Niet-communistische ministers nemen ontsiag als protest tegen rechteloosheid OM V! IF-PAR TIJENCOALITIE VALSE VAN MEEGERENS IN DE HANDEL Voor Alkmaar en omgeving 4 Gisteren beleefde Europa de koudste dag van deze winter Austin wijst Gromyko terecht Bolsjewisering van Tsjecho-Slowakije? TE REDDEN Weer een samen- zwering ontdekt! De vorst houdt aan MADOERA Vraagt Nederland lening aan Amerika? Partij- belang Wordt Bevin Conservatief Welk weer morgenr J Na valse Ver meer s: Handige knoeiers profiteren van hausse ZATERDAG 21 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11461 BUREAUX; SOCIALtSTENDOEN LAATSTE POGING Ook in Breezand valt het bloemenwonder van de bolgewassen te aanschouwen op een bezienswaardige tentoonstelling van- wege „Bloembollencultuur". De echtgenote van een der expose- rende kwekers legt de laatste hand aan de schikking der tulpen. BARON WAS CESTAPO- SPION Thans in Groningen gevangen Gesneuvekl in Indonesie Ernstig bedrijfsongeval in de Wieringermeer 1*1111 lite mm oporte politieke eenheid Deze wtek geYmporteeird vlees ALBANESE BISSCHOPPEN GE-EXECUTEERD? HONDERDEN DODEN -/ IN TURKIJE Als gevolg van overstromingen Verleden week dachten we dat de lente reeds haar intocht had gedaan en gaven we foto'svan lenteboden, nu rillen we weer van de koude in de ijzige greep van een nietverwachte koude- golf. De rijwielbewaker weet niet waar hij het zoeken moet. Vervalser vervalst Verbinding verbroken met Schiermonnikoog 15 jaar voor ,,Aufseherin" De schaakmeester J. Vidmar uit Joegoslavie zal bij de a.s. wereldkampioenschappen schaak als wedstrijdleider fungeren. Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteuri Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. ram.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank I Het in 1946 gekozen parlement heeft de zware industrie, het bank- en het assurantiebedrijf genationa- liseerd. Het heeft een tweejarenplan voor de wederopbouw goedgekeurd, een agrarische hervorming inge- steld en voorbereidingen getroffen voor ziekteverzekering voor de ge- hele natie. Het dagelijks bestuur van de communistische partij heeft een communique uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op steun aan de regering van Klement Gott wald. Daartoe wordt de gehele arbeidersklasse opgeroepen. „De regering", zo.zegt het communi que, „is besloten om, met alle consequenties, de volksdemocra- tie te verdedigen en zij zal daaf- toe alle maatregelen nemen, nodig voor het handhaven van rust en orde in de staat". TSJECHO-SLOWAKIIE is ook onderiievig aan bolsjewisering. Uit protest tegen het feit, dat sommige functionarissen, vooral bij de politie, de wet en de regeringsbesluiten niet in acht ne men, hebben de ministers, die lid zijn -an de Nationale Socia- listen (de partij van president Benes), van de Katholieke Volks- partij en van de Slowaakse Democraten hun ontsiag aangebo- den als lid van het, onder de leiding van de communistische premier Gottwald staande, kabinet. Als gevolg hiervan verwacht men te Praag een spoedige ontbinding van* de Wetgevende Ver- gadering en de verkiezing van een nieuw parlement. Onder degenen, die hun ontsiag hebben aangeboden, behoren de vice-premier Peter Zenkl, de minis ter van onderwijs Jaroslaw Stransky de minister van justitie Prokop Drtina, de katholieke ministers Hala (P.T.T.), Prochazka (volksgezond- heid) en Shramek. Door" dit aftre- den is aan het vijf-partijen-minis- terie een einde gekomen. In een verklaring van de Kath. Volkspartij wordt het leedwezen uit- gesproken, dat zij tot de slotsom is moeten komen, dat het niet moge- lijk is met een regering samen te werken, welke haar eigen besluiten niet respecteert. „De partij is echter van mening, dat samenwerking tus- sen