Concrete voorstellen van de Stichting TERMIJN m DUIZEND GULDEN voor een poor goals! De Republiek wil in interim-regering DE REGERING ZAL OP KORTE HAAR STANDPUNT BEPALEN M DJOGJA PROTESTEERT BIJ U.N.O.-COMMISSIE Voor Alkmaar en omgeving Twee meisjes bijna ontvoerd Belasting op winsten DE LANDBOUW-SITUATIE De uitvoering van de motie-Groen Aanvaring voor Ned. kust 24000 Republikeinen geevacueerd Sittarder poogt Eindhoven-doelman om te kopen DADER LIEP IN DE VAL Onverlaten ma ken Venlo onv.eilig HATTA VOOR HIT K.N.I.P. DOEL VAN POUTIEKE STRIJD THANS: VER. STATEN VAN INDONESIE Verzoek om voedsel Tegen de West-Java-conferentie Engelse kruiser vertrekt in haast De „Laurenskerk" loopt op mijn MAANDAG 16 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11456 BUREAUX: Engels schip ramt Duitse coaster Coert Dubois te Batavia De president van Oost-Indonesie, vergezeld van zijn echtgenote, bracht een bezoek aan de kunstwerken bij Makassar en aan het krachtstation Sawito. President Soekawati op de omloopstuw. DoocS in badcel aangetroffen Zaterdagmiddag is het 13-ja- rig meisje Antoinette van de familie B. te Waalwijk in de badcel om het leven gekomen. Omdat zij lang weg bleef, stel- de men een onderzoek in en men vond haar op de grond liggen. De ijlings ontboden ge- neesheer paste nog kunstma- tige ademhaling toe, maar het mocht niet meer baten. Ver- moedelijke doodsoorzaak, vor ming van giftige dampen. Eieren op 1 Maart 2 cent goedkoper Botsingen in Haifa JERUZALEM, 15 Febr. (A.P.) In Haifa hebben zich Zondag hevige botsingen voorgedaan, waarbij 6 personen gedood en 24 gewond werden. BONNEN VOOR WERKKLEDINC Scliip bij Vlissingen. aan de grond Het Engelse s.s. „Teespool", groot 7174 ton, komende van Antwerpen op wea naar Bre men, is bij Vlissingen op het strand gevaren, vermoedelijk doordat het uit zijn roer was gelopen. Met behulp van vier sleepboten is het schip later vlot gekomen en heeft zijn reis kunnen vervolgen. Is Maniu dood? Naar de Falkland- eilanden? Minister Mansholt naar Rome Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A. Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. BEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank M behandeling in de Tweede Ka- mer, van de begroting van economi- sche zaken, getrouw gebleven aan zijn standpunt t.a.v. heffing op bui- tengewone winsten op de export van handel en industrie, zoals hij dat op het K.V.P.-congres uiteenzette. Op een vraag, in de sectie voor lonen en prijzen gesteld, antwoordde hij, dat deze winsten ten goede ko- men aan verdere kapitaalverstrek- king voor de bedrijven en handels- ondernemingen. Helemaal bevredigen deed dit antwoord niet. En de kwestie bleek op diverse K.V.P.-vergaderingen en andere bijeenkomsten te leven. Nu zij men voorzichtig met dit punt. Er kan gemakkelijk demago- gie mee worden bedreven. Daar ver- denken wij drs. Nederhorst, die ter- zake een inmiddels verworpen motie indiende, niet van. Wei de rode propagandapers, die luide roept, dat minister v. d. Brink van wie „geen socialistische politiek te verwachten is" controle op de winsten weigert en een lijn trekt met Kortenhorst! Ziedaar „het zwarte schaap van de K.V.P.