Merkwaardige gevolgen van schrikkeljaa en schrikkeldag JAN GROENHAAR I EENS IN DE 28 JAAR VALT 29 FEBRUARI OP 'N ZONDAG RADIO SAMAPIRIN IS VLOEIBARE PARAFFINE ONSCHULDIG? UIT DE KERMIS DER WERELD SPORT- SPROKKELS I I FEBRUARI DE 29e Olympische boksers op 'n eiland m m m m mum mm i a sn b il m m m Pe citjes (\om per (Maori; (joedtapkwoixlm DGiTuaistom landb-visserijen vort-vbo^rmrRDre OLKroniea van cicais Sta- bux^ WttatdT Saiich^s teeg 7 maandjen voor si j _ja m m m m f i m m m v m W M U doelman. om te koprnf1000 mmm PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 21 Februari 1948 I i IB i i I1 I. 11 i Belangrijke voordelen als het een werkdag zou zijn Duitse krijgsgevangcnen in Engeland huistoe Alle korfbalwedstrijden afgelast Volksgezondheid ENGELSE SPORTBRIEF De populariteit van sportlieden OLYMPISCHE SPELEN ROEPEN PROBLEMEN OP Medici en studenten vormen hulpfroepen Dammen S 1 fft Vliegtuig veroorzaakte zenuwtoeval I i CEN SPREEKWOORD, voor onze boeren niet erg vleiend, zegt, dat Februari de maand is waarin de boeren het minst klagen, omdathet de kortste maand is. In de maand Februari die thans ten einde spoedt heeft de spreekwoordelijk klagende boer echter een dag meer gehad om zijn ongenoegen te uiten, want Februari 1948 was een schrikkelmaand, en wel een die nog enige bijzonderheden op het programma had. Hoe komt men eigenlijk aan het woord „schrikkel"? In Zuid-Nederland is het werkwoord „schrikkelen" nog in omloop. Het is een synoniem van „overslaan, nalaten of verzuimen". In Engeland noemt men het schrikkeljaar „leap-year", vrij vertaald „sprongjaar", een aanduiding die vrij duidelijk is, omdat bij een schrikkeljaar met een sprong de achterstand van drie jaren wordt ingehaald. Een jaartal dat door vier deelbaar is, is een schrikkeljaar. De eeuwja- ren maken hierop een uitzondering. Het jaar 1900 b.v. was geen schrik keljaar en het jaar 2100 zal dit ook niet zijn. Een eeuwjaar promoveert tot schrikkeljaar wanneer het door 400 deelbaar is. De berekening van schrikkeljaren houdt verband met de omwenteling der aarde om de zon. Gratis werkdag De-bewe,ring van werknemers dat ze in een schrikkeljaar een dag gra tis werken, waarmee bij de uitke- ringen van maandsalarissen geen rekening wordt gehouden, gaat dit jaar niet op. Want de extra dag die Februari ons brengt iseen Zon- dag. Toevallig zult ge zeggen. In- derdaad toevallig, en toch ook weer niet want men kan precies bereke- nen wanneer dit voorkomt. Eenmaal in de acht-en-twintig jaar doet zich dit feit voor; e£n Zondag extra dus op de 1456 Zondagen die wij in dat tijdstip hebben. We hebben dus dit jaar een eigenaardige schrikkel maand, en er was nog iets bijzon- ders in Februari 1948. Is het U niet opgevallen dat er een ..Vrijdag de dertiende" in voorkwam? Volgens geijkte opvattingen had dit een on- geluksdag moeten zijn. Het is ver- wonderlijk hoeveel mensen zich nog door dergelijKp, nietszeggende over- leveringen laten imponeren. Een schrikkeljaar kan tot merk waardige gebeurtenissen aanleiding geven. We behoeven slechts te her- inneren aan het geval van de Hil- versumse spoorwegbeambte, dat de- zer dagen door een deel der Neder- landse pers wandelde. De man gaat op 29 Februari a.s. met pensioen, is op die dag 60 jaar oud. doch viert dan pas voor de veertiende maal zijn verjaardag. Zoals we reeds op- merkten was 1900 g£6n schrikkel jaar. zodat hij van 1896 tot 1904 geen enkele keer verjaarde. Niet minder merkwaardig is het geval van het echtpaar dat op 29 PROGRAMMA ZONDAG 22 FEBR. HILVERSUM I. (301 M) -y- KRO: 8.00 Nieuws, 8.25 Inleiding Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en gr. pi.. KRO: 12.15 Apologie. 