r Twee jaar J.V.G.-werk in de Sint Laurentius ALKMAAR EN OMSTREKEN Piloten bij de Kaasdragers op een bieravond Viruly J N.H.D.-journaal Frankrijk wi! geen gele kool De Vastenwet Laatste nieuws Welk weer morgen? Waarom vasten? OUDERAVOND HEERHUGOWAARD Meester v. d. Ktiaap over de vernieuwing van het onderwijs PA NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 11 Februari 1948 s Zilveren Ambt-sjubileum ,,'t Hooge Huys" Filmmiddag voor Moeders ,,Toontje Heeft' een paard getekend" Onze agenda V- „Ome Arie" VERNIETIGING VAN GROTE VOORRAAD DREIGT Uitspraken Meervoudige Strafkamer Oplichter met juridische neigingen Sneeuw redt Amerikaanse tarwe WEER EEN PANTSER- WAGEN IN ACTIE! ,.D ale ▼a zen pic lijl koi de me gr« mc er J tie. ■bij< tije in rer I ko Int vei se tije tis pa ve lijl El bu bl< do rij jL«. 3 ne tei Se bi. 1 ne Ac I df Ri le di Si di ti. vt W w E. ti zi n lc d d d li E E \A L F ir. L V B V V E Z D A H W Ei V D ir. Bi I y in ji ri V U »e II ti I II IE )C DE PILOOT-&CHRIJVER Viruly had tegenover zvjn collega Van risen te kennen gegeven, dat hi) wel eens kennis wilde maken met de Alkmaarse kaasdragers; piloot Van risen, die zoals men weet in Bergen woont, wist daar wel raad op en door bemiddeling van de heer G. Grondsma kwam het ge- wenste contact tot stand. De jaarlijkse bieravond van het Alkmaarse kaasdragersgilde, die gewoonlijk tegen Kerstmis gehuu- den werd, doch de laatste keer door bijzondere omstandigheden was uitgesteld, werd voor deze kennismaking bewaard. Maar voor dat de beide piloten de traditionele bieravond werd aangeboden, bood Viruly de kaas dragers een filmavond aan. In het Waaggebouw, dat in een klein bioscoopzaaltje herschapen was. zaten zodoende gisteravond de mannen van ons aloudc kaasdra gersgilde in hun witte pakken en met hun kleurige hoeden op. te- midden van een aantal genodigden. vaaronder de directeur van het marktwezen, dr W. Voorthuysen. de gemeentesecretaris, mr R. Veendorp de heer G. Grondsma, e.a. De heer Van Ulsen leidde de avond in met een praatje over de K.L.M.. hoe deze reilde en zeilde tijdens de oor- log en hoe na de bevrijding deze wcreldorganisatie weer wefd opge- bouwd. Voor de kaasdragers had hij "it°erekend, dat een Constellation venveel weegt als 23000 kaasjes; hij ertelde. hoe dit nieujvste na-oor- ogse vliegtuig met een snelheid van 00 K.M. per uur door het luchtruim nelt, met een bemanning van drie vliegeniers, twee telegrafisten. twee mecano's en een kok, een steward en een stewardes en een aantal van 30 tot 40 passagiers. Hij vertelde ook. hoe gezellig en rustig de sfeer aan boord van de Constellation is tiidens de Atlantische vluchten. Vervolgens kregen de genodigden een aantal films te zien van de K. LJM.filmdienst en van $e Alkmaar se kaasmarkt. We zagen een opname van de eerste kaasmarkt na de bevrijding, toen aan een vertegenwoordiger van het Engelse leger een kaasje werd aangeboden ❖oor Z.M. koning Geor ge van Engeland. Wij zagen een .schitterende film van een rondgang door het machtige K.L.M.-bedrijf, met opname van de Transatlantische vluchten en het K.L.M.-bedrijf in West-Indie; bijzonder mooi waren deze opnamen. die ons verplaatsten naar een hoogte van 6000 M.. naar de wondere wereld van boven de witte wolken. Ook zagen we nog even de Snip naar Curacao vljegen in 1934. aan welke vlucht ook nog een Alkmaarder, de mecano v. d. Molen. declnam. Indrukwekkend varen de opnamen van het K.L.M.- bedrijf in West-Indie, waar de zil- vercn vloot van Plesman de traditie voortzet van de Hollandse zeevaar- ders van eeuwen her. De heer Voorthuysen maakte zich de tolk van de aanwezigen, door de beer Viruly dank te zeggen voor zijn intpressante films. Hij hoopte, dat de band, die deze nvond gelegd werd. tussen het jonge bedrijf van de K.L.M. en het 375- iaren'-oude kaa^firagersgilde niet vcrbroken mocht worden en dat de K L.M. nog vele jaren de roem van HOE LAAT IS 'T? Neon-klok bij V. D. De oude klok in het gebouw van V D. is vervangen door een ijcuwe, waarop we voortaan ook nachts kunnen zien hoe laat t is. t is een electrische klok met geel- -kleurde neon-verlichting, afkom- .ig uit de ,Philjpsfabrieken en aan- abracht door het Technisch Instal- ,atie Bureau Jansen te Amsterdam. De klok heeft een diameter van 1' meter en is buiten de klok op ic Grote Kerk de enigste bij nacht crlichte klok in de stad. Onge- nvijfeld een goede verbetering, die <loor het publiek zeker op prijs zal worden gesteld. KAJOTTERSNIEUWS Het behoeft geen betoog, dat alle Kajotters vandaag, Aswoensdag, .v.ar ..de tent" komen. Temeer daar et een van de laatsje bijeenkom- tcn in die tent zal zijn. De ten* aar de afd. Alkmaar van de K.A.J. <ct eerste licht zag, waar het eerste cstuur gekozen werd. De tent, waar e leerden zien, oordelen en han- clen. De tent, waar we genoten ,n sprekers, muziek, declamatie, neel, film en dans. Dat voormalige ,.Velo -wasma- .nehuis, waar de Kajottersbewe- .ig van Alkmaar opgroeide tot wat 2 nu is gaat weer ..Velo '-gebouw orden. Maar de Kajotters staan oor niets! Edoch, Quo Vadis? Op 1 Maart a s. zal de heer D. J- cheffel 25 jaar als secretaris van e Ka'mer v. Koophandel fungeren. Ieder. die het instituut kgnt en dat zijn er zeer velen, weet, dat tie funclie van secretaris veel vaar- uighcid en vooral veel plichtsbe- i achtlng eist. Dat deze eigenschap- ■cn in hoge mate bij de jubilans anwezig zijn, is ook in brede krin- en bckend. Daarom zal 1 Maart ucn bijzondere dag voor de secre taris zijn. Wij zullen op dit vermeldenswaar- tige jubilcum nog nader terug- .omen. VOOR DE VOETGANGERS Naar Amsterdam Alle oude getrouwen en zij, die nsen dcel te nemen aan de voet- ,;ig naar Amsterdam ter deelname n de Stille Omgang op 29 Febr., orden uitgenodigd tot bijwoning nor bijeenkomst op Dinsdag 17 ebr., des avonds 8 uur, in het lo- aal van de heer Hekker, ingang Kapelsteeg. Up deze bijeenkomst zullen de maatregelen worden besproken no- ,iig tot het welslagen van deze mlreis. Ieder is welkom. Voor eventuele nadere inlichtin- ,:n wende men zich tot de heer F. jgers, Dr. Sqhaepmanstraat 9. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne, d. v. J. H. Coersen en M. C Meijer; Frederica i. M.. d. v. F. de Lange en G. A. ersteeg; Nico. z. v. N. J. Hardorff i j. van Espen; Adrianus J., z. v. i Harderwijk en A. M. J. de Groot obert B., z. v. B. Keuss ensT. de Overieden: Cornells Langedijk, :d 79 jr, weduwnr. v. M. Kramer. Geboren; Arie J. z. van J. J. de ics en H. v. Royen: Jacobus n P. J. A. Schoenmaker en A. G. I. Tames. Cchuwd: Jan Spaans en Cornelia omerdijk. de Alkmaarse kaasdragers over de wereld mocht uitdragen. Hierna volgde in de karakteristie- ke kaasdragerskamer een traditio nele bieravond van het gilde. welke ingeleid werd door de kaasvadev de heer Lutjeharms. die de piloten een uiteenzetting gaf van de geschiede- nis en de gebruiken van het glide. Daarna kwamen de tinnen bekers op tafel, werden de gouwenaars met toebak gestopt en aangestoken aan het kooltje vuur in de comforen; de „juffrouw" zoals de bijnaam luidt van een der gildebroeders, deed een voordracht en Viruly demonstreerde dat het speciale kaasdragersbier werkt als spraakwater. Hij hield een vlotte causerie over zijn belevenis- sen gedureqde de oorlog, toen hij heen en weer vloog naar Portugal of tussen Canada en Engeland. Hij vond in onze kaasdragers een gretig gehoor. Vanzelfsprekend legde de K.L.M.- fotogra^f menig aardig moment vast op de gevoelige plaat. De heer Grondsma, door wiens goede zorgen deze kaasdragersavond ook in materiedl opzicht. geslaagd mocht heten, mocht de bijeenkomst niet verlaten, voor hij een van zijn bekende voordrachten had gegeven en met zijn sonore stem declameerde hij het bekende gedicht ..De Dijk", waarmee hij als altijd veel succes oogstte. Onnodig te zeggen, dat gedurende de avond de bekers menig keer ge- ledigd en gevuld werden en dat zo- wel K.L.M.-piloten als kaasdragers, alsook de journalisten, die het voor- recht hadden deze unieke bieravond mee te maken. hoogst voldaan huis- waarts keerden, met het traditionele wittebroodje met kaas onder de arm. Viruly nodigde de Alkmaarse kaasdragers uit op een tegenbezoek, welke uitnodiging voor a.s. zomer gaarne werd aanvaard. Het was een interessante avond. Het verslag over het 56e boekjaar (1946) van de Noord-Hollandse Le- vensverzekering Maatschappij N.V. van 1891 te Alkmaar is dezer dagen in druk verschenen. In haar beschouwing wijst de di- rectie op de zware druk, waar het levensverzekeringbedrijf, tengevolge van de gedwongen lag^ renten. aan bloot staat. Hierbij wordt dikwijls vergeten, dat het veelal juist de be- sparingen van tal van economisch zwakkeren zijn, welke in dit bedrijf zijn ondergebracht. Het aantal der bij de Noord-Holl. van 1891 gesloten verzekeringen steeg met 67.405 tot 1.268.007 po- lissen. Het totaal verzekerde bedrag be- droeg op 31 Dec. 1946 f 222.941.426 (vorig jaar 198.107.678). De sterfte was gunstig. De onkosten konden, ondanks de scherpe stijging daarvan, binnen het raam der daarvoor beschikbare grondsla®en gehouden worden. In and met deze hoge on kosten en de onnatuurlijk lage rente werd besloten geen dividend uit te keren. doch de gehele bedrijfswinst te bestemmen voor afschrijvingen en toevoeging aan de extra-reserve. HOFSTRAATBRUG De directeur van Openbare Wer- ken verzoekt ons mede te delen, dat de Hofstraatbrug weer voor voet- gangers is opengesteld. doch dat de brug in verband met de verbreding van de vleugel aan de Z.W.