FILMS VAN DE WEEK L.T.B. jaarvergadering Langedijk ALKMAAR EN OMSTREKEN Schola Publica N.H.D.-journaal Ergerlijk optreden bij samenwoning" F J .^AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 14 Februari 1.948 - n SIS HEYSTER KOMT STILLE OMGANG NAAR AMSTERDAM 'nfenfie: Meer roepingen DE K.V.P. IS TOCH VOORDELICER Contributie-perikelen Uitwisseling Alkmaai—Bath Kruiwagen Abonnementen-actie Kafh. Thuisfront Schoencreme Wrijfwas Poetsextrcct Beter dan ooit f Onze agenda V CONCERT H.O.V. K.A.B.-Hoekje en ondank is 's werelds loon Uitvoering Benedictus XV RETRAITE Hugo Boys-Nieuws w NADAT Anton van Duinkerken in een pakkcnd betoog ons de geswhiedenis verhaalde van de j strqd om onze katholieke rultuur. prof. GrondJUs ons een juiste kijk j gaf op het Spanje van Franco, dr. Teunissen ons inwydde in de ge- heimen van de naluur en drs. Regout ons verplaatste in de ge- heimzinnige sfeer van Centraal Africa, zal de bekende paedagoge mevr. dr. Sis Heyster uit Amster dam een geheel ander onderwerp voor de scholieren van Schola Pu blica behandelen. Voor de Vasten staan twee avon- aen op het programma, waarin twee serieuze onderwerpen zullen wor- den behandeld, geheel passend in deze tijd van bezinning en contem- platie. Sis Heyster zal spreken over ..Het gezin na de Oorlog"; het is niet de eerste keer. dat deze bekende psy- chologe in Alkmaar over een pae- dagogisch onderwerp komt spreken en velen zullen haar ongetwijfeld ook eens via de radio hebben be- luisterd; zij is een boeiend spreek- ster, die haar onderwerp op frisse wijze weet te behandelen. In ver- band met de aard van de stof, die zij voornemens is te behandelen, kan deze avond aan personen bene- den de 17 jaar geen toegang worden verstrekt. Op Sint Joseph, 19 Maart komt de bekende Alkmaarse Fransiscaan. prof. dr. Willebrord Lampen ons het een en ander vertellen van ..De Martelaren van Alkmaar en het pro- ces van hun Zaligverklaring", een onderwerp. dat ongetwijfeld veel Alkmaarders zal interesseren. Ook de laatste avond is vastgesteld, n.l. op 16 April; dan zal onze stadge- noot. de heer Th. Hout. die als wichelroedeloper vermaardheid ver- wierf, een causerie met demonstra- tie geven over de ..Geheime Na- tuurkrachten"; ook dit belooft een interessante avond te worden, waar- voor reeds veel belangsteliing be- slaat. Men notere deze drie avon- den, welke alle in Het Wapen van Heemskerk worden gheouden. Tenslotte kunnen wij mededelen, dat het Bestuur overweegt eind April, bij wijze van experiment een toneelavond te organiseren, waarop door de Toneelgroep „Comedia" een opvoering zal worden gegeven van Philip Barrie's ..Blijde Dagen", een stuk met een sterk ethische inslag. Wij hopen hierover spoedig nadere mededelingen te kunnen doen. Tenslotte zij vermeld, dat nog slechts 8 personen gelegenheid heb ben zich als lid of donateur van Schola Publica op te geven: dan ziin de 500 vol en wordt de Schola- poort gesloten. Onverbiddellijk, Het Genootschap van de Stille Omgang te Alkmaar gaat in de oacht van 28 op 29 Februari naar ie H. Stede voor de jaarlijkse Stille Omgang. In de gereserveerde trein is plaats voor 1000 personen; ver- rek 0.57 uur uit Alkmaar; vooraf wordt om 12 uur in de St. Joseph- kerk een kort Lof voor de deelne- mers gecelebreerd. De H.E. Deken Jacobs zal als geestelijk leider de Ommegang meemaken en in de Zaayer aan de Rozengracht na af- loop de H. Mis opdragen. De bevor- dering van het Christelijk gezinde- ven, opdat meer priester- en kl »>s- terroepingen mogen gedijen. is de ituele intentie van deze Omme- -»ng. Om kwart over 7 Zondagmor- een zijn de deelnemers weer in Alkmaar terug. Degenen, die de Omgang mee wensen te maken en de afdelingen. die gewoonlijk met de Alkmaarse trein meereizen. kunnen vooraf de deelnemerskaarten met verplicht nrogramma kopen bij de penning- meester J. Overtoom. Nassaulaan 17, de secretaris R. J. Scheltinga. Druivenlaan 53, Boekhandel fa. Jan Kuhne en Bureau N. H. Dagblad. Ook zii. die niet per trein gaan en zich bij onze Omgang aansluiten. dienen. zich vooraf van programma's te voorzien. KLEUREN-GEI UIDSFILM ..AVE MARIA" Binnenkort zal hier ter stede de kleuren-geluidsfilm ..Ave Maria" opgenomen tijdens het Maria-con- gres, worden vertoond. Deze film ^eeft vele beelden uit die mooie dagen weer en is speciaal gewijd aan de inkomst en de plechtige ontvangst van het beroejnde Fati- ma-beeld. dat door Maastricht's be- volking zo enthousiast werd ont- vangen. Talloze opnamen van de congresserende stad met de dui- zenden biddende en zingende pel- grims maken deze documentaire film tot een voor iedere katholiek zeer waardevolle en interessante rolprent die men niet verzuime te gaan zien. Wij komen er nog nader op terug. Dezer dagen is het bestuur van de afd. Alkmaar van de K.V.P. be gonnen met de inning van de con tribute over dit jaar; overeenkom- stig de richtlijnen van het Partij- bestuur werd op een afdelingsver- gadering, waar alle leden hadden kunnen verschijnen. volkomen reg- lementair de contributie verhoogd; waarmee