Alkmaar van nu en straks: HAMEAV'fi". Jaarvergadering K.A.B. DAMES.' Teraardebestelling J. Werkman Tal van positieve geluiden n i R i c PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Vrijdag 20 Februari 1948 Verkeerspuzzles in de binnenstad Handschoenen Handschoenen Handschoenen GERARD WORM, Een gids voor Katholiek Alkmaar N.H.D.-Journaal Praten Schola Publico 500 leden Een „Jan Stecin" ontdekt? Roemenie en zijn bewoners Onze agenda R.K. Kinder- J uitzending Een extra'tje Wie zag dit ook? Brand in het Centraal Ziekenhuis DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland W. kermis Grote belangstelling uit tal van kringen „,T burgerluke stand f I I 1 I T i I. i w ii i r i rNE GROOTSTE MOEILIJKHEID blijft nog steeds het verkeer U in de binnenstad. Vooral des zomers neemt de wariorde dilcvijls zulke .vormen aan, dat er bijna niet uit te komen is. Oolc het posten van verkeerspolitie zal daarbij weinig verlichting geve_n, want de stad is en blijft te klein voor doorgaand ver keer, dat al zoveel mogelijk wordt omgeleid en ook voor alles, wat noodzakelijk in het centrum moet zijn. Doorbraak is dikwijls onbegonnen en wanhopig werk en het voomaamste .blijft ver- moedelijk, dat het snelverkeer zoveel mogelijk of totaal wordt omgelegd, zonder het centrum te schaden. Wie op bepaalde ogenblikken ver. i ward raakt in de drukte op de drie- sprong voor de .Grote Kerk is nog niet gelukkig en hij zal heel wat stuurmanskunst nodig hebben, om er onbeschadigd tussenuit te komen. Zo zijn er meer van die spinnen- webbrn, zoals in de Langestraat bij Houttil en Boterstraat en op de Laat bij de Zaterdagmiddag-mark- ten. Wie dan de drukte op een veilige afstand bekijkt schudt zijn hoofd en probeert de verkeers puzzles op te lossen. Het is nog niet zover, dat er prijsvragen voor uit- geschreven worden, maar het zou de moeite van het experiment waar- schijnlijk wel waard zijn. Om te beginn^n zou de Laat Markt verkeersvrij gemaakt kunnen worden, of en dat was misschien het eenvoudigste, de hele markt kon verplaatst worden naar Hofplein of Canadaplein. Hierover is jaren ge- leden al zoveel te doen geweest, dat dit wel Uitgesloten zal blijven. En in de Houttil zou een-richtingver- keer gemaakt kunnen worden met omlegging rond het blok Houttil Mient voor de Langestraat. Het is allemaal een kwestie van wennen en de chauffeurs zouden er op de duur niet anders dan dankbaar voor kunnen zijn. Ook het verkeer om de Grote Kerk vraagt dringend om een oplossing en ook daar zou om- leggijjg een flinke stap in de goede richting betekenen. Met een een- voudige doorbraak bij de overdekte en een weg vanaf de Bergerbrug op deze doorbraak was er al heel wat gev-Qnnen. Gaat dat niet. dan zijn er altijd nog de stoplichten. die al in menige stad tot veiligheid en regelmaat hebben geleid. Waarom ook in Alkmaay niet zul- ke maatregelen toegepast? Deze in- stallatie kan dan in ieder geval op de spitsuren worden bfenut, waar- door het verkeer veiliger en sneller wordt verwerkt. Vanaf de Heilooer brug tot de hoogte van Varnebroek zal een voetpad worden gemaakt, aldus luiden de plannen. Hierdoor wordt de singel ter plaatse onge- veer 2 M. smaller, maar het zal een zegen zijn voor de talrijke voetgan- gers. die op deze manier een beter zicht op het verkeer hebben en. wat wel even belangrijk zo niet belang- rijker is. het verkeer heeft onmid- dellijk kijk op deze voetgangers, waarbij o.i. dit verkeer vanaf de Kennemerstraatweg om het midden- pleintje ..Truitje" heen geleid zou moeten worden, om het goede zicht nog meer te bevorderen. De Naco- bussen gebruilj^n deze manier al geruimen tijd voor hun stadshalte en er zijn nog geen klachten over binnengekomen. dat het moeilijker of gevaarlijker is. In de toekomst kan er echter een vermindering van drukte verwacht worden, wanneer de Juliana van met zuiver wollen voering. geheel zuiaer wol (import) ongevoerd nappa en pigskin. Alkmaar In de Houttil. Herenmodes r— Herenhoeden Herenkleding De opzet van deze gids is royaal. Het ligt in de bedoeling deze gids, die vermoedelijk plm. 100 pagina's zal beslaan, in alle katholieke ge- zinnen te verspreiden, terwijl voor alle nieuwe vestigingen aan katho lieke gezinnen een exemplaar gratis zal worden overhandigd. De oplage zal hierdoor plm. 4000 exemplaren worden. Vooral voor de nieuwe ge zinnen zal dit een wegwjjzer zijn op het gebied van onderwijs, ge- zondheidszorg, parochieleven enz. Doch ook op stoffelijk gebied kan dit de weg wijzen naar leveranciers op allerlei gebied. Hiervoor bestaat gelegenheid door het plaatsen van een advertentie. NEDERLANDSE BRIDGEBOND I District Noord-Holland Npord) Na twee wedstrijden, welke ge- houden werden op Zondag 15 Febr. j.l. in ..Centraal" te Alkmaar, is de stand der paren-competities in het rayon Alkmaar als volgt: Klasse I 1. H. H. PlasVink, Alkmaar 120.83; 