12.30 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.15 Lunchconcert, 13.35 Werken van Brahms en Mozart, 14.05 R.K. Mannenkoor, 14.35 Concert van het en het Internationale Politieke le- Concertgebouworkest, 15.30 „KVP ven", 16.30 Boekbespreking, 16.25 Vespers, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19.30 Nieuws en KRO-sportflitsen. 20.05 De Gewone Man, 20.12 Orgel. 20.25 ..Ben Hur", hoorspel uit de tijd van Christus, 21.20 Operaconcert, 22.07 Operaconcert, 22.07 Actualiteiten, 22.15 Avondgebed, 22.30 Nieuws en Kath. nieuws en boekennieuws, 22.55 Concert, 23.25 Symphonische finalg. HILVERSUM II (415 M) VA RA: 8.00 Nieuws. 8.30 Voor de tuin 9.12 Sportmededelingen, 10.00 Paul Godwin trio, 10.30 Briefgeheim. 11.00 ..Kunst na Arbeid" geeft con cert. AVRO: 12.30 Zondagclub, 13.00 Nieuws, 13.15 The Avroleans, 13.50 Spoorwegen spreken, 14.05 Het boek 14.30 Concerten met toelichting, 15.45 Filmpraatje. 16.00 Avro Mu- setteorkest, 16.30 Sport. VARA: 17.00 Kinderkoor. 17.30 Ome Kees- je, 17.50 Sport, 18.15 Boekbespre king. AVRO: 20.00 Nieuws, 20.05 Avro's Reportagedienst, 20.15 Radio Philharm. Orkest, 21.00 Hersengm., 21.45..Avonturen van Kapitein Grant", 23.00 Nieuws, 23.15 The Skymasters, 23.45 flocturnes van Ch6pin. MAANDAG 23 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 9.15 Ochtend-zieken- bezoek; 11.15 Van oude en nieuwe .schrijvers: 11.35 Hoborecital; 12.00 Orgel; 12.30 Weeroverzicht; 12.55 Bachkoraal;' 13.00 Nieuws; 13.15 Mariniers-kapel Kon. Marine; 14.00 Zeereis per oorlogsschip; 14.35 Bari- ton vleugel; 15.30 Quatremains; 16.45 Klassieke Symphonie; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Nederlands Kamerkoor; 18.00 Klanken van Ha waii; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de NCRV-leeslamp; 20.00 •Nieuws; 20.05 Programma-proloog: 20.45 ..Mara", spel in verzen; 21.30 Kwintetten van Mozart; 22:00 Cur- sus kerkel. orgelspel; 22.30 Nieuws; 23.25 gr.pl. HILVERSUM II (415 M.) VARA 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Programma voor de zieken; 11.20 Liederen van Wolf en Duparc; 11.40 Poesie; 12.00 Carlo Carcassola en zijn orkest; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor het platte- land; 12.38 ..De Troubadours"; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 14.00 Belgi- sche Kamermuziek; 14.30 Voor de jonge moeder; 14.45 ..Carmen" van G. Bizet; 15.40 „De Bron van Al- mazar". sprookje: 16.30 Miller-sex tet' 17.00 Gespeelde fabel; 17.30 Or gel;" 1800 Nieuws; 18.15 Piano-duo Andre de Raaff en Jacq. Schutte; 18.30 ,.The Ramblers"; 19.00 Gro- nings halfuur; 20.00 Nieuws: 20.05 Dingen van de dag; 20.45 Radio- debat; 21.05 Dolf van der Linden 6n zijn Metropole-orkest; 22.00 Meester-trio: 22.30 R'dam Philharm. Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 gf.pl. Februari 1908 in het huwelijk trad, en dus 29 Februari a.s. zijn veer- tigjarig huwelijksfeest kan herden- ken. Dit echtpaar kon tot nu toe op weinig jubilea bogen. De ingebur- gerde herdenkingsdag van 25 jarig huwelijksfeest b.v. kon eigenlijk niet herdacht worden, wel het twintig- jarige. Als zij het beleven mogen is nu het diamanten feest, dat op een door vier deelbaar jaartal valt aan de beurt, doch het gouden jubileum moet, wanneer men zich aan de juiste datum wil houden weer on- opgemerkt voorbijgaan, want dit zou zo het paar het beleven mocht, in 1958 vallen, en in dit jaar is voor de 29e Februarj weer geen plaats inge- ruimd. Grote winst Gaat men na dat er op 365 dagen slechts £j>n dag meer is, dan baga- telliseert men dit feit licht. In ver- schillende opzichten is b£n dag ech ter zeer belangrijk. Een schrikkel jaar betekent globaal gezien dat er in Nederlsmd. wanneer de extra dag geen Zondag is, bijna 40 millioen kg. kolen m6gr gedolven worden, en dat er, (en dat is ook nu het ge val!) door de veehouders 7 4 8 mil lioen kg. melk m£er naar de zuivel- fabriiiren wordt gebracht, dat is b.v. voor de provfncie Friesland, die 't meeste melk levert, ca. l'/t mil lioen kg. meer. Er worden in Ne- derland in een schrikkelmaand bij na 72000 schoenen meer vervaardigd dan in een normale maand. A1 deze cijfers zijn gebaseerd op productie- cijfers .van de laatste tijd. Op deze wijze bezien krijgt een schrikkeljaar ook voor het herstel van ons land betekenis. Die 366ste dag is ook in andere opzichten van belang. In een schrik keljaar hebben de posterijen in ons land 2600000 brieven meer te ver- voeren, de politie moet 10 maal meer proces verbaal opmaken van gevallen van mishandeling, en 27 meer van diefstal. De brandweer heeft 22 branden meer te blussen, 10.000 telegrammen worden meer verzonden, gemeentehuizen worden 560 maal meer bezocht om een ge- boorte aan te geven, 275 meer sterf- gevallen worden aangegeven, 220 gelukkige paartjes zetten d6 hand- tekenjng van hun leven en 13 hu- welijken meer worden door echt- scheiding ontbonden. Men krijgt een indruk van de massale belangstel- ling voor allerlei soorten van ver- maak als men weet dat in een schrikkeljaar de gang naar de bios- coop 143.000 maal m6er dan normaal wordt gerapporteerd. Gemiddeld bezoekt dat aantal mensen iedere dag de bioscoop Er gaan 70.000 mensen meer naar de schouwburg en 25.000 naar sportuityoeringen We behoeven niet ver te gaan om de grote betekenis van een dag te zien. Het menselijk lichaam verzet op die ene 366ste' dag Jieel veel werk. Op een dag maakt het hart van een normaal mens 100000 slagen en verplaatst daarbij meer dan 17.000 liter bloed. Dit vraagt per dag een krachtsin^panning, even groot als nodig om een gewicht van 9525 kg. 66n meter omhoog te hef- fen. Door de ademhalingsbewegin- gen ademt men op een dag 10.000 liter lucht in. Een schrikkeljaar, met die ene dag meer, heeft dus wel degelijk betekenis, ook op verschil- lende andere terreinen. Folklore De folklore heeft rondom het schrikkeljaar verschillende verhalen geweven. Het bekendst is wel het internationale recht van het meisje om in dat jaar actief te mogen op- treden bij het kiezen van een le- vensgezel. In Luxemburg verwissel- de men ook de rollen, en mocht het meisje de man harer keuze zdlf vragen, echteruitsluitend op 29 Februari. De dames nodigden dan meestal