1 N MM SI Marshall dringt aan op spoed bij het debat over zijn plan Marine door minister Fievez verdedigd !s vrije artsenkeuze onmogelijk? NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdog 14 Februori 1948 PAG. 5 H i In zijn functie van voorzitter der Nationale Demobilisatieraad bracht Z.K.H. Prins Bern^ard een bezoek aan Werkspoor te Am sterdam, waar hij de diverse opleidingsscholen bezichtigde, waar gedemobiliseerde militairen eventueel te werk gesteld kun- nen worden. Tijdens de rondgang over de fabrieksterreinen. Een groot strateeg en een goed verteller Kon. Mil. Academie blijft te Breda Niet tevergeefs Verliezen Neder landse strijdkfachten Moordenaar van A. M. de Jong gearresteerd Grote brand in Utica Het Congres doet er te long over r Geheime bespreking te Berlijn TUSSEN AMERIKA EN RUSLAND Katholieke Actualia V_- Geen herwaardering textielgoederen? Nederlands motorschip gezonken K.F.C. FILMKEURING RAAD VAN ZIJPE Raad tegen B. en V/. Brand in Parijse voorstad Blijft de Valera aan? J Langs de Nederlandse kust is men met man .en macht bezig om de bunkers op te ruimen, die nog overal in de duinen staan, teneinde het badseizoen te kunnen openen op waardige wijze zonder herinnering aan de Duitse overheersing. Opname tijdens het opblazen van een grote bunker aan ons strand. Welk weer morgen? Marktberichten Familieberichten GEVRAAGDECHTPAAR I.e. A. KERSSEMAKERS Orthopaedisch Chirurg Alkmaar Advertenties Gevestigd: G. N. Kruisheer en A. Rijnberg, Tandartsen VEEL vreugde hebben de marine- mannen beleefd van het vervolg van de behandcling van hun be- groting In de Tweede Kamer, waarbij minister Fievez, die ad interim deze portefeuille beheert, het woord voerde. Zij waren weer op de publieke tribune, de bra- niekragen en de officieren en zij luisterden met smaak naar de uiteenzettingen die deze minister van oorlog, als een goed vakman gaf van hun marinewapen. Daar kwamen hele strategische scenes bij te pas, de ministei? raak- te vol vuur en gesticuleerde toen hij het had over de reden waarom wij vooral in onze smaldelen, die wij zullen bouwen, al moet het dan .oorlopig maar bij een zo'n forma- tie blijven, de kruisers niet mogen vergeten. Koos Vorrink, die, zoals uit ons vorig verslag is gebleken, in de op- positie was, zat stil in een hoekje van de Kamer te luisteren, terwiji de minister bezig was aan zijn ma- ritieme avonturenroman. Nadat hij de Kamer had meegevoerd op een van die dappere tochten die de marine onder de oorlog in gealli- eerde dienst geregeld heeft gemaakt ter bescherming van convooien, schilderde hij ons een aanval van vliegtuigen en een beschieting met zwaar scheepsgeschut op zo'n tocht en men kon geen greintje militaris- tisch bloed in zijn aderen hebben, maar dat men beter geen smaldeel aan de vloot kan toevoegen, dan een waar geen kruiser in voorkomt, dat was na dit betoog een waarheid waar geen Koos Vorrink meer iets tegen in te brengen had. De minis ter richtte zich daarna tot Vorrink persoonlijk en nam hem voor het oog van de Kamer mee langs de paden van een onweerstaanbare maritieme logica om daar te komen waar hij hem hebben wilde. „Ook wanneer ik legeronderdelen moet vormen om ze straks in inter- nationaal verband onder te bren gen, zal de geachte afgevaardigde inzien, dat ik met een onderdeel, in De Kon. Militaire Academie zal te Breda blijven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de leger- autoriteiten de K.M.A. naar een ander gedeelte van het land over te brengen, omdat de terreinen en gebouwen van de Academie te Breda niet geschikt geacht wer- den voor de eisen, die aan een moderne opleiding worden ge steld. Bovendien werd het wenselijk ge acht de toekomstige officieren in de nabijheid van een grotere stad onder te brengen, om hen daardoor in de