i 1 OM ERIC'S LIEFDE Utrecht, centrum der Diergeneeskunde MARIJKE IS EEN JAAR! -54 Meer dan 125.000 stokers in Belgie DOKTERS ONDER HET MES VANDEFISCUS! Wie heeft de grootste macht in Hongarije? Wereldrijk als basis r V/ETENSCHAP EN PR ACT IJK J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 17 Februari 1948 PAG. 3 Een onmisbare bulp voor de veeteelt n (slot) De akker des doods n*) mm MWm? Eerst politieke overeenkomst antwoordt Dr. van Mook Echtpaar zonder identiteitsbewijzen KERKELIJK BEZIT GECONFISCEERD op het eiland Rhodos door Grieken Arrestanten eters kopjes op Een ei in een ei F'EDILLETON I'M DE WACHTKAMER van dit Instituut is het iedere ochtend een hels kabaal. Men kan daar geregeld een veertig tot zestig mensen zien zitten met blaffende honden, kakelende kippen, krijsende katten, met konijnen, kanariepieten of ander gevogelte, allemaal gegadigden voor een poedertje of een spuitje of, als er niets meer aan te doen is, voor het electrocutie-apparaat. De conservator, dr. A. M. Ernst, toonde ons terloops in de gangen tal van rontgenfoto's, aan de hand waarvan men allerlei inwen- dige afwijkingen direct kan vaststellen. Volgens die plaatjes schijnen tal van dieren een bijzondere voorliefde te hebben tot het verorberen van naalden en knopen, welke hinderlijke objec- ten door operatief ingrijpen verwijderd worden. Een der nieuwere gebouwen der Veeartsenijkundige faculteit, de kliniek der kleine huisdieren. Links het houten noodgebouwtje waar belangrijk wetenschappelijk werk wordt verricht Verder is er nog een afdeling oog- heelkunde, terwijl men hier ook een aparte behandeling tegen rheuma- tiek toepast. Hetgeen wel demon- streert, hoe gewetensvol men ook t.o.v. de kleine huisdieren, die in het algemeen toch een geringe gel- delijke waarde hebben, maar waar- voor bij de meeste eigenaren een zeer grote liefde bestaat, optreedt. Wetenschap in een houten loods Het werk, dat prof. dr. C. Romijn in zijn houten noodgebouw verricht, is zeker niet het minst belangrijke. In het laboratorium voor Veterinaire Physiologie wordt een groot deel van de tijd, behalve aan het onder- wijs, besteed aan wetenschappelijk onderzoek, o.a. de problemen de veeteelt betreffende. Momenteel be- studeert men de kunstmatige be- vruchting, waarmede men al zeer goede resultaten heeft bereikt. Ook de stofwisseling van het dier is een bron van stuaie, alsmede de wer- king van het hart. Verder wordt aandacht besteed aan de invloed van hormonen en chemicalien op groei en vetvorming, voor welke studie tal van ratten, cavia's (mar- motjes) en andere dieren als proef- konijn moeten dienen. Men bestu- deert ook de bloedziekten van het paard en een ingenieus apparaat, de electro-cardiograaf, meet hier de verrichtingen van het paardenhart. Zo werden hier o.a. alle Amster- damse politiepaarden onderzocht. Men beschikt over een eigen, goed geoutilleerde instrumentmakerij, waarop men met recht trots is. „De beste resultaten bereik ik echter met een toegewijde, enthou- siaste staf van medewerkers. Met kennis alleen komt men hier niet klaar, het is de liefde voor het werk die vindingrijk maakt", betoogde de hoogleraar bij het afscheid. En hij verzekerde ons, dat hij hier in dit noodgebouw prettig werkte met zijn mensen. De walvis in mootjes. In het Instituut voor Anatomie, de ontleedkunde, wachtten ons meerdere verrassingen. Wij troffen het dat de snijzaal door de onver- schrokken juffrouw Herber en haar helpers juist „aan kant" was ge- maakt. We zijn niet erg happig op bloederige taferelen! In deze omgeving, waar de lucht der cadavers nog tussen de muren hing, stond ons dr. Slijper te woord, temidden ven talloze op sterk water staande mootjes walvis, verzameld tijdens zijn eerste reis met de „Wil- lem Barentz", allemaal studiemate- riaal! Het meest interessante voor de leek was wel het museum, waar zich 'n enorme collectie monstercu- siteiten bevindt. Een der grootste