Job. Plas, een spontaan schilder m Van der Waals poogde vergeefs mr. Oud in de val te lokken De gevolgen van de prijsdaling in Amerika VLAMMENDE RAKET-TOREN Fantastische kermis-attractie Nederland en het plan-Bevin De nestor van „doorwerken" wordt 60 jaar Burgemeester zou naar Londen gaan.... Zei U iets? 35 meter hoog! Het verdient ernstig onder het oog te worden gezien Naar wij vernemen: NIEUW NOORDHOLLANDS PACBLAD - Dinsdag 17 Februari 1948 PAG. f> ZOALS NEDERLAND een land is van schilders en Bergen een dorp van schilders, so kan Alkmaar een stad van Bchilders genoemd worden. Tot de bekenden ult vroeger eeuwen, wier namen men kan vinden In de catalogue van het Stedelijk Mu seum, behoren Bosboom, de schilder van kerkinterieurs, de gebr. Van Everdingen. Pieter Plas, de dieren en landschapBChilder en vele anderen. Van de tegenwoordige generatie van schilders siin er verscheidene, die in hun vaderstad nlet die waardering genoten, waar zij recht op hadden en naar elders vertrokken. zoals Dirk Smorenberg, Kuyper e.a. Van geen hunner, noch van betekenende liguren, die wlj nog in one midden hebben, trefien wij entg werlc aan in ons Stedelijk Museum. In haar taak, van de voornaamste kunstenaars van heden het belangrijkste werk voor het nageslacht te bewaren, is ons stadsbestuur tot op heden tekort geschoten. Also! een uitgave van enkele duizenden gul dens voor 'n dergelijk cultureel doel onverantwoord ware! Gelukkig zijn er Alkmaarders, die er anders over denken en die wel overtuigd van de betekenis van onze hedendaagse schil ders - een min of meer grote collectie van hun werk hebben verzameld en door er hun woning mee te sieren, getuigen van hun waardering voor de prestaties van hun stadgenoten. De nestor van de Alkmaarse schilders, Joh. Plas, in 2ijn atelier voor een sehilderij, dat hij maakte van zijn vriend en leermees- ter, Koos Stlkvoort. OPNIEUW DOODSTRAF TEGEN PULS GE-EIST Mocht het al lijken, dat het pad der toekomstige verhoudin- gen tussen Nederland en IndiH soma over rozen gaat, telkens blijft weer, dat er doornen tus sen de rszen zitten. Zo nu weer met de persconferentie in Lake Success. Dat is weer zo een ge- val, waar een leek niet met s u cc e s over kan spreken. De ene kluwen is pas ontward, of de andere wordt weer voor ons klaar gemaakt. Een man van het persbureau Aneta was bij die persconferentie van Lake Suc cess en zond een verhaal in de wereld, dat de geesten in be- roering bracht. Nu blijkt, dat het materiaaldat daar vgrstrekt was, beschouwd had moeten worden als „background" mate riaal en een lezer, die beWeert, dat hij alle berichten over Indie naarstig uitspelt, vraagt, wat dat voor goedje is. Nu, het schijnt inderdaad erg brandbaar te zijn. Back-ground betekent achter g r ond, hier in zo- Verre meer figuurlijk te ver- staan, dat het materiaal is, dus gegevens zijn, die dienen om krantenmensen te gemakkelij- ker de „achtergrond" van be- paalde dingen duldelijker te maken. Hier is de opzet in elk geval finaal mislukt, want het werd inplaats van duidelijker, steeds duisterder. En het is, on- dank de jongste verklaring van minister Beel, nu maar de vraag, of er nog weer een andere ach- tergrond is, die deze back ground zal kunnen verktaren. De politiek schijnt nu eenmaal niet zonder achtergrOnden te kunnen leven. Goed wordt het pas, als de eerlijkheid en de rechtvaardigheid meer op de voorgrond komen Effect-enbeurs i. HET GAAT NIET om de daalders maar om de dollars. De gevoelige tlk, die voomameliik de Amerikaanse goederen- markt gedurende de afgelopen week heeft gekregen en die uiteraard op de effectenmarkt weerslag heeft gevonden was al lang verwacht en voorspeld. Het was dus geen verrassing maar kwam niettemin als een schok. Niet alleen voor hen, die in de practijk de schok moesten opvangen. Maar de Amerikaan is zo gevoelig voor impulsen, dat bij dergelijke gebeurtenissen altijd rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de vonk overslaat en inwerkt op bevolkingslagen, die er immuun voor zouden kunnen blijven. Brand in schoenfabriek te Dongen MAN TE MAURIK