gelegenheid te stellen in voortdu- rend contact te blijven met de uitin- gen van het culturele leven.Toen bekend werd, dat de minister van oorlog voornemens was de K.M.A. te verplaatsen, stak, zoals bekend, een storm van protesten te Breda op. De legerautoriteiten bleken niet ongevoelig voor de argumenten, die pleitten voor het behoud van de K.M.A. te Breda. Bovendien zou tengevolge van financiele moeilijk- heden de nieuw te bouwen acade mie zeer waarschijnlijk eerst in 1952 betrokken kunnen worden. De mi nister van oorlog trad daarop in onderhandeling met het gemeente- bestuur van Breda, dat reeds dade- lijk bereid bleek offers te brengen, om de K.M.A. voor Breda te be- houden. JAAR IN JAAR UIT wordt tel- kens opnieuw in de liturgi- sche tijdkring de genade van God, welke Christus als Midde- laar voor ons heeft verworven, ons aangeboden. Nu zijn we de Vasten begonnen, een tijd van boete en versterving, van bezin- ning en geestelijke verdieping. God geeft ons weer een kansZal het misschien de laatste zijn? Wie durft zich de dag van mor- gen, het volgend jaar voorspel- len? Hoe vluchtig is het leven, hoe kort deze zichtbare wereld! De ernst van deze aedachte moge ons nu eens een ogenblik doordringen. Gaan wij de genade van God weer achteloos en zor- 9eloos voorbij? Wezen we niet oppervlakkiglichtzinnig, dom. St. Paulus vermaant morgen, geen bodemloos vat, zonder in- houd te zijn, Niet tevergeefs mag dit aanbod van God aan ons zijn. Het is het noogsie waar het om gaat, het enig belangrijke en noodzakelijke. Het enige dat blijft. MARCUS casu een smaldeel, moet komen dat die naam waard is. Wanneer onze Irene-brigade nuttig werk heeft ver- richt in samenwcrking met de geal- lieerden. dan deed zij dat omdat zij een hecht team van Nederlandse mannen was, waaraan geen onder deel ontbrak. In een smaldeel hoort een kruiser thuis, dus bouwen wij die kruisers. Een is er al van sta- pel gelopen en de tweede volgt nu binnenkort. Hier heeft u de foto van de „Zeven Provincien". En Koos keek zijn ogen uit en nam, met de Kamer de begroting aan. Zo goed had de minister ge- sproken, dat zelfs de communisten vergaten aan te lat'en tekenen, dat zij geacht werden tegen te hebben gestemd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. P. H. Kolen uit Breda, ge- sneuveld 2 Februari 1948. Sold. J. C. P. W. Peters uit Den Haag. Overleden tengevolge van oorlogsverwonding 4 Febr. 1948. Serg. A. Bakelaar uit Rotterdam. Overleden 6 Febr. 1948 tengevolge van oorlogsverwonding op 15 Dec. 1947. Kon. Ned. Indisch Leger: Serg. infanterie S. P. Buik uit Rotterdam, gesneuveld 2 Febr. 1948. Sold, infanterie Samsidi uit Ned. Indie. Gesneuveld 29 Januari 1948. Mad. sold. 2e kl. inf. Djoni uit Ned. Indie. Gesneuveld 31 Januari 1948. Kon. Marine: Geen verliezen gerapporteerd. Het „Vrije Volk" meldt, dat de ontsnapte S.S.'er Ton van Gog, die te zamen met de ge- detineerde S.S.'er B. D. Bernard in October 1943 de schrijver A. M. de Jong laaghartig ver- moordde, in Spanje gearesteerd is. Zijn uitlevering is door de Ned. regering gevraagd. Door het onderscheppen van corres- pondentie van van Gog met zijn vrouw, kon men tenslotte zijn adres achterhalen! NEW YORK. 13 Febr. (AP). In een huis van twee verdiepingen is brand uitgebroken. Vijf en twintig personen werden door het vuur in- gesloten. Drie uur na het uitbreken van de brand werden er nog 11 vermist. De muren stortten in v6or het grootste deel van degenen, die zich op de tweede verdieping be- vonden. had kunnen ontsnappen. Zeven personen wisten zich te redden. Onder deze bevonden zich drie leden van een gezin, die na zware brandwonden te hebben op- gelopen van de tweede verdieping sprongen. MARSHALL heeft gisteren voor het eerst in het openbaar zjjn hezorganeid gcuit over de lang- zame