Honderden millioenensigaretten uit Amerika via ons land naarbezetDuitsland qesmokkeld IS Ronde Tafel" trekt zich achter de schermen terug Rechter Kirby voor de wil meer bevoegdheden Commissie van Drie Voor Alkmaar en omgeving Internationaal georganiseerd complot zonder weerga in de geschiedenis op het spoor gekomen POLITIEMANNEN ALS CHAUFFEURS OP A.T.O.-LIJN AMSTERDAM-PRAAG „ZUIDERKRUIS" met 1200 militairen uit Indie te Rotterdam aangekomen Verzet van Mr. van Kletfens tegen verandering der procedure Hoofd der bende nog vrij te Brussel TREINRAMP IN FRANKRIJK 22 doden 45 Amer. matrozen verdronken? Terugbetaling Consumentencrediet Zes doden bij auto- ongeluk op Timor Deze week twee eieren EngeSse communisten niet1 buiten de wet In vele gevallen ondragelijk CHARLOTTE KbHLER weer voor het voetlicht OVERWINNING VOOR FRANSE COMMUNISTEN 80 pCt. der stemmen voor bedrijfske£ien Mgr. Reesinck ziek te Marseille Wiener Saengerknaben,, 450 jaar oud Nieuw HoofdredaeteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. I Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11458 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank landen „wilde" expeditiediensten in het complot betrokken zijn ge- weest. De enige moeilijkheid die zich voor de chauffeurs voordeed, was het opdissen van een „plausibel verhaal" bij de terugkeer over de grens. indien het al een douane- beambte opviel. dat het aan de wa- gen aangebrachte zegel was ver- broken. ALS RESULT A AT van een maandenlang onderzoelc is in Duits- land een wijdvertakt, goed georganiseerd, internationaal complot van sigaretten-smokkelaars ontdekt, dat zijn weerga in de zwarte sigarettenhandel nog niet heeft gehad. Onder een dekmantel met een bijzondere officiele tint, werden honderden millioenen Amerikaanse sigaretten naar Rotterdam en Antwer- pen verscheept en van daar uit per vrachtauto door Duitsland naar de z.g. afnemers in Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Oos- tenrijk te worden getransporteerd. Onderweg werden de sigaret ten dan in Duitsland uitgeladen en verdwenen in de zwarte handel en brachten formidabele winsten op. De organisatoren van dit complot zijn verschillende doorgewinterde zakenlieden en expeditie-firma's in verschillende aan Duitsland grenzende landen. Als „leider van de bende" ziet de politie een man van vroegere Lettische nationaliteit aan, die zich volkomen legaal te Brussel ophoudt en tot dusverre tussen de mazen van het Bel- gische justitiele net wist door te glippen. Zijn naaste medewer- kers zijn er vele, terwijl het voorts vaststaat, dat de heren ook in Amerika voor hun practijken kapitaal hebben gevonden. Diverse politie-organen uit ver schillende landen van Europa brengen op het ogenblik maatrege- len ten uitvoer, waarmede zij het gehele complot hopen op te rollen. Het is hun daarbij voornamelijk om de kopstukken te doen, omdat slechts dan deze ernstige smokke- larij, die de regelmatige distribute van levensmiddelen in Duitsland ernstig belemmert, een halt kan worden toegeroepen, zodra de gro- te organisatoren achter slot en grendel zitten. De Nederlandse rijksrecherche in de persoon van inspecteur G. Dodder heeft in dit speurderswerk, dat reeds 9 maanden voortduurt, in samenwerking met kapitein B. W. T. de Beaufort en 2 wachtmees- ters van de Rijkspolitie te Amster dam, het leeuwenaandeel. Hoc het ging De smokkelaars bestelden bij de Amerikaanse cigarettenfabrieken grote partijen van Praag, Boeda- pest of Wenen uit. Op de normale wijze werden