m u OM ERICS LIEFDE Eerste Kamer overde buitenlandse politiek RADIO NU BUZIAU TERUGKEERT UIT DE KERMIS DER WERELD Voorzitter Rotterdamse E.-V.C. breekt met de communisten VOOR DEZE TIJD" leis over „aange- boren eruditie" hi Zei U iets? Zijn raadszetel beschikbaar gesteld Verantwoording MMmmMmmmMMntamwttmrmMmawiMMManMnn—MmMmMaMmMmmmMmnmmMHmmimmmim i i m i immmmaammamm NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdog 20 Februari 1948 PAG. 3 „VERSTOKEN VAN BEG Vorst komt fruittelers goed van pas Kinderen speelden met lucifers Sted; Sinds lang is de rust op Ambon teruggekeerd. Zoals voor de rampzalige Japanse bezetting volbrengt de bevolking weer haar dagelijkse arbeid. Een groot deel van de bewoners leeft van de visvangst en deze maand werd op het eiland voor het eerst weer het jaarlijkse vissersfeest gehouden. Een van de grole momenten van dit feest is een optocht, in dit geval geen bloe- men, maar een soort „vissencorso". Kalkwitte kop en rooie wipneus zullen Nederland weer doe n lachen 8 jaar tegen Aufseherin PROGRAMMA Bouw op SchipHol ligt stil De export- van schoenen T.b.c. beroepsziekte in zin der Ongevallenwet? VAKBONDEN UIT DE MARSHALL-LAN DEN Te Londen bijeen Nieuwe C.A.O. voor he!" bSoembollenbedrijf Prijsverhogingen in Oostenrijk Vermakelijkheidsbezoek in Amsterdam daalt Een reuzen-ei Kath. Bond van IJzerhandelaren Heineken's bierbrouwerij keert 7 pCt. dividend uit Buschauffeur doer drank beneveld Voor het eerst heeft een veiling plaats gevonden van uit Suri- name geimporteerde zuidvruchten, welke met de „Stuyvesant zijn aangevoerd. Op de veiling waren pompelmoesen, ananassen en mandarijnen. De ananassen worden gekeurd. Wederopbouw benadeeld voor 4500 gulden Wat Amerika van Lieftinck's maatregelen denkt Amsterdamse Bank geeft 6Vz pCt. dividend Politieke delinquenten onder de schillen FEUILLETON door HARRIS BURLAND I REED VAN ALLURE en gewa- pend met een stem die alle ruimten vult en iedere rede belang- rijk maakt. wist de Overijselse mr. dr. Schneider, hoewel maar heel weinigen in de Senaat het met hem eens waren, toch iedereen te boeien met zijn beschouwing, over de bui tenlandse politiek. Hij triomfeerde over de voorspellingen, die hij het vorig jaar over Spanje gedaan had en die hem volkomen in het gelijk hebben gesteld. „Ridendo dicere veritatem (lachende de waarheid zeggen) is het devles van deze af- gevaardigde, die de opmerking maakte: ..Wat moet die minister van buitenlandse zaken van ons een decepties hebben gehad in het afge- lopen jaar. Er is lettrlijk niets uit- gekomen van wat hij in 1947 hier beweerd heeft". Inderdaad, de minister met zijn ideaal der Verenigde Naties, met zijn actie tegen Spanje, waar onze gezant werd teruggeroepen. terwijl w« er druk zaken mee (zijn blijven) doen. met zijn -illusies omtrent de economische opheffing van Duits- landhij heeft een zware pijp te roken gekregen. Zijn beleid is door vrijwel alle afgevaardigden op vele punten verworpen en gedood- verfd als verstoken van begrip voor deze tijd. De voorstanders van het federalisme van ons werelddeel gin- gen daarbij voorop met aan het hoofd de achtenswaardige figuur van Piet Kerstens, voor wie het fe deralisme vlees van zijn vlees is en gevolgd door figuren als Bronger- sma van de Partij van de Arbeid, die over het verschil tussen blok- vorming en het samengaan van sta- ten in de vorm van een federatie juiste opmerkingen maakte. Als ooit de tijd rijp is voor deze aaneensluiting, dan wel thans, nu 't Marshall-plan ons wordt aangebo- den was de onverbiddelijke waarheid die de minister werd gepresenteerd. Een ander onderwerp van veel dispuut was de ^e'mocratisering van ons diplomatiek corps. Democrati- seren is een woord dat tot de ergst misbruikte in deze tijd vol begrips- verwarringen behoort, maar aan de liberale heer Slikker de eer, hier- van een duidelljke omschrijving te hebben gegeven. Het is de vraag, of de minister de consequenties zal willen aanvaarden. wanneer hij de yolgende week hierover zal replice- ren. De heer Stikker ziet deze nood- zakelijkheid van democratiseren zo, dat onze buitenlandse vertegenwoor- digers een