alle partijen van de regerings- coalitie noodzakelijk is". Een voor gisteren aangekondigde kabinetsvergadering kon geen door- gang vinden, omdat de socialistische en Slowaakse katholieke ministers niet waren aangekomen. Deze kabi- netszitting had ten doel te trachten tot een vergelijk te komen na de waarschuwing van president Benesj, dat een aftreden van de regering de ontbinding van het parlement en een vervroegde verkiezing ten ge- volge zou hebben. Nosek, de com munistische minister van binnen- landse zaken, had gisteren tegenover zijn collega's vragen moeten beant woorden over de ..bolsjewisering van openbare ambten". De socialisten hebben te elfder ure nog getracht de coalitie te red den. De communisten en de sociaal- democraten hebben tezamen 150 zetels in het parlement en de twee leden van de Slowaakse arbeiders- partij stemmen gewoonlijk zoals zij. De andere partijen hebben tezamen 148 zetels. De grondwet, die gereed zou moe ten zijn. voordat het tweejarig man- daat van de nationale vergadering verstreken is (tegen Mei a.s.), is nog niet voltooid en de communis ten wordt verweten, dat zij die vol- tooii'ng zouden belemmeren teneinde verkiezingen te voorkomen v6or het aflopen van de mandaatsperiode. Ontbinding van de vergadering zou tot gevolg hebben, dat de binnen zes weken te kiezen nieuwe verga dering eveneens twee jaar zou mo- gen aanblijven. Verder wordt gezegd, dat het ont siag van de niet-communistische ministers tot doel had de rege ring van de volksdemocratie te vernietigen ten gunste van een reac* tionair regiem. Het niet verschijneiP van de vertegenwoordigers der na tionale socialisten, der Volkspartij en van de Slowaakse Democraten had het onmogelijk gemaakt een rapport over de spionnage-affaire te behandelen, waardoor de regering niet in staat was geweest haar nor- male functies uit te oefeneri. Dit toonde duidelijk aan, aldus het com munique, dat verschillende leden van de betrokken partijen deelne- men aan een complot tegen de staat. Het complot neemt de afmetingen aan van een uitgebreide binnen- landse en buitenlandse samenzwe ring zonder precedent tegen de Tsjecho-Slowaakse republiek. Het rapport van de communistische mi nister Nosek had tot doel de veilig- heid van de Natie te beschermen tegen een stroom van spionnen uit het Westen, diewerken voor de kortelings herstelde geheime dienst van de Duitse Generale Staf. Het communique waarschuwt de grote massa voor de uiterst emstige po- litieke toestand. Agence France Presse meldt nog, dat volgens niet bevestigde berich- ten Gottwald Zaterdagochtend een nieuwe regering aan de President zou voorstellen. Deze regering zou behalve communisten, sociaal- democraten, vertegenwoordigers van de vakbeweging, van de Boeren- bond, van de verzetsbeweging en intellectuele progressieve kringen bevatten. In politieke kringen te Praag meent men daarentegen ook, dat de President Benes, de tegenwoordige regering zal verzoeken aan te blij- ven tot de volgende verkiezingen. Enkele weken geleden strandde bij Terschelling een klein zeiljacht, ongeveer ter grootte van een lark, ,,Trygg" genaamd, dat eerst, volgens de bemanning, in Polen thuishoorde. Later dacht men, dat het een Deens vaartuig was. Het schip werd bin- nengesleept en men nam de beman ning ter ontraadseling van de opge- geven puzzles in arrest. Tot de be manning behoorde ook een zekere Baron van H. d'A, (waarschijnlijk van Heeckeren d'Arcy)die beweert de'Chileense nationaliteit te bezit- ten. Het is vrijwel zeker. dat hij tijdens de oorlog voornamelijk te Lissabon, als Gestapo-spion optrad. De Franse autoriteiten schijnen hem graag in' handen te willen hebben. Officiele demarches in die richting zijn nog niet gedaan. In officiele kringen wenst men