Brits-Franse uitnodiging aan Benelux voor Vijfmogendheden-pact Anti-communistisch front in Tsjecho-Slowakije Partisanen vallen niet onder het ocrlogsrecht Voor Alkmaar en omgeving zeggen de drie landen Proces tegen de ontvoerders van Sjahrir te Batavia geopend i VRIIDAG 20 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG NUMMER 11450 Maar eerst praten over Duitsland Spaak is verheugd De oogjes van Prinses Marijke VERTREK VAN MARINIERS wegens nekkramp uitgesteld Drie vroegere ministers der Republiek onder de beklaagden BELGISCHE VROUWEN krijgen, actief kiesrecht Kardinaal di Belmonte begraven DE OPROEP VAN HENRI DE GREEVE Standaardbuiten zendt aardappelen Man gedood bij autobusongeluk Verbetering Bonnenlijst Koude-golf en lente in Italie Burgemeester d'Ailly verbiedt toneelstuk Burgemeester mishandelde douane-ambtenaren Rijkstucht- en opvoedingswezen Socio listen sluiten zich er bij aan Amerikaans gerecht aanvaardt beroep van Duitse generaals Te Lake Success vergadert op het ogenblik de Economische en Raad van de Verenigde Naties. In deze vergadering heeft mevr. Roosevelt het rapport van de Commissie voor Rech- ten van de Mens aan de Raad aangeboden. Mevr. Roosevelt in conferentie met prof. Gefesen, gedeteqeerde van Nederland. Moord na vier jaar opgehelderd S.S.-er trad op als wildeman Geen rijvergunningen meer voor oude auto's Indie redden! 7-jarig jongetje vermist C.C.D. doet goede vangst Nieuw Hootfdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God ts 't nergens veilig (Vondel) Benelux-nota verlangd, dat Belgie, Nederland en Luxemburg op de aanstaande conferentie te Londen worden gehoord over de voorstellen met betrekking tot Duitsland voor- aleer zij er in toestemmen zich bij een of andere internationale unie aan te sluiten. Spaak legde er de nadruk op, dat Belgie's bereidwilligheid om zijn volledige medewerking te verlenen aan het Plan-Marshall en samen- werking van West Europa in andere vorm in generlei opzicht is gericht tegen Oost Europese landen. Hij haalde het twee dagen geleden on- dertekende Belgisch-Russische han- delsverdrag aan als een voorbeeld van Belgie's wens, met elk land sa- men te werken. Spaak deelde verder mede. dat de datum, waarop Bevin zijn voor stellen deed, een belangrijke was in de geschiedenis van Groot Brittan- nie, omdat dit thans getoond heeft zich definitief een deel van Europa te beschouweil. LONDEN, 19 Febr. (A.P.) Het Engelse ministerie van buiten- landse zaken heeft vandaag meegedeeld, dat een Brits-Frans ontwerp voor een Vijfmogendhedenpact overhandigd is aan de regeringen van de drie Benelux-landen, Nederland, Belgie en Luxemburg. De woordvoerder legde er i^e na druk op, dat het ontwerp in zijn huidige vorm in eerste instantie be- stemd is als basis voor bespreking en aan veranderingen onderhevig zal zijn. Hij weigerde de bepalingen van het ontwerp te bespreken. Uit Brussel kwam het bericht, dat de Benelux-landen zouden staan op volledige deelneming aan de Ame- rikaans-Brits-Franse besprekingen, die de volgende week in Londen ge- houden zuilen worden over de toe- komst van West-Duitsland, als de prijs voor hun toestemming. om voort te gaan met de besprekingen over de voorgestelde 5 mogendne- den-alliantie. Het verloop van de Amerikaans- Brits-Franse besprekingen over de toekomst van West-Duitsland zal of- ficieel op efen enkel communique na geheim worden gehouden, tot- dat de onderhandelingen afgeiopen zijn. Hij zei, dat de reden was, dat men de besprekingen „informeel" wilde houden. Bij vorige gelegenhe- den is een dergelijke procedure ge- volgd. De Belgische premier, Spaak, heeft Donderdag in de Senaatscom- missie voor buitenlandse zaken me- dedeling gedaan over de ontvangst van de Frans-Britse