OM ERIC'S LIEFDE Problemen, waorvoor Kardinaal Griffin zich gesteld ziet r VAST EN Over de gehele linie samenwerking nodig Over uw kinderen, ouders! Honderd jaar Nederlandse schilderkunst Het lot der Katholieke Ziekenhuizen Zei U iets? De beste werken van eigen bod em 9 Wat leeft er in ons land? HET GAAT WEL N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdog 14 Februari 1948 PAG. KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND V.. ONDERWIJS EN OPVOEDING n. „De Goddelijke Triologie" Goede Week-bijeenkomst op Drakenburgh Positie Nederlandse passagiersschepen Koningin weer op Huis ten Bosch ir-yf De Republikeinse troepen worden gedemobiliseerd. Als gevolg van de ontwapeningsovereenkomst op de Renville worden de verspreide contingenten der T.N.I, thans op bepaalde punten aan de demarcatielijnen gebracht; zonder wapens worden ze dan naar huis gezonden. Ziehier zulk een tafereel op West-Java. Intern. Federatie van Mannenafdelingen der K.A. voorgesteld Autosmokkelaar veroordeeld Weer hoog water bij Waalwijk Schoolstrijd in Tsjecho-Slowakije EEN RIETSCHEERDER AAN HET WERK Er is thans 'n zeer grote vra naar riet en de rietscheerd hebben dan ook moment' druk werk. In ons waterri; land is er wat riet betreft n teriaal genoeg. FEUILLETON door HARRIS BURLAND (Door onze medewerker Graaf Michael de la Bedoyere) TWEE OF BRIE weken geleden was ik in de gelegenheid een zeer langdurig gesprek te hebben met Z.Em, de Kardinaal-Aarts- bisschop van West-Minster. Het was een prive-gesprek en daarom is het niet de bedoeling er hier als zodanig een verslag van te geven. Maar een van de interes- santste trekken ervan is het aan- tal belangrijke onderwerpen, waarover Z. Eminentie mij sprak, niet alsof hij mij wilde raadple- gen, maar enkei omdat ze hem bezig hielden. Ze gaven mij een indruk van de bezigheden, die het leven vullen van de voornaamste katholieke figuur in dit land en het zal zeker geen kwaad kunnen als ik naar enkele ervan verwijs ten behoeve van de katholieke lezers in Nederland. „Genationaliseerde" artsen Het dringendst is op het moment ongetwijfeld de toekomst van onze katholieke ziekenhuizen in dit land. Volgens de wet op de Nationale Gezondheidsdienst, die deze zomer in werking treedt, zullen alle zie kenhuizen worden overgenomen door de regering en alle artsen wor den uitgenodigd am deel uit te maken van deze nationale dienst, die aan de gehele bevolking gratis medische behandeling zal verschaf- fen. U hebt misschien reeds gelezen van de vijandigheid van vele artsen, tegen het hele plan op grond van het feit, dat zij tot ambtenaren ge- maakt worden en hun gevoel van primaire verantwoordelijkheid aan de zieken en hun eigen onafhanke- lijkheid zullenverliezen. Van ka- tholiek standpunt bestaat het ern- stige gevaar, dat de afhankelijkheid der katholieke artsen van de ge- seculariseera'e staat hen in gewe- tensconflict kan verwikkelen tussen de richtlijnen van de staat omtrent bepaalde aspecten van medisch ad- vies en behandeling en de katho lieke leer in deze aangelegenheden. Daarom zijn de meeste katholieke dokters tegen deze wet. Katholieke ziekenhuizen Maar meer direct belangrijk is het lot van de katholieke zieken huizen. Zullen zij, wanneer de staat ze overneemt, hun katholieke ka- rakter en beheer behouden? De minister van gezondheid beweert van wel, maar hij weigert schrifte- lijke garanties te geven. Er bestaat zelfs geen garantie, dat