voorlopig geen nadere inlichtingen te verstrekken. Men schijnt de mogelijkheden tot uitlevering aan Frankrijk te bestu- deren. Op het ogenblik zitten de op- varenden te Groningen gevangen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Opper-wachtmeester H. H. Grijn uit Amsterdam. Gesneuveld 13 Fe- bruari 1948. Koninklijk Nederlands Indische Leger: heeft in de periode van de afgelo pen week geen verliezen geiappor- teerd. Koninklijke Marine: heeft in de periode van de afgelo pen week geen verliezen gerappor teerd. Donderdagmiddag geraakte de 23- jarige arbeider J. Maas uit Hippoly- tushoef tijdens het schoonmaken van een dorsmachine in de Wierin germeer met zijn rechterbeen tus- sen een ronsel van de machine. In het ziekenhuis te Den Helder moest het zwaar verminkte been onder de knie worden geamputeerd. In de vergadering van de Vei- ligheidsraad heeft gisteren de af- gevaardigde van de Ver. Staten, Warren Austin zich gekeerd tegen de beweringen van Gromyko over de „RenvHle"-oVereenkomst. Hij betoogde, dat niemand in Indo nesie of Nederland zich vrees be- hoeft te laten inboezemen door de vaise en afgezaagde beschuldi- gingen van kwade trouw, die door Gromyko in het geding waren gebracht. Warren Austin onder- steunde warm de overeenkomslt van de „Renville". Hij schilderde haar af als ,.de basis voor vrii- heid, onafhankelijkheid en van de samenwerking tussen het Neder- landse en het Indonesische volk". Tarasenko, de afgevaardigde van de Oekraine daarentegen, deed een heftige aanval op de overeenkomst. Hij verklaarde, dat de Nederlan- ders er in hadden toegestemd de Ver. Staten te doen deelnqmen aan de exploitatie van Indonesie en ge- bruik te hebben gemaakt van Ame- rikaanse hulp. waardoor de Indo- nesiers onderdrukt worden. In het algemeen herhaalde hij de verklaringen van Gromyko en zei. dat de overeenkomst „de Indonesi- ers" aan de genade van de aanval- ler overlevert". Hij verzocht de raad de houding van de commissie te veroordelen en een nieuwe stap te doen: een besluit te nemen, ge- richt tegen de Nederlanders. en herstelbetalingen voor de republiek te voteren. Sir Alexander Cadogan (Enge- land) steunde het voorstel, dat de commissie voor goede diensten sug- gesties aan de hand zal doen, hij wenste haar echter geen arbitrale functie toe te bedelen. Alexander Parodi (Frankrijk) be toogde, dat aangezien de tot nu toe gevolgde voorzichtige methode goede resultaten had opgeleverd, het onverstandig zou zijn deze te wijzigen. Hij waarschuwde tegen het veranderen van het karakter van de commissie voor goede dienij sten: „Wij zouden de commissie ge- heel vrij laten". ,.De Veiligheids- raad moet niet intervenieren of 'n koers dicteren", aldus Parodi. Hij waarschuwde ook tegen de poging om vast te stellen wie de meeste concessies heeft gedaan en wees er op, dat de Nederlanders de eerste concessie hebben gedaan door het ..staakt-vuren" te aanvaarden, toen hun troepen oprukten. De vergadering werd verdaagd tot Zaterdag. DE BILT, 21 Februari. Gedu- rende de laatste dagen breidde de vorst zich steeds verder in Weste- lijke en Zuidelijke richting over West-Europa uit. Vanmorgen vroeg was de temperatuur ook in Ierland reeds tot onder het vriespunt ge- daald. In Zuid-Engeland kwam op vele plaatsen iets meer dan 5 gra- den vorst voor. In Frankrijk daalde vannacht op verschillende plaatsen de temperatuur weer 10 graden on der nul. In ons land waren de afgelopen nacht de minimum-temperaturen als volgt: Groningen 11. Den Helder 7, Vlissingen 8, Maastricht 10. De Bilt 10, Twente 10 en Ypenburg 9. Zuid-Engeland, West-Europa en Scandinavie beleefden Vrijdag de koudste dag vgn deze winter. In Londen d_nlde het kwik tot 4 graden onder nul en in vele delen van Groot-Brittannie