OM ERIC'S LIEFDE RADIO DE MARINE-BEGROTING SPORT- SPROKKELS Eenheid van het Koninkrijk VrijbehJ, gelijkwaardigheid en verbonden- heid voor aHe Staatsdelen DE LITURGIE VAN DE DAG Zei U iets? Naar wij vernemen: De bonnenlijst Nsl£,UW NQOROHOLLAKDS DACBLAD - Donderdog 12 Februori 1946 PAG. 3 EEND VERSLAG RONDETAFELCONFERENTIE Router komt 1 April aan de beurt PROGRAMMA Vrijdag 13 Februari: Griekenland roept reservist-en op Sterk stukje mm*-. In Engeland is men ertoe overgegaan om de wegranden te be- nutten voor het zaaien van koren, om op deze manier het voed- seltekort te boven te komen. Tractoren ploegen de randen van de weg open waar straks het koren zal groeien. GANDHI's AS NAAR DE GANGES VERVOERD FILM- TENTOONSTELLmC in het Stedelijk Museum Positie Nederlandse passagiersschepen Vijf melkventers gearresteerd Anoniem telefoontje hielp politie Tweede Recital Franz Jozef Hirt Vier autobusongevallen in het Gooi Fort Erfprins at vlees zonder bon RETRAITE FEUILLETON door HARRIS BURLAND MET EBfDVERSLAG der Ronde Talel-Conferentie met Suriname en Curacao is thans gepubliceerd. Het stuk draagt dit zii na het rumoerige optreden van de Curacaose delegatie vastge- steld een rustig karakter. Het verslag knoopt aan bij Harer Matesteits rede van 6 December 1942 en de interpretatie Beel, welke naging hoe het nieuwe koninkrijk, omvattende Suriname. de Antillen en Nederland, kon worden gevormd. Met instemming begroeten aUen deze redevoeringen en alien kunnen zich ver- emgen met de drie ..zuilen" waarop het nieuwe koninkrijk dan komt te rusten: vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid van alle staatsdelen. De gebieds- of staatsdelen Surina me. Antillen, Nederland vormen tezamen met de Verenigde Staten van Indonesie £6n Unie. Over het algemeen wenst men de verhoudingen ten aanzien van Indo nesie zelf nog niet vast te leggen. onzeker als de ontwikkeling wordt geacht. Het wordt betreurd. dat Curacao noch Suriname waarnemers konden zenden bij de behandeling van Linggadjati. Ter behartiging van de gemeen- schappelijke belangen in het nieuwe koninkrijk denkt men aan de Kroon, een Rijkskabinet en een Rijks-wet- gevend lichaam, waaraan de rijks- minister verantwoording schuldig is (het woord „rijk" wordt hier ge- bruikt in de betekenis van staat, dus omvattende alle delen van het koninkrijk, m. a. w. niet naar de grondwettelijke betekenis van dit woord, dat allien Europees Neder land omvat.) Verschil van mening bestaat over wat dit rijks-wetgevend lichaam zal zijn, a. een rijksparlement, bestaan- de uit de afzonderlijke vertegen- woordigende lichamen der samen- stellende delen, waarbij colleges ter dagelijkse uitoefening der bevoegd- heden van de vertegenwoordigcnde lichamen zouden zijn in te stel- len: of b. een rijkscollegc, waarin gedelegeerden zitten, die door de volksvertegenwoordigingen der sa- menstellende delen al dan niet uit haar midden worden aangewezen. De structuur van het nieuwe ko ninkrijk en de nieuwe staatsrechte. Hjke verhouding tussen de delen wordt geregeld in een statuut. Er bestaat nog geen overeenstemming hoe dit statuut tot stand moet ko- men (door het rijksparlement, de rijksministers enz.) Over de vraag hoe de grondwet wordt herzien, bestaat nog geen overeenstemming. wel is men het er over eens, dat het een ongrond- wettige en ontoelaatbare misken- ning van de verantwoordelijkheid der Staten-Generaal, der Staten van Suriname en Curacao en der Nederlandse regering zou zijn wan- neer de Ronde Tafel-Conferentie als een constituante zou worden be- schouwd. Het Eindverslag ontkent dat de Conferentie een constituante is. Nog geen overeenstemming is bereikt over de vraag of Aruba zelfstandig (dns als deel van het vierdelig koninkrijk) dan wel fe- deratief wordt georganiseerd, n.I. met een zo ver mogelijk doorge- voerde decentralisatie, maar ver- bonden met Curacao onder een- zelfde gouvernenr. Aldus de voornaamste lijnen. die door het zojuist verschenen Eind verslag lopen en waarin voor wie hun publicaties kent duidelijk de hand van dr. Da Costa Gomez en vaak ook die van dr. Pos is te be- speuren. Naar verluidt zal minister Jonkman overleg plegen met en ad- vies vragen aan de Surinaamse en Curacaose delegaties alvorens hij antwoordt op het voorlopig verslag op de wijziging van de Staatsrege- ling van Curacao en Suriname, wel ke momenteel door de Kamer gaat! Met name de Staten van Suriname zijn het met het gewijzigde ont- werp het eerste hebben zij in- dertijd terstond afgewezen hog op tal van punten niet