DRIE GEWICHTIGE PUNTEN VAN ONZE ECONOMISCHE POSITIE Vier Niwin-artisten onder de slachtoffers Voor Alkmaar en omgeving De dollarbalanshet Duitse vraagstuk en het Indonesische probleem Den Haag maakt geen kans als zetel der UNO-vergadering Handelsverkeer met Engeland wordt uitgebreid Labour-motie ingediend om loonsverhoging toe te staan Juist twee dagen voor hun vertrek naar Nederland 10.000 werklozen meer in Januari Marshall-hulp voor I April nodig! Hamster geen rijwielbanden Publiekrechtel ijke Bedrijfsorganisatie Welk weer morgen? Britse vakverenigingen willen contrdle op de winsten DE DAKOTA-RAMP OP JAVA De beste methode DONDERDAG 12 FEBJtUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11453 BUREAUX: FRIS CELUID VAN DE RECERINCSTAFEL TWEE-EN-EEN HALF UUR heeft prof. v. d. Brink, de benjamin h_nl. nnn Amorilrn van het kabinet op de zetel van de minister van Economi- sche zaken, de Kamer geboeid met een rede over de grote algemene punten van ons huidig economisch beleid. Hij ver- klaarde, het een grote eer te achten de begroting van zijn ambts- voorganger te mogen verdedigen en in hoofdlijnen diens beleid te zullen blijven volgen. Hij gaf een beeld van de huidige econo- mische situatie; bij de internationale economische toestand spe- len het Duitse en het Indonesische vraagstuk en de ontwikke- ling van het internationale prijsniveau een rol. Er zijn ook gunstige aspecten, als het afwezig blijven van inflatie en de grote sociale rust, welke sinds de bevrijding heeft geheerst. On- gunstig is dat ons nationaal vermogen aanmerkelijk is ingeteerd en het proces is nog nauwelijks tot stand gekomen. Nieuwe Provinciaal Montfortanen Immigrantenschip opgebracht TWEE TURKSE SPITFIRES boven Bulgarije schoten neerge- Bevin, niet naar Cairo PARIjS IS MEER IN TREK Minister lieftinck doet in MINDER CROENTEN NAAR FRANKRIJK „Rijkseenheid" geen partij bij de verkiezingen De debarkatie van de Johan van Oldebarneveld. De demobili- serende militairen ontvangen hun distributiebescheiden. Beul van Amersfoort in kamp Vught getrouwd HANDELSVERDRAG TSJECHO-SLOWAKIJE MINISTER VAN DEN BRINK ZET ER SPOED ACHTER IN DE TWEEDE KAMER heeft minister v. d. Brink gisteren medegedeeld, dat hij de pu- bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie met alle kracht zal be- vorderen. Hij heeft aan de commissie-v. d. Ven, die op- dracht heeft deze zaak te be- studeren, doen weten. dat hij het zeer op prijs zal stellen, haar visie over het ontwerp, dat aan haar oordeel is onder- worpen, te mogen vernemen voor 1 Maart. Dat is dus op zachte wijze een termijn stel len! Goed zo, Excellentie! De minister h'-eft verder o.a. in antwoord op vragen van de heer Hooy, verzekerd, dat hij bereid is tot alle medewerking met de sanering van de mid- denstand, maar het initiatief moet van de middenstand-zelf uitgaan. Dit lijkt toch inderdaad wel het juiste standpunt. Slapende in brand geraakt en overleden DIJ DE VLIEGRAMP, die Dinsdagmiddag bij Pada- larang tussen Tjilame en Sasaksaat op Java plaats had, zijn o.a. vier NIWI N-artisten omgeko- men, te weten de cellist Johan Gutlich uit Rotter dam, de 26-jarige Elisabeth Everts, pianiste; de 42-jarige Francien Gerritsen, voordrachtkunstena- res en de 21-jarige Rudy Broer van Dijk, violist, alle drie uit Den Haag. Deze artisten warensedert midden October van het vorig jaar zowel voor mi litairen als burgers in geheel Indonesie met succes opgetreden. Zij waren longer in Indonesie gebleven dan het plan was, omdat hun contract op veler aan- drang was verlengd. Het gezelschap zou juist over twee dagen weer naar Nederland vertrekken De arbeidsvoorwaarden bij de Spoorwegen Examen handenarbeid 1948 MISLUKTE OVERVAL OP OUDE VROUW Jeugdige dader in arrest Pesf in midden-Java Gouverneur