I ■I Up KoSTER H I Alkmaar van nu en straks: HETGEZIN NA DE DECURSUS GEZINSHULP FILMS VAN DE WEEK r Kinderen van Akersloot huldigen hun burgemeester I H 1 Grote werken wachten op uitvoerincf m N.H.D.-Journaal OVERHEMDEN Een napretje F :JAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zgterdog 21 Februari 1948 ■j i De oude Oudegracht. Gids voor Katholiek Alkmaar Het nieuwe beeld. Mode SCHOLA PUBLICA Prochtig werk voor sociaal voelende meisjes Onze agenda Schoencreme Wrijfwas Poetsextract Beter dan ooit v__ RATTENBESTRIJDINC TEN EINDE De burgerij blijve waakzaam ONTVANGEN: Kledingmagazijnen Langestr. 20-22 Alkmaar Alkmaarse Kamermuziek- vereniging Niwin-avond IJsbaan UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN Een natuurverschijnsel? K.N.V.B.-wedsfrijden (lfgelast I II NORMAAL gaan de spoorbomen bij de overgang over de Bergerweg een keer of vier per kwartier dicht. Maar aange- zien het woord normaal in de heksenketel vcm deze eeuw niet past, wordt dit cijfer bijna vooridurend overschreden. Het einde- loze wachten heeft al zo dikwijls klachten ter bevoegde plaatse bezorgd, dat er voortdurend plannen opduiken, om dit punt te herzien door grondige wijzigingen. Zo is het ook met het stations- plein, waar de bussen en reizigers door eLkaar krioelen als een sterk vergrote mierenhoop en ook daarover heeft de bezorgdheid van de gemeente zich uitgestrekt De begroting geeft een post van f 185.000.aan voor verbetering van Stationsplein en Stationsweg, vooral met het oog op het intensieve auto- busverkeer van heden ten dage Als men nagaai. dat ongeveer 25 lijnen in Alkmaar .samenkomen, waarbij de meestp bussen uurdien- sten ryden, springt het belang van een goede putillage onmiddellijk in het oog. Afgezien van het feit, dat de plan nen. zolang de raad er niet over vergaderd heeft, niet bekend wor- den gemaakt. mogen we toch wel veronderstellen, dat er naar ge- streefd wordt Alkmaar zo aa'ntrek- kelijk mogelijk te maken. Dit- geldt voor de omgeving. die dagelijks naar de stad wil of moet gaan. maar ook voor de eigen inwoners, waar bij speciaal gedacht wordt aan de zakenwereld. Nu zijn de klachten algemeen, dat de autobussen veel te ver van het centrum verwijderd blijven. De bezoekers moeten veel en ver lo- pen, lang wachten* en zich dikwijls haasten om hun verbinding op tijd te bereiken. De terugslag hiervan ondervindt de stad zelf en deze zal met de jaren groter worden. Zijn er dan, zo vraagt men zich af, geen andere mogelijkheden behalve het Stationsplein? In ons tweede artikel schreven ve over een doorbraak bij de over- dekte, om het verkeer rond de Grote Kerk te verlichtenij. Doch in hoofdzaak doelden we «p deze autobnssituatie. Want het verdient een grondige overweging, om in de toekomst op het Canada- plein voor de diverse buslijnen halteplaatsen te maken, waarbif de bussen via de doorbraak en de Geesterweg weer naar het Sta tionsplein kunnrn rijden. Omge- keerd kunnen ze de treinrelzigers opnemen en naar het Canadaplein teruggaan om te zorgen voor het vervoer van de mensen, die in de stad zijn geweest. Bij bijzondere gelegenheden, zo- als kermissen. Oranjefeesten, e.d. kan deze halteplaats dan tijdelijk vcrvallen. Daarmede zal een tweeledig doel ijn gediend; de veranderingen op bet Stationsplein behoeven immers niet zo kostbaar te worden, terwijl nen aan de zeer billijke wensen van bezoekers en zakenlieden, op deze manier kan voldoen, De mogelijkheden zijn de moeite van het onderzoex ten voile waard. i I i Als tweede projectie zien we de Bergerhout als halteplaats voor bezoekers van de stad. Dit gedeel- te biedt waarschijnlijk nog raeer mogelijkheden, omdat er geen doorbraak nodig is. Het enige, dat een aanzienlijke verbetering zou opleveren, is het rechttrekken van de singel, zodat de Geester- singel ook verlegd kan worden, waardoor de Bergerhout vergroot wordt en aan het geheel van dit plan geen schade behoeft te wor den toegebracht, terwijl toch vol- doende ruimte voor het drukke bus-verkeer wordt opengelaten. Daarnaast zullen uiteindelijk de plannen voor een tunnel onder de spoorbaan over de Bergerweg weer ter hand moeten worden genomen, want hiermede is vooral het toe- ristisch verkeer in het zomersei- zoen zeer gebaat, hoewel ook het normale verkeer langs deze weg niet opzy moet worden gezet. Er is voor dit belang toch overleg mogelijk met Rijk en aangrenzende gemeenten, die practisch evenveel belang bij deze uitgebreide verbe- teringen hebben als de stad Alk maar zelf. De oorspronkelijke plan nen dateren al vanaf 1921, zodat het zilveren jubileum er intussen