eens. De Surinaamse afvaardiging zal haar bezwaren op het nieuwe ontwerp nog deze week in een bespreking met de regering ter tafel brengen. Naar wij vernemen zal de straf- zaak tegen generaal Rauter, die tij- dens de bezetting van ons land de functie van „Hohere SS und polizei- fiihrer" vervulde, op Donderdag 1 April en volgende dagen door het bijzonder gerechtshof te 's Graven- hage worden behandeld. De zitting vangt 1 April des voormiddags te tien uur aan. De zittingen zuilen worden ge- presideerd door jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen; als procureur-fiscaal treedt op mr. J. Zaayer. VRIJDAG 13 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8 00 Nieuws; 9.15 Ochtenziekenbez.; 11.00 Cello recital; 12.15 Orgelcon- cert; 12.30 Weeroverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 13.45 Symphonie-orkest; 14.10 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Ancora- trio; 15.00 Andre de Raaff, piano en Jacques Schutte, orgel; 15.30 Ensem ble „Extase"; 16.00 Voordracht; 17.15 Nederlands Kamerkoor; 18.30 Ned. Strijdkr.: 19.00 Nieuws; 19.15 Gees- telijke liederen; 19.45 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma-proloog; 20.15 Ensemble ..Donau-klanken"; 20.45 De goede strijd, hoorspel; 21.30 Stafmuziekcorps A'dam. politie; 22.30 Harp-recital; 23.00 Nieuws; 23.35 gr.pl., sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.) VARA 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws gr.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Wer- ken van Gab. Faure; 10.20 gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 ..Schep- pende handen". verhaal; 11.15 gr.pl.; AVRO 12.00 ..Rusland in het leed"; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Sport- agenda; 13.00 Nieuws; 13.15 The Ro mancers; 13.45 Orgel; 14.00 „Kook- kunst"; 14.20 Omroep Kamerorkest; VARA 16.00 Dansmuziek; 16.30 Tus sen 12 en 16; 17.20 Wouter Paap over; Dvorak in de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Vogel en zijn accordeon-orkast; 19.15 Regerings- uitzending; VPRO 20.00 Nieuws; 20.05 Sonate voor fluit; VARA 21.3(1 Vara-lekenrechtbank; 22.00 Buiten- lands weekoverzicht; 22.15 Swingi and Sweet; 23.00 Nieuws; 23.15 Ssmvphomsch Vrijdagavondconcert. Ondanks de alarmerende berich- ten dbt enkele Curacaose leden de- finitief zouden willen weten hoe of wat en anders vertrekken, bleef de nadere bespreking met minis ter Jonkman zeer rustig. Er was een memorandum over de instelling van een college van gecommiteerden, dat met de gouverneur het bestuur zou voeren. Minister Jonkman zal zo mogelijk met gouverneur Kasteel in overleg treden, hoe men tot de instelling van een college van ge- committeerden zou kunnen komen. Dit zal voorlopig voldoen aan de eis van het Statenmandaat. Da Costa Gomez zeide, dat Aru ba tevreden is wanneer de moge- lijkheid, het principiele recht dus om zich af te scheiden, wordt er- kend. Beide punten betekenen dus een zekere teruggang bij de oor- spronkelijke eisen. De stemming is in zoverre ver- beterd, dat men niet meer over ver trekken spreekt. Vrijdag wordt de bespreking voortgezet. St. Amandus O.S.B. Geloofspre- diker in Vlaanderen en Friesland (West-strook der Nederlanden) Bisschop van Maastricht, Grote Kerk te Gheel, plm. 636. Griekenland zal binnenkort 6000 nieuwe reservisten oproepen voor het nationale verdedigingscorps, dat in September j.l. werd gevon.V om het leger vrij te maken voor zuiver offensieve operaties, aldus wordt of- ficieel te Athene bekend gemaakt. Tezamen met de 6000 man, die de vorige maand werden opgeroepen, zal de sterkte van het corps thans komen op 33.000 man. In September j.l. deelde de regering mede, dat al le Griekse mannen tussen 24 en 35 jaar voor het corps zouden worden opgeroepen en dat dit in de lente 50.000 man sterk zou zijn. Als cijfer voor de sterkte voor 't geregelde leger werd toen opgegeven 150.000. Toen de tenor Joseph Lock voor het BBC Home-programma het lied „Hear my song Violette" zong. viel hij, voordat de laatste'twee strofen gezongen waren, flauw. Iemand uit een koor, dat juist voor de omroep had gezongen, had de tegenwoor- digheid van geest onmiddellijk voor Lock in te vallen, zodat er zich geen hiaat voordeed. Sterkfr nog, tot dusverre heeft geen enkele luis- teraar aan de BBC over het gebeur- de getelefoneerd of geschreven. Opmerkelijk is nog dat de inval- ler later verklaard heeft slechts de laatste regels van het lied te ken- nen. V' IN DE AVONDVERGADERING heeft de Kamer de begroting van Marine