KARDINAAL DE JONG ERE-DOCTOR IN HET CANONIEK RECHt Voor Alkmaar en omgeving Luisterrijke plechtigheid oan Leuven s Alma Mater Sir Stafford Cripps doet beroep op de Britse werkgevers r MILITAIRE SLACHTOFFERS van vliegramp op Java POLITIEKE OVEREENKOMST binnen 2 of 3 maanden mogelijk Ministerie van Wederopbouw wordt nog niet opgeheven r In Galilea, Samaria en Judea.... NT Katholiek Nederland geeerd Bureau Prijzencontrole Om prijzen en winsten te verlagen Oppositie is bereid regering over te nemen Drentse olie De Marinebegroting aangenomen Commissie van Drie: EERSTE KAMER Regering strijdt tegen bureaucratie M Deens vliegtuig neergestort Elf doden en tien overleverden Zeer juist Excellence J Veevoeder-rantsoenen iets verhoogd Arabische aanval uitgesteld Welk weer morgen Antwerpse 6-daagse Schulte—Boeyen bij middelmoof' Amerikaanse kruiser Bergmann wereldkampioen tafeitennis Engeland komt niet in den Haag Feiten van vandaag Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 pier maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands VRIJDAG 13 FEBRUARI 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 43e IAARGANG - NUMMER 11454 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 .(red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NIET MINDER dan vier Kardinalen en verschillende Belgische prelaten ontvingen gisteren van de Leuvense Alma Mater het ere-doctoraat. Vier Kardinalen, H.H. Em. Kardinaal'4ie Jong, Kardinaal Griflin van Westminster, Kardinaal Spellman van New York en Kardinaal Saliege uit Toulouse. Van de Belgische kerkvorsten, die het ere-doctoraat ontvingen noemen wij: de bis- schop van Luik, Mgr. Kerkhofs, de vicaris-generaal van dit bis- dom. Mgr. Simonon en nog een drietal Franse professoren. De Kardinalen Spellman en Saliege waren verhinderd persoonlijk aanwezig te zijn. Het was een illuster gezel- schap, dat de ere-promotie bij- woonde. In de grote aula van het Pauscollege der Leuvense Alma Mater zagen wij Z. Em. Kardinaal van Roey, de pri- maat van Belgie, de pauselijke nuntius, Mgr. Cento, het vol- tallige Belgische episcopaat, leden van het corps diploma tique, ministers, leden der Ka- mer van Volksvertegenwoordi- gers, de rectores van andere universiteiten enz. V;i! 1 De stoet met vooraan Kardi naal de Jong arriveert bij de Universiteit voor de erepromotie te Leuven. Mgr. van Wayenbergh sprak Kar dinaal de Jong als volgt toe: „Niet zo lang geleden, nauwelijks twee maanden, werd een afvaardi- ging van onze universiteit m het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam plechtig ontvangen door Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina, aan wie het doctoraat in de rechten werd geschonken, tot hulde aan gans het zo diep beproefde Nederlandse volk. Het land heeft het begrepen en zeer hoog gewaardeerd. De bevol- king heeft er zich over verheugd en wij zullen nooit uit het geheugen verliezen de onvergetelijke dag van deze koninklijke promotie. Maar. Eminentie, we dachtcn onwillekeuriff aan hem, die gedu- rende de oorlog, zoals 's lands Vrouwe van het buitenland uit, samen met de bisschoppen van het katholiek Nederland en soms met de leiders van andere gezindheden of belijdenissen, binnen in 't land de gemoederen opbeurde en sterkte de wonden heclde en zalfde, het lijden troosttc en verzachtte, de liehtende raad sprak en verspreid- de, Zijne Exeellentie Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht, nu Zijne Eminentie Kardinaal de Jong. Het hoort mij niet toe uw werk te schetsen op wetenschap- pelijk gebied, noch de heerlijkheid te beschrijven van uw Episcopaat, maar ik vind uw levcn en uw streven, uw werk en uw leer samengevat in de zin, die u zelf, in dat voorwoord van die moedige documentenverzameling tcrecht benaamd „Het verzet der Neder landse bisschoppen", ontleend aan de H. Hilarius, bisschop van Poi tiers: „Ecclegiae hoc proprium est, ut tunc