weerspiegeling zullen moeten vormen van onze -gehele Vele mensen hoort men thans zeggen: „He, wat is het koud". Voor de fruitteelt is het echter van groot nut,, dat deze vorst is ingetreden. De ontwikkeling van de knoppen der fruitbomen in de Betuwe en het land van Maas on. Waal is dit jaar ruim een maand Vroeger begonnen dan anders. Ware deze snelle ont wikkeling in het zelfde tempo voort- gegaan. dan had men een buitenge- woon vroege bloeitijd gehad. De kans. dat de nachtvorsten grote schade aan het gewas hadden toegebracht. was dan zeer groot ge- weest. De thans ingetreden vorstpe- rinde is de Betuwse fruittelers dan ook zeer welkom. Temeer daar de winterbespuiting, die tot op heden op vele plaatsen nog niet kon ge- schieden, thans kan worden uitge- voerd. Ten gevolge van het spelen met lucifers raakten Donderdagmorgen de kleren van 2 vierjarige meisjes van de familie van Gogh en Simons, die in de kelder van het huis Pro vincial weg 346 te Zaandflm speel den, in brand. L,ia van Gogh was er het ergst aan toe. De meisjes zijn in zorgelijke toestand in het ge- meentelijk ziekenhuis opgenomen. maatschappij, vanzelfsprekend in topvorm en dat dit corps vooral geen ambtenarenkaste mag blijven. De heer Kersten heeft er in dit ver- band nog op gewezen, dat de minis ter een ..contradictie- in terminis" vrij vertaald onzin gebruikt, wanneer hij zegt, dat men slechts diplomaat kan zijn door aangebo- ren eruditie". Eruditie krijgt m$n n.l. niet door geboren te worden, maar door een bepaald vak te gaan leren. Dat kan iedereen en wie in het buitenland veel gezag heeft zal eerder voor een benoemlng als am- bassadeur in aanmerking moeten komen dan iemand die door geboor- te een naam heeft. Speciaal voor Amerika geldt dat in hoge mate. Tussen de debatten door heeft de kamer nog even overgeschakeld naar een spitsvondigheid op staats- rechtelijk gebied. waarvoor de mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Witteman verantwoording af kwam leggen. Het ging er n,l. om, of een minister gerechtigd is stukken te tekenen, wanneer zoals met deze minister met geval is geweest, zijn eedsaflegging voor de Koningin nog niet heeft plaats gehad, terwijl hij reeds zijn ambt aanvaard heeft. De heer Molenaar oordeelde. dat hier de Grondwet was overtreden en dat het de minister zou passen het boe- tekleed aan te trekken. Maar dr. Witteman is een te kundig jurist om niet een reeks van argumenten te kunnen vlnden die hem van deze kleurloze handeling konden sauve- ren. Hoe droog en onbelangrijk deze materle ook lijkt, het is typische kost voor een Eerste Kamer, die nu eenmaal tot taak heeft toe te zien dat de Grondwet getrouw wordt na- geleefd. Men stak de koppen bij el- kaar en bracht na het antwoord van de minister nog een zwak stukje te- gengeschut in het veld, maar het mocht niet baten. De urgentie van deze formeel misschien onjuiste handeling, de vrijheid om in twij- felgevallen zelf te mogen beslissen en de terugwerkende kracht van de beediglng waren de bolwerken waarachter deze juridische strateeg zieh hecht verschanst had. De burgemeester is een amb- tenaar, zei men dezer dagen op een politieke vergadering. Er waren op die vergadering bur- gemeesters, die hun wenkbrau- wen fronsten. Dachten zij aan de open brieven, die burgemeester Zimmerman indertijd schreef aan minister Posthuma, over en- kele kwesties van economisch beleid en toen de minister de burgemeesters ambtenaren noemde, repliceerde Zimmer man: een burgemeester is een magistraat. Dat was een goed woord. Maar ergens aan de Duitse grens wilde een burge meester met een auto ontsnap- pen. Een grenswacht school, de burgemeester was verontwaar- digd en deelde een klap uit: Hij „liet zich door een blaag van een politieman niet koejeneren" zei-d-ie. De rechter dacht er an ders over en vroeg f 150,— boe- te. Ik wil maar zeggen: sommige burgemeesters gedragen zich niet als magistraten; ze zijn magistrale blag e n. Voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam werd Woensdagmfddag 8 jaar gevangenisstraf met levens- lange ontzetting uit de beide kies- rechten geeist tegen de 38-jarige Anna M. van den