in behandeling genomen. De Jantjes waren vertegen- woordigd op de publieke tribune en in de gereserveerde loges zag men de kragen van officiereg, die kwamen luisteren naar wat de Kamer te zeggen had aan het adres van de minister ad interim, Fievez, die nog steeds de taak overneemt van mr. Scha- gen van Leeuwen, die destijds vanwege de Indie-politiek uit het kabinet is getreden. Onder de opmerkingen zijn er zeker geweest, die de mannen van de Marine met trots hebben vernomen. Bijna alle afgevaardigden heb ben o.m. hulde gebracht aan het voortreffelijke werk van het be- roemde corps Mariniers, dat de meeste slachtoffers telt van onze gehele strijdmacht in Indie en waarvan de discipline en plichts- betrachting, de bewegelijkheid en de training, onder Amerikaans toezicht, alom bekend zijn. Een onderdeel, dat, om met Jhr. Ruys de Beerenbrouck te spreken, zijns gelijke in materieel en moreel opzicht in het gehele leger niet vindt. Maar er waren er toch ook nog, die het met de tiercering van het corps, wanneer de omstandigheden dat straks zuilen toelaten, eens waren, zoals de heer Vorrink, die de formatie en uitrusting van het corps onder Amerikaanse supervisie terugbracht tot een bijdrage van ons land aan de oorlogvoering in de Pacific, die thans achter de rug lijkt te zijn, zodat de landmacht de taak van dit corps zal kunnen over- nemen. De wapenstilstand in Indo nesia was volgens deze spreker een rechtvaardiging om alle maatrege- len van demobilisatie en troepen- uitzending opnieuw te overwegen. Hij knoopte daaraan de theorie vast, dat voor de toekomst onze strijd- krachten als zelfstandig optredende macht geen doel meer hebben. Zij zuilen zich slechts kunnen voegen in internationaal verband. 't Gaat er nu maar om, vast te stellen met welke bondgenoten wij zuilen moe- ten samenwerken. Dit vaststellen en tevens uiterst voorzichtig financie- ren zij voor ons land het voorlopig strategisch doel, zodat ook de term „afbraak-politiek", die hij in het voorlopig verslag op het ingediende begrotingswetsontwerp was tegen- gekomen, hem volkomen onjuist voorkwam. De verhoging van de begroting met f 47 millioen, waar- toe minister Fievez is overgegaan alvorens de verdediging op zich te nemen, was dan ook in het oog van de P.v.d.A. een doorn, die er zelfs door de meest overtuigende woor- den van militante sprekers als de heer Tilanus (C.H.) en Korthals (Vrijheid en Democratic) niet uit kon worden gerukt. Nederland mag niet onvoorbereid blijven, klonk het uit de mond van deze laatste afge- vaardigde, die nu een goed afgerond vlootplan op tafel wilde zien, waar in ook de koopvaardij betrokken zou worden, zoals de deskundigen, na hetgeen de laatste oorlog ons ge- leerd heeft, alien nuttig oordelen. De heer Tilanus nam vooral het plan om drie smaldelen te bouwen voor zijn rekening en deze ook van krui- sers te voorzien. Het kabinet Scher- merhorn-Drees heeft destijds, nog diep onder de indruk van de jaren waarin de vloot zulke enorme dien- sten bewezen had, deze kruisers en deze smaldelen geprojecteerd en nu wil men er om allerlei redenen weer af! Omdat zij teveel personeel ver- gen en omdat de taak van de vloot vooral het beschermen van onze koopvaardij zou zijn. Of omdat wij straks toch onze marine in inter nationaal verband zuilen moeten brengen? De heer Tilanus kon dit alles niet inzien en wilde veeleer voorop stellen, dat wanneer wij ons straks in een internationale strijd- kracht zuilen moeten voegen, wij toch met iets behoorlijks op marine- gebied voor de dag zuilen moeten komen. V[el wilde deze laatste afgevaar- digde gaarne weten hoe de verhou dingen straks zuilen zijn, wanneer onze vloot in de Indische wateren zal opereren, wanneer de Uniestaat een feit zal zijn. Zal dan Soekarno het opperbev.el gaan voeren?? In het algemeen was de Kamer ook van oordeel, aan aan het beheer van de marine-portefeuille ad inte rim door minister Fievez zo spoedig mogelijk een eind moet komen. Ma rine en Oorlog zijn twee heel af zonderlijke taken. Dat bewijzen al- leen reeds de omvangrijke begro- tingen, die wat Marine betreft juist een krachtig en doeltreffend beleid nodig heeft, waar thans wel het een en ander aan mankeert. De heer Roosjen sprak van een millioenen- dans in cijfers, die inderdaad wel bewezen, dat hij gelijk had. Wan neer een begroting het ene jaar 303 millioen bedraagt, om dan tot 178 millioen in te zakken en het jaar daarna weer tot 202 te stijgen, dan brengt dit ieder verantwoordelijk marineman tot wanhoop en kan er van