ligt de sneeuw 15 tot 20 cM dik. Langs het Kanaal woeden sneeuw- stormen. waardooi* bijv. het Engelse dorpje Lidsing bij Chatham door de sneeuw gei'soleerd is. In Tsjecho-Slowakije vriest het erg, maar verwacht wordt, dat de dikke laag sneeuw de winteroogsten tegen grote schade zal beschermen. In Zuid-Italie waagden troepen hongerige wolven uit de bergen zich tot aan de eerste huisjes van de dorpen in de vlakte. in de berg- streken werden vele scholen geslo- ten. Volgens weervoorspellingen zal de koude in Italie met nog lagere tem- peraturen aanhouden. In de grote steden van Duitsland hebben de autoriteiten verwarmde BATAVIA, 21 Febr. De Lt.- Gouverneur-Generaal, dr. H. van Mook, heeft heden een decreet uit- gevaardigd, volgens hetwelk het eiland Madoera ten Noord-Oosten van Java als „aparte politieke een heid" in de archipel wordt erkend. Madoera zal als georganiseerde staat in de toekomstige souvereine verenigde staten van Indonesie wor den opgenomen. lokalen open gesteld. Hiervan wordt door gezinnen, die geen brandstof in huis hebben, een druk gebruik gemaakt. In Parijs lag voor het eerst in deze winter sneeuw. In de nacht is vrijwel overal in Frankrijk sneeuw gevallen. Londen had sneeuwstormen en daarna helder weer met snerpende wind. De laagste temperatuur was hier minus 6 graden Celcius. Oslo meldde vorst en zwarq sneeuwstormen. In de straten van' Noorse stadjes en dorpen zag men hier en daar elanden. In het noordelijk deel van Noor- wegen maakten hongerige wolven zo veel slachtoffers onder het vee, dat men militaire vliegtuigen heeft uitgestuurd om de wolven neer te leggen. WASHINGTON, 20 Febr. (A.P.) Gezaghebbende personen van de Nederlandse ambassade in Washing ton hebben vandaag geschat, dat Nederland gedurende de maand April 35 millioen dollar van Ame rika nodig zal hebben, indien hulp van het Marshall-plan voor het einde van Maart nog niet verkre- gen kan worden. De Nederlandse ambassade zou aan het ministerie yan buitenland se zaken hebben bericht, dat Neder land voor de drie maanden, begiq- nende 1 April 100 millioen dollar te kort zal komen. Financiele deskundigen van de ambassade zijn besprekingen be- gonnen met de Export-Import Bank, ten einde een overzicht te krijgen van de Nederlandse finan ciele positie. Er is een formele aanvrage voor •een lening ingediend, maar autori teiten van de bank hebben ver- klaard, dat zij de indruk hebben dat er binnenkort een verwacht kan Worden. indien het congres de behandeling van het Marshall-plan uitstelt. Deze week zal bijna overal in het land in de slagerswinkels ge'impor- teerd lamsvlees worden verkocht. Er is nl. zeer weinig slachtvee op de binnenlandse markt en daarom was men genoodzaakt het in de koelhuizen opgeslagen gei'mporteer- de vlees te distribueren. Volgens geruchten, die in Vaticaanstad de ronde doen, zijn in Albania twee bisschop- pen. Mgr. Francesco Gjini, de bisschop van Allessio, en Mgr. Giorgio Volaj, de bisschop van Sappa, door de kogel terecht- gesteld. De aartsbisschop van Du- razzo. Mgr. Nicola Vincenzo Prennushi, zou tot 20 jaar ge vangenisstraf zijn veroordeeld. De beschuldigingen, welke tegen de prelaten zouden zijn uitgebracht, zijn niet bekend, doch men gelooft, dat zij van politieke aard zouden zijn. ISTANBOEL, 20 Febr. (A.P.) Volgens perstelegrammen, die vandaag in Istanboel binnen- kwamen, drijven vele lijken in de overstroomde gebieden Zuid- en Centraal-Turkije. Deze gebieden behoren tot de rijkste landbouwstreken van het land. De overlevenden uit deze gebieden hebben verklaard, dat hele dorpen in de vloed ver- dwenen zijn. De oogsten zijn vernield en het vee is verdron- ken. Volgens het blad San Posta bereikte het aantal doden in drie dorpen in het gebied van Tarsus de 4 tot 