wij nog niet willen zeg- gen, dat die verhoogde contributie h o o g genoemd kan worden. Een contributie van nog geen een cent ner werkdag in het jaar, is een zeer lage contributie; vergeleken met de i andere politieke partijen is de KVP toch voordeliger. Weet U, dat de communisten minstens 10 cent per week van hun leden vragen en de r.v.d A. minstens 15 cent per lid, terwijl de progressieve heffing naar hot inkomen, daar zo hoog is, dat iemand met een behoorlijk inkomen enige tientallen guldens per jaar aan de partijkas moet offeren? Het is daarom teleurstellend, dat sommige KVP-leden die niet op de vergadering waren, waarin de contributie werd verhoogd en die niet bedankt hebben, toen zij van het besluit in de krant kennis heb ben kunnen nemen no de kwi- t antic wordt aangeboden, bedanken. En dat nog wel in dit belangrijke jaar van de verkiezingen, nu er van het partij-apparaat zoveel gevergd wordt Het bestuur zal het er met bij laten zitton en zal zich erover beraden hoe deze zwakke breeders tot trouwe leden te maken. Het doet voorts een beroep op de leden om het de bode bij zijn om- vangrijk werk niet moeiliiker te ma ken en de contributie vlot te vol- Hoen- v66r 1 Maart moet de af- draeht aan de Kringpennlngmeester nlaats hebben; een reden te meer, nm het bescheiden offer van de ver- '-ciade, maar toch nog lage con- ;butie te brengen. In de laatste week van April wordt in Bath een Kunst- en Sport- week gehouden en bij deze gelegen heid hoopt een aantal Alkmaarders het bevriende Bath te bezoeken. Het gemeentebestuur heeft een uit- nodiging ontvangen, om een verte- genwoordiging te sturen, het Bath- comite alhier eveneens, terwijl le den van de Alkmaar Mixed Hockey Club en van de Round Table ook met een aantal leden naar Bath zullen gaan voor een vijfdaags be- zoek. Het is de bedoeling. dat de Alk maarse gasten met de K.L.M. zullen vertrekken; wanneer het aantal deelnemers 28 bedraagt vliegt van Ulsen eenmaal, en als er 56 lief- hebbers zijn, tweemaal over de Noordzee naar het vliegveld in de nabijheid van Bath. Met de 8-Octoberfeesten, als het 375-jarig ontzet gevierd wordt, zul len de gastheren uit Bath een tegen- b'ezoek aan Alkmaar "orengen. Het staat nog niet vast, wie van het gemeentebestuur tijdens de Kunst- week in Bath onze stad zullen ver- tegenwoordigen. JEUGDCENTRUM VOOR INDIe In de aula van het Gymnasium werd Vrijdagmiddag onder auspi- cien van het Jeugdcentrum voor In die een filmmiddag gehouden voor de leerlingen van verscheidene on- derwijsinstellingen hier ter stede. Wij zagen een film over de verbouw en de oogst van het suikerriet, zo- wel zoals die door de inlander, als door de Europese cultuurmaatschap- pij wordt aangepakt. Een leerzaam fimlpje, dat door de talloze scho lieren met een dankbaar applaus werd geapprecieerd. GEREPATRIEERD Deze week kwamen per „Kota Inten" thuis de militairen W. Min- neboo, van het K.N.I.L., Bisschop Bcttemannestraat 10 (met verlof vroeger uit Den Helder); de Marva M. C. H. Eikelboom, Lyceumstraat. Per „Joh. van Oldenbarnevelt" repa- trieerden korp. J. Busch. Tienenwal en serg.-maj. M. H. de Groot. PIJPERCORPS „ST. CAECILIA" Het bestuur van St. Caecilia is er in geslaagd een leraar te benoe- men voor bovengen. corps. Zij, die in het bezit zijn van een instru ment van genoemd corps, of die alsnog willen toetreden. gelieven a.s. Zondag om 12 uur zich te mel- den voor een bespreking in lokaal Beentjes, Paardenmarkt. Ditzelfde geldt ook voor hen, die zich hebben of willen opgeven voor St. Caecilia of St. Louis. R.K. WANDELCLUB! Zondagmiddag a.s. om 3 uur start de R.K. Wandelclub H. V. Z. van^f de Paardenmarkt. Een interessante tocht staat op het program, alsmede een aangename verassing! Wij ver- wachten een grote opkomst. Deze eerste tocht in 1948 moet een succes worden. Ook nieuwe leden zijn weikom. Natuurlijk zijn we op tijd weer thuis. zodat ieder in de ge legenheid is naar de lijdensmedi- tatie te gaan. Jongelui, tot Zondagl Het Bestuur. A.F.C.-NIEUWS AFC 1Andijk 1. AFC 3—St. Victor 2. USVU c—AFC c. AFC dBerdos b. AFC eVios b. ZAP b—AFC f, afg. AFC'ers, denkt om je kans, dus je plicht is Het derde speelt zijn laatste wed- strijd. Een goed slot besluit een succesvol seizoen en dan afwacnten. Er is nog kans. De adspiranten komen met extra uitslagen uit de „bus". Sportiiefhebbers, morgen kunt u weer genieten. Het belooft iets goeds, daarom afgesproken: tot morgen- middag aan de Westerweg. De PPC'er. Van kruiwagens kan je soms veel gemak hebben; met echte kruiwa gens, die zware lasten lichter ma ken, kan je vlot veel werk verzet- ten; met figuurlijke kruiwagens kan je zonder veel moeite een paar spor- ten overslaan op de maatschappe- lijke ladder. Over figuurlijke kruiwagens gaat dit verhaal niet; het gaat over een doodgewone kruiwagen van Ge- meentewerken, die in een stille woonstraat stond. Hij was er neer- gezet door 'n gemeentewerkman, die daar een „klussie" had en daar, laten wij aannemen met de beste voornemens bezield, aan begonnen was. Maar het dutlrde niet lang, of de man was verdwenen en de kruiwa gen stond er nog, met gereedschap er in en er omheen; zo'n anderhalve meter van het trottoir op de rijweg. Hij stond er zielig alleen in een regenbuitje. De man bleef weg; vijf minuten, tien minuten, 'n kwartier, 'n half uur. 