1 OM ERIC'S LIEFDE Min. Lieftinck comoufleert onze schuld Kees Hoogenboom wijst von der Helm aan als dader, doch erkent medeplichtigheid Kou op de borsx M1 SOL RADIO Van der Helm beschuldigt op zijn beurt Jaap Hoogenboom UIT DE KERMIS DER Tuchtrechtspraak van de N.A.K, J U NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdog 18 Februari 1948 PAG. 3 Amendement- T eulings contra de goedkope-geld-politiek onaannemelijk verklaard Wm Op het ereveld Tjilitjan bij Batavia zijn dezer dagen de stoffe- lijke resten van de uit vier leden bestaande bemanning van het nabij Padalarang verongelukte vliegtuig met miljtaire eer ter aarde besteld. Tijdens de plechtigheid aan de groeve. Licht van tegenligger veroorzaakt ongeluk Radio-zendinstallatie in beslag genomen Zei U iets? Militair oefenterrein op Schiermonnikoog? Ned. Vereniging te Londen jubileert Weens Philharmonisch Orkest naar Amsterdam Eerste tocht ,,Willem Borendsz" leverde 764 walvissen op Spaak contra de communisten PROGRAMMA Wie pleegde de moord in de Warmoesstraat Rechtbank gelast nader onderzoek Honderden millioenen sigaretten uit' Amerika Ex-koning Michael naar Amerika Humeur Frankrijk's probleem Hilversumse inbrekers gegrepen FEUILLETON door HARRIS BURLAND eens op bestudeerd en hij was van qprdeel, dat men er in tijden als de onze eenvoudig niet aan ontkomt, dat de kleine man en de liefdadige instellingen in moeilijkhedtn ko- men. Het beste leek hem nog het op IN DE TWEEDE KAMER heeft minister Lieftinck gisterenmiddag enkele interessante dingen gezegd over ziin veel omstreden Enancieel beleid. Deze mededelingen geschiedden bij de behan- deling vcm een wetsontwerp dat de minister machtiging verleen- de om nieuwe leningen aan te gaan ten laste van het Rijk tegen een lagere rente dan een deel van de bestaande schuld, een z.g. conversieoperatie dus. In 1945 had de minister een soortge- lijke operatie aangegaan, maar toen met de beruchte stok ach- ter de deur. Thans had hij van deze dwang afstand gedaan, hetgeen de heren Teulings en de Wilde zeer verheugde. Dat er toch nog de gehele middag over het wetsontwerp is gepraat en dat er tenslotte nog een tweetal amendementen door de heer Teulings werd ingediend, waarvan hij er een weer moest intrek- ken, om het nog eens te bezien, bewijst wel dat er meer achter stak dan men zo oppervlakkig zou denken. Het wetsontwerp is aangenomen z.h.st„ maar als de heer Teulings had kunnen doorzetten, had het verworpen geworden. De goedkoop-geld-politiek kwam weer ter sprake en de minister heeft nog eens duidelijk gemaakt waarom hij daar zo welbewust op aanstuurt. Wanneer, aldus de minister, ik erin geslaagd ben b.v. verzekeringsmaat- schappijen al zo ver te krijgen, dat zij zich gaan aanpassen aan lagere inkomsten uit hun beleggingen door de premies die zij v?n de polishou- ders ontvangen te verhogen, dan bereik ik niet minder dan dat wan neer straks bij het aflopen van de verzekering het kapitaal wordt uit- gekeerd, dit voor een groter deel dan voorheen afkomstig zal zijn van gespaard geld en niet van ge- knipte coupons en dividenden. De heer Teulings (KVP) had vele bezwaren. waarvan er een was, dat er voor de nieuwe conversielening geen regelmatige aflossing was voorzien. Dat nummertje staat te- genwoordig maar altijd op het pro gram van de minister zei hij, maar wat zijn de consequenties? Dat onze credietwaardigheid achteruitgaat en dat straks misschien de gehele con- solidatie van onze vlottende schuld gaat mislukken. De heer de Wilde (AR) deed er nog een schepje bo- venop en sprak van camouflage van onze schuld, die de waan wekt als- of wij geen financieringsmoeilijkhe- den zouden hebben en die juist daardoor zelfs het beeld van de be- groting vervalst doordat er geen aflossingen er op hoeven vodr te komen. Een zeer geschikt middel om het publiek nog meer het be- sef van onze armoede te doen ver- liezen. Met het oog op de belangen van de institutionele beleggers spaar- banken en levensverzekeringsmaat- schappijen waarbij de kleine lui- den geinteresseerd zijn, werd de minister in overweging gegeven, althans een regelmatige aflossing aan de lening te verbinden, met welk doel de heer Teulings een amendement indiende. De