Kasteel onderscheiden Meer benzine in Frankrijk Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. N oo rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbajik Uit het rapport der zestien landen blijkt, dat het tekort op de dollar balans nijpend is. Dat dollartekort is voor ons land evenzeer nijpend. Als het blijft voortbestaan, zal de regering een zeer veel lager produc- tie- en exportprogram tot stand moeten brengen. Het zou z.i. niet verstandig zijn thans een scherpe breuk in het voorzienings- en pro- ductieproces tot stand te brengen. Het dollarvraagstuk, zo betoogt de minister, is voor ons land een zeer nijpend vraagstuk. Voor het Duitse vraagstuk is nog steeds geen oplossing gevon- den en dat heeft gewichtige eco nomische consequenties voor ons land. De regering laat niet na steeds weer haar stem te doen horen. Een derde factor, waarmede reke- ning moet worden gehouden, is het Indonesische vraagstuk, dat ook een economische kant heeft. Als factor, welke we nagenoeg niet in de hand hebben, noemt de minister de ontwikkeling van het internationale prijsniveau. Mocht een prijsdaling op de internationale markt optreden, dan zal dat eer een gunstige dan ongunstige invloed op ons land hebben. De Marshall-hulp zal de mogelijk- heid bieden de wederopbouw te vol- "tooien, zonder dat men tot drasti- sche verlaging van het welvaarts- peil behoeft over te gaan. Op de basis van de Marshall-hulp zal ge- bouwd kunnen worden aan verdere welvaartstoeneming. Namens de regering en namens het grootste deel van het Neder landse volk, naar. hij meent, spreekt de minister woorden van grote er- kentelijkheid jegens de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk. Hij verklaart, dat gestreefd wordt naar een zo spoedig mogelijke ver- wezenlijking van een economische unie van de Benelux-landen. Ver- Het totaal aantal als werkloos op de gewestelijke arbeidsburcaux geregistreerde mannen bedroeg op 31 Januari 1948 60.822. In de maand Januari was er een stijging met 10.642. Tot opvolger van Pater dr. M. Hupperts werd door de Generale Raad tot Provinciaal van de Ned. provincie der Paters Montfortanen benoemd pater dr. J. H. Theunissen. Deze werd geboren te Schimmert. is 42 jaar oud, studeerde Philosophic te Rome, waar hij tot doctor in de Theologie promoveerde en werd priester gewijd 1 December 1929. De Britse marine heeft ter hoog- te van de Palestijnse kust een schip met 400 illegale Joodse immigran- ten geenterd en naar Haifa opge bracht. SOFIA, 12 Februari (Reuter) Volgens een officiele Bulgaarse ver- klaring zijn Maandag boven het Bulgaarse plaatsje Sozopol, 64 K.M. van de Turkse grens, twee Turkse spitfires door Bulgaarse grenswach- ten neergeschoten. Tweemaal werd ter waarschuwing een vuurpijl af- geschoten, doch de vliegtuigen landden niet. Het ene werd daarop neergeschoten en kwam in zee te- recht. De piloot verdronk. De piloot van het andere vliegtuig, dat vijf kilometer ten Noorden van Sozopol tot dalen gedwongen werd, kreeg slechts lichte verwondingen. Volgens de Bulgaarse verklaring kunnen de vliegtuigen zich niet in de weg vergist hebben, daar het weer voortreffelijk was en de toe- stellen tussen de 160 en 350 M. hoog vlogen. Het Britse ministerie van Bui- tenlandse Zaken heeft categorisch de berichten tegengesproken als zou Bevin voornemens zijn naar Cairo te gaan om met de Arabische liga kwesties te bespreken, die de gerr.eenschappelijke defensie in het midden-Oosten betreffen. volgens gaat hij in op de economi sche situatie van ons land. Men moet er zich van bewust zijn, dat de ontwikkeling, welke we hebben meegemaakt en er is reden tot enig optimisme er een op crediet is geweest. Een belangrijk lichtpunt is, dat de verdeling van het consumptiemidde- lenfonds regelmatiger