nota waarin voorstellen zijn vervat ten aanzien van een vijfmogendhedenpact. Deze nota is een vervolg op de verklaring van de Engelse minis ter van buitenlandse zaken, Bevin, in het Engelse Lagerhuis, welke gericht was op het sluiten van een vijfmogendheuenpact, overeenko- mende met het Engeis-Franse ver- drag van Duinkerken. door de Beneluxlanden, Nederland, Belgie en Luxemburg met Engeland en Frankrjjk. Bevin heeft destuds betoogd, dat het sluiten van zulk een pact een belangrijke stap zou znn op de weg naar een meer uit- gebreide unie van West Europese landen. Zijn dcnkbeelden zijn door de Beneluxlanden gunstig ontvangen, maar hebben de wens te kennen gegeven, dat het beoogde pact zou worden aangevuld met een econo- misch verdrag. Ook Spaak gaf in de Senaatscom- missie opnieuw te kennen, dat Bel gie wenst, dat tegelijk met een po- litiek en militair pact een economi- sche overeenkomst wordt gesloten. Naar werd vernomen wordt in de Van de zijde van het secretariaat van H.K.H. Prinses Juliana deelt men ons mede, dat Prinses Marijke zich algemeen lichamelijk en gees- telijk flink heeft ontwikkeld. Het gezichtsvermogen van haar rechteroog is goed vooruit gegaan en zij herkent nu niet alleen bonte voorwerpen, maar ook het gelaat van personen uit haar omgeving en dat, ofschoon zij nog te jong is om een brilletje te dragen. Er is echter weinig hoop, dat het gezichtsvermogen van het linker- oog zich zal ontwikkelen. Onder de 200 mariniers, die Don- derdagmorgen uit Bergen op Zoom zijn vertrokken om zich met de ..Sloterdijk" naar Indonesie te be- geven, is plotseling een geval van nekkramp geconstateerd, waarom het vertrek van deze mariniers voor tenminste enkele weken moest worden uitgesteld. De Belgische vrouwen, die tot nog toe geen parlementair kiesrecht heb ben genoten, zagen zich Donderdag dit recht met 183 tegen drie stem- men toegewezen door de Kamer van Afgevaardigden. Dit besluit moet nog door de Senaat worden bekrachtigd, doch deze zal zijn goedkeuring er waar- schijnlijk niet aan onthouden. Het vrouwenkiesrecht wordt van kracht bij de verkiezingen van 22 Juli 1949. De Belgische vrouwen hebben op het ogenblik wel het passief kies recht. De H. Vader heeft Donderdag in de basiliek van St. Pieter te Rome, de ajisoute verricht bij de plechtige uitvaart van Kardinaal Pignatelli di Belmonte. De aartspriester van de St. Pie ter, Kardinaal Tedeschini droeg de plechtige requiemmis op, die door duizenden personen, onder meer door het corps diplomatique, werd bijgewoond. BATAVIA, 19 Febr. (A.P.) Donderdag is het proces begon- nen, dat door Antara wordt ge- noemd het grootste in de geschie denis der Republiek, tegen de sa- menzweerders, die in 1946 in ver- binding met Tan Malakka, Sjahrir ontvoerden en ook trachtten Sjari- foeddin gevangen te nemen. Zij wilder, op deze wijze Soekamo dwingen het kabinet te vervangen door een nit vijf man bestaand dictatoriaal regime. De samenzwe- ring mislukte. Niet minder dan zeventien man stonden tereeht, onder wie drie vroegere repnbli- keinse ministers. Soedarsono, voormalig divisie- commandant, is de eerste beklaag- de. Voorts bevinden zich onder hen: Soebardjo, minister van buitenland se zaken in het eerste kabinet-Soe- karno, die de leider van de samen- zwering zou zijn; dr. M. Yamin, dr. Iwakoesoema Soemantri, dr. Boe- dhiarto eh dr. Boentaran. Welinge- lichte kringen beweren, dat Soedar sono misschien Soedirman, de opper- bevelhebber van het Republikeinse leger bij het proces zal betrcten. Bij de opening van het proces, dat werd bijgewoond door een enorme menigte, zodat velen bui ten het gebouw met een staan- plaats tevreden moesten zijn, heeft de verdediging verklaard, dat het proces voor het Hoge Mi- litaire