deze ladingen naar Rotterdam of Antwerpen ver scheept, waar ze verzegeld en wel als transito-goed in douaneloodsen werden opgeslagen tot de heren uit de Balkan opdracht gaven aan een Nederlandse of Belgische ex- pediteur de vracht op een truck te laden en bijv. naar Praag te ver- voeren. Hoeveel van de zendingen daar inderdaad arriveerden staat niet vast, zeker is, dat vele ervan de T-J echische grens niet bereik- ten en ergens in Duitsland, waar cigaretten in deze na-oorlogse tijd bijna in de letterlijke zin des woords alleen met goud betaald kunnen worden, werden uitgeladen. Voor de medewerking ontving de chauf feur dan 500 dollar. Uiteraard is het enige strafbare feit, dat hiermede gepleegd wordt het frauduleus invoeren van ci garetten in het bezette Duitsland. De Nederlandse expediteurs bijv. die dit transito-goed uit Rotter dam naar Duitsland vervoerden. hebben voor de Nederlandse wet geen strafbaar feit gepleegd. in dien ze hun lading in Duitsland achter laten. Ten opzichte van de Amerikaan se bezettingsautoriteiten, die nu eenmaal de frauduleuze invoer hebben verboden. maken zij zich wel aan een strafbaar feit schuldig. Het onderzoek is nog in voile gang, omdat de finesses van de or- ganisatie nog lang niet alle bekend zijn. Met zekerheid kan reeds wor den gezegd, dat in de verschillende Een vraagteken is, hoe de smok kelaars de afrekening aan hun vele medewerkers en speciaal de beta-, ling van de cigaretten in Amerika, wisten te regelen, staat nog niet geheel vast. Voor zover het wel be kend is vormt het wegens zijn ge- compliceerdheid een hoofds.uk apart, dat bezwaarlijk in een kort bestek als dit kan worden weer- gegeven. Dat deze afrekening heel wat voeten in de aarde had, is zonder meer voor een ieder duidelijk. die iets van de talloze deviezenbepalin- gen in alle landen van Europa af- weet. Veelal werden de pne'1° diensten en de cigaretten betaald met zgn. vaste waarden als goud, juwelen, wolfram of wel zwarte ponden of dollars, alle afkomstig uit de Amerikaanse en Engelse zones van het bezette Duitsland. Al deze „waarden" werden zo no- dig over de Duitse grenzen naar het buitenland gesmokkeld in de zware trucks, waarin het tussen andere retourzendingen vobr de douane moeilijk zoeken is. Intussen is eveneens komen vast te staan, dat zonder enige over driving gesproken kan worden van honderden millioenen ciga retten, die op deze frauduleuze wijze op de zwarte Duitse markt terecht zijn gekomen. De Neder landse rijksrecherche acht dit overtuigend bewezen door het feit, dat Zaterdag j.l. alleen reeds 17 millioen Amerikaanse cigaret ten tijdens het vervoer in beslag zijn genomen: 8''> millioen door de douane-reeherche in Niimegen en 8Vi millioen door fie Engelse bezettingsautoriteiten bij Kalden- kirchen in Duitsland. DE CONFERENTIE met de heren uit de West heeft gisteren weer de gehele dag geduurd. Als resultaat is tenslotte de motie van mr. da Costa Gomez aangenomen, waarin de rege- ring en de Staten-Generaal wordt verzocht, zo spoedig mogelijk het wetsontwerp tot herziening van de Curacaose staatsregeling in behandeling te nemen en te bevorderen, dat er zo spoedig mogelijk verkiezingen zullen kunnen plaats hebben. De afge- vaardigden uit de West waren aanvankelijk niet erg tevreden over de redevoeringen van de Nederlanders, die ze nogal for- meel vonden, maar na veel over en weer praten kwam men toch weer in het goede schuitje. Een tweede besluit is dan ook geweest, dat er aan verschillende uitwerkingen van de