is geworden. Wat de loon- en prijspolitiek be- treft behoort er nauwlettend op te worden toegezien, dat gezonde be- drijfseconomische overwegingen niet in het gedrang komen. Veel wordt vaak aangezien voor winst, wat be- drijfseconomisch gezien geen winst is. De minister merkt op, dat het productiepeil sinds 1945 belangrijk gestegen is; ook kan een stijging van de export iedere maand worden ge- constateerd. Verdere stijging van de export moet de hoeksteen zijn van het economisch program der komende jaren. De minister verklaart persoonlijk te zijn tegen belasting op export. Er zal naar worden gestreefd ons export-pakket „sterker". te maken. Bij de industrialisatie zal de rege ring steunend en stimulerend moe ten .optreden, de industrialisatie zelve moet door de ondernemers tot stand gebracht worden. Z.i. ziet men de industrialisatie te veel als een technisch proces; het is echter meer een economisch proces. De minister is van oordeel, dat voor de binnenlandse markt de meest noodzakelijke artikelen moe ten worden geproduceerd. De uti- lity-productie acht hij uitermate belangrijk. Hij stelt er prijs op het contact met de vaste commissie voor de handelspolitiek uit de Kamer zo sterk mogelijk te onderhouden. De distribute van rijwielen en banden is opgeheven, omdat de pro- ductie dit wettigt. Wat het servies- goed betreft, wijst de minister er o.a. op, dat de productie thans gelijk is aan die van voor de oorlog. Uitbreiding van de textiel-distri- butie is niet mogelijk. Wei wordt er naar gestreefd die positie te berei- ken, dat zo snel mogelijk ongeveer ieder nodig product beschikbaar is. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., die onlangs een bezoek aan Enropa, o.a. ook aan Neder- land heeft gebracht, heeft te Lake Success tegenover de pers te ken- nen gegeven, dat Den Haag in ver- band met het huisvestingsvraag- stuk wellicht uitgeschakeld zal worden als zetel voor de aanstaan- de algemene vergadering der V.N. De speciale commissie van negen man, die zich bezig houdt met de kwestie der volgende algemene ver gadering. komt Maandag a.s. bijeen om Lie's rapport over zijn bevmdin- gen met tc trekking tcl de eventuele zetel (Pari:. Den Ha-.-g, Brussel of Cei^ve) te vernemen. Het algem- re gevoelen te Lake Success is, dat Pa- rijs zal worden gekozen. Lie wilde zich niet uitlaten over zijn eigen voorkeur. Trygve Lie verklaarde, dat de vrees voor oorlog en een gevoel van onzekerheid over de toekomst alge- meen is in de Europese landen, die hij onlangs heeft bezocht. Hij zei, dat hij tekenen van verbetering zag in de levensomstandigheden in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer belangrijke mede- delingen over de financiele voor- uitzichten. Daarbij betoogt hij, dat er ten aanzien van onze dollarposi- tie verschillende tegenvallers zijn geweest, die oorzaak waren, dat voorlopig moest worden afgezien van het plan, dat voor 1948 was ont- worpen, en waarbij er van was uit- gegaan, dat, mede dankzij buiten- landse hulpverlening, het Peil der Nederlandse volkshuishouding op het toen (d.i. November 1947) be- staande niveau zou kunnen worden gehandhaafd. Wij moeten nu, aldus de Minister, in afwachting van de hulp van het Europese Herstel- plan, (Marshall-plan) de periode tot het inwerking treden daarvan zo goed mogelijk zien door te komen en pogen blijvende schade voor onze economie te vermijden. Wij hadden voor het eerste kwartaal van 1948 100 millioen dollar beschikbaar voor bestellingen maar dit bedrag bleef aanzienlijk beneden dat, hetwelk nodig zou zijp, om het plan van No vember 1947 te verwezenlijken! Maatregelen moeten wor den genomen met alle ge- volgen van dien, zowel voor de binnenlandse goederen- voorziening als voor onze exportpositie. Daar bij een