u OM ERICS LIEFDE Oud pantserdekschip in zijn tweede jeugd RADIO Van Heemskerk tot Neptunus 1m, Omgekomen NIWIN-artisten UIT DE KERMIS DER WERELD Minister v. d. Brink verzet zich tegen twee socialistische moties r Kunstenaars met groot enthousiasme Zei U iets? Bazuin Een wordt ingetrokken, een verworpen J Afhankelijke onafhankelijkheid N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 13 Februari 1948 PAG. 3 VOOR DE DUITSERS had de oude Jacob van Heemskerk nog wel degelijk waarae, want ook naar dat oude korkas staken ze hun roofgrage vingers uit. De houten Schorpioen werd naar het rijk van Hitler gesleept, om daar te worden ingericht als logementsschip; de Hertog Hendrik en de Heemskerk werden als drijvende batterijen tegen de Tommies in dienst gesteld. Wat sen geluk dat het pantserdekschip heelhuids kon worden terug- genomen, anders zou de Koninklijke Marine nu niet de beschik- king hebben gekregen over een logementsschip, dat plaats biedt aan ruim 800 dragers van de braniekraag; een schip, dat op ingenieuze wijze op onze Marinewerf werd omgebouwd, als een demonstratie van wat hoofd- en handenarbeiders in eendrach- tige samenwerking vermogen te presteren. Logies voor 800 matrozen Posities Nederlandse schepen PROGRAMMA VERBOUW MINDER POTERS Zegt de Stichting van de Landbouw In het harnas gestorven 250ste NIWIN-artist Batavia te DRONKEN ACHTER HET STUUR Zware straffen geeist Centrale v. R.K. Bureaux voor Beroepskeuze Eisenstein overleden REGERING-SCHUMAN Tegen te grote winsten Doodstraf geeist tegen oorlogsmisdadiger Pannekoekrace De Rode-Kruis-fraude Semarang te FEUILLETON door HARRIS BURLAND Alle ruimte is benut Morgen gaat het schip naar de Buitenhaven, omgedoopt tot Hr Ms Neptunus. De naamsverandering is niet het enige. dat een opnerv-Tak- kige toeschouwer moet bemerken. Als hij de oude neemi>Ai.i „og in zijn oude gedaante heeft g'ekend, zal hij onmiddellijk constateren, dat het uiterlijk ingrijpende wijzi- gingen heeft ondergaan. Er is een groot dekhuis gebouwd, waaruit blijkt dat ailes is berekend op een zo doelmatig mogelijke besteding van alle ruimte die voor het onder - brengen van een zo groot aantal manschappen vereist is. De Neptu nus is dan ook niet meer te be- schouwen als een oorlogsschip. Zelfs al zouden de schroeven niet zijn weggenomen en de machine-instal- latie gedemonteerd, dan nog zou dit vaartuig op zee een zeer groteske indruk maken. Maar de Neptunus blijft een waardevol bezit van de K. M., hoewel hij nooit meer de zeeen zal doorkruisen en in vreem- de havensteden de eer van onze vlag hooghouden. Voortaan zal dit „schip in ruste" een niet minder belang- rijke functie te vervullen krijgen. Hier gaan de komende jaren duizen- den jongelui aan de bak en in hun kooien, nadat de theoretische en practische kennis, die iedere zee- man moet bezitten in hun jeugdige marine-bodies is gestampt. Kon voor deze oudgediende een betere bestemming worden gezocht? De Heemskerk is als Neptunus in zijn tweede jeugd en zal weldra onder- vinden dat de geest bij de marine waarachtig niet minder is dan 40 jaar geleden! Van alle gemakken voorzien Het laat zich denken dat er heel wat tekeningen moesten worden ge- maakt en dat langdurige confe rences tusschen de ingenieursstaf van de rijkswerf en* „Den Haag" Aagtekerk. Rotterdam-Sydney, 11 Febr. te Haifa. Aloyonne, 11-2 v. Monrovia naar Freetown. Aldabi, Rotterdam-Rio de Janeiro, 11-2 180 mijl Z.W. van Bahia. Alhena, 11-2 van Teneriffe (Buenos Aires-Rotter dam). Bali, 11-2 van Penang naar Singapore. Bloemfontein, 11-2 van Durban naar East Londen. Cistula, 11-2 van Abadan naar Sin gapore. Congostoom, West Afri- ka-Amsterdam, 11-2 te Le Havre. Delftdijk, Vancouver-Rotterdam, 10-2 van Seattle. Duivendijk, Rot terdamVancouver, 9-2 te San Francisco. Kamerlingh Onnes, 10-2 van Batavia naar Rotterdam. Leuvekerk, Amsterdam-Perzische Golf, pass. 11-2 Gibraltar. Linge, 11-2 van Huelva naar Nederland. Modjokerto, RotterdamBatavia, 11-2 21 uur van Marseille. Nieuw- Holland, Amsterdam-Java, 11-2 in Suez-kanaal. Oranje, 11-2 van Singapore naar Colombo, alwaar 14- 2 verw. Tabintia, 11-2 van Sabang naar Padang. Waterman, Rotter- dam-Batavia. pass. 11-2 17 uur Point de Galle. Westland, Amsterdam- Rio de Janeiro, pass. 11-2 St. Pauls- rock. Alcyone, 12-2 van Monrovia te Freetown. Alderamin, Antwer- pen-Perzische Golf, 12-2 van Port Said. Ceronia, 11-2 van Curacao naar Rio dfe Janeiro. Groote Beer, AmsterdamBatavia, pass. 12-2 Kaap Guardafui. Helder, 11-2 van Liverpool naar Antwerpen. Hugo de Groot. New YorkNeder land. 9-2 te Baltimore. Jaar- stroom, 11-2 van Dakar naar Am sterdam. Laurenskerk, Rotterdam Calcuta, 11-2 te Genua. Loener- kerk, RotterdamCalcutta, pass. 11- 2 Perim. Merwede, 11-2 van San Francisco naar Montevideo. Mod jokerto, RotterdamBatavia. 