DOOD GESTOKEN Voor 25.000 gulden textiel in beslag genomen Positie Nederlandse passagiersschepen Overstromingen in Amerika Ned. correspondent uit Spanje gewezen ,,Het is nu de beurt van Nehroe!" Engeland tegen Marshall- hulp aan Spanje Hij gaf het niet cadeau JOH. PLAS DE NESTOR van de Alkmaarse schilders, Joh. Plas, wordt be gin volgende maand 60 jaar en zijn kunstbroeders van de schlldersver- eniging ..Doorwefken" hebben deze gelegenheid aangegrepeti, ofn een overzichtstentoonstelling van Zijn werk te organiseren in hun atelier OeeBt-hoek Kanisstraat, Joh. Plas behoort tot een Alk- fnaarse familie van klokkenmakers en goudsmeden en in dit ambacht zOdht hlj zijn bestaan. Van jongsaf echter had hlj belangstellihg voor teketten en sehilderen en maakte hij sehetsen van koeieh in de wei. Zijn geliefkodsd onderwerp. Dit heeft hij gemeeh met de In 1853 overleden Alkmaarse schilder Pieter Plas. die een broer was van zijn grootvader. Als l5*jarigd jongen, zo vertelt hij, zag hij Breltner, de grootmees- ter Vah de Amsterdamse School, op de Voordam de Kaasmarkt sehil deren, waarvan hem een onvergete- lijke ihdruk is bijgebleven. Het vofig jaar zagen wlj hem het. zelfde 4ben; het sehilderij van de zomefse kaasmarkt domineert thana in zijn smaakvoile huiskamer, Dat aan zijn schildersloopbaan geen academische opleiding Vooraf ging, is merkbaar ih Zijh werk. In ^1 werd hij lid van ..Kunst Zij Ons Doel". waar hij vooral bij het'teke- nen een grote steun had aan Bah- kert; lat»r schilderde hij enige jaren op het atelier van Koos StikVoort als diena leerling. Spontaan schilder. Joh. Plas is impressionist; hij schildert spontaah en blij-weg uit een ihgebnren drang, beschikt over een kleur-krachtig en dieptonig pa* let en heeft eeh origineel voorstel- llngsvermogen! waren Zijn gevoel voor perspeetlef en composltie in verhouding tot deze onmisbare schilderSgaven, zijn werk zou dan in het algemeen ongetwijfeld aan be- lahgrljkheid winnen. Nu zijn het de schaarse momenten van vlotte in- spiratie, die hem tot werk van biy- vende betekenis in staat stellen. Met Koos Stlkvoort, zijn leer- meester, met wie hij wat pensfcel- streek en verfbehandellng betreft, belangrijk verschilt, heeft by de vooriiefde gemeen voor het stal. ihtefieur, waarin bij hem het goed- getroften witte geitje veelal het le- vend effect geeft; ook het bOhte vee in de Hollandse wel vormt Vaak het onderwerp van zijn doeken. In Zijn landschappen weet hij het atmos- pherische effect van zomer en win ter in bezonken kleuren frappant tot uitdrukking te brengen. Het oude stedeBchoon boeide hem. ZOWel in Hoorn en Enkhuizett als in Zijn vaderstad; zijh stads. en havenge- zichten zijn vrolijk van kleur en geiyk van toon. Dat ook het religieuse onderwerp hem pakt,, daarvan getuigen zijn doeken van de Stal van Bethlehem, de processie in de St. Laurentius- kerk en een van zijn laatste doeken ..Begrafenis In besneeuwde stad"; een krantenverslag van de uitvaart van Pater Borromeus inspireerde hem hler tot een van die momenten van spontaniteit, waarin zijn beste werk tot stand komt. Onze 60-jarige schilder is een be- scheiden artist, die zijn eigen weg gaat. Effectbejag en zucht naar roem zijn hem vreemd; hlj is er zlch van bewust, dat hlj tot nog beter werk in staat Is, daarvan getuigen zijn eigen woorden „ik ga nu eens fllnk studeren", die hy In een on- derhoud. dat wij dezer dagen met hem hadden, tot tweemaal toe her- haalde. Dat houdt ondanks zyn 60 ja ren beloften in voor do toekomst en wettigt de verwachting, dat deze Alkmaarse schilder hog eens de in- terloeale waardering van zijn talent zal oogsten, waarin zijn kunstbroe- der Stlkvoort Zich terecht kan ver- heugen. Joh. Plas heeft ook leerlingen, W.O, de jonge veelbelovende schil der Wim Roster, die met Heertjes Uitenbos en de Wolff tot de meest- proffllnente leden van „Doorwer- ken" behoort en die op het atelier van Plas gestimuleerd werd tot een meer-spontane kleurenkeuze en een vrijere paietbehahdeling. In enkele uitstekend geslaagde portretten. waarin Wim Koster nochtans geheel ziohZelve