de meerder- heid van het bestuur van een ka- tholiek ziekenhuis katholiek zal zijn. Wat moet de katholieke gemeen- 6chap in deze omstandigheden doen? Is zij bereid het risico te nemen af te gaan op de mondelinge toezeg- gingen van de minister en aldus grote sommen uit te sparen, die anders nodig zijn voor het onder- houd van de ziekenhuizen? Of moet zii trachten verontschuldigingen te vinden om de katholieke zieken huizen buiten het staatsplan te hou- den hetgeen niet gemakkelijk of zeker is en voort gaan met te trachten het benodigde geld te vin den? Dat is het dilemma, waarvoor de Kardinaal zich geplaatst ziet. Van zijn beslissing hangt ontzettend veel af. Ik kan me niemand voorstellen, die zulke zware verantwoordelijk heid graag zou delen. Schoolstrijd Dan is er de eindeloze scholen- kwestie. Hierin werd een compro- *nis bereikt tussen Kerk en Staat, maar het was een compromis in algemene termen. Het bracht voort- durende problemen mee, op het terrein der administratie en op een plaats hebben we het geval, dat katholieke ouders in staking gaan omdat de overheid niet bereid of niet in staatis aan hen recht te doen wedervaren. Behalve zulke problemen heeft men constante hoofdpijn van de moeilijkheid om de geweldige bedragen bijeen te krijgen, benodigd om te voorzien in het katholieke aandeel van nieu- we scholen, die kunnen voldoen aan de zeer hoge en dure norm, welke de staat eist. Echtscheidingsprobleem Plotseling wordt aan de Kardi naal de moeilijkheid voorgelegd om aan het gehele land katholieke lei- ding te geven in een of andere con- troverse, die in de pers sterk op de voorgrond is gebracht. Zo is er b.v. juist een uitspraak gevallen in het Hoogste Hof van het land, waarbij een nietigverklaring werd gewei- gerd van een huwelijk in het geval, waar beide partijen middelen had- den aangewend om geen kinderen te krijgen. In zijn uitspraak had de rechter gezegd, dat voortbrenging niet het eerste doel van het huwe lijk was! Natuurlijk werd de Kardi naal om zijn standpunt gevraagd. Hij moest snel de katholieke leer toepassen op een ingewikkeld geval, er daarbij aan vasthoudend, dat voortplanting een primair doel van het huwelijk was, maar van de an dere kant toegevend, dat het vonnis zelf juist was, omdat een ontbinding ook niet zou zijn toegestaan door een kerkelijke rechtbank in dezelfde omstandigheden, maar om andere redenen. Een andere keer is het weer nodig de belachelijke positie op te ruimen waardoor het aan de katholieken bij wet niet is toegestaan om in naam van hun hierarchie aan de Troon betuigingen van trouw aan te bie- den, omdat de titels van die hierar chie niet erkend zijn. Ik meen rustig te kunnen zeggen, dat dank zij het werk van de Kardinaal deze absur- diteit binnenkort uit de wereld zal zijn. De telefoon gaat en een ter dood veroordeelde legt zijn geval voor aan Zijne Eminentie en vraagt hem stappen voor hem te doen bij de autoriteiten. De Kardinaal luistert en overtuigt zich ervan, dat er in- derdaad aanleiding is iets te onder- nemen. Als gevolg van direct con tact met de autoriteiten wordt het vonnis veranderd in gevangenisstraf. Geen benijdenswaardige positie Dergelijke zaken kunnen in de loop van een enkele dag de aan- dacht vragen van de Prins der Kerk! We kunnen soms wel eens den- ken, dat de eer, die zo'n persoon te beurt valt en de diepe eerbied, waarmee hij wordt behandeld, de grote rol welkom en bemjdenswaar- riig