mogelijkheid tot samenwerking, die er zeker is, nu verder gewerkt zal worden ir> de secties. Er zal contact gezochl worden met de commissie voor ae grondwetsherziening, om de kwes- tie te onderzoeken of de instelling van een rijksgrondwet mogelijk is. En vervolgens zal worden nagegaan of het tempo van de grondwets- wijziging kan worden verhaast, door aparte voorstellen te ontwer- pen voor Curagao en Suriname. Mr Buiskool was, zoarls men weet, Dinsdag nogal een beetle hard van stapel gelopen door 4|och eigen- lijk volgens zekere progressieve mode! de mening te uiten, dat om de reconstrucfies van het Ko- ninkrijk te bevorderen, de wet wel terzijde kan worden gesteld. Nadat zelfs dr Logemann zich daartegen had verzet hij sprak zelfs van „ons aller Koninkrijk" kwam de anti-rev. afgevaardigde Meyerink met zwaar geschut tegen de onder - graving van het recht op en hij had gelijk, Als hij echter meent, dat we met de hervormingen voor de West helemaal niet te laat komen, kun nen wij hem niet meer volgen. Van de verschillende sprekers vermelden wij nog de heer Joekes, die o.a. bepleitte, dat de conferentie aan de regering een ontwerp voor een Rijksgrondwet zal voorlpggen. Interessant was nog de opmerking van mr dr Buiskool, die tegen mr De Kort zeide, dat zijn ingewikkel- de beschouwingen niet overeenkwa- men met de resolutie, welke het KVP-congres van October inzake de verhouding met de West heeft aangenomen. En helemaal ongelijk had de Surinaamse afgevaardigde niet. Bij Nijmegen betrof het twee zwaarbeladen Belgische vrachtwa- gens, die via ons land naar Duits land reden en die gevolgd werden door een luxe wagen, waarin de leiders van de expeditie. een Pool en een Tsjech, een oogje op het transport hielden. Wegens een over- treding van de douane-wetten heeft men deze chauffeurs alsmede de beide mannen in de luxe wagen in verzekerde bewaring gesteld. Rjjkspolitie als chauffeur. Kuim 9 maanden geleden deden zich op de ATO-lijn Amsterdam— Praag van v. Gend en Loos enige kleine onregelmatigheden voor. Naar bekend onderhoudt immers ook de ATO met haar zware 18- 10ns trucks een vaste aienst op Praag. De directie stelde zich in verbinding met de Procureur-Ge- neraal te Amsterdam, mr. dr. J. A- van Thiel, die inspecteur Lodder van de Rijksrecherche opdracht gaf de zaak in onderzoek te ne men. Deze laatste stelde een val op, waarbjj hij zich overigens voor provocatie ten opzichte van de smokkelaars hoedde, die uiteinde- lijk met succes werd bekroond. Hij schakelde met medeweten en goedkeuring van de directie twee wachtmeesters der rijkspolitie als chauffeurs op de trans-continentale lijnen van v. Gend en Loos in, die de opdracht kregen zich te laten omkopen zo iemand daartoe ernstige pogingen aan mocht wenden. Inder daad spraken tussen Keulen en Frankfort in Juli jl. een Nederlan- der (die bij de UNRRA zeide te hebben gewerkt en een Roemeen een dezer wachtmeester-chauffeurs aan en namen hem in het complot op. De wachtmeester lichtte echter een Amerikaans officier in, die zich met hem naar rijksrecherche te Am sterdam begaf. Het bleek, dat de smokkelaars van de wachtmeester tegen rijke vergoeding niet anders verlangden, dan dat hij er voor zou zorgen ingedeeld te worden bij het vervoer van bepaalde zendingen cigaretten, die verzegeld en wel in een douaneloods te Rotterdam lagen opgeslagen. Op zijn reis door Duits land zou hij dan van deze ladingen worden ontdaan. Aangezien dit laatste voor de Ne derlandse wet niet strafbaar is, deed zich toen