2. H. H. Wirtz—Van Eik, Castricum 110.3. H.H. Bakker— Peters. Castricum" 109.4. Hr Vis- ser, AlkmaarHr. de Lange, Ber gen 106.95 5. D. D. KohlerDoom. Alkmaar 105.36; 6. Hr. en mevrouw Kool, Bergen 101,57; 7. H.H. Kueter Leek, Hciloo 101.43; 8. Hr. en mevrouw Veldman. Alkmaar 99.81; 9. Hr. en mevrouw Padt, Castricum 97.14; 10. Hr. en mevrouw Slotboom Alkmaar 95.23: 11. Hr. en mevrouw v. d. Toren, Alkmaar 93.62; 12. Hr. en mevrouw Teerink, Castricum 90.81; 13. Hr. en mevrouw Engels. Alkmaar 89.87; 14. H.H. Groenveld Groot, H. Hugowaard 78.36. Klasse II 1. H.H. v. MaarleveldSchoorl, Alkmaar 119.64; 2. H,H. Ranshuizen Lambalk, Alkmaar 111.91; 3. H.H. Wit—Berkhout, Alkmaar 106.55; 4. D.D. Boom—Ypma. Alkmaar 101.79; 5. Mej. Pieterse—Hr. Keysper, Alk maar 92.86; H.H. LuteKuijs, Cas tricum 91.08; 7. H.H. Does—Oud- huis. H. Hugowaard 91.07- Hr en mevrouw Koster, Alkmaar 85.12. De derde tevens laatste rayon- wedstrijd vindt plaats op Dinsdag 24 Februari a.s. 7 uur n.m. in Cen traal. Van de lste klasse worden 7 pa- ren en van de 2de klasse 4 paren voor de districts-wedstriiden ae- plaatst. De districts-wedstrijden hebben plaats op 29 Februari en 7 Maart a s. in Hotel ..Victory" te Alkmaar. Stolberglaan zal zijn doorgetrokken via de Willem de Zwijgerlaan over het Noordhollands Kanaal, waardoor al bet verkeer voor de richting Westfriesland een prachtige weg zal vinden. ter ontlasting van de verkeersperikelen voor de stad Alk maar. Verder zal ook het Zeglis tussen Baanpad en de Ruijterstraat een trottoir worden gemaakt met verlegging van de rijVeg. Dit bc- vesjjgt onze mening eens te meer, dat er aanzienlijke verkeersverbe- teringen ook voor de de binnenstad mogelijk zijn, wanneer het verkeer via Nieuwlander- en Baansingel en een kleine doorbraak bij het Baan. pad voor de richting Akersloot enz. wordt omgeleid. De tekenen wijzen er in ieder geval op. DE GELEGENHEID MAAKT DE DIEF Toen in een viswinkel een klant werd geholpen ontdekte de winkel- juffrouw dat 3 biljetten van f 10 waren blijven liggen. Daar ze meende dat dit geld van een pas geholpen klant was, die zeide naar de trein te moeten, stuurde ze haar bediende achter hem aan. Deze trof de man die bevestigde dat dit geld van hem was, aan en gaf het hem. Terug in de winkel vernam hij dat de eigenaresse was komen opdagen. Doch de trein was intussen ver- trokken. Door middel van het sig- nalement zal de politie proberen de man op te sporen. DRONKEN VANDAAL Te middernacht werd vanaf hot Station assistentie ingeroepen omdat een dronken man in de trein uit A'dam onder de gemeente Heiloo uit de wagon wildc springen. Eerst had hij het raam opengetrokken, maar toen medereizigers hem vast- hielden sloeg hij een raam stuk en verwondde zich. Hij moest de scha- de betalen en verder kreeg hij een boete omdat hij zonder kaartje reis- de. Tenslotte werd hij op het bu reau ingesloten. RICHARD DE DERDE De abonne's van serie B. worden er aan herinnerd, dat de voorstelling van Richard de Derde op Maandag 23 Februari precies om half acht begint, dus niet om 8 uur. SCHIPPER NAAST GOD Kan soms een aardige bezigheid zijn: praten. Ongevaarlijk als het gaat over het mooie weer, het zachte voorjaar, de plotseling in- vallende vrieskoude, de snelheid waarmede van de week die Glos- ter Meteor over de duintoppen gierde, u kent dat wel. Bedenke- lijk kan het worden als we, veilig verschanst achter een bakje koffie en een paar half gesloten gordijn- tjes, gaan praten over andehen. Praten kan men teveel, maar men kan het soms ook te weinig doen. - Zoals enkele weken geleden geschiedde bij die uitvoering van dat gezelschap, waarvan het be- stuur geheel vergat te praten. En zodoende Werden de mensen, die aan bedoelde uitvoering mede hadden kunnen werken, zonder noodzaak, gepasseerd. Men bad er eenvoudig niet over gedacht eens te gaan praten. „Die juffrouw en die club is me te duur", zei de voorzitter en hij liep naar een ander, hoewel er een jaar verlopen was na de laatste transactie, zodat er zeker rcden-was om te praten. Dit praatje is voor sommigen misschien wel een puzzle, voor anderen echter niet. Men prate er eens over! Blijkbaar heeft niet iedereen ge- lezen, dat kaarten voor de voor stelling van Schipper naast God op Woensdag 24 Maart op j.l. Maandag en Dinsdag afgehaald moesten zijn. De directie van t Gulden Vlies stelt hen tot het eind van deze week in de gelegenheid (dag. van 111 uur) deze af te halen. MEDAL-TEST VOOR AMATEURDANSERS Onder auspicien van de Kon. Goedgekeurde Ned. Bond van Dansleraren werd op 9 Eebruari j.l. in het Wapen van Heemskerk een Medaltest gehouden, d.i. een vaardigheidsproef voor behoorlijk en stijlvol dansen. Alle candidaten, katholieke leden van Dansinstituut Arendsx, zijn hiervoor geslaagd en ontvangen een Certificaat met een Insigne. Een mooi succes dus voor deze school en een goede propaganda tevens voor