maken. Misschien is het wel eens zo geweest. Nu is het in elk geval niet zo. Zware en voortduren- de verantwoordelijkheid rust in de moderne tijd op de regeerder en niet het minst op de regeerders in de Kerk. Ze zijn slechts mensen of- schoon hun eigen gebeden en die van anderen hen geweldig helpen. Het beeld dat ik van Kardinaal Griffin heb getekend, zou herhaald kunnen worden in het geval van vele andere kerkelijke autoriteiten. Zij verdienen ons gebed en onze sympathie. Ik ben Uw Kruisweg langs gegaan En zie Uw lijden, Heer. Gij ziet nfiij stilverwijtend aan. Uw stem daalt zachtkens tot mij neer: Bezie Mijn lijdend Aangezicht, Gestagen en verraden. Bezie Mijn Lichaam, gans cntwricht. Met wonden overladen. Bezie Mijn Handen, wreed doorboord En slag der geselriemen. Mijn woorden heb je nooit aanhoord. louw zonden zijn Mijn striemen. Hoor, hoe de mensen Mij vervloeken. Hoor, hoe zij razen tegen Mij. Mijn Naam schrappen zij uit hun boeken En lopen Mij voorbij. Ook jij. Mijn Zoon, heb Ik daarvoor geleden? Had Ik daarvoor Mijn Liefde veil? Heb Ik Mijn Vader niet gebeden Om jouw oneindig, eeuwig heil? Geef Mij je droomverloren dagen, De stilte van je eenzaam-zijn. Geei Mij je kleinheid in je klagen. A1 je zorgen, al je pijn. Wijd Mij het jagen van je bloed, Je felle hunkering Naar Liefde, rust en eeuwig Goed. Je bittere ontgoocheling En leg, Mijn Zoon, je zorgen stiL Om eer en ijdel streven. En geef je over aan Mijn WiL Begin een nieuw, een ander leven. 10 Febr. '48. GERARD PONSIOEN OUDERS, herinnert n het zich nog? We waren het er dan over eens, dat u verantwoordelijk is voor de opvoeding van uw kin deren. Laten we eerlijk zijn. Het werk, dat u door uw huwelijk zelf, vrij- willig, begonnen bent, zult u toch zelf moeten afmaken. En het is niet af, voor u met trots kunt zeggen: Mijn kinderen zijn groot. Ze staan op eigen benen. Ik heb er aan gedaan, wat ik er aan kon doen. Maarondanks al uw zorgen, zal het soms toch mislopen. Het valt b.v. niet mee, om het ego'isme uit uw kinderen te krijgen. Of de on- eerlijkheid. Of de hoogmoed. Of de koppigheid. Kijk maar eens rond, in de wereld van grote mensen. Toch zijn dat ook kinderen geweest, die een opvoeding hebben genoten. Een gedeelte van de narigheid, die u aagelijks ondervindt. is een gevolg van de niet-helemaal geslaagde (of de helemaal-niet geslaagde) opvoeding van de kinderen van 20 en 30 jaar geleden. Hoe zal dat zijn in het komende geslacht? Ouders, als u slaagt in de opvoe ding van uw kinderen, heeft u uw deel bijgedragen in de verbetering der wereld. Nog eensgemakkelijk is het niet! Gelukkig. U kunt rekenen op hulp. De H. Kerk zal u helpen. De school zal u helpen. De jeugdbeweging wil u helpen. Maar u moet zich er eerst van doordringen, welke geweldige in- vloed u kunt uitoefenen op de toe komst der maatschappij. Juist door uw kinderen. En dan een goed gebruik maken van uw hulptroepen. Zullen we de volgende keer weer eens verder praten. Misschien dat dan de aap uit de mouw komt Twee doktoren hebben te Amsterdam gedebatteerd over het vraagstuk van bevolking en van de geboorteregeling. De een was dr. C. van Embde Boas, de ander de bek'ende medicus-lite- rator, dr. Huddleston Slater. Te- veel kinderen in een gezin, zei de eerste o.a., brengt het bestaan en de gezondheid van de andere kinderen in gevaar tengevolge van de economische nood, omdat een steeds groeiend percentage van het huishoudbudget voor voedsel