12-2 te Genua. Rossem, West Indie Amsterdam, pass. 11-2 Ouessant. Singkep, AmsterdamJava, 12-2 te Lissabon, Sumatra, JavaNew York ,pass. 12-2 Gibraltar. Tiba, MontevideoRotterdam, pass. 11-2 Kaap Frio. Veendam, 10-2 van Bermuda te New York. ZATERDAG 14 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws gr.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 11.00 De zonne- bloem, radio-ziekenbezoek; 11.45 So- praan en alt; 12.00 Angelus; 12.03 Piano-recital; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunchconcert; 12.55 De zonne- wijzer; 13.30 Lunchconcert; 13.50 Film en toneel; 14.20 Engelse les; 14.40 Franse balletmuziek; 15.15 Concert der jongeren; 15.45 K.R.O.- kiosk; 16.30 Dp schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De wigwam; 18.00 Volksliederenkwartet; 18.15 Journa- listiek weekoverzicht; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Kareol-septet; 19.50 Banden die binden; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.30 Llchtbaken Henry de Greeve; 21.00 Radio-potpourri; 21.40 ..Oponthoud in Nieuw-Mexico", verhaal; 22.05 Weekend-serenade; 22.30 Actualitei- ten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws -f kath. nieuws; 23.25 Stabat Mater. HILVERSUM II (415 M.) VARA 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.18 Orgel; 10.20 Radio-feuilleton; 11.00 Voor ar- beiders in continu-bedrijven; 12.00 Marsen en walsen; 12.30 Weerpraat- je; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando en zijn tango-rumba-orkest; 14.15 Har- monie-orkesten, attentie! 15.00 Le- zing; 15.15 The Ramblers: 16.00 De Rotterkdamse havens; 16.15 Klein- kunstprogramma; 18.00 Nieuws 18.15 Sportpraatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Vara-varia; 21.30 Weekend-orkest; 22.00 Chinese legende; 22.30 Kwin- tet Jan Corduwener; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobbyhoek voor puzzelaars; 23.30 gr. pL voorafgingen aan het ogenblik, dat do eerste werklieden op de voor- malige Heemskerk aan boord gin- gen om hun opdrachten uit te voe- ren. Om te beginnen moest er wor den gesloopt. Alles wat overbodig was diende uit het schip te worden verwijderd, want er werd om ruimte gevraagd. Waar voorheen op 302 koppen was gerekend, was het nu noodzakelijk, het interieur zodanig te veranderen, dat het drievoudige aantal een behoorlijke inkwartiering zou kunnen krijgen. Nu is het dan zover dat de Neptunus naar de Bui tenhaven kan worden gesleept, bin- nen enkele weken gereed om de adspirant-zeelui te ontvangen. En ze kunnen zeker geen aanmerkingen mak=n! Ook het verwende moeders- kir I e zal toegeven, dat het daar aan ooord heus wel is uit te hou- den en dat zijn logiesgeleggnheid tot in de puntjes is verzorgd. Dezer da- gen hebben we een rondgang door het schip gemaakt, geleid door hoofdingenieur D. J. de Jonge, die de Neptunus „in zijn zak" heeft. Onder zijn leiding werden de plan- nen tot verbouw van het inwendige uitgewerkt, zodat we moeilijk door een meer deskundige konden wor den voorgelicht. Terwijl de schilders hun glans- verf nog op de deuren streken. de monteurs de laatste meters leiding bevestigden en de scheepsbeschie- ters schaafden en beitelden aan de banken en tafels voor de matrozen, kregen we een indruk van wat aan arbeid tussen de pantsergordels van de Neptunus werd verricht. Ruime verblijven voor de manschappen, met kooien soms vier hoog beves- tigd, hutten voor officieren en on- derofficieren, installaties voor lueht- verversing door heel het schip- wat een omvangrijk en verantwooraelijk stuk werk is hier tot stand gebracht. Vol bewondering bezichtigden we de kombuis met zijn enorme moderne kook-ketels en koelkasten. Het inte rieur van de longroom is buitenge- woon smaakvol en vormt met de hut van de commandant een aan- blik van degelijkheid en fijne af- werking. En in het ketelruim, waar voorheen de zuigermachines de Heemskerk met een 16-mijls vaartje over de