minister was aanvankelijk erg vriendelijk in zijn antwoord en noemde de heer Teulings een syn- theticus, die vanwege het algemeen belang sprak en niet vanwege de pret om oppositie te voeren. Maar dat algemeen belang ziet hij nu eenmaal anders. Die institutionele beleggers zijn eigenlijk vergaarbak- ken van zwart geld, dat de sane- ringsdans is ontsprongen en zouden wij die belangen nu juist moeten gaan behartigen? De minister had er de tiercering van de staatsschuld in ons land en de Franse Tijd nog boven omschreven manier te rege- len door de rente laag te houden en te zorgen dat kapitaal gevormd wordt door besparingen en niet op de eerste plaats door rentevorming. De heer Teulings bestreed daarna weer met onvermoeide kracht de minister en betoogde, dat lage rente juist niet een middel is om de spaar- zin te bevorderen, terwijl hij de mi nister aan het verstand trachtte te brengen dat hij niet het recht heeft op de stoel van de bdleggingsmaat- schappijen te gaan zitten en ze voor te schrijven hoe zij hun gelden moe ten beleggen. De stemming werd geleidelijk feller en minder en min der „synthetisch". maar een amen dement waarbij de minister zich verplicht zou zien om aan de lenin gen een geregelde aflossing te ver binden sneuvelde, toen zich de con- sequentie voordeed, dat de A.R. en de C.H. de K.V.P. daarbij zouden gaan steunen. De minister achtte het amendement onaanvaardbaar en het zou tot ernstige portefeuille- kwesties aanleiding hebben gegeven als het was aangenomen. Door deze portefeuillekwestie in bedekte vorm heeft de minister zijn zin dus door kunnen drijven en is het wetsont werp erdoor gesleurd. Ten slotte is, na een protest van dominee Zandt, die bij de stemming de communisten aan zijn zijde vond. ook het wetsontwerp tot steun aan bijzonder hoger onderwijs nog aan genomen. Een reeks ontwerpen van minder belang waren tevoren onder de. hamer door gegaan. Verblind door het licht van een tegenligger kon de bestuurder van een personenauto gisterennacht op de Amersfoortseweg te, Soest een botsing met een passerende vracht- auto niet voorkomen. Het gevolg van deze ernstige botsing was, dat de naast de bestuurder zittende passagier, de heer V. uit Zeist, zo ernstig werd gewond, dat hij kort na aankomst in een ziekenhuis te Amersfoort overleed. Maandag heeft de Almelose politie een inval gedaan in een woning aan de Hogebeltseweg en aldaar een radiozendinstallatie in beslag ge nomen. Een radioamateur zond regelmatig met deze zendinstallatie uit, waar van in Twente veel hinder werd ondervonden wegens storing op vele golflengten. Op een Bolsjewieken-propa- gandameeting in Rusland moet gezegd zijn: Kameraden, binnen vijf jaar krijgt ieder een nieuw huis, weer binnen vijf jaar alle- maal een auto, weer binnen vijf jaar een vliegmachine. Is het niet prachtig. Wie zei ook weer, dat het geschikte middel om het Marxistische doel te bereiken is, de „begeerte opwekken van de massa"? Een Sovjet-nuchterling moet toeji gevraagd hebben, wat een arbeider moet doen met een vliegmachine. Wel, zei de spre- ker, als je in Moskou geen luci- fers kan kopen, maar in Gorki wel, dan haal je ze even per vliegtuig. De geschiedenis ver- meldt niet, of de kameraden toen geklapt hebben, of clande- stien natuurlijk hun hoofd hebben geschud In een te Groningen bestaande vereniging „Vrienden van Schier monnikoog" heeft men uitvoerig van gedachte gewisseld over de lo- pende geruchten met betrekking tot het oefenterrein voor zwaar- anti-tankgeschut, dat op het eiland Schiermonnikoog zou worden klaar gemaakt. De vergadering besloot met geal- mene stemmen een adres tot de minister van Oorlog te richten, waarin de betekenis van Schier monnikoog voor de stad en provin- cie Groningen wordt uiteengezet en waarin met klem wordt aangedron- gen om op de eilanden voor de kust geen militaire oefeningen toe te staan. 