al van gevierd is. Maar wat de bedoelingen van de initiatiefnemers ook zijn ge weest, in ieder geval toch niet, om plannen te maken, die jaren op of in bureaux moesten blijven liggen De medewerking om te komen tot een gids voor Katholiek Alkmaar is zeer groot. Zeer velcn juichen deze uitgave toe. Voor elke katholiek en niet-katholiek, die iets zoekt op het gebied van adtessenmateriaal in het katholieke verenigingsleven, moet de Gids voor Katholiek Alkmaar antwoord kunnen geven. Daarom is het nodig, dat alles wat van belang is voor de2e gids wordt vermeld. Indien straks uw katholieke orga- nisatie mocht ontbreken, zou het voor u zeer jammer zijn, doch dit is nog voorkomen door nog heden het u toegezonden formuliter inge- vuld in te zenden. Ontving u geen formulier, vraag er dan even een an bij de uitgevers van de Gids: P.O.A. N.V., Payglop 7 of Verdron- kenoord 30. DIENST OF DEMOBILISATIE Belangrijke woorden in het leven an onze militairen. Vooral voor n, die buitenslands vertoeven. milieleden of vrienden van mili- eo, die hierover nadere inlich- =?en wensen of iets weten willen r het zenden van post of pakket- kunnen zich wenden tot het Ka- •'fek Thuisfront. >reekuur: iedere Zaterdagavond n 7 en 8 uur in het R.K. Mili- Tehuis, Laat 221. en het zou voor gemeentebestuur en raad met zoveel nieuw en fris bloed een eer kunnen zijn, om de verwezenlijking van dit grote plan op hun naarn te hebben staan. Ook van de zijde der Nederlandse Spoorwegen zal alle medewerking moeten worden gevfaagd. omdat 't drukke treinverkeer niet op andere mameren doorgang kan vinden, zo dat dezelfde lijnen in gebruik zul len blijven. maar voor het wegver- keer zijn de oplossingen niet moei- lijk; door eenvoudige omlegging ten Nooi den van het emplacement is dit een kwestie van minutenverschil. 'In de toekomst zullen er dus grote veranderingen plaatR vinden, die 't beeld van de stad gaan wijzigen, zonder het centrum te schaden, ter wijl ook het industriegedeelte de aandacht gaat vragen. Als getrouwd man wordt je wel eens betrokken in een mode- praatje. Dat begint bij de vrouwen meestal met „ik heb niets om aan te trekken". Zo'n mededeling moet je echter met een korreltje zout nemen, want een vrouw kan ook al heeft ze een welvoor- ziene garderobe zonder blikken of blozen aankomen met: ik heb niets om aan l# trekken. Toen zij, die mijn zorgen dgplt (om met Multatuli te spreken) on- langs een modepraatje op deze wijze bij me inieidde, vroeg ik haar, Waarom zij dan niet die wollen japon meer droeg, die haar aitijd zo goed stond. Maar man, was het antwoord, hoe kun je dat nou vragen, die is toch uit de mode! De rokken zijn tegenwoordig tien centimeter ian- ger. En daarom kun je hem niet meer dragen? repliceerde ik; hij staat je anders nog even goed als toen de mode nog rokken van tien centimeter korter voorschreef. Je laat je toch niet door de mode voorschrijven, wat je wel en wat je niet moet aantrekken. Ik vind, als iets je goed staat, dan trek je het aan en trek je je niets aan van de mode. Kijk naar ons man- nen, ging ik verder, die lopen nu al een generatie in hetzelfde col- bertcostuum en dezelfde hoeden. Wij laten ons niet door de mode dicteren, wat we wel en niet motjr ten aantrekken. Ja maar, hernam mijn weder- helft, ik loop voor schut, als ik met een japonnetje of een hoedje loop, dat uit de mode is, ook al stond het me aitijd goed. Als de mode iets nieuws voorschrijft, staat het oude niet meer. En bo- vendien, zei ze, jullie manpen zijn precies eender. Hoezo? Nou, waarom trek jij dan nooit meer je trouwpak aan? Dat weet je; die smalle broeks- pijpen zijn immers uit de tijd; daar loop i k voor schut mee. Juist, zei ze, die zijn uit de mode; zie je nu wel, dat jullie mannen net eender zijn en dat ik niets heb om aan te trekken. Ik was verslagen; zweeg verder en nam m'n krant weer op. Sinds drie jaren heeft het Wit- Gele Kruis een bijzondere taak, nl. hulp verlenen aan die gezinnen, waar de huisvrouw en moeder, door ziekte en ongeval, verhinderd is haar huishoudelijke plichten te ver- vullen. Teneinde zich hieraan te kunnen wijden, is zij het vorig jaar Sept. begonnen met meisjes voor die taak op te leiden, onder de naam van „gezinshulpen". Een opleiding hiertoe is noodza- kelijk. Immers, men komt voor pro- blemen te staan, waar vele grote meisjes nog nimmer kennis van genomen hebben. Niet alleen om deze levensproblemen, ook om de noodzaak van enige algemene ontwikkeling, werd besloten deze meisjes een Italf jaar vormings.