bleef, mochten wij het verheugend resultaat hiervan be- wonderen. Wij twijfelen er niet aan. of het zal de nestor vah de Alkmaarse schilders op zijh ere-tentoonstelling niet aan belangstelllng ontbreken; dat hy o6k in de korhende jaren nog van zieh zal doen horen, daar zijn wij van overtuigd. Fr. O. Van der Waals in dienst van de vij- and aan de uitvoering van de vele opdrachteh, welke hij van de S.D. kreeg. gewerkt. Zorgvuldlg wist bij de zaken voor te bereiden. Van oVerijling was geen sprake. Het ge- volg was dan ook, dat bij in vele gevallen slaagde. Tot de zaken, waarin Van der Waals gefaald heeft, behoort de in opdracht van Schreieder onderno- men poging om de burgemeester van Rotterdam, mr, P. J. Oud, te be- wegen naar Londen over te Stekeh. Van der Waals had zich in die tyd de burgemeester was hog niet uit zijn ambt ontzet onder de naam Cranendonk in de Rotterdam- se illegaliteit eeh goede plaats we- ter te veroveren. Er mag dan al een enkeling geweest zijn, die enig wan- trouwen koesterde tegen de jonge- man, er was toch geen aanwijsbare redeh om hem buiten te slulten. Het contact met de burgemeester wordt niet aanstonds rechtstreeks opgenomen. Zeer voorzlchtig, door bemiddeling vah een Rotterdamse predikant, die zich op zijn beurt weer in verbinding stelt met een inmiddels overleden ambtenaar ten stadhuize, wordt mr. Oud de ge- dachte aan de hand gedaan om naar Engeland uit te wyken. De burge meester voelt er echter niets voor. Dan is het de beurt van Cranen donk om actief in te grijpen. vertelt een reporter van ..TrouwHij ziet kins by de burgemeester toegelaten te worden en waarschuwt hem voor gevaren, welke hem bedreigen. Cra nendonk wil de burgemeester hel- pen, weg te komen. Hy weet de weg. In Engeland zo befoogt hij kan men mannen als Oud goed gebruiken en het vaderland zou daarmee gediend zijn. Zelf zou hij Van der Waals ook naar Enge land gaan. Een en ander zou na- tuurlijk geld kosten, veel geld zelfs, want papieren zijn duur. Verschei dene Duitsers moesten omgekocht wordeh. Twaalf duizend gulden is zeker nodig. Nog kan de burgemeester niet be- slissen. Maar als Van der Waals via een ambtenaar blijft aandringen en er op wijst, dat ook mevrouw Oud kan meegaan en dat mr. Oud in En geland zijn zoon zal ontmoeten. wordt de knoop doorgehakt en tot de tocht besloten. Van der Waals krijgt de fl2.000 overhandigd. Per motorboot De overtocht zal per motorboot geschieden. De heer Dusseldorp wordt gevraagd, zijn bootje voor dit doel te verkopen. doch deze weigert. Dan wordt het vaartuig echter ge- vorderd en naar Scheveningen ge- bracht, waar het voor de overtocht in gereedheid wordt gebracht. De samenwerking tussen de Duit sers vlot evenwel niet en dagen gaan voorbij zonder dat er iets van het plan kan komen. Van der Waals ziet zich genoodzaakt bij mr. Oud smoesjes te maken over het slechte weer enz. en hij deelt mede, dat de tocht nu per vliegtuig zal plaats vihden. De burgemeester ant- woordt dan echter. dat hlj van de reis afziet. Hij blijft in Rotterdam. Als Schreieder dat hoort, is hij woedend, om twee redenen. In de eerste plaats omdat zijn mooie plan nu niet kan doorgaan, maar ook omdat hij hoort, dat Van der Waals het bedrag van fl2.000 wel ontvan- gen, doch niet afgedrageri heeft. Van der Waals heeft een mooi ver- haal. Er is bij hem ingebroken eh daarbij is ook het geld verdwenen. Een leugen, Schreieder voelt dat Wel, maar wat bij er ook aan doet, het geld blijft weg. Dah worden er verschillende po- gingen tot intimidatie onderhomen om de burgemeester alsnog te be- wegen, naar Engeland te gaan. Er wordt sen inval gedaan in de bur- gemeesterskamer ten stadhuize en vervolgens huisZoekihg ih de Wo ning ban de Hoflaan. Ook wordt mr. Oud naar Den Haag ontboden, doch hij blijft weigeren het land te ver- laten. Nog eenmaal spreekt Van der Waals den burgemeester en hij merkt dan op, dOelende op de f12000: „Ik heb nog wat van u", waarop de burgemeester antwoord: „Dan zult U ook de weg Wel weten om dat terug te bezorgen." Maar de verrader liet niets meer van zich horen en het geld