15 Februari jl. bestond de Neder- landse Vereniging in Londen 75 jaar. Op 24 Februari zal in Londen een receptie worden gehouden, waarop ook Z.K.H. Prins Bernhard is uitgenodigd. Het clubgebouw van de Nederlandse Vereniging is geves- tigd te Londen, 31 Sackvillestreet. Het Weens Philharmonisch Orkest maakt momenteel een concertreis door Midden-Europa en het Midden- Oosten. Einde Juni komt de Weense Philharmonie naar Amsterdam voor een concert, gedirigeerd door Erich Kleiber. Dr. E. J. Slijper, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, deelde dezer dagen op een vergade ring te Poeldijk mede, dat op de eerste tocht van de ..Willem Ba rendsz", welke tocht hij als bioloog meemaakte, 764 walvissen werden gevangen. De dieren hadden een ge- middelde lengte van dertig meter, een gemiddeld f >wicht van 100.000 kg. Het hart woog 400 kg en de lever 600 kg. KHI!l!H;lilM Doos 60cl Spaak, de Belgische eerste mi nister heeft Dinsdagavond in de Kamer verklaard. dat hij het be- wijs heeft, dat de communisten al- les doen „om het conflict in ver- band met de nationale stakingsgolf te vergiftigen en te verscherpen in de hoop het land naar een alge- mene staking te drijven". Hij wendde zich tot de commu- nistische fractie en zeide: „Gij staat in contact met uw collega's in Frankrijk en Italie. In uw ogen zou een gelijktijdig uitbreken van ongeregeldheden in Frankrijk, Ita lie en Belgie de Amerikanen ver- hinderen met hun plan-Marshall te slagen. Uw opzet is te voorkomen, dat het plan een succes wordt. DONDERDAG 19 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas- tiek; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Symphonie-concert; KRO: 11.00 De Zonnebloem, Radioziekenbezoek; 11.45 Orgelconcert; 12.00 Angelus; 12.03 Muzikale Melange; 12.30 Weekoverzicht; 12.30 Lunchconcert; 12.55 De zonnewijzer; 17.00 Nieuws en Kath. Nieuws; 13.25 Lunchcon cert; 13.45 Hors d'oeuvre; NCRV: 14.00 Omroeporkest. 14.40 Causerie; 15.30 Aurora-trio; 17.00 Radio- Jeugdjournaal; 17.30 Orgelconcert; 18.00 Hoe maken het de Hollandse emigranten in Canada? 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Regeringsuitz.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gew Steravond te Den Haag; 21.15 Radiowedstrijd in vernuft en slagvaardigheid; 21.45 Gew. Steravond (vervolg); 22.30 Nieuws; 23.45 Mannenkoor; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 m.): AVRO: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Viool; 10.50 Voor de kleutgrs; 11.00 Vrouwen in de omroep; 11.20 Werken van Rosy Wertheim; 12.00 De Kwintet-spe- lers; 12.30 Weerpraatje; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano, orgel; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Sonate van Mozart; 15.00 Voor zieken en ge- zonden; 16.00 Van 4 tot 5 radiopro- gramma in een notendomp; 17.00 Avro-kaleidoscoop; 17.50 Regerings. uitzending voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 10.15 Sportpraatje; 18.30 The Romancers: 19.00 Het klokje van 7 uur; 19.30 Radio Volksmu- ziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Ra dio Philharm. Orkest: 21.15 ..De Vlucht", hoorspel; 23.00 Nieuws en gr.pL AMSTERDAMSE RECHTBANK stond gisteren voor de moei- lijke taak, uit te vissen, wie op 2 November 1946 de moord heeft gepleegd in het perceel Warmoesstraat 99 op de 61-jarige Anna M. Marsman, die daar een pension hield. Niet minder dan drie typen uit donker Amsterdam, de 25-jarige Comelis Hoogenboom, zijn 23-jarige broer Jacob Hoogenboom en de 24- jarige Leo van der Helm, worden van deze moord verdacht. Van der Helm bevond zich op de avond van de eerste November in het huis. Des morgens werd de moord ontdekt. „Moeke" Marsman werd in de voorkamer naast de divan op de grond dood aangetrof- fen. Zij was gewurgd. Van der Helm meldde zich daags daarna bij de Haagse politie, toen hij in de bladen gelezen had, dat hij van de moord verdacht werd. Eind Novem ber werden de gebroeders Hoogen boom te Frankfort aan de Main aangehouden. Het drietal stond gisteren aan vankelijk gezamenlijk terecht. Van der Helmontkende iets met de moord uit te staan te hebben. Wel zeide hij gezien te hebben, dat de oude vrouw overvallen werd. Jaap Hoogenboom ontkende eveneens. Kees, die ook ontkende, gaf ech- ter toe. dat er een plan bestaan had „Moeke" bewusteloos te slaan en haar van haar spaarcenten te beroven. Nadat eerst van de zijde van de Amsterdamse politie getuigenver- klaringen waren afgelegd, ging de rechtbank tot gescheiden behande- ling van de drie zaken over. Als eerste