serieuze plannen geen sprake meer zijn. De minister sprak nog enkele treffende woorden van hulde aan al degenen, die het uiterste van hun krachten hebben gegeven in marine- dienst en voegde daaraan een kort in memoriam toe voor de gevalle- nen. Voor de gedetailleerde beant- woording van de sprekers kreeg hij respijt tot Donderdagavond. Meer dan 30.000 rouwenden be- vonden zich Woensdagochtend aan het station te New Delhi, vanwaar Gandhi's as in een speciale trein naar Alahabad vervoerd zou wor den om op het punt van samen- vloeiing van de heilige rivieren Ganges en Djoemna ondergedom- peld te worden. Reeds in de nacht wachtten honderden om langs de middelste wagon te mogen gaan, waarin zich de urn, versierd met kransen en bloemen, bevond. De wagon was met schijnwerpers ver- licht en aan beide zijden waren zes landsvlaggen halfstok opgesteld. Pandit Nehroe, de ministers en een menigte waaronder invaliden en vluchtelingen, zagen toe, toen de urn in het rijtuig gebracht werd. Toen het sein van vertrek gegeven werd ontstak men heilige lampen en verzen uit de heilige Hindoe- geschriften werden gelezen. Volgens het Hindoese ritueel be- tekent het onderdompelen van de as de reiniging van de ziel. (Van onze eigen redacteur) AMSTERDAM, 10 Febr. Ten- toonstellingen zijn gecondenseerdc wereldjes. De kunst, de nyver- heidsproducten van een volk, van een tijdvak worden bijeenge- bracht binnen de wanden van een gebouw of de omheining van een terrein. De bezoeker heeft een unieke kans zich veel moeiten, kostcn en t(jd te sparen, omdat anderen voor hem deze kosten ge maakt hebben en zich deze moei ten hebben getroost. Amsterdam biedt veel van deze gelegenheden. De schilders zijn er thuis, het Rijksmuseum had met de Weense Kunstschatten zijn drukste zomer. Zo heeft nu ook de film haar tenten in de hoofdstad opgeslagen en wel in het Stedelijk Museum. De Bioscoopbond bestaat 30 jaar en om dat dit merkwaardig feit niet onge- merkt voorbij mag gaan, heeft men een enigszins feestelijke expositie in elkaar gezet, die tevens zoveel als het rendez-vous der film-mensen moet zijn. Tegen half vijf opende het Stede lijk Museum zijn poorten, maar wij hadden in de middaguren reeds een kijkje kunnen nemen in het vijftal expositie-ruimten, waar ijverige werklieden nog de laatste hand aan het sobere tentoonstellings-materiaal legden. Naast enkele vitrines met film- litteratuur, vormen platen met op- schriften en verklaringen, aan de muren een groot deel der wandbe- kleding. „De roman is een zelfstan dig kunstwerk en hij wordt gelg? zen, staat er. Het drama wordt bo- vendien nog opgevoerd. En het re- gieboek is geen zelfstandig kunst werk, en het wordt niet gelezen. Het staat tussen het drama en de opvoering in. De opvoering is een secundair zelfstandig kunstwerk, het is een artistieke interpretatie van het Drama. Het draaiboek is geen zelfstandig kunstwerk, wordt niet gelezen en is de laatste trap naar de film." Dergelijke teksten en wijsheden zijn er met tientallen over de wan den verspreid, en men betreurt al- leen maar, dat een hier en daar op- geplakte foto er het enige spectacu- laire van vormt. Overigens worden er kernachtige dingen gezegd over beeld-, dialoog- en geluids-partituur, over het draaiboek in de geschiede- nis van de film, over de regisseur, de filmspeler in de tijd van de stomme film, over Chaplin, de eer ste echte filmacteur, die niet van het theater kwam, doch van het Va- riete, van de straat; over de decors, het licht, de beweging. de montage, de trucks en de abstracte film. Natuurlijk is er meer te zien, dan deze op platen geplakte film- wijsheden in de Duitse taal, waar van wij echter nota moeten nemen, dat het geen Duits is, maar Zwit- sers, omdat de tentoonstelling met medewerking van het Franse en Zwltserse filmarchief tot stand kwam. Daar zijn de toverlantaarns, de plaatjeskasten, de draaiende beeldjes, de transparanten, de to- neeldoorkijkjes van uitgeknipt pa pier, alles reeds met het stof der oudheid overdekt. Er zijn affiches en foto's van reizende Kermis-bios- copen. En tenslotte geeft ook het moderne Philips projectie-apparaat acte de presence. Een tentoonstelling met aardige details, die echter in haar geheel geen grootse indruk maakte. Woensdag, 11 Februari. Aalsdijk, 10-2 van Antwerpen te New York; Abbekerk, Sydney-Rotterdam, 10-2 te Marseille; Alaabi, Rotterdam-Rio de Janeiro, 10-2 dwars van Pernam- buco; Amstelkerk, 11-2 van Accra te Lagos vqrw.; Arkeldijk, Rotterdam —Vera Cruz. pass. 10-2 San Miguel; Boissevain, 