Hoven uit Waal- wijk. Zij werd ervan beschuldigd in Vught, Ra\%nsbriick en in de afde- ling voor vrouwelijke gevangenen werkzaam te zijn geweest als auf- .seherin. Aanvankelijk vertoefde ze te Vught. Op dolle Dinsdag vluchtte zij met vier aufseherinnen van Vught naar Ravensbriick. Ook hier. zo verklaarde verdachte, heeft zij geen dienst verricht als aufseherin, evenmin als in Vught. Na een maand ging.zij naar een kapiP in Neu-Brandenburg, waar Russische vrouwen gevangen waren en toen heeft zij voor de eerste maal dienst gedaan als aufseherin. Dit vertelde verdachte zelf. Ook dat zij daarna in de vrouwenafdeling van de gevangenis aan de Amstelveense weg als aufseherin geplaatst werd. Zij had zich niet van de andere aufseherinnen onderscheiden, noch in het slechte, noch in het goede, aldus de getuigen. De Advocaat-fiscaal meende een zware straf te moeten eisen tegen deze vrouw, „die de dappere Neder- landse vrouwen, die het verzet van de goede vaderlanders steunden en daarvoor hun leven veil hadden", aan de verkeerde zijde van de ge- vangenisdeur had gehouden en kwam tot bovenstaande eis. ZATERDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM I (301 m.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Morgengebed; 7.45 Maria ter ere (gr.pl.); 8.00 Nieuws en gr;pl.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Sterrenparade; 11.00 De Zonnebloem. radio-ziekenbezoek 11.45 Piano; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte Orgelbespeling; 12,30 Weer- overzicht; 12,33 Lunchconcert: 12.55 De zonnewijzer; 1,7.00 Ned. Strijd- krachten; 13,30 Lunchconcert; 13.50 Film en toneel; 14.20 Engelse les; 14.40 Omroep-kamerorkest; 15.15 Concert der jongeren: 15.45 KRO- kiosk; 16.00 Richard Tauber; 16,20 Vliegende Hollander; 16.30 Schoon- heid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Volksliederen-kwar- tet: 18.15 Journalistiek weekover- zicht; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending voor Nederl. in Duitsl.: 19.30 Piano- duo Raaf-Schutte; 19.50 Banden die binden; 20.00 Nieuws: 20.05 De ge- wone man; 20.30 Lichtbaken Henri de Greeve; 21.00 Negen heit de klok; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed: 23.00 Nieuws en kath. nieuws; 23.25 Avondconcert. HILVERSUM H (415 m.): VARA: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en gr.pl.; 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Liede- ren van Wolf en,Reger; 10.55 Voor de arbeiders in continubedrijven; 10.55 Radio-lvmpus; 11.30 In de bal- zaal; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Mu- setteklanken; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Virtuoso-trio; 14.00 Het Ned. lied: 14.15 Harmonie-ork. Attentie!: 15.00 Het tuinbouwcongres te Utrecht; 15.15 Prop, disco-mati- 16.45 Actualiteitenop kunstge- 17.05 Werklozenzorg van vroe- ger en nu; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje: 18.30 Om en nabi.i de twintig; 19.00 Piano, viool en vleu- gel; VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Din- gen van de dag en Vara-varia; 22.00 ..Be vrouw in de mist", hoorspel; 22130 The Ramblers; 23.00 Nieuws; bby-hoek voor pjuzzetaars; Jean Presto en zijn cnswn- „Als Dysselhof geen vissen sehil- dert, beschouwt men zijn werk als een gril. Als Mengelberg dans- muziek dirigeert, denkl men, dat hij zich compromitteert. Chevalier moet een strooien hoed dragen, om- dat het publiek dat eens zo ver- schrikkelUk aardig heeft gevon- den. En Buziau wil de Nederlan- der zien met een kalkwitte kop en die rooie wipneus." Bovenstaande regels uit een ge- schreven causerie over een onzer beste revue-artisten, schoten mij "dezer dagen te binnen, toen de Nederlandse pers in korte bewoor- dingen mededeelde, dat de 71-jarige Johan Buziau de planken, waarop hij ontelbare malen zo'n groot suc- ces boekte, -binnenkort weer zal betreden. Wij, Nederlanders, die de terug- komst van Buus ten zeerste waar- deren, verlangen hem weer met kalkwitte kop en rooie wipneus te zien. Hij zal hierdoor het revue- peil, cftt in ons land van internatio- naal standpunt bezien zeer hoog was voor de oorlog, weer kunnen bereiken en 't optreden der