- onderwijs te geven. Welke meisjes komen als „gezins- hulpen" in aanmerking? Degenen, die minstens 18 jaar oud zijn en verlangen als sociaal werk- ster goed te doen in de gezinnen, waar de moeder haar taak niet kan vervullen. De opleiding loopt over een ter- mijn van een half jaar met twee lesdagen per week van 's morgens 9 tot 4 uur 's middags. In de theorie worden behandeld: godsdienst, voedingsleer, huishoud- kunde, ziekenverpleging in het ge- zin, eerste hulp bij ongelukken, sociale gezondheidszorg en zuigelin- genverzorging. Vervolgens algemeen vormend onderwijs, als rekenen, taal en boekhouden. Het practisch gedeelte omvat: ko- ken. wasbehandeling, huishoudelijk werk, naaifcn en verstellen, patroon- tekenen en knippen. Na deze cursus moeten de meis jes nog 3 maanden in practijk in de gezinnen, die haar worden toe- gewezen en ontvangen daarna nog zes weken algemene vorming in een internaat op godsdienstig en sociaal gebied. De meisjes worden nu in gezin nen geplaatst en geVen daar haar beste krachten gedurende enige weken. Voor deze meisjes is niet bestemd het werk van grote schoonmaak en dergelijke, maar een dagelijkse beurt aan de verschillende vertrek- ken, het opruimen en wegwerken van de naaimand, die tijdens de ziekte van moeder nogal een om- vang kan hebben gekregen. De meisjes hebben de volledige zorg voor de kinderen en in som- mige gevallen voor de zieke huis vrouw. De gezinshulp v.erplicht zich niet als dienstbode te werken van 85 b.v., maar is op haar post, als in gewone omstandigheden de vrouw voor haar taak wordt opgevraagd. In het ene gezin zal dit zijn 's mor gens om 7 uur, in het andere gezin om half 9 of 9 uur. Evenzo is het met het weggaan. De gezinshulpen zijn alleen op de dig behulpzaam en blijven dus des nachts niet "bij de families. Zij ontvangen voor haar diensten een vergoeding van f 80.p. m. Het is echter te hopen, dat niet e£n gezinshulp dit salaris als hoofdmo- tief neemt voor haar werken, doch uitsluitend georienteerd is op het welzijn van het gezin. Het Wit-Gele Kruis verwacht, dat er zich zo spoedig mogelijk edel- moedige. flinke meisjes aanbieden bij mevr. Worm, Langestraat 42, Alkmaar. De nieuwe cursus begint Dinsdag 24 Februari te 9 uur bij de Eerw. Zusters Ursulinen, R.K. Landbouw- huishoudschool te Bergen N.H. De lesdagen zijn Dinsdag en Woensdag. CINEMA: ..Gentleman Jim", 14 jaar. VICTORIA: „De zevende mis- daad", 18 jaar. HARMONIE: „Het Spookhuis" 14 jaar. A.B.T.: „Jungle Koningin" II. 18 jaar. Zondag: GULDEN VLIES: 8 u. Bouw- meesterrevue. APOTHEKEN: Apoth. Schou- ten-Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smidt, Omval 60, telef. 3545. R.K. WANDELCLUB De R.K. Alkmaarse Wandelclub H.V.Z. ontving dezer dagen het ver- blijdend bericht, dat haar reglement en statuten bisschoppelijk zijn goed- gekeurd. De officigle stukken zijn dus binneh. Een woord van dank past hier aan het bestuur, dat daar- door heeft voldaan aan de verplich- ting om zo spoedig mogelijk de bisschoppelijke goedkeuring aan te vragen. Als de tekenen niet bedrie- gen, zal H.V.Z. haar weg wel vin den. Vele nieuwe leden waren Zon dag 11. aan de start en de eerste trip in 1948 werd een volledig suc- ces. Het bestuur heeft voor dit jaar interessante tochten op het pro gram! Dus, katholieke jongelui van Alkmaar en omgeving, sluit je aan bij H.V.Z. Secretariaat: P. Bakkum, Zoutstraat 1, Alkmaar. HINDERWET ALKMAAR. Bij besluit van heden is de beslissing op het ver- zoek van de heer H. Vos. alhicr, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaat^ in het perceel Doelenstraat 17, verdaagd. HET HUWELIJK ALS IDEAAL Ondanks de felle koude zjjn de leerlingen van de Schola Publica gisterenavond in zo goed als vol ledige getale naar het Wapen van Heemskerk gekomen om de les bij te wonen, die Dr. Sis Heyster zou geven. En niet voor niets hebben zij zich met wat extra kleding gewapend tegen deze on- besuisde wintergrap. Het was een les om niet te vergeten. Hier sprak een vrouw, die niet alleen putte uit overvloedig wetenschap- pelijk materiaal, maar ook en vooral uit een grote en diepe er- varing, om vorm te geven aan haar visie op het Gezin na de oor- log. En die visie vond zijn weer- glans in een ieder, die luisterde. Het gezin na de oorlog. In het eerste deel van haar betoog belicht- te Dr. Heijster de factoren die van invloed zijn geweest op het gezin, zoals het als het ware uit de oorlog naar voren is getreden. We kenden ze allemaal wel zo ongeveer. die factoren, maar waren niet in staat de vinger op de wonde plek te leg- gen, en wachtten maar af totdat de ziekte zich openbaarde, soms te laat. En deze blindhfeid hekelde spr. als de eerste