moet worden besteed. Dit zijn stokoude rationalistische argumenten, die veel op neo- maltusianisme lijken, wat de spreker zei te verwerpen. Dr. Huddleston verdedigde op schit- terende wijze de natuurwet en toonde dan, dat de economische moeilijkheden, die het gevolg kunnen zijn van het groeiend ki'.dertal, langs sociale weg moe ten worden opgelost, en niet met ongeoorloofde middelen, zoals de ander ze bepleitte, o.a. met een be' ep op de democra tic! Zelfs daar heerst het wan- begrip omtrent het wezen van de democratie. Wat zoudt u me- nen? Hebben de Pauselijke zend- brieven over het huwelijk (Casti Connubii) en over de maat- schappelijke orde en het vraag stuk van het rechtvaardige loon („Quadragesimo Anno") e-d., nog reden van bestaan, ja dan neen? Bestudering daarvan en practische toepassing, o.a. door afdoende morele en stoffelijke hulp voor de grote gezinnen, schijnt niet nog, maar veel meer o p n i e u w, dringend actueel! „Zou men armoe lijden om een mondje meer? Ach, waar men- sen strijden, helpt de Heer!" Tijdens de Goede Week zullen in de Kath. Volkshogeschool „Draken- burgh" nabij Hilversum (post Baarn) dagen worden georganiseerd ter geestelijke bezinning op het Paasfeest. De te houden voordrachten heb ben tot thema: „De Goddelijke Trio logie van lijden, dood' en verrijze- nis". De plechtigheden zullen worden geleid door de Eerwaarde Paters Carmelieten. Van de verschillende sprekers noemen wij Pater dr. Schoonenberg S. J. De lezingen worden afgewis- seld met uitvoeringen van muziek, zang en declamatie. De bijeenkomst vangt aan op a.s. Woensdagmiddag 24 Maart en ein- digt op Paaszaterdag des morgens te pl.m. 11 uur. De deelnemers(sfcers) vertoeven als interne gasten op Drakenburgh. Belangstellenden van alle gezindten zijn welkom. Inlichtingen aan het secretariaat van de Stichting: Landgoed Dra kenburgh post Baarn. Vrijdag. 13-2: Aldabi. 13-2 van Rotterdam te Rio de Janeiro ver- wacht; Alhena. TeneriffeRotter dam, pass. 12-2 Madeira; Balanipa, RotterdamBatavia, pass. 10-2 So- cotra; Bali, 12-2 van Penang te Sin gapore; Boissevain, 12-2 van Santos te Rio de Janeiro; Limburg. 12-2 v.m. van San Francisco te Makas sar; Maaskerk. 12-2 van Le Havre naar Antwerpen; Oranje, Java Amsterdam, 12-2 bij Sabang; Tawa- li. BataviaAmsterdam, pass. 12-2 Finisterre; Westland, Amsterdam Rio de Janeiro, pass. 12-2 Fernando Noronha; Zuiderkruis, 12-2 Algiers naar Rotterdam. H. M. de Koningin heeft Vrijdag weer haar intrek genomen in Huis ten Bosch te 's Gravenhage. Omstreeks vijf minuten voor half een arriveerde haar auto, die geen koninklijke standaard voerde en waarin H. M. geheel alteen had plaats genomen voor het bordes. -•>-- V'4 J* rasafegaiffiaKaA Met de regelmaat van een uur- werk volgen de schilderjjen-ten- toonstellingen in het Stedelijk Mu seum te A'dam elkaar op en wel in een dergelijk tempo, en met een zo grote verscheidenheid, dat het zelfs de kunstliefhebber, die jaren- lang naar een dergelijke mani- festatie heeft uitgezien, af en toe wel moet duizelen. Twee, soms zelfs drie tentoonstel- lingen tegelijk, stellen de bezoeker van het Museum vaak voor een moeilijke keus. Met de expositie, welke de „Vereniging tot het vor- men van een openbare verzame- ling van hedendaagse kunst" heeft ingericht, is het wel enigszins an ders gelegen. Wij krijgen hier een overzicht van de Nederlandse schilderkunst van de laatste honderd jaar. Een keur- collectie van