het probleem voor of de Nederlandse justitie zich met een dergelijk onderzoek kon inlaten. Daartoe werd echter besloten. nadat de Amerikaanse bezettingsautoritei ten een desbetreffend speciaal ver- zoek tot de Procureur-Generaal had- den gericht. (Vervolg op pag. 3) Bij een auto-ongeval te Koepang (Timor) werden in totaal zes per- sonen gedood en twintig zwaar gewond. Het auto-ongeluk werd veroorzaakt, doordat een jeep, die plotseling uit een zijweg kwam tegen een vrachtauto reed. Naar wij vernemen zal de aan- wijzing van de aangekondigde dub- bele eierbon deze week plaats vin- den. Reeds op de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor alle leef- tijdsgroepen een bon worden aan- gewezen, welke recht geeft op het I kopen van 2 eieren. m President Soekarno installeert in zijn ambtswoning te Djokja het nieuwe Republikeinse kabinet. De „Zuiderkruis", die 1200 jon- gens uit Indonesie naar het va- derland terugbracht, is gisteren- avond te Rotterdam aangekomen. Toen het schip Hoeli van Holland had bereikt, ging Prins Bernhard aan boord, die zich over bel ver- loi p van de rcis en de stemming aan boord liet inlichten. De vaart door de pieren werd hej begin van een feesteljjke tocht. Waar maar een plekje op een der dekken beschikbaar was, verdron- gen de terugkerende militairen zich om een zo royaal mogelijk uitzicht over het Hollandse land- schap te krjjgen, dat na enkele ja- ren verblijf in de tropen, wel dub- bel aantrekkelijk moest schijncn. Ook langs de oevers heerste blij- heid. Aan de ,Hoek" waren het slechts enkele tientallen geestdrif- tige juichers, maar hoe verder de „Zuiderkruis" Rotterdam naderde, hoe groter het aantal juichkreten werd. De Minister van Oorlog, Lt.-Kol. A. H. J. L. Fievez, de commandant van het regiment stoottroepen C. J. A. van de Putte uit Vught en de directeur van het verkeerswezen, Generaal A. H. Nijhoff en vele an dere militaire autoriteiten, begaven zich naar de Lloyd-kade om de „Zuiderkruis" de haven te zien bin- nenvaren. Langzaam trokken de sleepboten het schip naar de wal. Op alle dekken verdrongen de mili tairen zich langs de railing, huive- rend in de koude avondlucht, die ze lang hadden ontbeerd, maar uitbun- dig blij in het vooruitzicht binnen luttele uren de vaderlandse bodem weer te betreden. Het gejuich was niet van de lucht, totdat de militaire kapel het ..Wilhelmus" inzette, dat in diepe stilte werd aangehoord. Minister Fievez, beklom hierna het met de driekleur getooide spreek- gestoelte en sprak de mannen toe. „Ik zal mijn toespraak kort maken, want jullie zijn mannen van de daad en van weinig woorden. Ik ben blij en heel Neaerland met mij, dat jul lie weer terug zijn. Namens de re gering breng ik jullie warme dank voor het prachtige werk, dat jullie Overzee hebben verricht. Het va- derland is jullie veel verschuldigd. Er hangt ook een schaAuw over jullie thuiskomst, omdat velen, die met u vertrokken, niet terugkeer- den. Hen, die wel terugkeerden, heet ik van harte welkom en ik wens alien het allerbeste voor de terugkeer in de maatschappij". Een driewerf hoera voor de Koningin schalde over het water, terwijl daar- na een oorverdovend gejuich de mi nister dankte voor zijn hartelijke woorden. De stafmuziek speelde ver volgens het Stootterslied, dat door iedereen, tot de kok toe, met en* thousiasme werd meegezongen. De stemming onder de jongens was gedurende de reis uitstekend. Behalve het bataljon stoottroepen ongeveer 700 man, zullen vandaag 120 man luchtstrijdkrachten, 240 mariniers en een detachement van de Kon. Marine en van het K.N.I.L. debarkeren. Behalve de laatsten, die reeds langefweg zijn en nu met verlof komen, zijn alien ongeveer 2'/« jaar in Indonesie geweest. 