golven stuwden, staan nu de ketels van de centrale verwar- ming, als een treffend symptoom van de metamorphose welke het schip heeft ondergaan. Het poterareaal dient sterk te worden ingekrompen. Dit is de conclusie van een beschouwing over het pootaardappelenprobieem in verband met de export, voorko- mende in het mededelingenblad van de Stichting van de Land bouw. Het moet uitgesloten wor den geacht een poterexport van 400 tot 500.000 ton per jaar in de toekomst te kunnen handhaven. De argumenten voor deze conclu sie zijn: toekomstige vergroting van de graan- en vetproductie, waar- door het aardappelverbruik zal af- nemen; concurrentie van andere pootaardappel-producerende landen; kwaliteitsverbetering van de buiten- landse poterproductie terwijl men ook verwacht, dat de valuta-positie van diverse importerende landen een stimulans voor eigen productie zal zijn. Tenslotte dringt men aan op opvoering van de Nederlandse kwaliteiten. Griekenland ontvangt van Amerika ammunitie en andere oor- logsbenodigdheden, terwijl ook veel voedsel vanuit Amerika wordt ingevoerd. DiE VIER ARTISTEN, die juist op het cind van hun tournee door Indie ten bate van onze jon- gens door de dood werden over- vallen, zijn gisterenmorgen, voor de gebruikelijke Niwin-auditie voor artisten, die naar Indie gaan, in het Odeon-Theater te Den Haag herdacht. Het was ir. F. F. van Rhijn, directeur van het centraal bureau der Niwin, die voor het voetlicht trad tot het uitsprcken van een korte gedachtenisrede. Het is voor de tweede maal. zo sprak de heer van Rhijn, dat ik hier de droeve mededeling moet doen, dat Niwin-artisten, op tournee in Indie, bij een vliegramp om 't leven zijn gekomen. Spr. noemde de na- men: Johan Gutlich (cellist), Elisa beth Everts (pianiste), Francien Gerrese (declamatrice) en Rudy Broer van Dijk (violist). Hierna na- men alle aanwezigen een minuut stilte in acht. Het verongelukte ensemble, dat onlangs nog aan het graf van Hans Snel heeft gestaan, heeft zo ging de heer van Rhijn verder zijn uiterste best gedaan. Spr. las ver- volgens enkele passages voor uit brieven van Johan Gutlich en Eli sabeth Everts, die getuigden van het grote enthousiasme, dat deze kun stenaars bij hun optreden bezielde. Meer dan 80 concerten hebben deze mensen gegeven, tot zelfs op de voorposten. Wij zijn overtuigd, in de geest van de gestorvenen te han- delen, als wij het werk voortzetten. Evenals de groep van Hans Snel zijn deze kunstenaars in het harnas gestorven. Enkele levensbijzonderheden De verongelukte kunstenaars vertrokken 18 October in Niwin- verband naar Indie. Zy maakten deel uit van het semi-klassiek ensemble van Johan Gutlich. Dit ensemble bracht een semi-klas- siek programma. d.w.z. een pro- gramma van lichtere, doch niet oppervlakkige klassieke muziek. Hierbij waren werken van Chopin, Saint Saens Liszt, de Falla. Faure en voordrachten van Anton Coolen, Henriette van Eyck enz. Deze pro- gramma's werden opgevoerd zowel voor burgers als militairen. De pianiste Elisabeth Everts deed als leerlinge van Nelly Wagenaar aan het Amsterdams Conservato- rium in 1941 eindexamen met onder- scheiding. In 1942 won zij de Julius Rontgenprijs. En in 1943 behaalde zij haar solistendiploma. Verder gaf zij verscheidene orkest-concerten, onder meer met het Residentie- orkest. Vele malen speelde zij met Willem Noske in ons land. Ook voor de radio. Zij concerteerde o.a. voor de It. gouverneur-generaal dr. van Mook en voor de president van Oost Indonesie, terwijl het gehele en semble o.a. ook te Batavia optrad met het Bataviaas Orkest. De declamatrice Francien Gerrese werd 19 Januari 1902 te Vlissingen geboren. Zij verhuisde spoedig naar Rotterdam, waar zij tot 1938 woonde. Voor haar huwelijk was zij werk- zaam als prive-secretaresse. Later wijdde zij zich aan de voordracht- kunst en nam lessen bij Albert Vo- gel Sr. en Alida Tartand-Klein. Op advies van de voordrachtkunstepaar- journalist Henri Dekking, die zich zeer voor haar werk interesseerde, legde zij zich toe op de voordracht van grote prozastukken, o.a. „Ka- trien wordt soldaat" van Adrienne Thomas, waarmede zij voor de oor- log door het gehele land zeer veel succes oogstte. Tevens stonden op haar repertoire velerlei gedichten en korte verhalen, zoWel ernstige als humoristische. Zij reisde nog een winter met een sprookjes-ma- rionetten-theater voor