-recatie", met een propa- ganda-slimmigheidje dankbaar in verband gebracht met het econo- misch beleid van een nieuwe minis ter, die nauwelijks een maand aan het bewind is, maar niettemin naar algemeen gevoelen zijn mannetje stond. Overigens staat de zaak zo, dat de argumenten van prof. v. d. Brink tegen de afroming van deze winsten niet zonder betekenis zijn en dat een soort „naijver" van loon- trekkenden tegen het behalen van voordelen door ondernemers geen argument kan zijn in de beoordeling van het lonen- en prijzenvraagstuk. En verder vroeg de motie-Neder- horst geen heffing op winsten, maar slechts een „onderzoek naar de mo- gelijkheid ervan enz.", welk onder- zoek reeds plaats heeft en waaruit, meent de minister, blijkt, dat het met het exhorbitante van die win sten nogal losloopt. Van dit laatste nu schijnt met iedereen overtuigd; noch minder van het feit, dat de aanwending van die winsten werkelijk geschiedt op een wijze, welke volgens de echte rechtvaardigheid door het algemeen belang economisch thans wordt ver- eist. Daarom hopen wij, dat de rege- ring bereid zal zijn, de kwestie nog eens nader te overwegen. Zij kan daarbij dan nuttig gebnlik maker: van enkele aanwijzingen, welke prof. H. A. Kaag onlangs gaf in een rede, die hij hield bij gelegenheid van het vierde lustrum van de Kath. Economische Hogeschool. Prof. Kaag houdt althans bij dergelijke gelegenheden, op die plaats geen propaganda-redevoe- ringen. Hij geeft economische les, niet altijd onbruikbaar voor de praktijk! Welnu, enerzijds betoogt hij, dat het Nederlandse volk bij de keuze van de te volgen weg zal moeten kiezen voor een tijdelijk laag welvaartspeil, gepaard gaande aan een sneller tempo van herstel, hetwelk de basis zou leggen voor een verhoogde welvaart in de toe- komst. Anderzijds echter kan men, „in- dien men de huidige situatie in het Nederlands economisch leven be- kijkt, vrij algemeen een hoge tot zeer hoge rentabiliteit constateren". Ondanks aandrang van de zijde der arbeiders, soms gesteund door de ondernemers, wijst de regering loonsverhoging af, „omdat ze prijs- verhoging vreest van de koopkracht- versterking". De bedenking nu, waar het om gaat, constateert ook prof. Kaag: „de ondernemerswinsten worden door deze loonpolitiek verhoogd". Dit biedt kans voor besparing en investering. Zouden er geen waar- borgen te scheppen zijn, dat ook het vermeerderde loon zou kun- nen worden bespaard en daardoor gebruikt voor financiering van her stel, vernieuwing en uitbouw, vraagt prof. Kaag. Hij wijst er dan op, dat dit ten dele al geschiedt door dekking van verhoogde pensioenrechten. En zou den niet ook „op andere wijze bij hogere rentabiliteit van de onder- neming vergoedingen aan het per- soneel in de vorm van spaar-te- goeden (winst-aandeel? red.) kunnen worden verstrekt"? „Daardoor zou tevens worden be- vorderd de kapitaalvorming door de minder-gesitueerden, een doel, in „Quadragesimo Anno" met zoveel nadruk bepleit. Ook zou daardoor misschien in het kader van de wo- ningbouwfinanciering de eigendom van het zelfbewoonde huis kunnen worden bevorderd". DE REGERING heeit in de afgelopen week, gevolg gevend aan de wensen der Tweede Kamer, neergelegd in de motie- Groen, een bespreking gehad met de georganiseerde landbouw over het loon- en prijsbeleid in de agrarische sector. Nadat de Stichting voor de Landbouw op verzoek van de regering haar standpunt in een nota had uiteengezet, naar aanleiding waar- van de regering eveneens een schriftelijke uiteenzetting van haar mening had gegeven, is Dinsdag 10 Februari j.l. de bespre king begonnen. Van de zijde der regering waren aanwezig Minister-President dr. Beel Minister Mansholt, Minister Drees en Minister Lieftinck, alsmede enige adviseurs. Van de zijde van de Stichting voor de Landbouw, het dagelijks bestuur, alsmede de voor- zitter van de veehouderij- en akker- bouwcommissie, van de afd. Sociale Zaken van de