Argentiinse en Chileense troepen op Brits grondgebied aan land gezet DE RONDE-TAFEL-CONFERENTIE VOOR HET EERST OPENBAAR Voor Alkmaar en omgeving ENGELAND LAAT HET ER NIET BIJ ZITTEN Minister Witteman over de Vermakelijkheidsbelasting Truman vraagt meer dollars DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11457 BUREAUX: Conflict om de Falkland-eilanden Om het bezit van uranium BeeI over het communisme Parijs zetel der UNO-vergadering Zeven maanden voor CHURCHILL SPRAK Voor militaire hulp aan Griekenland en Turkije Radio-rede Dr. van Mook uitgesteld LONDENSE CONFERENTIE vier dagen uitgesfeld revolutie-poging Sanches veroerdeeld Mr. TEULINGS Voorzitter commissie Oorlogschade. Te Brussel werd de Belgische automobieltentoonstelling geopend. Een overzicht van deze fraaie tentoonstelling met een keurcol- lectie wagens, die voor velen een „droom" zijn. Internationaal leger voor Palestina? UNO-commissie dringt er op aan Vijftien jaar geeist tegen Hugo v. d. Broeck Welk weer morgen? Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HECTOR MCNEIL, de Britse minister van Staat, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat eenheden van de Argen tiinse en van de Chileense marine, die in de Engelse territoriale wateren bij het Zuid-Poolgebied opereren, troepen op Brits grond gebied aan land hebben gezet McNeil voegde hieraan toe, dat Engeland deze aanval op zijn souvereiniteit niet door de vingers zal zien. Er worden stappen gedaan om de Britse gouverneur yrllo steun te verlenen, die hij nodig heeft. Argentinie en Chili doen al lang aanspraken op de souvereiniteit van de Falkland-eilanden gelden. In Dec. van het vorig jaar, zo verklaarde Mcneil, heeft Engeland reeds voor- gesteld de zaak voor het Internatio nale Hof van Justitie te brengen, doch Argentinie en Chili hadden dit aanbod van de hand gewezen. Wij kunnen dit alleen opvatten als een bewijs, dat zij zelf geen vertrou- ■wen stellen in hun vermogen, om onze wettelijke aanspraken te be- twisten, zo ging Mcneil verder. De minister deelde verder mede, dat Argentinie een internationale con- ferentie heeft voorgesteld, welk voorstel door Engeland in overwe- ging zal worden genomen. WIJ ZOUDEN nog, aan de hand van de intussen verschenen Handelingen, in vervolg op ons ar- tikel Van 12 Februari, nagaau, wat de regering, bij monde van minister Beel, heeft geantwoord op de sug- gesties van enkele sprekers, die in de Eerste Kamer, bij het begrotings- debat, hun mening hebben gegeven over het Communisme. Daarbij ont- moetten wij in het bijzonder de heren mr. Kropman, v. d. Kieft en Molenaar. Wij wezen er reeds op, dat mr. Kropman, sprekend voor de Ka- tholieke Volkspartij, met waardering had kennis genomen van de uiteen- zettingen der regering in de Memo- rie van Antwoord. Toch was ook mr. Kropman niet geheel bevre- digd, nademaal hij niet afdoende ge- i-ust gesteld was over de mate van waakzaamheid tegenover het com- munistisch gevaar als politieke rea- liteit in het nationale en internatio nale leven. Minister Beel heeft daarop niet bepaald concreet geantwoord. In de actuele kwestie, of ook Nederland niet de wettelijke bepalingen tegen het communisme tegen de gees- tesstroming dus, die de democratic misbruikt, om de volksvrijheden te vermoorden moet verscherpen, heeft hij de positie van het huidige kabinet niet nader bepaald. In het algemeen heeft hij, ook ten aanzien van wat de heer Kropman zei, in- stemming betuigd. Verder is hij op de bepaalde suggestie van de heer Kropman, die wij noemden, niet in- gegaan. Toch is het standpunt van de re gering niet zonder uitzicht voor de- genen, die menen, dat het commu nisme „zich richt tegen veel, wat ons in Nederland, zowel geestelijk als staatkundig gesproken, dierbaar is". Dit zijn om te beginnen de woorden, waarmee minister