'n uur, anderhalf uur; toen kwam hij weer opdagen het was schafttija geworden intussen. Hij had een paar honderd meter verder een .huisje-van-aanloop ge- vonden en wellicht onder het genot van een kopje koffie een praatje bij de haard gehouden. En hij krijgt die anderhalf uur nog uitbetaald ook. Het gaat nu een maal beter van een stad als van een dorp. Gelukkig zijn niet alle gemeente- werkers zo plichtverzakend; maar stel je voor, dat zo'n harde werker met behulp van een figuurlijke krui wagen nog eens directeur van Ge- meentewerken wordt?! Het Kath. Thuisfront afd. Alk maar doet veel voor de militairen, zowel hier als in Indie. Dat kunnen zij het best vertellen, die ver van huis en land onder de wapenen wa ren en via Thuisfront contact hid den met vele dingen. die hun hier in het vaderland lief waren of hun belangsteliing hadden. Kath. Thuisfront zal dat mooie werk in de toekomst ook blijven doen, maar steun is daarbij nodig. Zij. die familie of vrienden, waar dan ook in de wereld hebben zitten, onze jongens zitten overal. dat weet u toch? laten zij een handje helpen. Het beste kunnen zij dat doen door een abonnement op de Indie-krant, op Salvo en (of) Stella Maris te ne men voor hun relaties, hun familie, in de vreemde. En zij. die niemand kennen die, gehuld in's konings wa- penrok, door de luchten, over de wereldzeeen of in de ejsnzame oer- wouden van de tropen zwerven, kom. laten ze ook eens een duit in het zakje doen. Het is een goed werk. waarvoor men u dankbaar zal zijn. Moeite, in 't geheel niet, de formulieren worden u in de bus gestopt. Loop er niet regelrecht mee naar de prullemand of naar J.A.P.I., maar praat er eens over, met uw vrouw. met vader of moeder. Kath. Thuisfront doet de rest wel! REUNISTENDAG Op 7 en 8 Mei a.s. zal de Alkmaar se R.H.B.S. haar 80-jarig bestaan vieren. Honderden oud-leerlingen zullen naar de grote Reunistendag komen, om nog eenmaal Alkmaar en hun oude school te bezoeken. In op- fiSajy CINEMA AMERICAIN - Haven der verleiding Een verfilming van een roman van de Franse detective-schrijver Simenon, krijgen we niet alle dagen voorgezet. We herinneren ons slechts La tdte d' un homme" met Harry Baur als de politiecommissa- ris. In „Haven der verleiding" is de figuur van de seinhuiswachter, die vanuit zijn verheven post getuige is van de sirijd om een koffer met geld en na allerlei verwikkelingen deze koffer zelf in bezit neemt, wel scherp getekend. Wij zien l»oe deze Marmillon, die het onrechtmatig verkregen geld wil besteden om zijn dochtertje goed te doen en een kermis-artiste uit haar ellendig leven weg te halen, moet strijden om, na een begane misdaad. uitein- delijk te kunnen ontsnappen aan de kwellingen van een bezwaard gc- weten. De sfeer is goed getekend, we leven mede in de haven, we zien boten meren en treinen af en aan- rollen en komen onder de invloed van die sombere, boeiende haven- sfeer, die men ervaart by het kry- sen van een meeuw, het gieren van een hijskraan en het gefluit van een locomotief. De wisselwerking van licht en donker, de vlotte opeenvol- ging der beelden en de sfeervolle muziek van Mischa Spoliansky heb ben hier een werk geschapen dat velen niet onopgemerkt voorbij zal gaan. In het voorprogramma Ameri- kaans nieuws dat wij gaaine eens voor Nederlands verruild zagen. HARMONIE-THEATER Hoogste Roem In de Harmonie draait deze week Je spannende en opw mdende film ..Hoogste Roem". Het is verbluf fend te zien op welke mogeiijke en onmogelyke manieren deze film in elkaar is gezet. Van begin tot eind worden de bezoekeis meegesleept in een serie hachelijks avonturen; dit alles in zo'n wilde vaart, dat men werkelijk vergeet met een film te doen te hebben. Het gege ven is gebaseerd op een stukje ge- schiedenis uit het jaar 1906. Op de Philippijnen hebben de Amerikaan- se bezettingstroepen de strijd aange- bonden tegen de terreur. Wanneer het tijdstip komt, dat de Amerika- nen huistoe gaan, moeten de inlan ders zelf het geweer hanteren. Al leen de Amerikaanse offlcieren blij ven dan nog over. De listige wilder- nisbewoners weten de commandan- ten stuk voor stuk te vermoorden, totdat tenslotte alleen nog een jonge legerarts overblijft om de verdedi- ging ter hand te netnen. Deze dokter spreidt de grootst mogeiijke koel- bloedigheid ten toon en het is dan ook geen wonder, dat de dochter van de commandant, Linda, liefde op vat v°°r de kordate off icier. Na enige opwindende gevechten, weet de officier van gezondheid tenslotte de overwinning te behalen. Het is een film met een jpvallend goede techniek, hoewel het eind ons een beetje te gemaakt voorkwam. Doch dit neemt niet weg, dat ..Hoogste Roem" als avonturenfilm ten zeer- ste is geslaagd. Vooraf het gebruikelijKe nieuws met o.a. enige