getuigd tegen Van der Helm verscheen de Amsterdamse kunstschilder H. Hoewel deze man, die de bewuste nacht in het pen sion van de oude vrouw had door- gebracht, 15 maanden geleden te- genover de politie had erkend, dat hem des morgens toen hij haastig het perceel op weg naar zijn werk verliet, de grote wanorde in de voorkamer was opgevallen, zeide hij gisteren, .dat hij daarvan niets had gezien. Wel had hij „Moeke" op de grond zien liggen, maar zij was toegedekt. met een deken en hij zeide te menen, dat zij sliep. Commissaris Dijkstra merkte op, dat getuige de wanorde moet zijn opgevallen, omdat hij. teneinde de buitendeur te bereiken, een ware barricade in de kamer heeft moe ten nemen. Kees Hoogenboom. als getuige gehoord tegen v. d. Helm, be- schuldigde de laatste van de moord terwijl hij toe gaf zelf de benen van het slachtof^er te heb ben vastgebonden. Volgens Kees, was zijn broer Jaap- noch bij de moord, noch bij het van te voren beraamde plan tot beroving be- trokken geweest. Jaap als verdachte. Jaap Hoogenboom. vervolgens als verdachte binnengeleid, gaf een uiteenzetting van hetgeen hij tij dens de bewuste nacht en de daar- op volgende dagen had uitgevoerd. Zijn verklaring klopte vrijwel met die van zijn broer. Hij verklaarde met zijn broer op de voorafgaande Vrijdagavond in een cafe te zijn geweest, maar vervolgens alleen naar de gehuurde kamer te zijn ge gaan, waar de beide broers de af- gelopen week hadden geslapen. Van der Helm nu als getuige gehoord, beweerde, dat hij wak- ker geworden door gestommcl, naar beneden liep in het pension en daar zag, dat de beide broers Moeke overvielen. Volgens v. d. H. was het Jaap, die zijn handen om de keel van de oude vrouw had. Mej. D., de pensionhoudster, waarbij de Gebr. Hoogenboom een kamer hadden gehuurd. verklaarde niet gehoord te hebben, dat Jaap de bewuste nacht zou zijn thuis gekomen. Volgens haar waren Kees noch Jaap die nacht naar bed ge weest. De volgende morgen had zij gestommel in de kamer gehoord en vervolgens thee naar de gebr. gebracht, die zij gekleed in de kamer had aangetroffen. Kees Hoogenboom had voor de rechter-commissaris verklaard, dat ,v. d. H., die reeds enkele maan den een kamer bij Moeke had, hem verteld had, hoeveel geld de oude vrquw bezat en dat zij samen hadden afgesproken haar te be roven. Jaap stond hier geheel bui- ten. Kees was op de bewuste avond naar't pension gegaan en had om 'n kamer gevraagd. In het register had hij een valse naam getekend n.l. Van der Wal. Na een laken in repen te hebben gescheurd wa ren zij naar beneden gegaan en hadden Moeke vast gegrepen. v. d. H. hield haar mond dicht maar of hij haar op de keel heeft ge- drukt wist verdachte Kees niet te vertellen. Hij had het in ieder ge- val niet gedaan. Vervolgens hadden zij een bedrag van f 600.uit een busje op de keukenplank gehaald en samen gedeeld. Hierna waren zij vertrokken. Op de Dam was v. d. H. met een taxi naar Den Haag vertrokken terwijl Kees zich naar zijn kamer had begeven, waar hij zijn broer slapende had aangetrof fen. Zij waren wervolgens om tien uur per trein naar Rotterdam ver trokken. Jaap verklaarde nooit in het pen sion van Moeke te hebben gesla pen. Daarentegen hield v. d. Helm vol, dat Jaap in het huis van de oude vrouw was geweest. De president schorste hierop de zitting tot 13 April a.s. In de tus- senliggende tijd zal een schrift- kundige een onderzoek moeten in- stellen naar het handschrift van de gebroeders Hoogenboom om zo mo- gelijk vast te stellen. welke van de twee de valse naam Van der Wal in het gastenboek van de vermoorde vrouw heeft geschreven. (Vervolg van pag. 1) Eindelijk succes! Voor het rover was, waren enige maanden verlopen en toen nog duurde het geruime tijd alvorens de gelegpnheid zich voor deed, in sa- menwerking met de Amerikaanse M.P.'s de smokkelaars op heterdaad te betrappen. Het betrof ditmaal slechts een kleine zending: 1 millio^n cigaret- ten, die ter camouflage voor Priag bevracht waren en die ruim een week geleden d<*>r de 2 wacht- meesters in een ATO-truck in op- dracht van de bende naar een kamp voor ..verplaatste personen" in de buurt van Augsburg moesten worden gcreden. De Amerikanen namen geen