twecde- rangs cabaretiers aan de kaak kun nen stellen. Goedkope banaliteit, waaraan het machtige radio-apparaat zelfs zijn medewerking verleent, heeft een algemeen be^taansrecht in ons land schijnbaar verworven en slechts goede humor, gebracht op beschaaf- de en geestige wijze, kan het licht op deze wantoestand werpen en de „Weg terug" plaveien. Buziau heeft een Nederlandse traditie hooggehouden. Bas-comique rollen en onfatsoen, ook in het dagelijks leven, worden door hem verafschuwd. Met zijn groot imita- tievermogen kan hij kluchtige klei- nigheden, aan het normale leven ontleend, ineens in een nieuw en nooit vermoed licht stellen. Hij zoekt de zwakke punten in de menselijke aard en laat de mens lachen om wat des mensen is. Bo- vendien ziet deze Nederlandse ko- miek kans door uiterlijke kenteke- nen, die hij uitgevonden heeft, de persoonlijkheid, die hij uitbeeldt, te karakteriseren. Wat Buziau doet, krijgt de voile honderd procent van zijn toewijding en alles is dan ook af. Zijn gebaren hebben een caricaturaal effect en zijn woorden het vereiste relief. Naast deze artistieke talenten heeft Buziau ook nog een muzikale aanleg, die hem in vele scenes uit- stekend te pas komt. Verder kan hij zeer goed knutselen en gebruikt hij eriginele vondsten. niet om als voor- na'amste hulpmiddel tet het ver- wekken van lachorkanen gebruikt te worden, doch om slechts even als fijne nuance een keurige afge- werkte geestige opmerking te ver- gezellen. Uit zijn biografie lichten we het volgende: ..Buziau begon zijn carriere als een nummer op een variete-pro- gramma, zoals er vijftig jaar gele- den „variete" werd gegeven. In de stereotype voorstellingen van Flora en de Vereniging in Amsterdam, Pflagiqg. Soesman en de Tivoli- Wintertuin in Rotterdam en Scala in Den Haag, werd voor het eerst door Speenhoff een ommekeer ge bracht. Deze Nederlandse artist bracht het waarachtige menselijke sentiment in de amusementskunst. Liedjes zong hij, die uit het leven van het gehele volk waren ge- groeid. Het was vervolgens Henri Ter Hall, die de Nederlandse revue bracht, gekruid met veel politieke grappen. De betrekkelljk nog jonge Buziau is door Ter Hall ontdekt als komiek van meer dan gewoon ta lent en dit heeft voor Buziau een gelukkige wending in zijn carriere betekend. Hij kreeg volop gelegen- heid zijn bijzondere gaven geheel te en werd acteur in de wist de wonderlijke publieke opinie op de jiiiste waarde te schatten en zijn prestaties op peil te houden. Door zijn zelfcritiek heeft hij een eigen stijl bereikt, waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten. Wanneer we zo de onmiskenbare kwaliteiten van deze revue-komiek overwegen, is het dan ook niet te verwonderen, dat wij en met ons het grote Nederlandse publiek ver langen naar het ogenblik waarop Buus ons weer de spiegel zal voor- houden, waarin hij ons vooral de kleine, menselijke tekortkomingen laat zien. Wij willen alien even weg uit de herrie van kantoren en scholen, uit de statigheid van de ambtenaren en de eentonigheid van het leven. We willen de naoorlogse beslommerin- gen, de politiek, de dreigende com- munistische woelingen. voor een paar uur vergeten. We zullen dan weer naai- Buziau kunnen gaan, Bu ziau met zijn verongelijkte ogen, zijn hese pietlutten-stem, zijn schriele zieligheid, waardoor de zotste vertelsels van een onver- valste humor getuigen. We zullen weer voor een avond in een andere ivereld zijn dan die van de werke- lijkheid. Daarom is Nederland blij om de terugkeer van Buus en zal 't weer naar hartelust kunnen lachen. v. E. De arbeiders, aangesloten bij de bedrijfsgroep bouwnijverheid der EVC en werkzaam op Schiphol, hadden hun patroons een ultima tum gesteld. waarin zij de eis stel- den van 25 vaste toeslag boven het contractloon van 90 cent per u. zonder tarifiering. Dit ultimatum liep Woensdagmiddag 2 uur af. Des ochtends hadden de werkge- versorganisaties vergaderd en be- sloten deze eis niet in te willigen. 80 arbeiders weigerden het werk te hervatten. Daarop werden de overige arbeiders verhinderd hun werkzaamheden voort te zetten. 