vorderingen van het debat over de hulpverlening in het Congres. Hij vreesde, dat de fun- damentele oogmerken van het plan wellicht zullen worden ver geten. Het Amerikaanse volk ziet zich tegenover de grootste beslis- sing in zijn geschiedenis geplaatst, terwiji het nog niet weet, wat het moet doen. Het plan, zo vervolgde Marshall, vormt een geweldige poging tot constructief leiderschap. Het zal, indien het wordt aangenomen, be- horen tot de grote historische on- dernemingen in de annalen van de wereldbeschaving. De gevolgen van zijn succes of mislukking zullen het voortbestaan van de wereld, waarin democratie, individuele vrijheid, economische stabiliteit en vrede ge- handhaafd kunnen blijven, bepalen. Na er op gewezen te hebben, dat de Sovjet-Unie en haar communis- tische Geallieerden de na-oorlogse crisis hebben trachten te exploite- ren, teneinde een controlerende in- vloed in geheel Europa te verkrij- gen, zei Marshall, dat indien men 't hulpprogramma niet uitvoert, men verwachten kan, dat West-Europa onder dezelfde controle komt als thans in Oost-Europa wordt uitge- oefend. Maar niet alleen in West-Europa, ook in alle gebieden rond het Euro- pese vasteland zou een mislukking van het plan een „betreurenswaar- dige terugslag" teweeg brengen. Uit zuiver geografisch oogpunt bezien zou dit betekenen, dat het midden- Oosten en het gehele gebied der Middellandse Zee hier onmiddellijk bij betrokken zullen zijn. De positie van de Britse eilanden en de gehele De ..Catholic Herald" ven van een interna- thans zijn plaats in- meldt, dat Kardinaal tionaal vaktijdschrift genomen in de rij Griffin, primaat van voor missieweten- der missionerende Engelend en mgr. schap. Het tijdschrift landen. Uit de Ar- Doubleday, bisschop draagt als titel „Pau- gentijnse provincies van Brentwood, zich lus" en komt vier van het Goddelijk achter de katholieke maal per jaar uit. Woord vertrokken ouders van Barking Tijdens de uitzending tijdens de laatste ja- hebben gesteld, die van godsdienstoefe- ren meermalen ver- sinds September j 1 ningen door radio schillende missiona- weigeren hun kinde- Munchen treden rissen naar de over- ren naar niet-katho- steeds meer bisschop- zese gebieden, zodat lieke scholen te zen- pp" als ;jprekers °p' thans reeds 30 Ar- den. n Het bestuurs- Tljd|Ils_1de Nachtmis gentijnse Paters van comitlder Italiaanse op 25 Dec- J-1 sprak Ste*1 m de missies, Katholieke Actie heeft -J best, dat een geweldige invloed op de stabiliteit van de wereld en de wereldhandel heeft uitgeoefend. zou dan hiervan de critieke terugslag gevoelen. WASHINGTON, 13 Febr. Reuter Van gezaghebbende zijde te Was hington wordt vernomen, dat het State Department in het bezit is van een volledig verslag van een onlangs gehouden geheime bijeen- komst te Berlijn, waarop belang- rijke kwesties tussen de V. S. en de Sovjet-Unie door een woord- voerder van elk land werden be- iprCen. De betrokken woordvoerders, zo wordt vernomen, waren Robet Murphy, politiek adviseur van ge- neraal Lucius Clay en een niet met name genoemde adviseur van maar- schalk Sokolofski. Tot de problemen, die werden be- sproken behoren o.m. het plan- Marshall, de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk. de handel tussen West- en Oost-Europa en aanverwante vraagstukken. De bijeenkomst werd bijeenge- roepen op initiatief van de Sovjet- Unie. Gezaghebbende kringen te Washington onthouden zich voor- zichtig van het trekken van alge- mene conclusies of van het bou wen van verwachtingen op de bij eenkomst. 