bleef weg. De prOcurehr-fisCaal bij de Bijz. Raad van Cassatie heeft gisteren na urenlange pleidooien geconcludeerd tot beveStiging van het doodvonnis tegen de Amsterdamse verhuizer A. Puis en Verfnindering van 18 tot 15 jaar gevangenisstraf tegen de ex- politieman F. Meyer, die als mo- torbestuurder voor Puis heeft ge- reden. Door toedoen van Puis waren in Amstefdam-Oost alleen al 5400 wo- ningen en in hei Gooi ongeveer 1000 wonlngen leeggehaald, afgeZien van Vele honderden andere. De verdedi- ger sprak van een „Puls-legende" en een „Puls-psychose", welke bij een beoordeling van 's mans daden een te grote rol zou hebben gespeeld. De procureur-fiscaal merkte daaren- tegen op. dat P. uitsluitend werd Veroordeeld voor het verraad van joodse landgenoten en de door hem op grote schaal verleende hulp aan de vijand bij het vervolgen en be- stelen van Joden. Uitspraak op 8 Maart a.s. De BeUrs opende de nieuwe week met een hiet-onvriendelijke onder- toon. De reactie, die in het midden van de vorige week baan brak, bleek niet door te zetten. De markt ondervond hier weer enige steun en de koersen zetten algemeen hoger in, waarbij in het verdere verloop voor diverse fondsen een verdere stijging viel te registreren. Qpmer- keiyke koerswinsten deden zicn wel niet voor en de handel bleef van beseheiden omvang, doch het slot was toch merendeels op eeh peil, dat verscheidene punten boven het niveau van Vrijdag lag, toen slechts iets meer dan f2.000.000 a&ndelen werd omgezet. Van Amerika glng ditmaal geen grote stimulans Uit, al trok het de aahdacht, dat Zaterdag de scherpe prijsdaling voor granen in Chicago tot staan is gekomen. De internationale fondsen werden hler op kalme schaal verhandeld. Ron. Olie opende op 344 tot 347 eh steeg nog tot 349, waama weer een kleine teruggang volgde. De nleuwste aan- delen olie vertoonden een parallel verloop. Gewone aandelen Dordtse bewogen zich op circa 320, de prefe- rente op 341 Unilever was een 3-tal punten hoger, ARU bleef vrij- wel op het vorig peil, terwijl Phi lips wederom een iets vastere hou- ding aan de dag legde. Hoogovens goed prijshoudehd. Fokker daaren- tegen tot benedeh 200 teruglopend. Van de cultuurfondsen waren de tabakken aan de vaste kant, Dell Maatschappij kwam op 200, terwijl van de suikeraandelen HVA 7 pun ten hoger kwam op 251. Amsterdam Rubber goed prijshoudend en kalm. Ook de cultuurbanken wisten zich enige punten te verheffen, met name certificaten Handel Maatschappij, die tot 192 opliepen. De scheepvaart- markt was kalm en weinig veran- derd. Locale banken merendeels iets beter. Op de beleggingsmarkt blijft het aanbod van grootboekinschry- vingen 1946 voortduren. J.l. Vrijdag werd hierin omgezet voor een be drag van 170.400 gulden op een koers van 98. De diverse staatsle- ningen vertoonden heden geen wij- zlging van betekenis. Prolongatie 2 1/4 procent. De angst voor een herhaling van '29 zit er danig in. En werkt zo ver- lammend, dat ze een markt-baisse eerder versnelt dan remt. Men heeft de gebeurtenissen van de afgelopen week, uiteraard, onmiddeliyk ver- geleken met die van 1920. Het ver- band is er ook wel, maar een dlreGte vergelijking gaat mank. In 1920 had een inflationistisChe tendenz alle goederen en materialen naar onge- kende prijsniveaux gedreven, met de ijzer- en staalprijzen aan de spits. De nadorlogse inflatie van nu heeft zich weliswaar over de gehele lrnie doen gevoelen, maar de prys- "lijging betrof in de eerste plaats voedselprijzen. De prijsstijging van z.g. Industriele materialen bedraagt op dit tydstip percentSgewijze slechts een derde van die in 1920. De voedselpryzen althans in de engroshandel, het effect in de win- kels beglnt zich pas flauwtjes te doen gevoelen zijn teruggevallen tot een realistUcher peil. De oor- zaken liggen voor de hand! 1. De vooruitzichten voor de we- reld-graanoogst, in kwantiteit en kwalitelt, zyn dit jaar ongekend gunstig. 