500, terwijl in de laatste dagen niets meer vernomen is van veertig andere dorpen, in het zelfde gebied. Overlevenden hebben medege- deeld, dat in bet dorpje Gro- zerli alleen al 400 mensen om- gekomen zijn. Bevin zou, volgens de Lon- dense correspondent van het Warschause blad „Zycie War- szawy" in het geheim bespre kingen hebben gevoerd om de Labourpartij te verlaten en zich aan te sluiten bij de Conserva- tieve partij. Bevin zou gedreigd hebben de partij en de rege ring te verlaten, indien hij niet volledige vrijheid van hande- len krijgt op het gebied van de buitenlandse politiek. Weersverwachting, medegedeeid door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: TOENEMENDE KANS OP SNEEUW. Verder toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw, voor namelijk in het Zuiden van het land. Aanvankelijk krach- tige wind uit Oos'elijke rich- tingen, later in het Zuiden van het land afnemend. Matige vorst. Han van Meegeren maakt school. Tientallen schilder- stukken zijn reeds door falsa- rissen gesigneerd met „Han van Meegeren", een naam, die eerst voor het publiek aan- trekkelijkwerd na de sensa- tionele onthullingen der Ver- meers-vervalsingen. De valse Van Meegerens kan het ko- mischer? worden in om- loop gebracht door tussen- personen en scharrelaars, die met waarschijnlijk klinkende verhalen de kopers om de tuin leiden. En het publiek koopt! Het koopt een naam. Het laat zich misbruiken om mee te kunnen spelen in het Van Meegeren-drama, dat niet werd afgesloten voor het Amsterdamse Gerechtshof, maar dat nog dagelijks wordt opgevoerd door welbespraakte sjacheraars, die maar al te goed weten, dat een groot deel van de liefhebbers meer prijs stelt op een naam dan op een goed stuk werk. Een onzer redacteuren, die lucht had gekfegen van de knoeierijen met de „Van Mee- geren-stukken" en op 't spoor van enkele falsificaties kwam, vertelt in nevenstaande repor tage zijn bevindingen. (Van een onzer verslaggevers) IN EEN HAAGS RESTAURANT hctngen verschillende schilder- stukken van grote en kleine meesters, van verdienstelijke amateurs en van schilders, wier talenten altijd hebben geslui- mercL Er hcmgen twee doeken tussen met bijbelse voorstellingen. In een der hoeken staat een naam. Die staat er niet opvallend, maar de eigenaar haalt zijn stamgasten niet zonder trots tot vlak voor het doek. En dan ondergaan zij de mqgische kracht van de signatuur „Han van Meegeren", een naam, die sedert de bevrijding de artistieke wereld op stelten heeft gezet. doek zijn gewikkeld. Deze heer kent zijn klahten, want hij zit al lang in het vak. Hij verkocht in de oorlog, toen edn schilderstuk toch wel een heel stuk beneden de maat moest zijn om niet een kapitaaltje op te brengen, voor niet-te-veel een wer- kelijk aardig doekje. Daarom heeft hij entree. Deze keer heeft hij wer- kelijk iets bijzonders: twee Van Meegerens! Dit zijn toverwoorden, die hun uitwerk t g niet missen. Maar hij merkt na de eerste ver- bazing over de schatten, die zo maar aanwaaien, toch een zekere aarze- ling. En dan komt het aan op „het verhaal". En dat verhaal heeft on geveer deze strekking: „U kent Van Meegeren? Nee, niet zijn werk, maar hemzelf! Behalve zijn talenten, zijn atelier, had hij vrienden en vriendinnen (bij dit laatste woord wordt het knipoogje Er wordt een „boom" opgezet over do man, die de sensatielust heeft bevredigd en die met de kennis van de deskundigen heeft gespot. En de eigenaar en de stamgasten schudden met een zeker medelijden lachend het hoofd om de onnozelheid der experts, die een Vermeer niet van een v. Meegeren wisten te onder- scheiden. Maar de heren lachten te vroeg. Want zij zijn de prooi van een handige knoeier, die zich zonder veel moeite de techniek van Van Meegeren