Gerechtshof onwettig was, omdat de souvereine regering van de Republiek Indonesie opgehou- den heeft te bestaan met de on- dertekening van de overeenkom- sten van*Linggadjati en de Ren ville. Twee van de vijftien gedaagden waren door ziekte afwezig. Soedar sono wordt ervan beschuldigd zijn militaire wagen gebruikt te hebben bij de poging om Soekarno en Sjah rir te ontvoeren. De samenzweerders drongen de residentie van de president binnen en eisten van Soekarno zijn regering door een politieke raad van vijf man te vervangen. De akte van beschuldiging ver- meldt tevens, dat Soedarsono en Mohammed Yamin hebben meege- werkt, om andere samenzweerders uit de gevangenis te bevrijden. Soedarsono werd er bovendien van beschuldigd bevel te hebben gegeven tot de invrijheidstelling van Tan Malakka, die sinds Maart van het vorige jaar wegens illegale op- positie tegen de regering in arrest wordt gehouden. In een voorlopig pleidooi, dat door Yamin uit naam van alle beschul- digden werd voorgelezen, werd een poging tot contra-revolutie of een staatsgreep ontkend. De acties waren slechts het gevolg van het recht tot petitie, om de verhouding in de regering te wijzigen. De beschuldigden verklaarden slechts berecht te kunnen worden door een Gerechtshof, dat het In- donesische wetboek in toepassing brengt en niet het Nederlandse. Het proces werd uitgesteld tot volgende week Maandag. De openbare aan- klager zal dan met zijn requisitoir beginnen. In antwoord op de oproep van de Zeereerw. Heer Henri de Greeve, i.l. Zaterdag, heeft de gemeenteraad te Standdaardbuiten besloten aard appelen te gaan inzamelen voor de hongerende Nederlanders in Duits land. De vroede vaderen denken tien ton bijeen te brengen door let- terlijk „de boer" op te gaan. Van de burgergezinnen verwachten zij een gift van een half mud aardappelen per gezin. Donderdagmiddag kwam op de weg van ChaamBreda de bus der BBA, komende uit de richting Baarle-Nassau, door onbekende oor- zaak. in een sloot tereeht. De pro vincial wegwerker Hubertus Kok, die in de sloot werkzaam was. werd zodanig gewond, dat hij vrijwel di rect door de bekomen verwondingen overleed. De inzittenden der bus werden licht gewond. De overle- dene laat een vrouw en vier kinde- ren achter. Door een onjuiste telex-opgave is in de bonnenlijst van gisteren een fout geslopen. Men gelieve onder de categorie „bonkaarten KD, KE 802" te lezen: 700. algemeen 200 gram brood (geldig t.m., 28 Febr. a.s.). Dus niet 700 reserve. Terwijl in het grootste deel van Italie op het ogenblik een hevige koudegolf heerst, verheugt zich het Alpengebied van Aosta. dat dicht bij de Frans-Zwitserse grens ligt, in een voortijdige »ente. De aman- del- en p.erzikbomen staan reeds in bloei. De Commissie voor de Propa ganda van het Nederlandse boek ontving gisteren de mededellng, dat de Burgemeester van Amster dam de opvoering van Slauer- hoff's enige toneelspel, „Jan Pie- tersz. Coen", dat op de gala-avond van de Boekenweek op 25 Febr. a.s. ten tonele zou worden gevoerd, bad verboden. De burgemeester kon thans nog geen mededelingen doen over de beweegredenen tot het opgelegde verbod. De commissie verstrekte naar aanleiding hiervan een communique waaraan wij het volgende ontlenen: „Ter gelegenheid van de Boeken week 1948 gaf de Commissie voor< de Propaganda van het Nederlandse boek enkele maanden geleden aan Carel Briels de opdracht, Slauer- hoff's „Jan Pieterszn. Coen" ten tonele te brengen. Thans, zes dagen voor de opvoe ring, ontvangt de commissie het of- ficiele bericht, dat de Burgemeester van Amsterdam de voorstelling heeft verboden. Ondanks de wel zeer korte tijd van voorbereiding vond de commis sie Carel Briels bereid, op de vast- gestelde datum, dus op 25 Februari