3 de gouden medaille dezer organisatie toe- gekend aan de beken- de Italiaanse wielren- ner Gino Bartali. Tal van vaklieden. leden van de Kolping- verein te Keulen, heb- mgr. Aloysius Munch, ten. heeft Brazilie ben een actie op touw Apostolisch Visitator m bet bijzonder op de gezet voor het ver- in Duitsland; op Philippijnen, werk- schaffen van woon- Driekonlngen sprak zaam zijn. Op het rulmte aan dakloos mgr. M. Buchberger, Genera al Kapittel geworden burgers. Zij Bisschop van Regens- van tiet Gezelschap houden daartoe geen burg. Op Maria van bet Goddelijk propaganda- of pro- Lichtmis sprak dr. S. w°°rd (Steyl) te Ro- testvergaderingen, Landesdorfer. Bis- me' werd vastgesteld, doch helpen in hun schop van Passau en dat de Congregatie vrije tijd gratis bij 't op le Paasdag zal door. de oorlog en het oprulmen van puln en Mgr. J. O. Kolb, Nazisme ongev. 1000 't herstellen en weer Aartsbisschop van priesters heeft verlo- bewoonbaar maken Bamberg spreken. ren. Buiten de verlie- van ingestorte huizen Door het vertrek zer> .die onmiddellijk of van gedeelten naar de missies van door de oorlog wer- daarvan. Het Ame- 10 Braziliaanse pries- den veroorzaakt, heeft rikaanse militaire be- ters van het Gezel- ook de sluiting van stuur heeft aan de schap van het Godde- de scholen der con- uitgeverij Kemper te lijk Woord 1 Steyl), gregatie door het na- Waibstadt b. Heidel- en het voor dit jaar zibewind grote scha. berg toestemming ge- voorziene vertrek van le berokkend aan de geven tot het uitge- 5 Braziliaanse Jezuie- roepingen. Lwi HET WERF.LD- GEBEUREN IN KRINGEN van textielfabri- kanten is men van mening, dat per 1 April a.s. de puntenwaardering van textielproducten lager zal wor den gesteld. Naar wij echter van de zijde van het departement van Eco nomische Zaken vernemen is deze verwachting ongegrond. In de pun tenwaardering, zoals deze in Sep tember j.l. is bepaald zal voorlopig praktisch geen verandering worden gebracht. De mogelijkheid blijft al- tijd bestaan, dat aan een enkel arti- kel een andere puntenwaarde wordt toegekend. Of deze kleine correcties juist per 1 April a.s. zullen komen valt thans nog niet te zeggen. Het Nederlandse motorschip „Wo- ta", van 148 ton, is Vrijdagmorgen vroeg in de Deense wateren nabij het eiland Loaland gezonken. Het schip was tegen het Deense 238 ton metende schip „Albans" opgevaren. De kapitein J. Holwerda, met vrpuw en kind en de bemanning van drie koppen. werden aan boord van de ..Albans" genomen, waarna de „Wota" is gezonken. De opvaren- den bevinden zich op het ogenblik- in Nakskow (Denemarken) en zul len spoedig naar Nederland tejjug- kekren. Over de oorzaak van de aanvaring is nog niets bekend. ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater: ..Jungle koningin", 14 jaar; Cinema Americain: ..Haven der Verleiding", 18 jaar; Harmonie: ..Hoogste Roem", 18 jaar; Victoria: ..Eiland Prinses", volwassenen. DEN HELDER: De Witte: „Boe- melstudenten", alle leeftijden en „Mexicaanse Rovers", 14 jaar; Ti- voli: ..Gevangene van het Verleden" alle leeftijden. HOORN: Winston Theater: „Lu- miere de Paris", 14 jaar; Victoria: „De zevende misdaad", 18 jaar. SCHAGEN: Royal: „49ste Para- lel", 14 jaar. BERGEN: De Rustende Jager: ..Zeebonken", alle leeftijden en ..Langs vergeten wegen", 14 jaar en „De Rode Pimpernel", 14 jaar. ENKHUIZEN: Munt: ..Duizend en een nacht", 18 jaar. MEDEMBLIK: Scala: ..De patient verdwijnt", 18 jaar en „Kop op, en lach", alle leeftijden. BREEZAND: Apollo: „De Vai- strik", alle leeftijden en „De Rode Pimpernel", 14 jaar. NOORD-SCHARWOUDE: Tivoli: „En toen kwam Jones", 14 jaar en ,.De Pantserklauw", 14 jaar; Con cordia: „Dik Trom en zijn Dorpsge- noten". LUTJEBROEK: City: „Aino", 18 jaar. Op Vrijdag de dertiende sprak Burgemeester Breebaart het wel- komstwoord tot de voltallige raad van Zijpe, die zich 's middags te half twee in het Raadhuis had ver- zameld voor het behandelen van een zeer omvangrijk programma. Hij sprak de wens uit dat de ver- gadering, desniettemin, vruchtbaar zou zijn. Hij kon