beschaafd dansen. De eerste stap is gezet in de goede richting. laten we hopen dat er nog vele zullen volgen, tot verhoging van het danspeil, zodat in de toe komst niet alleen de beoefening van doch ook het kijken naar het dan sen wederom een genoegen wordt. De 500 zijn deze week vol geko- mcn, door aanmclding van no% en kele leden. De inschrijving voor dit seizoen is derhalve gesloten. Zij, die zich alsnog opgaven, kunnen hun lidmaatschapskaart hedenavond voor 8 uur aan de zaal in ontvangst ne- nen. Wij herinneren er aan, dat om 8 uur wordt begonnen en dat dons- teurs na 8 uur geen aanspraak meer kunnen doen gelden op een gereser- veerde plaats. Volgens de Alkmaarse Krant zou de heer J. van Dok aan de Nieuw- poortslaan op een oud schilderij, dat in zijn bezit was, de signaturen heb: ben ontdekt van de Hollandse mees- ter Jan Steen. Hij heeft intussen het schilderij naar Amsterdam verzon- den, waar het is schoongemaakt, waarbij opnieuw een sigpatuur naar boven kwam. Wij zullen afwachte.i wat de experts hierover te zeggen hebben. 0 Gecombineerd voor Volksur.iver- siteit, Ned. Reisvereniging, Vereni ging van Jluisvrouwen en Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield dr. S. Pragano, Roemeen van ori- gine, een zeer interessante inleiding met lichtbeelden over zijn geboorte- Iand Roemenie. Uit de aard der zaak moest hij over dit onderwerp, dat o m. door de troonsafstand van ko- nmg Michael wederom actueel ge- worden is, in het bestek van enige uren vrjj opqervlakkig blijven. Doch hij wist zijn njet-talrijk gehoor toch dusdanig te boeien, dat er veel we- tenswaardigs werd vernomen. Hij gmg in snelle vlucht door de rijke geschiedenis van het producten-rijke Roemenie. dat met zijn strenge win ters en warme zomers ongekende hoeveelheden steenkool, tin. bau- xiet in de grond heeft en dat on- noemelnk veel graan pfoduceert door de 80 pet. landbouwende be- volking en dat jselfs 20.000 ha rifst voortbrengt. Na 1880 werd dit rijke doch door- een tiental invasies ge- troffen land zelfstandi? en met een afstammeling der Hohenzollerns souvereine staat. Dat is het gebleven tot enkele maanden terug De be- volking is vrjj achterlijk en wordt overheerst door het corrupte amb- tenarendom. dat op alle mogelijke manieren de tnensen uitzoog en klein hield". Over de jongste politieke toe- stand liet spr. zich terlooDs uit. doch men kon concluderen, dat zijn ge- boorteland hem, de emigrant, met onrust vervult. Na de pauze volgde er een serie lichtbeelden over het onderwerp. CINEMA: .Gentleman Jim", 14 jaar. VICTORIA: „De zevende mis- daad", 18 jaar. HARMONIE: „Het Spookhuis" 14 jaar. A.B.T.: ..Jungle Koningin" II, 18 jaar. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur, Schola Publica. PAVILJOEN KINHEIM: 8 uur ledenverg. K.V.P.-jongeren. Katholieken van Alkmaar, mogen wij uw aandacht vragen voor een der vormen van christelijke naas- tenliefde, die buiten de kring van hen, die er nauw bij betrokken zijn qf waren, nog betrekkelijk on- bekend is en die toch zo zeer uw daadwerkelijke steun en uw belang- stelljng verdient? Wij bedoelen het werk der r.k. kinderuitzending in het algemeen en meer speciaal hier in Alkmaar. De bedoeling van dit werk is: de zwakkc kinaeren. die echter nog niet ziek zijn, en die dreigen licha- melijk ten onder te gaan, voor eni ge tijd onder te brengen in tehui- 2en, waar zij door 'n zorgvuldige verpleging in 'n ideale omgeving over het kritieke punt worden ge holpen. Het werk der kinderuitzending is niet specifiek rooms-katholiek. Er bestaat 'n centraal genootschap niet aan 'n bepaalde gezindte ge- bonden; daar is ook 'n christelijke vereniging, speciaal voor protes- tantse kinderen. welke beide, het- zelfde doel nastreven. De katholieken zullen begrijpen.. dat het van 't allergrootste belang is. dat katholieke kinderen in ka tholieke tehuizen terecht komen. Wij behoeven dat niet nader aan te tonen. Maar ook hier. zoals op andere terreinen. vraagt deze principiele houding financiele offers. Wel geniet de vereniging der r.k. kinderuitzending 'n subsidie uit de bpenbare kas. maar deze is toch ten enenmale onvoldoende om met de bijdrage der betrokken ouders de onkosten van de verpleging geheel te dekken. De stichting is niet nieuw. Reeds in 1934 werden 34 kinde ren uitgezonden naar een onzer te huizen te Egmond. Bakkum of Boxtel. Het volgend jaar waren er 57 patiSntjes. Regelmatig ging 't werk door tot in de oorlog, doch in 1942 moest het worden gestaakt en pas na d« oorlog. eind 1946. kon weer met cT.t schone en noodzakelijke werk wor den begonnen. Zo mochten in 1947 41 kinderen ervan profiteren. Het is niet de bedoeling alleen de kinderen uit 'n bepaalde be- volkingsproep voor uitzending in aanmerking te doen komen. Waar de ouders zelf geheel of gedeelte- lijk de kosten kunnen dragen, wordt dit ook van hen verwacht. Waar echter