a.s., in de Stadsschouwburg te Am sterdam een opvoering te geven van „Het kind van staat", geschre- ven door de negentiende-eeuwse auteur Schimmel. De commissie prijst zich uitermate gelukkig Nel Stants bereid te hebben gevonden de hoofdrol te vervullen. Men mag wel bijna van een premiere spreken, nu Nel Stants na, zeventien jaar weer in de titelrol van dit stuk zal optreden. Op 30 Mei van het vorige jaar gebeurde er aan de grens te Haaks- bergen het volgende voorval: De Burgemeester van deze ge- meente passeerde de grens, negeerde het bevel van de douane-ambtena ren om te stoppen en reed snel door. Een der beambten trok daar- op zijn revolver, richtte op de rech- terautoband en schoot. De auto stopte en kwam terug. De Burge meester was zeer verontwaardigd en zeer nijdig, zci dat hij zich niet liet beschieten door een snotneus van 18 jaar en gaf hem een ferme klap om zijn oren. Daarop stapte hij weer in zijn auto. Gisteren had de burgemeester zich voor de Almelose rechtbank te ver- antwoorden. Verd. was niet ver- schenen. Nadat de getuigen waren gehoord, constaleerde de Officier van Justitie in zijn requisitoir, dat d4 Burgemeester niet eens de be- leefdheid had gehad een bericht van verhindering te zenden. Wat het ge val zelf betreft, had de Burgemees ter helemaal geen reden om zo op te treaen, daar de Ambtenaar niet meer dan zijn plicht deed. De eis luidde f 150.boete of een maand hechtenis. De minister van justitie heeft in- gesteld een commissie, teneinde van advies te dienen over de vraag in welke richting het Rijkstucht- en opvoedingswezen, en in verband daarmede het kinderstrafrecht, zich zal moeten ontwikkelen. In Assisie, het stadje van St. Franciscus, .s de bevolking in be- roering gebracht door de mare, dat het O.L.Vr. beeld, dat de aan de H. Maagd, Koningin der Engelen toegewijde Kerk be- kroont, zich zou hebben bewogen en andere tekenen van leven zou hebben vertoond. De kerkelijke autoriteiten hebben de ge- ruchten over een wonder iegengesproken. Hier ziet men het reusachtige bronzen beeld van zeer nabij. PRAAG, 19 Februari (A.P.) De Tsjechische sociaal-democrati- sche partij heeft zich aan de kant geplaatst van de partijen, welke het de communisten willen belet- ten een overheersende rol te spe- len in de coalitie-rcgering. Na een aantal spoedvergaderin- gen hebben zich thans zowel de rechter- als de linkervleugel van de sociaal-democraten achter de nieuwe politiek geschaard, welke, naar aangenomen wordt, door de leiders van de partij vandaag eerst met President Benes besproken is. Het besluit werd vanavond be- kendgemaakt en de anti-communis- tische bladen hebben deze gelegen heid aangegrepen om op hun front- pagina's felle aanvallen op de com munisten af te drukken. - Door het besluit van de sociaal- democraten beschiklten de anti-com- munisten thans over 62 pet. der stemmen in het Parlement, terwijl de communisten op de resterende 38 pet. kunnen rekenen. Samen met de sociaal-democraten beschikten de communisten tot nu toe over 52 pet. der stemmen. Het blad „Svobodne Slovo" be- steedde zijn gehele frontpagina aan een aanval op de communistische plannen om de touwtjes van de Vei- ligheidspolitie geheel in handen te krijgen. „Wij willen nooit een politiestaat" luidde de schreeuwende kop reeds verschillende uren voordat het Ka binet een spannende vergadering zou houden onder leiding van de communistische premier Klement Gott'wald. Het blad van de Katholieke NEURENBERG, 19 Febr. (A.P.) Het Amerikaanse gerechj te Neurenberg heeft in de zaak te^ gen twee Duitse veldmaarschal- ken en elf generaals, die verant- woordelijk werden gesteld voor het doden van 63000 gijzelaars in de tijd toen hun troepen Grieken- land, Joego-Slavie en Albanie