7-2 van Buenos Aires te Sanoos; Boschfontein, 10-2 van Mo zambique naar Beira; Groote Beer, AmsterdamJava, 10-2 te Aden; Groote Kerk, 10-2 van Brisbana naar Sydney; Java, AmsterdamJava, 10-2 dwars van Malta; Kelbergen, Gibraltar—Pernis, pass 10-2 3 uur kaap Finisterre; Laurenskerk, Rot terdamCalcutta, 10-2 van Marseille naar Genua; Meiskerk, 10-2 van Freetown naar Takoradi; Manoeran, 6-2 van Durban naar Buenos Aires; Modjokerto, RotterdamJava, 11-2 van Marseille; Nieuw Amsterdam, 11-2 van New York te Rotterdam; Ophir, 11-2 van Soerabaja te Batavia verwacht; Oranje, 10-2 van Batayia te Singapore; Prins Alexander, Rot terdamAlexandria, pass 10-2 Finis terre; Radja, 11-2 van Suez te Pe- nang verwacht; Randkerk, 10-2 van Lorenzo Marquez naar Durban; Roe- pat, SingaporeSoerabaja, 10-2 nog te Panaroekan; Rijnkerk, Amster damOost Afrika, 10-2 van Antwer pen naar Marseille; Tawali, Batavia —Amsterdam, pass 10-2 Gibraltar; Tegelberg, 11-2 van Shanghai te Hongkong verwacht; Van't Hoff, 8-2 van New Orleans naar Kaapstad; Zeeland, New YorkBatavia, 10-2 6 uur van Aden; Zeeman, Singapore Rotterdam, 10-2 van Aden; Zuider- kruis, pass 10-2 22 uur Pantellaria, wordt 17-2 n.m. te Rotterdam ver wacht. Even een paar zinnetjes uit het Kamerverslag: de commu nist Haken betoogt bij de begro ting van Economische Zaken, dat de C.P.N, tegen het Mars hall-plan is omdat wij vrije meesters, niemands knecht zijn". Mot je nou nog peultjes! En dan in de Eerste Kamer be- weert meneer van Santen van de communisten, dat de ontbin- ding van de democratic op- treedt, omdat de communisten niet in de regering zitten! Alle gelovige arb eiders kunnen in principe tot de C.P.N, toetreden, zegt hij, maar dat kunnen ze nu net niet. Lees maar wat Kardi- naal de Jong pas schreef in zijn vastenbrief. Het schijnt me toe, dat het purper van de kardinaal voor ons meer betekenis heeft, dan het rood van Moskou. Wie tegen het communisme strijdt, strijdt „tegen de emancipatie" der arbeiders. Ja, als je tenmin- ste het likwidercn van mannen als Petkof en Maniu en Micko- laczjec e.d. en de moord op de 12.000 Polen in Katijn en het laten werken van honderden vrouwelijke religieuzen in de zoutmijnen van Polen eman- cip atie noemt! En als je de stroom van lectuur over Rusland die schreeuwt over de daar heersende armoede en de bevoordeling van de daar heersende partijbonzen en over het ontbreken van ieder spoor van persoonlijke vrijheid als je, zeg ik, al die lectuur, die nog nooit weerlegd is, ongelezen laat. Maar als je dat wel leest, dan zou je lachen om de onzin, die onze C.P.N.-vrier.den in de Kamer kunnen beweren, lachen, als het niet zo in-treurig was Vijf employe's van een grote Am- sterdamse Melkfabriek hebben na een langdurig verhoor door de re cherche bekend, dat zij maanden- lang melk hebben verkocht, waar van zij de baten in eigen zak staken. Eigen controleurs van het bedrijf ondekten de fraude, maar de vijf verdachten hielden hun onschuid vol. De politie werd tenslotte in de zaak gemengd. Thans zijn de vijf verdachten mgesloten. Iemand, die zich niet bekend wenste te maken. beldc Dinsdag- avond om half elf het politiebu- reau aan de Pieter Aertzstraat te Amsterdam op met de haastige meaeaeiing, aat er „ingeoroKen werd in de Haringvlietstraat". Twee agenten in burger en twee in uniform reden even later in 'n wagen door deze straat en par- keerden de auto op een hoek. De geuiutormde agenten verscnolen zich in een bosje van het Beatrix- park, de twee anderen wandelden zo achteloos mogelijk door de Ha ringvlietstraat. Bij de woning van een zenuwarts zagen zij twee mannen in het portiek staan. Omzichtig slopen de twee recher- cheurs enkele minuten later terug en hoorden krakende geluiden, die de twee inbrekers bij het forceren van een raam niet konden voorko- men. Of het raam taaier was, dan de heren verwacht hadden, dan wel of zij de twee burgeragenten op- merkten, is niet bekend. Zij lieten het raam echter in de steek en wandelden weg. Nog voor ze de straat uit waren, werden ze door de geuniformde agenten in samenwer- king met de twee rechercheurs aangehouden en naar het politie- bureau overgebracht. Een van de twee inbrekers bleek een breekijzer in zijn mouw bij zich te dragen. Dit was de 28-jarige artist T. V. uit Amsterdam, een goede bekende van de politie. Zijn kameraad is de 25- jarige kleermaker H. D., wiens strafregister nog blank is. Beiden werden aan de tand gevoeld en be- kenden de poging tot braak. Daar er de laatste tijd in de om- geving van de