halve maatregelen nu zich de kans voordeed enkele kop- stukken te arresteren. Zij omsin- gclden in het geheim met een uit- gebreid cordon M.P's het gehele kamp en toen de wagen binnen de omheining wa« en uitgeladen werd grepen zij in en arresteerden 8 le den van de organisatie, waaronder enkelen, die in het complot be- langrijtye posities bekleedden. Intussen beweegt de leider, de vroegere Let, zich nog vrijelijk in Brussel. Dat hij de touwtjes van de organisatj^ in handen had, staat voor de rijksrecherche vast, omdat de niets-vermo^dende Let verschei- dene malen de twee wachtmeesters- chauffeurs persoonlijk bij zich g»- roepen heeft, om met hen de smok- kelarij te bespreken en hun nauw- keurige opdrachten te geven. De Belgische politie heeft hem reeds enige malen aan de tand gevoeld, maar tot dusverre heeft hij volge- houden een bona-fide zakenman te zijn. Wellicht zal confrontatie met de beide wachtmeesters resultaat heb ben. Tot dusverre zijn deze echter nog niet uit Duitsland terugge- keerd. omdat ze tezamen met kapi- tein de Beaufort van de rijkspolitie en de Amerikaanse politie-autori- teiten het onderzoek nog enige da gen in Duitsland voortzetten. Geen prettig werk. Dat het werk van de beide wacht meesters in deze affaire geen si necure is geweest, blijkt wel uit verschillende ervaringen, die zij hebben opgedaan. Zo wisten on- dernemende Duitse dieven, tjjdens een rit tegen een heuvel van een GEMAK De „Queen Mary" ar- riveerde in Southamp ton met 998 passagiers. Onder de bagage van een Amerikaan bevon- den zich twee divans. „Ik wil overal waar ik ga, gemakkelijk kun nen zitten," was de verdediging van de Yankee. Spulbaas ziet zich al naar de bios- coop gaan. GELACH Telkens als Spulbaas een 2e kamerverslag leest, ziet hij tussen haakjes staan: (luid gelach). Waarom lachen de kamerleden zo gemakkelijk? Men heeft Spulbaas ver teld, dat hun goedige aard de oorzaak is. doch hij denkt zelf eerder aan onpeilbare onwetendheid. Want wisten ze yaarom ze lachten dan waren ze niet onwetend en lach ten zfe niet. Nu lachen ze en weten niet waar om. Zo zijn ze dus on wetend. GEKLAAG De Amerikaanse af. wasmeiden van de res taurants beklagen zich er over, dat ze de lip stick niet yin de gla- zen kunnen af krijgen. Goed motief om te staken, dames! GEVALLEN Twee Amerikaans" soldaten werden doo de Russen in Berlijn gearresteerd omdat ze een Russisch officier die op de harde snepuw was gevallen en z'n achterste bezeerde, hadden uitgelachen. Ze werden vrijgela- ten nadat aan de Rus sen de vraag was ge- steld of men aan iemands neus kan zien of hij officier is. (Hier in Nederland volgens Spulbaas aan de hoogte waarin ge- noemd lichaamsdeel in de lucht wordt gesto- ken) en of het lachen verboden is. Spulbaas. autobaan, op de aanhangwagen te springen. het zeil open te snijdep en enkele kisten met goederen (het waren ditmaal geen cigaret- ten) op de weg te werpen. Daar de goe'deren voor Boedapest bestemd waren, moesten de wacht meesters door Tsjecho-Slowakije naar Hongarije rijden. Bij de Tsje- chiSche grens vertrouwde de doua- ne de zaak niet. De op waarheid berustende verklaring van de ver- missing der goederen wekte arg- beide wachtmeesters door de Tsje- waan, met het gevolg, dat een der rhische politie werd gearresteerd. Het kwam hem minder wenselijk voor zijn ware identiteit te openba- ren, omdat dit wellicht in Tsjecho- Slowakije nog grotere argwaan zou wekken, zodat hij alle consequen ties van een van smokkel verdachte chauffeur moest ondergaan. De Tsjechen gaven hem echter gelegen- heid door te rijden naar Boedaoest. De wachtmeester nam het zekere voor het onzekere en keerde on- middellijk met een bij het ATO- kantoor aldaar gestationneorde lege truck naar ons land terug. zodat hij niet op de terugweg ten tweede male Tsjecho-Slowakije zou moeten aandoen. Zijn collega. aan wie de Tsjechen geen haarbreed in de weg hadden gelegd, bracht de beroofde truck naar Hongarije. Het is een algemeen erkende le- venswet, dat het kwaad wat er in de wereld geschiedt, gestraft moet worden. Vele misdaden en overtre- dingen worden dan ook geregeld door kantonrechter, tribunaal en andere bevoegde instanties bestraft met het opleggen van