400 arbeiders van de ruim 700 arbeiders werkten alzoo niet langer. Daarmee zijn de belangrijke werken ter vol- tooiing van de wereldluchthaven Schiphol voorlopig stilgelegd. Het bestuur van de EVC-bouw- vakken deelt hieromtrent mede: dat de vergadering, waarin tot staking werd besloten. was uitgeschreven door de gezamenlijke contactcom- missies en door ongeveer 250 arbei ders bijgewoond werd. Met 10 stemmen tegen werd tot de staking besloten. welke zal wor den voortgezet tot de eis zal zijn in- gewilligd. De bedrijfsgroep bouwvakken der EVC heeft de leiding van deze sta king op zich genomen. Natuurlijk! (Reeds geplaatst inv deel vorige oplage) De Nederlandse schoenindustrie fabriceert thans per maand onge veer een millioen schoenen. Gemid- deld veertienduizend daarvan wor den per maand geexporteerd. Gedu- rende 1947 werd tot November in totaal voor ruim twee millioen gul den uitgevoerd n.l. naar Frankrijk voor f 189.000.naar Belgie en Luxemburg voor f 1.145.000.naar Noorwegen voor f 144.000; naar IJsland voor f 104.000.—; naar Zwe- den voor 146.000 en naar Zwit- serland voor 337.000Omdat Engeland onlangs het subsidie_ op leer heeft opgeheven zijn de moge- lijkheden van export van Nederland uit weer toegenomen. Deze export betreft niet alleen schoenen maar ook halffabrikaten. Naar het A.N.P. verneemt is op het ministerie van sociale zaken een aanvulling van de Ongevallenwet in voorbereiding, die o.a. ten doel heeft de tuberculose voor bepaalde beroe- pen o.a. verpleegsters ate be- aaa.-te! De algemene raad van het Britse verbond van vakverenigingen (T. U.C.) heeft Woensdag besloten een conferentie bijeen te roepen van vakverenigingen uit de Marshall- landen, die in Londen van 8 tot 10 Maart gehouden zal worden. Over- eengekomen werd voor de confe rentie de volgende vakbonden uit te nodigen: de Congress of Indus trial Organisations (C.I.O.), de Ame rican Federation of Labour (AF.L.), de Franse Force Ouvriere. de con- fessionele vakbonden in Frankrijk, Belgie. Zwitserland. Luxemburg en Nederland en enkele vakbondssecre- tariaten in de vier zones van Duits- land. Op de conferentie, die een ..voorbereidend en consultatiefka- rakter zal dragen, zullen ultslui- tend de voorstellen voor het her- stel van Europa besproken worden. 1 Maart a.s. zal een nieuwe C. A. voor h'et bloembollenbedrijf in werking treden. Het loon voor vaste arbeiders is van f39 op f41 per week gebracht, dat voor losse arbeiders op f 45 per week voor de zes zomermaanden en f41 per week voor de Zes wintermaanden. Arbeiders in het bezit van een erkend tuinbouwdiploma ontvangen f 1 extra per week. WENEN, 18 Febr. (AP). On- danks de tegenstand van socialisten en communisten treft de regering voorbereidingen om een algemene prijsverhoging voor landbouwpro- ducten tot te staan teneinde de landbouwers tevreden te stellen. Deze beweren, dat de algemene prijsverhoging een dodelijke slag aan de zwarte handel zal toebrengen HIJ PARTE DE VERKEERDE Thomas Delaney wil de in een New Yorks cafe gaan vechten. Hij werd door politig- agenten vastgehouden en toen hij schreeuwde hem los te laten, ver telde men hem, dat zijn tegenstander niet minder dan de wereld- kampioen boksen, Jac Louis was. Hierna vroeg Delaney de poli tic hem te beschermen. INTERVIEW Een muis werd in een houten muizenval gevangen. Bij het in terview, dat Spulbaas met hem hierna had, verklaarde de muis: „Ik kon het hout niet van de kaas onderscheiden." Spulbaas kan dit be- grijpen. STARKER Norman Bower uit Manchester is met f250.— beboet omdat hij aan zichzelf geen loon uitbetaalde. Hij had in z'n vrije tijd een garage gebouwd, die hem 80 gulden aan materiaal kostte. Doordat hij z'n loon niet berekende viel het werk beneden de grens van flOO.en was geen vergunning beno- digd. Nu moet hij be- talen omdat hij zich zelf niet betaalde. MODERN In Londen werd in- gebroken. Het goud en zilver raakte men niet aan, het rantsoen cho- colade at men op. Is de checolade-standaard op komst? BOFFEN Een 12 jarige school- jongen Reginald Muntz in Rottingdean heeft een eiland geerfd. Hij kan nu echt Robinson- netje Crusogetje gaan spelen. SPULBAAS Blijkens een overzicht van het bureau