2. De devaluatie van de franc heeft de vrees veroorzaakt, dat an dere landen in West-Europa nolens volens dit voorbeeld moeten volgen. In dat geval zouden hun aankopen *-in de V.S. ongeacht het Marshall- plan aan aanzlenlijke beperkin- gen onderhevig zijn. 3. Er is weinig twyfel aan, dat de Amerikaanse regerlng door haar graanaankopeti bljgedragen heeft tot de prtjsstUglngen van de laatste tyd. Sedert enige weken hebben echter geen aankopen meer plaats gevonden. Wellicht omdat het wel- slagen van het Europese herstel- programma uiteraard een daling van pryzen vereist. (Het prljsprobleem in de politieke strijd tussen demo- craten en republikeincn speelt al evenzeer een grote rol.) 4. De Amerikaanse consument was inderdaad in het nauw gedreven. Met de prijzen van cssenliele levens- middelen liep het inderdaad de spui- Zaterdagmiddag ontstond brand in de schoenfabriek van de firma Snoeren en Hooymaayer te Dongen. De kantoren brandden geheel uit. waardoor, behalVe de admiftiairatie van het bedrijf, belangryke hoeveel- heden schoenenoverleder en fourni- turen verloren gingen. De schade I kon nog niet worden vastgesteld. Gelukkig bleven de fabriek en de machines behouden al liepen zij be- langrijke waterschade op. Men melde gevolg. Het slachtoffer laat aahtal weken weer op gang te kun nen brengen. Tot zolang zal het personeel ter sterkte van ongeveer honderd man geduld moeten hebben In de nacht van Vrijdag op Za terdag hesft te Maurik een 19-jarlge jongeman de 40-jarige C. L. v. B. met een mes zodanig gestoken, dat deze Zaterdagmorgen in het zieken- huis van Tiel overleed. Vrijdagavond was in een cafe te Maurik een politieke vergadering gehouden, gevolgd door een dans- partlj De 19-jarlge T. H. v. Hatum Uit Ingen kreeg een woordenwisse- ling met een zekere van Ewyk ult Maurik. Het tweetal ging naar bui ten gevolgd door v. B., die probeer- de de jongens te kalmeren. Plotse- ig v. B. enkele steken toe met het ver- hand ging, volgde een nader onder- een vrouw met vier kinderen ach ter. De dader is Zaterdag gearre- steerd Er is op het gebied van ker- misuitvindingen een sensatlonele ultvinding gedaan, die alle tot nu toe bekende attracties in afme- tingen en techniek zal overtref- fen. Momenteel is men bezig de ze fantastische droom van groot- ste conceptie te realiseren in een monument van ijzer en staal. dat op een kermispiein ter grootte van het Alkmaarse Canada-plein geheel zal domineren. Het zal een gevaarte worden van 35 meter hoogte, terwijl het grond- oppervlakte 12 x 12, dat is 144 m2 beslaat. Op 20 m. hoogte van de begane grond bevindt zich een plat- vorm, dat via trappen te bereiken is en dat een doorsnee heeft van 22 m.; het kan 500 mensen bevat- ten. Het platform steunt op acht geconstrueerde uitneembare stalen masten, waarlangs zig-zag de trap- pen door leuningen aan weerskan- ten beveiligd, zijn aangebracht. Op anderhalve m. van de buitenkant is het platform door een hek van anderhalve m. hoqgte afgesloten. zodat men van hoogtevrees geen last behoeft te hebben. Buiten dit hek bevindt zich nog een strook van anderhalve meter breedte. nog eens aan de rand door een vet- lig hek afgesloten. boven welke strook bij stilstand van de draai- toren, de tien gondels komen te hangen. Deze gondels kunnen 8 a 10 passagiers bevatten, zodat per rit 80100 passagiers vervOerd kunnen worden. Deze gondels. die, als de toren draait, een cirkel be- schrijven van 110 m., voert de pas sagiers op een hoogte van 38 m. met een snelheid van 75 km. per uur door het luchtruim. Na de rlt kunnen de passagiers langs een an dere trap weer op de begane grond komen. Deze trap heeft op de ver schillende hoeken van de toren nog een platform, vanwaar de be- zoekers een riant uitzicht hebben werpen van deze reusachtige at- tractie, waarin een motor van 50 ton gewicht is gedacht en die op het 20 m. hoge platform de 70 ton nog moet dragen, die de 500 bezoekers wegen, een moeiHjke technische opgave was. Technisch verantwoord. Niemand minder dan het Tech nisch Adviesbureau van prof. dr. ir. Itterson van de Technische Hogeschool. een statisticus van we- reldreputatte. nam uit belangstel llng voor dit sensa\ionele techni sche object op zich, de rakettoren op ultvoerbaarheid te berekenetl; vooral