commissie Kleine Boerenproblemen en de heer Groen, vertegenwoordiger van de organi- satie-commissie Groenten. Hoewel de motie-Groen alleen doelde op correcties der prijzen in het verleden, wenste de regering ook het loon- en prijsbeleid voor het komende jaar te behandelen, waar- toe de verschillende rapporten van het Landbouw-Economisch Instituut in zake de nieuwe kostprijs der melk en de akkerbouwproducten, alsmede de vroegere discussies met de rege ring over het loonvraagstuk aanlei ding gaven. Op de eerste bijeenkomst van 10 Februari is breedvoerig gedis- cussieerd over bovengenoemde nota van de Stichting. Deze discus sies gaven de Stichting aanleiding de regering een concreet voorstel te doen, waarmede, indien de re gering dit aanvaardt, de punten van verschil uit de verstreken pe- riode op bevredigende wijze als afgedaan kunnen worden be- schouwd. In het bijzonder kwam in dit voorstel tot uiting de compensatie- toeslqg vpor de lichte gronden, de overbruggingstoelagen voor de kleine bedrijven, de nabetaling voor de melk en de vergoedingen voor de groenten, die op de veiling de minimum-prijzen niet hebben ge- haald. De regering heeft toegezegd, dit voorstel in haar overwegingen te zullen betrekken. Bij de tweede bespreking van 13 Februari jl. werd als uitgangspunt Zaterdagavond omstreeks half acht is benoorden IJmuiden het 4790 brt. metende Engelse s.s. ..Beckenham" in aanvaring ge komen met de 471 brt. metende Duitse coaster „Methan". Het Engelse schip kreeg volgens de eerste berichten de voorpiek vol water maar verkeerde een uur na de aanvaring nog niet in nood. De motorreddingboot ..Neeltje Jacoba" verliet om kwart over acht de ha ven van IJmuiden om naar het on- bekende Duitse schip te zoeken. Ook de sleepboten „Nestor" en „Stentor" gingen op zoek. Een dik. ke mist belemmerde het zoeken zeer. Een Nederlandse coaster, de „Deo Duce" ontmoette echter om ongeveer negen uur het Duitse schip en sleepte het naar de haven van IJmuiden, waar de schepen Zon- dagmorgen vroeg aankwamen. Het Engelse schip heeft zijn reis naar Hamburg voortgezet. De bemanning kon op zee de averij herstellen. De „Methan" dat weliswaar geen hulp had ingeroepen, had zware schade aan de boeg opgelopen en zou Zon- dag naar Amsterdam opstomen, waar het gerepareerd zal worden. Omtrent het ongeluk kan nog wor den gemeld, dat de ..Beckenham" en de ..Methan" recht op elkaar in- veren. waarbij de sterke neus van het Engelse schip die van het Duit se schip veel schade toebracht. De mist, die zo dik was. dat de beide boten elkaar onmiddellijk na de aanvaring uit het oog verloreji, is de oorzaak van de botsing. '7V.'~ genomen de brief, die de Minister- Presideht aan de Stichting voor de Landbouw had doen toekomen en waarin de regering haar visie op de lonen en prijzen voor het komende jaar had gegeven. De gevoerde gedachtenwisseling bewoog zich, wat de lonen en prij zen aangaat, rond het advies, dat de Stichting van de Arbeid in 1947 had uitgebracht over de landbouwlonen, waarbij ook de tarieVen en de hoog- te van de pensioenpremie in het ge- ding werden gebracht. Op het stuk van de prijzen heeft de Stichting voor de Landbouw een melkprijs en een richtprijs voor de akkerbouwproducten verdedigd, steunend op de verschenen rappor ten van het Landbouw-Economisch Instituut. De regering heeft toege zegd op korte termijn haar stand punt te zullen bepalen. De heer Coert Dubois, de opvolger van het Amerikaanse lid van de Commissie van Drie, Graham, is Zondagmorgen per Skymaster uit Nederland te Batavia aangekomen. Batavia, 16 Febr. (A.P.) De U.N.O.