Haringvlietstraat vrij veel soortgelijke inbraken zijn ge- lpeegd, meent de politie met deze vangst een goede slag te hebben geslagen. Franz Josef Hirt, die j.l. Zondag- middag met Debussy. Ravel en Cou- perin in het Concertgebouw te Am sterdam opzienbarend succes had, zal op Zondagavond 22 Februari 'n tweede recital geven en dan 12 preludes band II van Debussy en voorts werken van Ravel, Schubert, Liszt en Brahms uitvoeren. Zater- dag 14 dezer speelt hij tezamen met Rosmarie Rtucki werken van Mo zart, Busoni, Saint Saens, Debussy, Strawinsky en Milhaud. Sport, kort, en zonder commpntaar! Gisele Farkas (Hong.) behield haar titel van wereldkampioene tafeltennis door mevr. v. Thomas (Eng.) in de finale dames-enkel- spel met 18—21, 21—16, 21—18, 16 21, 2112 te verslaan. In de halve finale van het he- ren-enkelspel versloeg Vana (Ts.- Sl.) Amouretti (Fr.) met 1621, 21 —12, 21—12. 21—15, en Bergmann (Eng.) versloeg Andreadis (Ts.Sl.) met 17—21, 18—21, 21—, 25—23, 21 —16. Gisterenavond werd de ijshockey- wedstrjjd HHHYC (Den Haag) Mora gespeeld, die door de Zwe- den met 30 gewonnen werd (0 0, 2—0, 1—0). Davos is na Sankt Moritz cen trum van wintersport geworden. De wereldkampioenschappen schoon rijden worden er thans verreden. Micheline Lannoy en Pierre Baug- niet (Belgie) behaalden de titel kunstrijden voor paren. De eer~*e rnnd" vn. d" den om de Davis-Cup zal volgens het reglement gcenidigd n zijn op of voor 4 Mei, de tweede op 18 Mei en de derde op 15 Juni, de halve eindgtrijden moeten op 13 Juli gespeeld zijn en de finale op 27 Juli. De interzone finale moet afge- lopen zijn op 23 Augustus, terwijl de partijen van de Challenge round van 46 September te Forest Hills gespeeld zuilen worden. Vier autobussen van de Neder landse Buurtspoorwegen zijn in de laatste 20 uur betrokken geweest bij ongelukken. Gisterenmiddag omtreeks 12.30 uur ontmoetten twee bussen van de lijn HilversumVreeland elkaar op de smalle dorpsweg te Kortenhoef. Een der bussen kwam daarbij te ver op de zachte berm, welke wegzak- te, waardoor de bus in de Korten- hoefse Vaart kantelde. De 15 inzit- tenden wisten zich door een nood- raam in veiligheid te stellen en kwamen er met een nat pak, enkele builen en de schrik af. Omstreeks 9 uur gistermorgen brak op de Rijksweg ter hoogte van de Hakkelaarsbrug van de bus van de lijn Hilversum—Amsterdam de stuurstang. waardoor de in voile snelheid rijdende bus over de weg slingerde in de richting van de langs de weg gelegen vaart. De chauffeur remde uit alle macht en wist de bus, geen 10 c.m. van de vaart verwijderd, tot stilstand te brengen, daardoor een ramp voor- komend, aangezien de bus geheel gevuld was met passagiers. Bovendien kwamen gisteravond in Laren en Blaricum nog twee bussen in aanrijding met andere auto's, waarbij enige materiele schade ontstond. vernemen thans meer dan 900.000 personen de stem van de radio. Om precies te zijn: op 1 Januari waren er 959.646 aangegeven radiotoestel- len; heeft in Almelo een vrouw haar man vermoord door middel van rattenkruid in de koffie. Waarom ze het nu eigenlijk gedaan heeft, wist ze zelf niet; heeft Prins Bernhard om zijn ver- dienstelijk werk in de Tweede We- reldoorlog het Tsjechische oorlogs- kruis ontvangen; is er in de Noorse wateren een geheimzinnige onderzeeboot gezien van onbekende nationaliteit. Toen een vliegtuig uit de wolken naar omlaag dook, dook de boot onder de golven; is er in Utrecht een centraal auto- herstelbedrijf opgericht. Er zijn 1000 aandelen van f 1000 en met 4000 aandelen van f 1000 is opgericht een N.V. Porcelein- en Tegelfabriek „Mosa" te Maastricht. Houdt het nog niet op? is te Vroomshoop (Ov.) een N.V. Speelgoedindustrie S.I.O. opgericht met 400 aandelen van f 1000; wordt bij de Rijksmunt een ge- denkpenning in brons geslagen naar aanleiding van het 900-jarig bestaan van Utrecht; is te Amsterdam in bedrijf gesteld de „Acoliet"-fabriek voor vervaar- diging van kunstledematen. Wie behoefte heeft aan nieuwe armen of benen. dat hij schrijve. Een pracht- collectie armen en benen en voeten van 't prachtigste hout! Men zou er zijn hoofd bij verliezen. is 't nog onzeker of je met de „keuzebon" nu brood, koek, ver micelli, dan wel ruzietjes tussen huismoeders en bakkers, of een regering-met-een-lang-gezicht krijgt. Maar de bakkers moeten zoete broodjes bakken, want 't is lang niet alles koek en ei! (Tussen twee haakjes: naar wij vernemen krijgt een ieder weer twee eieren.) opereren twee heren in Amster dam als pseudo-rechercheurs. ,.Net