voor statistiek te Amster dam over het tweede kwartaal '47 neemt het bezoek aan openbare vermakelijkheden in de hoofdstad ,sterk af. De volgende cijfers geven een beeld van de daling van het bezoek. De tussen haakjes geplaat- ste cijfers hebben betrekking op het tweede kwartaal 1946. Opera en operette 52530 (103.978); Ballet: 3363 (5923); Concerten: 115.855 (137.648); Filmvoorstellingen 3.887.817 (4.546.329); Varigte en ca baret 787.699 (2.151.486); Sport: 572.922 (723.908;. Het bezoek aan toneelvoorstellingen daarentegen steeg van 92.688 tot 139.101. Een kip van de landbouwer Heu- ver te Daarle slaagde er in een ei te produceren, dat maar liefst 113 gram woog. Als er eens altijd zulke eieren op de bon te krijgen waren. Binnen het verband van de Ne derlandse Katholieke Middenstands- bond is opgericht de Nederlandse Katholieke Bond van IJzerhandela- ren. Deze Bond is toegankelijk voor ddtaillisten en semi-grossiers in ijzerwaren. Spoedig zal met de uitbouw van de organisatie een aanvang gemaakt worden. Tot voorlopig Voorzitter werd ge- kozen de heer J. Padberg te Leiden. Uit het verslag van de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. te Amsterdam over de jaren 1946'47 stippen wij aan. dat de omzetten in het buitenland aanzienlijk zi.in toegenomen. Voor het eerst na de bevrijding zijn belangrijke inkom- sten genoten uit de buitenlandse deelnemingen. Voor het komende boekjaar wordt gevreesd. dat de resultat.en van de bedriiven in Ne derland nauwelijks voldoende zul len zijn om de noodzakelijke af- schrijvingen te dekken. Een be- vredigend resultaat hoopt de di- rectie tenslotte te bereiken door export en door de inkomsten van de buitenlandse deelnemingen. Ook dit jaar bereikte de ondernemin- gen, waarbij de vennootschap in binnen- en buitenland betrokken is. bevredigende resultaten. Voorge- steld wordt een dividend uit te keren van 7 pet. (vorig jaar 6 pet.) De winst- en verliesrekening geeft na afschrijvingen ad f 1.261.735. een saldo winst te zien van f 2.985.746. terwijl f 1.250.000 wordt toegevoegd aan de reserve diverse belangen. Te 's-Gravenhage kwamen Woens- dagavond een grote autobus en een blauwe tram met elkaar in botsing. De bestuurder van de autobus ver keerde onder invloed van 'sterke drank. De brandweer moest er aan te pas komen om met behulp van de grote kraanwagen de bus van de trambaan te verwijderen. De voorzitter van de Rotter damse E.V.C., de heer A. v. d. Berg, heeft gisteren in de verga dering van de gemeenteraad van de Maasstad, medegedeeld, dat hij, op verzoek van de C.P.N.-leiding zijn zetel ter beschikking stelt. In de motivering van zijn besiuit wees de heer v. d. Berg er op, dat hij destijds de tweede plaats op de C.P.N.-lijst had ingenomen op ver zoek, waarbij geen enkele voor- waarde tot toetreding tot de C.P.N, werd gesteld. Met volkomen behoud van eigen politiek inzicht en uitslui- tend op basis van het gemeentepro- gram der C.P.N.. dat volgens spr. voor elke socialist aanvaardbaar was. zou ik als onafhankelijk socia list °P deze p!aats komen. Spr. zei- de deze uitnodiging toen te hebben aanvaard omdat door de oprichting van de P.v.d.A. de radicaal-socialis- tische aanhang van de vroegere S.D.A.P. overging naar de C.P.N, en daarbij tot een politieke passivi- teit verviel. waarin spr. een gevaar zag. Want de reactionnaire krach- ten in ons land zouden hierin een aanmoediging vinden om alles, wat er tijdens de nazi-dictatuur aan de- mocratische vernieuwings.wil ge- groeid was, terug te dringen en te vernietigen. De heer v. d. Berg betoogde ver volgens, (^it hij toen de C.P.N, had aanvaard. voor wat zij toen hij herhaling verzekerde te zijn, n.l. een zelfstandige, van buitenland se mogendheden onafhankelijke democratische arbeiderspartij. die in een eerlijke oprechte samen- werking met alle andere democra tische socialistischc krachten uit ons land de strijd wilde voeren voor het socialisme. Spr. kan nu echter niet meer ifi de destijds ge geven verzekeringen geloven. Mijn streven, aldus de heer v. d. Berg, is de verwezenlijking van de leuze: de verenigde socialistische staten van Europa in een verenigde