vincat cum laeditur, tunc intelligatur cum arguitur, tunc obtineat cum deseritur". Onlangs berichtten wij, dat het bureau van de Prijzen controle te Hoorn is opgeheven. Het gebied, dat tot dusver bij dit bureau behoorde is thans ingedeeld bij de Prijzencontrole afdeling Alk maar, Wilhelminalaan 4, tel. 4136. Eventuele klachten kunnen dus aldaar worden ingediend. Uiteraard en dit verdient zelfs aanbeveling kan men ook terecht bij de Prijzencommissie in zijn ge- meente. Juist omdat de Prijzencom- missies zo uitstekend werken, bleek het mogelijk het Bureau van de Prijzen controle op te heffen, ten- einde de aldus vrijgekomen ambte- naren onder te brengen in speciaal gevormde brigades, n.l. textiel-, bouwbedrijven- en algemene bri gade. „Het is de Kerk eigen, dat zij dan zegeviert, als zij aangevallen wordt, dat zij dan gekend wordt, wanneer zij wordt beschuldigd, dat zij zich dan handhaaft, wanneer zij verlaten wordt". Dat heeft bezield uw stout- moedige, maar zo gegronde instruc- ties tegen alle onrecht, onder meer van de arbeidsdwang en van de jodenvervolging, zowel als uw bal- semende en medelijdenvolle richt- lijnen voor de toepassing van barm- hartige rechtvaardigheid aan diege- nen. die gefaald hebben. De uit- spraken van Uwe Eminentie, haar houding werd ook hier spoedig ge kend en bewonderd: ook voor ons waren ze een stichtend voorbeeld en verschaften ze troost. Wij blijven er u dankbaar om, en eren met Uwe Eminentie, haar volk en het Katho- lieke Nederland." Hierna voerde de promotor van Kardinaal de Jong, prof. W. Onclin, het woord. Prof. Onclin herinnerde aan het Handboek der Kerkgeschiedenis, dat Zijne Eminentie, in 1931 voor het eerst, als professor aan het Semina- rie Rijsenburg, schreef, het meest waardevolle in de Nederlandse taal. waarin de ge'vierde auteur blijk heeft gegeven van een scherp in- zicht, niet alleen in de historische evolutie, maar ook in de uitbouw van de kerkrechtelijke instellingen. Door dit werk heeft Zijne Eminentie niet alleen de historische en theo- logische wetenschap, maar ook de kanonieke wetenschap gediend. Maar de kennis van de geschiedenis, de grote leermeesteres van 't leven, heeft Zijne Eminentie het dreigend gevaar van de nationaal-socialisti- sche leer doen inzien: „De gehele geschiedenis aldus Z. Eminentie in het geciteerde werk bewijst, dat niets gevaarlijkei* is voor de Kerk dan gemis aan vrijheid en on- afhankelijkheid van wereldse mach- ten, omdat zij dan gemakkelijker dienstbaar gemaakt wordt aan we reldse belangen en haar aanzien en invloed verliest". Dezelfde geschie denis heeft Z. Eminentie een con- clusie geboden, die, samen met het onwrikbaar geloof in de belofte van eeuwigheid der Kerk, de grondslag is geweest van het kalme vertrou- wen in haar onverwoestbare levens- kracht. (Vervolg op pag. 2) Sir Stafford Cripps, de Britse mi nister van financien heeft giste ren, tjjdens het debat in het La- gerhuis over de loonpolitiek en de beperking van de winsten, ver- klaard, dat hjj een beroep heeft gedaan op de Britse werkgevers om een plan uit te werken voor verlaging van de prijzen en de winsten. Het is de bedoeling, zei Cripps, dat er een vrijwillig maximum zai worden vastgesteld voor de prijzen van alle goederen, die niet onder de officiele prijscontrole vallen, daar te „hoge winsten het gehele economische systeem omver werpen en valse waarden scheppen". Cripps heeft de werkgevers verzocht hun voorstelleri binnen een maand in te dienen. De voornaamste Britse werk- geversorganisatie heeft reeds ge- antwoord, dat „zij alles zal doen, wat in haar vermogen ligt om de regering op deze wijze bij te staan". Cripps zeide te verwachten, dat de arbeiders hun looneisen zouden beperken, indien zij, die winsten maken, zich ook in hun winsten zouden beperken. Cripps betoogde nog, dat het niet de bedoeling is, dat in de toekomst nooit enige loonsverhoging zal wor den toegestaan. Maar