echt" nemen ze alles in beslag, schrijven, maken processen-verbaal, kortom: ze verdienen goed. voor het tijdvak van 15 t.m. 28 Februari 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 181 melk 183 melk 186 vlees 187 vlees 188, 189 boter 209 algemeen 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 150 gram kaas of 187Vi gr. korstloze kaas 208 algemeen 2 eieren 206 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 21 Februari) 204 algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 21 Februari) 199 algemeen 500 gr. sinaasappelen voorinle vering 192 reserve 125 gram citroenen (voorinlevering) 193 reserve 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 195 reserve 800 gram brood (geldig t.m. 21 Februari) 198 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 21 Februari) BONKAARTEN KD, KE 802 Gr-3 melk G86, G87 vices 688 boter 689 boter 708 algemeen 706 algemeen 12 liter melk 100 gram vlees 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 2 eieren 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 21 Februari) 704 algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 21 Februari) 699 algemeen 1 kg sinaasappelen (voorinlevering) 693 reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 695 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 21 Februari) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1063 brood 1068 boter 1062 margarine 1064 kaas 800 gram brood 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1069 eieren 5 eieren 1067 melk 5 liter melk 1061 vlees 300 gram vlees 1086 vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Febr. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 16 Februari a.s. mag wor den gekocht. De bonnen 199 en 699 algemeen (sinaasappelen) en 192 reserve (ci troenen) moeten uiterlijk op 21 Febr. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Begijpelijk is het, dat de inten- danten van de diverse internerings- kampen zorgen voor voldoende voedsel, maar niet begrijpelijk is, dat zij soms voedsel zonder de ver- eiste bonnen kopen. Zo was het ge- schied in het interneringskamp Fort Erfprins te Den Helder en daarvoor moest J. C. de M. voor de bijzondere politierechter terecht staan. Het bleek, dat op een gegeven moment 1580 gei'nterneerden aan- wezig waren, waarvoor vleescoupu- res werden aangevraagd. Onverwacht echter werd het be- volkingsaantal met rqim duizend personen uitgebreid, met het gevolg dat veel meer rantsoenen nodig bleken, als tenminste de bezoekers hun portie vlees moest worden op- gediend. Een slager werd gevonden, die voorschotten wilde geven en zo werd het rantsoen aangevuld. Maar door die voorschotten kwam de sla ger er zo slecht voor te staan, dat hij bijna genoodzaakt was zijn win- kel te sluiten en dat vond de Offi- cier niet erg fraai. Het ging hier om 1430 rantsoenen. Met een wisselende bevolking is het tamelijk moeilijk de juiste aan- vragen in te vullen, daar was de Politierechter het wel met de verd. over eens. maar zonder bon mag nu eenmaal niets worden gekocht noch verkocht. De intendant werd der- halve veroordeeld tot f 25.of 10 dagen, conform de eis. Onze Bisschoppen schreven: eigen lijk moesten wij alien eens een echte retraite houden. Heeft U dat al gedaan? In de volgende retraiten is nog plaats: 2427 Februari: Meisjes. 25 Maart: Militieplichtigen. 6— 9 Maart: Heren Middenstanders 912 Maart: Verloofde meisjes. 16—19 Maart: Meisjes. 2427 Maart Heren onderwijzers. 1013 April: Heren K.A. 1316 April: Ong. dames bov. 30 jr 2023 April: Gehuwde dames. 2427 April: Verl. jonge mannen. 2730 April: Gehuwde dames. 32. HOOFDSTUK XII De landtong Tregat liep in, de richting van Gartuche, zo vlug als de rotsen en zeewier hem toelieten. Daarop be- klom hij de rotsen en keerde in zuidelijke richting terug. Toen hij de plek voorbijkwam, waar hij Jean Vallon had achtergelaten, keek hij over de rand heen en zag. dat deze nog steeds onbeweeglijk lag. Vijftig meter verder lag het lijk van de vreemdeling. Hij was nu het hoogste punt der klippen voorbij en daalde langs een flauwe helling af naar een kleine baai. Die stak hij over en begon de volgende heuvelring te beklimmen. lets meer het land in stond een witte hoeve, duidelijk in het maan- licht zichtbaar. Hij keek er naar, stond een ogenblik stil na te den- ken en liep toen brutaalweg naar het hek. Een herdershond begon te blaffen en aan zijn ketting te ruk- ken. Tregat wierp zich op het dier en worgde het. Het had het gevoel als of hij een vriend vermoord had, want