i. v. m. de gestelde eisen inzake snelle opbouw, afbraak, transport, fundering, weerstand te gen rukwinden enz. Op grond van technische bereke- ningen, die een lijvig dictaatcahier beslaan, kwam vast te staan. dat voor de fundering Van dit grootse concept een oppervlakte nodig was van 144 m2. Ook aan de construc- tie van het torengevaarte moesten met het oog op alle mogeiyke fac. toren, als rukwinden, mogelljke eenzydige belasting van de cabines enz. de hoogste eisen gestejd wor- op de omgeving. Men zal begrijpen, dat het ont- den. Zo groeide een grootse fanta- sie tot een technische realiteit. Toen de uitvinder het eenmaal zover had, dat de wetenschap ten voile instond voor de uitvoerings- mogelljkheden .van het grote plan bleek, dat ook solide financiers be- reid waren tot investering van het benodigde kapitaal. dat nogal in de papieren loopt; dit behoeft geen betoog, als men de bijgaande te- kening ziet van de rakettoren, die gemaakt is aan de hand van het constructieschema. Vlammende raketten. Als het gevaarte de tien gondels met een snelheid van 75 km door de. lucht slingert, zal volgens een speciale vinding koud vuur ont- vlammen aan de achterzyde van 'de cabines, waardoor de suggestle van raketprojectielen wordt ver- groot. Niet alleen op Nederlandse ker- missen, maar ook op buitenland- se lunaparken willen de onderae- mers dit technisch wonder gaan demonstreren, omdat zij terecht. menen, dat door de export van dit novum op kermisgebied de de- viezenpot van Nederland er wel bij zal varen. Naar wij vernemen zal deze nieuwste vinding op het ge bied van kermis-attracties dit jaar nog niet in Nederland worden ge- exploiteerd; echter wel in Belgie en Luxemburg; in 1949 waar- schijnlijk ook in andere landen en mogelijk ook in Nederland. Ambtenaren van de prijsbeheer- sing. hebben by de firma S. te Amersfoort voor een waarde van 25000 gulden textielgoederen in be slag genomen. Nadat was gecon- stateerd, dat elastiek te duur van de hand ging, vougde een nader onder- zoek van de ambtenaren, die daarbij tot ontdekking kwamen, dat een hoeveelheid wollen stoffen, onder- goed, kousen, flanel, wollen truien enz. werden achtergehouden met het doel deze tegen hogere prijzen te verkop'en. Ook troffen de ambte naren wollen japon- en mantelstof- fen, garens en wol aan, die ..zwart" waren ingekocht. Ook werd proces- verbaal opgemaakt tegen cjc leve- ranciers van S. te Bussum en de firma M. te Amersfoort. gaten uit. Dat onder die omstandig- heden de vakverenigingen eisen tot loonsverhogingen indienden was al- leszins verklaarbaar, zelfs al bete- kende dit een uitbrelding van de vicieuze cirkel. Maar de 83 percent Amerikanen, wler inkomen in de middenstandsklasse en daaronder ligt, voelden de druk. De omzet van de kruideniers daalde zeer aanzien- lijk. De omzet van minder essen- tiele goederen liep eveneens terug. Het verzet der kopers werd in brede lagen der bevolking aan den lijve gevoeld. Toen kwam. wat onvermydelijk komen moest. Want het was een merkwaardig verschijnsel, dat de effectenmarkt in het afgelopen jaar slechts zeer geringe fluctuaties had vertoond en dat nog wel in een jaar waarin de grote maatschappijen recordwinsten maakten, waarin de totale produetie hoger en de werk- loosheid lager was dan Ooit tevoren. Het scherpe toezlcht op de effecten- beurs, de hoge belasting (betrekke- lijk laag naar Buropees begrip, maar zeer hoog voor Amerika in vredes- tyd) 'en de vele maatregelen ter beperking van beursspeculatie. ge- voegd bij de geringe beweeglijkheid van de markt, had echter een groot aantal kapitaalkrachtigen doen om- zien naar een lucratiever en specu- latiever arbeidsveld. De goederen- beurzen van Chicago werden hun domein. De vooruitzichten van een Marshallplan, de verwachtingen van gesubsldieerde aankopen van en voor Europa. brachten speculanten er toe graan en katoen op lange termijn te kopen. Zoals reeds gc- zegd: in dit land gaat dit in golven. Totdat de golf tegen de branding breekt. En tenslotte aan de kust een panlekje veroorzaakt. Aagtekerk, RotterdamSydney, 15-2 van Haifa; Alcyone, 15-2 van Dakar naar Antwerpen; Alkaid, 14- 2 van Montevideo naar Ratonus; Alphacca, 15-2 van Antwerpen naar Genua en Bombay; Alwaki, Ant werpenSantos, pass. 15-2 Madeira; Amstelveen, 15-2 van Port Elisabeth te Durban; Balanipa, Rotterdam Java pass. 14-2 Minicoy; Bali, Am sterdamJava, 15-2 van Singapore; Bloemfontein, 15-2 van Port Elisa beth naar Kaapstad; Breda. 