kinderen en was ook nog als actrice verbonden aan het gezelschap van Cor Ruys. Zij gaf veel declamatielessen, o.a. aan verschillende meisjes-H.B.S.'en. De cellist Johan Gutlich ontving zijn muzikale opleiding aan het Con- servatorium van de „Mij. tot Be- vordering der Toonkunst te Rotter dam", waar hij op 18-jarige leeftijd het einddiploma behaalde. In 1933 werd hij als violoncellist aangesteld in het ..Rotterdams Philharmonisch Orkest". In hetzelfde jaar werd hij aangesteld als violoncelleraar bij de Mij tot Bevordering der Toonkunst, welke functie hij tot nu toe be- kleedde. Zijn functie in het orkest moest hij wegens te drukke solis- tische werkzaamheden in 1946 neer- leggen. Naast zijn vele recitals en radioconcerten, met piano gegeven, is Gutlich door talloze paedagogi- sche concerten een van de meest be- kende propagandisten voor de klas sieke muziek in Nederland gewor- den. De violist Rudy Brocr van Dyk werd in 1926 in Den Haag geboren en ving zijn vioolstudie aan op acht- jarige leeftijd, onder leiding van zijn vader, concertmeester der 2de violen van het Residentie-orkest. In 1942 werd hij ingeschreven als leer- ling van het Kon. Conservatorium voor Muziek in de vio.olklasse van Joachim Rontgen. Hij behaalde in 1945 en 1946 zijn onderwijs- en solodiploma's, beide met onderschei- dingen voor virtuose en solistische eigenschappen. Hem werd de Fock- medaille toegekend en hij ontving de uitnodiging tot verdere studie voor het behalen van de „Prix d'Excellence''. Verschillende malen mocht hij Nederland op uitwisse- lingsconcerten in het buitenland vertegenwoordigen. Minister Gielen heeft het klaargespeeld, een oude wens van Katholiek Nederland de vervulling nader bij te brengen, door het wetsvoorstel om subsi- die te verlenen aan de bijzon- dere hoge scholen. De Tweede Kamer is gisterenavond met de behandeling van dit voorstel be- gonnen en er klonken twee prin- cipiele tegenstemmen: van de communisten, natuurlijk en van de P.v.d.A. Dit laatste was wel is waar meer d e jure dan d e facto, om bekende termen te gebruiken, want de P.v.d.A. is er practisch niet tegen, maar er werd toch verklaard, dat men niet moest denken, dat de Partij voorstander van Bijzonder Ho- ger Onderwijs is geworden. Dat is prettig om te horen uit de mond van „bondgenoten"Moet daaruit geconcludeerd worden, dat de P.v.d.A. 6ok in deze kwestie het standpunt van de opportuniteit inneemt? En moe- ten wij aannemen, dat commu- nisme en democratisch-socialis- me in deze belangrijke kwestie in begihsel toch weer een lijn trekken? En dat de rationalisti- sche traditie van Marx c.s. dus toch nog leeft in deze partijen? Woensdagmiddag is het Niwin- gezelschap onder leiding van Syl- vain Poons uit Nederland te Bata via aangekomen. Sylvain Poons is d£ 250ste artist, die door de Niwin naar Indie werd uitgezonden. In 1947 is het aantal personen, dat, onder drankinvloed verkerend, een auto of motorrijwiel had bestuurd, gestegen. Dit deelde gisteren de president van de Rotterdamse recht- bank mede, toen de zaak werd be- handeld tegen de 47-jarige repara- teur D. G. van Veen uit Zevenaar en de 41-jarige bakker J. Verheul uit Krimpen aan de IJsel, die bei- den door de kantonrechter waren veroordeeld tot een maand hechte- nis plus flOOO.boete subs, een maand hechtenis. De heren, die door hun dronkenschap het verkeer en leven van velen in gevaar hadden gebracht, waren van dit vftnnis in appel gegaan. De officier van justi- tie, Mr. J. C. J. Donker eiste tegen hen resp. 1 maand en zes weken hechtenis. Op 7 Februari j.l. is opgericht de Stichting „Centrale van R.K. Bu reaux voor Beroepskeuze in Neder land" bij welke Stichting alle R.K. Bureaux voor Beroepskeuze in Ne derland zijn aangesloten. De Stichting stelt zich ten doe! door onderlinge samenwerking een juiste en doeltreffende voorlichtmg bij school- studie- en beroepskeuze aan daarvoor in aanmerking ko mende personen, op principieel Ka- tholieke grondslag, te bevorderen. Zij zal trachten dit doel te berei- kcn door het nemen van maatrege- len ter bevorderingwan de ideele en stoffelijke belangen der R.K. Bc- roepskeuzebureaux in Nederland, het stimuleren van de oprichting van R.K. Beroepskeuzebureaux en alle verdere wettige middelen ter verwezenlijkirig van het doel. Het secretariaat is gevestigd te Rotterdam, Heemraadssingel 38. Wie had Onze Lieve Heer op