Beel zijn beschouwingen over dit verder - felijke systeem begon. Hier ligt in- derdaad, zoals wij meermalen heb ben erkend, de eerste taak bij de Kerken en particuliere organisaties. Duidelijk is verder nogmaals en wellicht ten overvloede komen vast te staan, waar het diepe menings- verschil met de communisten op staatkundig terrein gelegen is: de bolsjewieken beweren wel, dat zij datgene, wat zij de „burgerlijke de mocratic" noemen, willen handha- ven, maar in wezen hollen zij haar uit, om er de „volksdemocratie" voor in de plaats te stellen. Dat is dan de democratic, die Petkof laat vermoorden, Maniu in de gevange- nis brengt, landen overweldigt, enz. Dat is wat de heren van het Mos- kouse regifem overlaten van de menselijke vrijheid en de persoon- lijkheid van de mens. Maar dat noemen wij een caricatuur van de mocratic die vrijheid heet en op het Christendom gebaseerd moet zijn, wil zij de ware democratie ge- noemd worden! „Juist" zo zeide dr. Beel zo te- recht „in de verhouding van de mens en de maatschappij, de eigen persoonlijkheid van de mens, met zijn eigen doelstelling, zijn eigen vrijheid, en daarnaast zijn sociale gebondenheid en als zodanig zijn deelneming aan de maatschappij ligt het kernachtige verschil tussen communistische en christelijke poli- tiek, zoals deze laatste door dit ka binet wordt voorgestaan! Inderdaad: het communisme tracht zo gal de C.P.N.-senator het aan! de mens te ontdoen van de factoren, die hem belemmeren in zijn vrij heid! Maar dan wordt de mens juist in zijn vrijheid beperkt. De dictatu- ren spreken in dit ogzicht een dui- delijke taal! Moge het christelijke volk van Nederland die taal ver- staan! Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de berichten beves- tigd, dat de 8000 ton metende krui- ser ..Nigeria" nu definitief op weg is naar de Falkland-eilanden, om steun te verlenen aan de Britse Gouverneur Miles Clifford. De com mandant van de kruiser is in het bezit van verzegelde orders. De ..Nigeria" heeft voorraden voor drie maanden aan boord en een winter- uitrusting voor de bemanning. Het schip had al Zondag moeten ver- trekken, maar een deel van de be manning kon niet tijdig worden be- reikt in verband met de weekend- verloven. Argentinie heeft onlangs een Meteorologisch Bureau opgericht op Deception Island. Engeland heeft hiertegen geprotesteerd op grond van het feit, dat het het eiland reeds eerder had geaccupeerd. Argentinie repliceerde, dat het eiland aan Argentinie behoorde, omdat het deel uitmaakte van het Zuid-Amerikaanse continent, dat een voortzetting was van het on- der zee doorlopende vasteland. Het antwoord van President Peron op het Britse protest vond bijval zelfs bij zijn gezworen politieke vijan- den. Territoriale aanspraken val- len in de smaak van de Argentij- nen. Clilli laat evehieehs aanspraken op dit land in dit gebied gelden, doch Chili en Argentinie zijn overeenge- komen, de grenzen onderling te regelen. Inmiddels treden ze geza- menlijk op tegen claims van andere landen. De Chileense Precident, Gabriel Gonzale Videla, zal het Britse pro test vej-werpen. De President is onderweg naar de Chileense Zuid- pool-basis Puerto Soberania. op het eiland Greenwich. Hij zal de onbe- twistbare rechten van Chili op dit gebied verdedigen, zo wordt uit Santiago gemeld. Uranium op Falkland-eilanden? LONDEN, 17 Febr. (A.P.) De diplomatieke correspondent van de Mors Chronicle berichtte van- daag, dat vermoed wordt, dat ura nium op de Falkland-eilanden een van de redenen is, waarom de Ar- gentijnse en Chileense regering de Britse souvereiniteit over het ge bied betwisten. De uit negen landen bestaande commissie heeft gisteren Parijs gekozen als zetel voor de alge- mene vergadering der Ver. Naties, die op 21 September a-s. zal wor den geopend en waarschijnlijk 3 