de andere partij op een souper, en op een geschikt moment stortte de verliefde jongedame in kwestie haar hart uit. Ook in Enge land werd van dit recht der dames wel eens gebruik gemaakt. Omdat het allesbehalve een wet van Me- den en Perzen is dat de jongeman dit aanbod aanneemt, heeft men er een gewoonte aan verbonden die, minder pijnlijk dan woorden, ant- woord geeft. Wanneer de jongeman na het aanzoek de dame een cadeau aanbiedt staan haar kansen heel slecht. In het nuchtere Nederland heeft deze gewoonte weinig practische toepassing gevonden en blijft het meestal bij een schertsende opmer- king over dit schrikkelrecht van de vrouw. D. L. Van officiele zijde te Londen werd Donderdag bekend gemaakt, dat de Duitse krijgsgevangenen, die in Z.- Engeland zijn gelnterneerd, aan het eind van Mei naar Duitsland zullen zijn teruggekeerd. Alleen krijgsge vangenen, die als arbeiders zijn te werk gesteld of ziek in het hospi- taal liggen, zullen nog in Engeland blijven. Hun aantal bedraagt onge- veer 1100. De Kon. Ned. Korfbal Bond deelt mede, dat alle wedstrijden voor Zondag a.s., in verband met de'ge- steldheid der terreinen, zijn afge last. TABLETTEN (MlJNHARDT) Kou-en pij n verarijvers bij uitnemendheid Hardnekkige en voortdurende hardlijvigheid noemt men wel eens een beschavingsverschijnsel, maar het is dan toch een beschavings verschijnsel, waarop we helemaal niet trots hoeven te zijn. Indien deze bewering immers waar is dan betekent dat, dat wij in al .onze moderne wijsheid zo dom zijn, dat we een levenswjjze er op na hou den, die een der belangrijkste le- vensfuncties in gevaar brengt. De verkopers van geneesmiddelen, en vooral de fabrikanten van patent- geneesmiddelen zijn vrijwel de eni- gen, die er werkelijk vrede mee kunnen hebben. De lijders aan dit kwaaltje berusten er doorgaans in, dat zij dag in daguit, soms jaren lang laxeermiddelen slikken. hun ingewanden op volkomen onnatuur- lijke wijze prikkelen om iets te doen, dat die ingewanden maar al te graag zouden doen, wanneer on- doelmatige voeding, gebrek aan lichaamsbeweging en dergelijke hen niet' beletten hun plicht te ver- vullen. Men hoort steeds weer van der gelijke laxeermiddelen zeggen, dat ze ongevaarlijk, onschuldig zijn, Het is mogelijk, dat er onschuldige middeltjes bestaan, maar het ge- vaarlijke zit hem dan niet in het mitjdeltje, maar in het feit, dat de patient er niet meer buiten kan. Een van de onschuldigste middelen, zegt men, is paraffine-olie, vloeibare pa- raffine, waarvan men tot voor kort aannam. dat hij onveranderd, on- verteerd het darmkanaal passeerde en eigenlijk alleen maar een beetje smeerwerking uitoefende. Heel veel lijders aan hardlijvigheid zweren bij paraffine-olie of'de bekende „boter- ham met vaseline". De naam van onschuldigheid is zo groot. dat men zelfs hier en daar merkt, dat bij gebrek aan verteerbare vetten en olien, huisvrouwen en bakkers er- toe overgaan een beetje paraffine- olie te gebruiken voor huishoude- lijk- of bakkerijgebruik. En zolang dat maar een klein beetje blijft, zal dat wel niet zo gevaarlijk zijn. Maar wanneer het meer wordt is een dergelijk gebruik en ook een geregeld gebruik als laxeermiddel niet onschuldig, zeer zeker niet. In de eerste plaats kan paraffine- olie een uiterst ongunstige werking