factor van de verwording. Het blind zijn voor diepere waarden en het doodlopen in de materie, die dan op vernuftige wijze wordt ge- camoufleerd met intellectuele en schijn-geestelijke argumenten, waar door de meest lage neigingen wor den geplaatst op het voetstuk van het ideaal. En deze vervaging van het ware en de vervlakking van levenshouding leidde tot een min- achting en verachting van de z.g. ouderwetse ouderen en ouders, en dreef de spot met h®n, die nog de zin voor offerbereidheid toonden, de offerbereidheid, die een noodza- kelijke. fundamentele voorwaarde vormt voor het gezinsleven. zowel van ouders als kinderen. En het hu- De in de afgelopen maanden door de dienst van Openbare Werken afd. Reimging gevoerde actie, ter bestrijding van de bruine rat, is geeindigd. De resultaten zijn wer- kelijk verbluffend geweest. Er heeft onder dit ongedierte een ware slachting plaats gevonden. Op en- kele plaatsen midden in de stad vond men na enkele dagen tiental- len dode ratten. Inderdaad heeft het personeel dat met de bestrijding belast was. eer van zijn werk ge- had. Maar hoe staat het nu met de ..ratwering"? Hier nu ligt een taak voor de bevolking. Op de wagens van de Reiniging staat het nog dui- delijk ..Netheid op erf en in huis Is de dood voor rat en muis". Ruim op die rommel in Uw tuin of op Uw erf, het zijn kweekplaatsen voor allerlei ongedierte. Dek Uw riool- putje behoorljjk af en zorg er voor, dat het riool is afgesloten met een rooster, zodat de ratten niet via deze afvoerleiding Uw huis binnen kunnen dringen. Laat gaten in mu- ren dicht metselen, controleer of Uw luchtroosters onder het huis nog in tact zjjn. Vooral bij oude huizen komt het dikwijls voor, dat de roosters doorgeroest zijn. Laat men toch bedenken. dat deze actie voor niets". is geweest, indien niet iedere burger medewerkt aan de „ratwe- ring''! En.denkt U ook eens aan het volgende. Men is zo licht ge- neigd om z.g.n. kliekjes en korstjes brood langs de gracht of in de tuin te deponeren voor de vogels. Men lokt hiermede echter de rat ten. Wilt U de vogels voeren spij- ker dan een plankje op een paal of tegen een schutting op ongeveer l'/t m. van de grond en deponeer op het plankje het voedsel voor de vogels. Men stelle zich nu niet voor, dat onze gemeente thans ratvrij zou zijn, daarvoor is het geboortecijfer van dit ongedierte te groot. Regel- matige bestrijding blijft noodzake- lijk. Na deze actie moet de burgerij de bestrijding zelf ter hand nemen. Verschillende preparaten zijn hier- voor in de handel. De meest doel- matige zijn die, waarin de scilla ma- ritima verwerkt zijn. omdat deze producten niet schadelijk zijn voor mensen en huisdieren. De dienst van Openbare Werken, afd. Reini ging verstrekt gaarne alle gewenste inlichtingen. HARMONIE Het Spookhuis. Deze week loopt een geestige spookfilm „Het Spookhuis", waarm allerlei griezeligheden plaats heb ben, deuren openvliegen, spoken ronddwarrelen, lijken naar buiten rollen en dergelijke angstige dingen meer. Hier is een zuivere parodie gege- ven op alles. wat met dit soort films te maken heeft en het duo Bud Abott en Lou Costello zorgt er wel voor. dat de angstige sfeer uit het griezelverhaal overgaat in een hu- moristische kijk op het spookhuis. Het heeft weinig te maken met se- rieuze bedoelingen en nog minder met uitgesproken kwaliteiten, maar daarvoor is het geheel ook te vro- lijk gehouden, om er een enkele ernstlge bedoeling mee te hebben. Gelukkig ook maar. humor van dit genre heeft geen serieuze beoorde- ling nodig. De Andrew Sisters zorgen voor een kleine omlijsting, terwijl de bandleider en conferencier Ted Le wis ook nog even zijn gezicht laat zien en zijn liedjes laat horen. VICTORIA De zevende misdaad. De ..thriller" vooral die waarin een dosis psychologie is verwerkt. is momenteel het troetelkind van publiek en filmmaker. Men kan zich nu regisseurs met talent en vakken- nis op dit thema hebben geworpen. te goed doen aan wat sensatie en nog een portie filmkunst op de koop toe krijgen. Zoals in „De zevende misaaad" van Lawrence Hunting ton. Reeds in de eerste beel'den voe- Ien we de spanning en de luchtige sfeer in Hyde Park, met de rumoe- rige kermis is niet in staat, de drei- gende sfeer, opgewekt door de si- nistere figuur van de man met de regenjas, die een meisje achtervolgt, te doen verdwijnen. Er' is direct vol- op spanning. Dat deze gevoed wordt door 'tal van suggestieve, goed ver- antwoordde filmbeelden, maakt het geval met de droge Engelse humor van een Scotland Yard-beambte, tot een uitstekend stukje film. Het ver- haal