de beste werken, die op een duidelijke wijze aantoont de ontwikkelingsgang, niet van iedere schilder apart, maar in ieder geval toch van onze nationale schilder kunst. Met een stijgend gevoel van trots doorlpopt men de zalen, waar ruim vierhonderd en vijftig werken zijn samengebracht en waar wij een indruk krijgen van de verbazing- w'ekkende hoeveelheid schilderstuk- ken, die in de loop van deze laatste eeuw vervaardigd zijn. Men kan er grotendeels de opkomst zien van de Haagsche school, met bekende na- men als Jozef Israels, de gebroeders Maris, Bosboom, met toen opkomen- de figuren als Bauer, Breitner en Suze Robertson. Een hele zaal is gewijd aan het werk van Breitner, Willem Witsen is goed vertegen- woordigd, terwijl wij ook met Weis- senbruch, Mesdag en Mauve als het ware worden geconfronteerd. Het aantrekkelijke van deze verzame- ling is wel, dat men zich, globaal genomen althans, op min of meer bekend terrein begeeft. Namen als Toorop, Willem van Konijnenburg en van Gogh, alsmede een Floris Verster en een Jan Sluyters, waar- van enkele zeer mooie, warm ge- kleurde olieverven aanwezig zijn, klinken toch ook de meeste leken vandaag de dag niet meer onbekend in de oren. Dat ook werken van Franse schilders, van invloed op on ze Hollandse meesters, bijeenge- bracht zijn, is voor de meer op dit terrein thuis zijnde liefhebber een attractieve bijzonderheid. L. S. Te Londen plofte een klein vliegtuig in een straat neer. belandde op de voorkant van een trolleybus en verwoestte een fa- brieksmuur. Een na- bijzijnd restaurant, vol mensen. werd op een haar na gemist. De beide inzittenden van het toestel kwa- men om en zeven an dere personen wer- den gewond. (Van onze speciale verslaggever) IX (slot) Wat blijft er na al de cijfers en berekeningen nog over, om waar te maken, wat de Minister van Land- bouw als slagzin proclameerde „Ne- derland is een goedkoopte-eiland?" Nog voldoende, om als eindconclu- sie te kunnen zeggen, dat dit ook zo is, ondanks de zorgen en moeilijk heden, die ons dag en nacht kw€?- len. Want zolang in andere landen de inflatie dreigde of een feit wordt en zolang vlak bij ons voor de doodgewone levensmiddglen bijna twee maal zoveel moet worden be- taald. als dat hier het geval Js, blijft de Minister gelijk hebben, ook al halen wij er onze schouders over op. Alleen de typische geest van ambtenarij zal moeten veranderen en de kleine bekrompenheid. die niet verder gaat dan eigen porte- monnaie en eigen voordeel. Dat alles beheerst nog veel te veel ons eco- nomisch leven, zowel van overheid als van particulieren, terwijl als ergste soort kwaad nog bepaalde groepen in de economie de alleen- heerschappij voor import en uitvoer opeisen. Dat alles laat de grote machine van de gemeenschap, die Nederland heet, nog veel te stroef draaien en als dat niet verandert, moeten er brokken komen. Er zijn gelukkig nog industrielen en personen in de agrarische groe pen, die verder willen kijken en die zelfs nu nog met een reeel idealisme zijn bezield, om ons land weer tot een gezonde economische gemeenschap te maken. In hoeverre zij kans van slagen hebben zal voor een groot deel afhangen van een juist begrip bij iedereen over de toestand, zoals die op het' ogenblik is. Aldus spreken onze idealisten en wie kan hen .ongelijk geven; nie mand immers, ook de gewone man in de straat niet. Het pleit voor de gezonde kijk op de gang van zaken, die de doorsnee