford,, om onge veer kwart over een, ter hoogte van de behangselpapierfabriek van Rath en Doodeheefver aan de Weesperzyde in de Keulse vaart reed. Volgens ooggetuigen slipte de wagen en reed recht in het water. De Ford zonk niet onmid- dellijk, doch bleef enige tijd met het dak boven water. Daarna ver- dween het voorstuk langzaam in de diepte. Een kantoorbediende van de bouwmachinehandel Van der Spek, die aan de Duivendrechtse Kade is gelegen, zag vanuit zijn bureau het ongeluk gebeuren. Hij sloeg onmid- dellijk alarm. Op zijn geroep kwa men twee werklieden v5m de Fa. Van der Spek aangerend. Zonder te aarzelen sprongen zij achter elkan- der gekleed te water en zwommen naar de zinkende auto. Inmiddels was de kantoorbediende, de heer A. de Lange, in een boot gesprongen mn roeide eveneens naar de Ford toe. x Piet van Reenen, een 32-jarige electro-iAonteur, die het eerst te water was gesprongen, kreeg al zwemmende kramp en moest zich in de roeiboot laten hijsen. Zijn kame- raad, de 32-jarige electro-monteur Cor van der Pas, bereikte de Ford en zag kans boven op het dak te klimmen. De Lange gaf hem vanuit de roeiboot een mes aan, waarmede hij de bekleding van het dak weg- sneed. Met een haak vemielde hij daarop het houtwerk en na nog een kussen te hebben verwijderd, wist hij de vrouwelijke bestuurder, aan haar armen door het gat in het dak te trekken. Zij werd in de roeiboot gezet en naar de behangselpapier fabriek gebracht. Hier bleek. dat zij weliswaar veel water had binnen- gekregen, maar waarschijnlijk geen bijzonder nadelige gevolgen van haar hachelijk avontuur zal heb ben. Haar leven heeft zij ongetwjjfeld te danken aan het moedige optreden van de twee Amsterdammers en aan het feit, dat zij kans heeft ge- zien van achter het stuur vandaan te kruipen naar het achterste deel van de auto, dat het langste boven de oppervlakte is gebleven. Zij is naar een ziekenhuis overge- bracht. Een uur na de redding waren de beide Amsterdammers in droge kle- ren gestoken. weer op hun post ia de bouwmachinehandel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1