uitoefenen op de toevoer van vita- mine tot ons gestel. Vitamine A, dat zeer belangrijk is, dat ver schillende kwalen, o.a. bepaalde oogaando^ningen, waarvan nacht- blindheid nog de onschuldigste is, moet voorkomen, is oplosbaar in vetten, olien en ook in paraffine- olie en in vaseline. Wanneer nu in ons spijsverteringskanaal de vi tamine A in aanraking komt met vetten, dan zal het ook daar erin oplossen. Zijn nu die vetten vertecr- baar, worden ze met andere woor den opgenomen in ons lichaam, dan zal hgt opgeloste vitamine A zondfer enige twijfel mede worden opgelost en men kan zelfe zeggen, dat de op- name van dit vitamine wordt bena- deeld, wanneer we geen of uiterst weinig vet eten. Maar is dat op- lossende vet er een dat niet ver- teerd wordt, dat niet wordt opge nomen, dan is de kans tien tegen een, dat het vitamine A met dat onverteerde vet het lichaam ver- Jaat, dat dus, al is ons voedsel vol- doende rijk aan vitamine A, er toch gebreksverschijnselen zullen ont- staan. En hiermede komt dus vast te staan, dat voortdurend gebrjjik van paraffine-olie en vaseline, het- zij als geneesmiddel, hetzij als ver- vangingsmiddel voor te schaarse boter en vet in keuken of bakkerij, niet onschuldig en niet onschade- lijk is. Er komt iets anders bij. Het is de laatste tijd gebleken dat onder be paalde omstandigheden wel eens uiterst kleine druppeltjes paraffine door de darmwand heen, terecht komen in andere delen van het lichaam en met name in de lever, en dat ze daar aanleiding kunnen geven tot ernstige beschadigingen, omdat die hele kleine druppeltjes zich, laat ons zeggen in de lever, verenigen tot»grotere,' die tot ver- stopping en beschadiging van kana- len en vaten kunnen leiden. Men moet dus, wil men verstan- dig zijn, het kruis van vet- en boter- gebrek met geduld verdragen en niet op eigen houtje paraffine-olie blijven slikken tegen hardlijvigheid: hardlijvigheid moet behandeld wor den; in de oorzaak worden aange- tast; laxeermiddelen zijn lap- en hulpmiddeltjes, die wel eens een doodenkele keer gebruikt mogen worden, maar die niet een supple ment van ons dagelijks brood mo gen worden. (Van onze Londense correspondent) Het organiseren van Olympische Spelen is niet zo eenvoudig. De mannen, die al ettelijke problemen hebben moeten oplossen, worden nog steeds voor nieuwe moeilijk- heden geplaatst. En dat is nog niet zo» heel erg. Moeilijkheden zijn er tenslotte om overwonnen te wor den. Maar Engeland (is nog geens- zins over de gevolgen van de laatste oorlog heen. Dat wil dus zoveel zeggen als: gebrek aan materialen, tekort aan geschoolde werkkrach- ten en meer van dergelijke obsta- kels. Zo heeft zich nu weer de moeilijkheid met de bokswedstrij- den aangediend. In „good old Al bion" bestaat een enorme belang- stelling voor „the not>le art of self- defence". Dat wisten de organisa- toren vanzelfsprekend, maar waar haalde men zo gauw een gebouw vandaan, waar de duizenden toe- schouwers een plaats zouden kun nen krijgen. Ik heb het voorrecht genoten het terrein van de Olympische Spelen in ogenschouw te kunnen nemen. Niet een plekje om de boksring zo- aanig te plaatsen, dat de kijkers de wedstrijden behoorlijk zouden kun nen volgen. De man, die in een grote geruite plus-four en een DUn- hillpijp in zijn mond