van de wereld. We zagen er geiten met twee koppen, schapen met twee rompen, kalveren met vijf poten, veulens met waterhoofden, koppen met drie hoornen en meer van die vreemde spelingen der natuur. Een verzavneling waar ieder kermis- exploitant zijn vingers naar zou af- likken! Goedkope varkens. Op het Zootechnisch Instituut, het moet u lezer, langzamerhand wel gaan duizelen van al die namen, vertelde dr. W. Hirschfeld ons over het research-instituut, dat in samen- verricht op het gebied van voeding en fokkerij, waarbij natuurlijk de vitaminen een grote rol spelen. Men fokt hier, meerdere lezers zullen dat ook wel graag willen, een stam varkens, die practisch ongevoelig zijn voor de meeste ziekten en op de koop toe nog met heel weinig voedsel toe kunnen, een voordelig zaakje dus! Ook onderzoekt men hier de veel bij kipp.en in de leg voorkomende verlamming. Tot slot is aan dit in stituut nog verbonden een cursus voor hoefsmeden, de enige in het land, waar onderwijzers in hoefbe- slag worden opgeleid. Leverbot en runderhorzel. Via het Pathologisch Instituut, waar men de sectie op de gestorven zieke dieren doet en veel microsco- pisch werk verricht, en de Verlos- kundige afdeling, waar prof. dr. v. d. Kaay juist twee paarden onder handen nam. zodat we hem niet konden bepaderen, kwamen wij op het Instituut voor de Parasitaire en Infectie-ziekten. Voor buitenstaan- ders een nogal viezig gedoe: schurft leverbot, waarnaar mevr. Wibaut in Noord-Hollanc| juist een onderzoek instelt, huidschimmel, spoelwormen br Over het algemeen is men hier van- mening, dat warm en nat weer parasitaire ziekten in de hand werkt. De wormen is men al aardig de baas, er zijn preparaten, die voor 100 pet. werken. Ook het euvel van de runderhorzel heeft men al aardig onder de knie. Met goede en goed kope geneesmiddelen wordt ook de schapenschurft met kracht aange- pakt. Met twee, hoogstens drie be- handelingen zijn de dieren er van af „Deden alle boeren maar mede", was de verzuchting van dr. Kunst. Alleen de longwormziekte is nog een groot probleem, vooral in de lage streken. Infectieziekten zijn er ook genoeg te bestrijden. Zo is er een grootscheeps onderzoek gaande naar de paratyphus, de ziekte waarover het vorig jaar zo- veel te doen is geweest naar aan- leiding van de consumptie van be- smette eendeneieren. Tal van, wel- licht onschuldige ..kwakkwaks" worden nu vastgehouden voor on derzoek en de eenden zijn vliegvrij van de buitenwereld, waarin ze niet eerder terugkeren of ze moeten ge- heel gezond zijn, afgesloten. Ook hier worden dieren gefokt en wel in grote getale, voor het onderzoek. Besluitende kunnen wij wel vast stellen, dat er in Utrecht hard ge- werkt wordt ten bate van onze vee- stapel. Onze veehouders doen er al jarenlang hun voordeel mede, wat aan de Veterinaire Faculteit bereikt werd. En het stemt tot vreugde. dat er zowel op wetenschappelijk als op practisch terrein opbouwend werk voor ons land verricht wordt. Een v erk, dat de belangstelling van een ieder, die met de veehouderij te maken heeft, verdient, ook van onze regering. Uiteraard interesseert de lezers van ons blad het meest dit veehou- derijbelang. Maar vergeten we ook niet de steeds toenemende beteke- nis van de kleine huisdieren-practijk en vooral niet de grote betekenis, die de diergeneeskunde heeft voor de Volksgezondheid. Door de vlees- keuring, de handhaving van de voor- schriften en wettelijke maatregelen der Veewet, het werk op het gebied der melkhygiene enz. wordt de mens zoveel mogelijk beschermd tegen de gevaren, die zijn gezondheid van de kant aer dieren bedreigt. Hierbij werken de medische en veterinaire ambtelijke diensten m steeds nau- wer wordend contact samen. Het eerste art. was geplaatst in ons nummer van Dinsdag 10 Febr. j.L Wie echter de hand reikte aan de blonde germaanse reus, werd tot in zijn diepste wezen geschokt, deze mens werd tussen de molenstenen