man-uit-de-straat heeft, want hij geeft met evenveel woorden toe, dat het van iedereen afhangt, hoe het er over tien jaren in Nederland zal uitzien. Al klaagt hij en te- recht over het schandelijk ver- schijnsel, dat de nationale armoede niet evenredig over iedere bevol- kingsgroep wordt verdeeld. Fiscale recherche, economische politic, opsporingsdiensten, cor- ruptie-vervolgers en meer derge lijke instituten ten spijt zijn er nog veel te veel personen (offici- eel en niet-officieel), die dag en nacht om het gouden kalf dansen, tot ze moe-gedraafd zichzelf in zalig-niets-doen terugtrekken en zich ieder ogenblik kromlachen om die „humoristische kranten, die het zo goed menen, maar de plank altijd misslaan." Ook deze opmerkingen werden opgevangen, maar voor deze gewe- tenloze materialisten bestaat jam mer genoeg geen bijzondere rechts- pleging en het enigste wat hen be- schermt is het oer-gezonde Neder landse spreekwoord „als je in de modder roert, gaat het stinkfen." Van dat soort heeft men ongeloof- lijk veel hinder, wanneer men eer- lijke voorlichting vraagt voor het grote publiek en dat juist maakt, dat er geruchten onder de massa ko men, die kant noch wal raken. Is hier geen taak weggelegd voor onze volksvertegenwoordiging, om maatregelen te eisen tegen alles wat corruptie, (ook morele corrup- tie) omkoperij, belastingontduiking en zelf-verrijking heet? Zonder idealisme is er niets te bereiken en zonder vechten nog minder. Het is en blijft nu eenmaal een schandaal, dat er groente naar de mestvaalt gaat, maar!!! hier ligt niet alleen de schuld bij de rege ring en het is en blijft treurig. dat iemand met wat meer geld vol doende textiel, auto's, fietsen, schoenen (noem maar op) kan kopen. Maar nogmaals!!!, dit is niet uitsluitend de schuld van de ambtenarij en de regering. Iedereen die met een beefje ver- stand de maatschappij beziet, weet, dat de schuld bij alle lagen en stan- den van het volk ligt, omdat de dans rond het gouden kalf nog altijd als een prachtig feest .wordt be- schouwd. Men behoeft niet eens aangesloten te zijn bij de vele menslievende, godsdienstige of politieke verenigin- gen, om te zien, dat naast de schreeuwende ellende de rijkste pe- danterie en het grofste parvenisme wandelt. Zolang dat zo blijft helpen geen publicatie's over land- en tuinbouw of over de ijver, die er in de indus- trieen heerst. Wij hebben met vreugde in ons de Vele gegevens links en rechts door het land verzameld, maar daarnaast jammer genoeg ontdekt, dat er bij ons alleen een grote schuld ligt, dat het nog steeds niet is, zo als het moest zijn. Daarom is er over de gehele linie samenwerking nodig, waar hoog en laag bij ieder onderhoud om vroeg!! En tegen al degenen, dit? zeggen: het gaat niet. zeggen al die reele idealisten: „Het gaat wel."!!! Al is Bbt dan ten koste van ons eigen gouden kalf. Want, blijven we dansen rond dat perfide materialisme, waar de ge hele wereld van bezeten is, dan zal de geschiedenis met bitterheid over deze generatie oordelen. T. v. d. H. De landelijke voorzitter van Katholieke Acrtie voor Mannen Italie, Prof. Luigi Gedda, heeft c schrijven gericht tot alle nation besturen der Kath. Actie-organi ties voor Mannen, waarin hij n het oog op het komende Heilig J; in 1950 voorstelt, dat alle nation organisaties der Kath. Actie v< Mannen zich zullen verenigen in f internationale federatie. - Deze internationale samenwerki zal dan tot doel