wij moeten ons in onze persoonlijke inkomsten bedwingen. Dit is nodig, ook in ver- band met de noodzaak van export. Cripps deelde mede, dat de rege ring van plan is de prijzen van in- dustriele producten, die onder de prijscontrole vallen, maar waarvan de controle nog niet scherp genoeg is, te stabiliseren op het niveau van December en Januari. Eden, die het woord voerde na- mens de oppositie, drong er bij de regering op aan. de inkomstenbe- lasting voor de arbeiders te verlagen door een vermindering van de re- geringsuitgaven. Een noge produc- tie is de enige oplossing, zo ging Eden voort, om uit de huidige moeilijkheden te komen. Eden ziet hoop in de toekomst doch alleen REEDS 1 MILLIOEN LITER PER DAG! Ook boringen op komst in Zaandam Een MILLIOEN liter olie levert de Drentse bodem thans dage- lijks reeds op. Alhoewel deze hoe- veelheid in geen verhouding staat tot de behoefte aan olie en olie- producten, is dit toch een zeer wel- kome besparing op deviezen. Sedert de bevrijding heeft de oliewinning in ons land haar grote vlucht ge- nomen, althans zijn er tastbare re- sultaten geboekt. Het aardoliewin- ningsbedrijf in Drente wordt geex- ploiteerd door de N.V. Nederlandse Aardoliemaatschappij (N.A.M.), een voor gemeenschappelijke rekening door de B.P.M. en de Standard (New Jersey) opgerichte onderneming. De verwachting leeft, dat er ook in de bodem van Nederland op andere plaatsen dan in de omgeving van Schoonebeek olie te vinden is. Op tal van plaatsen worden thans boringen verricht door de technische staf van de N.A.M. Deze werk- zaamheden worden uitgevoerd in Delft en binnenkort ook onder de rook van Rotterdam, te Bleiswijk. Ook hoopt men deze week te be- ginnen met de bouw van een boor- toren te Zaandam. Op deze wijze wordt de kennis van de Nederlandse bodem voortdurend groter. zaken goed worden wanneer de aangepakt. Indien de regering zich niet op- gewassen voelt tegen de rege- ringstaak, dan zijn er anderen. die zich wel in staat voelen deze taak op zich te nemen, met de oprech- te overtuiging, dat het land on der hun leiderschap de opstekende storm zal doorstaan. Eden diende vervolgens een mo- tie in, waarin „ernstige bezorgdheid over de huidige toestand van de natie" wordt uitgesproken en waar in verwelkomd worden alle maat- regelen, die voorkoming der infla- tie van 's lands economische voor- spoed beogert. De motie kwam ech- ter, wegens gebrek aan tijd, niet in behandeling. DE MARINEBEGROTING is gis- terenavond door de Tweede Ea rner, na vlotte verdediging door minister Fievez, aangenomen. De minister heeft verschillende onder- delen behandeld, waarop wij terug- komen. Hij zei o.a. dat de marine- leiding ervan overtuigd was. dat de duikboot in een oorlog een zeer aanzienlijke rol zal blijven spelen. De kruisers zullen bij convooibe- scherming onmisbaar zijn, de nood- zakelijkheid van kruisers staat on- omstotelijk vast. De „de Ruyter" zal in 1949 van stapel lopen. Het vlootplan zal in de Volksvertegen- woordiging moeten komen, eerst zal een grondige studie en discussie nodig zijn. Het smaldeel loopt niet op het vlootplan vooruit. Z. Em. Kardinaal van Roey, groot-kanselier der Universiteit van Leuven, overhandigt de bul aan Kardinaal de Jong. Gisteren zijn de namen vrij gegeven van zeven militaire slachtoffers van de vliegramp met de Dakota op Java. C. TERLUIN, luitenant-kolonel-vlieger, regionaal lucht- vaart-commandant Java; J. P. ALBERDING, majoor, chef technische dienst mili taire luchtvaart; L. PAAY, sergeant K.N.I.L.; A. VAN DER VEEN, eerste luitenant-vlieger; H. M. DUFFELS, sergeant-vlieger; P. F. BREEDVELDT, sergeant-majoor radio-telegrafist; B. H. GERDES, sergeant-majoor monteur. Van de overige slachtoffers kunnen de namen nog niet gepubliceerd worden in verband met het feit, dat de fami- lieleden nog niet gewaarschuwd zijn. Gisterenmiddag vond op het vliegveld van de militaire luchtvaart