-zijde nog enkele weken voor het auto- verkeer zal zijn gestremd. AANRIJDINGEN Twee wielrijders, een van zestien en een van dertien jaar, maakten op het kruispunt Herenstraat Kanaaldijk door eigen onvoorzich- tigheid kennis met een auto. De fietsen werden vrij ernstig bescha- digd. doch de knapen kwamen er gelukkig goed af. Ook een der auto's werd enigszins beschadigd. ALKMAAR. In het Wapen van Heemskerk organiseerde de Com- missie voor huishoudelijke en Ge- zinsvoorlichting, welke vanaf 1934 hier ter stede werkzaam is, een filmmiddag waarop een film van Janneke Mens-Kroes vertqpnd werd over de opvoeding van kinderen. Vanaf de prilste jeugd kon men de kleinen in hun groei volgen en Mej. Sigmond uit Den Haag wist het beeld met eei> vlot gesproken woord te verduidelijken. Deze sprak nog over het nut van de z.g. speel- straten, die in grotere plaatsen in het buitenland reeds overal werden ingesteld en veel ongevallen kun nen voorkomen. Zr. Meijer, die de bijeenkomst opende, sprak er haar teleurstelling over uit. dat d4 zaal zo jlecht bezet was. Maar het plot- seling vrij komen van 't sgrvies- goed zal wel velc huisvrouwen een tocht naar de winkels hebben doen maken. Voor de hoeveelste maal het on- zichtbare Toontje zijn eveneens on- zichtbare paard getekend heeft, is niet precies uit te rekenen, maar wel is het zo, dat dit onzichtbare beestje, dat nogal erg realistisch door de jonge doktersspruit geschil- derd schijnt te zijn, iedere keer weer de honderden toeschouwers bezig houdt van het begin tot het einde. Dat Toontjes moeder door die knol een beetje vreemd gaat doen, dat zijn papa het huis- op stelten zet en dat zijn grootouders tot slot ook nog eens op hun leeftijd een echte ruzie moeten doorstaan, dat alles is de schaduwzijde van dit jonge wonderkind. Het stuk is en blijft altijd weer geschikt, om alle narigheid te ver geten en om te zien. dat lachen voor alles de beste medicijn is. Tilly en Lily Bouwmeester als grootmoeder en moeder lachten en huliden op zijn tijd en met hen lachten vooral de toeschouwers mee om al de akelige situaties. Jack Grimberg en Diny Sprock als het paar op de drempel van het huwe- lijk krijgen ook al een streep van dat wonderpaard te pakken en vooral Jack Grimberg paste in dit uitzonderlijk gezelschap. Dirk Ver- beek. Matthieu v. Eijsden en Wim Paauw als de drie generaties, waar Toontje afstammeling van is, zetten in hun spel datgene om, waaraan Toontje in vergrote mate aan scheen te lijden. Zo werd dit voor de derde abon- nementsserie een genoegelijke vas- tenavond. CINEMA: „Twee jaar voor de boeg", 18 jaar. VICTORIA: „De klokken van St. Mary", alle leeftijden. HARMONIE: „De Woeste Hoogtevolwassenen. A.B.T.: ..South of the Bor- 1 der", 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur, Abonnementsvoorstelling. APOTHEKEN: Apoth. Wan na, Ritsevoort 5. NIEUWE BONNEN: Morgen de letters R en U KOLENGELD: Morgen de letters Nu t.m. PI. Wie kent in Alkmaar ,.Ome Arie" niet? De befkker-om-de-hoek? De man met de altijd-vrolijke lach om zijn patriarchaal gezicht! Hij begon 45 jaar geleden als pasgetrouwd man zijn eigen bakkenj aan de Scheteldoekshaven, op de hoek van de Geest en 45 jaar streed hij zijn strijd om het dagelijks brood door prima brood te bakken en alle daaraan verwante artikelen. Er was 'n tijd, dat zijn heerlijke „lombok- kersberoemd waren tot ver buiten de grenzen van onze stad. De bakkerij van Arie Overtoom groeide met de jaren. in omvang en reputatie en de wel-eens gebe- zigdeuitdrukking „Bakkers zijn stakkers" gaat zeker niet op voor de altijdlachende bakker Overtoom, die thans aan het hoofd staat van een bedrijf met vijf knechts, dat in heel wat Alkmaarse gezinnen het dagelijks brood op tafel brengt. De groei van het bedrijf van deze nijvere middenstander hield gelijke tred met de groei van zijn gezin, waarin 15 kinderen het levenslicht aanschouwden. En hoewel het leed hem niet ge- spaard bleef door het verlies van vijf zijner kinderen en dat van zijn zorgzame levensgezellin, mag de thans 70-jarige zich verheugen in het rijke bezit van vier flinke zoons en zes lieve dochters met dezelfde lachende ogen als hun vader en van n veertigtal kleinkinderen. die de vreugde zijn van zijn oude dag. Bij al zijn zwoegen en zwetcn voor gezin en zaak had Bakker Overtoom ook nog belangstelling voor het verenigingsleven; van de oude Hanze was hij en is hij nog een van de trouwste leden; van de bakkersvakafdeling was hij vele jaren bestuurslid. Tientallen jaren is hij een actief collectant in het college van St. Dominicus en dat hij niet alleen weet, hoe hij het geld imoet ophalen.'maar ook. hoe hij 't uit moet delen. bewees hij als arm- bezoeker van het Parochiaal Arm- bestuur. Vrijdag wordt ,.Ome Arie", zoals zijn v.ele vrienden hem joviaal noe- men. 70 jaar; wat zullen ze hem in de bloemetjes zetten! Reeds bij voorbaat onze beste wensen. DRANKWET Ingekomen is pen verzoek van de heer M. A. W. Berentzen, alhier, om een verlof A verlof voor de vcrkojop van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor het ge'oruik ter pla&tse voor welke het Verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Laat nr. 133/43. MUZIEKCONCOURS SCHOORL. Op 6 Mei (Hemel- vaartsdag) en Zo'ndag 9 Mei zal in Schoorl het concours plaats hebben van de Westfriese Bond van Har- monie- en Fanfargcorpsen. Er wach- ten dus een paar"mooie dagen voor de muziekliefhebbers. Een uitgebreid comite van 25 le den zal zich met de organisatie .be- lasterp die uiteraard lang niet een- voudig is. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren P. Blankenstijn. voorzitter; P. J. C. Maars, secret, en J. Schot- vanger. penningm. Er zal een garantiefonds worden gevormd om eventuele tegenslagen op te vangen, zoals slecht weer e.d. Het ligt in de bedoeling hiervoor eerstdaags rond te komen. Het mi nimum garantiebedrag, waarvoor men zal kunnen intekenen, bedraagt f 10.—. Men rekent op de medewerking van alle ingezetenen. UITVOERING D.O.V. LIMMEN. De gymnastiekver. D.O.V." heeft voor een stampvolle zaal een goed geslaagde uitvoering gegeven. De Zeereerw. heer pa^toor van Leeuwen opende de avond, en heette alien," hartelijk welkom. Na het zingen van het clublied. werd begonnen met een gevarieerd programma van kleutergymnastiek, eh rhythmische oefeningen voor meisjes. pok de jongensafdeling verrichtte aardig werk, terwijl de knotsoefeningen van de dames zeer in de smaak vielen. De pauze werd gevuld met gui- taarmuziek, en een verloting ter versteviging van de kas. Na de pauze gaven de heren een mooi programma van vrije oefe ningen. Het geheel stond onder leiding van de heer Hopman uit Castricum. BEVOLKING AKERSLOOT. De bevolking bedroeg 1 Jan. '47 1212 mannen en 1082 vr.; totaal 2294; er werden 49 mannelijke eri 20 vr. personen ge boren en er vestigden zich 46 m. en 46 vr., zodat de bevolking vermeer- derde met 161 personen; er stierven in '47 8 m. en 11 vr. en er vertrok- ken 50 m. en 56 vr., zodat de bevol king verminderde met 125 perso nen; op 1 Jan. '48 bedroeg het aan tal inwoners 2330, n.l. 1249 m. en 1081 vr. JAARVERGADERING FANFARECORPS \,ST. CAECILIA' HEILOO De voorzitter, de heer Oostermeijer, opende met de Chr. groet en heette de aanwezigen, in het bijzonder de G.A. en directeur, hartelijk welkom. Spr. zeide, dat het ledenaantal sterk is toegenomen, zodat het fanfarecorps weer bloeit. Uit het jaarverslag van de secre- .taris bleek, dat het corps in het afgelopen jaar met vele moeilijk- heden te kampen heeft gehad. Mo- menteel wijst alles er op, dat een beter tijdperk aan zal breken. Hier na volgden de besprekingen over het a.s. concours. Voorgesteld werd om dit jaar weer deel te nemen aan het bondsconcours, dat in West- woud gehouden zal worden. De directeur, de heer Oly, wees er op, dat er een redelijke kans op succes is, mits alle leden trouw de repetities bezoeken en thuis vooral ook de nodige partijrepetities hou- den. Na de rondvraag sloot de voor zitter deze geanimeerde vergadering onder dankzegging met de Chr. groet. ZOALS GEiWELD, zal Frankrijk, ter bestriding van de tendenz tot stijging van de prijzen voor voedirjgsmiddelen, kool, uien en wortelen'uit Nedcrland betrekken. De Nederlandse veilingen zijn reeds geruime tijd doende de ex port van deze artikelen naar Frankrijk te bevorderen. Wanneer de Franse autoriteiten mededelen, dat zij kool zullen invoeren, be- doel.en zij eigenlijk witte kool, weike dan in hoofdzaak, met het oog op de duurzaamheid van het product, tot zuurkool verwerkt wordt. De Nederlandse tuinders wensen echter voornamelijk gele kool te exporteren, omdat zij hiervan, meer nog dan van de witte kool, zeer grote voorraden hebben. Dit over- schot klemt te meer, omdat, in ver band met de zachte winter, de Ne derlandse consumptie beneden alle verwachtingen is gebleven. Van betrouvvbare zjjde verne- men wij, dat de Nederlandse vei lingen op het ogenblik over een voorraad van 1000 wagons gele kool beschikken. Dit is 10 millioen kilogram. Naar aanleiding van de recente publicatie van Franse zijde, dat er o.m. kool van Nederland betrokken zal worden, wijst men er in vei- lingskringen op, dat reeds drie maanden geleden met Frankrijk I overeengekomen was dit product te leveren. De invoer-vergunningen voor de gele kool bleven echter tot op heden vrijwel uit. Komt hierin geen verandering, zo deelde men ons mede, dan zal in nog ruimere mate als reeds met kleine partijen is geschied. tot vernietiging van gele kool moeten worden overgegaan. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ CASTRICUM. Op een vergade ring van de K.V.P. afd. Castricum onder voorzitterschap van de heer J C. Dingerdis, werden als voor- lopig candidaat voor de Tweede Kamerverkiezing gesteld, de heren J. Bakker, Den Haag; A, H. J. Bei- ersbergen van Henegouwen, Castri cum; C. P. Cljjnck. Zaandam; Jac. Groen. Alkmaar; Th. Hooy, Haar lem; M. J. Hooyschuur, Koog aan de 7,aan; Prof. C. P. Romme, Overveen; W. Steinmetz, Amsterdam; Mej. Dr. Vinck, Utrecht; J. Weel, Zuid- Scharwoude; M. P. van der Weiden, Zevenhoveji. Een voorstel tot con-' tributievcrhoging werd door het be stuur voorlopig 'ingetrokken. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. Over het geheel ge- nomen was het een zeer geanimeer de vergadering. Zij, die lid wensen te worden kunnen zich opgeven bij het bestuur. ZAL JE GEBEUREN EGMOND BINNEN. Toen de heer J. B. dezer dagen na de uit voering van „Eensgezindheid" met zijn vrouw thuis kwam, kwamen zij tot de jammerlijke ontdekking, dat hun hond, die vrij had kunnen rondlopen, danig huis had gehou den; de hele keuken lag overhoop; de gordijnen en overgordijnen wa ren totaal in stukken gescheurd; het servies lag in scherven op de grond en de bloempoyen in gruzelemen- ten; vermoed wordt, dat de hond door onwelkom bezoek van streek geraakt is en zodoende de ravage had aangericht. VERKOCHT EGMOND BINNEN. Het woon- huis met stukje land aan de Abdij- laan van de heer J. Liefting is ver- kocht aan de heer Jan Groen, Kloosterweg alhier. De dispensatie, welke de Bis- schoppen ook dit jaar wegens de moeilijke omstandigheden verlenen in de vastenwet, geldt niet voor Aswoensdag en Goe de Vrijdag; dit wordt ten ovor- vloede in herinnering gebracht; de onthoudingswetten blij- ven op alle Vrijdagen en Qua- tgrtemperdagen onverkort van kracht en ook Aswoensdag is onthoudingsdag. LIMMEN—WESTZAAN 4—0 LIMMEN. In een goede wed- strijd heeft Limmen tegen Westzaan een verdiende overwinning weten te behalen. Toch duurde het tot enige minuten voor rust dat er doelpunten kwamen. Nl vele ver- geefse pogingen was het Beb die een prachtkans krijgt en Limmen de leiding geeft, 1—0. Na uitstekend samenspel, passeert Tinus kort daar- op heel handig de uitlopende ke- per en het is 20. Na de rust doet Westzaan fana- tieke pogingen om de achterstand te verkleinen, maar al hun aanval- len stuiten op de goede verdediging van Limmen. Dan is het woord weer aan Limmen. Uit een penalty is het 3—0, terwijl Tinus er nog 4—0 van weet te maken. W.B.S.V.-NIEUWS BEEMSTER. Een mooie kans om zich verder uit de gevaarlijke zone te werken heeft W B.S.V. voor- bij laten gaan. Buiten verwachting werd het tegen Broek in W. een 3-2 nederlaag, na tot de rust met 2—0 te hebben voorgestaan. Voor de rust scoorde de midvoor het eerste doeV- punt, door handig tussen de backs door te glippen. Invaller 1.-binnen maakte er 2-0 van. Na de rust kreeg B al spoedig een penalty te nemen, welke werd benut. Onze verdedi ging kon het deze middag niet boi- werken en moest nog twee maal wijken voor de B.-aanvallers. W. zette hierna alles op alles om nog een gelijk spel te forceren. De laat ste 20 min. was W. geregeld in de aanval, doch door pech kwam in de stand geen verandering meer. Het tweede elftal deed het beter en versloeg de Purmer I met 31. Goed gedaan jongens. met 10 man. Zondag ontvangt het 2e Broek in W. 2 i/i doet het beter als het le. En dan W.B.S.V. 1—DREO 1. Vol- gens papier is D4eo sterker, maar speelt W. dan ook niet beter? Het zou mij niets verwonderen als er een of twee punten in de Beemster bleven. KATH. VOLKSPARTIJ SCHERMERHORN. De afd. Schermerhorn van de K.V.P. hield in verband met de candidaatstelling voor de Tweede Kamer-verkiezin- gen een matig bezochte algemene vergadering. Na een korte bespreking werd men het eens over de volgende bij het Kringbestuur in te dienen can didates 1. Jac. Groen; 2. M. v. d. Weyden; 3. Prof. C. P. Romme; 4. W. Steynmetz; 5. Jan Bakker. Het contributie-vraagstuk leverde in verband met de hoge afdracht aan de bogere partij-instanties meer moeilijkheden op. Men besloot ten- slotte het bedrag vast te stellen op f 1,20 per lid per jaar, welk bedrag desgewenst ook in termijnen kan worden bctaald. Voor zover moge- lijk. zal de contributie-inning plaats hebben voor 15 Maart, daar de af dracht mede in verband met a.s. verkiezingen uiterlijk op datum moet plaats hebben. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST NIEUWE NIEDORP. Onder buitengewoon grote belangstelling vierde het echtpaar Poland—Prince zijn zilveren huwehjksfeest Om 1 uur werd Zondag de plechtige H. Mis ter hunner intentie opgedragen door pater rector de Wit O.F.M., ge- assisteerd door pater Gardiaan Zant voort en pater Huissen. die voor uit Ammerzoden was overge- komen. Het koor zong de Ml?van Perosi. waarna een cantate wera ten gehore gebracht door de heer Mulder uit Hoogwoud. De receptie werd zeer druk be- zocht en talrijke sprekers gaven bliik van de populariteit van dit echtpaar. Onder de vele geschen- ken was ook een mooie rooktafel van het kerkbestuur (waarvan Po land penningmeester is) en van het R.K. Armbestuur. Voor de ruim 150 gasten des avonds voerden de kinderen een mooie revue op. Poland was nog n tijdlang lid van de gemeenteraad van Nieuwe Niedorp. Bruidspaar, nog vele jaren. GOUDEN PRIESTERFEESTEN N NIEDORP De bekende Mis- siepredikant pater Methodius Mul der O F.M te Nieuwe Niedorp zal op 