enerziids 't aantal ge- gadigden groot is. anderzijds de levensstandaard dermate gestegen is. dat de meeste ouders de verple- pingskosten (f 2.per dag) niet of niet geheel ftunnen dragen, doen wij- 'n dringend. beroep op uw hulp. Geef u op als donateur aan een van onderstaande adressen. U be- taalt dan f 2.50 per jaar. Stuur 'n gift, kunt u 't missen en wilt u eens n prachtig werk doen, neem dan de verplegingskosten van een kind f 70.op u. Hierdoor werkt u mede aan de vorming van 'n.sterk. gezond geslacht en beoe- fent u de naastenliefde op "n wijze, die de patigntjes en u zelf tot ze gen strekt. Het bestuur der R.K. Kinderuit zending te Alkmaar, D. C. J. van Dijk, Langestraat A. M. de Ree, secretaris, Rozenstraat 12. Mr Leesberg. Kennemerstr.w. Br Overste, Nassaulaan 30. Vandaag vindt u eens iets extra's in uw krant. Een formulier! Maar lezer. u behoeft niet te schrikken. Misschien heeft u langzamerhand 'n hekel gekregen aan formulieren, wij kunnen dat begrijpen. Maar tegen dit formulier zult u. als u het eens goed doorleest, heus niets hebben, Sterker nog. het zal u een gevoel van voldoening geven. Voldoening, omdat u er uit zult lezen, dat Ka- tholiek Thuisfront niets onbeproefd laat als het er om gaat onze jon- gens een plezier te doen. En onge- twijfeld zal het u plezier doen, dat u zelf nu oqk eens een duit in het zakje kunt doen. U behoeft nu eens niet lijdelijk toe te zlen wat er gaat gebeuren. Neen, u kunt zelf de han- den uit de mouwen steken, u kunt zelf helpen. Steunt de abonnemen- ten-actie. Voor een paar gulden per Jaar bent u de man! U heeft het wellicht dezg week gelezen. wat die Marva vertelde: ..We hebben gebrek aan lectuur". Laat het niet onze schuld zijn! Geeft een abonnement. Vult uw formulier in en leg het klaar. Za- terdag komen de „thuis-fronters" 't ophalen. U laat ze toch niet voor niets komen? Misschien kunt u moeilijk ver- plichtlngen op u nemen. Doe het dan gezamenlijk, een paar vrien- den of kennissen-, ieder een paar kwarties. en u bent er ook! Een werkeljjk f(jn product ter verzorging van Uw handen ia Een Hsmamelis product van Mijnhardt. (Ingez. med.) Een onzer -verslaggevers fietste gisterenavond om 6.45 u. op de Ken nemerstraatweg in de richtlhg van de stad. Plotseling zag hij boven de stad een vlammend licht, zich van Oo§t naar West in de richting van de aarde bewegen. Het verschijnsel duurde slechts kort en 't was niet mcgelijk.de aard ervan vast te stei- len. Ofschoon er zich op dit uur weinig mensen op straat bevonden, verzoeken wij degenen die dit ver schijnsel eveneens hebben waarge- nomen ons van hun bevihdingen op de hoogte te stellen. SCHOORSTEENBRANDJE Gisterenavond werd de politie op geroepen naar een perceel in de Langestraat, waar een schoorsteen- brandje was uitgebroken. 't Brandje werd met een Total-apparaat ge- blust. ALKMAAR. Tengevolge van 'n gasontploffing ontstond vanmorgen om half 11 in de hall van't Centraal Ziekenhuis een begin van brand. Door cje explosie werd het achter de hall gelegen administratiekantoor vnj ernstig beschadigd. De brand- weer, die met de kleine wagen was uitgerukt, bluste het vuur met be- hulp van een brandblusapparaat. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ONVERANTWOORDELIJKE ONVOORZICHTIGHEID Gsiterenmorgen werd een 4-jarig meisje, dat op het trottoir liep, door twee jongens van het trottoir afge- duwd. Hierdoor kwam ze te vallen, juist voor een passerend paard en wagen. Ze kreeg het rechterachter- wiel over haar heen. De eerste hulp werd verleend door een militaire arts, waarna het kind naar het Centraal Ziekenhuis werd vervoerd. Hier constateerde men kneuzingen over het hele lichaam en vermoe delijk hersenschudding. Later op de dag werd het kind naar huis ver voerd. WIE IS DE EIGENAAR? Op het politiebureau is een on- beheerd staand rijwiel binncnge- bracht. Inlichtingen zijn aan het bureau te verkrijgen. BURGERLIJKE STAND Geboren; Catharine E. A., d. v Nico P. J. Bon en M. M. Pannekeet- Maria J. J., d. v. Pietes, Maas en C, A. Zijm; Cora V., d. v. D. Dirk- maat en G. van den Akker Ondertrouwd: Tjitte Zijlstra en Antoma Doodeman; Adrianus Her- weher en Trijntje Knossen. Overledcn; Geertruida Brouwer oud 90 jaar, weduwe van A. J. A. Opstelten. Dr" Mauho°r.n ie Blokker, tel. 2025. Dr. Mulder te Miflwoud, tel. Oost- woud 1. Dr Pool te Hoogwoud, tel. Spa'n- broek 297 (K 2263). C a e. *laverJASCLUB CASTRICUM. Op verzoek van Feiif151884861'^- bestuur Nationale Feesten. orgamseert de Klaverjas- dag 24eMa°PfPeiWedSSrijd °p Woens dag 24 Maart. Aan deze wedstriid nif I4°t' hcoft de kas van het plaatselijk bestuur Nationale Fees- verbondSenUnen' VCle PriJzcn «™tNg NED. RODE KRUIS CASTRICUM. Het ligt in de bedoeling om omstreeks half Maart op het grotp terrein van Duin en Bosch een grote oefening te hou- den, waaraan vele transportcolonnes uit de omtrek zullen