laat ons verder de meedogen- loze achtervolging zien van de po litic. die een moordenhar. een erfe- lijk belaste zoon van een beul, a?h- tervolgt. We beginnen met een ver- i loren zakdoek en eindigen met de dood van de moordenaar. Zien we een paar onwaarschijniijkheden over het hoofd dan hebben we hier een smakelijk en zorgvuldig opge- dist hapje sensatie, dat achttienjari- gen geen kwaad zal doen, doch niet, ondanks alle moeite eraan besteed, op een hoger plan komt. In het nieuws nog restanten van het Carnaval en de verjaardag van Prinses Marijke. CINEMA AMERICAIN Gentleman Jim. Het journaal. dat aan de hoofd- film voorafging, gaf behalve het wereldnieuws, enige mooie opna- men van de kampioenschappen skien en kunstrijden te St. Moritz. De hoofdfilm Gentleman Jim geeft een beeld vpn de opkomst van de bokssport in Amerika. In het be gin. 't was in 1876, werden deze wedstrijden clandestien gehouden en zo kon 't gebeuren, dat de politie wel eens een ontijdig einde aan de vertoning maakte. Jim Corbett wist dobr middel van deze sport carriere te maken en bracht het van eenvoudig bankbe- diende tot kampioen zwaar gewicht. Maar niet alleen zijn aanleg voor deze sport was de reden van zijn succes, ook zijn vrijpostigheid hielp hem een heel eind op weg. Daarbij bleef hij ook de Gentleman. Een film met spanning en vaart en waar. in de komische noot allerminst ver geten is. Vanzelfsprekend ontbreekt ook niet de romantiek en krijgt Jim zijn geliefde. die er eerst zoveel voor ov.er had, wanneer Jim knock out zou worden geslagen! A. B. T. De Jungle Koningin. Voor de tweede week vertoont de vrouwelijke Tarzan haar kun- sten. Zij wordt door een piloot uit haar benarde positie gered en maakt met deze brave borst allerlei adem- benemende avonturen mede. Ook de wilde dieren ontbreken natuur- lijk niet op_ het appel en het eind is natuurlijk, 'beloning voor de deugd- zame en dappere burgers, de dood voor de boosdoeners. Bravo! Char- mant van Edgar Rice Burroughs om ook eens de eer aan de dames te hebben gelaten. Wie volgt? Een sportief voorprogramma, met aar- dige binnen en buitenlandse opna- men. welijk, die twee-eenheid van liefde. die niet hem of haar tot doel heeft, maar de verbintenls zelf, werd een rujue. Bij deze oorzaken van bin nen uit voegen zich dan nog de in- vloeden van buiten af, die speciaal voortkomen uit de tijd onder en na de oorlog, en die zielfs innerlijk goede gezinnen hebben ontwricht en dat nog doen. Want als de man niet in het gezin is groeit het kind scheef. want geen vrouw kan Moe der en Vader tegelijk zijn. Gebrek aan woonruimte verbreekt het nor maal gezinsverband, en verstoort de harmonie. En waar blijft het Chris tendom, wanneer er nog Christenen zijn, die als ze dan eindelijk wel ruimte moeten af staan aan een gezin, de eis durven stellen, dat het zonder kinderen moet zijn? Als laatste factor maakt de drang naar ontspanning en genot het kind los uit het gezinsverband. Als dan het gebouw der maatschappij rusten moet op zulka pilaren, is het dan te verwonderen. dat het gebouw dreigt ineen te storten? De grondslag van het nieuwe gezin Hoe moeten dan de nieuw te vor- men gezinnen zijn? Deze vraag kan slechts beantwoord worden in de grondslag van deze gezinnen, de verbintenis, die twee jonge mensen aangaan. Hierin is het de taak der ouderen hun het beeld te tonen van het ideaal, dat de jonge mensen die- nen na te streven. Het ideaal, waar in het huwelijk een volledige, dus ook geestelijke eenwording is, die bestand is tegen de tijd en alle le- vensomstandigheden, die niet voort- komt alleen uit de zinnen. maar evenzeer uit de geest. En als zo'n ontstellend groot percentage huwe- lijken stuk loopt, dan moet dit in hoofdzaak geweten worden aan het lichtzinnig aangaan van verbinte- nissen voor het hele leven, die dan niet bestand zijn tegen de sleur en slijtage van het dagelijks leven, en na de roes een afschuweljjke wer- kelijkheid blootleggen. Slechts het Ideaal en de overtui- ging het te kunnen bereiken zijn in staat het huwelijk die inhoud te geven, die het duurzaam maakt. Als het de taak der ouderen is dit de jongeren voor te houden. en zij schieten hierin te kort, dan wordt de taak voor de jonge vrouw en jonge man des te moeilijker. Maar de heilige overtuiging dat hun le venshouding nog het enige is, dat het gezin kan redden, moet hen ver vullen met een ernst en goede wil om vast te houden aan het Ideaal en het te bereiken. Wat Dr. Sis Heijster in deze les geboden heeft stemt niet tot blijd- schap, maar tot een ernstig naden- ken en zich bezinnen op het eigen gezin, waarin