kan imiteren en gebruik maakt van de hausse in de Van Meegerens. Terwijl zij zich verma- ken om de experts, prijzen zij een stuk, waarmede zij zelf bij de neus zijn genomen! Hoe komen deze „Van Meegerens" aan de wand? Het verhaal is vrij simpel. Er komt een heer met schil- derstukken, die zorgvuldig in zeil- niet vergeten)Een van deze vrien dinnen heeft van Van Meegeren destijds eens een paar doekjes ge- kregen. U begrijpt dat, nietwaar? Deze doekjes zijn niet bekend. Dat is logisch, he? De vriendin zit thans een beetje omhoog en heeft mij ge- vraagd of ik de doekjes wil verko- pen. Ik kan ze in veiling brengen, maar ik ken u als liefhebber, die...." De argwaan wordt overwonnenen de herkomst -van deze onbekende meesterstukken is verklaard. De prijs leverde echter nogal moeilijkheden op. De edelmoedige bemiddelaar wilde beide stukken achterlaten voor f 5000.Dit is een koopje, want de bijbelse voorstellin gen van Van Meegeren liggen be- duiciend hoger in de markt. Maar de adspirant-eigenaar had koop- manskwaliteiten. Hij waagde een gokje en noemde een prijs, die slechts een fractie van de gevraagde som was. Het kwam tot een trans- actie op f 1000.voor beide doe- ken, onder conditie dat de verkoper genoegen zou nemen met f 750. handgeld. Tegen het einde van de maand zou het resterende bedrag worden betaald. Eerst na de koop stelde de geluk- kige- eigenaar zich in verbinding met een tweetal experts, dat zon der veel moeite (de verf was nota- bene nog nat) de ve^alsingen con- stateerde. Daarmede was de koper een illusie armer en had hij alleen nog maar de stille hoop op ontmas- kering van de onbekende bedrieger, die tegen het einde van de maand Japuari om de resterende f 250.zou komen. Maar de vervalser is niet komen opdagen en zal zich beslist niet meer laten zien Er zijn nog vele Van Meegerens in omloop. Echte en valse. Ze doen uitstekende prijzen. Bij Fred Muller te Amsterdam werden op 4 Novem ber 1947 tijdens een verkoping vier Van Meegerens geveild. De prijzen Varieerden van f 5600.tot f 500. En bij Braam te Amsterdam werden op 27 Januari 1948 zes stukken pu bliek verkocht. Zij deden tezamen f 17.650.De kopers hebben een bijzondere liefde voor z.g. Bijbelse stukken, geschilderd op linnen. Want met dit genre vergaarde Han van Meegeren immers zijn roem! „Christus en de Evangelist Joannes" noteerde f 5600.„Christus en Ma ria Magdalena in het huis van de Farizeeer" bracht f 5500.op. Een portret van Eduard Verkade echter, een pastel even groot als de twee eerstgenoemde stukken, haalde maar f 350— De bonafide kunsthandelaren heb ben slechts zelden een Van Meege- j ren te koop. Zij kunnen er voldoen- de krijgen, want er is nogal aanbod. Maar deze mensen stellen meer prijs op hun naam, dan een voordeeltje dat door een concessie aan de pu- blieke wansmaak en modegrillen kan worden behaald. Zij wensen niet mee te spelen in de dolle klucht rond Van Meegeren, wiens beste werk vo6r de oorlog gewaardeerd werd met f 300.Globaal noteerde v. Meegerens werk f 50.tot f 150. De bonafide handelaars verkopen nu eenmaal geen stukken van een paar honderd gulden voor vijf mille en meer. De Van Meegeren-mode zal onge- twijfeld niet lang gehandhaafd blij- ven. Het gezonde verstand pleegt eerder terug te keren, naarmate de brandkast moet bloeden voor dolle capriolen en domme dingen. De ver- valsingen. die zo ruimschoots in om loop worden gebracht. zullen de weg naar de redelijkheid helpen verkor- ten! NOG IETS moeten wij opmerken over de rede van oud-minister Welter te Alkmaar. Hij heeft na" tuurlijk ook de staf gebroken over de huidige politieke conktellatie, de regeringsformatie van K.V.P. en P.v.d.A. Vooral, maar niet allien, om de Indie-pqlitiek, ook om de ge volgde sociqal-economische en de financiele politiek. Wij menen even wel te moeten opmerken, dat waar de heer Welter verklaart. dat de regering sinds twee jaar in handen is van fantas- ten, zijn eigen opvatting niet hele- maal van fantasie is vrij te pleiten. De bewering bijv. dat de Partij van de Arbeid in wezen een totali- taire partij is, schijnt ons met de waarheid op gespannen voet te staan. De aanvankelijke opzet van deze Partij mag, via de aanvanke lijke N.V.B.