medewerken. CASTRICUM. De kermis alhier is vastgesteld op 8, 9 en 10 Augus tus, dat is ongeveer drie weken voor de Jubileumfeesten. Onder grote belangstelling had gisteren met militaire eer de be- grafenis plaats van kapt. J. Werk man, die Zaterdag j.l. plotseling was overleden. Vanaf het Centraal Ziekenhuis ging een militaire stoet vooraf; na de tamboers met hun omfloerste trommels volgde de militaire kapel van het lOe reg. infanterie uit Haar lem, waarbij de overledene de^jijds diende. Dan volgde het vuurpele- ton, bestaande uit 24 manschappen vqn het Indisch Instructiebataljon en nog een compagnie hiervan. Ook op de algemene begraafplaats waren vele belangstellenden aan- Het gaat met de Alkmaarse af- deling van de K. A. B„ onze gro te katholieke arbeidersbeweging, gelukkig steeds crescendo. Dat gcldt niet alleen voor het leden- aantal. dat reeds aardig naar de 1100 loopt, maar dat geldt vooral ook voor hetgeen deze organisatie, zowel op maatschappelijk als op eultureel gebied in het afgelopen jaar heeft hereikt. Er waren der halve op de jaarvergadering, die Donderdag-avond onder voorzit- terschap van de heer L. J. van Jaarsveld, in Het Wapen van Heemskerk werd gehouden. vele positieve geluiden te beluisteren. In zijn "openingswoord, na de be- groeting van kapelaan Zoutebier en de heer Van Slingerland, zegde de actieve voorzitter de vergadering toe in de toekomst de bijeenkom- sten zo aantrekkelijk mogelijk te zullen maken. Want, en dat moest hem van het hart, de opkomst is nog lang niet wat het wezen moei;. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek namelijk dat. door de tjpnk genomen. slechts een dertig, hoog- uit een vijf en dertig procent van de leden getrouw de vergaderingen be- zoeken. Zoals de heer Van Jaarsveld te recht opmerkte, kan de K. A. B. als organisatie dan pas haar plannen ten voile verwezenlijken, als ieder lid aptief medewerkt en zich de waarde van het lidmaatschap ter doge bewust is. Men vergete vooral niet dat de K. A. B. een bundeling is van vakorganisaties. de bclangen van alle werkers worden hier be- hartigd De afzonderlijke vakorga- nisatie zal niet altijd bij machte zijn, de vele noden en moeilijkhe- den. jjie zich vandaag do dag voor- doen. op te lossen. de K. A. B. kan meer berciken. Wij denken dan b.v. aan het consumentencrediet. de noodvoorziening voor ouden van da gen e.d. Doch. niet alleen het stoffelijke. ook voor de culturele belangen der leden staat de K.A.B. op de bres. Men kan de K. A. B. dan ook ge- rust als een eultureel vormingscen- trum beschouwen. want de organi satie moet ook dienen om de mens geestelijk te vormen. Met nadruk wees de voorzitter er op, dat de K. A. B. ook in de toe komst. zal hebben te waken voor het belang der leden in het bijzon- der en voor de werkende mens in het algemeen. Vele misstanden wer den reeds verbeterd. maar er kan nog meer op maatschappelijk ter rein worden bereikt. Als straks. wellicht binnenkort, de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisaties ge heel hun beslag zullen krijgen en de medezeggenschap in de bedrijven misschien zal worden doorgevoerd. dan moet de K. A. B. beslagen op het ijs komen. De leden dienen zich dus ook^ op sociaal-economisch ter rein te vormen en zullen aandacht moeten gaan besteden. nog meer dan voorheen aan de problemen. die zich op dit terrein voordoen. Met al deze middelen zal de K. A. B. striiden om de arbeidersstand 'n waardige, de haar toekomende plaats in de samenleving te laten innemen. Komen wij tot het jaarverslag van de secretaris, dan valt al direct op dat er heel wat is gedaan en is ge- schied in het afgelopen jaar. Er is 'n besttuurswijziging gekomen waar door de jongeren meer op de voor- grond traden. De heren Van Slin gerland en Van Santen zijn uit het bestuur verdwenen. Rector dr. F. Holthuizen werd geestelijk adviseur Van de activiteit van het bestuur getuigen de toneelavonden. de pa- rochiele bijeenkomsten. de meeting in September, de sociale Zondag. de organisatie van retraiten, enfin. men had niet stil gezeten. Als der actiefste onderafdelin- gen werd die der PTT genoemd. ..St. Caecilia" maakt net ook goed en hetzelfde geldt voor de toneel- vereniging ..Vondel". Deze club kan echter nog wel een paar leden ge- bruiken, vooral met het oog op de plannen vbor lekenspel en decla- matie. ..Herwonnen Levenskracht" kon acht patienten helpen, waarvan er nog vier onder behandeling zijn. Er kwam voor deze afdeling onge veer f 1200 binnen, maar het moet in het komende jaar toch echt meer zijn. anders halen ze het niet. Aan spaargeldeh werd uit de bondsbank circa f 17000 terugbetaald, het te- goed bedraagt een kleine f 60.000. Opmerkeliik was, dat het aantal spaarders flink is gestegen, maar het tegoed daarmede geen gelijke tred hield. Conclusie: Men is nog maar al te vaak gedwongen zijn spaarcentjes aan te