Tjililitan onder grote belangstelling en met militaire eer de begrafenis plaats van de uit vier leden bestaande bemanning van de Dakota. QE COMMISSIE van Goede diensten heeft gisteren haar rapport aan de Veiligheidsraad openbaar gemaakt. De Raad zal het rapport op 17 Februari a.s. in behandeling nemen. Het rapport bevat alle documenten, nota's en uitwisselingen van gezichtspunten tussen de commissie en beide be- trokken partijen en werpt dien- tengevolge geen nieuw licht op de op de ..Renville" gesloten overeenkomst. Te Lake Success gaf de Commis sie van Drie gisteren haar mening weer over de situatie in Indonesie. Hierbij werd er op gewezen, dat de Wapenstilstand thans in voile uit- voering is en dat duizenden republi- keinse militairen van Nederlands naar Republikeins gebied worden overgebracht. Niettemin is het nog te v'oorbarig te spreken van een ..werkelijk succes", zolang de poli- tieke overeenkomst nog geen feit is. De Bestandsovereenkomst is slechts een eerste schrede op de weg naar een overeenkomst. De Commissie acht het mogelijk, dat met haar bijstand, in twee of drie maanden te komen tot een po- litieke overeenkomst. De Commissie sprak als haar me ning uit, dat de regering-Hatta de door Sjarifoeddin getekende over eenkomst ten voile zal uitvoeren, gelijk zij dit tot nu toe reeds ge daan heeft. De Commissie erkende, dat in de thans gesloten overeen komst de Republiek meer conces- sies heeft gedaan dan Nederland. Een Deens vliegtuig met ze- ventien passagiers en een beman ning van vier personen aan boord, is gisterenmiddag om half een in Duitsland neergestort. Het toestel was op weg naar Zwitserland en stortte neer bij Ulrichstein tussen Fulda en Giessen. Tien van de een en twintig inzittenden slaag- den er in uit het wrak te klim- men, voordat het cxplodeerde. In de nabijheid van het vliegtuig werden de verkoolde resten van zes personen gevonden. Vier uur na het ongeluk waren reddingsploegen er nog niet in geslaagd d> lijken van vijf anderen, van wie men meende, dat zij zich nog in het wrak bevonden,' te voorschijn te brengen. De tien overlevenden zijn naar het ziekenhuis gebracht, drie van hen zijn zwaar gewond, alien wor den door een Duitse dokter behan deld en door geneeskundige officie- ren van het leger, die zich in jeeps en ambulances naar de plaats des onheils spoedden, direct nadat het wrak door een Duitse houtvester gevonden was. De overlevenden vertelden aan Amerikaanse militairen, dat zij de waarschuwing hadden ontvangen hun reddingsgordels aan te doen toen het vliegtuig door zware wol- ken naar omlaag kwam, door een bos gleed over een afstand van 9 kilometer en te pletter sloeg. Net toen de tiende passagier door een raam geklommen was, ontplof- te het toestel. De rest van de pas sagiers en de bemanning, bestaan de uit vier man, zullen, naar men aanneemt, verbrand" zijn. Ki6 IN1STER-PRES1DENT Dr. BEEL heeft giste ren met de volgende woor- den zijn hart gelucht over de critiek op de laatste radio-rede van H.M. de Koningin: „De wijze, waarop de buiten-parlementaire op positie de regering be- strijdt, vervult het kabinet deels met weerzin, deels met bezorgdheid. Als een uiting van algemene ver- wording zie ik sommige critiek op de jongste rede van H. M. de Koningin. Zij sprak als Constitutioneel Vorstin en het kabinet is voor deze rede ten voile verantwoordelijk. Het be-, trekken van de Kroon in de discussie is vals spelen met kaarten, waardoor men zich plaatst buiten de gemeenschap van hen, die het fatsoen in acht nemen.' Dank zij het gunstige verloop van de import van veekoeken en voeder- granen is het mogelijk de veevoe der-rantsoenen, die telkens voor de periode van ongeveer een maand worden vastgesteld, voor de periode van 15 Februari tot 13 Maart 1948 iets te verhogen. DE ROL VAN DE GROOT-MOEFTI AAR SC HATTING zijn op het ogenblik reeds 15.000 man Ara bische strijdkrachten naar