-commissie voor goede dien- sten heeft Zondag een communi que uitgegeven, dat in totaal 24.000 republikeinse strijders geevacueerd zijn uit door de Nederlanders ge- controjeerde gebieden op Java en Sumatra, en dat er nog 1000 op transport wachten. Op West-Java zjjn alle republi keinse combaitanten nu vrjjwel geevacueerd. Op Oost-Java wordt echter nog contact gezocht met ge'isoleerde republikeinse groepen. In het communique wordt ver- klaard: „Het over het algemeen uit- blijven van botsingen, waardoor deze operaties zich hebben geken-. merkt, zowel als in vele gevallen de vriendschappelijke geest, die zich heeft ontwikkeld tussen de comman- derende officieren aan beide zijden, strekken de beide partijen ongetwij- feld tot eer". In het communique worden ook plannen geschetst voor het aanstel- len van militaire assistenten, die 't toezicht moeten houden op de uit voering van de wapenstilstandsvoor- waarden en op het afbakenen van de gedemilitairiseerde zone. Deze assistenten zullen een onder- zoek instellen naar gerapporteerde schendingen van het bestand en ook op andere wijze behulpzaam zijn De commissie zou gaarne 55 assis tenten hebben :10 Britse, 15 Austra- lische, 4 Belgische, 5 Chinese, 6 Franse en 15 Amerikaanse. In de Betuwe is men druk bezig met het snoeien van de vrucht- bomen die op sommige plaat- sen reeds aan het uitlopen zijn In sportkringen is grote opschud- ding verwekt door een schandaal, dat Zondagmiddag zijn voorlopige ontknoping vond in hotel Schim- melpennick te Eindhoven, maar dat ongetwijfeld nog een lange nage- schiedenis zal krijgen. Vrjjdag 6 Februari kreeg Piet van Veghel, doelman van Eind hoven, die reeds 12 jaar in het eerste elftal speelt. bezoek van iemand uit Sittard, die hem zon der omwegen f 1000.bood in dien hij zijn medewerking wilde verlgnen aan het verliezen van de beide wedstrijden, welke Eindho ven nog tegen de Sittardse Boys moest spelen. Indien de Sittardse Boys deze wedstrijden zouden winnen, zou el- Donderdagavond omstreeks half negen werden twee vriendinnetjes op de Hogeschoorweg te Venlo door de bestuurder van een passe- rende auto aangesproken met de mededeling, dat zjj zich zo laat niet meer op straat mochten be- vinden. Een in de auto zittende jongeman, die een uniformpet droeg, gaf zich uit voor politie- man en sommeerde de meisjes in de auto te stappen en mee naar het politiebureau te gaan. De kinderen merkten op de Maas- brug echter, dat de auto de richting van Blerick insloeg. Zij trachtten door rumoer te maken en op de ruiten te kloppen de aandacht van voorbijgangers te trekken, maar hierin slaagden zij niet, temeer daar de „politieman" hen in hun bewe- gingen belemmerde. De individuen reden door Blerick in de richting Maasbree. Zij toonden aan de meis jes armbanden en andere sieraden, die zij zouden krijgen als ze mee naar Belgie gingen. Daarna boden ze het oudste, het 17-jarige meisje aan, alleen mee te gaan, het jongste van veertien jaar zou dan losgela- tfen worden. De meisjes bleven wei- geren, waarop de auto in de Baas- breese Bossen stilhield. Hier moest het oudste meisje uitstappen, ter- wijl de jongeman, die hen in de wagen had geloodst, haar dwong om met hem mee te gaan. Het jongste kind bleef onder bewaking van de oudere man in de auto achter. Door geschreeuw trachtten de meisjes hulp in hun hachelijke si tuatie' te krijgen en zij hadden geluk, toen er een drietal wielrijders na- OHAMMED HATTA, de Republikeinse premier, heeft Zater- dag in een verklaring voor het werk-comite