vermorzeld. En toen het wereldge- recht jiet nazi-barbarisme veroor- deelde, kon het Hongaarse volk zich echter niet ten voile over dit vonnis verheugen. Niet' dat het de ter dood veroordeelden betreurde, want zij verdienden dit lot, doch men was bevreesd voor de toekomst. Men had het vermoeden, dat hetgeen de ene buurman begonnen was, door de andere in sterker mate zou worden voortgezet, met nieuwe sluwheid en terreur. En in dit voorgevoel had men zich niet bedrogen. Drie jaren geleden, juist in de dagen voor Kerstmis welk feest misschien door geen ander volk met zoveel kunstzin, warmtev devotie en spel wordt gevierd als door de Hongaren brak de gesel Gods over onze hoofflstad los. Terwijl het ganse land werd ver- woest en de hoofdstad drie maan- den lang werd gebombardeerd en beschoten, wist de dodelijk ge- schrokken natie niet, wat haar meer verbijsterde: het duivelse spel, wat de germaanse reus, die zijn onder- gang voelde naderen, met haar speelde, toen deze, al vluchtende, de bruggen in de lucht liet vliegen en de steden en dorpen plat brand- de, of de vreselijke onbarmhartig- heid waarmede de „bevrijders" te werk gingen. De toen overwonnen Hongaren waren meer aan de ver- nietiging blootgesteld, dan een scheepje, dat door een orkaan heen en weer geslingerd wordt. Machteloos moest men toezien, hoe de veestapel, wat daarvan al- thans door de Duitsers was achter- gelaten, naar het Oosten werd ge- dreven. Wij moesten aanschouwen, niet bij machte iets te kunnen doen, hoe de mensenjagers van de GPU, het laatste mensenmateriaal op de straten samendreef en deze onge- lukkigen nog maanden na de strijd. werking met fabrikanten van vee- 1 zonder epig verhoor, naar Siberie en pluimveevoeders onderzoekingen I zond. WallstreetDamrakIn de Amsterdamse effectenbeurs werd een telegrafische schaakwedstrijd gespeeld tussen bankbedien- den van Wallstreet en die van verschillende hoofdstedelijke firma's. De bekende schaker v. Scheltinga heeft een geweldige telegrafische zet in gedachten. De kerkhoven werden voller, maar de wiegen verdwenen naar de zolder, want er was honger en hoe zal men dan nieuwgeborenen kunnen voeden? Maar dit verlies aan mensenlevens en stoffelijke goederen deed ons minder leed, dan de slag die men wilde toebrengen aan ons dierbaarste bezit, onze christelijke cultuur. Het eerste kun nen wij nog verdragen, tegen het laatste echter binden wij de strijd aan. Bij ons is het nationaliteitsbe- grip een geworden met het Christen dom, sinds de tijd dat de heilige Stephanus, onze eerste koning, ons plaatste in de gemeenschap der christelijke volkeren. Ons motto en wij kunnen bewijzen hieraan trouw gebleven te zijn is, dat wij als natie, alleen kunnen blijven bestaan door onze christelijke cul tuur en traditie, of anders ophou- den te bestaan. Het Christendom is de enige schakel, die Hongarije ont- trekt aan zijn verweesdheid en een- zaamheid en het een doet zijn met de grote familie der Westerse chris telijke landen. Deze grote histori- sche roeping, doorleefden de Hon garen, toen van de zijde der „be- vrijders" de eerste aanval kwam. Alle nog resterende krachten heb ben wij verzameld, om ons laatste bezit te verdedigen. En in deze strijd, welke hij, geheel alleen staande, uit zelfverdediging voert, wordt hij aangemoedigd door de christenen in het buifeniand. Dit geeft hem kracht om vol te hou- den, tot eens ook voor hem de zon door de wolken breekt en hij weer een nieuw leven kan beginnen. De kardinaal Deze strijd, door een handvol Hon garen gevoerd, is fel en verbeten. En hij zou niet lang vol te houden zijn, ware het niet, dat wij aan dit lot in der eeuwen loop gewend zijn geraakt, en wij in de strijd worden voorgegaan door onze aanvoerders. De Hongaar, ofschoon geen „kudde- dier". dat men achter iedere wille- keurige leider kan laten aanlopen, houdt ervan iemand te volgen, in- dien deze „ver boven alle anderen uitsteekt". Aan dergelijke