Pales- tina overgebracht om de militaire verdediging van de Arabische dis- tricten Galilea, Samaria en Judea over te nemen, aldus meldt A.P. uit Jeruzalem. De troepen komen meestal des nachts langs de Syrische grens bin nen. zij worden per vrachtwagen vervoerd naar de kampen in het Noorden van Galilea, het district Nablus ten Noorden van Jeruzalem en het district Hebron. De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft voor de eerste maal officieel deelgenomen aan de zitting van de Raad der Arabische Liga als hoofd van de Palestijnse delegatie, daar er in Palestina nog geen Arabische regering is gevormd. (De Groot-Moefti, Hadj Amin el Husseini, is in 1936 tijdens de Ara bische opstand uit Palestina ge- vlucht. Gedurende de tweede we- reldoorlog hield hij in Duitsland verblijf en in 1946 ontvluchtte hij uit Frankrijk naar Egypte, waar Koning Faroek hem gastvrijheid aanbood. Hij is een van de meest verbitterde tegenstanders van het verdelingsplan voor Palestina. Red.) Uit kringen van het opperbevel van het Arabische Vrijwilligersleger werd vernomen, dat 15 Februari ijiet „D-Day" zal zijn voor de strijd in Palestina. „D-Day" is ..uitgesteld wegens de politieke en diplomatieke ontwikkelingen in Cairo en andere wereldhoofdsteden", zo meld A.P. uit Damascus. Politieke waarnemers spraken als hun mening uit, dat de actie in Palestina tot sporadische guerilla- gevechten beperkt zou blijven. Medegedeeld door het K.N.M.I te de Bilt, geldig tot Zaterdagavond. ZACHTER Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen en in de nacht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot matige Zd.- Westeiyke wind. Zachter, vooral des nachts. Een gedenkpenning ter gelegenheid van het a.s regeringsjubileum za door de fa. Begeer tc Utrecht worden uitgege ven. De penning is ver vaardigd door de beeld houwer Maarten Pauv en stelt aan de ene zij de voor: H.M. de Konin gin, aan de andere zij de een vrouwenfiguui als symbolische uitdruk king van de grote go ven van de jubilerendf vorstin. IN.-PRESIDENT DR BEEL heeft gisteren in de Eerste Kamer verklaard, dat de rege ring nog niet het tijdstip geko- men acht om het departement van wederopbouw op te heffen. De regering hoopt verder, aldus dr Beel, binnenkort een beslissing te kunnen nemen omtrent de positie van de heer Neher. Dr Beel zeide verder, dat de re gering het tijdstip van indiening van wetsontwerpen niet altijd in de hand heeft. Wanneer bijzondere spped door de Kamer betracht moet wor den, moet men daarin geen gebrek aan deferentie zien. Het euvel der bureaucratie wordt zoveel mogelijk bestreden. Het streven blijft gericht op verdere inkrimping van het amb- telijke apparaat. De regering is overtuigd van de uitzonderlijke betekenis van de Be nelux. Het plan van Bevin juicht de re gering in beginsel toe, maar het vereist een uitgebreide bestudering. Wat de Indische politiek betreft, heeft de regering de resolutie van de Veiligheidsraad uitgevoerd omdat zij zich daartoe verplicht achtte als lid der Verenigde Naties. Toegege- ven wordt, dat het Indische vraag- stuk nog niet is opgelost. Een bezetting van Djogja heeft nimmer op het program der regerin_ gestaan. Er kan dus geen sprake zijn van buitenlandse pressie, die genoopt zou hebben daarvan af te zien. De status, aan de Verenigde Staten van Indonesie toegekend, dekt niet die van een dominion. Met voldoening heeft de regering ervaren, dat haar loon- en prijspoli- tiek de steun van de meeste fracties ondervindt. Het vraagstuk der massale werk- loosheid, heeft de voile aandacht, evenals de ontwikkeling van de in- dustrialisatie. De minister zet nogmaals het standpunt der regering ten aanzien van het communisme uiteen. Bij de geestelijke lichamen ligt in de le plaats de taak, het communisme te bestrijden. Hun activiteit wordt met belangstelling gevolgd. Op de uit- wassen van t vrije woord zal nauw- lettend worden gelet. De