be- zetten, de uitspraak gedaan, dat partisanen, die het Duitse bezet- tingsleger in de Balkanlanden be- stookten, buiten de wet vielen en geen aanspraak konden maken op de bescherming van het interna tionale recht. De beklaagden hadden tot hun verdediging aangevoerd, dat de te- rechtgestelden partisanen waren. i In de uitspraak wordt gezegd: De Duitse soldaten stonden bloot aan overvallen van een vijand. die zij niet tot een openlijke strijd kon den dwingen. Hinderlagen tegen Duitse soldaten waren heel gewoon en gevangen genomen Duitse solda ten werden veelal gemarteld en vermoord. Sommige afdelingen van partisanen in Joegoslavie en Grie- kenland hielden zich aan de regelen van het internationale recht, maar de meeste partisanengroepen eerbie- digden de regelen van de oorlogvoe- ring, welker inachtneming hun aan spraak zou hebben gegeven op de rechten van een oorlogvoerende par tij, niet. De gevangen genomen leden van deze onwettige groepen hadden er geen recht op. als krijgsgevangenen te worden behandeld en aan de be klaagden kan wegens het doden van zodanige verzetslieden geen mis- daad worden ten laste gelegd. Dit is de enige mogelijkheid voor een leger om zich te beschermen tegen de verontrustingstactiek van dergelijk gewapend verzet. Het Tribunaal achtte alleen de militaire macht van een land be- voegd tot het voeren van strijd en dat alleen daartoe behorende perso nen er recht op hebben, als krijgs gevangenen te worden behandeld en na gevangenneming of overgave aan niets anders bloot te staan dan aan gevangenhouding. Het recht van Duitsland zo vervolgt het tribunaal tot de bevolking behorende personen te reeht te stellen teneinde haar af te honden van partisanenaanvallen is erkend door verscheidene lan den, waaronder Engeland, de Ver- enigde Staten, Frankrijk en de Sovjet-Unie. De landen der wereld hebben getoond, dat het volkomen buiten hun macht lag, deze praktijk te be- perken of te verzwakken door een internationale conventie. Dit nood- zaakj ons, ons aan het gemene recht te houden. De noodzakelijkheid van een internationale overeenkomst ten aanzien hiervan is zonder meer dui- delijk. Nochtans zo vervolgt het tri bunaal is het gedrag van Duits land op vreemd grondgebied afschu- welijk geweest en de beklaagden hebben dit zelf erkend. door soms te protesteren tegen bepaalde beve- len, die hun door hun superieuren waren gegeven. Tenslotte heeft het tribunaal veld- maarschalk Wilhelm List en gene- raal-majoor Walter Kunte, een der bevelhebbers van de legergroep van List, schuldig verklaard aan misda- den tegen de menselijkheid wegens het doen terechtstellen van gijze laars in de Balkanlanden door de onder hun bevel staande troepen. Het Hof ging hierbij van het standpunt uit, dat zij bevelen tot het terechtstellen van gijzelaars op groter schaal dan het oorlogsrecht toestond, niet hadden moeten uit- voeren. Generaal Hermann Foertse, chef van tfe Staf van het 12e Leger" en gene vial-majoor Kurt von Geither, chef van de Staf van het leger in Servie, werden vrijgesproken. Veldmaarschalk Wilhelm List en generaal Walter Kuntze werden tot levenslange gevangenisstraf veroor- deold. Andere generaals kregen slraffen varierend van 720 jaar. Volkspartij ..Lidova Demokracie" trof voorbereidingen om op de front pagina meer dan een dozijn com munistische excessen op te sommen, waaronder als conclusie gedrukt zou worden: „Wij moeten geen fascis- tische staat, wij kunnen niet de anarchie van de communisten ge- bruiken". De bladen sch'ijnen zich bewust te zijn, dat hierop een reactie zal vol- gen. Maar er wordt reeds gemom- peld, dat de Minister van Binrien- landse Zaken Nosek morgen in de kabinetszitting zou terugdein^en van het voornemen de niet-communisten te verwijderen uit de hoogste ran- gen in de Veiligheidspolitie. Na jarenlang ontkend te hebben iets te maken te hebben gehad met de op 4 April 1944 in de buurt Plaswijck te Breda gepleegde moord, waarbij de tuindersknecht v. Son werd doodgeschoten en de heer Kroes door een kogel zwaar werd gewond, heeft de S.S.