men leeft of waaruit men is "voortgekomen, op het kind, die de geestelijke gezondheid van een volk bepaalt. m. vaste boord in prima popelin Zo kwamen we met het concert van het Amsterdams Kamermuziek gezelschap terecht op een alhier nog onbekend terrein van Wolf gang Amadeus Mozart's meester- werken. Grotere variatie in «n programma was nauwelijks denk- baar, en dit ging gepaard met even zovele muzlkale ontdekkingen op 't gebied van de kamermuziek. Het is n.l. een perfect Mozart-festival geworden, op subliertie wijze tot verklanklng gebracht door Hubert Bahrwasser (fluit), Haakon Stotijn (hobo), P. Heuwekemeijer (viool), Koen v. d. Molen (alt-viool) en Jo- han de Nobel (cello). De spelkwa- liteiten van de executanten afzon- derlijk bespreken, zou feitelijk af- breuk doen aan de artistieke be doeling van de concertgevers en daarom beperken we ons met vast te stellen. dat dit ensemble de ver- rassende kennismaking was met volmaakte kamermuziekspelers. die niet hun persoon maar uitsluitend de juiste realisering van de parti- turen voor ogen hebben. Hierdoor. werd de Mozart-sfeer ervaren als een eenheid. beleefd door luis'e- raars en uitvoerders. Het kwartet D gr. t. voor fluit, viool, alt en cello boeide door fijnzinnige klank- nuancerlngen. Het duo in bes voor viool en alt- viool werd meesterlijk gespeeld en zou men als een muzikaal wonder van tweestemmigehid kunnen be- schouwen. Het kwartet F gr. t. voor hobo, viool. alt en cello gloot het eerste programma-gedeelte af met erote be wondering voor de hoboi'st Haa kon Stotijn. Na de pauze werd gespeeld het Divertimento Es gr. t. voor viool, alt en cello, Mozart slaat hier een zeer lichte toon aan en schiint hier alle ernst te willen vermiiden en alleen vreugde in klank te willen eeven. maar dan op zeer arlstocra- tiscbe wijze. De vertolkipg van dit opus was perfect, en bood artistie ke eenieting van d« hoogste orde. Het bestuur van de Alk. kamer- muziek.vereni gin g is deze keer wel bilzonder gelukkig in haar keuze geweest en heeft de algemene er- kenteliikheld van de luisteraars voorzeker voor honderd procent verworven. Aan enthousinst anpl. heeft het niet ontbroken. Het Am sterdams Kamermuziekgezplschan onze hulde en van harte ..tot weer- zieus" op het Alkmaars eoneert- podium. W. SCHREURS FAILLISSEMENT Uitgesproken het faillissement van Maria Sehnper, wed. van B. C. A. Hulskamp, fabrikante: Methal- warenfabriek Wed. B. Hulskamp. Curator M. Zeiler, rechter comm. v. d. Wall Bake. IJSBAAN SPORTPARK GEOPEND Hedenmiddag om twee uur is de Usbaan op 't Sportpafk geopend. FORENSEN-MUZIEKAVOND CASTRICUM. Voor de foren- sen werd Donderdagavond een mu- ziekprogramma ten gehore gebracht met medewerking van mevr. M. Menke, mezzo-sopraan. de heer G. Schaap. piano en mej.- H. Jonker, viool, Er werden liederen gezon- gen van F. Schubert. De pianist liet ons Beethoven en Chopin horen. Na de pauze zong de bariton L. Rom- merts enige liederen. Het dankwoord van de heer Beij- ersbergen van Henegouwen werd door de aanwezigen met applaus ondersteund^ de dames Menke en Jonker ontvingen bloemen. GROOTSE PLANNEN VAN HET ORANJE-COMITE DE RIJP. Naar wij vernernen bestaan er plannen voor het beleg- gen van een vergadering. waarbij zullen worden uitgenodigd, bestu- ren of afgevaardigden van buurt- verenigingen, middenstandsveren., land- en tuinbouwveren., gym- nastiekveren., zang- en muziekver. en verder alien die zich interesse- ren voor een waardige viering van het 50-jarig regeringsjubileum, van onze geeertjiedigde Koningin. Plannen zijn nog niet uitgewerkt, maar er zullen verschillende voor- stellen worden gedaan, waarbij ver- ondersteld wordt. dat alien zullen medewerken. Verder hoopt men dat een en ander zal leiden tot een waardige feestviering, door en met alien, zonder uitspattingen of iets van die aard, geheel In de lijn van het verzoek dienaangaande aan het Nederlandse volk gedaan. SINT-PANCRAS. Donderdag avond j.l. werd op initiatief van de Niwin, afd. St. Pancras, een film- avond gehouden. waarin een keur van films vertoond werden over 't leven en de taak van onze jongens in Indie. De oudburgemeester Kroonenburg opende met een kort woord en daarna sprak de heer Van de Wal over de doeleinden van de Niwin en de band Ned.