het oog in het Evangelie van- vandaag? Daar gaat het over die genen die met hun eigen goede dingen te koop lopen, pronkers met eigen waar, die hun eigen roem maar graag in het rond bazuinen. Zij willen graag ge- zien worden door de mensen. Voor vleierij zijn zij gevoelig. Hun verdiensten willen zij er- kend en ge-eerd weten. Zo kruipt de hoogmoed tot zelfs in het goede dat zij doen. Dat is al- lemaal niet echt, niet zuiver. Het klinkt hoi, leeg. Het is als een wanklank in de muziek. Zij zijn als een gescheurde trompet, hard, lelijk. Ook in het oor van God. Christus waarschuwt daar uitdrukkelijk voor: „Als gij dan een aalmoes schenkt, bazuin het dan niet voor U uit". Wees geen schijnheilige, geen huichelaar. Doe het goede in het verbor- gene, alleen gezien door Uw Va der, die alles doorziet en weet. Dan pas zal Hij het U lonen. MARCUS. De Sowjet-filmer Sergjej Mi- chajlowitsj Eisenstein is overle den. Eisenstein was nog kort geleden bezig met de omwerking van het tweede deel van zijn film „Iwan de Verschrikkelijke". Dit deel had in de Sowjetunie aan scherpe critiek bloot gestaan. Het eerste deel van „Iwan" is enige tijd geleden in ons land vertoond. Eisenstein is in 1898 geboren. Hij is aanvankelijk bij het toneel werk- zaam geweest en sinds 1924 filmpro- ducent. Sedert 1929 was hij profes sor aan het Sowjet-Staatsinstituut voor cinematografie. Zijn werk was geheel geinspireerd op de proletarische revolutie en het voortschrijden der Sowjet Unie, ge- lijk hij in woord en geschrift ver klaard heeft. „Pantserkruiser Po- temkin", „Tien dagen, die de we- reld deden wankelen", ,.De Gene- rale Lijn" enz. leggen hiervan ge- tuigenis at. OPGEWEKT Pietro Amelotti uit Rome won 420.000 gul den in een loterij. Hij zal ondanks deze rijk- dom zijn beroep, dat bestaat uit het maken van»doodskisten, voort zetten. Schep vreugde in het leven! DIEPVRIES Amerikaanse Noord- poolreizigers hebben blikken conserven w. o. met ham en vruch- ten gevonden, die aan de pool door df expe dite van Shacketon, 31 jaar geleden onder- nomen, werden achter- gelaten. Het eten in de blikken was nog uit- stekend enzonder bon. KOE OP KOE In Noord Devon (Eng.) viel een koe in een ravijn, dat 165 meter diep was. Dood. Een tweede viel ook, doch bovenop de eerste en bleef ongedeerd. Men had vijf uren nodig om door mi'ldel van een kraan het beest weer op te hijsen. Wat zal de koe gelachen hebben. GESCHIEDENIS ..Ruslands politiek schijnt niet oo princi- pes gebaseerd te zijn of te worden gekend door bepaalde kenmer- ken. Opportuniteit is een grote proef en wat vandaag raadzaam is. kan morgen weer niet raadzaam zynDe Russische gedachte schijnt altijd wan- trouwend te zijn Het toelaten van alle vreemdelingen is thans moeilijkEr is slechts weinig voor no- dig cm het geheel on- mogelijk te maken.... Geheimzinnigheid en geheimhouding karak- teriseren alles." Bovenstaande regelen vormen geen extract uit een of ander zeer recent witboek over de Sovjet-Unie van thans doch zijn te vinden in een rapport van 1853. dat de Amerikaanse ambassadeur in Rus- land uitbracht. Veran deren de tijden?, zo vraagt Spulbaas zich at. Spulbaas NA DE DUIDELIJKE TAAL van minister van den Brink bij de beantwoording van de opmerkingen van de Kamer in eerste termijn over de begroting van Economische Zaken, zijn de kaar- ten hier en daar wat meer open komen te liggen. Met name de Partij van de Arbeid heeft het beleid van de nieuwe minister al aanstonds in de politieke sfeer getrokken en eiste gisteren meer toezeggingen van de minister op het stuk der socialisatie en te vens een duidelijker uitgestippeld productieplan. Twee vruchten, waaraan men de boom herkent van het oude socialistische ka- rarakter, vruchten die bij de rechtse partijen aanstonds de smaak naar een debat deden ontstaan. Hier had men duidelijke taal en men kon er rake dingen op rerug zeggen, vooral toen de heer Suurhof namens de P. v. d. A. kwam mede- delen, dat socialisatie bij zijn frac- tiegenoten ook als politiek middel voorop staat.... Hoe kan men zich beter bloot geven? Dr Kortenhorst maakte er een dankbaar gebruik van, door op te merken, dat men ook namens de K.V.P. het punt ..socialisatie" gaarne op de agenda ziet, maar nu juist niet om poli tieke doeleinden. Laten wij eerst eens proberen precies vast te stel- len wat socialisatie eigenlijk is, merkte deze katholieke