-er A. J. uit Oosterhout eindelijk be- kend de moord op zijn geweten te hebben. De S.S.-er. die thans is opgesloten in het kamp voor politieke delin- quenten te Hoogerheide, is destijds voor de moord gearresteerd, doch men moest hem weer vrijlaten we gens gebrek aan voldoende bewijs. Op de avond van 4 April 1944 is hij in de buurt Plaswijck als een ware wildeman tekeer gegaan. Hij drong een woning binnen en perste de bewoners geld af, in een andere woning, die hij fjweneens was bin- nengedrongen, srak hij het bed in brand. Met verschillende mensen begon hij een worstelpartij, waarbij hij van zijn revolver gebruik maak- te. De tuindersknecht v. Son werd door hem doodgeschoten. terwijl de heer Kroes, die met een pook de amokmaker te lijf ging, door een kogel zwaar gewond werd. De politie verzamelde inmiddels zoveel bewijsmateriaal tegen J., dat aan ontkennen niet meer te denken viel. De Rijksinspecteurs voor het ver- keer zuilen, krachtens door de mi nister van Verkeer en Waterstaat gegeven richtlijnen, geen vergun- ning meer verlenen voor personen- auto's, die in een zodanige staat verkeren dat zij uit een odgpunt van algemeen economisch belang voor het gebruik onvoldoende ge- schikt zijn. Aangenomen wordt. dat zulks in het algemeen het ge val zal zijn bij personenauto's van de jaargangen 1934 en ouder. Een rijvergunning voor deze oude auto's zal slechts worden verleend, indien ten genoege van de Rijksinspecteurs op deugdelijke wijze wordt aange- toond dat de auto in goede staat verkeert en voor normaal gebruik geschikt is. Vooralsnog heeft boven- genoemde maatregel geen betrek king op lopende rijvergunningen. BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 Irjnen. DEN HELDER: Kej^erstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Het grote respect,-dat ons altijd heeft vervuld voor het werk en de Verdiensten van de heer Welter, mag ons niet beletten, cri- tiek te leveren op zijn tegenwoor- dige houding jegens de Indische po litiek van de regering in het alge meen, en van de regeringspartijen in het bijzonder, en dan wel heel speciaal de Katholieke Volkspartij. Dat er bezwaren geuit worden tegen die politiek, is vanzelfspre- kend niet erg. Het is volkomen aanvaardbaar in een democratische staat. Maar het gaat om de m a n i e r waarop. Die is dikwijls weinig ac- ceptabel, ook in geschriften van de comite's Rijkseenheid en het Katho- liek Comite van Actie, waaraan de heer Welter annex is Vooral de w ij z e, waarop in dit laatste orgaan ook door iemand die een rol vervult in het Centrum voor Staatkundige Vorming van de K.V.P.(l) critiek wordt uit-' gecefend op het froven van de Ka tholieke Volkspartij, kan o.i. vaak niet door de beugel. Zij is %r nl. op gericht, het vertrouwen in onze leidende mensen te ondermij- nen in een zaak, die in zo grote mate vertrouwen vragen moet, om dat het geen-zaak is, die door „de man in de straat" beoordeeld kan worden. Wij hebben zoveel leidende figuren niet; wij moeten er zuinig op zijn. Dat wij er geenszins over denken, afwijkende meningen te onder- drukken. kan afgeleid worden uit het feit, dat wij met grote voldoe- ning hebben gehoord, wat de heer Welter op de Indische Studiedagen van de K.V.P. in Utrecht, op 16 en 17 November 1946 spannende da gen rondom Linggadjati! heeft gezegd. In de conclusies, die toen gesteld zijn, is een nadere uitwer- king gegeven aan het programpunt van de K.V.P., en