-Indie. De op- brengst van deze avond was be stemd om een groot radio-toestel te plaatsen in een'ziekenhuis. De op- brengst was niet zoals men ver wacht had, de weersomstandighe- den waren hieraan wel debet. De vertoning was zeer geslaagd. Op duidelijke wijze zag men vele fa- cetten van het Indische leven, hoe onze jongens daar hun taak vol- brensen en het prachtige werk van het Rode Kruis. Het is de bedoeling. dat binnen kort een grote kleurenfilm zal wor den vertoond over Indie. SINT-PANCRAS. In Januarl 1948 stond de ijsbaan gehe'el onder water, want men verwachtte vorst. Maar toen de eigenaar van het stuk land naar voren bracht. dat hij het land gaarne bemesten wilde, verdween het water. Maar nu vriest het en geheel Sint-Pancras verheugde zich reeds op een pracht van een ijsbaan; maar wat een te- leurstelling. Het valt niet mee om precies de juiste tijd van het on- derlopen te kiezen. Enfin dit jaar geraken wij niet naar de alombe- kende ijsbaan van St. Pancras. De volgende keer bet^r. SCHERMER GEMEENSCHAP SCHERMER. Maandag 23 Febr. om half acht houdt de Schermer Gemeenschap haar jaarvergadering in het cafe van dhr. P. van Saase. In de Raad zijn vijf vacatures te yervullen. Dhr. J. van Dok zal een inleiding houden over Vincent van Gogh. ..DAMLUST" WON VAN „D.O.S." ZUID-SCHARWOUDE „Dam- lust" ontving op haar clubavond de Damclub D.O.S. uit St. Pancras, voor een vriendschappelijke ont- moeting en wist na een spannende wedstrijd met 2521 te zegevieren. BEEMSTER BURGERLIJKE STAND Geboren; Jenneke A., dochter v. A. den Hollander en H. Ardon; Al berta T. G. G., dochter van A. C. Bakker en A. J. Hellingman; Her- manus, zoon van P. Struving en A. Leegwater; Johannes P. G.. zoon van P. L. van 't Hot en E. C. Roe- lofsen, Ondertrouwd: M. Noome en A. Kwadijk. Gehuwd: P. C. Dik en N. Hellen- berg. Overleden: J. Huiberts 62 jaar. BIJENKOMST L. T. B. PURMEREND. De afdeling van de L.T.B. (afd. Veelvouden) heeft een bijeenkomst gehouden, waarop ook de jongeren tegenwoordig wa ren. De heer J. C. Peraer van de landbouwwinterschool te Alkmaar heeft een inleiding gehouden over het onderwerp ..Cooperatie". In zijn voorwoord schetste de heer Peraer de tbestand van de boeren In het laatst der vorige eeuw, zowel in Gisteren meldde zich een dame uit Akersloot aan1 ons bureau, die ook het natuurverschijnsel had waargenomen. Zij beschreef het als een vliegende komeet, die in vuurballen uit elkaar spatte, het- geen ongeveer wel overeenkomt met de .waarneming van onze ver- slaggever. Zij zag het verschijnsel toen zij met de bus naar Alkmaar reed; andere passagiers hadden het niet gezien; het verschijnsel duur- de ook maar enkele seconden. Een onzer abonne's uit Bergen, de heer Bijl, wpnende aan de dr v. Peltlaan, die zich op de bewuste avond te Hillegom bevond, heeft omstreeks dezelfde tijd een derge- lijk verschijnsel waargenomen. Hij zag een projectiel dat uiteenspatte en daarbij verschillende kleuren vertoonde. Vanmorgen meldden zich nog 3 ooggetuigen aan ons bureau. De heer Bruineberg die in de Prins Hendrikstraat te Alkmaar liep, had de indruk dat een brandend vlieg- tuig omlaag gleed. Een dame dacht een brandend projectiel te 'zien en onze abonne, de heer A. Mooy te .Zijdewind zag daar het vlammend vuurverschijnsel in de richting van de afsluitdijk waar't achter de wol- ken verdween. Nog even was het door de wolken zichtbaar. Tenslotte bereikte ons het bericht dat in de V.S. talrijke personen iets in 't luchtruim zagen, dat schitterde en tot ontploffing kwam. Speurtochten naar verongelukte vliegtuigen wa ren 't gevolg hiervan doch astrono- men nemen aan dat het een meteoor was welke explodeerde. Dr. ten Kate van 't K.N.M.I. te De Bilt had de berichten uit Ame rika reeds Donderdagavond om 7 uur door de radio gehoord en achtte het uitgesloten dat dit over't zelfde verschijnsel ging. Het K.N.M.I. had overigens zelf 't verschijnsel niet waargenomen en er ook geen be richten over ontvangen. Na onze beschrijving van 't ver schijnsel gaf dr. ten Kate als zijn mening te kennen, dat het ook hier een meteoor moet zijn geweest. de dagen vlak voor de oorlog van 1914'18 en ook voor de oorlog 1940'45. Uit de noodtoestand zijn de cooperaties ontstaan. Aanvanke- lijk beperkte men zich daarbij tot het geldcredietwezen. Later breidde men de cooperatie 'uit tot in- en verkoop van zaden en producten. Spr. toonde aan dat de boer in groot verband is opgewassen tegen het grootkapitaal. Als de boer maar goed samenwerkt met zijn stand- genoten. Ook anderen kunnen slechts wat bereiken als zij samen- werken. Spr. denkt daarbij aan het wereldconcern, dat de „Unilever" is. Deze is ontstaan uit de Gebrs. Jurgens, de fa. v. d. Berg en de Engelse fa. Gebrs. Lever. Thans heeft dit concern een bezit van 15 milliard. De boeren beschikken over fie eerste producten als vlees. melk, groenten, fruit, enz. Zij kunnen daarmee derhalve werken. Doen zij