mededelen, dat de verho- ging van de jaarwedde van de amb- tenaar van sociale zaken van f 1000 op f 1200 was goedgekeurd. Op het voorstel van Ged. Staten om Secretaris en Ontvanger te la- ten delen in de gratificatieregeling, en kinderbijslagregeling werd z.h.st. goedgekeurd. Het raadsbesluit tot verhoging van het salaris van de gemeente- bode had evenwel geen genade ge- vonden in de ogen der Hoogmogen- den. Zij stelden een andere regeling voor, die de heer Mosk eerder na- dan voordeel zou opleveren. Zonder tegenstand werd vervolgens beslo- ten, om het deel der Slikkerdijk te Oudesluis, dat zo bijzonder geschikt is gebleken voor volkstuintjes, we- derom in te huren voor f 130,per jaar. Evenzo ging het met het voor stel om alvast f 1000 uit te trekken, voor het laten maken van een ont- werp voor een hotel-restaurant te Petten. Het is de bedoeling dat zo- wel de gemeente als V.V.V. in een dergelijk gebouw kapitaal steken. Voorzitter vreesde hiertegen geen overkomelijk bezwaar van de zijde vap Ged. Staten. De artsenkwestie. B. en W. legden de raad een ge heel nieuw concept instructie voor de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst voor. Maar als zij hadden gemeend, dat dit zonder meer zou worden aanvaard, dan hadden zij zich schromelijk vergist. Integen- deel, van bijna alle kanten rees te gen het voornemen van B. en W., om alleen de doktoren Verheul en van Sloten te belasten met de ar- menpractijk, een uiterst fel verzet. Het kon z.i. wel zijn, dat de In- specteur voor Vclksgezondh-;id niet voor de inschakeling van Dr. Brandt zou zijn, maar, meende de heer Hooij, die gaat af op de mening van B. en W. en die was. dat wisten we vooruit, vierkant tegen de raads- meerderheid. Het betoog v'ar. de Burgemeester, waar deze aanvoerde, dat aan Dr. v. Sloten zijn zeer hoge salaris van f 2095,zomaar niet kon worden onthouden, ook al had deze een sterk verminderde armenpractijk, mocht z.i. wel steekhoudend zijn, maar de wens van te burgerij van Schagerbrug om niet langer naar 't Zand of St. M.iartensbrvg le moo ten voor geneeskundige hulp, was dit niet minder. Nu is het salaris van dr. Verheul reeds bijna tot d® helft teruggebracht, van hetgeen zijn voorganger Dr. Boerma gcr.oot. Kon die andere helft dr. Brandt nu niet ten goede komen? Ook de heer de Wit (KVP) acht- te het gewenst, dat de, Schager- bruggers bij hun eigen arts terecht kunnen. Voorzitter achtte het invoeren van een vrije artsenkeuze absoluut onuitvoerbaar, omdat ook doktoren uit Schagen, Warmenhuizen, Julia- nadorp en meerdere omliggende plaatsen, in Zijpe practiseren, en zij in zulk een geval allemaal gesala- rieerd zouden moeten worden. Overigens hadden z.i. alle raads- leden tijd en gelegenheid te over gehad, zelf met voorstellen te ko men. De heer Doom voer heftig tegen B. en W. uit. Hij meende dat hier de befaamde dorpsmuziek achter zat, en verweet voorzitter met evenzoveel woorden. reeds bij de aankomst van Dr. Brandt, een on- waardige houding te hebben aan genomen. De heer Breebaart wist zijn kaimte evenwel te bewaren, en ver- klaarde rustig, dat al de insinuaties van de heer Doom kant nog wal raakten. ..Het verwijt, dat wij be- paalde doktoren voortrekken, komt, met meer grond, op U zelf terug". In stemming gebracht werd het ontwerp, met voorstemmen van de heren Hopman. Kok, Ott en Tim- merman (alien PvdA) verworpen. Hondenbelasting c.a. De nieuwe verordening op de hondenbelasting, die spreekt van f 10.te betalen voor luxe honden en f 5,voor bedrijfshonden, was tenminste een succesje voor B. en W. Deze werd n.l. zonder hoofde- lijke stemming aanvaard, nadat voorzitter desgevraagd nog even had toegelicht, dat practisch de meeste honden onder de laatste ca- tegorie zouden vallen. en boven dien ontheffing mogelijk was. De verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting (zo als reeds meermalen elders in ons blad is besproken) vorderde slechts Sen hamerslag. Nu van de gemeentewerkman nogal een grote vakbekwaamheid wordt geeist. is het redelijk, dat zijn salaris van f 2028,op f 2328, (met verhagingen tot f 3028. wordt gebracht. Aldus besloten. De wijziging van de begroting voor 1947, was in dier voege ver- meldenswaard, dat de extra uitke- ring uit het gemeentefonds van f 21.000.het mogelijk maakte, om f 10..138,meer naar de post on- voorziene uitgaven over te heve- len. Zijpe staat er dus weer beter voor. Bij de behanddling van de begro ting voor het Algemeen Weeshuis, bleek, dat het nu voor het eerst in de geschiedenis noodzakelijk is ge bleken dat de gemeente hieraan een subsidie van f 3000.verleent. Dit werd natuurlijk prompt goedge- vonden. De begroting van de Bur- gerlijke instelling van weldadigheid, ofwel Sociale Dienst werd goedge keurd tot een totaalbedrag van f 67.000,aan ontvangsten en uit gaven. Na dit zeer tijdrovende voorspel, en een kort verblijf in de wandel- gangen, zette de raad zich tot het hoofdthema (Slot volgt) PARIJS. 13 Febr. (AP). Een brand in een opslagplaats van de regering in Aubervilliers, een voor stad van Parijs, vernielde voor 50.000.000 frances aan voorraden bouwmateriaal en andere goederen bestemd yoor de door de oorlog verwoeste gebieden in Frankrijk. Na twee uur had de brandweer, uit zes verschillende plaatsen geko- men, de vlammen in bedwang. De autoriteiten verklaarden, dat de brand kennelijk aan een ongeluk te wijten was. De onlangs gehouden verkiezingen in Ierlar.d, gecompliceerd gemaakt door de factor der evenredige ver- tegenwoordiging, hebben de Valera weer als de ongenaakbare, domine- rende politieke figuur in Ierland ge- handhaafd. Het ging er om in de stemmenstrijd: voor of tegen de Valera en de positie scheen te blij ven zoals deze was. De Valera heeft weliswaar geen duidelijke meerder- heid behaald, maar die is met de evenredige vertegenwoordiging dan ook zeer moeilijk te verkrijgen. Het is waard in dit verband op te merken, dat na 16 jaar aan de macht te zijn geweest, de Valera, ondanks de toenemende economische moei- lijkheden, een grotere aantrekkings- kracht op het lerse volk heeft kun nen behouden dan zijn politieke rivalen. De uitdaging van de nieuwe republikeinse partij onder Mac Bride heeft tijdens de verkiezingen veel aan kracht ingeboet. De nu- merieke verhou ding van de op- positie-partijen is niet noemens waard veranderd. Het is niet waar schijnlijk, dat een of andere coalitie een regering zou kunnen vormen tegen dc oppositie der Fianna Fail (partij van de Valera). In elk ander land dan Ierland en met iedere andere politieke leider dan de Valera zou er geen beletsel te vinden zijn om aan het bewind to blijven. Er is aile reden om aan te nemen, dat de Valera op vol- doende steun kan rekenen van de nationale labour- en onafhankelijke leden in de Dail (Iers parlement) om een stabiele regering te vormen. Hij heeft echter aangekondigd niet bereid te zijn een coalitie te over- wegen en zijn voornaamste mede- werker, Lemass. heeft verklaard, dat de regering zal aftreden wan neer geen algemene meerderheid wordt verkregen. Als de Valera bij zijn besluit blijft, dan schijnt er geen alternatief over te blijven dan een periode van verwarring en nieuwe verkiezingen die zeker de belangen van het land niet zouden dienen. Het is echter te hopen, dat de Valera zijn regering, die alleen sta biliteit kan waarborgen. zal laten aanblijven. Sic transit. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. RUSTIG WEER Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar enige lichte regen of motregen. Zwakke tot ma- tige wind uit uiteenlopende richtingen. VoornamelUk in het Noordoostelijk deel van 't land enige temperatunrdaling LANGEDIJK, 14 Febr. Aange- voerd: 35.000 kg rode kool 1212.20, 25.000 kg gele kool 66.20, 34000 kg witte kool 15.40—17.90, 13000 kg groene kool II 29.1032.90, 1400 kg witlof I 15—18.30, 10.000 kg uien 28.40—30.90, 1250 kg peen III 10.30, 1500 kgk bieten I 6; 91.00 kg afw. gele kool 3.50. ZUIDERKOGGE, 13 Februari. Bloemkool 1695; groene kool 18— 31; rode kool 512; kroten 66.10; spruiten 1238; witlof 1519: boe- renkool 4.507; winterjan 1741; present van Engeland 14—79; goud- reinet 2556; bramley seedling 24 28 WOGNUM, 13 Februari. 20000 kg witlof 1 16—21; Id. 2 15—17; id. 3 15; 7150 kg spruitkool 1 4055; id. 2 II36; rode kool 912.30; jonathan 2996; gele kool 6; bieten 6; boeren- kool 1012; prei 35; sint reunie 38. OBDAM, 13 Februari. 15300 kg rode kool afw. 5.609.40; 1500 kg gele kool afw. I; 900 savoye kool 10.40—26.30; 900 kg uien 27.70—27.80; grove 26.1027.80; 46000 kg peen B- 10.10—12.40; id. C. 9.70—12.20; 32(») kg spruiten 3054; 170 kg witl#f 1516; 6000 kg Deense kool 6.70 17.30. BLOKKER, 13 Febr. Uien Il ls, witlof 1522. spruitkool 1842, bloemkool 1822.70, boerekool 12.20 12.90, prei 3698, present van Engeland 36—98, goureinetten 4079 bramly's 2634, comptesse 78120, conference 108152, Gieser Wilde- man 3O-M0, Winterjan 2842. Win- terlouw 26—40, Glatiool 2936, St. Remmv 2838. Jonathan. ZWAAG, 13 Febr. Uien 7—31. bieten 66.30, prei 4044, sav. koo' 2131, gele bewaarkool 66.70. rod '-ool 11.51)12 70, boerekool 41" spruitkool 1662. witlof 161? hreekneen 8.5010.10. bospeen 5 bloemkool 3366, Goudreinetten 38 76, Present v. Engeland 3698. Jonathans 391.09. Present v. Hol land 5683. Comntesse dde Paris 26 86. Gieser Wildeman 2344. Win terjan 18—41. Westl. Laauw 14—38. HEILOO. 13 Februari Spruit kool I 61—77, idem II 29—38, witlof I 19—23. idem II 15—17, peen 7—9, boerenkool 813. groene kool 22-31, alles oer kg., selderii 36 p. bos. ALKMAARSE EXPORTVE1LING 13 Februari. Andijvie 4292. winterpeen 3—3.10, boerenkool 212 wortelties 521, groene kool 12 36 50, spruitkool 5—58. rode kool 3.6012; gele kool 67: prei 1946: uien 1221. bieten 67. witlof 15— 19 knolselderie 212: selderie 58; selie 15; sla per bak 1.86; appels 33 SO neren 28.50 WARMENHUIZEN. 14 Februari. 31800 kg rode kool 12; 2000 kg gele kool 66 10- 3700 kg witte kool 13.10—17.90: 50 kg uien 24.40; 1900 kg groene kool 17.8019. BEVERWI.TK. 13 Februari. An- diivie 80—1 00: waspeen I 1026: witlof I en II 1518; rabarber I 26 33; spruiten gesch. 4074: ongesch. 2545; prei I 4056: knollen I 12 20; boerenkool 212: groene kool 2235; gele kool 4—9; gele kool 27 —35; rode kool 713; kroten 68; uien 16—20: breekpeen 69. PURMEREND 13 Febr. Witlof 1527. rode kool 5—13. sav. kool 2— 8, spruitkool 1860, boerekool 8.50 16. postelein 22, andijvie 104121, selderij 9, rabarber 53. bieten 46, wortelen 5—14. uien 1422. prei 36. winterjan 1847, Reinette, goud 23 68, Present van Engeland 1890, Zoete Bellefleur 52. Jonathan 3464 Alles per 100 kg, behalve rabarber per 100 bos. Heden overleed na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze vader, behuwd- en grootvader. en broer REINIER KRAAKMAN Weduwnaar van Maartje Denneman in de ouderdom van 72 jaar. Santa Monica. Californie U.S.A.: C. Kraakman Haarlem: A. M. Kraakman E. J. Kraakman Teofilo Otoni, Brazilie: Pe Fr. Leobino Kraakman O.F.M. Overveen: J. P. Kraakman W. A. P. Kraakman- van Kemenade en kinderen Eindhoven: P. G. Kraakman M. A. Kraakman- van Steen en kind Haarlem: A. M. Kraakman Haarlem. 13 Febr. 1948 Dusartstr. 