wereld, die de enige mogelijkheden biedt tot de uitweg uit de chaos en een derde wereldoorlog kan voor- komen. Met deze door mij naar bui- ten uit verkondigde opvattting, kon de leiding der C.P.N, geen genoegen nemen. De C.P.N., zo vervolgde spr. verkondigt in de allereerste plaats en in het rgam der Russische bui tenlandse politiek passende, door de Russische regeerders voorgeschre- ven gedragslijn. Bovendien staan er nog andere opvattingen aan hun kant, die onderling echter ten nauw'ste samenhangen en onafschei- delijk verbonden zijn aan het Rus sische systeem en die voor mij vol- strekt onaanvaardbaar zijn. Vooral verwierp spr. „hun politieke mo- raal". Daarom kon spr. niet langer meer met de C.P.N, samengaan en besloot daarom op verzoek van de C.P.N.-leiding zijn zetel ter beschik king te stellen. Een schilder uit Born, die het Rijk benadeeld had voor f4500 doordat hij te hoge rekeningen bij de Wederopbouw had ingeleverd, is door de politierechter te Almelo veroordeald tot" zes maanden ge vangenisstraf waarvan e6n maand voorwaardelijk met drie jaar proef- tijd. onder toezichtstelling van de R.K. reclassering en terugbetaling van de f4500 binnen drie maanden aan de Wederopbouw. Hij kreeg aftrek van vijf maanden voorarrest, zodat hij onmiddellijk op vrije voe- ten kwam. ypASHINGTON, 18 Febr. (A.P.) Op het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken werd gezegd, dat de vermindering van de Nederlandse aankopen in het dollargebied onge- twijfeld het land zullen helpen de dollarcrisis te doorstaan. De functionarissen wezen er op, dat hieruit waarschijnlijk verdere beproevingen voor het Nederlandse volk zouden voortvloeien. Zij ver- klaarden nog. dat er in Washington veel besprekingen gevoerd zijn om middelen te vinden dollars ter be schikking van Nederland te stellen, maar dat het verstrekken van een lening in afwachting van het plan- Marshall hierbij niet in bverweging was genomen. In de vergadering van de raad van commissarissen van heden is besloten aan de a.s. algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen over 1947 een dividend uit te Jceren van 6"! pet. op d» gewone aandelen. Toen een schillenboer Woensdag- avond de schillen van de Palm- kazerne te Bussum kwam ophalen, ontdekte een soldaat, die schillen op het aanhangwagentje wilde gooien, een alpino- en een bril onder het afval. De eigenaar hiervan, een politieke delinquent, kroop onder de schillen vandaan en werd onmiddel lijk door de militaire wacht in arrest gesteld. Buiten het kamp gekomen kroop nog een tweede politieke delinquent uit de schillen te voor- schijn en nam de vlucht. Bewakers van het kamp te Laren vonden de vluchteling enkele uren later in een kuil in het nabijgelegen bos. leest Uw NoordhoUands Dagblad natuurlijk telkens met aandacht. U hebt dan ook reeds meerdere malen gezien, hoe wij nauwkeurig rekenschap hebben gegeven van de resulta- die wij bereikt hebben met onze actie ten bate van noodlijdend Hongarije. Onze oproepen zijn geenszins tevergeefs geweest en velen uit de lezerskring hebben grootmoedig getoond, Christelij- ke hulpvaardigheid te bezitten. Als wij eens de brieven konden bekend. maken, waaruit de dankbaarheid van de Hongaarse gezinnen spreekt die wij door Uw toedoen konden helpen, dan zou onze hulpactie nog kracht- dadiger werk kunnen verrich- ten. In de Vasten wordt het ge ven van aalmoezen bizonder aanbevolen. „Verzamelt U geen schatten die door mot en roest verteerd worden of gestolen, maar verzamelt U schatten in de Hemel". Maakt Uw goede geven in geld of natura voor Hongarije over aan onze bu reaux. MARCUS 39. ,.Neen", antwoordde zij. ..Solange moet dat doen. Wat zal dat arme kind blij zijn, dat ze haar leven in handen' kan stellen van zulk een razende krankzinnige!" Vallon haalde uit zijn vestzak een sleutel te voorschijn en ging naar zijn lessenaar, om die voor de boeien te halen. Simone volgde hem. En doordat hij toevallig enige papieren verschoof, werd een glan- zend voorwerp zichtbaar. Simone's ogen zagen het terstond. „Wat is dat daar?" vroeg ze. „0niets". antwoordde hij lachend. „Niets als een antikiteitje" ..Mag