Pater Stokman overde noodzaak van de Bijzondere Universiteit Eerste hulp aan Europa op korter termijn? Moordenoar van Nico Kolenberg gevonden COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN heeft onjuiste opvatting van haar taak B GROTE ARABISCHE AANVAL Voor Alkmaar en omgeving kan deze week worden verwacht Door haar optreden ondermijnt zij het vertrouwen in haar werk SUBSIDIE HOGER Nijmegen nog niet van zorgen vrij: DE ME DISC HE FACULTEIT VRAAGT ELF MILUOEN 95.000 ton kolen in Belgie minder Senaatscommissie w/7 anderhalf milliard dollar minder geven „WASSERSCHUTZPOLIZEI" BO Het drama te Blokker op de dag na de bevrijding Damascus een modern Babylon Nederlands-lndische regering antwoordt: ALWEER ONJUIST! „Misver stand" I Nieuwe Partij van Sjahrir Toch nog 565 millioen dollar! ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11455 BUREAUX: Te Praag is een handelsovereenkomst afgesloten tussen Neder- land en Tsjecho-Slowakije, welke voor Nederland getekend werd door mr. Allard Merens (links). Zij zullen machines, glas, textiel, hout en aardewerk aan ons leveren, terwijl wij tin. rubber, kunstzijde, vis en dergelijke zullen leveren. Staking breidt1 zich uit Hier een foto van de drie leden van het gezelschap, dat voor de Niwin in Indonesie voor onze militairen optrad, en weh ke op zo'n droevige wijze tij- dens een vliegongeluk in Indo nesie om het leven kwamen. V.l.n.r. Elisabeth Everts, Rudy Broer v. Dijk en Johan Gutlich. GEEN 500 MAAR 300 SCHEPEN Disfributie in China Drie jaar geleden Na drie jaar, toch! ten- Reeds 1*151 doden sinds Verdelingsbesluit ZESTIEN LANDEN SPOEDIG BIJEEN Washington stelt er prijs op Onjuiste bericltfen of verkeerde mededelingen? Hongaarse president' naar Moskou Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergins veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank EEN BELANGRIJK WETSONTWERP. dat de subsidie voor het hoger onderwijs regelt, is gisteren na discussies die weinig om het lijf hadden voor een zo gevoelige* materie, door de Tweede Kamer practisch aangenomen. Dat de stemming is op- geschort betreft slechts de moeilijkheden die bij de iormulering van de teksten van enkele amendementen waren ontstaan. Een technische kwestie dus; over de zaak zelf en de principes waar het om gaat was de Kamer het al eens toen het eerste woord erover werd gesproken door de oud-minister van Onderwijs, Terpstra, die het wetsontwerp met vreugde begroette. Men had dan ook in 1938, toen de motie-Moller was aangenomen, deze subsidie al in principe aanvaard. De „diehards" uit die dagen, die er destijds iel tegen geageerd hebben, waartoe de S.D.A.P. en de Staatkundig Gereformeerdan behoorden, lieten ditmaal verstek gaan, olwel zij waren zoveel milder gestemd, dat men hen nauwelijks meer terugkende. De heer van Walsum, die namens de Partij van de Arbeid sprak, was persoonlijk nie.t tegen het wetsont werp. Hij beriep zich merkwaardi- gerwijze zelfs op zijn vroegere C.H.- principes, die hem nog aitijd diep in het politieke hart liggen, al moest hij ten aanzien van zijn partij ook erkennen, dat er waren die nog ver- vuld waren van de oppositionele geluiden welke de S.D.A.P. destijds tegen de subsidie heeft laten horen. Alleen de communisten hebben zich nog om principiele redenen, die door mevr. van de Muijsenberg uit- eengezet werden, tegen het ontwerp verklaard. Als het van hen afhing, zou ons onderwijs op dezelfde wijze worden geregeld als zij dat in de vakbeweging doen: een eenheids- worst, waarin geen geestelijke rich- tingen meer te onderscheiden zijn. De liberalen hebben bij monde van mevr. Fortanier de Wit ook nog over „volkseenheid" gesproken, die door het onderwijs te verwezenljj- k?n zou zijn, maar hoger stond bij hin toch het principe, dat men de- genen, die nu eenmaal van mening Zijn, dat zij