spreken. Om technische redenen is ..Huis en Haard" op de fles gegaan, maar met de steun aan de priester-stu- denten. met de retraite-club Pe- trus Canisius" en ..Credo Pugno" gaat het uitstekend. We memoreren verder nog dat er een afdeling voor slagers werd op- gericht ..Sint Joris" genaamd, dat de Vrouwenafdeling al goed werk verrichtte en dat ook de andere afdelingen bloeien. Medegedeeld werd dat er in sa- menwerking met de Kajotters op 22 Maart a.s. een passie-avond zal wor- den gegeven. Voorts dat de K A V., de vrouwenafdeling. officieel is opgericht en dat reeds overeen- stemming werd bereikt met de dio- cesane leiding der Vrouwenbewe- gmg. Uit het jaarverslag van de heer Koopmeiners, die als 25 jaar pen- ningmeester is, brengen wij onder de aandacht dat er f 5600 aan con- ributie e.d. werd geind, ruim f750 -heeft de penningmeester nog te vor- deren ibijna allemaal contributie) en er werd een kleine f 6000 uitge- geven. Er rest een batig saldo van ruim f 1000. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursloden L. J. v. n laarsveld. Joh. de Boer en W. de Boer herkozen, terwijl op voor- 5tel va i de leer Van Slingerland de heer Van Jaarsveld bij acclama- tie als voorzitter werd herkozen. De heer Bierman werd benoemd tot lid van de controle-commissie. De begrqting voor het jaar 1948 sloot op een bedrag van f5200 aan inkomsten en uitgaven waarbij voor culturele doeleinden f500 werd uit- getrokken en voor de toneelvereni- ging ..Vondel" een subsidie van f 50 werd toegezegd terwijl ..Credo Pug. no" en het ..Mgr. Van Schaikfonds" ieder f 25 kregen toebedeeld. Bij de rondvraag brak de heer G. van Slingerland nog een lans voor het fonds voor het te stichten rusthuis voor rustbehoevende moe- ders. Een zeer symbathiek doel waarvoor de oud-voorzitter minstens f 1000 vroeg. teneinde Alkmaar ook in deze aangelegenheid een goed figuur te doen slaan. De heer Van Slingerland achtte het een ereplicht aan dit mooie werk bij te dragen. Nadat nog enkele vragen beant- woord waren sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de bijeen- komst, waarop men kennis heeft kunnen nemen van de gang van zaken bij de K. A. B.. die zeker de leden tot voldoening heeft kunnen stemmen. wezig; in de rouwstoet werden de vlaggen van de Y.HiN. en de N.V. B.H.S. met rouwfloers getooid, mee- gedragen. Een twintigtal kransen en bloem- stukken gaf blijk van de waarde- ring voor hetgeen de overledene voor diverse verenigingen en ande re instanties had verricht. D6 kist was gedekt met de Ne- derlandse driekleur, waarop de de- gen, koppelriem, baret en onder- scheidingstekenen waren neerge- legd. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, terwijl de militaire kapel het ,,Wilt heden nu treden" inzette, gaf het vuurpeleton het ere- salvo af. Een lange rij van sprekers bracht vervolgens een laatse groet en gaf uiting aan hun waardering voor de persoon en het werk van de over ledene. Overste Steimetzer, zijn laatste chef, schetste kapt. Werkman als 'n vlot, energiHk en plichtsgetrouwe werkkracht, die een leegte achter- laat, niet alleen in zijn gezin, maar ook in' het officierencorps van de Kon. Landmacht. Hij was, aldus spr., voor zijn taak berekend als weinigen en heeft dat bewezen zo wel in de oorlogsdagen als tijdens de bezetting in de illegaliteit; hij hoopte, dat de dankbaarheid van zijn mede-officieren, die hem steeds met ere zullen blijven gedenken, voor zijn vrouw en kinderen een troost moge zijn. Een collega van de Psychologi- sche Dienst herinnerde eraan, hoe kapt. Werkman zich beschikbaar stelde voor de opbouw van het le- ger en duizenden jonge mensen voor de dienst heeft gekeurd; enke- len dezer heeft hij bijzonder gehol pen en namens alle collega's, die trots op hem zijn, brengt spreker een laatste woord van dank en een laatste groet. De heer Trouw sprak namens *t hoofdbestuur van de IJsbond Holl. Noorderkwartier en herinnerde er aan. hoe Werkman sinds 1932 zijn beste krachten gaf voor de bloei van de YHN. Vooral namens de aanwezigen op de vergadering van de kring Amstel, Vechtstreek, Haar lem-Wajerland. die bij zijn plotse ling verscheiden getuige waren, bracht hij een laatste groet. Bij de IJHN, aldus spr., zal de nagedach- tenis van Werkman steeds in hoge ere blijven. De heer J. Bijlsma sprak namens directie, redactie en technisch per- soneel van de Alkmaarse Courant, waaraan d^ overledene zijn beste jaren heeft gegeven. De heer T. Bonsema sprak namens Alcmaria Victrix en de Groninger vereniging ,,De Mollebonen" een woord van ?,?nv00r het vele goede, dat Werkman voor deze beide vereni gingen had gedaan. Namens de bui- tenlandse persvereniging sprak de heer P. Balasz een woord van waar dering en een laatste groet. De heer Teerink sprak nog namens de Alk maarse IJsclub en de heer P. Tee- link namens de vroegere collega's in de journalistiek. Bloemen waren er o.m. van de Psychologische Dienst, van de Alk maarse Courant, van Alcmaria Vic trix, van de IJHN en van de kring Vechtstreek, van De Mollebonen en de Alkmaarse IJsclub. De heer G. Werkman dankte voor de eer aan zijn broer bewezen en voor de grote belangstelling der aanwezigen. SPORTRAAD ..VITESSE" CASTRICUM. Het dagelijks bestuur van de R.K. Sportraad Vi tesse is als volgt samengesteld: J Kaandorp, voorzitter. N. v. Bake- len, secretaris. J. W. Leygraaf, pen ningmeester. VERGADERING K.J.B. SCHOORL. De L.T.J.