legendarische fi- gyren klemt hij zich vast. Onder de leiding van St Stepha nus zijn wij een nationale eenheid geworden, terwijl manrien als Paz- many en Hunyadi onze aanvoerders waren in onze, 150 jaren durende, strijd om zelfbehoud tegen de Tur- ken. Ook nu weer keek het Hon gaarse volk uit naar een dergelijke, legendarische fivuur, zowel de mensen van het asfalt als die van het land iemand die dit voor Hongarije zo tragische, historische uur doorleeft en aanvoelt. Die voor hen op de bres staat en met ont- plooide vlag de vrijheid, de waar- heid en de levenswil verdedigt. Strijdend zonder partij, zonder wa- pen, zal hij toch de grootste macht in het land bezitten. want hij draagt in zijn hand de ziel van het yolk. Aan anderen zal het yolk, indien het door wapengeweld hiertoe wordt gedwongen, zijn stem geven en ztijn koren afstaan. doch zijn overtuiging schenkt het slechts aan deze legen darische figuur. De door de Hongaren geroepen aanvoerder bestaat heden niet slechts in de verbeelding. maar in werkelijkheid: de naam van kardi naal Joseph Mindszenty, betekent thans in dit land het programma, de vlag, het protest, de onver- Naar Antara verneemt, heeft dr. van Mook thans geantwoord op de brief van de republikeinse minister- president, drs. Mohammed Hatta, in- zake de deelname van de republiek aan de interimregering. Naar Aneta meent te weten, wordt in dit ant- woord met nadruk verklaard, dat de vorming van een interimregering voor geheel Indonesie, waarover de brief van Hatta spreekt, eerst kan plaats hebben na het tot stand ko- men van een politieke overeen komst. Voorts wordt er op gewezen, dat de republiek zelve de zes poli tieke suggesties van de commissie van goede diensten aanvaardde met het voorbehoud, dat de republiek eerst aan de interimregering zal deelnemen na ondertekening van zulk een overeenkomst. De brief van Hatta werd, zoals gemeld, niet in handen gesteld van de delegatie van het koninkrijk. Een man en een vrouw, die zich Hans Alberts en Willy Alberts noe- men, zijn heden in Londen gearri- veerd, nadat hun jacht de „Scor- pion" op een reis van Lissabon naar Casablanca met het Deense vaartuig Ranhild in botsing gekomen en ge- zonken* was. Aangezien geen van beiden in het bezit was van pas- poort of enig ander identificatie- papier werd hen niet toegestaan aan land te gaan. Hans Alberts ver- k^aarde in September 1947 met zijn in Nederland geboren vrouw in de 30 ton metende ..Scorpion" van Ne derland uit naar de Kanaal eilan- den gereisd te zijn om verder langs de Franse, Spaanse en Portugese kust naar Casablanca te gaan. Hij had in 1939 Amerika verlaten om met zijn vrouw Nederland te be- zoeken, waar hij zich tijdens de be- zetting voor de Duitsers verborgen wist te houden en in de verzetsbe- weging werkzaam was. Hij beweer- de in het bezit te zijn geweest van een-Amerikaans paspoort. Indien de Britse en Amerikaanse autoriteiten te Londen er niet in slagen het echtpaar te identificeren zal het op de Raghild naar Palestina gebracht worden. De Kathedraal en het Aartsbis- schoppelijk Paleis op het vroegere Italiaahse eiland Rhodos zijn, lui- dens een bericht in het Atheense blad „Ethnos", door de Griekse mi- litaire overheid op dit eiland gecon- fisceerd en overgedragen aan de Orthodoxe Metropoliet onder het voorwendsel, dat deze gebouwen Italiaans bezit waren. Soortgelijke maatregelen zijn genomen ten aan- zien van de oude kerk der Malthe- ser Ridders en de parochiekerk van St. Franciscus, evenals tegen andere instellingen als hospitalen, weeshui- zen enz. Mede wordt vernomen, dat de Aartsbisschop van Hhodos, Mgr. Acoiari O.F.M., voor het plaatselijk gerecht werd gedaagd, onder be- schuldiging van het wederrechtelijk bezet houden van de beide boven- genoemde gebouwen. Hij werd tot een hoge boete veroordeeld. De ge- hele zaak wordt thans behandeld door hogere Griekse gerechtelijke instanties. Dezer dagen moest