met die conclusies heeft de heer Welter zich verenigd. Hoe het nu mogelijk is, in ernst te menen, dat een andere regering „Indie nog kan redden", zo^ls de heer Welter meent, is ons niet dui- delijk. Zou die regering princi ple e 1 op een ander standpunt staan? Zou zij de richtlijnen van de Koninklijke rede van December '42 niet meer tot uitgangspunt nemen? Zij zou misschien een andere me- thode willen volgen, maar het zou, gegeven de situatie waarin de zaak zich nu eenmaal bevindt, niet tot de gewenste uitkomst leiden. Een uitkomst, die in de Koninklijke rede is aaingegeven. En die, vanzelfspre- kend, in 1948, na alles wat er ge- beurd is, wel eens een beetje anders uitgewerkt zal kunnen worden, dan in 1942 gedacht is. En wat wordt onder het „redden" van Indie verstaan? Behoud van de onderge- schiktheid van Indie aan Nederland? Dat is in strijd met het staatkundig beginsel, dat sinds1942 is aan- vaard. Het schjjnt ons toe, dat het in de problemen Indie-Nederland niet gaat om formele regelingen, ook niet om het construeren van bepaalde staat kundige begrippen, naar een trant, die nu eenmaal een oude is, ook niet allereerst om het econo mische belang van Ipdie voor Ne- 1 derland. Het gaat in principe om iets van andere aard: om het vervullen van onze hoge roeping deze is te lang onvervuld gebleven daar! aan de volkeren daar de ware aard van de christelijke beschaving te brengen en hun te leren, hun ge- rechtvaardigd nationalisme te zien in het licht van de christelijke denkbeelden over staat en maat- schappij. Dat noemen wij: Indie redden. Met de nadruk op Indie. En wil len we de nadruk leggen op red den, dan hebben wij inderdaad nu eenmaal. te kijken naar de omstan- digheden, zoals die door de loop van het proces sinds Augustus 1945 gelopen zijn. Wij bewonderen dat allemaal allerminst. Maar het is nu de kwestie: to make the best of it. Niet het minst tegen de internatio nale achtergrond. Van redden ge- sproken! Dat doet, althans nu, niet meer een regering, die de politiek van ..Rijkseenheid" volgt. Maar wel een regering. die met alle gevoelig- heden, die daarbij komen en met alle gebreken. die wij erkennen op de grondslag van de Koninklijke rede, Indie en Nederland bij elkaar poogt te houden. Indie redden is volstrekt het doe) van de regeringspolitiek en derhalve ook van de Katholieke Volkspartij. Het is natuurlijk ook het ddel van de heren Welter c.s. Maar de middelen om tot dat doel te komen, verschillen nogal wat. In de huidige situatie zijn de middelen van de oppositie ondeug- delijk. Indie redden, wil zeggen, een staatkundige reconstructie doorvoe- ren, welke leidt tot duurzame s a- menwerking, op de basis van vrijwilligheid en gelijkwaardigheid. Streven naar samenwerking is het uitgangspunt. en niet. zoals Rijkseenheid" wel suggereert. stre ven tot uit elkaar gaan. Alleen een regering. die dat doel nastreeft, kan Indie nog redden. Dat is nu deze regering. En straks zal het mis schien een enigszins andere zijn, maar alleen als zij de eenmaal aan genomen beginselen van het tot nu toe gevolgde beleid handhaaft! De hoofdinspecteur van politie te Baarn verzoekt opsporing, aanhou- ding en terugbrenging van Johannes van Dijken. oud 7 jaar, adres Dijk- weg 8 te Baarn, gekleed in een blauwgrijze overjas. waarvan de mouwen iets te kort zijn, korte brui- ne broek, grijze sportkousen en lage bruine schoenen, het kind heeft lichtblond haar en een ovaal gezicht De jongen is Donderdagmiddag tot 12 uur op school geweest en niet thuis gekomen. De mobiele brigade van de CCD arresteerde te Zaandam de 45- jarige J. van der Veen uit Twijze- lerheide (Fr.), die in het bezit was van circa 10.000 distributiebonnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1