realisering van de Marshall- hulp dan op een veel lager dan het huidige niveau zou moeten worden begonnen, zou het land slechts na een aanlooptijd het voile profijt uit deze hulp kunnen trek- ken. Er is voor ons land dus alles aan gelegen, dat de hulp, waarnaar heel West- Europa uitziet, voor het aan- breken van het tweede kwar taal wordt geboden. Frankrijk. Nederland, Belgie en Tsjecho-Slowakije, maar dat de staatslieden in deze landen er alleen op gewezen hadden, dat de levens- standaard niet kan verbeteren zo- lang als het tekort aan dollars blijft heersen. Hij had tevens in de West- Europese landen een overweldigen- de steun voor het Plan-Marshall op- gernerkt. De in December jl. gehouden be- sprekingen met Frankrijk leidden tot een handelsverdrag, waarin o.a. de levering van een hoeveelheid van 32.000 ton groenten aan genoemd land was opgenomen. In verband met de monetaire moeilijkheden, waarin Frankrijk verkeerd heeft en met het oog op de reeds vergevor- derde tijd, zal het kwantum uit te voeren groenten vermoedelijk be langrijk minder bedragen. In totaal zullen ca. 12.000 ton peen en uien naar Frankrijk kunnen wor den geexporteerd. Hiernaast zullen waarschijnlijk nog ongeveer 1500 ton gele kool, ca. 500 ton witte kool en een paar honderd ton schorseneren kunnen worden uitgevoerd. Het Nationaal Comite handhaving Rijkseenheid deelt ons mede, dat voornemens om bij de aanstaande verkiezingen met eigen candidaten- lijsten uit te komen bij dit comite niet bestaan. De gecombineerde handelspoli- tiekc en financiele besprekingen tussen Groot-Brittannie en Neder land zijn Woensdag op succesvolle wijze beeindigd. Er werd over- eenstemming bereikt op alle hoofd- punten, welke besproken werden, met inbegrip van dat van de finan ciele regeling der oorlogsschulden. In 1948 zullen er op basis van het Woensdag gesloten handelsverdrag voor een waarde van 70 millioen pond sterling aan goederen tussen Groot-Brittannie en Nederland uit- gewisseld worden. Nederland zal in 1948 grotere hoeveelheden voedsel naar Engeland zenden, met inbegrip van eieren, spek en zuivelproducten. Het zal van Groot-Brittannie in- dustriele producten ontvangen. De verschepingen van steenkolen van De opheffing van de distribute van rijwielbanden heeft tot gevolg gehad, dat verscheidene rijwielhan- delaren hun winkelvoorraad Dins- aagavond reeds hadden uitverkocht. De A.N.W.B. dringt er bij het publiek met klem op aan, geen rijwielbanden te gaan hamsteren. De productie bedraagt ongeveer 400.000 buitenbanden en 360.000 binnenbanden per maand en er is geen enkele reden om aan te nemen, dat dit productiepeil niet kan wor den gehandhaafd. Er komen dus banden genoeg om aan een rede- iijke behoefte te voldoen, mits het publiek de voorziening niet zelf in de war stuurt. Bovendien bedenke men, dat banden, die men lange tijd bewaart, er niet beter op worden. De „beul van Amersfoort", Theun van Esch, momenteel geinterneerd in het bewakingskamp te Vught, is Dinsdagmiddag in dat kamp in het huwelijk getreden met een inwoon- ster uit de gemeente Vught, mej. Dekkers. Voor deze bijzondere cere- monie moesten zes getuigen aanwe- zig zijn. De huwelijksplechtigheid werd voltrokken voor de ambte- naar van de burgerlijke stand uit Vught. O.a. was ook de kamp- commandant aanwezig. het Ver. Koninkrijk naar Nederland zullen worden hervat. Aan het communique werd toege- voegd, dat als een resultaat van deze besprekingen beide landen de voor- delen van een uitbreiding van de handel zullen genieten. Dinsdagmiddag jl. is op het mi nisterie van buitenlandse zaken te Praag het handelsverdrag onderte- kend tussen Nederland en Tsjecho- Slowakije. In dit verdrag is een totale om- vang van het handelsverkeer voor 1948 vastgesteid van 275 millioen