19 Maart 50 jaar Priester zijn. Nog in blakende gezondheid, alleen wat minder snel ter been en helaas ook niet meer in het bezit van een stem, die kerken kan vullen, hoopt de jubilaris dit jubile te vieren. Het zal deze gevierde predikant die dag zeker niet aan belangstellnig ont- breken. de die Noorse haring gaat naar Duits- land, het grootste gedeelte van de gehele vangst zal voor de Engelse zone bestemd zijn. Van republi- keinse zijde zou bereidheid te ken nen gegeven zijn, om deel te nemen aan de voorlopige federale raad. Griekse partisanen zouden een aan val gedaan hebben op een Turks dorp op Grieks gebied. Salonika wordt door Griekse opstandelingen beschoten. In en om Jerusalem zjjn zeer ernstige botsingen voorge- komen tussen Joden en Arabicren, de Engelse troepen brachten het mortiervuur tot zwijgen. In Washington verwacht men tegen de herfst de ontbinding van het We- reldverbond van Vakverenigingen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond. T1JDELIJK REGEN Voor de Noord-Oostelijke provmcies aanvankelijk wind tussen Zuid en Zuid-Oost met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Later matige en meer naar Westelijke richtingen draaiende wind. Tijdelijk kou- der. Voor het overige gedeel te van het land meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen en mange lot vrij aracntige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van tem- peratuur. Vandaag herdacht de J.V.G.-afd. St. Laurentius in alle sfilte het feit, dat zij twee jaar geleden werd opgericht. De leden waren in de morgen zoveei mogelijk naar de II. Mis gekomen, die tot intentie van een overieden lid werd op gedragen. Vanwegc de vasten werd een meer feesielijke herdenking van het feit tot na Pasen uitge steld. Met dankbaarheid kan de J.V.G. op de afgelopen jaren terugzien. De He Februari 1946 werd in een-grote vergadering het plan van het J.V.G.- werk uiteengezet en besloten de be- staande clubs voor missie-naaiwerk en mandoline in deze nieuwe orga nisatie op te nemen. Begin Maart kwam men wederom bij elkaar. De zaak was door de meisjes bekeken, velen konden er mee instemmen, anderen waren minder enthousiast en vreesden een terugkeer van de oude jeugdbeweging, die, volgens hun zeggen, had algedaan. Ook werd het aanvankelijke plan, om een af- deling te vormen voor de gehele stad, afgewezen. Geheel in de geest van de meisjes werd er besloten om volgens clubsysteem te werken, met het doel het meisje klaar te maken voor het leven. De K.A. be- loofde haar voile medewerking en heeft deze altijd getoond. Een voor lopig bestuur werd gekozen, ni. mej. T Groothuizen, mej. M. Berger en mej. G. Wiilemse. In ^e maand Maart werden opgericht een toneel- club en een apologetische club. De toneelclub, die spoedig als regisscur kreeg de heer Groothui zen, verzorgde vele goede avonden. Zij begon in de zomer 1946 met de Sultane van Matariobaba", voefde in December 1946 op „Onze Lieve Vrouwe in het Bos", in dc zomer 1947 „Levenselixer" en oogstte het meeste succes met haar uitvoerin- gen in November 1947 „Parachu- tisten gelana". Zij deed veel om de naam van de J.V.G. te verspreiden. De mandolineclub speelde bij ver- schillende uitvoeringen, hielp mee bij de Kerstavond 1947 en rpeelde voor de zieken in St. Elisabeth. De missieclub werkte gestadig door, naar de tentoonstsiling van 1949. De apologetische club werd in Maart 1947 ontbonden, omdat enkelen in WJIE IS IN HET OOG van God, de oneindig-Heilige, geheel en al zuiver, zonder zonde? En de wereld, rondom ons, waar van wij lezen en horen, is zij niet slecht, vol kwaad? Is het niet alsof in onze dagen de mensheid leeft en handelt zon der rekening te houden met de wetten die God heeft vastge- steld? Wij alien hebben reden genoeg, op onze borst te kloppen en onze schuld te belijden. Wij zijn zondaars, alien, wij hebben alien zonder uitzondering te- genover God misdaan. Berouw, rouwmoedigheid, boetvaardig- heid is de gezindheid, de geest die ons past. Daarom vandaag het as-kruisje. Daanm deze pe- riode in het Kerkelijk Jaar, die wij de Vasten noemen. Wij mo- gen deze tijd niet onbenut voor- bij laten gaan, maar moeten trachten te verbeteren wat ver- keerd was, opdat wij niet over- vallen zouden worden door een onverwachte dood en dan tever- geefs tijd voor boete zouden zoeken. Zo zegt het de Liturgie vandaag. MARCUS HEERHUGOWAARD. De H. Familie-school gaf een ouderavond in het parochiehuis. Het hoofd der school, de heer C. Schneiders, open de de avond met de chr. groet en gaf, na een kort welkomstwoord tot de ouders het woord aan de heer A. J. v. d. Knaap, hoofd van de R.K. Ulo-school te Purmerend. Deze hield hierna een inleiding over de vernieuwing van het on derwijs. In duidelijke bewoordingen schetste hij de tekortkomingen van ons onderwiis in het verleden. wel ke in hoofdzaak hierop neerkwa- men, dat te veel werd gelet op het weten. het