zonder bijzonder onder wijs niet kunnen leven, vrij moet laten. Wei zou men van liberale zijde gaarne zien, dat er gestreefd werd naar meer ondetling contact, een gedachte, die minister Gielen aanstonds overnam. Hij is zelfs al bezig dit contact voor te bereiden. Men zal het gewaar worden, wan- neer er binnen enkele maanden een wetsontwerp over deze kwestie ver- schijnt. Wat de noodzaak van bijzonder onderwijs in verband juist met die geestelijke verscheidenheden in ons volk betreft, hierover heeft Pater Stokman nog eens duidelijk ons katholiek standpunt uiteen- gezet. Op een universiteit wordt niet alleen beoogd jonge mensen vol te pompen met wetenschap, aldus de pater, men is er aller- eerst op uit de mensen wijsheid bij te brengen en hun persoonlijk- heid te vormen. Men moet de uni versiteit zien als een vormings- school voor 't leven en een oefen- school voor de geest. De conclusie, dat wij katholieken daarvoor een eigen universiteit no- dig hebben, ligt dus voor de hand. Wij zullen er ook een moeten heb ben, die werkelijk een „universitas" is en waarin dus de ontbrekende faculteiten, zoals de medische, de wis- en natuurkunde in Nijmegen, zo spoedig mogelijk moeten worden aangevuld. In antwoord op enkele onjuiste opmerkingen in het debat, werden de Kamer cijfers verstrekt over de ondertekeniug der loyaliteitsverkla- ring onder de oorlog, waarmede Pa ter Stokman duidelijk aantoonde, dat het wat de katholieke hoge- scholen in Nijmegen en Tilburg be treft, geen onzin was wat hij verteld had omtrent die karaktervorming! In de strijd tegen de absolutistische ideologieen stonden de katholieke hogescholen bovenaan. Voor de geestelijke manpower in ons land hebben zij bovendien in de korte jaren van hun bestaan reeds bewe- zen grote verdiensten te hebben. Minister Gielen maakte de Kamer zijn excuus voor het feit, dat het onderhavige wetsontwerp een nogal ingewikkeld karakter draagt. Maar het was ook niet eenvoudig om de vrijheid yoor het bijzonder onder wijs te verzekeren en tegelijk nog met de beiangen van's Rijks povere schatkist' rekening te houden. Heel scherp stelde hij de begrippen van vrijheid, die de communisten er op na houden, tegenover dat wat het merendeel van de Kamer daaronder verstaat, tegenover elkaar en gaf hij het doel van de universiteit aan, dat de laatste tijd steeds beter begrepen wordt, ook van neutrale zijde, zoals blijkt uit de instelling van een z.g. „studium generale". De Technische Hogeschool te Delft kent zo'n stu- dium, waarin men, ter compensatie van een al te groot wordende spe- cialisatie in de technische weten- schappen, vrijwillig bijeen komt om muziek en filosofie te leren. Een verheugend teken, dat op de be- hoefte naar verdieping bij de stu- denten wijst en dat merkwaardige overeenkomst vertoont met onze katholieke onderwijs-idealen, zoals Pater Stokman die uiteengezet had. Wanneer het wetsontwerp de vol- gende week zal zijn aangenomen, zal dit volgens de tekst betekenen, dat „de subsidiepercentages voor de bijzondere hogescholen zijn vastge- steld, die verband houden met het aantal faculteiten, dat een bijzon dere universiteit heeft". Men ziet hier het verband tussen het subsi- diebedrag en de betekenis van een universiteit, zodat het wel duidelijk is, dat de Nijmeegse Alma Mater nu meer dan ooit reden heeft om naar uitbreiding met de B-facul- teiten te streven. Pater Stokman heeft echter met nadruk gewaarschuwd tegen de opvatting, die zou kunnen ont staan, dat wij thans in Nijmegen geen zorgen meer zouden hebben voor het finaneieren van onze bij zondere Hogeschool. Alleen al de medische faculteit invoeren zou een bedrag van elf millioen onge- veer vereisen, terwijl er dan nog jaarlijks f 300.000 nodig zal zijn aan particuliere bjjdragen door 't katholieke volksdeel, om deze fa culteit ook in stand