opnamen van de Olympische winterspelen te St. Mo- ritz. ALKMAARS BIOSCOOPTHEATER De Jungle-koningih In het eerste deel van de twee- weekse film „De Jungle Koningin" maakt de bezoeker kennis met „Het gevaariyke geheim". Het is de geschiedenis van een complot misdadigers, dat zich mees- ter wil maken van de diamanten, welke in een tempel midden in de rimboe zijn te vinden. Men moet echter niet geloven dat het zo maar gaat. want de wilden hebben de schat goed beschermd. Dus valt er menig avontuur te beleven, verschillende schiet- en vechtpartijen maakt men mee. En- kele malen ligt de held of heldin reeds op de brandstapel om daarvan op het allerlaatste ogenblik nog ver- lost te worden. Een echte avonturen- fi'm. die dp liefhebbers wel in span ning houdt. Vooraf interessant wereld-nieuws. VICTORIA ,.Tahia de eilandprinses" is een lief-romantische kleurenfilm. waar in alle zoetheid van de Zuidzee- eilanden hoogtij viert. Dit soort films zijn alien ongeveer aan elkaar gelijk. Het gaat immers om schatten, eilanden en schone in- heemse prinsessen, die door een gouden-hart-avonturier moeten wor den beschermd en gered, terwijl als apotheose meestal een schokkend natuurelement de grote oplossing moet brengen. De jonge Sabu is een geliefkoosde figuur bij deze romantiek, terwijl ook Turhan Bey het geheel comple- teert. Weinig verheffends, goed voor een ogenblik verzet, zonder al te veel inneriyke emotie's te wekken, behalve dan de griezeligheden, dat mensen weinig waarde hebben. Vandaar. dat de keuring voor vol- wassenen is gesteld. Feitelijk is dit alles uit de tijd, omdat het publjek de groei van sentimentaliteit al te boven is, men mag dit althans ver- wachten. Vooral wanneer men in het voorprogramma de voorzitter van de jubilerende bioscoopbond prachtige woorden hoort zeggen over het schone en vooral de roe- ping. die de film langzamerhand heeft gekregen. CINEMA: „Haven der Ver leiding". 18 jaar. VICTORIA: ..Eiland Prinses", volwassenen. HARMONIE: ..Hoogste Roem" 18 jaar. A. B. T.: „Jungle Koningin", 14 jaar. HARMONIE: 3 uur, Volks- universiteit. APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindengracht 43 Tel 3916. NIEUWE BONNEN: Maandag de letter V. KOLENGELD: Maandag de letters Roe t. e. m. Scha. tocht trekken de Reunisten van het Station naar het stadhuis, waar ze op officiele wijze door het gemeen tebestuur zullen worden verwel- komd. Des middags is er een bijeen- komst op de Paardenmarkt, terwijl de avond een geestelijk karakter zal dragen. We komen op dit feest nog nader terug. KAMPIOENSCHAP BILJARTEN DERDE KLASSE De uitslagen van gtsteravond wa ren wel zeer verrassend. Zo wist Koelman, ondanks dat hij eerst 25 caramboles achter was, van Kamp te winnen, die op 98 bleef staan. Maar ook Weisenborn moest de eerste nederlaag incasseren. Tegen Apeldoorn kwam hij niet verder dan 94. Weisenborn had de kans voor de eerste plaats voor het grijpen, maar thans blijft de vraag wie kampioen zal worden nog even onopgelost. Weisenborn heeft nog de beste pa- pieren, maar Kamp en ook Koelman hebben nog een kans. Vanavond worden o.a. gespeeld de partij Koel manWeisenborn. Het vijfde abonnementsconcert, waarvoor we een grotere belang steliing hadden verwacht, was in meer dan een opzicht zeer belang- rijk. Dirigent Marinus Adam stelde ons weer in de gelegenheid, kennis te nemen van composities, welke hier nimmer werden uitgevoerd. De Sinfonia Pastorale van Tartini, voor strijkorkest, bewees hoe een betrek- kelijk eenvoudige muzikale struc- tuur toch een diep-muzikale inhoud kan manifesteren. Een extra com pliment voor de concertmeester, Jan Hesmery, is o.i. wel verdiend om zijn subliem gespeeide solo-passages. De solist van de avond was de hoboi'st Jaap Stotijn Dat deze kun- stenaar weer onmiddellijk de luiste- raars in de ban had van zijn mees- terlijk en intensief muzikaai spel, behoeft wel geen betoog, maar bo- vendien bracht hij ons nog iets bij- zonders, nl. het Concert voor hobo en orkest in C gr. terts van Jos. Haydn. Dit concert, waarvan het manuscript enige jaren geleden ge- vonden werd in het Haydnhuis te Wenen, was wel een bijzonder feit. Jaap Stotijn siaagde er in hiervan een afschrift te krijgen, zodat ook dit prachtige werk in ons land be- kend kon worden. Door de meester- lijke vertolking van de hoboi'st raakte het aanwezige auditorium in vuur en vlam en bracht dan ook Jaap Stotijn^eeii ovationele hulde, welke de solist gul deelde met diri gent en orkest. Met de nocturne en scherzo uij de Midsommernachts- traum, muziek van Mendelssohn, werd het gedeelte voor de pauze in de voile zin van het woord brillant afgesloten. Na de pauze kwam de orkest- prestatie eerst volledig tot gelding met de lange, maar boeiende sym- fonle in d kl. terts van Cesar Franck. Dit werk werd met kennelijke toe- wijding gespeeld en zowel dirigent als orkest hadden hiermede een wel- verdiende hulde van het publiek in ontvangst te nemen. De wegblijvers hebben veel gemist. Laat dit voor hen een stimulans zijn, op het vol- gende concert, 