heer Anema heeft zijn be- schuldiging inzake politieke mat- heid van het kabinet niet duidelijk gemaakt. Spr. ontkent, dat het kabinet de electorale uitspraak van 1946 heeft genegeerd. Deze regering steunt op meer dan 60 van het parlement. Welk kabinet gedurende de laatste kwarteeuw kan de heer Anema aan- wijzen, dat meer conform de kie- zersuitspraak werd samengesteld? Bij de kabinetsformatie stond spr. voor de keus: of een parlementair kabinet, of een op brede basis. Voor de eerste mogelijkheid heeft de mi nister gekozen. Bij de replieken zei dr Beel nog, dat de regering volkomen afwijzend staat tegenover politieke blokvor- ming, welke gericht zou zijn tegen een bepaald land. De laatste avond van de Ant werpse zesdaagse had een eigen- aardig verloop. Om 8 uur lagen de koppels AdriaenssensBruyland en Schulte-Boeijen nog 5 ronden ach- ter op de toenmalige leiders Lape- bie-Seres. Daarna ontbrandde zich een hevige strijd tussen beide kop- ppels en om 9 uur was de situatie zo, dat het Belgisch koppel met twee ronden voorsprong op de an deren aan de kop lag. De Neder- landers hadden dit tempo niet kun nen volgen en toen om half elf het eindschot viel was de stand, te- vens het definitieve eindklassement 1. Adriaenssens-Bruyland. 57 pt.; op twee ronden: Thyssen-Depauw, 148 pt.; 3. Van Steenbergen-Ockers, 120 pt.; 4. Lapebei-Seres. 93 pt.; op drie ronden: 5. Bruneel (alleenl 222 pt.; 6. Schulte-Boeijen, 53 pt.; 7. De Meulemeester-Veroven, 25 pt.; op vier ronden: 8. Verhagen- Lacrosse, 135 pt; op vijf ronden: 9. Kint-Depredomme, 72 pt.; 10. De BackerDe Stobbelere, 42 pt. De Amerikaanse luchtverdedi- gingskruiser ..Spokane" zal Zaterdag a.s. een operationeel bezoek brengen aan Rotterdam. De bedoeling van dit bezoek is, het personeel der Amerikaanse marine, dat in de Eu- ropese wateren dient en Plymouth als basis heeft, van tijd tot tijd ge legenheid te geven een haven op het vasteland te bezoeken. De ex-Oostenrijker Richard Berg mann. die thans Engels onderdaan is, heeft door overwinningen op An- dreadis en Vana het wereldkam- pioenschap tafeitennis behaald. De wereldtitel herendubbel kwam op naam van de Tsjechen Vana en Stipek. Het dames-dubbel was voor de Engelse dames Thomas en Franks Tenslotte won het Amerikaanse paar Miles en miss Thale door een overwinning op Vana en mevr. Po- komo het wereldkampioenschap gemengd dubbel-spel. De Britse regering en de Labour- partij hebben, volgens AP, een uit- nodiging om deel te nemen aan een in den Haag van 7 tot 10 Mei te houden conferentie van de beweging ..Verenigd Europa" van de hand gewezen. Churchill, die Bevin's voorstel van 22 Januari j.l. in het Lagerhuis. voor een „Westelijke Unie" der Euro- pese democratieen steunde. is de leider van de internationale bewe ging Verenigd Europa" in Enge land, die geen enkele partij verte- genwoordigt. Engeland meent nauwelijks te kunnen hopen, dat een zodanig con- gres een practische bijdrage tot de bevordering van de Europese een- heid kan leveren. HET BELANGRIJKSTE FEIT van vandaag is, dat het N.H.D. met ingang van heden is aan- gesloten bij het wereldpersagent- schap ..Associated Press", dat ons in staat zal stellen onze lezers het nieuws uit de wereld op de snelst-dcnkbare wijze te bezorgen. ENGELAND heeft een nieuwe Gezant in Washington, in de per- soon van Sir Oliver Franks, die Lord Inverchapel opvoigt; Franks was de voornaamste Britse adviseur op de Marshall- plan-conferentie te Parijs. DE VEILIGHEIDSRAAD, zo meldt A.P. dat is de afkor- ting van ..Associated Press" heeft de besprekingen over het conflict IndiaPakistan uitge steld tot a.s. Woensdag. IN COSTA RICA is een staats- greep ten behoeve van de vroe- gere President Guardia verijdeld. Er waren verkiezingen gaande! MET ARGENTINIe heeft En geland een handelsverdrag ge sloten, hetgeen zeer omvangrijk en belangrijk is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1