maanden zp.1 duren. Nederland bad zich van stemming onthou- den, omdat ook Den Haag in aan- merking kwam. In het Palais de Chaillet, een in- drukwekkend gebouw in de vorm van een cirkel, zullen de vergade- ringen worden gehouden. Het werd speciaal gebouwd voor de wereld- tentoonstelling van 1936. De totale kosten te Parijs zullen ongeveer 270.000 pond sterling bedragen, doch dit bedrag werd geraamd voor de devaluatie van de franc. De deva luate zou tot een vermindering van kosten kunnen leiden. Ofschoon Den Haag goedkoper zou zijn dan alle andere plaatsen, zou dit voordeel worden opgeheven door de kosten van de op te trekken I gebouwen. De totale kosten te Den Haag zouden ongeveer 1.100.000 pond sterling bedragen. In de werkplaatsen van Smit te Slikkerveer legt men de laatste hand aan het herstel van deze reusachtige draaistroom-turbo- generator van het Energiebedrijf te Amsterdam. Deze generator van 11.000 Volt, 20.000 K.W., 27.000 P.K. en 3.000 omwentelingen per minuut, werd door de Duitse bezetter weggevoerd doch raakte in de haven van Harlingen geheel onder water. Ander- half jaar waren er voor het herstel nodig. PRESIDENT TRUMAN heeft Maandag, in een rapport aan bet Congres over het gebruik der 400 millioen dollar, die verleden jaar aan Turkije en Griekenland waren toegezegd, om het commu nisme te bestrijden, medegedeeld, dat hij meer geld zal vragen voor militaire bijstand aan Griekenland en Turkije. De President zei niet, welk be drag hij zou vragen, maar Truman verklaarde in zijn begeleidende brief aan het Congres, dat Grie kenland leeft „onder een steeds in kracht toenemende druk van een communistische minderheid, die staat onder buitenlandse in- vloeden." Economische hulp zou aan Griekenland kunnen worden verleend in het kader van het Europese herstel-plan. Een punt van betekenis is, zo gaat Truman verder, dat de guerilla- oorlog zich niet richt tegen het Griekse leger, maar tegen't Griekse volk. De moedwillige vernietiging van Griekse dorpen is niet het ge- volg van militaire maatregelen. Het is weloverwogen, onmeedogenloze verwoesting, die zich ten doel stelt de mensen dakloos te maken en ze te verdrijven naar de overbevolkte stedelijke centra, waar zij slacht- offers zullen worden van de reeds overbelaste staat, om ellendige toe- standen en ontbering voor hen te scheppen in de hoop, dat zij ontvan- kelijk zullen worden voor politieke agitatie. Truman vervolgde. dat de gueril- la-benden, die handel drijven in menselijke ellende en chaos, te klein zijn om als een vertegenwoordiging van een groot deel van het Griekse volk te kunnen worden beschouwd. Hij zeide, dat er in' totaal onge veer 20.000 guerilla-strijders waren, van wie een groot deel zich onder bedreiging van dood, gericht tegen hunzelf of tegen hun gezinnen, in de gelederen der guerilla's hadden geschaard. Truman voegde eraan toe, dat de communistische politiek de econo mische kracht van Griekenland on- dermijnde, terwijl de Amerikaanse missie voor hulp aan Griekenland zich inspant om het land op te bou- wen. Slechts eenmaal verwees Truman naar de toestand in Turkije. Hij verklaarde, dat het Turkse hulppro- gramma op ordelijke wijze verliep en dat de zorgvuldige voorbereidin- gen en onderhandelingen op het ogenblik resulteerden in de levering van militaire materialen, die naar verwacht kan worden, in een vrij uniform tempo zal verlopen. BAT A VIA, 16 Febr. (AP). De radiorede van dr. van Mook, die hij vanavond zou houden is waar schijnlijk voor enkele dagen uit gesteld. De onderhandelaars van de com missie voor goede diensten zijn naar Djokjakarta teruggekeerd met dr. van Mook's antwoord op dr. Hatta's brief, waarin gezegd wordt, dat de republiek bereid is aan een interim- regering mee te doen. Met belangstelling heeft minister Witteman, blijkens zijn antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer aangaande de begroting van binnenlandse zaken, kennis genomen van de beschouwingen, welke ver- schillende leden wijdden aan de financiele zelfstandigheid van de gemeenten in het licht van het in- gediende wetsontwerp betreffende de noodvoorziening voor de gemeen- tefinancien. Dat het echter een vrij gevaar- lijke gedachte zou zijn, de gemeente- financien te binden aan de stijgende en dalende inkomsten van het rijk, kan de minister niet toegeven. In de eerste plaats is die binding niet volkomen, omdat naast de uitkerin- gen uit het gemeentefonds nog altijd staan de opbrengst van enkele zeer stabiele eigen gemeentelijke belas- tingen, alsmede de rijksbijdragen voor speciale doeleinden. In de tweede plaats zijnUok niet alle rijks- belastingen, welke voor een deel .in het gemeentefonds zullen worden gestort, even gevoelig voor het conjunctuurverloop. De gang van zaken met betrekking tot de vermakelijkhedenbelasting acht ook de minister weinig bevre- aigend. Het is echter van mening, dat de ware oorzaak van de moei- lijkheden deze is, dat de gemeenten dadelijk na de bevrijding te weinig initiatief hebben getoond om de ver makelijkhedenbelasting tot een rij- ker vloeiende bron van inkomsten voor de gemeenten te maken. Zulks had zonder bezwaar kun nen geschieden en de gemeenten hadden behoren te beseffen, dat het, gezien de precaire toestand van de overheidsfinancien, op haar weg lag, zich een redelijk aandeel in de op brengst van het vermaak te ver- zekeren. Doch hij betreurt het dit te moeten zeggen de gemeenten hebben vrijwel algemeen verzuimd van deze autonome hevoegdheid ge bruik te maken. Dat de minister onjuist zou heb ben gehandeld door de bepalingen van de mogelijk toekomstige wet noodvoorziening gemeentefinancien te hanteren om de onderwerpelijke maatregel door te voeren, kan hij niet inzien. Als bij de regering het ernstig voornemen bestaat om in de algemene maatregel van bestuur ter uitvoering van die wet een bepaling op te nemen. welke korting op de uitkering uit het gemeentefonds ten- gevolge heeft, indien bepaalde belas- tir.gen niet tot een harerzijds rede lijk geachte hoogte worden opge- voerd. past het zijns inziens, tijdig een waarschuwing te laten horen. Dat hierbij vooruit moest worden gelopen op een nog bij de Staten- Generaal aanhangig wetsontwerp. is inderdaad een bezwaar, doch een verontschuldiging hiervoor meent hij te kunnen vinden in de omstan- digheid. dat deze toekomstige voor- ziening, als zij tot stand komt, in ieder geval tot 1 Januari JL terug moet werken. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren medege deeld. dat de besprekingen tussen de Ver. Staten. Engeland en Frank- rijk over Duitsland, die op 19 Fe bruari zouden beginnen, zijn uitge steld tot 23 Febr. De reden van uitstel is. de Amerikaanse ambassa- deur te Londen, Lewis Douglas, in de gelegenheid te stellen de confe rence bij te wonen. De heer Lewis vertoeft momenteel in de Ver. Sta ten voor besprekingen in verband met het Marsshall-plan PARAMARIBO, 16 Febr. (A.P.). Simon Sanchez, die op 2 Februari schuldig verklaard werd aan een samenzwering tot omverwerping van de regering van Suriname en tot afscheiding van de kolonie van het koninkrijk der Nederlan- den, is Maandag in Paramaribo tot zeven maanden gerangenis- straf met aftrek van voorarrest en een boete van 150 gulden ver- oordeeld. Sanchez heeft de beschuldigin- gen ontkend. Hij betoogde, dat Su riname door de Nederlanders ver- waarloosd was en verklaarde, dat hij slechts het contact met het Ne- derlandse ministerie van overzeese gebiedsdelen had willen verbreken. Volgens de berichten zouden vrienden van Sanchez van plan zijn om gratie voor de veroordeelde te vragen. Ludwig Spalburg, een politie- agent, werd wegens gebrek aan be wijs vrij gesproken. Naar wij vernemen is de heer Mr. F. Teulings uit Vught, Tweede Ka- merlid voor de K.V.P., benoemd tot voorzitter van de door de Tweede Kamer ingestelde commissie van voorbereiding in verband met het wetsontwerp tot regeling der ma- teriele oorlogsschade. Zoals men weet heeft Mr. Teu lings zich met deze materie reeds eerder zeer intensief bezig gehou den in de z.g. „Commissie Teulings" Hij is ook steeds o.a. op het vorig jaar gehouden grote K.V.P.