gulden. Hieronder zijn begrepen de kosten van transportdiensten, die Nederland aan Tsjecho-Slowakije zal verlenen. Nederland zal aan Tsjecho-Slowa kije leveren: Philips-producten, tin, rayon vlas, rubber, chemicalien, copra, vis, vlees- en visproducten en groenten. Hiertegenover zal Tsjecho-Slowakije naar Nederland exporteren: verschillende soorten machines, walserijproducten, half afgewerkte ijzerproducten, voertui- gen, banden, textiel, porcelein, pa- pierproducten, lederwaren, chemi calien, glas en glas-byouterieen, hout en hop. De alleenwonende 60-jarige G. Baayen, wonende aan de z.z.haven te Bergen op Zoom, raakte Dinsdag- avond, vermoedelijk omdat hij bij de kachel in slaap was gevallen, in brand. Hij liep zodanige brand- wonden op, dat hij in de nacht van Dinsdag op Woensdag in het Alge- meen Burgergasthuis te Bergen op Zoom is overleden. Het kreunen van de man trok de aandacht van voor- bijgangers, die. nadat ze waren bin- nengedrongen, de deerlijk verminkte B. aantroffen. Voor een brandje dat was ont- staan. moest de brandweer worden gealarmeerd. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig tot Vrijdagavond. OPNIELW: TIJDELIJK REGEN Na enkele aanvankeljjke op- klaringen spoedig weer toe- nemende bewolking met op- nieuw tijdelijk regen en later lets zachter. Toenemende cn weer naar Zuid-West of Zuid draaiende wind. Twintig Labour-afgevaardigden van het Britse parlement, onder wie verschillende leiders van vak verenigingen, hebben een motie getekend, waarin de regering wordt verzocht haar voorstel, geen nieuwe algemene loonsver- liogingen toe te staan, in te trek- ken. De motie zal heden ter sprake komen in het Lagerhuis. Zij doet een beroep op de rege ring, over te gaan tot een construc- tieve economische politiek, geba- seerd op een nationaal en industrieel plan tot verhoging van de prpductie, handhaving van de mogelijkheid tot het sluiten van collectieve arbeids- De Niwin in Nederland heeft zich gisteren van de droeve taak gekwe- ten de familieleden van de veron- gelukten op de hoogte te stellen. De familie had zich reeds zeer ver- huegd over het aanstaande weer- zien van hun verwanten. Alle Niwin voorstellingen in Indonesie zullen gedurende een dag worden gestaakt Zowel in Nederland als in Indie is men bij de Niwin zeer terneergesla- gen. Ook in kunstenaarskringen is de droefheid groot. Men is echter er van overtuigd, dat het werk voortgang moet vinden ten behoeve van onze militairen in Indie. Over de vliegramp worden van officiele zijde nog de volgende na- dere bijzonderheden gemeld. Het in- gestelde onderzoek heeft uitgewe- zen, dat het toestel te 16.05 uur op Dinsdagmiddag is neergestort en daarna in brand gevlogen. De restanten lagen op ongeveer vijftig meter van de spoorweg tussen de halten Tjilame en Sasaksaat, nabij de voet van de derde grote spoor- brug vanaf Tjilame. Slechts de cockpit was gedeekelijk uitgebrand De stoffelijke overschotten zijn Woensdagochtend naar het hospi- taal te Tjimahi overgebracht. Over de plaats en het tijdstip van de ter aarde bestelling was Woensdagmid- dag nog geen besluit genomen. Volgens een baanwachter woedde er tijdens de ramp een noodweer. De motoren van het laagvliegende toestel sputterden, waarna het vliegtuig schuin omlaag schoot. De namen van de andere slacht offers zijn nog niet bekend. De Personeelraad van de Neder landse Spoorwegen heeft aan de vakvereniging van spoorwegperso- neel medegedeeld, dat de formele goedkeuring door de Minister van Verkeer van de voorstellen ten be hoeve van verbetering der arbeids voorwaarden van het N.S.