-ers onder de leden van de afdeling Schoorl. worden er op attent gemaakt, dat Zaterdag een belangrijke dag is, ge. organiseerd door de Kring Alk maar van de L.T.B. 's Morgens om half 10 wordt een H. Mis opgedra- gen in Huize „St. Augustinus". Om 10 uur begint een vergadering in ,.Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat. De heer J. G. M. Bosman zal daar een lezing houden over ..Emigratie", terwijl na een korte pauze de heer Jac. Groen Az. Hd van de 2e Kamer der Staten- Generaal. zal spreken over ..Indu- strialisatie". Twee onderwerpen dus, die in het middelpunt van de belangstelling staan. zodat wij jongeren daar ze ker niet mogen ontbreken. Bovendien kan worden medege deeld dat Maandag op onze club- avond het woord zal worden ge- voerd door Jan Kuhne uit Alkmaar. Het onderwerp is: ..Wij jongeren en het reddend Christendom". ..HULP IN NOOD" SCHOORL. De onderlinge ziekteverzekering ..Hulp in Nood", hield dezer dagen haar jaarvergade ring ten huize van de heer J. Hakof te Groet. onder leiding van de waarnemend voorzitter de heer P. J. Bakker. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer D. Groen op, dat het salaris van de secretaris- penningmeester te hoog is. De heer J. Blom zegt, dat het bestuur zijn best heeft gedaan het salaris om- laag te krijgen, doch de vergade ring wilde hier toen niet aan tor- nen. Bovendien is de vereniging toch goedkoper uit door de samen- voeging van de functies van secre taris en penningmeester, daar hier- mee de vergoeding van de secreta ris is komen te vervallen. Van het Sanatoriumfonds was bericht ontvangen, dat de contribu tie is verhoogd van 2 op 5 cent per week. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de leden die zijn aangesloten bij het doktersfonds, zich kunnen laten schrappen voor het Sanatoriumfonds, daar zij dub- bel verzekerd zijn. Men geve hier van bericht aan de secretaris-pen- ningmeester, de heer P. Meijer. Tot afgevaardigden naar de Bonds- vergadering werden benoemd de heren J. Kooijman Pz. en P. Meijer en de heer G. Druijven als plaats- vervanger. De financiele commissie zal bestaan uit de heren D. Groen, J. Kooijman en J. Bruin en als plaatsvervanger de heer Jac. J. Schotvanger. De rekening van de penningmees ter sluit met een bedrag in ont vangst en uitgaaf van f 4787,99. De ontvangsten bedroegen over 1947 f 1839,55; de uitgaven f 1830.65. Het aantal leden bedroeg per 1 Janu- ari j.l. 100. Met bijna algemene stemmen werd tot voorzitter gekozen de heer Mr. C. A. J. Jochems. De aftreden de bestuursleden P. Duin Wz„ P. J. Bakker en A. Zwagerman werden bij acclamatie herkozen. PROGRAMMA L.S.V.V LANGENDIJK. Wanneer de weersgesteldheid het toelaat. ont- vangt LSW I Vroni I uit St. Pan- eras. Vroni beschikt deze competitie over een goed elftal, ze vertoeven nog steeds in de bovenste regionen. LSW zakt steeds dieper in de put. Er zal Zondag toch eens gewonnen moeten worden. Het zal er op het LSVV-terrein dan ook geducht spannen. Aanvang 2,30 uur. De reserve's hebben vrij. Het derde speelt om 12 uur tegen Alkmaar 3 en.winnen. De Junioren spelen om 12 uur te gen VZV Junioren in het Veld en krijgen daar hun laatste kans. Dus jongens, zet hem op. Aspiranten: Texelse Boys a LSW a. 12 uur; KSV b—LSW b, 12 uur. Nu jongens veel succes. TUITJENHORN. De prppagan- daclub „St Michael" was in en ver buiten de parochie voor de oorlog bekend door de voorlichtingsavon- den, die twee of driemaal per jaar in het Verenigingsgebouw werden gegeven. Sprekers van naam be- traden dan zo'n avond het podium en belichtten dan een actueel on derwerp. Deze avonden trokken al tijd veel belangstelling en het is voorgekomen, dat de grote zaal de belangstellenden niet kon bevatten! Maar de oorlog trad alsspelbreker op. De bevrijding kwam en daar- mee de N.K.J, en de afd. volwas- senen van de Kath. Actie; maar deze organisaties maakten de pro- pagandaclub overbodig. Niet echter de voorlichtingsavonden. Problemen dringen zich aan ons op, en .vraag- stukken vragen om een oplossing. Daarom heeft de K. A. het plan opgevat de traditie van de propa- gandaclub voort te zetten en weer voorlichtingsavonden te organiseren Het was niet moeilijk om voor de eerste avond een spreker te vinden, want het is toch feitelijk logisch dat de directeur van het diocesaan bureau voor Kath. Actie rector J. Kraakman