4 De H. Uitvaartdien- sten zullen worden ge houden op Dinsdag 17 Februari a.s. in de pa- -ochiekerk van het H. Hart van Jezus (Kle- ^erparkweg). De stille H.H. Missen te 7, 7.30 ;n 8 uur. De plechtige ?ezongen H. Mis van Requiem te 9.30 uur. waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof St. Bar bara te Haarlem. Rozenkransgebed Maandagavond 8 uur in de kerk Op 22 Febr. a.s. hopen onze geliefde ouders N. SMAL A. SMAL-KNIJN hun 12'/i jarige Echtver- eniging te vieren. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dank- bare kinderen Nico Jan Arie en Verl. Gretha Gonda en Verl. Truus Jo Rietje en Annie Cees Agatha Jac. Fientje Spierdijk, Febr. 1948 Op 18 Febr. a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders M. TER VOORT A. TER VOORT- BAKKUM hun 45 jarige echtvereni- ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen IJmuiden-West: G. ter Voort M. ter Voort-Bakkum en kinderen Dora ter Voort Alkmaar: Ida ter Voort C. ter Voort-Wentink en kind Alkmaar: Annie Pater-ter Voort en kinderen Batavia (Indie): Th. Pater Egmond-Binnen, Febr. '48. Op 25 Februari hopen onze geliefde ouders C. MOLENAAR en A. MOLENAAR-DEKKER hun 40-jarige Echtvereni- ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun liefhebbende kinde ren Geertje en Jac. Molenaar A. Molenaar-Jansen en kleinkinderen H.H. Waard (Noord) Febr. 1948 Middenweg C 20 Feitelijk zijn Pappa en Mamma ALBEKTUS J. M. SC'HMEDDES GOMARIA A. M. A. HUIJSMANS Zondag 15 Febr. 12''t jaar getrouwd. Wegens verhui- zing vieren we 't echter 2de Paasdag. Heel Waarland 't allerbeste! Ons adres is Corfstraat 43. Alkmaar. MADELEINTJE JOSe ALBERTJAN FRANSJE van middelbare leeftijd (liefst in het genot zijnde van enig pensioen of klein inkomen), waarvan de vrouw als huishoudster, terwiji de man als hulp allerlei huis. houdelijke werkzaamheden moet kunnen verrichten. Schriftelijke soil, met opgaaf van leeftijd aan het Be- stuur van het GASTHUIS te WIJK AAN ZEE. Voortaan uitsluitend voor orthopae- die, misvormingen en aandoeijingen van spieren, beenderen, gewrichten Spreekuren: Fondsleden: Di., Do. en Za. van 910 Particulieren: Di. en Do. van 23 Zaterdag 23 uitsluitend na afspraak. Voor de vele blijken van medeleven, ondervonden bij het overlijden van onze Innig geliefde echtgenoot en vader, de heer JACOBUS EGBERTUS MILTENBURG, betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. Mevr. M. C. Miltenburg- Blauwhof en kinderen. Bergen. Febr. 1948. De 21ste Februari a.s. hopen onze geliefde kinde ren, zusters en broeders JOHANNES TRUIJMAN JOHANNA CORNELIA SMIT ANDRe SCHULPEN en CORNELIA LUCIA SMIT hun 12''»-jarige Echtver- eniging te herdenken. Hun liefhebbende ouders M. SMIT' A. SMIT—GLAS Zusters en Broeders. 't Zand. Irenestraat 180a. OPENLIJK DANK lan God voor verkregen gebedsverhoring door het bidden tot de H. Maria, de H. Joseph en de H. Cle mens Maria Hofbauer. door een Novene der drie Wees- -egroeten. Fam. d. B. te E. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, buren en ken. nissen. voor de belangstel- ling bij ons 25 jarig Hu- welijksfeest ondervonden. J. OUD A. H. OUD- v. d. HEIJDEN en kinderen Zuid-Schermer 392 DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan familie. buren en vrienden •m vooral aan onze kaste- lein HES, voor de gewel dige bediening bij ons 25- ;arig huwelijk ondervon den. N. Zonneveld A. M. Zonneveld-v.Veen St. Pancras, Here'nweg45A Voor de vele bewijzen van belangstelling, welke wij mochten ondervinden ge- durende de zlekte en bij het overlijden van onze lieve vader PETRUS HOF zeggen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan de zeereerw. heer pastoor de Boer, dr. Moons, fami lie, buren en kennissen. Bergen, Febr. 1948 Oude Hercnweg 22 Spreekuur 9-10 en 1-2 uur Tandregul. Woensdag 45 Spoorstraat 45, Tel. 3621. Voor draineerwerk en strooing nog wat ruig riet te koop. Adres: Sprenke- ling, H. Hugowaard-Zd. OORD OLLANDS AGBLAD De krant voor Noordholland boven 't Y

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5