klaarstomen van enke len voor allerlei examens, waar aan een gehele klas werd opge- offerd en het practische kennen en kunnen werd verwaarlqpsd. Met het aangeven van wat de vernieuwing nu wil veranderen, besloot hij zijn rede. Hierna traden de schoolkinderen op met een cyclus van schoolliede- ren. die getiteld was; Zingend door het jaar. Hierin bezongen de kinderen op vlotte wijze de voor- naamste gebeurtenissen, die het jaar van de schoolkinderen ken- merken. Door vlotte spreekkoortjes werden de liederen tot 6en geheel verbonden. Na drie kwartier hun ouders door hun zang geboeid te hebben, kre gen de kleine zangertjes enige tijd rust, gedurende welke tijd de ouders gelegenheid hadden de re- sultaten van de handwerklessen, die achter in de zaal tentoongesteld wa ren. te bewonderen. Hiervan werd begrijpelijk zeer veel gebruik ge maakt. Na de pauze volgde het tweede gedeelte van de liederen- reeks en wederom werden de ouders drie kwartier geboeid door de frisse, opgewckte liedjes. De leiding van deze zingende jeugd bleek bij de heer Schneiders in goede handen, terwijl de piano- begeleiding op zeer begaafde wijze verzorgd werd door mej. Bakker, muzieklerares te Rustenburg. Het applaus der ouders was een bewijs het huwelijksbootje meer heil za gen. In October 1347 werd een nieu we club opgericht, voor nanden- arbeid en borduren, opgezet door twee Eerw. Zusters van de Oude Gracht en in Januari 1948 overge- nomen door mej. Koopman. Het cursuswerk was altijd een zeer voorname factor in de J.V.G. In September 1946 werd onder lei ding van mej. J. Winder een naai- cursus geopend, waarvan 12 meisjes in Mei haar eerste diploma behaal- den. In October werd begonnen met een zelfontwikkelingscursus, waar men onderwijs kreeg in Nederiands, huishoudelijk boekhouden, letter- kunde en sociologie. De winjerkou deed veel afbreuk aan het geheel, zodat er slechts vijf de eindstreep konden bereiken. De godsdienst- cursus moest in 1947 wggens tekort aan deelneemsters voorlopig wor den stopgezet. In October 1947 be gon men weer met een tweede naai- eursus en eveneens werden toen, door de Eerw. Zusters, ender veel moeilijkheden, twee kookcurssusen gegeven, waarvan er 25 slaagden. Het bestuur werd in de loop der jaren gewijzigd en uitgebreid. Mej. JWinder werd als voorzitster ge kozen, terwijl mej. A. van Zanten werd afgevaardigd voor het district. Talrijke culturele avonden (Passle- avond met medewerking van het jongenskoor St. Adelbertusschool, Maria-avond, "met medewerking van de hoogste klas Parochiale Meisjes- school, lezing van Oud-Alkmaar, door de gemeente-archivaris, de, heer Th. Wortel, over bekerings- werk door dhr. Baart de la Faille) werden gegeven, er werden excur- sies georganiseerd naar de Grote Kerk, het Raadhuis en de Alkmaarse hofjes, er werd een uitgaansdag ver zorgd naar Hoorn en Enkhuizen met een boottocht op het IJselmeer. Drie filmavonden werden aan de leden aangeboden. Het ledental groeide van 41 tot 96. Zeer veel steun ont- ving de vereniging van haar mode rator Kapelaan B. Voets, die altijd klaar stond om de bestuurders in alles te helpen. Moge de vruchtbare arbeid van dc afgelopen twee jaren een aan- sporing voor het actieve bestuur van de J.V.G. zijn om op de inge- slagen weg voort te gaan. ZILVEREN PRIESTERFEESTEN N. NIEDORP Op 11 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat Pater Rector van Nieuwe Niedorp. Pater de Wit O.F.M. en Pater Nathanael Gemke de H. Priesterwijding ont- vingen. Op die dag zal pater Gemke die geen onbekende is in Noordhol- land, wegens zijn ontelbare hus sies. triduums en spreekbeurten, om half 10 een plechtige H. Mis op- dragen. De feestviering van Pater Rector zal plaats hebben op eerste Paasdag voor het Rectoraat. RECTOR KRAAKMAN OVER HET COMMUNISME TUITJENHORN. Communie, Communiteit, Communisme, over dit onderwerp komt Maandag 16 Febr. a.s. rector Kraakman, direc teur van het Diocesaan Bureau voor Kath. Actie te Den Haag, spreken in het Verenigingsgebouw. Aanvang AANRIJDING HEILOO Maandagmiddag reed een taxi van de Garage R. op de Westerweg in de\richting Limmen, toen uit de Ewislaan een auto kwam en beide wagens op elkaar botsten. De taxi liep aanzienlijke schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Jannetje P.. 4 mnd. gev. straf; Pe- tronella K., 3 mnd. gev. straf; Nic. P. V. Heiloo, zedenmisdrijf, 12 mnd. met aftrek, waarvan 3 mnd. voor- waardelijk; Jan E. B. zedenmisdrijf, 12 mnd. gev. straf met ter beschik- king stelling v. d. regering; Arie G., Egmond aan Zee, overtr. verkeers- regl., f50,— of 25 dagen plus in- trekking van het rijbewijs voor de tijd van 6 maanden. „Verdachte is zo'n rasoplichter, dat hij zich zelf indenkt, nu eens geen oplichting te hebben gedaan", aldus de Officier van Justitie, Mr. Holsteyn, in zijn requisitoir tegen de Amsterdammer Heinrich de L. Heinrich maakte op de zitting de indruk