als eerste voor het voet- licht werd geroepen. Natuurlijk kwam rector Kraakman na een eer ste verzoek, en natuurlijk sprak deze motor van het kath. actiewerk over de kath. actie in al zijn vor men. De leken werden wakker ge- schud en gemobiliseerd in het grote leger van Z.H. de Paus, waarmede deze de kerk opnieuw tot groei en bloei wil brengen. Rector Kraakman wist zijn gehoor wel te boeien en hoewel de opkomst op deze eerste avond beter had kunnen zijn; ge- loven we toch wel dat deze avond geslaagd mag heten. De fanfare verleende haar gewaardeerde me- dewerking. R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP Het eerste elftal heeft Zondag een moeilijke uitwed- strijd tegen SRC 1. Laatstgenoemde doet het de laatste weken heel goed, terwijl de onzen daarentegen ietwat afzakken. Maar wie weet voeren zij thans iets in hun schild. Het tweede elftal heeft een derby tegen Randers 3. Verliespunten heb ben jullie al genoeg, hoor jongens, zorgt dus thans eens voor een over- winning. Wij hebben zo'n idee, dat Bertus er reuze zin in heeft en dan korat er wat los. Onze adsp-. a konden vorige week reeds kampioen worden, maar zij liet zich met 1—2 door Vios a klop- pen. Thans hebben zij opnieuw de kans, nu SVW a op bezoek komt. Aanvang reeds om 12 uur. Adsp. b hebben ook nog kam- piocnsallures. Als zij Zondag Berdos b weten te kloppen, komen ze op de derde plaats te staan. Geeft dus flink open spel, jongelui, dan zal het wel gaan. HUGO BOFS-NIEUWS HEERHUGOWAARD-NRD. Het eerste gaat naar de sportieve club in Den Helder, Rangers, met wie zij Zondag a.s. haar krachten meten zal. Alhoewel wij verwachten dat jullie winnen zullen, mogen wij daar niet te vast op rekenen, want het gebeurt meer dan eens, dat een elf tal, dat onderaan op de ranglijst staat, onverwachts een sterkere slaat omdat de spelers het te licht op- nemen. Het tweede is vrij en gaat natuur lijk mee om de jongens van het eerste aan te moedigen. De junio ren gaan naar Vios. Dat zal geen gemakkelijke zijn, jongens, maar jullie kunnen helemaal volledig uit- komen. Wij rekenen dat de punten meegenomen worden naar Heer- hugowaard. Aanvang 1 uur. Ook de adspiranten zjjn vrij. De opkomst op de training was bevredigend. Ga zo door, jongens, want daar moet het van komen. De vertrektijden en de opstellingen zullen Zondag bij de kerk bekend gemaakt worden Het programma voor de volgende week luidt: Hugo Boys 1—Callantsoog 1, 2de vrij. VZV aHugo Boys a jun., sdspr. Hugo Boys a—SVW a. K.S.V.-NIEUWS Voor het 2e elftal van KSV was een wedstrijd vastgesteld tegen NOC 2. NOC 2 liet echter verstek gaan, hetgeen voor KSV 2 teleurstellend was. De adspiranten a verloren weder- om en nu van Hollandia T. uit Tuitjenhorn. K,sv b ygrloor met 3—0 van het sterke Kolpmg Boys b in Oudorp. resulTaat V°°r d6 b"^es geen slecht lukih programma voor Zondag a.s. KSV 2Schellinkhout 2 KSV a—VIOS a. KSV b—LSW b. Er beslaan plannen bij het bestuur na afloop van deze competitie drie en twee adspiran- ten-elftallen te formeren, zodat het grote aantal reseVves, dat er momen- teel is een vaste plaats in een elf tal zal krijgen. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Jennneke Adriana dochter van A. den Hol- Iander en H. Arden; Alberta Trijn- r^en f?Ina Geertle dochter van A. C. Bakker en A. J. Hellingman; Hermanus zoon van P. Struving en A. Leegwater; Johannes Petrus Ge- rardus zoon van P. L. van 't Hof en ■d. C. Hoelofsen. Ondertrouwd: Maarten Noome. 24 jaar en Ali>* Kwadijk, 28 jaar. Getrouwd: Pieter Cornelis Bik 24 jaar en Nelly Hellenberg, 20 jaar. Overleden: Jacob.Huiberts, 62 jaar echtgenoot van Wolmoed Hooijberg. PURMEREND Geboren: MaVia Wilhelmina d. v. Wilhelmus Oude- jans en van Maria Kramer wonende te Purmerend, Koemarkt 32; Leono ra d. v. Cornelis Boon en Grietje Demmers, wonende te Purmerend Westersteeg 30; Catharina d. v. Bpu- we van den Berg en Stijntje Grfiot wonende te Purmerend, Bernard Nieuwentijdstr. 12; Catharina Voke- Una d. v Johan Gerhard Humme en Jansje Heijn, wonende te Beemster; ivrerlba v" Gornehs Brinkman en Martina Johanna Bosch, wonen de te Ilpendam; Hendrika d. v Wil- iTade,Vrrles e? EcfJe Tromp, wo nende te Ilpendam; Elizabeth Ca tharina Maria d. v. Lambertus An- oarath! Vo?n Galen en Agatha Mar- garetha Timmer, wonende te Pur merend, Kerksteeg 2. Ondertrouwd: Taeke Roorda, oud 27 jaar. wonende te Purmerend, Kaasmarkt 18 en Wilhelmina Butze- laar, oud 29 jaar, wonende te Pur merend, Julianastraat 42 Overleden: Petrus Jacobus Nico- i?rafv,Xlsser' oud viJf maanden z. v. Wilhelmus Nicolaas Visser en van Neeltje Aberkrom, wonende te Purmerend, Molenplantsoen 10; Jan- netje Schoone, olid 67 jaar, weduwe van Pieter Koomen wonende te Assendelft; Rijndert Kwadijk, oud 74 jaar, weduwnaar van Jacoba Spaans. wonende te Purmerend, Wolthuissmgel 1.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2