-instincten, niet hele- maal van totalitaire belasting vrij te pleiten zijn geweest, en in bepaalde uitingen en gedragingen van partij- instanties en partijleden mag nog wel eens iets van dictatuur te vin den zijn, de bewering. dat de partij „in wezen totalitair" is, gaat toch wel een beetje ver. Wij verdedigen die partij verder niet. Onze bezwa- ren tegen haar zijn bekend. Maar als de heer Welter op de vergadering van ..Rijkseenheid" be- toogt, dat de K.V.P. met een partij samenwerkt, „die in wezen een Marxistische partij is'', dan zeggen wij dit: in wezen marxistisch en in wezen totalitair. kan dat? En was de heer Welter in 1939 niet lid van het kabinet, dat ook marxisten on der zijn deelnemers telde? Maar, hoe dan ook, wij kunnen de „fout" van de K.V.P. niet inzien, als men let op het uitgangspunt, het welk de Partij van den beginne af duidelijk en onverbloemd heeft aan- gegeven: wij willen een christelijke politiek, van vooruitstrevend-sociaal karakter en omdat wij dat willen, werken wij samen met de P.v.d-A. de enige, met wie de uitvoering van zulk een program mogelijk is ge- bleken. En als fir gezegd wordt, dat het uitsluiten van de prot.-christelijke groepen niet goed is en tot span- ningen leidt. dan is ons antwoord: ook het uitsluiten van de socialisti sche partij zou niet goed zijn en leidt tot spanningen, vooral ook tot sociale Spanningen. Die ook wenste de K.V.P. te vermijden, in het be- lang van het land en.in het be- lang mede van de heren van ..Rijks- eenheid". Dit geldt ook voor een ander opportunistische opmerking van de spreker op de Alkmaarse vergade ring. Hij zegt, dat ..Rijkseenheid geen eigen partij wil vormen, „om- dat de oppositie-partijen daarvan verwarring vrezen in eigen gelede- ren1'. Dank je de koekoek! Maar mag men Beel en Romme c.s. dan wel verwijten, .,de hoogste belangen van het Koninkrijk te verwaarlozen, terwille van Partij-belangen", als men dat zelf ook doet? De K.V.P. handhaaft haar Indie- politiek, die niet voor 100 pet. door die van de P.v.d.A. gedekt wordt! en de overige politiek, omdat zij dit in's lands belang nood zakelijk acht, op de grondslag van een Christelijk vooruitstrevend program, dat alleen met de P.vri.A. uit te voeren is. Een andere hou ding zou „verwarring stichten in bevriende kringen". En die verwar ring wil de Katholieke Volkspartij, allereerst in het belang van het land, voorkomen. Het Partij-belang ziet zij daarbij niet helemaal voorbij. Omdat dit het landsbelang dekt! SCHIERMONNIKOOG, 22 Febr. De rijksveerboot Oost Mahorn Schiermonnikoog heeft wegens het ijs en de lage wateistand de dienst gestaikt. De 32-jarige voormalige „aufsehe- rin'' van het concentratiekamp Vught Susanna S. M. Arts, is door het Amsterdamse Hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Ruim een jaar geleden werd, tij dens de eerste behandeling van de zaak levenslange gevangenisstraf tegen deze veroordeelde geeist, die in 1944 betrokken is geweest bij. het z.g. bunker-drama. Daarbij werd een 80-tal vrouwelijke gevangenen in een slechts enkele kubieke me ters grote eel geperst. De ongeluk- kigen werden vervolgens 24 uur lang aan hun lot overgelaten. Velen overleefden de nacht niet. De veroordeelde kreeg het recht van cassatie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1