moeten hebben, een algemene, eensgezinde en da door krachtige actie te komen verdediging en verbreiding van grondbeginselen van het Christ) dom betreffende Kerk, Gezin Arbeid. De richtlijnen voor deze ac zullen worden vastgesteld tijd< een bedevaart "naar Lourdes in S< tember van dit jaar, waartoe a mannen der Katholieke Actie o? de gehele wereld zullen wore uitgenodigd. De 23-jarige Haarlemmer C. Boe ma is door de Haarlemse rec Bank veroordeeld tot drie jaar j vangenisstraf met aftrek van vo< arrest wegens diefstal en eland tiene uitvoer van auto's. Hii stal dertjental wagens in Utrecl Heemstede en Baarn en vervoei deze naar de LimburgsBelgisc erens. waar ze werden overgenom door aldaar wonende medeplich gen, die ze voor hoge prijzen Belgie verkochten. Opnieuw zijn de buitenpold< van Waalwijk tengevolge van hoge waterstand onder water ge pen De uiterwaarden van de Be? se Maas staan eveneens weer blat Naar wordt gemeld, wast het wa nog. Het Tsjechoslowaakse Episcop: zond een memorandum aan de re; ring, waaraan wij het volgende o lenen: „Ter. gelegenheid van de Bissch( penconferentie in de herfst van 1! werd aan de regering een memor; dum overhandigd, waarin 'n rec vaardige en democratische oplossi van de schoolkwestie geeist we Tot heden bereikte ons geen a woord. In Mei van het jaar 1! werd een resolutie uit het Manif van de katholieken overhandigd, ook op deze resolutie kwam ge antwoord. In onze gemeenschap) lijke herderlijke brief legden wij nadruk op onze bange verwacht gen. waarmede wij de voorbereidi van de nieuwe Schoolwet volgd' Ook op deze brief kwam geen woord." In het vervolg van dit- memor; dum wordt er op gewezen, dat regering geen plechtige belofl mag verbreken en de Staat democratie bij het buitenland discrediet brengen. De bisschoppen waarschuwen regering geen Kultuurkampf te o keenen en de vruchten van zov offers niet te vernietigen. die n het bloed van hen. die leden stierven voor de binnenlandse vre bezegeld zijn., 34. Hij aarzelde." Hij was er volsstrekt niet op gesteld. haar te vertellen, waar hij het gekregen had. „Ik heb het op het strand van 'n verlaten eiland gevonden, waar ik schipbreuk geleden heb". „Ja.... ja.... ga door!"* zei ze gejaagd. ..Dat is alles", antwoordde hij. ..Waaarom vraag je dat zo?" Ze liet zijn arm losr en verwij- derde zich enige schreden. Maar opeens kwam ze terug. ,.Ik zal het je vertellen", zei ze zachtjes, „dan vertel jij me mis schien alles wat je er van weet. Die halve penning heb ik nooit tevoren gezien.... maar de schakels van die armband.... die zijn indertijd van mij geweest! Mijn voorletters staan er nog op.... en ik gaf hem zelf.... aan mijn man." „Je man?" riep Trega verbaasd uit. „Ik wist helemaal niet, dat je getrouwd was geweest!" „Toch is het zo, maar mijn man is acht jaar geleden op reis ge gaan en hij is nu dood. Op zee verdronken. Toen heb ik mijn meis- jesnaam weer aangenomen. De zij ne was niet eervol meer." Tregat stond als uit steen ge- houwen. Alle eigen ellende was voor het ogenblik vergeten. Als een stroom van vuur drongen de woor den der vrouw in zijn hersenen en hij kon aan niets anders denken dan aan dat ene, verschrikkelijke feit. waarom alles draaide. Het was onbegrijpelijk afschuwelijk. „Haar man!" mompelde hij in zich zelf. „Haar man! Grote hemel!" Ze kon zijn gelaat in de duister- nis niet genoeg onderscheiden, maar ze hoorde toch zijn gemompel. „Ja, mijn man...." zei ze