afgevaar- digde terecht op. Er is destijds door een commissie, waarin socialisten van naam als dr Wibaut zitting hadden, vijf jaar over gedokterd, maar men was toen nog steeds niet aan een bevredigende definitie toe. Inmiddels had de heer Nederhorst een.tweetal moties ingediend. waar- van de eerste ten doel had de Ka mer een inzicht te geven in het plan voor 1948, alsmede een nieuwe de- viezemjota over te leggen, terwijl de tweede een uitvoerig onderzoek in de boeken van onze industrielen vroeg, om aan de hand daarvan cij- fermateriaal te verzamelen voor een inzicht in de winsten die er in deze bedrijven gemaakt worden. Minister van den Brink had wei nig moeite om aan te tonen, dat beide moties overbodig waren. Hoe wel hij de grootste waardering heeft voor het werk van het Nationaal Planbureau, zonder hetwelk hij geen dag langer minister van econo mische zaken zou kunnen zijn, was hij er toch evenzeer van overtuigd, dat dit bureau in het huidige cri- tieke stadium, nu wij snakkend naar deviezen. de dag tegemoet zien waarop Marshall ons zijn eerste hulpmiddelen zal zenden, onmoge- lijk een productieplan voor 1948 kan maken. Minister Lieftinck was inmiddels zijn jeugdige ambtgenoot te hulp gekomen en ging ijverig met zijn rode partijgenoten confereren over de geheimen der deviezenzaken en dit had een kalmerende invloed op de linkse hoek, die op handha- ving van het socialistisch ideaal kennelijk meer prijs stelt dan op samenwerking met minister van den Brink. De tweede motie is toch nog in stemming gekomen, maar zij moest met een meerderheid van 43 tegen 28 sneuvelen. Ook hier hadden de Het Franse kabinet heeft een wetsontwerp, dat het maken van buitensporige winsten verbiedt, eenparig goedgekeurd. Het wetsont werp zal nu bij de Nationale Verga- dering worden ingediend. Voorge- steld wordt de kleinhandelsprijzen ,te stabiliseren op het peil van 15 Januari 1948, behalve in die geval- len waarbij een winkelier kan aan- tonen, dat zijn kosten naar verhou- ding waren gestegen. Overtreders zullen worden gestraft met tijde- lijke of permanente sluiting van hun zaken en boeten of gevangenisstraf- fen. De regering besloot tevens tot terugbetaling van 3 briefjes van 5000 frs. aan degenen, wier totaal bezit minder bedraagt dan 70.000 frs. argumenten van de bewindsman, die aantoonde, dat industriele bedrij ven veel moeilijker te coritroleren zouden zijn dan b,v. landbouw- of middenstandszaken en dat een heir- leger rijksaccountants over ons land zou moeten uitzwermen, die dan vermoedelijk nog in geen jaren dit werk zouden afkunnen, hun kracht niet gemist. Alleen de communisten vertoonden zich bij de stemming in gezelschap van de Partij v. d. Arb. De rest van de middag is besteed aan snippergoed van deze begroting. De katholieke afgevaardigde Mae- nen bracht bij de behandeling van de staatsmijnen hulde aan de Lim- burgse mijnwerkers en vroeg de aandacht van de regering voor Cj# grensuitbreiding met het oog op een vermeerdering van onze kolenrijk- dom. De communisten gingen te keer tegen het fascisme. dat ze in het Zuiden van ons land weer zien opkomen in de Poolse mijnwerkers. die daar te werk zijn gesteld. Maar de Kamer had geen zin zich in spookgezichten te verdiepen en nam de begroting z.h.st. ongewijzigd aan. De procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Arnhem eiste Woensdag de doodstraf tegen de Duitse S.D.-beambte F. A. Enkel- stroth, die terecht stond op grond van vergrijpen tegen het oorlogs- recht en tegen de wetten en gebrui ken van de menselijkheid. Deze mof, die gedurende de be- zetting irf en om Arnhem en van uit de beruchte ..Wormshoef" te Lunteren opereerde, had een viertal personen. onder wie de directeur van de Zevenaarse Turmac-fabriek, Gersdorf en twee jongens uit Arnhem. zonder enige vorm van proces of berechting, door middel van een nekschot vermoord. Enkel- stroth beriep zich, zijn moffennatuur getrouw, op hoger bevel, waarop de procureur-fiscaal zijn eis grondde op het feit. dat verdachte in be paalde gevallen zijn plichtsgevoel boven internationale wetten had ge steld. Uitspraak op 20 Februari. Elke tiende Februari wordt nog te Olney, in Engeland, een oude traditie, daterend van 1445, in practijk gebracht, namelijk de pannekoekenrace. De pannekoeken-klokken van de kerktoren geven op een Bepaald tijdstip aan de huis- vrouwen het sein, aan