-personeel dezer dagen kan worden verwacht De in 1948 af te nemen examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in handenarbeid zul len aanvangen op 19 Juli 1948. contracten, stabilisatie van de prij- zen, beperking van de winsten en vermijding van inflatie. De eerste loonsverhoging sedert de mededeling van de regering, dat geen loonsverhoging zou worden toegestaan, wanneer die niet in het landsbelang was, is gisteren bekend gemaakt: 60.000 arbeiders in de tex- tielindustrie krijgen een loontoeslag van 8'/: procent in verband met de hoge kosten voor levensonderhoud. Verscheidene andere vakverenigin gen, de meesten veel groter dan die der textielarbeiders, handhaven haar eisen tot loonsverhoging. Hier onder bevinden zich de Nationale Bond van Spoorwegarbeiders, de Ambtenarenbond en de Bond van Winkelpersoneel. Premier Attlee, de ministers Bevin Sir Stafford Cripps en Harbert Mor- risson hebben Woensdagavond een onderhoud gehad met de leiders van de vakverenigingen, ter bespreking van de loonpolitiek der regering. De vakverenigingsleiders verzochten om toelichting op de vorige week afge- legde verklaring van Attlee, waarin er op aan werd gedrongen, dat de lonen niet zouden worden verhoogd tenzij er een corresponderende stij ging in de productie was of tenzij in essentiele industrie, waar er een tekort aan arbeidskrachten heerst. Naar aanleiding van de gister ge- voerde besprekingen zal Cripps he den in het Lagerhuis een verklaring afleggen, handelend over de rege- ringspolitiek ten aanzien van de winsten. De houding der regering ten aanzien van de winsten is door de vakverenigingsleiders aangeval- len, aangezien zij van mening zijn. dat een loonstop vergezeld moet gaan van een contrdle op de win sten. Woensdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft de 19-jarige A. van der B., die zonder beroep is en geen vast woonadres heeft, een poging tot afpersing gedaan op de 62-jarige eigenares van een sigarenwinkel in de 2e Anjelier- dwarsstraat in de Jordaan te Am sterdam. De jongeman kwam de winkel binnen, trok een pistool en eiste van de vrouw de distributiebeschei den en rookartikelen. De kordate vrouw liet zich door de bedreiging echter niet imponeren, maar glipte langs de jeugdige gangster de straat op waar zij alarm maakte. Van der B. nam hierop de benen, maar twee voorbijgangers zetten onmiddellijk een achtervolging in en het gelukte hen de knaap in de Westerstraat te grijpen, waarna zij hem aan twee agenten overgaven. DE REGERING had reeds in haar Memorie van Antwoord op de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting aan de Eerste Kamer verklaard, dat ook naar haar mening het communisme in zijn huidige vorm bescfiouwd moet worden als een ideologic, strijdig met de chris- telijke opvatting omtrent wezen van mens en maatschappij. Zij meent daarom, zo lezen wij, het leerstellig communisme echter niet beter te kunnen bestrijden dan door een be leid, gericht eensdeels op behoud en versterking van de christelijke grondslagen van onze samenleving, anderdeels op het verwezenlijken van de gedachte der sociale recht- vaardigheid, in het ontbreken waar- van immers het communisme zijn vruchtbaarste voedingsbodem vindt. Deze beide strevingen zijn uitdruk- kelijk in het program neergelegd. Nu is gisteren de Eerste Kamer met de openbare algemene beschou wingen begonnen en het communis me heeft daarbij in het centrum van de belangstelling gestaan. Vandaag komt de regering, bij monde van minister-president Beel, aan het woord. Wij kunnen ons voorstellen, dat dr. Beel een en ander zal moe ten raadplegen uit de rede van mr. Kropman, die als woordvoerder van de Katholieke Senaatsfractie nog eens heeft aangetoond, voor het forum van het Nederlandse volk, dat het communisme anti-nationaal en anti-godsdienstig is. Hij bewees dat met tal van citaten uit Marxistische lectuur en uit Pauselijke zendbrie- ven. Was het de bedoeling van mr. Kropman. de