15-2 van San Antonio naar Corral; Esso den Haag, 15-2 van Rotterdam te Aruba: Gaasterkerk, RotterdamJapan, 14- 2 van Aden; Ganymedes, 14-2 van Santos te Rio de Janeiro; Helder. 15-2 van Liverpool te Antwerpen; Helena, 15-2 van IJmuiden te Ant werpen; Indrapoera, Rotterdam Java, pass. 14-2 Perim; Jobshaven, RotterdamAbidjan, 13-2 te Grand Bassan; Joh. de Witt, Amsterdam Java, 15-2 van Sabang; Ramerlingh Onnes, JavaRotterdam, vermoe- delijk 16-2 van Belawan; Reilehaven Las PalmasIJmuiden. pass. 14-2 Raap St. Vincent; Kota-agoeng, 15- 2 van Singapore naar Port Swetten- ham; Larenberg, Bordeaux—West Afrika, pass. 15-2 Las Palmas; Lau- renskerk, Rotterdam—Calcutta. 14-2 1 myi Zuid van Pianosa; Lawak, 15- 2 van San Francisco te Manilla: Lombok, 15-2 van Manilla te Los Angelos; Lutterkerk, 15-2 van Aden naar Suez; Malvina. 16-2 van Las Piedras te Rotterdam; Marken. 15-2 van Rotterdam te Batavia; Melam- pus. MakassarAmsterdam. 15-2 te' Londen: Modjokerto. Rotterdam— Batavia. 15-2 van Genua: Nykerk. MarseilleSuez. 15-2 te Port Said; Ophir, 14-2 van Batavia naar Soera- baya: Oranje. JavaAmsterdam. 15 -2 van Colombo; Randkerk. 10-2 v. East Londen naar Kaapstad: Riin- kerk 15-2 van Gibraltar naar Ge nua; Saranean. 12-2 van Bombay naar Calcutta; Stad Haarlem. Gi braltar—IJmuiden, pass. 14-2 Lissa- bon: Sibajak. RotterdamJava, pass. 15-2 Ouessant; Tabinta. 15-2 v. Amsterdam te Batavia: Tosari, 10-2 van Vancouver naar Bombay; Wa terman RotterdamBatavia. 14-2 van Sabang; Zniderkruis. Java- Rotterdam pass. 16-2 6 uur Ouessant. Tengevolge van overstromingen in staten van Central- en Zuid-Oost- Amerika is een 50-tal personen om het leven gekomen. terwijl duizen den dakloos zyn geworden. De minister van buitenlandse zaken, mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaar van Oosterhout, heeft in antwoord op het voorlopig vef- slag van de Eerste Kamer betref- fende de begroling van buiten landse zaken medegedeeld, dat rekening moet worden gehouden mot het feit, dat te zijner tijd tot een nauwe aaneenslulting van ge heel West-Europa zal worden overgegaan. De voorstellen van minister Bevin moeten dan ook zeer ernstig onder ogen worden gezien. Met name de kwestie- Duitsland verdient bij de beoor deling van een nauwere samen werking, gelijk thans voorgesteld, de aandacht. terwijl ook met de positie van de ovefteese gebieds- delen in de voorgesteide consoli- datie zeer ernstig moet worden rekening gehouden. De regering zal niets onbeproefd laten om de samenwerking in het kader der Benelux steeds inniger te doen worden en haar te verdedigen tegen alle invloeden, die haar moch ten bedreigen. De huidige verschil- len in de economische en financiele positie van Nederland enerzijds en de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie anderzijds Hebben in zekere mate een vertragende wer- king op de overgang van een douane-unie naar een economische unie, doch bij de drie regeringen bestaat het uitdrukkelijke streven de totstandkoming der economische unie zoveel mogelijk te bespoedigen. Inzake het plan-Marshall wees de minister er op, dat van Nederlandse zyde, samen met Beigie en Luxem burg, een actief aandeel is genomen in de besprekingen nopens een re- geling van het inter-Europees be- talingsverkeer, voortvloeiende uit de te Parijs gehouden besprekingen. Wat Duitsland betreft, de rege ring is thans van oordeei, dat haar eerste streven er op gericht moet zijn, in toekomstig internationaal overleg volledtg ingeschakeld te worden als een der meest bij de oplossing der Duitse problemen belanghebbende party. Het verheugt de regering mede te kunnen delen, dat zij onlangs beter begrip heeft gevonden voor MADRID, 16 Febi'i (AP) Charles