ik eens zien?" Hij reikte het haar over en zocht verder naar de sleutel. Ze liep met het stukje metaal naar de lamp en bekeek het. Het was een halve gouden penning, net als Tr6gat haar geschonken had, maar er zat geen stukje van de ket_ ting meer aan. Ze zei geen woord maar legde het ding op de lessenaar terug. Vallon kwam met de sleutels naar haar toe. „Ik zal niets zieh of horen", zei hij. „Maar voor de anderen- in huis kan ik niet instaan. Wel te rusten, liefste!" Ze gaf hem enkel een hand. „Wel te rusten". zei ze, haastig de kamer veriatend. Toen ze de deur van haar eigen vertrek opende en \Solange nog sia- pende zag, maakte een redeloze woede zich van haar meester. Ze liep naar het bed toe. Plotseling scheen haar iets in te vallen. Ze schrok van zichzelf. Ze boog zich over het slapende meisje' heen en er kwam een wrede trek in haar ogen. ..Ik heb mijn prijs betaald", mom- pelde ze. „Nu is het Jouw beurt, So- iange Margau!" Ze greep de slapende bij* de schouder en schudde haar ruw wakker. HOOFDSTUK XV. De wreedheid ener vrouw Solange schrok wakker. ..Ik moet je spreken," zei Simone heftig. Solange keek haar met knippe- rende ogen aan en draaide zich om in bed. ..Toe, wordt dadelijk wakker! Wil je Eric Tregat redden?"; Solange rees overeind en keek verschrikt het vertrek rond. ..Eric?" mompelde ze wezenloos. „Hoe kan ik hem dan redden?" Opeens kwam er een trek van angstig afgrijzen over haar gelaat. „Ze zullen hem toch niet op- hangen, wel? Neen, dat doen ze im- mers niet? Hij is onschuldig!" „Als jij niet wakker wordt, han- gen ze hem zeker!" „Maar hoe kan ikJa, zeg maar, wat ik doen moetik wil alles doen.... ik zou, als het nodig was, mijn leven voor hem, over hebben!" Simone ging op de rand van het bed zitten en lachte. „Wil je werkelijk alles voor hem opofferen? Alles?" „Alles, wat in mijn macht ligt! Ik wilde, dat ik hem redden kon ten kos.te van mijn leven!" „De wet vraagt jouw leven niet, maar wel het zijne", zei Simpne on- barmhartig. Solange verborg het gelaat in de handen en schokte van het snikken. Maar Simone was onmeedogend. Zij had tenminste iets gedaan en zon der tranen. „Nu geen tijd om te huilen, So lange", zei ze bars. ..Met zonsopgang wordt Eric naar de gevangenis in Catignan overgebracht. Dan kan niemand hem meer redden. Hij moet vannacht nog bevrijd worden. Hij is hierin dit huis!" „In dit huis? Op» Huize Tregat? Wat een onbeschaamdheid!" „Ja, zo zijn de mensen nu een maal. Hij is in een kelder. Jean Vallon heeft de sleutels." Solange sprong uit bed en begon zich haastig te kleden. „Dan ga ik naar hem toe en ik zal hem op m'n knieen smeken, hem vrij te laten." ..En dat doet hij natuurlijk dade lijk", zei Simone spottend. „Hij kan niets weigeren aan zo'n mooi meisje als jij bent! Hij zal nog wel in de rookkamer zijn." Solange keek in de spiegel en glimlachte even. „Ik zie er zo moe uit", zei ze, „er Is niet veel kans, dat hij me knap vindt." „Maar.... ben je niet bang, dat hij je iets zal terugvragen, wat je hem niet geven kunt?" „Dat zal hij niet doendat kan ik me niet van hem voorstel len." „Jean Vallon is een schurk", zei Simone met van woede fonkelende ogen, „en je moogt je dus wel er op voorbereid houden, als hij je iets vraagt, waar je niet op verdacht bent! Denk je eens in, dat Vallon je zou vragen, zijn vrouw te wor den en dat het lot van Tr6gat er van afhing, of je tot dat offer be- reid was.... zou je dan heel je levensgeluk willen geven, om Tre- gat's leven te redden.zou je dan terstond een beslissing kunnen ne men?" Solange keerde zich doodsbleek om. ,.Neen.... neen.... allesmaar dat niet! Je zegt het maar, om me te plagen, nietwaar? Het zou onmo- gelijk zijn, Eric zou liever sterveq, dan me met een ander getrouwd te zien." Ze liet zich op een stoel neerval- len en verborg snikkend het gelaat in haar handen. Simone kwam nu naast haar staan en keek haar half medelijdend, half minachtend aan. Toen raakte ze even haar schouder aan. ..Solange", zei ze bedaard. ..Het is niet nodig. dat jij zoiets dqet. Ik heb jouw taak al volbracht. Kijk maar eens hier!" (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3