te kunnen houden. Zo eenvoudig is de zaak dus ook na de aanvaarding van dit wetsont werp niet en in de tekst vindt men ook meerdere passages, die er ken- nelijk in gebracht zijn met de be- doeling een natuurlijke rem te vor men tegen al te gemakkelijke in- voering van nieuwe universiteiten. Het bedrag dat met de subsidi- ering van de vier bijzondere hoge scholen in ons land de Vrije Uni versiteit, de R.K. te Nijmegen en volgens deze wet de Economische Hogeschool te Rotterdam en de R.K. te Tilburg, gemoeid zou zijn wordt voor 1947 geraamd op f 590.100 en voor 1948 op f 741.850. Hiervan zou Nijmegen f 133.300 in 1947 en f 185.300 in 1948 ontvangen, terwijl voor Tilburg de subsidie resp. f 46.800 en f 56.550 zou bedragen. WAN ACKER, de Belgische mi- nisfer van het transportwezen, heeft gisteren medegedeeld, dat in Belgie de laatste drie stakings- dagen 95000 ton kolen verloren zijn gegaan. De staking breidt zich nog steeds in de mijnen uit. Het aantal stakers wordt geschat op 120.000 man. Twee derde van de mijnen lag gisteren stil. In de gas- en electriciteitsindustrie zou de toestand gisteren iets beter zijn en sinds de staking is begonnen zijn uit de voornaamste steden van het land nog geen berichten om trent de stopzetting van de levering van electrische energie gekomen. De gas- en electriciteitsfabrieken wor den nog gaande gehouden met be- perkt personeel en waar nodig met de hulp van kleine afdelingen van het leger. QE AMERIKAANSE Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen heeft besloten voor te stellen, de eerste bijdrage voor hulp aan Europa te verminderen met een bedrag van anderhalf milliard gulden en de eerste ter mijn van de hulpverlening vol gens het Marshall-plan te beper- ken tot iwaait maanden (van t April a.s. tot 31 Maart 1949). Zo als men weet, had President Tru man verzocht 6.800.000.000 dollar ter beschikking te stellen voor een periode van vijftien maanden, aanvangende 1 April a.s. Volgens het commissielid Walter George heeft de commissie het reeds eerder ter sprake gekomen stand punt ingenomen, dat het huidige Congres niet het recht heeft het toe- komstige Congres te belasten met de uitgave van dergelijke hoge som- men, met het oog op eventuele ver- anderingen in de wereldsituatie. Dinsdag moet de qpmmissie nog bij- eenkomen om formeel over het ont werp te stemmen. De voorzitter van de Commissie, de republikein Vandenberg, ver- klaarde van mening te zijn, dat 5.300.000.000 dollard voldoende zal zijn voor twaalf maanden. Een belangrijke voorziening in 't ontwerp is, (dat de jfinancierings- corporatie voor de wederopbouw, zodra het plan-Marshall door het Congres is aanvaard. gemachtigd moet worden terstond een voorschot te verstrekken van een milliard. Dit betekent, dat het program ter stond in werking zou kunnen tre- den, na door Huis en Senaat be- handeld te zijn, en zonder te moe ten wachten op goedkeuring van de totaalbedragen door de toewijzin- gen-commissies van Huis en Senaat. Vandenberg verklaarde, dat, naar het inzicht van de commissie, het voordeel van de voorgestelde ter- mijnbekorting hierin was gelegen, dat het nieuwe Congres en de even tuele nieuwe regering zo spoedig mogelijk de gelegenheid zouden krijgen het steunprogram en de ont- wikkeling van de uitvoering ervan te bespreken, namelijk in de eerste weken van de nieuwe zittings- periode van het Congres, welke Januari 1949 aanvangt. Het Congres zal dan geplaatst zijn tegenover de realiteiten van het program, en zich kunnen overtuigen van de mate, waarin de zestien landen op basis van zelfhulp samenwerken. Een andere belangrijke wijzi- ging, door de commissie in de voorstellen van het Departement aangebracht, is het verwerpen van Truman's verzoek om toestemming voor verkoop of terbeschikking- stelling van vijfhonderd Ameri- kaanse