12 Maart a.s., present te zijn. W. Schreurs. In het laatste nummer van „Her- stel" stond een zeer interessant arti- kel over het nut van de plaatselijke prijzencommissies. Aan de hand van meerdere voorbeelden werd aange- toond, dat in vele gevallen de huis- vrouwen, bij het besteden van het toch al zo karige inkemen, meer betalen dan noodzakelijk is. Zo be- taalde het huismoedertje uit Hoorn ill een week f 1.86 te veel. Het komt ons goed voor, dat we onze leden nog eens wijzen op het bestaan van een plaatselijke prij- zencommissie in Alkmaar, welke zitting houdt iedere Woensdag van 3.30 tot 5 uur in het Stadhuis en iedere Zaterdag van 2.304 uur, Geestersingel 28. We willen de neringdoenden geen verwijt maken, dat zij de voor- schriften schromelijk zouden over- treden, maar door het juist hante ren van de middelen, welke ter on- zer beschikking staan, kunnen we daadwerkelijk helpen bij de opbouw van een gezonde volkshuishouding. Middenstand, huisvrouwen en ar- beiders zijn in de commissie verte- genwoordigd, zodat de voorgelegde gevallen objectief beoordeeld kun nen worden. Bij een beroep op de commissie zal zij bemiddelen en voorlichtend optreden en zal er een preventieve werking van haar uit- gaan. Mocht men echter onwillig zijn, dan zal zij niet nalaten de prijsbeheersing in te schakelen.\ Dit zal echter niet nodig zijn als alien meewerken in de strijd tegen de duurte. II Onder dit opschrift behandelde de ..Alkmaarse Courant" op Zater dag 7 Februari een geval van in- woning. Ds. Prins van Wijngaar- den zou geheel ongedwongen in- woning verschaft hebben aan de familie Schierbcek (man en vrouw) ex-politick delinquent, vroeger gemeente ontvanger te Alkmaar en tijdens de bezetting gemeente ontvanger te Nijmegen. De bestaande bepalingen stellen domine's en andere dienaren des Woords vrij van de plicht een ge deelte van hun woning af te staan. Volgens een circulaire van de Mi nister van Binnenl. Zaken d.d. 4-4- '46 no. 2174 kan een ex-gedetineerde slechts daar recht op onderdak doen gelden, waar hij gei'nterneerd was, in dit geval dus Nijmegen. Aange- zien S. clandestien naar Heiloo kwam en hier in een schuur woon- de, zou ds. Prins zich over hem ontfermd hebben. Ds. Prins oogstte echter ondank- baarheid. Immers S. zou geweigerd hebben huur te betalen en de hou- ding van S. zou de gezondheid van Ds. Prins v. W. ondermijnd hebben. Ten einde raad zou ds. Prins beslo- ten hebben op kamers te gaan wo- nen. Ook zou S. in zijn vroegere woning (zijn eigeidom) aan de Wes terweg 128 trachten terug te komen. Ten slotte merkt genoemd blad op, dat van overheidswege onmid dellijk moet worden ingegrepen op dat meer onherstelbaar onheil zou worden voorkomen. Tot zover de Alkmaarse Courant. Wij zijn op informatie uitgegaan en kunnen de feiten voorleggen zo als deze in werkeiykheid zyn. Ds. Prins v. W. heeft S. niet vrijwillig onderdak verschaft. Zijn woning (Blinkenlaan) was daar hij emeritus was, aangewezen voor inwoning door bevoegde in stances hier ter plaatse. De Com missie voor Woonruimteverdeling heeft, na eerst ds. Prins gehoord te hebben, unaniem besloten hier men- sen onder te brengen. Ds. Prins ging in beroep bij de bevoegde instantie, die het beroep echter niet pntvanke- lijk verklaarde. Hierna werd de fam. S., die in een schuurtje verblijf hieid, bij Ds. Prins ondergebracht. Dit werd gedaan omdat S. ziek was en uit dien hoofde een behoorlijk dak boven het hpofd mpest hebben. Dat S. geweigerd zpu hebben de huur te betalen, ligt even anders. De makelaar van genoemd huis stel de aan S. 'n huurprijs voor die vol gens S. vrij lioog was. Dit werd aan het prijsbeheersingsinstituut voorge- legd. Dit insrituut kon hier echter niets aan verandeicn, a&ngezien het huis was gevorderd door de ge meente en deze dus de huurprijs moest vaststellen. Hierop wordt nog steeds gewacht. Dat S. oorzaak is van de momen- teel slechte gezondheid van ds. Prins is zeei onwaarschijnlijjc, aan- gezien de heer S. zijn bed moet hou- den en de beide heren elkaar nooit zien. De gemeente heeft, naar wij vernemen, aan ds. Prins 'n apart klein huis aangeboden om rustig verder te kunnen leven. Ook is ons bekend, dat het artikel in de Alkm. Crt. tegen de zin van de fam. Prins v. Wijngaarden werd ge- plaatst. Het enige feit in genoemd ar tikel wa t juist is, is het beroep op de circulaire van de Minister van Binnenl. Zaken, die aangeeft dat 'n ex-gedetineerde in de plaats waar hij gedetineerd is geweest on derdak moet zien te krijgen. Zodat o.i. de fout bij de gemeente ligt, die in strijd met de voorscjii'iften. S. in de gemeente heeft toegelaten. STRAATVERLICHTING LANGEDIJK. - Van velerlei kanten bereikten het gemeentebe stuur verzoeken van groepen van inwoners dezer gemeente, met be- trekking tot de straatverlichting. Zowel van gemeentewege, als van de zijde van het Prov. Electr.bedryf Noord-Holland te Bloemendaal is de grootste moeite gedaan om de ver- lichting in zo goed mogeiijke staat te krijgen. Ergerlijk is het daarom. dat de jeugd in haar baldadigheid