het bakken te gaan, en daarna om zich naar het marktplein te begeven. Bij het derde klokkenluiden starten de deel- neemsters, met de koekepan in de hand, van de pomp af voor de race over een afstand van een kwart mijl naar de kerkdeur. Tijdens het lopen moeten zij de pannekpek drie maal omgooien. De winnares krijgt tot beloning een kus van de klokkenluider. Drie dagen onderhandelen in Moskou hebben ten laatste geresul- teerd in een Russisch-Roemeens vriendschapsverdrag, dat 20 jaar van kracht zal zijn en wederkerige bijstand verlangt. Uit de voorwaarden, die in zes artikelen zijn samengevat blijkt wel duidelijk, dat Roemenie zowel op economisch als politiek gebied nog nauwer met de Sovjet-Unie is verbonden dan tot nu toe het ge- val was. De voornaamste nadruk wordt op een militaire alliantie gelegd, terwijl andere zinsneden de economische en culturele banden tussen de twee staten betreffen. In het geval van een oorlog met Duits- land of diens bondgenoten moet onmiddellijk militaire hulp worden verleend en op andere wijze bij stand worden geboden. De tekst voegt er aan toe, dat het aangaan van het verdrag geschiedt conform de beginselen van het charter der Verenigde Naties. Molotov heeft verklaard, dat het sluiten van de overeenkomst spe- ciaal van belang is, omdat juist nu oorlogsophitsers in het imperialis- tische kamp trachtten militair-poli- tieke blocs te vormen, gericht tegen de democratische staten en de ont- wikkeling tegenhoudend van de vreedzame samenwerking tussen de naties. Ondanks deze gebruikelijke en we zouden bijna schrijven traditio- nele Russische -v manier, de fei- HFT I ten te ver" WERELD- draaien en in 'n GEBEUREN ander daglicht te stellen, is J het ons nu te begrijpelijk ge worden waarom Dimitrov onlangs een Moskouse berisping te slikken kreeg, toen hij vorming van een ..Balkanfederatie" voorstelde, om in het listig opgezet valletje te kun nen lopen. De Russische regering verlangt niet een nauwere associatie der Balkanstaten onderling, doch wil de afzonderlijke afhankelijkheid van haar satellieten. We kunnen daarom rustig aanne men, dat Roemenie, voor zover het de binnenlandse politiek en de bui- tenlandse betrekkingen betreft, ge heel ondergeschikt is aan Moskou. Deze ondergeschiktheid is bereikt kunnen worden door de meedogen- loze onderdrukking van alle Roe- meense oppositie-partijen. Enkele dagen voor het sluiten van het Russisch-Roemeens verdrag hadden zowel de Britse als de Amerikaan se regering in Boekarest een klacht laten horen tegen de manier. waar op de overeenkomst van Potsdam, andere verdragen en het verleden jaar getekende Roemeense vredes- verdrag werden geschonden door- dat de menselijke rechten, door ge- noemde verdragen gewaarborgd, werden aangetast. zowel in de be- tekenis van de letter als van de geest. Wanneer dit protest klarrblijke- lijk evenveel invloed op het ge- drag van Groza en de zijnen zal hebben als voorafgaande nota's, dan zal het tenminste de Anglo-Ameri- kaanse oppositie tegen de toelating van Roemenie tot de Verenigde Na ties versterken. Sic. Transit. Het onderzoek inzake de onregel- matigheden bij het Rode Kruis te Semarang duurt nog steeds voort. Tegen veertig verdachten, alien be- horend tot het lagere personeel, is het onderzoek reeds voltooid. Vijf personen, bij wie in totaal 250 stuks Unrra-kleding werden aangetroffen, zijn gevonnist. Het thans lopend onderzoek betreft o.m. drie leden van het hogere personeel. 33. Gedurende die sombere dagen hoorde hij slechts van verre het geluid van menselijke stemmen en vond hij geen enkel ander spoor dan het raadselachtige web in het woud. Urenlang kon hij in de na- bijheid zitten wachten of het mon ster kwam. Maar geen enkel keer kreeg hij het te zien, ofschoon hij wist dat het in de nabijheid moest zijn, omdat telkens weer andere dieren aan het net werden vastge- maakt. Twee maal trof hij op zijn nachtelijke tochten Jean Vallon op zijn weg. Eens op het grasveld van Lionvaux, sprekend met mijnheer Margau en eens, gaande door het Tregat woud, met wederom een klein pakje bij zich. Hij wist niet, wat hij van deze nieuwe geheim zinnigheid denken moest. Hij volg- de Vallon weer en zag hem ook ditmaal naar het strand gaan, waar hij met mijnheer Cantri in de boot een gesprek voerde. Maar waar- over het ging. kon hij niet te we ten komen. Bijna niemand zag hij langs