een tot het misdrijf in verhouding staande boe- te. Vele komen er met een lichte straf af, maar er zijn er ook ge- noeg, die er op een gevoelige wijze aan worden herinnerd, dat het op- zettelijk verstoren van de goede orde, harde, maar verdiende gevol- gen kan hebben. Niet alles wat er voorvalt op het gebied van de rechtspraak, kunnen wij publiceren. Het verdient echter wel vermelding, dat er rechtspra- ken zijn, die hun vonnissen niet aan de grote klok hangen, maar tqgh straffen uitdelen, welke lang niet mis zijn. Wij doelen hier op de tuchtrecht spraak van de N.A.K.de bij de land- en tuinbouw betrokken be- volkingsgroepen zo bekende keu- ringsinstelling. Er worden soms door dit rechtscollege zware straf fen uitgedeeld voor overtredingen van telers, die menen, dat het met zo erg is als zij afbreuk doen aan de betrouwbaarheid van het Ne derlandse zaaizaad en pootgoed. Zo was er een tuinder in Waar- land, die f 150.— boete kreeg, om dat hij onjuiste gegevens had ver- strekt over de ..herkomst" van zijn Rode Eerstelingen-pootgoed. Twee telers, eveneens uit Waar- land, die ongekeurde aardappelen in een partij gekeurde hadden ge- mengd, zagen zich resp. tot f 400 en f 500 boete veroordeeld. Nog e^ger kwam het af met een verbouwer uit Noord-Spierdijk, die wegens hetzelfde tfeit geheel royeerd werd en dus nooit meer goedgekeurde producten zal kun nen afleveren. Een teler in Graft, die poters van een ander op eigen naam had af- geleverd en bovendien een mislei- dende aangifte bij de inschrijving van de te keuren percelen had ge daan, moest wel heel diep in zijn portemonnaie tasten om de f 600. boete, welke hij kreeg, te kunnen betalen. Ook de teler in Bovenkarspel die f 500.boete kreeg. omdat hij een partijtje ongekeurde aardappe len als goedgekeurde liet plombe- ren, zal wel gedacht hebben: eer- lijk blijven is toch goedkoper. In Andijk-Oost knoeide een teler bij de keuringwrangifte. Hij gaf een perceel van een ander op eigen naam aan. Ook hier een flinke boete f 150. Knoeien met de sortering is ook iets, waarvan iedere pootgoedteler weet, hoeveel afbreuk dit doet aan de goede naam van N.A.K.-gekeur- de pootgoed. Een teler in Obdam had* hier een andere mening over, maar zag zich dan ook tot f 200. boete veroordeeld. Dat deze tuchtrechtspraak dus lang niet mis is, blijkt wel uit de vonnissen, welke zij uitspreekt. De buitenstaander zal deze straffen wel zeer zwaar vinden. Wanneer men echter iets meer weet van de belangen, welke gemoeid zijn met het behoud van oaze goede naam in binnen- en vooral buitenland op het gebied van goedgekeurd zaai zaad en pootgoed, zal het zeker met deze straffen eens zijn. De telers weten dit zelf ook heel goed. Zelden tekent men tegen de vonnissen hoger beroep aan. En wat nog meer zegt: de veroordeel- de teler doet al zijn best om te ver: hinderen dat zijn overtreding bij zijn collega's bekend wordt. Ex-koning Michael van Roeme- nie heeft een visum aangevraagd voor de Ver. Staten. Hij zal mis schien met zijn moeder de volgen de maand uit Zwitserland vertrek- ken. De secretaris van de ex-koning kon niet mededelen of Michael voor zijn vertrek nog met prinses Anna van Bourbon-Parma in het huwelijk zou treden. HET WERELD GEBEUREN hebt toch geen last van ochtend-ziekte? Het is niet bepaald prettig, noch voor uw omgeving, noch voor uzelf, als u met het verkeerde been uit bed stapt. Bederf uw dag niet door een begin dat met een kleine moeite zoveel anders, zoveel mooier kan zijn. Laat het niet tot de middag duren, eer u wat meer menselijk wordt. Wees geen onhandel- bare, lastige brombeer, humeu- rig, weinig verdraagzaam en helemaalniet voorkomend en attent voor ander en. Wij moeten niet afhankelijk zijn van stem- mingen, het ene ogenblik zo, het andere weer anders. Veeleer moet er een zekere standvastig- heid, een evenwicht zijn in ons karakter. Luimen, buien, al of niet goed gemutst-zijn, wispel- turigheid zijn eigenlijk niets an ders dan evenzovele vormen van -goismeEn dat is altijd verfoeilijk. MARCUS Sins de Franse franc is gedeva- lueerd, zijn de prijzen in Frankrijk steeds meer gestegen. Men had door de zo zorgvuldig voorbereide devaluatie gehoopt, het binnenland- se prijspeil te