22 personen, onder wie 18 meiljes, zijn gedood en tien ern stig gewond, doordat een goede- rentrein van achteren op een passagierstrein gelopen is. Het ongeluk vond Dinsdagav. plaats bij Thumeries (Noord-FrankrUk). Men meent, dat een signaalfout de oorzaak is. De machinist van de goederentrein werd even eens gedood en de stoker ernstig gewond. In de trein bevonden zich employe's van de suikerfa- brieken te Thumeries, die op weg naar huis waren. - Maandagavond is in de haven van Marseille een sloep, waarin een vyf-en-veertigtal matrozen van het Amerikaanse vliegdek- schip ..Midway" naar het schip teruggeroeid werden, tegen een strekdam gevaren en gezonken. Men vreest, dat de inzittenden van de sloep alien verdronken zijn. Een vijftiental lichamen is reeds uit het water opgehaald. Later wordt gemeld, dat nog steeds reddingsploegen in de buurt van de kust van Hyeres (Zuid-Fr.) op zoek zijn naar opvarenden van de sloep van de Midway, die Maan dagavond op weg naar het schip gezonken is. Er bevonden zich 200 Amerikaanse matrozen aan boord, Over het aantal slachtoffers zijn vele tegenstrijdige berichten ver- spreid. Dinsdag werd op een pers- conferentie te Hyeres, die door Amerikaanse officieren werd bijge- woond, bekend gemaakt, dat 6 man verdronken waren en 12 vermist werden. Volgens de laatste berich ten is de sloep tegen een boei ge varen. De Britse premier Attlee, heeft een voorstel van het conservatieve I.agerhuislid Smithers om de com munisten in Engeland buiten de wet te stellen en hun bezittingen te confisqueren, van de Ijpnd gewe- zen. Hij verklaarde, dat volgens de Britse traditie alle partijen hun be- ginselen mochten uitdragen als zij maar binnen de wet bleven. De re gering sloeg nauwlettend iedere activiteit, die gericht was op de omverwerping van de constitutie, gade. De Engelsman Wooler fabriceerde het laatste snufje op motoren- gebied. De achterwiel-aandrijvmg geschiedt met cardan over- brenging, terwijl het frame voor- en achterwielvering heeft. De machine heeft een verbruik van een liter benzine op 30 kilometer en kan een topsnelheid bereiken van pl.m. 140 km. per uur. Hier de achtervorkvering en de overbrenging. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft zich gisteren bezig gehouden met het rapport van de Commissie van Drie betreffende Indo nesie. Hierbij verklaarde het Australische lid der Commissie, rechter Kirby, dat het, nu nog een politieke overeenkomst moet worden bereikt, meer dan tijd is, dat de Commissie meer initia- tief zal kunnen nemen dan vroeger. Hierbij zou verandering moeten komen in de methode, waarbij voorstellen alleen op verzoek van beide partijen worden bekend gemaakt. Mr. van Kleffens verklaarde zich tegen verandering in de procedure. „Het ontbreekt de commissie aan bevoegdheid om verandering te brengen in haar eigen aard". De Republikeinse vertegenwoor- diger, dr. Ali Sastroamidjojo, pleitte daarentegen wel voor uit- breiding der bevoegdheden der Commissie. Rechter Kirby verzekerde, dat het hcid om verandering te brengen vertrouwen van de Republiek in de Verenigde Naties haar een ongun- stige demarcatielijn had doen aan- vaarden, welke, indien blijvend er- kend, onherstelbaar verlies aan de Republiek zou toebrengen. Hij drong er op aan, dat beide partijen zich op het plebisciet