een arestant, die in het Hilversumse politiebureau vertoefde, naar het ziekenhuis wor den vervoerd teneinde een maag- operatie te ondergaan, omdat hij o.m. een vork in stukjes gebroken en verorberd had. Dit voorbeeld vond vanmorgen navolging bij een nieuwe arrestant, een 47-jarige in- woner van Laren. die wegens op- lichting in een Hilversumse eel zat. Daar de man geen vork ter beschikr king had, maar wel een theekopje, brak hij hiervan enkele stukjes en het oortje af en slikte deze in, waar- na hij als dessert nog een punaise tot zich nam. Al spoedig leed hij aan heftige maagkrampen, zodat ook hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht om een maag- operatie te ondergaan. Morgen is het weer feest in het Prinselijk gezin. Marijke is een jaar. Op een koude winterdag kwam ze ter wereld, en ze viert haar eerste verjaardag op een mooie Februari-dag. Wie zou niet wensen, dat haar leven vol zon zal zijn, als de dag, waarop ze voor het eerst verjaart? Hier ziet men het jongste Konings- kind bij haar Moeder op schoot en het is de kleine Margriet, die het kopje van haar zusje mag vast houden. Een huiselijke idylle in de Prinselijke familie, aan de vooravond van de feestdag Het openen door de hertog van Gloucester van het Ceylonse parle- ment, waarmee meteen de status van dit rijke en dichtbevolkte eiland als dominion werd ingeluid, doet ons even stilstaan bij de grote ver- anderingen, die na deze tweede we- reldoorlog hebben plaatsgegrepen in het grote Britse wereldrijk. In alle tijden zijn er politieke (Van onze Brusselse correspondent) SNEL en daardoor bijna onopgemerkt is in Belgie weer de stakingsvloed komen opzetten. Het b>-gon aan de Franse grens, waar 47.000 Belgische arbeiders het werk neerlegden. Daarna volgden een paar mijnen. Thans liggen nagenoeg alle mijnen in het Walenland stiL Donderdag begon bovendien een algemene staking in de gas- en electriciteitsbedrijven, terwijl bii de tramwegen en in de metaalnijverheid wordt overwogen, dit voorbeeld te volgen. Voeg daarbij dan nog de doktersstaking, dan heeft men alles bij een wel een alarmerend totaaL schrokkenheid en de vaorvechter van de Hongaarse christenheid. De enige katholieke courant in Honga rije, het weekblad „Uj Ember", de nieuwe mens, noemde hem ,.de man van staal", toen hij tot kardinr»il werd benoemd en hij was inderdaad de muur, waartegen de Pijlkruisers de Hongaarse nazi's ztch te pletter liepen en die ook nu pal staat bij de aanvallen op hem ge- richt. Reeds in het begin, toen de Duit sers het land nog slechts half bezet hadden, verhief hij zijn stem tegen het door hen gevoerde schrikbe- wind. Toen hij het einde van de oorlog zag naderen, liet hij, als Hongaars opperherder, die, zoals waarschijnlijk in geen enkel ander land het geval is, zo grote macht bezit als in Hongarije, een krachtig protest horen tegen de zinloze ver- nietiging waaraan de Duitsers. in hun laatste verdedigingsstrijd, Hon garije prijs gaven. Het antwoord? De moedige hoge- priester werd met het gehele per sonnel van het bisschoppelijke paleis en de studenten van het seminarie in de gevangenis geworpen. Hier in de kerker van Iopronkohida. werden zij gevonden door de Russi- sche troepen en met andere poli tieke gevangenen in vrijheid gesteld. (Wordt vervolgd.) C. D. K. Het eerste art. was geplaatst in ons nummer van 4 Febr. j.L De verzamelaar van de B.E.M. de heer H. van Gestel te Gilze (N. Br.) deed onder het eiereninpakken een merkwaardige ontdekking, toen uit de korf van Gerrit de Vet, van de Bolberg, een „eitje" van twee ons te voorschijn kwam. In het ei bleek nog een ei te zitten. Tussen de twee goedgeschapen eierdoppen bevond zich eiwit. In het binnenste ei zat normaal eigeel en eiwit. Niet al deze stakingen moeten afgekeurd worden. Men kan zich b.v. best de ontevredenheid der grensarbeiders indenken, die door de Franse devaluatie hun loon met 45 procent verminderd zien. Hoe deze