zijn schuilplaats voorbijko- men. Hoogstens een visser met een schepnet, die op krabben of garna- lenvangst was; of wel een oude vrouw, die met haar zoon drijfhout zocht; een enkele maal een stel toe- risten. Maar er waren dat jaar wei nig toeristen in Gartuche. Overal was de verschrikkelijke geschiede- nis in de kranten verspreid en de pensionhoudsters zagen tevergeefs uit naar het geld der vreemdelin gen, dat haar de lange winter moest helpen doorkomen. Eindelijk op een avond in Augus tus, brak er een lichtstraal door de cluisternis der raadselen, die Tre gat omgaven, maar dat was voor hem nog erger, dan alle vorige ver- schrikkingen bij elkaar. Het was negen uur en Tregat begaf zich juist op weg voor zijn nachtelijke tocht naar Linonvaux. In het Wes- ten gloeide de lucht nog rood na, maar het was toch al schemerig genoeg voor hem, om ongemerkt zijn weg te gaan. De maan was nog niet op en heel het landschap was in grauwe nevelen gehuld. Langs het strand bij Gartuche flikkerden hier en daar enkele lichtjes. Hij kroop de ingang uit en daalde af naar het strand. Toen hij op het kie- zel gekomen was. sloop hij onder de rotsen in zuidelijke richting ver der. Het was hoog water. Hij was vlak bij de kleine inham, waar de rotsen tot aan de zeespiegel dalen, toen hij opeens de geclaante van een vrouw achter de rotsen van- daan zag komen Zonder de minste vrees kwam zij zijn richting uit. Weinig vrouwen uit de buurt zou den zich na zonsondergang zover buiten het dorp hebben gewaagd en zouden in elk geval gillend zijn weggevlucht, zodra ze hem in de verte maar zagen. Maar deze vrouw kwam rustig naar hem toe. Ze was blijkbaar een vreemde. Hij echter sloeg voor haar op de vlucht. Maar nauwelijkss was hij enige passen teruggegaan, of hij hoorde zijn naam roepen en bleef staan. ..Solange? Ben jij het?" vroeg hij met gedempte stem. De vrouw antwoordde niet, maar kwam naar hem toe en legde haar hand op zijn arm. Zij had een zij- den sluier omgeslagen, die haar ge- laat half bedekte. „Eric". fluisterde ze, „ik moet je spreken!" Hij herkende de stem.' „Jij hier, Simone?" vroeg hij ver- wonderd. „Hoe kom jij hier? Nu.. zo laat!" ..Wat ik hier kom doen....? Je redden.... net op tijd! Ik heb je spoor gevolgd tot Gartuche. Een der detectives is dood. Men zegt, dat jij hem vermoord hebt. Ik las het in de krant. Al veertien dagen ben ik aan het zoeken. Eindelijk heb ik je dan toch gevonden. Je moet hier dadelijk vandaan. Vanavond heeft een visser iets zien bewegen in je schuilplaats. Vannacht zullen ze het strand afzoeken. Eric, je moet weg. Hier heb ik geld voor je. Neem dat en ga dan dadelijk weg". Ze duwde hem enige banknoten in de hand. ,.Je bent heel cdelmoedig, Simo ne". antwoordde hij, haar het bank- papier teruggevend, „maar ik kan onmogelijk hier weg!" „Niet....? Aha.... zeker om die andere? Je kunt haar niet verlaten? Blijk hier dan maar en loop in je ongeluk.... Neen, neen, Eric, ver- geef het me! Ik wil je redden. Toe, ga hier vandaan, voordat ze je vin dentoe, ik smeek het je!" ,.Jaik zal voor morgen een andere schuilplaats moeten zien te vinden. Maar jijik kan jouhier toch niet alleen laten! Zelfs de mannen hier zijn doodsbang om bij nacht alleen uit te gaan". „Ik ben niet bang van je, Eric", zei ze met een lachje. „Neen, natuurlijk niet", ant woordde hij op bittere toon. ,Maar heus, het is hier in de omtrek wer- kelijk gevaarlijkonbeschrijfe- lijk gevaarlijk. Als dat monster niet spoedig gegrepen wordt, zal ik nog voor zijn misdrijven moeten boeten. Ik zal je naar Gartuche terugbren- gen. Je logeert hier immers?" „Ja.... met vaderhij kent mijnheer Vallon en ze doen samen zaken. Ik had rust nodig en heb hem overgehaald, met me mee te komen hierheen. Ik heb pas kort geleden bemerkt, dat hij hier al be- kend was." ..Waarom ben je hier gekomen?" vroeg Tregat opeens. „Wat heeft je in hemelsnaam hierheen ge- voerd?" „Ik had er behoefte aan, je te spreken", zei ze, hem by de arm grijpend. ..Ik heb nergens anders aan gedacht. Het gevaar waarin jij verkeert, deed me al het andere vergeten. Ik ben hier niet gekomen omdat ik iets om je geef.... ik heb ook nog enig eergevoel. Maar ik heb je nog altijd met be- dankt voor het geschenk, dat je me hebt achtergelaten.en.... en och, zeg in 's hemelsnaam toch, waar je het vandaan hebt!" (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3