dit cooperatief, dan zal hen dat voordeel geven. Spr. spoorde ten slotte zijn gehoor aan om lid te worden van de coo- peratieve inkoopvereniging van de L.T.B. DE RIJP. Geboren: Ali, doch ter van H. A. Visser en C. Schenk. BEVRIJDINGSVLUCHT OP 5 MEI CASTRICUM. In samenwer- king met de Postduivenvereniging „De Luchtpost" organiseert het plaatselijk bestuur Nationale Feest- dag een wedvlucht ten bate van de a.s. jubileumfeesten. De vlucht wordt zodanig geregeld dat zij ook een nationaal karakter zal dragen, terwijl de gehele bevolking in de gelegenheifl zal worden gesteld een kansje te wagen. Een goed opgezette reclame zal de bevrijdingsvlucht tijdig aankon- aigen. BIOSCOOP VOOR DE KINDEREN CASTRICUM. Het plaatselijk bestuur Nationale Feestdag heeft voor de schoolgaande jeugd op 5 Mei beslag gelegd op de moeie kleurenfilm „Gulivers Reizen". Het ligt in de bedoeling die dag 3 voorstellingen te geven, nl. voor de kinderen van 6—9 jaar (rode kaarten), van 10—13 jaar (witte kaarten) en van 14—17 jaar (blauwe kaarten). Deze kaarten zullen in overleg met het onderwijzend personeel worden uitgereikt. Eveneens zijn maatregelen getroffen om ook aan die kinderen die buiten de gemeen te het onderwijs volgen, in de ge- legenheid zullen worden gesteld de film te zien. De Kon. Ned. Voetbalbond deelt mede, dat alle voor Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari vastgestelde wedstrijden in verband met de terreingesteldheid zijn afgelast. AKERSLOOT Ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van burgemeester G. J. J. v. d. Heuvel werden op de diverse scholen de kinderen onthaald, doch de kinderen der scholen te West-Graftdijk en Marken-Binnen uit dbze gemeente moesten hun feest nog hebben. Dit nu had Woensdag jl. plaats in cafe Koomen te Woude, waar de burgemeester een kinderhulde in ontvangst had te nemen. Mede aanwezig waren de heren Schouten en de Bie, wethouders der gemeente en toen de heer P. Helder, Dijkgraaf van de Westwouderpol- aer en lid van de raad, het woord nam, was de zaal volledig bezet met de bewoners van de Kogerpolder, Starnmeer, Stierop en Woude en de schooljeugd. De heer Helder schetste het ver langen van de inwoners van dit ge deelte der gemeente om de burge meester in hun midden te hebben om uiting te kunnen geven aan hun gevoelens jegens de jubilaris. U, burgemeester, aldus de heer* Helder, zijt gedurende de afgelopen 25 jaren steeds onze vriend geweest, waarnaar wij graag gingen om raad en hulp en het Is nimmer voorge- komen, dat een onzer tevergeefs een beroep op u deed. Steeds stond gij op de bres voor 'onze belangen en uw grote eenvoud maakte een gang naar u, ook voor de eenvoudigsten onder ons, zo uiterst g'emakkelijk. Daarvoor willen wij u nog eens op- recht hartelijk danken en wij wen sen u nog vele gelukkige jaren in onze gemeente toe en hopen, dat uw gezondheid weer geheel zal her- stellen. Het hoofd der centrale school te West-Graftdijk, de heer -Slootma- ker, vroeger schoolhoofd in de Ko gerpolder, feliciteerde de burge meester en herinnerde er aan, dat hij 13 jaren geleden door de jtlbi- laris was verbonden aan het onder wijs in de gemeente en die jaren van zijn werkzaamheid beschouwde hij als de meest aangename van zijn loopbaan, om de bijzondere liefde, die de burgemeester zijn school toe- droeg. Spr. wenste de burgemeester nog een lang en vruchtbaar bestuur zi.jner gemeente toe. Hierna braehten de schoolkinde- ren liederen ten gehore, die van grote aanhankelijkheid en medele- ven getuigden en waarvan de tek- sten waren gemaakt door mevrouw Slootmaker als oud-ingezetene der gemeente. De burgemeester, ten zeerste on der de indruk van deze spontane hulde. dankte bewogen voor deze feestelijke ontvangst in dit gedeelte zijner gemeente en haalde herin- neringen op, waaruit bleek, hoe innig de banden waren, die In de afgelopen 25 jaren ontstonden tus- sen deze overkanters en hem. Menig bewijs van saamhorigheid kwam naar voren, speciaal ook, toen deze gebieden werden gei'nundeerd en de jubilaris met gevaar voor eigen le ven zich inzette voor de belangen dezer streekbewoners. Spr. dankte de sprekers voor al hun goede wensen, waarna alle aan wezigen de jubilaris kwamen geluk- wensen' en menig dankwoord werd gewisseld. Hierbij bleek wel over- duidelijk, welke innige banden be- stonden tussen deze inwoners en de burgemeester. Burgemeester v. d. Heuvel kan met blijheid en voldaanheid terug- zien op de viering van zijn zilveren ambtsjubileum, waarvan deze spon tane huldiging een waardig slot was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2