-congres als woordvoerder der K.V.P. in deze opgetreden. De oorlogsgetroffenen kunnen er dus van overtuigd zijn, dat hun be- langen in goede handen zijn. JiSisS Op 27 Februari a.s. is het vijf- tien jaar geleden dat het Rijks- daggebouw te Berlijn door de nazi's zelf in brand werd gesto- ken. Inzet: van der Lubbe, de Nederlander die van deze daad vals beschuldigd werd. DE „RONDE TAFEL" heet, populair uitgedrukt, de bijeen- komst van afgevaardigden van Nederland, Suriname en de Antillen, die nu gisteren voor het eerst in het openbaar een en ander verhandeld hebben. Zij zijn eerst in besloten zittingen bijeen geweest, waarbij al, uit officiele en officieuze mededelin- gen, gebleken was, dat er veel tegenstellingen zijn. Deze „contro- versen" zijn nu ook in het openbaar tot uiting gekomen. Zoals verwacht kon worden, is de nationalistische beweging in Indone sia niet zonder invloed gebleven op de hoofden en harten van de Surinamers, Curacao'ers en Arubanezen. Bovendien zijn er, in Suriname, maar vooral in Curacao, in verschillende kringen be- zwaren tegen de gouvemeurs, resp. de heren Brons en dr. Piet Kasteel, beiden katholiek, en dit laatste feit kan geredelijk zonder voorbehoud als een der redenen van een zekere „hetze" worden aangemerkt. v Ook andere oorzaken hebben de sfeer om de Ronde Tafel althans in politiek opzicht vertroebeld! Zo heeft de heer mr. v. de Meer, sprekend tevens namens de heren Eman en Jonckheer, die afwezig waren, verklaard, dat zij er g*y:n heil in zien, verder aan de confe rence deel te nemen, indien met eerst een aantal wensen, die in de Nederlandse Antillen (Curacao, Aruba, enz.) leven, door de Ne derlandse regering worden mgewil- ligd! Want „het kwijnende vertrou- wen moet worden hersteld. Er moe- tij nu eerst daden worden getoond en daarvan had de heer v. d. Meer nog niets bemerkt. Hij zag in de verdere besprekingen geen heil en verliet de vergadering. Andere Curacaose heren waren minder drastisch. Zij waren en ble- ven, zo de heer mr Da Costa Go mez, die er op aandrong, dat de Nederlandse volksvertegenwoordi- ging het wetsontwerp tot wijziging van de staatsregeling voor Surina me, Curacao, enz., met de meeste spoed zou behandelen. De gouver neur daar is hij weer! moet dusdanige aanwijzingen krijgen, dat onmiddellijk na de totstandkoming van de nieuwe staatsregeling ver- kiezingen kunnen plaats hebben. En verder vroeg de heer. Da Costa, of de regering tezamen met de confe- rentie wilde onderzoeken, hoe de grondwetsherziening kan worden versneld. Hij diende in die geest een motie in. De delegatie uit Suriname was het met de strekking van de Curacaose wensen wel eens, maar vond de methode niet juist. De woordvoerder van de Suriname-de- legatie. de heer mr dr Buiskool, een bekende figuur tot voor kort in ons gewest, benadrukte ook, dat de West nu eindelijk daden verwacht. Nederland heeft Suriname lange tijd verwaarloosd. Men verlangt nu volledige liquidatie van de kolo- niale verhoudingen. Hij bracht tien wensen concreet naar voren: 1 Instelling van een Rijkskabinet los van de landsregeringen. 2. Een Rijkshof als rechtsprekend college. 3 Instelling van een Rijksparlement, gekozen door de landsparlementen, al of niet uit hun midden en be staande uit 21 vertegenwoordigers van Nederland, 5 van de Suriname en 5 van Curacao. De zittingsduur van dit parlement zal gelijk dienen te zijn aan die van de landsparle menten. 