moeilijkheid evenwel op te lossen? Een aanpassing van hun loon is niet mogelijk, daar dan ook de Franse arbeiders op meer loon aanspraak zouden maken. Toch zal er iets op gevonden moeten worden, is het niet van Belgische zijde, dan van Franse kant, want het wegblij- ven van 47.000 Belgen, van wie velen leidende posities in de Franse fabrieken innemen, veroorzaakt hier natuurlijk grote stagnatie in de productie. Ook de staking bij de gas- en electriciteitsbedrijven ziet er niet uit als een gevolg van agitatie. Het gaat hier om particuliere ondernemin- gen, die sinds de oorlog grote win- sten hffiben geboekt maar lage lo- nen uitbetaald. De aanpassing is hier nimmer zo hoog geweest als in andere bedrijven. De katholieke en socialistische bonden hebben daarom enige tijd geleden een actie ingezet voor het verlenen van een premie op de gemaakte winst. Aan- vankelijk stemden de patroons toe, er zou een premie van 5 procent op het normale jaarloon worden uitge- keerd. Maar op het laatste ogenblik veranderden zij van mening. De pre mie zou slechts "worden toegekend als de regering toestemming gaf om de tarieven evenredig te verhogen. De regering weigerde, haar loon- en prijspolitiek verkeert al genoeg in gevaar. En aangezien toen ook de patroons het been strak hielden. legden de arbeiders het werk neer. Voorlopig gaat de gas- en elec- triciteitsvoorziening gewoon door, daar de bonden t consisne heb ben gegeven de voorziening zo goed mogelijk te deen functione- ren. Daar de staking echter steeds scherper vormen aanneemt, dreigt het met deze tak van dienst wel- dra volkomen spaak te lopen. uit voorzorg heeft de regering de no- dige maatregelen genomen om de bedrijven zo nodig te reqnireren. Geheel anders ligt de zaak in de mijnen en metaalbedrijven. Hier is de staking door het socialistisch- communistisch vakbondbestuur uit- gelokt in verband met looneisen, die bezwaarlijk onderschreven kun nen worden. Deze stakingen hebben dan ook een zuiver demagogisch karakter en vertonen duidelijk een politieke ondergrond. Vrijdag kwam te Brussel een door de regering ingestelde commissie bijeen om de eisen der 80.000 sta- kende mijnwerkers nader te onder- zoeken.' De doktersstaking tenslotte is een kleine oorlog tegen de fiscus die de geneesheren wil verplichten van al hun clienten een factuur over te leggen. Als men weet dat de helft der Belgische dokters een inkomen opgeeft van 50.000 franc, d.i. onge- veer zoveel als een gewoon arbei- der, dan lijkt het wantrouwen der belastingambtenaren wel gemoti- veerd! De Belgische geneesherenbond heeft zijn leden aangespoord nu geen enkel formulier in te vullen, dus ook geen fiscusfacturen. Het Vlaams Geneesherenverbond wei gerde echter hieraan mede te doen, zodat slechts een minderheid der artsen in de ..staking" betrokken is. En deze minderheid loopt dan ge vaar door het gerecht vervolgd te worden en riskeert zware straffen. Hun optreden is natuurlijk ook bij het publiek niet populair. want door de weigering om formulieren af te geven. ondervinden de loontre'ken- den financiele nadelen. Met deze moeilijkheid zal de overheid het dan ook wel klaar spelen! veranderingen te noteren geweest, sommige ten goede en anderen ten kwade. Zo zullen ook de wijzigingen de laatste twee jaren in het Britse imperium aangebracht, pas na ver- loop van tijd moeten bewijzen of inderdaad de beoogde verbeteringen werden bereikt. Het Britse imperium heeft bestaan en bestaat nog uit het gemene- best en de koloniale bezittingen. Ofschoon in het gemenebest weinig veranderingen vielen waar te ne- men, daar Canada, Australie, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika op hetzelfde peil stonden als het Engelse moeder- land, waarmee ze zelfs gelijkgescha- keld werden, heeft toch de oorlog de industrialisatie van deze staten met zich meegebracht, waardoor men niet alleen aan zekere au- tarkische stre- vingen heeft kunnen