kath. woordvoerder, om een lacune aan te vullen in de regeringsverklaring in de schrifte- lijke stukken? Immers, niet alleen in zijn „huidige", maar ook in zijn vroegere en in zijn oorspronkelijke vorm is het communisme te be- schouwen „als een ideologic, strijdig met de christelijke opvatting om trent het wezen van mens en maat schappij". Daarnaast dus nog eens laten weten, wat het wezen van het communisme is, zoals Marx en.... de Pausen ons dit leren, kon heel nuttig zijn. A1 was het maar, om misverstanden te voorkomen. Dat deze regering het leerstel- 1 i g communisme wil helpen be strijden helpen, want die bestrij- ding is niet haar directe taak, dunkt ons. maar een taak voor de kerken en de andere opvoedingsinstituten en vrije organisaties in de particu- liere maatschappij door een be leid, gericht eensdeels op behoud en versterking van de christelijke grondslagen van onze samenleving, noteren wij tegenover sommige cri- tici gaarne als een goede noot voor de huidige politieke constellatie! Dat zij daarnaast dr. Beel zal het stellig vandaag bevestigen meent, anderdeels haar beleid te moeten richten op het verwezenlijken van de gedachte der sociale rechtvaar- digheid, stemt tot grote vreugde. Inderdaad ..vindt het communisme in het ontbreken daafvan zijn vruchtbaarste voedingsbodem". En dit tweeledige program, dat is dus behoud en versterking van de christelijke grondslagen en een rechtvaardig sociaal beleid, is het ..alpha en omega" van het program der Katholieke Volkspartij. De regering zal verder wel een en ander in het midden brengen over onze houding tegenover het communisme als internationale staatkundige en hetzelve als poli tieke realiteit in ons land. Daar valt misschien wel een en ander bij aan te tekenen. Wij zullen de rede van minister Beel van heden afwachten. Tot nog toe missen wij in de om- schrijving van het regeringsstand- punt het sluitstuk. dat wij gaarne zouden zien: hoe zal men onze wet- geving positief en negatief beter bewapenen, niet tegen het ..leerstellige" communisme, maar tegen de communistische metho- den en praktijken? Onze regering is anti-communis- tisch ingesteld. Dat is duidelijk, dat staat vast. Zij zegt dan ook, met de aanhangers van het communisme fundamenteel te verschillen over inhoud en vorm van een ge zonde democratic. Zij meent. dat de overgrote meerderheid van het Ne derlandse volk in deze achter de regering staat. Tot welke daden deze overtuiging de regering zal leiden, ,.zal voornamelijk afhangen van de wijze, waarop de aanhangers van het communisme in Nederland hun politiek ideaal trachten te verwe zenlijken", aldus paragraaf 6 van de Memorie van Antwoord. Laat dit, in de bestaande verhou- dingen, niet teveel het in i t i a t i e f aan de vijanden van het volk? Dat zouden wij graag anders zien. Als sluitstuk van de methode, welke de regering ter bestrijding van het communisme aangeeft en die ons, met het aangegeven voorbehoud, de de beste inderdaad lijkt. In een kampong in de nabijheid van Salatiga zijn in de afgelopen week pestgevallen met dodelijke afloop voorgekomen. Van bestuurs- en geneeskundige zijde zijn onmid dellijk de nodige maatregelen ge- troffen om uitbreiding te voorkomen Gouverneur dr. P. Kasteel is on derscheiden met de Braziliaanse Nationale Orde do Cruzeiro do Sul. Vv oensdag zal de gouverneur met de ..Van Speyck" naar Caracas ver trekken ter bijwoning van de in- stallatie van president Gallegos. Het Franse ministerie voor han del en industrie heeft medegedeeld, dat, dank zij ingetreden verbete ring in de benzine-situatie, met in- gang van 12 Februari in het gebied van Parijs en Lyon de sedert 1 Fe bruari gesloten benzinepompen weer bevoorraad zullen worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1