koopvaardijschepen aan de Europese landen. Inplaats hiervan heeft de com missie voorgesteld ten hoogste drie- honderd schepen ter beschikking te stellen. Het Departement v. Buitenlandse Zaken had eerder doen uitkomen, dat de versie van de Senaatscom missie waarschijnlijk een basis zal vormen voor binnenkort te hervat- ten besprekingen van de zestien lan den te Parijs. Het voorstel van de Senaatscom missie is inmiddels geenszins defi- nitief. Het wetsontwerp zal waar schijnlijk per 1 Maart bij de Senaat in behandeling komen en ondertus- sen moet de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, w,elke nog steeds verhoren aan het houden is. en het Huis zelf tot een beslis- sing zien te komen. LONDEN, 13 F.ebr. (AP). Volgens Tass, zal de Kwomintang regering m.i.v. 1 Maart een distributie van levensmiddelen invoeren. UNA DRIE JAAR GELEDEN, op de zesde Mei 1945, speelde zich op de hoek van het Unjerpad te Blokker een drama ai, dat heel Westfriesland en heel Noordholland met afgrijzen ver- vulde. Nico Kolenberg uit Lutjebroek, lid van de B.S., werd door drie leden van de Wasserschutzpolizei aangehouden en zonder vorm van proces doodgeschoten. Zijn kameraad Botman uit Lutjebroek werd naar Hoom gebracht, doch enige uren later weer in vrijheid gesteld. De recherche van het Bureau Opsporing Oorlogsmisdrijven te Haarlem heeft thans de dader van deze zinloze moordaanslag weten op te sporen en tot een bekentenis te brengen. Een zekere Bonarius van Bloemendaal heeft dit lage misdrijf gepleegd en zal zich voor zijn rechters voor deze laffe moord hebben te verantwoorden. grote belangstelling op het R. K. Kerkhof te Lutjebroek begraven, en velen hadden zich er reeds mee ver- zoend, dat de moordenaar nooit zou gevonden worden. Door de getuige- nis van Herman Botman immers, die op een gelukkige wijze de dood ontsprongen was, kon men voor vaststaand aannemen, dat de moor denaar moest gevonden worden on der het drietal Wasserschutzpolizei- leden. dat op die bewuste zesde Mei te Blokker patrouilleerde. Doch toen de wapenstilstand getekend was, was er van Wasserschutzpolizei en Kriegsmarine, waaronder deze Duitse diepst ressorteerde, niets meer te vinden. Het was een moei- lijke, zo niet' onmogelijke" taak, de dader van deze snode moordaanslag op te sporen. In Wester-Blokker herinnert ons een eenvoudig i.ruis aan het feit, dat op 6 Mei 1945, op het tijdstip dat te Wageniilgen het Wapenstilstands- verdrag werd ondertekend, 'n strij- der van het ondergronds verzet op lafhartige wijze werd neergeschoten. Op vermoeden, dat de leider van de N.S.B. Mussert, verblijf zou hou den bij de toenmalige „burgemees- ter" Koeman te Blokker, hadden de mannen van de B.S. in een wijde kring om diens woning bewakings- posten uitgezet om een eventuele aanhouding van Mussert te verze keren. De B.S.-ers Nico Kolenberg en Herman Botman hadden hun post betrokken aan het Unjerpad (thans Kolenbergstraat genoemd) en lagen op hun sten-guns aan de walkant toen drie ledr- van de Wasserschutz polizei uit Hoorn hen per rijwiel passeerden in de richting Ooster- Blokker. De „moffen" veranderden plotseling van richting en reden het Unjerpad op. Een tiental meters voorbij de geen onraad vermoeden- de B.S.-mannen (het was immers vrede!) stapten zij van hun rijwie- len en wendden zich tot hen en sommeerden de B.S.