hij was een grote hondenlief- hebber. Maar hij had nu geen tijd voor overgevoeligheden. Wat die nacht hem in de weg kwam. moest voor goed tot zwijgen worden ge bracht. Vijf minuten later had hij zich toegang tot het huis verschaft en zich alle mogelijke voedsel toe- geeigend, dat hij vinden kon, ne- vens een oude jas en een flanellen hemd. Met een zak vol levensmid- delen op de rug vluchtte hij weg, de heuvel op. Hij had reeds be- sloten, waar hij zijn schuilplaats zou vestigen. Twtee kilometer ten zuiden van Gartuche bevond zich een klein hoi in de voorzijde van de klippen. Het was ongeveer acht- tien meter boven de grond en niet meer dan ruim een meter in door- snee. Twintig jaar vroeger had een mijningenieur uit Parijs zijn zo- mervacantie in Gartuche doorge- bracht. Op een zijner wandelingen langs 't strand had hij een stuk goudkwarts gevonden. Hij vroeg terstond een concessie aan, onder- nam de exploitatie van een mijn, met behulp van enige vennoten en kwam tenslotte tot de droevige on- dervinding, dat de kosten lang niet door opbrengsten werden gedekt. Een mijngang van enkele honder den meters lengte was nog de stille getuige van die mislukking. Daarheen richtte Tregat zijn schreden. Als jongen was hij er vaak geweest en had heel wat klap- pen en standjes opgelopen, als hij met natte of gehavende kleren thuis kwam. Maar dit voordeel hadden die speurtochten hem nu toch be- zorgd. dat hij wist, dat ergens in die mijn een kleine bron stond, waaraan hij in geval men hem kwam belegeren, zijn dorst zou kunnen lessen. Hij klom over de heuvels en daalde af naar een klei ne vallei bij het strand. Daarna keerde hij weer op Gartuche terug, totdat hij de monding van de schacht bereikt had. In het maan- licht zag die er bijzonder zwart en somber uit. Met moeite sleepte hij zijn proviand er heen en toen hij de nauwe ingang binnen kroop, voelde hij, dat zijn knieen nat wer den van het water, dat van de wan den afgedropen was. Na de tunnel enige meters diep binnengedrongen te zijn, stak hij 'n lucifer aan. De muren waren groen uitgeslagen en dropen van vocht. Met behulp van telkens weer aan- gestoken lucifers vond hij zijn weg naar het einde van de gang. Hier was een viersprong ,die naar alle zijden een meter of dertig in de rots drong. Deze gangen waren even boven de bodem van de tun nel aangelegd en zodoende vrijwel droog. Hij legde er zijn zak met levensmiddelen neer en keerde naar de ingang terug. Over de ber- gen in het Oosten begon de dag te gloren en de rimpelloze zee glans- de in de koele schemering. Het was laag water en een lange strook kiezel strekte zich meer dan een halve kilometer ver in het wa ter uit. Het was de befaamde land tong van Garfui. Volgens de over- levering was dit gedeelte in oer- oude tijden met een verzonken land verbonden geweest en deze land tong het laatste overblijfsel van die verbinding. Tot op vijfien kilome ter buiten de kust is die bank onder water nog zichtbaar. ofschoon het water aan beide zijden op slechts vijftig meter afstand meer dan achttien vademen diep is. De vis- sers beweren, dat bij laag water aan het uiteinde van de landtong de rui'ne van een stad te zien is. En de verhalen ook van vreemde, vage gedaanten, die in het groene water heen en weer zweven, van zachte geestesmuziek en het lui- den van klokken in de verre diep- ten. Tregat had al die verhalen in zijn jeugd gehoord en hij herinnerde zich nu al die legenden, terwijl hij over de zee stond te staren. Het scheen hem zelfs, dat hij die stem- men kon horen, die hem aanrieden uit het land weg te vluchten, maar als hij dan naar de heuvels van Li- nonvaux keek, wist hij. dal dat gaan voor hem onmogelijk was, zo lang hij over Solange kon waken, opdat zij niet aan het gruwelijk monster ten prooi zou vallen. Toen de gehele baai door de stra- len der opgaande zon in een stroom van goud scheen veranderd, ging hij naar binnen en legde zich te rusten. Want 's nachts moest hij er op uit, om te jagen naar het mon ster. Hij lag te luisteren naar het eentonig gedruppel van het water, totdat hij ten laatste in slaap viel. Zo leefde Tregat een dag of veer- tien in zijn hoi, waarbuiten hij zich bij dag nooit waagde, maar waar- uit hij in de nacht te voorschijn kwam om in de bossen rond te dwalen. Nog enkele malen kwam hij zo dicht bij Solange, dat hij haar had kunnen spreken. maar na hun afscheid wilde hij dat niet eerder doen. dan wanneer zijn naam van alle blaam gezuiverd zou zijn. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3