voldoen doch boven dien zich een plaats op de weten te ver- toenemende HET VVERELD- GEBEUREN Ter gelegenheid van haar zes- tigste verjaardag, werd de be kende revue-ster, Heintje Da vids in het Concertgebouw te Amsterdam gehuldigd. Rika Hopper brengt „Heintje" een ovatie. wereldmarkt heeft overen. De steeds stroom van emigranten voorziet in de behoefte aan goede arbeids- krachten en ofschoon thans Enge- land door de beperking der uitvoer- mogelijkheden en de toenemende concurrentie thans nadeel van de industrialisatie der gemenebest-le- den heeft, zal de versterkte econo- mische positie van deze staten da- delijk een niet geringe kracht blij- ken voor de stabiliteit en bestendi- ging van het Britse rijk. Ook de delen, die rechtstreeks kwamen onder de jurisdictie van 't Engelse parlement, gaan langzaam maar zeker delen in het streven, dat grotere politieke verantwoordelijk- heid der onderlinge gebiedsdelen voorstaat. Ofschoon het kardinale punt van dit programma voor ieder land het zelfde is, zal de snelheid. waarmee het bereikt wordt, verschillen, daar traditie, levensstandaard en civili- satie factoren zijn, die hun invloed duidelijk laten merken. De resultaten tot nu toe zijn: de onafhankelijkheid van Birma, dat buiten het gemenebest wenste te blijven en van India en Pakistan, die wel nieuwe dominions worden. Ook Ceylon heeft deze status ver- kozen en gelukkig blijken de ras- senverschillen op dit eiland tot geen grote complicaties te leiden. Malaka kreeg een nieuwe federale constitutie. Singapore een nieuwe status. Ook op Malta en in Brits Guyana wordt in deze richting ge- werkt en een federale West-Indische Unie behoort niet tot de onmogelijk- heden. In Afrika heeft men met diverse moeilijkheden te kampen, doch ook daar gaat men in derichting der vrijheid, al is 't dan maar stapsge- wijs, vooruit. In Nigeria heeft men reeds een nieuwe grondwet vastgesteld en hebben de inboorlingen in de re gering een meerderheid. Ook in de andere delen van Afrika wordt druk aan de vorming van een zelfbestuur gewerkt. Het is verbazend en fel in con trast met wat er thans in Oost- Europa geschiedt, hoe zonder ver dragen en documenten de overwin- ning voor bijna alle volkeren van het Engelse wereldrijk de zon en het licht der democratische vrijheid heeft doen doorbreken. Het plan van Bevin tot vorming van een West-Europese Unie kan geen betere basis vinden dan in een bloc van landen, die door onderlinge samenwerking en economische vooruitgang een niet te negeren macht vormen. SIC TRANSIT door HARRIS BURLAND 36. „Maar misschien heeft juffrouw Cantri eriets op tegen", meende Vallon. „0 neen, mijnheer Vallon", ant- woordde Simone. „Het is mij vol komen onverschillig wie er in de boot meegaat". Vallon verliet hen, om aan zijn mannen orders te geven. De ge- wonden werden met veel zorg in de boot gelegd; een deel van de roeiers ging er in en een ander deel duwde de boot te water en sprong er toen biJ in- Een andere groep nam Tregat op en legde hem in de tweede boot. Vallon. Cantri en zijn dochter ste- gen ook in en de laatste wist een plaatsje te krijgen. De boot werd van wal gestoten en koerste de richting van Gartuche uit. De ver- dere leden der expeditie keerden te voet langs het strand terug en Tregat keek de wiegende lichtjes hunner lantaarns na, die zich door de duisternis vgrwijderde. Toen hij hen een dankhymne hoorde aanhef- fen, die in de stille nacht ver over zee klonk, kon hij een glimlach niet onderdrukken. De lucht was betrokken gewor den en in de boot stond alleen op de voorplecht een brandende lan- taarn. Simqne haalde uit haar tas een klein zakmesje te voorschijn en voelde voorzichtig naar de banden om Tregat's voeten. Ze rilde plot- seling van ontzetting, want ze voel de het koude ijzer van voetboeien, die ze hem hadden aangedaan, voordat ze hem in de boot brach- ten. Ze stak het mesje' wanhopig weg. Binnen een half uur bereikten ze