stabiliseren en meer te ontvangen voor de uitgevoerde eoederen. Pogingen om een derge- liik tweeledig doel te bereiken, biijven meestal zonder succes en de behandeling van de symptomen kan niet hetzelfde resultaat hebben als het wegnemen van de oorzaken ener ziekte. Inflatie is weliswaar niet op de Franse devaluatie ge- volgd. doch het heeft wel een te- rugslag gehad op de in eigen land geDroduceerde artikelen. Gealarmeerd door het stijgen der prijzen, dat, indien ongecontroleerd, de moedige pogingen het nationale herstel te bereiken, teniet zou kun nen doen. heeft de Franse regering een wet voorgesteld, om een ander symptoom onder controle te stel len. Voorgesteld wordt prijzen vast te steilen en flinke straffen uit te de- len aan prijs- Dvertreders. Zo- als we weten is het moeilijk om speciaal in een ti.id dat natio nale discipline verre van uit- stekend is, een draconische wetge- ving toe te passen. Wanneer de nieuwe maatregel voedselspeculan- ten treft, dan zoveel te beter, jjiaar het gevaar bestaat, dat het eigen- lijke problgem niet zozeer door spe culate dan wel door schaarste wordt veroorzaakt, een schaarste deels voortkomende uit de slechte oogst van vorig jaar en deels door het hamsteren der bevolking. Bo vendien heeft de distributie verre van goed gewerkt. De twee millioen onafhankelijk" voedselproducenten in Frankrijk vormen de kracht en tevens de zwakte van het land. De kracht, omdat normaal het land erdoor zichzelf bedruipen kan en de zwak te, omdat in een klap een essen- tieel deel van de economische ma chine erdoor verwoest kan worden. Op het ogenblik voert Frankrijk bijv. voedsel in. dat op eigen bodem gewonnen had kunnen worden. Dat maakt de vooruitziehten niet min der somber. Frankrijk, zoals bijna elk land, zit voor de moeilifkheid. schaarste te vervangen door over- vloed. Als dit probleem wordt op- gelost. dan is .ook de prijzenkwestie van de baan. In dit verband doen we goed nog eens te herinneren aan de loonsverhoging, die na de sta- kingen werd ingevoerd en die niet minder dan 30 milliard francs per jaar vergt. De inflationaire druk wordt voor een niet onbelangrijk gedeelte hierdoor veroorzaakt. Waar moet echter de overvloed vandaan komen? Van bevoegde kringen werd vernomen. dat de tussentijdse Amerikaanse hulp. die voldoende had moeten zijn tot de hulp van het plan-Marshall defini- tief is .zeer spoedig ten einde raakt. Geen al te rooskleurige mededeling, als men bedenkt, dat alleen Ame rikaanse hulp de toestand kan ver- beteren. Op een langer bestek zijn de vooruitziehten beier. Gelukkig wiizen alle voortekenen in Frank rijk, zowel als in alle landen, op een goede oogst dit jaar en hierdoor zullen de prijzen onherroepelijk be- invloed worden. Op een nog langere termijn zal Frankrijk veel te winnen hebben bij. en te moeten bijdragen tot de plannen voor een West-Europese Unie. Met gespannen blikken volgen we daarom des te meer de regering- Schuman, die het onmogelijke voor mogelijk schijnt te houden. Sic transit De Hilversumse recherche heeft de hand weten te leggen op een drietal Hilversummers, jongelieden van omstreeks 20 jaar. die schuldig blijken te zijn aan diverse inbra- ken, welke de laatste tijd in Hil- versum en omgeving werden ge pleegd. Over diverse ipbraken werd een bekentenis afgelegd. 37. Zodra Solange boven was, schdl- de Vallon. „Stuur een van de veldwachters hier," beval hij aan de huisknecht. De bedlende ging heen en en kele ogenblikken later klonken de zware stappen van de dorpsveld- wachter Carlat in de gang en werd er luid aan de deur geklopt. Binnen.riep Vallon. De deur ging open en een grote, grijsgebaarde man stond verlegen in de opening. „En, Carlat, hoe staat het met de gevangene?" „Heel bedaard, mijnheer.... wer- kelijk heel bedaard." Vallon lachte. „En hoe denk je over de gevan- genis?" „Heel sterk, mijnheer en niet al te goed ingericht. We hebben hem tenminste maar wat stroo gegeven, om op te gaan liggen." ..Ik zal zelf eens beneden komen kijken", zei Vallon. ..Misschien is het beter, dat u beiden ook mee- gaat, heren. Juffrouw Cantri zal ons wel een ogenblik willen excu- seren. „Ik geloof, dat ik ook maar zal meegaan," zei ze met een glim- lachje. „Ik