-ers te gaan staan. Zonder vorm van proces vuurcje een van hen zijn geweer af en werd Kolenberg dodelijk getroffen. Bot man voerden zij mede naar Hoorn doch deze werd enige uren later weer in vrijheid gesteld. Dit zijn de nuchtere feiten. Nico Kolenberg werd op 9 Mei onder zeer Wij hadden een onderhoud met adjudant Broekman van het Bureau opsporing Oorlogsmisdrijven te Haarlem, en deze deelde ons op zijn eenvoudige, zakelijke wijze mede, dat de moordenaar vtan Nico Kolen berg gevonden was, en dat hij bo vendien nog bekend had ook. Dit bericht kwam als een donderslag aan een heldere hemel. Een zekere C. 38 jaar en lid ge- weest zijnde van de Wasserschutz polizei bevindt zich momenteel te Haarlem in gevangenschap. Het spoor van de recherche leidde naar dit heerschap, die weldra zodanig in het nauw werd gebracht, dat hij de politie de naam van de dader van de moordaanslag mededeelde. Het was een zekere Bonarius uit Bloemendaal, eveneens van Neder- landse afkomst, die zich sinds Aug. op vrije voeten bevond. Zonder verwijl toog de politie naar Bloemendaal en arresteerde B. te zijnen huize. Deze arrestatie had op Zaterdag j.l. plaats, en daar B. zag, dat hij aan een bekentenis met kon ontkomen, gaf hij toe Nico Ko lenberg doodgeschoten te hebben. Thans is mede komen vast te staan. dat de persoon, die tegelijk met B. en C. op de dag van de 6de Mei 1945 patrounledienst vervulde. een Duitse Oberwachtmeister was. Kolenberg's kameraad, Herman Botman uit Lutjebroek, werd gis- terenmiddag zowel met C. als met B. geconfronteerd en hij herkende dit luguber tweetal terug. Bonarius heeft echter reeds v6or deze con- frontatie een volledige bekentenis afgelegd. Zo kan het recht dus zijn beloop hebben. Hier past wel een woord van waardering voor het knappe recher- chewerk van het Bureau Opsporing Oorlogsmisdrijven te Haarlem, dat tot deze arrestatie leidde. A.P. meldt uit Damascus, dat militaire waamemers voorzien, dat de grote Arabische aanval op de Joden in Palestina binnen 5 dagen zal plaats hebben. Het hoofdkwar- tier, van waaruit de aanval gedaan zal worden, is in het zuiden van de Libanon gevestigd. Fawzi IN ANTWOORD op de verklaringen van de woordvoerder der Commissie voor Goede Diensten heeft de Nederlands-lndische regering het volgende officiele communique uitgegeven: „Indien deze mededelingen werkelijk zijn, moet worden opgemerkt, dat bij de Commissie voor Goede Diensten emstige misverstanden heersen over haar taak, competentie en over de feitelijke situatie in Nederlands-Indie. Het komt ons overbodig voor, de onjuiste en van weinig objectiviteit getuigende mededelingen stuk voor stuk te ontzenuwen. Volstaan mag worden met de aandacht te vestigen op enige saillante feiten. nitieve instructies hebben ontvan gen voor het voeren van politieke besprekingen, waarmede dan ook nog geen aanvang is gemaakt. 2. Geheel buiten haar bevoegd- heid gaat de commissie, indien zij meent; dat door haar contact moet worden opgenomen met vertegen- woordjgers van andere gebiedsdelen dan Java, Sumatra en Madoera. De beiangen van de overige autonome gebieden worden door hun verte- genwoordigers zelf, alsmede door de Nederlands-lndische regering en de Nederlandse regering behartigd. 3. Voorts voorspelt zij niet alleen uitbreiding van haar taak van waar- neming tot supervisie, maar sugge- reert tevens zonder overleg met de 1. De commissie van goede dien sten heeft zich bereid verklaard tot verlenging van de goede diensten (herhaal: goede diensten) en tot niets anders. Indien zij zich be- voegdheden mocht aanmatigen, die verder reiken, dan ondermijnt zij datgene. wat de grondslag vormt voor de goede diensten, n.l. het vertrouwen van een of van beide partijen Uitgaande van dit onjuiste begrip van haar taak, komt de commissie tot een in zijn absoluut- heid ongemotiveerd optimisme, n.l. dat met haar bijstand ..langdurige onderhandelingen overbodig zijn en mogelijk in twee of drie maanden een politieke overeenkomst kan worden bereikt". Het zou de com missie bekend kunnen zijn, dat noch thans reeds definitief mee zou ver- enigen, dat de commissie haar werk voortzet tot het tijdstip, waarop de Verenigde Staten van Indonesie zullen zijn tot stand gekomen. 