zouaen voorberei- den door zorgvulaige voorlichting aan het volk te geven. Hij sprak de hoop uit, dat de commissie in de toekomst formeler zal kunnen han- delen en meer initiatief zal kunnen nemen dan in het verleden. Mr. van Kleffens zeide, dat de Nederlanders bereid zijn de din- gen, die voorbij zijn te laten rus- ten en de politieke bespretingen in de geest van zeer veel goede wil en vertrouwen in de toekomst aan te vangen. Hij hoopte, dat de Commissie voor Goede Diensten op haar eigen terrein zal voort- gaan op verzoek van partijen al die hulp te verlenen, welke dien- stig kan zijn. Ten aanzien van het voorstel van rechter Kirby om- trent wijziging der procedure maakte de heer van Kleffens voor- behrud. Men moet niet haar sta tus als „Commissie voor Goede Diensten" veranderen. „Het ont breekt de Commissie aan bevoegd heid om verandering te in liaar eigen aard". Hij voegde toe, dat hij veronder- stelde, dat dit niet in strijd was met de verklaring van de heer Kirby waarop deze laatste bevestigend knikte, dat er inderdaad geen tegen- strijdigheid was. Hierna werd de vergadering geschorst voor de lunch. De vergadering werd heropend met een rede van de republikeinse vertegenwoordiger, dr Ali Sastro amidjojo, die pleitte voor voort- zetting van het werk der commis sie van goede diensten met uitb' r"- ding van haar bevoegdheden. Hij verklaarde, dat Indonesie het bo.- werk van de democratic in het Pa- cific-gebied kan worden, indien in de eerste plaats aan de commissie gegeven wordt de bevoegdheid tot ..supervisie" bij de komende poli tieke besprekingen en bij het ple bisciet, indien vervolgens vrijhqid van spreken en schrijven wordt ge- garandeerd en indien tenslotte de commissie kan toezien op het op- heffen der Nederlandse blokkade. „De commissie van goede dien sten zou moeten bekleed worden met bevoegdheid ver uitgaand bo- ven het loutere verlenen van goe de diensten. Indien de commissie meer bevoegdheid had gehad, zou thans reeds een uiteindel'ike w- litieke overeenkomst zjjn bereikt. lien aikui'eiUtu^ viui u^, - heden van de commissie is in het bijzonder in dit stadium van de ondearhandelingen noodzakeiijk". De heer Paul van Zeeland ver klaarde, dat men niet moet blijven staan bij de kwestie wie in dut geval de meeste concessies heeft ge- daan, maar de nadruk moet leggen op de meer positieve aspecten van de overeenkomst. Hij was voorts van mening, dat een verdere oplossing mogelijk is indien beide partijen aan de letter en de geest van de bestandsover- eenkomst en de politieke beginselen vasthouden. „Indien wij onze po gingen voortzetten, dan zal de op lossing gevonden worden." De Australier, William Forsyth, ondersteunde Kirby en vroeg voor de commissie van goede diensten de bevoegdheid tot het doen van po sitieve suggesties. De verenigde vol- ken moeten de zekerheid hebben, dat bij het plebisciet een democra- tische procedure zal worden ge volgd. De republikeinse invloed mag gedurende de onderhandelingen niet versnipperd worden. Spr. ver klaarde zich tegen de vestiging van enige nieuwe staat gedurende de onderhandelingen. De binnen- en buitenlandse handel moet zo spoe dig mogelijk worden hersteld, maar de rechten van beide partijen moe ten worden beschermd. Spreker verklaarde met nadruk, dat aan de republiek territorium en souverei- niteit was verleend, hetgeen naar zijn mening duidelijk openbaart, dat hierdoor een zware verantwoorde- lijkheid op de verenigde volken rust. De Belgische vertegenwoordiger, van Langenhove, sprak