blijf niet graag alleen." En terwijl ze dat zei, gaf ze Val lon zulk een lieftallig hoofdknikje, dat hij het erg vond, dat hij de an- deren niet uit de kamer kon weg- sturen. „IJitstekend", zei hij. „Dan gaan we met ons alien. Tregat zal zich wel vereerd voelen!" Langs verschillende gangen en trappen kwamen zij bij een zware deur. De politieman was hen met een lantaarn voorafgegaan. Vallon en Simone kwamen het laatst. In het donker legde zij haar hand op zijn arm en hij trilde van blijd- schap. Hij drukte haar hand met warmte tegen zich aan. Ze liet hem begaan. Voor de deur bleven ze even stil- staan, terwijl Carlat het slot open- maakte, de kelder inging en hen met zijn lantaarn voorlichtte. Het was er kil en akelig. Vloer en zoldering waren van steen_en langs een der muren stond een ledig wijnrek. Midden op de vloer lag een hoop stro, waarop Tregat met het hoofd tussen de ar- men begraven neerlag. „Heeft hij eten en drinken, veld- wachter?" vroeg Vallon. „Jawel, mijnheer. We hebben hem als een klein kind gevoed, want we durfden hem niet los maken." Op het horen der stemmen had Tregat zich opgericht, en daarbij rammelden zijn ketenen. Hij deed zijn best in het donker te zien. maar het licht van de lantaarn verblindde hem totaal. 't Was om medelijden met hem te krijgen, zoals hij er uit zag. Zijn haren zaten vol geronnen bloed. Zijn ogen gloeiden. als die van een waanzinnige en hij liet zijn tanden zien, als een wild dier. Na enkele ogenblikken waren zijn ogen echter aan het licht wat ge- wend en herkende hij de drie man- nen en achter hen Simone. Hij trachtte overeir^ te komen, maar hij kon niet verder komen, dan op zijn knieen. „Laat me alleen", schreeuwde hij. ..Anders kom ik naar jullie toe! En dan. Op zijn knieen kruipend trachtte hij hen te naderen, maar Garlat greep hem bij de schouders en wierp hem achterover op het stro. Simone kneep de handen zc krampachtig samen, dat de nagels haar in het vlees drongen. Tregat bleef stil lig gen en Carlat kwam behoedzaam bij de anderen terug. ,.Ben je zo opgewonden?" vroeg Vallon. „Dan moesten we het ge- sprek maar staken, tot je wat kal- mer bent." Ze keerden naar de rookkamer terug en in de gang greep Simone Vallon's hand weer even beet. Hij hield haar stevig vast en trachtte haar te omarmen. Maar ze trok zich een beetje terug. Toen ze in het licht kwamen ontmoettcn hun ogen elkaar en keerde ze zich blozend van hem af. Ze was er nu wel zeker van, dat hij op haar verliefd was. Na een poosie begaven Simone en haar vader en mijnheer Margau zich naar hun kamers. Vallon bleef nog wat zitten. Hij stak nog een verse sigaar op, ging voor zijn lessenaar zitten en haalde een grote bundel paoieren te voorschijn. Simone keek bij het verlaten der kamer nog eens naar hem om en lachte hem toe. Hij had haar bijzon der hartelijk wel te rusten gezegd. Ze ging naar haar kamer en liep naar het bed, waar Solange lag te slapen. Tegen het donkere haar stak het bleke gelaat van't meisje scherp af en ze woelde onrustig in haar slaap. Simone keek enige ogenblik ken naar haar door verdriet ver trokken, mooi gezichtje, liep dan naar de spiegel en bekeek zich enige minuten lang. Daarna keerde ze naar het ledikant terug, als wilde ze daar een vergelijking zoeken met wai ze zoeven gezien had en haar gelaat vertrok tot een bittere grijns. „Ja, jij bent jonger', mompelde ze. ,.Maar je houdt toch niet meer van hem en je ziet er niet aardiger uit en je zoudt er niet zoveel voor over hebben om hem te redden als ik." Ze draaide het licht uit en begaf zich stilletjes naar de rookkamer. Het was zo doodstil in 't huis. dat zelfs haar voetstappen op de dikke, fluwelen lopers. duidelijk hoorbaar waren. Ze deed de deur open en trok zich onmiddellijk terug, toen ze zag dat er nog licht brai\dde. „Wie is daar?" vroeg Vallon snel enige papieren heensehuivend over iets glinsterends, dat voor hem op de lessenaar lag. Sipione hield de deur half open, maar liet zich niet zien. ..Het spijt me, mijnheer Vallon", zei ze zachtjes, ..dat ik u stoor. maar Solange heeft het vlugzout hier la- ten staan en ze heeft het nodig. Zoudt u het even willen geven?" (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3