van een beschaafd persoon. Zijn kleding en spraak waren wer- kelijk correct en zo valt het niet te verwonderen, dat hij menig slacht- offer voor zijn onkiese practijken heeft weten te vinden. Behalve een achttal andere op- lichterszaken moest Heinrich enige weken geleden voor de ^Alkmaarse rechtbank terecht staan. omdat hij de autoverhuurder J. H. een huur- wagen door zijn neus had geboord. Zoals de Officier al opmerkte, bleek verdachte over dergelijke juridische kwaliteiten te beschikken, dat de zaak moest worden aangehouden. Gisteren werd de behandeling voortgezet en de eis tegen Heinrich luidde 1 jaar en 3 maanden. De uit- spraak werd bepaald op 24 Febr. a.s. dat het geheel op zeer hoge prijs werd gest.eld. Tenslotte sprak de zeereerw. hr. pastoor als voorzitter van 't school- bestuur een kernachtig slotwoord, waarin hij het wel en wee van de school in de afgelopen jaren schetste. In het bijzonder spoorde hij aan tot nauwere en vriendschap- pelijke samenwerking tussen school en huisgezin, om tot zo groot mo- gelijke resultatera te kunnen komen. Met een dankwoord van de heer Schneiders aan alien, die tot het slagen van deze avond hadden me- degewerkt kwam het einde van deze eerste en uitstekend geslaag de ouderavond. K.V.P. HEERHUGOWAARD De afd. Heerhugowaard-Zuid van de K.V.P. heeft voor de a.s. Kamerverkiezin- gen de volgende candidaten gesteld: mr. C. Romme, Overveen; Stein metz, Amsterdam; v. d. Weijden, Zevenhoven; Jac. Groen, Alkmaar; Th. Hooij, Haarlem; mej. A. Nolte, Amsterdam; G. v. d. Ploeg, Haar lem; J. Elders, Bovenkarspel; H. A. Giezen, Wieringermeer. UITVOERING EENSGEZINDHEID EGMOND BINNEN. De Fan fare Eensgezindheid gaf haar jaar lijkse donateursuitvoering; tot twee- maal toe was de zaal van Swart ge heel gevuld. Het muzikale program ma werd o.l.v. de heer Joossen uit Krommenie als altijd op lofwaar- dige wijze uitgevoerd. De eerste avond waren o.m. aanwezig de Z.E. Heer Pastoor Kok en Kap. de Jong, alsook de ere-voorzitter P. Kuis uit Castricum met diens echtgenote; de heer Kuis was zo vriendelijk de taak van de heer Joossen voor een deel van de avond over te nemen.en zwaaide de dirigeerstok als van- ouds. Na afwerking van het muzi kale gedeelte trad het toneelgezel- schap ..La Lunette" uit Heemskerk voor het voetlicht met het prach- tige toneelspel in 6 bedrijven ..Al leen op de Wereld" van Hector Ma- lot. Dit stuk genoot een uitstekende vertolking onder regie van de heer P. v. Vleuten, die de rol van Vitalis voor zijn rekening had genomen; hij werd door de jongeheer S. de Vries als Remy uitstekend ter zijde ge- staan; trouwens, alle spelers waren voor 100% hun plaats waard. Na af- loop oogstten zij een welverdiend applaus. Pastoor Kok sprak een dank- woprd, waarin hij getuigde van zijn waardering voor ..Eensgezindheid"; hij spoorde de donateurs aan het corps te blijven steunen; hij herin- nerde dankbaar aan hetgeen de he ren Kuys en Verheggen (thans in Belgie verblijvend) voor het corps hadden gedaan; ook aan het adres van het toneelgezelschap sprak de Pastoor woerden van dank en hij hoopte, dat ..Eensgezindheid" ook voor de volgende uitvoering op La Lunette zal mogen rekenen. Na af- loop maakte men een dansje; Za- terdag na Pasen wordt het program ma herhaald in de Vergulde Valk te Egmond aan Zee. BURGERLIJKE STAND Egmond-Binnen Geboren: Wil- helmina Hendrika, d. v. J. van der Meulen en H. Overmeen; Nicolaas Theodorus Maria, z. v. M. Klever- laan en C. G. Dirkson; Margaretha Maria, d. v. J. Dekker en M. van Schagen: Margaretha Theresia Ca- tharina, d. v. G. J. Kramer en Th. Burgmeijer; Jacobus Johannes, z. v. P. J. Hopman en M. Apeldoofn. Overieden: Wouter Petrus Schot- vanger, oud 70 jaar, echtg. van M. Polte. Ondertrouwd: Cornelis Anthonius Bakker (Zijpe) en Geertruida W. E. uit Egmond-Binnen. De zware sneeuwval heett de Amerikaanse tarwe-oogst op bijna wonderbaarlijke wijze gered, aldus het Amerikaanse ministerie van landbouw. Men verwacht, dat de oogst van het komende jaar op- nieuw een „bumper" zal zijn. Een milliard busshels graan, die door de droogte van het vorig jaar ernstig waren verlaat, zijn door het 7w< re sneewdek, dat de zaden te- gan vorst en het omwoelen van de grond jreeft beschermd, gered. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de grensstreek van West-Brabant wederom een pant- serwagen gesignaleerd, waarmee smokkclaars vee naar Belgie tracht- ten uit te voeren. Commiezen hebben de wagen achtervolgd en van weerskanten werd gebruik gemaakt van vuurwa- penen. Voor zover bekend werd echter niemand gewond. De wagen werd in de buurt van het dorp Rucphen ontdekt. Na een wilde rit door het dorp, waarbij de smokkelaars handig gebruik maak ten van een ingewikkelde ver- keerssituatie, wisten zij te ontko- men in de richting Zundert, waar zij tenslotte de grens passeerden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2