4. De suggestie, dat slechts .een volksstemming in de gebieden bui ten Java en Sumatra zou kunnen uitmaken, of de besturende organen van deze gebieden zouden zijn te beschouwen als „marionettenrege- ringen" acht de regering onbehoor- lijk. De commissie intervenieert bovendien in geheel buiten haar be- voegdheid liggende zaken. In gebie den, welke buiten de discussie val- len, heeft de commissie geen taak en kan de bevolking zich langs normale democratische weg van ver- kiezingen volledig uitspreken. De commissie heeft zich boven dien blijkbaar reeds definitief een opinie gevormd over de vraag, waar op Java, Madoera en Sumatra een volksstemming zal moeten plaats- vinden. Ook dit is strijdig met de van haar te vergen c 4 ectiviteit. Terwijl zij enerzijds dit plebisciet noodzakelijk acht in „de betwiste gebieden", neemt zij zonder onder- zoek aan. dat ..negentig procent van de bevolking, levende in de tegen- woordige republikeinse gebieden bij volksstemming de republikeinse re gering zal steunen". Bij dit voortijdige oordeel, dat bovendien een ook na de politieke overeenstemming voortdurende te- genstelling veronderstelt, laat zij ge heel buiten beschouwing, dat slechts na herstel van orde en veiligheid een duidelijk beeld van de situatie partijen een besluit van de Veilig- I in de onderscheiden delen van Java, de,=Nederla'nds'enoch"de republi- I heidsraad betreffende haar taak en Madoera ^en Sumatra kan worden keinse delegatie tot op heden defi- 1 opdracht, n.l. dat deze raad zich er I gevormd. Fawkji, de opperbevelhebber, zal volgende week het werkelijke commando op zich nemen. Het grootste gedeelte van de officieren der generale staf is reeds aanwe- zig en op het hoofdkwartier waai- en de vlaggen, die de aankomst van de opperbevelhebber en de inzet van de aanval zullen begroe- Vijftienhonderd strijders zijn deze week het H. Land binnengedrongen om zich te voegen bij de aanvals- troepen, die hier reeds gelegerd zijn. Een A.P.-correspondent had een onderhoud met de opperbevelhebber Fawkji, die vrolijk en optimistisch was. „Wij zijn gereed", zei hij. „Wij hebben de toestand in de palpa van onze hand. Damascus is een modern Babylon geworden en de strijders uit alle Arabische landen zijn ook ditmaal weer ruimschoots in staat om de Joodse invasie de kop in te drukken". Uit Jeruzalem meldt A.P., dat sinds het Verdelingsbesluit de ver- liezen in Palestina bedragen: 576 Arabieren, 503 Joden, 55 Britten, 3 Amerikanen en 17 andere lands- lieden. Het Britse hoofdkwartier heeft gisteren krachtige maatregelen ge- nomen tegen de jongste „officieuse" invasie der Arabieren in Noord- Palestina Uit geheel Palestina wor den weer botsingen gemeld tussen Joden en Arabieren. De hevigste strijd had plaats te Yazoer en de langdurigste te Aboe Kabir, dat een versterkte basis bleek te zijn. De leider van de Palestijns-Ara- bische politieke missie in Engeland, Izzden Sjawa Bey, heeft gisteren in een persconferentie te Londen verklaard, dat duizenden gewezen militairen, waaronder tal van vrou- wen, uit Engeland, Amerika, India, China en elders ziph hebben aan- gemeld als vrijwilligers, om voor de Palestijns-Arabische zaak te vech- ten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de re- geringen van Engeland en Frank- ryk doen weten, dat de Ver. Sta ten 't wenselijk achten, dat de zes tien landen, die deelnemen aan het iviarsnall-plan nog deze maand in tweede conferentie bijeen komen. Het is waarschijnlijk, dat de Ver. Staten aan de besprekingen zul len deelnemen. EEN OFFICIeLE MEDEDELING van de Nederlandse regering uit Den Haag geeft nu te kennen, dat „de berichten" over de medede lingen op de persconferentie van de Commissie voor Goede Diensten te Lake Success ..onjuist" zijn. „op een aantal gewichtige en belangrijke punten':. Deze „berichtgeving" moest, zegt het Nederlandse com munique, aanleiding geven tot twij- fel aan de onpartijdigheid van de commissie