4. Geen verplichte Rijks- conferenties. 5. De kern van de con ference wordt belast met de voor bereiding van het Rijksstatuut. 6. Verzekering van het successierecht. 7. Verzekering van financiele en economische bijstand van Nederland aan Suriname. 8. De kerngroep van de conference beslist over de vraag wat interne en wat algemene zaken zijn. 9. Opneming van Indonesische gebieden in het Koninkrijk moet mogelijk zijn. 10. Aanwezigheid van delegatieleden als waarnemers of als lid bij de conference der V.N., in ternationale conferenties op het halfrond en besprekingen in zake Indonesie. In de middagzitting sprak aller- eerst namens de Nederlandse dele gatie de heer mr. de Kort, die op- merkte, dat de vertegenwoordigers van Nederland hier ieder voor zich zelf spreken. Nederland zal naar de mening van deze katholieke afge- vaardigde zijn koninklijke weg gaan, men zal hier eensgezind re- sultaat moeten bereiken en moeten streven naar een centrale. unifor- me nationaliteitsregeling. Men let- te op de gezamenlijke belangen van de deelgenoten in het nieuwe Koninkrijk! Het grootste probleem voor Nederland is: de gelijkwaar- digheid in verbondenheid, die meer is dan de gelijkwaardigheid in de zelfstandigheid. De huidige rege- ringsvorm in de West moet geliqui- deerd worden. De gelijkwaardig heid in vrijheid en verbondenheid eist het scheppen van een waarlijk representatieve volksvertegenwoor- diging en een verantwoordelijk bestuur in de gebieden in de West en waarbovgen, dat het bestuur in alle drie de delen zal blijven be- staan. Mr. de Kort gaf nog ver: schillende concrete wensen aan tin pleitte daarbij voor een uitgebreid kiesrecht. met enige beperkingen echter voor onbekwame staatsbur- gCMen moet. om kiesrecht te hebben. althans alphabeet zijn en kunnen lezen en schrijven: voor Surihame. De heer de Miranda pleitte voor algemeen kiesrecht, de heer Ger- harts betoogde tegenover de ver- klaringen van de heer v. d. Meer, dat het onwaar is, dat er op Curacao zoveel onrust heerst. De rem op de democratische ontwikkeling van Curacao, dat zijn de huidige Staten zelf en heCstelsel van partijpolitiek, dat op dit eiland nog in de kinder- schoenen staat. Hij wenst echter voor Curacao algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Merkwaardig was het van een andere spreker, prof. dr. Logeman, die zulk een gewichtige rol gespeeld heeft bij de fundering van de hui dige regeringspolitiek ten opzichte van Indonesie, nu te horen pleiten voor respect voor de Grondwet, waarvan men de bindende betekenis niet te licht moet nemen! De openbare vergadering wordt vandaag voortgezet. ZATERDAGAVOND heeft de Right Hon. Winston Churchill voor de Engelsche radio gesproken. Niet een officiele toespraak in een of andere kwaliteit, doch in een van de serie politieke praatjes, die wekelijks door de B.B.C. worden uitgezonden. Het belang van de rede van Chur chill ligt daarom niet zozeer in het feit, dat hij sprak, maar in het tijd- stip, waarop een leider van een machtige oppositie zich voor een microfoon uitspreekt over de rege ringspolitiek. Sir Stafford Cripps heeft open- hartig over Engeland's financiele en economische toestand gesproken en de nuchtere werkelijkheid, die nu door de regering aan het Engelse volk werd gepresenteerd, heeft een grote paniek veroorzaakt. Het was thans Winston Churchill, de bejaarde oorlogsleider, die duide lijk uiteenzette, hoe Engeland zo dicht tot de afgrond is genaderd en die zijn dikke vingers, zo be- kend door het V-teken, op de zere wond legde. Op het gebied van de staatkundige structuur, de bestrijding- van het communisme en de buitenlandse politiek noemde Churchill de partij- programma's van Labour en Con- servatieven