van het voor lopige parlement der Indonesische republiek gezegd, dat de Republiek bereid is toe te treden tot de interim-regering van de Ver. Staten van Indonesie, ook al zou zij daardoor een aantal harer tegenwoordige bevoegdheden aan een federaal bewind moeten overdragen, aldus meldt Antara uit Djokjakarta. van plan een leger van dienstplich- tigen te vormen inplaats van huur- troepen. Millioenen mensen hadden zich opgesteld langs de Heilige Rivier de Ganges, waar de as van Gandhi aan het water toevertrouwd werd. Een wit geschilderde boot met de urn op een slandaard aan boord vervoert de as naar het midden van de rivier. Aan de andere kant zouden wij gelijkelijk delen in de rechten en bevoegdheden welke de republiek aan dat interimbestuur zou over dragen en er een actief aapdeel aan hebben, verklaarde dr Hatta ver der. De premier voegde er aan toe, dat het een punt van bespreking zou moeten uitmaken tussen de repu blikeinse, en de Nederlandse dele- gaties, bij de politieke regeling. wel ke specifieke rechten en bevoegd heden aan de interim-regering over- gedragen zouden moeten worden. Deze mededelingen van Hatta wa ren ook vervat in zijn brief aan dr Van Mook, wiens antwoord Za- terdag door de republikeinse onder- handelaren naar Djokjakarta over- gebracht is. Verder verklaarde Hatta. dat de overeenkomst van de ..Renville" slechts een basis vormde voor de regeling van het geschil met de Ne derlanders en dat de toepassing der overeenkomst de weg zou moeten banen voor een zo spoedig mogeljjke vorming van de vrije souvereine Verenigde Staten van Indonesie. Hij zei verder, dat de politieke strijd van de Indonesiers overgeschakeld moest worden van de verdediging der republiek naar de verwezenlij- king van de Ver. St. van Indonesie. Dr Hatta vervolgde met te ver- klaren, dat aangezien de Ver. St. slechts tot stand kunnen komen door de vestiging van een interim- regering, die de gehele Indische archipel omvat wij bereid zijn een actief aandeel in deze interim-rege ring te nemen. In zijn verklaring wordt verder gezegd: 1. De republikeinse regering is 2. het regeringsapparaat zal ge- reorganiseerd worden om zijn doel- treffendheid te vergroten, maar dit betekent niet, dat er mensen zonder werk zullen komen. 3. als gevolg van de Nederlandse bezetting van sommige gebieden, heeft de republiek in sommige plaatsen met voedselschaarste te kampen. Indien nodig, zullen pogin- gen gedaan worden om voedsel in het buitenland te verkrijgen en eventueel gaat de republikeinse re gering zich wenden tot de inter- nationale voedselorganisatie. Hij wees er hierbij echter op. dat Su matra, waar zich veel braakliggend land bevindt, de bron van stijgende toevoer diende te worden. 4. Zegt de republikeinse regering een sociale wetgeving toe om de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. De prijzen van eieren zullen met ingang van 1 Maart a.s. met 2 cent per ei worden verlaagd, zodat deze dan bedragen voor de klassen I t. m. VI resp. 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per ei. De handelaren zullen in ver band hiermede de eieren welke zij na 15 Februari van de producent betrekken, voorlopig niet mogen af- leveren. derden. Een dezer stapte af, waarop de onverlaten haastig in de auto sprongen en wegreden, de onthutste meisjes achterlatende. De kinderen zijn door een voorbij- komende auto thuisgebracht, waar- na zij met hun ouders terstond aan- gifte bij de politie deden. De man- nen in de auto waren naar schat- ting ongeveer 22 en 40-50 jaar, de oudere man had grijs haar en