Gartuche. Lang voordat ze aan land kwamen konden ze al zien, dat er een grote menigte aan het strand verzameld was. Talloze lichtjes be- wogen zich langs het water. Toen ze naderden, klonk er een verward geroep van vele mensen. „Hebben jullie 'm? Hebben jullie 'm gezien?" „Ja, ja," riepen de roeiers terug. „We hebben 'm! En goed ook!" Ze kwamen aan land en droegen Tregat uit de boot en legden hem op het strand. De menigte verdrong zich om hem heen en schold hem uit vooralles wat lelijk was. „Lafaards, dat jullie zijn!" zei hij. „Laat me op m'n benen staan! Help me overeind!" Ze pakten hem op en zetten hem rechtop. Toen brulde hij plotseling als een wild dier en hief zijn ge- boeide handen boven zijn hoofd op. Ontzet week de menigte achteruit. De keten rinkelde om zijn polsen en zijn ogen flikkerden van woede. Met een enkele vuistslag had hij een man de hersens kunnen in- slaan. Opeens kwam er een opschud- ding in de menigte en baande een vrouw zich een weg naar Tregat toe. Het was Solange! Toen hij haar zag, verdween al zijn moordlust en liet hij de handen zakken. Toen sloeg ze zonder enige aar- zeling of schaamte haar armen om hem heen en drukte haar gelaat te gen het zijne en toen ze hem los- liet was ook haar gelaat met bloed besmeurd. Ze wendde zich om naar de menigte en trachtte iets te zeg- gen. Maar ze kon geen woord uit- brengen en zonk beWusteloos tegen de grond. De menigte zag zwijgend toe. Maar heel achteraan, vlak aan de kant van het water, bedekte een andere vrouw haar gelaat met de handen en schreide bittere tranen. HOOFDSTUK XIV Het offer Er was geen gevangenis in het dorpje Gartuche en de achterkamer van de veldwachter diende in geval het nodig was, om hen, die voor kleine vergrijpen met het gerecht in aanraking kwamen, op te slui- ten. Maar men begreep heel goed, dat dit geen geschikte plaats was, om een man als Tregat, die beschul- digd werd van zulke vreselijke halsmisdaden, gevangen te zetten. Vallon kwam met het voorstel, hem naar een der kelders van Huize Tregat te brengen en de ruwe me nigte betoonde luide haar bijval met dat plan. Ze vonden het een kostelijk idee, dat iemand in zijn eigen huis zou worden opgesloten. De beide veldwachters lieten zich vooral overtuigen door het argu ment van Vallon. dat die kelders geen venster hadden, in de rots waren ingebouwd en deuren had den van dik eikenhout met ijzer t beslag en van zware sloten voorzien Margau en Vallon waren perso- nen van invloed. Men hechtte waar de aan hun woorden. Zij gaven na kort beraad bevel, de gevangene voor het verdere van de nacht naar Huize Tregat te brengen, vanwaar hij de volgende dag kon worclan vervoerd naar de gevangenis van het district. Enige mannen zetten Tregat op een wagen en reden hem langzaam het dorp door. Vallon drong er op aan, dat Margau en Cantri met hun dochters de nacht onder zijn dak zouden doorbren- gen, omdat juffrouw Margau te ziek was, om nog helemaal naar Li- nouvaux te gaan en juffrouw Can tri haar het best gezelschap kon houden en verzorgen. De beide vaders gaven gehoor aan zijn uitnodiging. omdat ze het redelijke van die bewering moesten toegeven. Solange was te zwak, om weerstand te bieden en Simone had haar eigen reden om er niet tegen te zijn. Zij had reeds een plan be- raamd en die uitnodiging kwam hear daarbij zeer goed te pas. Z stapten in Vallon's auto, die in de dorpsstraat teruggekeerd was en reden vlug het dorp door. Aan de voet van de heuvel haalden ze de stoet in, die Tregat naar zijn ge vangenis begeleidde. Met vast op- eengeklemde lippen keek Sinaone nog lang om. Solange zat met ge- sloten ogen en zag niets. De drie mannen keken elkander grijnzend aan. Terstond na hun thuiskomst ging Solange naar bed. Simone zou op dezelfde kamer slapen en hoezeer ze haar mede- dingster ook haatte. ze kon nu toch die dienst aan het zieke meisje moeilijk weigeren. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3