zijn voldoe- ning uit over de bereikte overeen- komsten en verklaarde, dat het es- sentiele punt thans is, dat beide partijen het bewijs leveren van hun goede trouw. De commissie van goede diensten zal hierin bijstand verlenen. De commissie zal dit met succes kunnen doen, indien zij aan beide partijen de waarborgen blijft bieden van onpartijdigheid, welke haar in het verleden heeft ge'inspi- reerd. Hierna werd de vergadering ver- daagd. CONFLICT ARGENTEINSE HET BRITS Zuid- Afrika Gough Eil DE JANEIRO ATLANTISCHE OCEAAN Brits* kruls«r Nigeria van Kaapstad naar □•caption ®n Gro*nwlcn MONTEVI invllt Ell - uid Orkaden WEDDELL ZEE - Livingst Dec«ptl Gewed Zuidpool Chili »n Argtntmi* v»stig«n marinabasis D»c«ptlon en Greenwich ZUIDPOOL BRITS GEBIED PELT 481 Het bestuur van de K.A.B. heeft een telegram gezonden aan de directeur van het Centraal Bureau Consumentencrediet te Den Haag, waarin opgemerkt wordt, dat de herziene regeling der terugbeta- lingen van het consumentencre diet grote ontstemming wekt, als gevolg der inconsequenties en onbiliykheden in deze regeling. Voor vele gezinnen zijn de vast- gestelde terugbetalingen, aldus het telegram, volgens de thans geldende normen en gegeven de bestaande spanning tussen lonen en prijzen, ondraaglijk geworden, vooral de verhoogde terugbetalingen voor 2 Februari. Geconstateerd wordt, dat de nieu we regelingen de uitvoering be- moeilijken. De K.A.B. dringt daarom aan op onverwijlde algehele herziening der ondeugdelijk geworden tabellen en hernieuwde beoordeling gelijkelijk voor alle gevallen en ingang van de herziening op 2 Februari voor alien. Mevrouw Charlotte Kohler, d*e met haar declamaties van ,.Fras- quita", „Marathondans", het hoog- lied van Salomo, enz. geheel nieu we wegen van voordrachtskunst opende, zal na een rustperiode van ruim een jaar weer voor het voet- licht verschijrien. Op 31 Maart zal zij in de Stadsschouwburg te Am sterdam ,.The turn of the screw" van Henry James uitbeelden in de vertaling van Christine d'Haan. De Nederlandse titel is nog niet be kend. By de verkiezing van arbei- ders in de bedrijfskernen (waar in voigens weitelqke voorsenrm vertegenwoordigers van de werk- nemers en van de werkgevers zitting hebben), hebben „de com munisten 80 pCt. der stemmen van de mynwerkers op zich ver- enigd." Tweehonderddertig leden van de CGT, het algemeen Frans vakver- bond, waarin de communisten de leiding hebben, werden gekozen. te- genover vier leden van de Force Ouvriere, de groep, die zich in 1947 na de stakingen. afscheidde van de C.G.T. Zelfs indien men in aanmer- king neemt dat naar beweerd wordt dertig procent der stemge- rechtigden hun stem niet hebben uitgebracht betekent dit aldus Reu- ter, een markante overwinning voor het lichaam, dat laatstleden No vember en December de stakingen heeft geleid. Op weg van Mill Hill via Rome naar zijn missie in Oeganda moest Mgr. J. Reesinck opgenomen wor den in het ziekenhuis te Marseille. Over een paar weken zal Mgr. Ree sinck per K.L.M. naar Nederland terugkeren voor verdere medische behandeling in een ziekenhuis hier te lande. De ..Wiener Saengerknaben" zul len in Mei het feit herdenken, dat dit instituut 450 jaar geleden door keizer Maximiliaan werd opge- richt. Naar aanleiding van dit ju- bileum zullen enkele grote con- certen gegeven worden, w.o. de op- voering der ..Missa Solemnis" in de Sint Stephansdom te Wenen, en waarvan de restauratie reeds ver gevorderd is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1