droeg een knevel. Zij spraken Nederlands tegen de meisjes, maar onderhielden zich met elkaar in een voor hen cnverstaanbare taal. De bonnen voor werkkleding H-l en L-l zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Voor de goede orde wordt er op gewezen, dat de num- mers 2 t.e.m. 12 van de bon nen H en L nog niet geldig zijn verklaard. Voorts wordt mede- gedeeld, dat behalve de oude werkkledingbonnen A, B en C en de nieuwe bonnen H en L (gevolgd door een cijfer) ook rantsoenbonnen voor werkkle ding in omloop worden ge bracht, n.l. de rantsoenen FC (waarde gelijk aan bon H) en de rantsoenbonnen FD (waar de gelijk aan bon L). De rant soenbonnen zijn onmiddellijk geldig. ISTANBOEL, 14 Febr. (A.P.) Volgens berichten van 'n niet nader te identificeren diplo- maat, die zojuist uit de Balkan hier is aangekomen is de 76- jarige Roemeense boerenleider Juliu Maniu, die wegens hoog- verraad tot levenslange gevan- genisstraf veroordeeld werd, kortgeleden gestorven. Volgens deze zegsman werd Maniu, die in November ver oordeeld werd, ernstig ziek in een Roemeense gevangenis en stierf kort na zijn overbrenging naar het ziekenhuis. BATAVIA (A.P. en Reuter). De Republiek heeft de formele annulering geeist van de derde West-Java-conferentie, die door de Ned.-Indische Regering voor 23 Februari bij een geroepen was tot vorming van een nieuwe staat West-Java. In een brief van de Republiek aan de Commissie van Drie wordt gezegd, dat de Confe- rentie in strijd is met punt 3 van de Renville-overeenkomst. Punt drie bepaalt, dat bestuurs- veranderingen alleen aangebracht zullen worden met de vrije toestem- ming van de betrokken bewoners en alleen wanneer is vastgesteld, dat het betrokken gebied vrij is van dwang. De beschuldiging van de Repu bliek luidt, dat de methode toege- past bij het kiezen van de gedele- geerden voor de West Java-confe- rentie in strijd zijn met de vrije onpartijdige keuze, zoals voorzien bij de overeenkomst van de Ren- villeis. A.F.P. deelt mede, dat een offi- ciele Nederlandse woordvoerder naar aanleiding van de verklaringen van Republikeinse zijde betreffende de Derde West-Java Conferentie er de nadruk op gelegd heeft, dat 40 van de 100 afgevaardigden ter con ferentie republikeins gezind zijn. Het is dus niet juist, het te doen voorkomen, alsof de deelnemers niet alle richtingen van West-Java ver- tegenwoordigen, te meer, daar de republikeinse deelnemers alle gele genheid zullen hebben critiek naar voren te brengen. Voorts zeide de woordvoerder, dat de conferentie in geen enkel opzicht het plebisciet vooruitloopt. De beslissingen der conferentie zullen een voorlopig karakter dragen. Tenslotte zeide genoemde woord voerder, dat het nodig was in af- wachting van de definitieve resul- taten van het plebisciet een tijde- lijke regeling voor de verschillende gebieden van Java, Sumatra en Ma- doera op te stellen. ke §peler f 1000.krijgen en dus kon er voor Van Veghel ook wel eenzelfde bedrag op- over schieten. Deze antwoordde, „dat hij er nog even over zou piekeren", maar waarschuwde onmiddellijk de secre- taris van zijn vereniging. Eindho ven zocht contact met het bestuur van de KNVB, en besloten werd te doen alsof Van Veghel het aanbod aannam. Terwijl enkele getuigen meeluis- terden, heeft Van Veghel daarna 'n bestuurslid van de Sittardse Boys opgebeld, en hem gezegd dat hij er wel iets voor voelde, maar dat hij bang was dat, indien de Sittardse Boys eenmaal hadden gewonnen, men hem en de 1000.wel zou vergeten. Hij kreeg ten antwoord, dat gezorgd zou worden dat jemand