zo ver gaat. dat zelfs de verlich- tingsinstallaties, welke speciaal voor deze gemeente van zo grote beteke- nis zijn, vernield worden. Er wordt dan ook een dringend beroep gedaan op de medewerking van het publiek bij dc bestrijding van dit euvel, ter wijl ieder, die daartoe in de gele genheid is, opgeroepen wordt. de jeugd te wijzen op haar vergntwoor- delijkheid in deze. SPREEKUREN SOCIALE RAAD LANGEDIJK. Teneinde alle in- stellingen en particulieren in de tot het ressort van de sociale raad be- horende gemeenten ook mondeling te kunnen dienen van raad. advies, voorlichting en bemiddeling, is be sloten een aantal regionale spreek- uren in te stellen. waar de secretaris voor een ieder te spreken zal zijn. Vertrouwd mag worden, dat de spreekuren allerwege bekendheid zullen verkrijgen en tegemoet zullen komen aan de bestaande behoefte aan voorlichting op het gebied der sociale hulpverlening. Het spreekuur voor Broek op Lan- gendijk. Zuid-Scharwoude, Noord- Scharwoude en Oudkarspel wordt gehouden in het gemeentehuis te Noord-Scharwoude op iedere tweede Woensdag van de maand van 14 15 uur. LANGEDIJK TENTOONSTELLING „DE NED. VROUW 1898—1948" Ter gelegenheid van het gouden regeringsju'oileum van H.M. de Ko ningin wordt te 's-Gravenhage een iandelijke tentoonstelling „De Ned. Vrouw 18981948" georganiseerd, als huldeblijk der Nederlandse vrouw aan H.M. de Koningin. Deze tentoonstelling zal een uitbeelding geven van de grote voorultgang, die de vrouw in de afgelopen 50 jaar mocht beleven, een vooruitgang, welke een direct ultvloeisel is van de zegenrijke regering van H.M. de Koningin. De echtgenoten van de burgemees- ters van Nederland is gevraagd voor dit doel een plaatselijk comite in het leven te roepen. Het voornemen bestaat, dat dit comite samenge- steld op initiatief van mevr. Schel- haas door middel van coupon- boekjes met coupons, waarvan de waarde varieert van 10 cent tot 10 gulden, een actie voert van hand tot hand. In de couponboekjes kan iedere vrouw haar handtekening zetten, terwijl al deze handtekenin- gen met het te verwachten batig saldo waaraan H.M. de Koningin een bestemming zal geven en een boekwerk, waarin alle gemeenten hun eigen bladzijde verzorgen, aan H.M. zullen wo; den aangeboden. Dit alles zal het levend bewijs worden van de hulde en eerbied van alle Nederlandse vrouwen aan Hare Majesteit, onze geliefde Vorstin. Het comity doet bij deze een beroep op alle vrouwen in de gemeente Lan- gedijk om deze actie tot een succes te maken. K.J.B. HEILOO HEILOO. De wekenlange span ning werd Woensdagavond j.l. ge- broken door het kiezen van het nieuwe bestuur. De heer S. Morsch kreeg de hoogste eer om de scepter voor de KJB een jaar te zwaaien. Als 2e voorzitter kwam uit de bus N. v. Zelst en hoogstwaarschijnlijk zal de nieuwe secretaris S. Witte- brood zijn. Onze oud-voorzitter bedankte de leden voor het genoten vertrouwen en wenste de vereniging veel succes Een officiele afscheidsavond van de oud-bestuursleden zal een dezer da gen plaats vinden. Tenslotte KJB-ers en Congrega- nisten, een verdiende pluim voor de goede opkomst. Wij zijn op de g/ede weg. Blijft propaganda maken, want door en met elkaar zal het doel be- reikt worden, waarnaar wij streven. Zondagmorgen 15 Febr. a.s. om 10.30 uur bestuursvergadering. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Hendrikus M. A., zoon van P. C. Beers en A. M. van de Looij. Overleden: W. J. Klok, oud 71 j. LANGEDIJK. De afdeling Lan gedijk van de L.T.B. hield dezer dagen een oogstdankdag, gecombi- neerd met de jaarvergadering. De dag werd begonnen met 'n H. Mis uit dankbaarheid voor de levende en overleden leden van de afdeling met gemeenschappelijke H. Com- munie. Na de H. Mis werd in de Burg 'n gemeenschappelijk ontbijt gehouden. 's Middags om twee uur werd de jaarvergadering gehouden. Ruim 160 leden gaven acte de presence. De voorzitter opende deze goed bezochte vergadering met weikom en memoreerde het wel en wee van de afdeling. We hebben dit jaar geen verlies te betreuren van »jonge leden. Een lid werd materieel door brand gedupeerd. De financiele uit- komsten zijn voor de tuinders sterk uiteenlopend. Vooral het product gele kooi werd 'n fiasco, wagrdoor weer eens werd bewezen, dat het zeer riskant is om zijn gehele teelt op een kaart te zetten. Van hoger hand is geen goede tactiek gevolgd. De verbouw van gele kool is de laatste jaren sterk gestimuleerd door de over- heidsmaatregelen. Met de handel op het buitenland rijzen steeds weer moeilykheden, terwijl Oostenrijk niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Medegedeeld werd, dat men rat- tenbestrijdingsmiddelen kan afhalen bij het bestuur. De heer Wolters zal op 'n vol- gende vergadering 'n lezing houden over sterrekunde. Uit het jaarverslag van de secre taris vernemen we dat de teelt van consumptie-aardappelen over het ge heel genomen lonend is geweest. De telers van pootaardappelen konden aanvankelijk niet van hun product afkomen. Doordat veel te laat met de export werd begonnen