lang- zaam en met moeite. „Zeg me nu. waar je die armband gevonden hebt En de waarheid.... de voile waar- heid hoor!" Hij kon geen woord uitbrengen. Eerst na een poosje zei hij op een toon van het diepste medelijden. „Ik vond hemaan de arm van een lijk". ..Gelukkig!" zei ze met nadruk. „Ik dank de hemel, dat hij dood is" Tregat huiverde en schudde haar hand ruw van zijn arm. .Ah.... je veracht me", riep ze heftig. „Je vindt, dat ik er bedroefd om moest zijn. Maar die man heeft mijn hele leven verknoeid! Acht jaar lang heb ik geweten. dat hij dood wasmaar nu heb ik het zekerste bewijs! Daar ben ik de he mel.... Grote goedheid.wat is dat....? Vlug, jongenwe heb ben onze tijd verpraatgauw.. gauw verberg jeo!het is te laat. Tregat wendde zich om en zag enige lichtjes dwalen, die in hun richting bewogen. Zijn uitweg naar het pad over de heuvels was afge- sneden. Tegelijkertijd hoorde hij riemslagen en het schurem van een boot over het kiezel van het strand en kwamen enige mannen van de andere kant ook aan. Hij was om- singeld. HOOFDSTUK XIII In de mazen van het net Een enkel ogenblik stond Tregat besluiteloos. Hij dacht niet aan Zichzelf, maar aan de vrouw, die gekomen was, om hem te redden en die nu onder verdenking van medeplichtigheid zou komen. Hij draaide zich om en greep haar arm ruw beet. ..Schreeuw!" zei hij fluisterend. „Schreeuw hard, zodat ze je goed horen! Gil. alsof je in doodsangst bent! Gauw!" Ze zweeg. „Drommels, schreeuw dan toch!" beval hij ruw en hij kneep haar zo hard in de arm, dat ze een gil van pijn uitte. Daarop holde hij haastig van haar weg, alsof hij na een poging tot moord wilde ontvluchten. Het kwam er niet op aan, welke kant hij uitliep. Aan de ene zijde was de hoge klip; aan de andere de zee met twee bo ten; voor en achter hem de donkere gedaanten van zijn vervolgers. Hij liep snel op de man nen, die uit de boot gesprongen waren, toe en bleef vodr hen staan. „Wat willen jullie van me?" vroeg hij bedaard. „Laat me dooi>!" Hij zag enige geweerlopen op zi ih der manr gericht, maar geen kwam op hem af. „Laat me door!" herhaalde „Ik ben Eric Tregat en jullie dej beter, me niet in de weg.te staa „We zullen het toch doen!" een stem en het bleek Jean Val) te zijn. De anderen grinnikten Tregat's bloed begon te kok Hij dacht er aan. hoe hij veerti dagen geleden die man het lev gered had. „Jullie zijn gek!" schreeuwde 1 Jullie zitten de verkeerde acht na! Laat me voorbij!" Weer grinnikten ze. Toen kw; hij met gebalde vuisten op hen Hij wist, dat het verloren spel v en ontsnapping onmogelijk. mannen zouden wel niet durv schieten, zolang hij tegenover t stond. uit vrees hun makkers, van de andere kant kwamen. te ken, maar zodra hij voorbij zijn, konden ze hem gemakkel een salvo nazenden. Het zou dan wonder zijn, als hij niet gera; werd. Hij begreep volkomen. dat hem eerder zouden doden, dan ten ontsnappen. En daarom vlcj hij op hen af, om voor het laa dan nog maar eens flink te vec ten en zijn leven zo duur mogel te verkopen. De mannen, overtui van hun meerderheid van twa tegen £en, bleven van schaan staan, waar ze stonden. Hij sic er twee tegen de grond. maar da op vielen zes anderen hem op 1 lijf, om hem tegen de grond te ki gen. Hij wierp er met iedere ha een van zich af. zodat ze tegen grond terecht kwamen en sloeg woest om zich heen, dat de ove gen terugdeinsden. (Wordt vervolg

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3