op de Zondag van de eerste wed- strijd (inmiddels een week uitge- steld) 's middags om 12 uur in hotel Schimmelpennick te Eindhoven aan wezig zou zijn om Van Veghel vast een handgeld van f 150 te overhan- digen. Zondagmiddag verscheen de man inderdaad op het afgesproken tijd- stip en legde twee briefjes van f 50.en twee van f 25.op tafel. Verdekt opgesteld hadden enkele bestuursleden van Eindhoven en 'n paar rechercheurs deze transactie gevolgd. De rechercheurs grepen toen onmiddellijk in en het geld werd in beslag genomen. De om- koper kon heengaan nadat zijn naam was genoteerd en hij zijn per- soonsbewijs had afgegeven. Aan het bestuur van de KNVB zal door Eindhoven een uitvoerig rapport van deze hele trieste affaire wor den overgelegd. De voorzitter van de Sittardse Boys verklaarde dat h.et best mo- gelijk was. dat de een of andere supporter op eigen houtje een po- ging tot omkoping had gedaan, maar verzekerde uitdrukkelijk, dat hij en het hele bestuur van de Sittardse Boys er totaal onkundig van waren. Van Veghel heeft Zondag -t Eind- hovense doel niet verdedigd. Hij voelde zich te zenuwachtig en wilde geen kwade schijn op zich laden, wanneer hij per ongeluk een houd- bare bal mocht laten glippen! KAAPSTAD, 15 Febr. (A.P.) De Engelse kruiser ..Nigeria" zal mor- gen (vandaag) met onbekende be- stemming uitvaren. Dit plotselinge vertrek van de ..Nigeria" wordt in verband gebracht met de ge- beurtenissen in Chili, Argentinie en de Falkland-eiianden. Nader meldt A.P., dat het bericht van het vertrek van de Nigeria in grote opmaak wordt gemeld door- alle Londense ochtendbladen. Vrij- wel alle bladen houden rekening met de mogelijkheid, dat het 8009 ton metende schip de Falkland- eiianden als bestemming heeft, wel ke het voorwerp vormen van de Britse geschillen over het Zuidpool- gebied met Argentinie en Chili. De Daily Express vraagt zich af of de Nigeria een ontmoeting zal hebben met de marine van Peron. Van officiele zijde wilde men slechts bevestigen, dat de Nigeria zal vertrekken, maar een woord voerder van de admiraliteit gaf te kennen, dat het mogelijk is, dat vandaag een nadere verklaring zal worden uitgegeven. ROME, 15 Febr. (A.P.) - Het Italiaanse persbuxeau „Ansa" meldt uit Livomo, dat het Ne derlandse s.s. „Laurenskerk" na een hevige ontploffing ter hoogte van de Tyrrheense kust S.O.S.-signalen heeft uitgezon- den. Men vermoedt, dat het schip, dat op weg was naar Indonesie; op een mijn is gelo pen. De ontploffing had plaats in de ochtenduren van 13 Febr. In radioberichten van de „Lau- renskerk" wordt niet van slacht- offers gesproken. Onmiddellijk na de S.O.S.-signalen snelden Italiaanse marine- en koop- vaardij schepen en het Deense s.s. „Freja" naar de plaats van het ongeluk om hulp te bieden. Nader meldt A.P., dat de „Laurenskerk" naar Genua wordt gesleept om hersteld te worden. Door de aanvaring met een mijn bij het eiland Elba zijn platen van het vierde ruim weggeslagen. De minister van landbouw. vis- serij en voedselvoorziening S. L. Mansholt is Zondagmorgen met ir. C. Staf, directeur-generaal voor de landbouw en ir. A. H. Boerma, re- gerings-commissaris voor de bui- tenlandse agrarische betrekkingen van Schiphol naar Rome vertrok- ken. Deze Nederlandse delegatie zal deelnemen aan de besprekingen van de Food Agricultural Organisa tion, welke Dinsdag in Rome begin- nen en waarbij de meeste Europese landen zullen zijn vertegenwoordigd. De terugreis zal waarschijnlijk Vrij- I dag a.s. worden aanvaard. 8

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1