kon vodr de winter maar 'n klein gedeelte worden afgezet. waardoor vele tuinders nog grote kwantums in voorraad hebben. In de herfst openbaarden zich de gevolgen van de droogte. Slabonen en witte kool kwamen zeer in trek met hoge prijzen. Ook de prijs van uien en peen deed het goed. Op 31 Dec. 1947 telde de afdeling 223 leden. Er werden 10 bestuurs- en 6 le- denvergaderingen gehouden. Twee maal ging de L.T.B. ter beevaart naar Heiloo. Uit het financiele overzicht van de penningmeester vernamen we, dat de ontvangsten f 5575.05 hebben bedragen en de uitgaven f 5343.31, zodat er in kas was f 231.74. De afdeling heeft over het jaar 1947 'n winst gemaakt van f 685.66. De heer B. Frederiks deelde na- mens de contr61e-commissie mede, dat boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden, waarna de penningmeester onder dank d6- charge werd verleend. In de controle-commissie werden benoemd de heren C. Kos en P. Brink. Bij de gehouden bestuursverkie- zing werden de heren P. Duyves, R. Ooijevaar en R. Zijp Jr met resp. 154. 128 en 114 stemmen herkozen. Hierna volgde de verloting van oliepakken en werkkleding. Rondvraag Hierbij kwam naar voren dat het bewaarloon voor de poters f 2. bedraagt voor de eerstelingen en f 1.50 voor de overige soorten. De deelname aan het pensioen- fonds voor tuinders is nog zeer gering. Aangedrongen werd op meer werkkleding voor tuinders zonder punten. Gesproken werd over de school- tijden van de kinderen die de lagere school bezoeken. Deze zullen zo moeten worden vastgesteld, dat de kinderen eerder dan 12 uur naar huis kunnen. Thans komen de kin deren pas om half 6£n thuis. Er kwamen uit de vergadering protesten tegen het verkopen van goede le soort gele kool, Eerst moet 't z.g.n. doorschot worden geruimd. De veilingleider, de heer J. Kos, waarschuwde tegen het verkopen van kool onder de vastgestelde prijs. Daardoor breken we onze eigen zaak zelf af. De geestelijk adviseur, pastoor Clarys, wekt op tot geestelijk ver- diepen, o.a. door trouw bezoek aan de vergaderingen van de H. Familie. De voorzitter, tot sluiting over- gaande, dankt voor de in correcte geest gehouden besprekingen.. 's Avonds werd in de Burg een feestavond gehouden, waarop de r.k. gemengde toneelvereniging .Vondel' uit Alkmaar, het stuk ,.Het geld dat stom is", voor het voetlicht bracht. BURGERLIJKE STAND HARENKARSPEL Geboren; Catharina Johanna, dochter van D. v. d. Gulik en C. Beemsterboer; Adrianus, zoon van W. Jonker en M. M. Dekker; Cornelis Gustaaf Maria, zoon van C. J. Duijves en J. G. P. Lucassen; Wilhelmus Pie- ter, zoon van J. Molenaar en M. A. Spaansen; Petrus Gerardus Maria, zoon van A. N. Iping en E. W. Hof; Elisabeth Afra, dochter van C. J. Broersen en A. Veldboer; Douwe Jan ,zoon van W. v. d. Berg en Sj. Tinga Johannes Petrus, zoon van J. Tijm en G. M. Bommer; Johannes Mattheus, zoon van Th. J. Broersen van T. Bos. Ondertrouwd: Barend Willem Rol en Geertje Berkhouwer; Reindert Koelewijn en Jansje Krap; Hendri kus Cornelius Mathijs de Graaf en Maria Anna Bruin. Gehuwd: Jacobus Spaansen en Johanna Klaver; Cornelis Volkers en Gerarda Jonker; Jan Klaver en Johanna Maria Dekker; Barend Wiilem Rol en Geertje Berkhouwer. overleden: Cornelis Gustaaf Ma ria Duijves, oud 2 dg., z. v. C. J- Duijves en J. G. P. Lucassen; Aal- tje Eiland, oud 76 jr., echtgen. van G. Koordes; Wikke Boomsma, oud 64 jr., echtgen. van R. v. d. Laan. JAARVERGADERING R.K.V.V. ZEEVOGELS EGMOND A. D. HOEF In deze goed bezochte vergadering werd met een ogenblikje stilte het in Indie gesneuvelde lid Gerrit Zentveld her- dacht. De voorzitter dankte de leden, die het terrein, kleedkamer e.d. altijd onderhouden. Op de eerste plaats H. Gouda, wie nooit iets te veel is. Ook dankte hij de leden, die Zater dag het terrein prima in orde ge maakt hebben en de doeien van een nieuwe grasmat hebben voorzien. Daarna besprak hij de moeilijk- heden, die Zeevogels de laatste zo- mer heeft meegemaakt, aangezien zij haar terrein bijna kwijt was. Bijzondere dank komt toe aan de geestelijk adviseur, Z.E. Heer Pas toor de Boer, voor zijn grote ijver, betoond bij 't oplossen van deze moeilijkheden. Uit het jaarverslag bleek, dat Z. dit jaar weer 3 leden voor Indie moest missen, terwijl er al 3 waren en 2 hun jonge leven moesten offe ren voor ons vaderland. Betreurd werd de slechte opkomst van de spelers der twee hoogste elftallen bij de training. De wedstrijd voor Kath. Thuisfront, deze zomer ge speeld, bracht f 180.op. Dit sei zoen wordt met 5 elftallen aan de competitie deelgenomen en men hoopt, dat dit aantal voor het vol- gend jaar nog groter mag worden. De voorzitter onderstreepte de woorden over de slechte opkomst bij de training en hoopte, dat dit de laatste weken van dit seizoen beter zou worden, om de fatale plaatsen toch nog te ontlopen. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat Zeevogels nog steeds zonder schuld is, on danks de grote uitgaven voor trai ner en terreinverlichting. Ook de ongevallenkas sluit met eeh batig saldo. In de kascommissie werden benoemd de heren J. Huiberts en C. de Raadt. Bij de rondvraag bracht de heer Gouda nogmaals de training ter sprake. Hij wees de wegblijvers op de prestaties van 3 speiers uit het tweede en 1 uit het derde elftal in de wedstrijd tegen H.S.V. Hierna nam de geestelijk advi seur het woord. Hij vond het jam mer, dat het spel zo wordt verruwd de laatste tijd. Ook herinnerde hij aan de woorden van de pas over leden Ghandi, die gezegd heeft: „Ik zou wel katholiek willen worden, als de katholieken alle dagen ook 24 uur katholiek waren". DE RIJP Drie avonden werd door Benedictus XV opgevoerd het mooie blijspei in 4 bedrijven „De Prive Verpleegster", door A. den Hartog. Nadat Zondag de zaal ge heel uitverkocht was en Maandag zo goed als geheel bezet, werd Dinsdag de laatste uitvoering gegeven even eens voor een geheel bezette zaal. Wij hebben genoten van het mooie spel dat door Benedictus werd gegeven. „De Prive Verpleeg ster" is een fiink stuk, waarbij men echt kan genieten en af en toe har- telijk kan lachen. Alhoewel enkele gedeelten wat langdradig zijn zoals de ontknoping aan het einde, deed dit aan het geheel niets af. Benedic tus is er in geslaagd de toeschou- wers tot het laatste toe te amuse- ren, alhoewel enkele spelers een en- Onze Bisschoppen schreven: eigen- lijk moesten wij alien eens een echte retraite houden. Heeft U dat al gedaan? In de volgende retraiten is nog plaats: 24—27 Februari: Meisjes. 25 Maart: Militieplichtigen. 69 Maart: Heren Middenstanders 912 Maart: Verloofde meisjes. 1619 Maart: Meisjes. 2427 Maart Heren onderwijzers. 10—13 April: Heren K.A. 1316 April: Ong. dames bov. 30 jr 2023 April: Gehuwde dames. 2427 April: Verl. jonge mannen. 2730 April: Gehuwde dames. kele keer haperden. De jubllerenae hoofdrolspeler, de heer P. v. a. Gragt was schitterend op dreef, eveneens mej. L. Put. In de pauze werden door de ere- voorzitter de heer Th. Luijcxx, de jubilerende leden de heren P. v. d. Gragt en A. Schippers gehuldigd. Na een korte kernachtige toespraak, waarin de door de jubilerende leden voor de vereniging verrichte arbeid, duidelijk naar voren kwam, werd hun een cade^u overhandigd. Beide heren dankten voor de tot hen gfesjiroken woorden, zij zegden alle medewerking toe en hoopten ook nog vele jaren actlef mee te kunnen werken in hun toneelvere niging Benedictus XV. Nadat het doek voor de laatste maal werd gesloten en de spelers met een hartelijk applaus waren vereerd, sloot de Z. E. Heer pastoor Coppens deze gezeliige avond 'met een felicitatiespeech. GEVONDEN EN VERLOREN OUDORP Gevonden: oliemaat, kofferriem, duimstok, konijn, plis6- rokje, dekzeil. Verloren: een zwarte portemon- naie met enig geld. Inlichtingen bu de politie. H.H.WAARD-NOORD Zondag a.s. zal voor Dirkshorn een beslis- sende dag worden, want als ze win ner: kunren ze nog gelijk rr-H Kaag- vogels komen te staan. Dus kunnen de Hugo Boys er op rekenen dat ze ai'e;- geven zu.lm wat ze hebben om te winnen. Mnar difir. dct we ten we al van Dirkshorn het is wel eens meer onze mede-candidaat ge weest Ook voor ons Is dit een be langrijke wedstrijd want eec klein kansje voor de tweede plaats heb ben we altij-1 nog. De wedstrijd zal om half drie canvangen en we mo gen hopen dat het weer goed blijft dan zal het met ons veld wel weer wat gaan. Dus alle Hugo-Boys sup porters komt een -Zondag om onze jongens aan te rnoedigen. Het twee de krijgt Zondag zijn laatste kans en wel tegen Randers 3 uit. Jongens gtel je voor wat je waard bent dan kunnen we vast op een overwinning rekenen. Om 6en uur spelen oe Ju- nioren thuis tegen e'e junioren van Hollandia T. Met het voorDeeld van vorige week voor oge.n, rekenen we ook nu weer op een overwinning van jullie Kant. De adspiranten zyn vry. De opkomst op de training wordt hoe langer hoe minder, dat gaat de verkeerde kant op, lui. Vooral de Senioren verschijnen niet op het appel. Maar enfin, daar ho- ren jullie wel meer van op de jaar vergadering die a.s. Maandag ge houden zal worden in de zaal van de heer Jac. Groenland. Voor de op- stellingen en de speeltijden zie het aanplakbord bij de kerk. Programma Zondag 22 Februari a.s. Rangers 1Hugo Boys 1; 2de vrij; Jun. aHugo Boys Jun. a; ad spiranten vrij. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Cor nelis, zoon van C. Joosten en D. Bon; Henri H. K., zoon van H. N. de Vries en A. Koning; Johannes N. M., zoon van N. Jonker en M. G. Ceelie; Cornelis P., zoon van F. H. Herbach en J. S. Maas. Gehuwd: P. W. Sopar en A. C. Molin; A. A. M. H. van den Dijck en M. J. M. Burkunk. SOCIALE VOORLICHTING WIERINGEN. Teneinde alle in- stellingen en particulieren monde ling van raad, advies en voorlichting te kunnen dienen, zijn door de Dis- tricts-Armenraad voor Alkmaar e.o. regionale spreekuren ingesteld waar de secretaris voor een ieder te spre ken zal zijn. Te Wieringen houdt de secretaris van die raad zitting te Hippolytus- hoef in het gemeentehuis op iedere le Woensdag der maand van 1011 uur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2