Gordian Troeller, Luxemburgs on- derdaan en correspondent van Ne derlandse bladen en van een Deens persbureau, is Maandag door de Spaanse politie uitgewezen. Hlj zat sinds 30 Januari in de gevangenis in verband met de ontsnapping van iemand, die door de politie gezocht werd voor politieke activiteit. Troeller is onder politiegeleide naar het vliegveld van Madrid ge bracht, en naar Amsterdam ver trokken. BOMBAY, 10 Febr. (AP) In de Princess Street in Bombay kon men vandaag aanplakbiljetten lezen van de volgende inhoud: Gandhi is weg. Het is nu de beurt van Nehroe. Men vermoedt dat dit het werk is van de extremistische hindoe orga- nisatie R.S.S.S. Een woordvoerder van het En- gelse ministerie van buitenlandse zaken heeft opnieuw bevestigd, dat de Engelse regering sterk gekant blijft tegen opneming van de Spaan se regering van generaal Franco in het hulpprogramma voor Europa van Marshall. Hij legde er de na- druk op, dat de Engelse houding niet bepaald werd door enig gevoel van vijandschap jegens het Spaanse volk zelf. het grote belang, dat er voor Neder land in gelegen is om betrokken te worden in de regelingen inzake Duitsland, vooral die welke West- Duitsland betreffen. Op de voorgesteide grenscorrec- ties bHjft de aandacht van de rege ring gevestigd. Een eigenaardige handelwijze hield A. B. uit Wieringen er op na. Hij placht familieleden, vrienden en kennissen van tijd tot tyd te verrassen met van die kleine aar- digheidjes, van die in elk huis wel- kome geschenken. Die werden dan in dank aanvaard. Maar kort daar- op bracht de man deze geschenken in rekening! Die truck wilde hij ook uithalen bij zijn zuster. Hy bracht een paar mooie klompjes, we hebben ze op de tafel van de grif- fier in Alkmaar in het Gerechts- gebouw zelf zien staan, voor zyn nichtje mede. Maar de familie ken- de de truck en wilde er niet in trappen. Woedend over de misken- ning van zijn goede bedoelingen, begon B. er toen maar op los te slaan, zelfs met een broodmes zou hij hebben gedreigd. Er is bloed gevloeid, gelukkig maar een paar druppels. De politierechter te Alk maar veroordeelde de man tot een boete van 75.subs 20 dagen. met een maand voorwaardeiyk. Is het ss. ..Hellenig" uit Honduras in verband met roerschade naar Antwerpen gesleept; heeft H. M. de Koningin Zondag- middag de jeugddienst in de bad- kapel te Scheveningen bygewonod; keerde Jo Vincent, na gedurende 3 weken opgetreden te zyn in En geland en Ierland, per K.L.M. op Schiphol terug, en zal zij in April weer naar Londen gaan; zal Dr. Herman B. Baruch. am- bassadeur van de U.S.A. de plech- tige onthulling van de herinne- ringssteen „Drente-in-Michigan" by-- wonen; organiseert de Ned. Kennelclub „Cynophilia" op 6 en 7 Mrt. in het R.A.I, gebouw te Amsterdam haar 01e internationale hondententoon- stelling; wil ook Zuid-Limburg weer in groot verband deelnemen aan de Stille Omgang te Amsterdam. Zeker 700 personen zullen aan de bede- vaarj in de nacht van 6 op 7 Maart deelnemen; werd per 18 Febr. als Redacteur voor het Nederlandse nleuws naar de Overzeese Gebiedsdelen, by de Wereldomroep, benoemd de journa list S. Stokvis; willen de Amsterdamse arbeiders in de brandstoffenhandel het voor beeld van hun Rotterdamse broer- tjes, om te gaan staken, niet volgen. Inmiddels zyn ook de Rotterdam- mers weer aan 't werk gegaan; kunnen per 1 Maart a s. Over de rechtstreekse radio telephoon ver binding New YorkAmsterdam ge- sprekken van Japan uit met Neder land worden gevoerd; werd op een bloedafname-avond van de afd. Doom van het Ned. Rode Kruis voor de Centrale Bloed- transfusie dienst, de 500e gever bloed afgenomen. Hij werd door de Burg, toegesproken en kreeg een mand fruit cadeau. Daar kan hij weer van opknappen; werd door de Squadron-Leader Garson het vliegveld ..Welschap" waar sinds de bevryding de Royal- Air-Force de scepter heeft gezwaaid, aan Eindhoven overgedragen; heeft de voormalige gemeente- secretaris van Roosendaal. de heer A. M. F. Freyters, thans hot Burge- meesterschap van die stad op zich genomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5