gelijkluidend. Fel bestreed hij echter de wijze, waarop de Engelse socialisten hun partijbelang voor alles laten gaan. Het Verenigde Europa is geen mo- nopolie van de socialisten en een streven in deze richting is slechts een imitatie van het communisme. Het plan Bevin heeft de hulp nodig van alle mensen en alle partijen en Labour tracht de pogingen van an- deren te verlammen en saboteert de in Mei a.s. belegde Haagse confe- rentie. Engeland kan zichzelf met bedrui- pen en het teert op overzeese be- leggingen en de industrie, die tij- dens de oorlog de redding beteken- de is thans door de nationalisatie een molensteen rond de hals van de natie geworden. De Bulldog loopt zijn eigen staart achterna tot hij duizelig wordt en hoe zal hij dan de wolf van zijn deur kunnen houden? Churchill heeft in deze bewoor- dingen de toestand, waarop we in detail spoedig terug hopen te ko men, gekarakteriseerd. Ten over vloede heeft de ex-premier nog be- klemtoond, dat zijn rede geen voor stel tot vorming van een coalitie- kabinet bedoelt, doch dat ermee be- oogt wordt nogmaals de noodzaak van een nieuw parlement aan te to- nen, teneinde een degelijke basis te scheppen voor een normale levens- statidaard. Ongetwijfeld hebben meer Engel- sen dan anders op het politiake praat.je van de B.B.C. Zaterdag j-1- afgestemd. Vanzelfsprekend heeft de partijstrijd, waarin volgens Churchill "de conservatieven zijn ge- dreven, een zekere invloed gehad op de samenstellihg van de toe spraak, doch ip de ondertoon was goed de volkomen heldere ziens- wijze van een ervaren politicus en staatsman te onderkennen. De zui- vere tekening van de oorzaken der crisis zullen de ogen van menigeen hebben doen opengaan, alleen zullen de meesten evenals wij defmitieve lijnen volgens welke een verbete- ring kan worden bewerkt, gemist hebben. Betekent dit, dat de oppositie nog geen defintievfe plannen heeft uit«e- werkt of dat deze bewaard zu |m worden als machtig propaganda- middel. wanneer tot algemene ver- kiezingen wordt besloten? De komende weken zullen meer hierover vertellen. Churchill sPr?£ en het is niet waarschijnlijk. dat hij niet op alle mogelijke gelegenheden verdere aanvallen op de regerings politiek van Labour zal lanceren. In het rapport der Commissie voor Palestina aan de Veiligheids- raad wordt gevraagd om al het mogelijke te doen een internatio nale gewapende macht te vormen ten einde de verdeling van het lleilige Land tot stand te bren gen. In het rapport wordt geze;|I. dat de toestand in Palestina bui- tengewoon ernstig is en dat men verwachten kan, dat hjj nog ern- stiger wordt. Aanzienlijke Arabische belangen binnen en buiten Palestina zijn be- trokken bij de vastbesloten pogin gen om het besluit der V.N. met ge- weld te veranderen. De Britse wei- gering om thans het vormen van I een joodse militie toe te staan, zal het tot stand komen der verdeling vertragen en het vraagstuk van de veiligheid moeilijker maken. Jeru- zalem kan zich niet verdedigen, tenzij de Britse strijdkrachten ver- vangen worden door andere niet- Palestijnse strijdkrachten. De Advocaat-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Maastricht, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, heeft Maandag bij de behandeling van de zaak tegen Hugo van den Broeck, ex-hoofdredacteur van de voorma- lige ,.Limburger Koerier", vijftien jaar gevangenisstraf geeist wegens voortgezette hulpverlening aan de vijand. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: HETZELFDE WEERTYPE! Zwakke tot matige Oostelijke wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden en overdag op- nieuw zonneschijn, droog weer In de nacht lichte tot matige vorst. Morgen temperatuur geleidclijk oplopend tot iets boven het vriespunt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1