als volkomen ongegronde ihdrukken wekken, gelijk uit het communique van de Ned. Ind. re gering bleken. De vraag is nu maar, of alleen de ..berichten" uit New York onjuist zijn geweest, dan wel of de mede delingen van de woordvoerder te Lake Success onjuist waren en wel weergegeven zijn, zoals ze ge daan zijn. Journalisten zitten toch niet aitijd te slapen en de method?, om, als men achteraf gekapitteld wordt over een uitlating, de pers de schuld te geven van een verkeerde weergave, is al oud en bekend. Zij schijnt voorbestemd te zijn, een bij- zonder-actieve rol te spelen in het Indische drama. Dat het geval de Nederlandse re gering hoog zit, blijkt wel uit het feit, dat reeds enkele uren na het bekend worden van het communi que uit Batavia, bekend gemaakt werd, dat jhr. L. K. F. van Vreden- burgh, de vice-voorzitter van de Nederlandse commissie, die de on derhandelingen heeft gevoerd met de Commissie van Goede Diensten, naar Nederland zal en intussen reeds i s vertrokken om met on ze regering in Den Haag besprekin gen te voeren, zowel over de pers conferentie te Lake Success als over het antwoord van de Nederlands Indische regering te Batavia. Van Vredenburgh zal ook naar Lake Success gaan. Later wordt echter weer uit Den Haag officieel bericht, dat de komst van v. Vredenburgh, die Maandag verwacht wordt, in generlei ver band staat met de berichten over de persconferentie te Lake Success; zoek het maar uit President Truman heeft de Com missie voor Goede Diensten ont vangen en zijn tevredenheid met de behaalde resultaten uitgesproken. De drie leden zullen nu aftreden. Graham wordt o.a. bijzonder raads- man aan het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken in Indonesische aangelegenheden, van Zeeland gaat zijn arbeid voor een ..Verenigd Europa" hervatten, en ook Kirby treedt af en wordt ver- vangen. President Truman noemde het werk van de Commissie voor Goede Diensten „van grote invloed op de practijk van het ideaal van het internationale recht". Dr. van Mook, zo meldt A.P. nog nader uit Batavia, zal Maandag- avond een radiorede houden over de structuur van het interimbestuur, waarbij de benoeming van enige departementshoofden bekend ge maakt zal worden. Aneta New York heeft heden de volgende verklaring gepubliceerd: „De persafdeling van de Verenigde Naties heeft Aneta er op gewezen, dat de beschouwingen van de com missie voor goede diensten over In donesie, vervat in het Aneta-tele- gram uit Lakessuecess van 12 Febru- ari j.l., bedoeld waren als zgu- „background"-informaties voor cor- respondenten en dat deze niet moch- ten worden toegeschreven aan de commissie als zodanig. Aneta drukt hiermede zijn spijt uit over dit mis- verstand". Er is scheming ontstaan in de Indonesische Socialistische Partij van dr. Soetan Sjahrir. Met verschillende andere lei- dende socialisten heeft Sjahrir een nieuwe partij gevormd, te gen de vleugel van Sjarifoed- din. Sjahrir zou nauwe somen- werking met de Aziatische na- tionalisten willen nastreven, met de oprichting van 'n sterk binnenlands nationaal front, tegen Russische en Ameri kaanse invloeden. Sjahrir be- schuldigt Sjarifoeddin van steun aan de communisten. Reuters correspondent te Washington meldt, dat, in dien het Amerikaanse con gres het voorstel van de Se naatscommissie zal aanvaar- den, Nederland in de eerste twaalf maanden van het Europese herstelprogram 565 millioen dollar kan verwach- ten. President Zoltan Tilda van Hon- garije en premier Lajos Dinnyes, zijn gisterenavond naar Moskou vertrokken voor de onderteke- ning van een HongaarsRussisch verdrag van vriendschap en we- derzijdse bijstand. Men neemt aan. dat het verdrag van dezelfde aard is als de onlangs door Rusland met Koemenie en Joego-SIavie ge- sloten verdragen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1