rondliep, moet zich wel als een kat in het nauw hebben gevoeld, toen hij zijn lumi- neuze idee kreeg. In W.embley is een bassin, dat op het ogenblik als kunstijsbaan in gebruik is. Voor de Spelen zal ditzelfde bassin in een zwembad worden omgetoverd. En op dit plekje viel het oog van „de man met de pijp", die overigens tot de toonaangevende mensen behoort. Precies in het midden van het bas sin, boven de drie millioen liter water, zal een ring worden ge- bouwd op een platform, dat even- den zegge en schrijve 2215 stemmen op hem uitgebracht. Een sportman is ijdel, hij heeft (dikwijls) veel eer- gevoel of omgekeerd en dan valt het niet mee om zo maar van een voetstuk te worden gestoten. Denis Compton, de grote cricketer en voetballer, die Zaterdag voor het eerst weer de gelederen van Arsenal versterkte, heeft de plaats van Woodcock ingenomen. Er wer- den 22.827 stemmen op hem uitge bracht, dus wel „iets meer" dan op Bruce. Hoe populair Compton is, bleek wel uit het feit, dat hij deze (Van onze Engelse sport- correspondent) Of de organisatoren aan het oog van Woodcock hebben gedacht, valt te betwijfelen. In elk geval hebben zij hun verziende blik gericht op mogelijke ongevallen, die tijdens de Olympische Spelen zouden kunnen plaats vinden. Er is een medische commissie ingesteld. bestaande uit dertien doktoren, die bij elke ver- wonding, welke een van de vijfdui- zend deelnemers overkomt, onmid- dellijk beschikbaar zullen zijn. De voorzitter van deze commissie is de lijfarts van de "koning. Arthur Por- ritt. indertijd een zeer behoorlijk athleet. De broer van de bekende heeft, dat men met de kans loopt. I athleet Abrahams maakt eveneens dat „oververhitte" naturen een duik 1 J J- -»-* •- in het koele nat zullen nemen. Bui ten de ring behoeft fhen nu nog slechts twee bruggen te bouwen, waanover de sterke mannan de arena zullen kunnen bereiken. Waartoe een zwembad al niet kan dienen! week in Islington een lezing zou houden, waarbij zelfs de Bisschop van Londen en de BisSchop van Chelmsford tegenwoordig wilden zijn. De grote zaal was overvol en in spanning wachtten de duizenden de komst van Denis af. Maar Denis verscheen niet, liet ook niets van zich horen. De bisschoppen vertrok- ken en de menigte keerde teleurge- steld huiswaarts. Maar Compton kan een potje breken! eens de jury, helpers en officials kan bevatten. De toeschouwers zul len de strijd van de kant af icunnen volgen, wat bovendien het voordeel FILMVARIA I Bill Uorth. een 25- jarige mechanicien liep op het Londens vlieg- veld 'n landende Con stellation tegemoet en werd door de propel lers gedood. Uit het vliegtuig stapte Johnny Weissmiiller, de be kende Tarzan van het witte doek. Waarom heeft Tarzan zich niet tot het doden van leeuwen en tijgers kun nen beperken?, zo luidt Spulbaas' vraag. FILMVARIA II De bekende filmre- gisseur Eric Johnston heeft verklaard, dat hij z'n salaris te hoog vind Hoe kan het? f 372.500 per jaar! FILMVARIA in De 20-jarige Portu- gees Loao Fernandez heeft tot vier maal toe getracht Holywood te bereiken om filmster te worden. Hij legde als verstekeling al ruim 20.000 kilometer af. Thans is hij gestrandl met New York vlak voor zich. Voor de 4de maal gaat hij naar Por tugal terug en nog steeds niet.. als film ster. WFRKELIJKHEID I In Pennsylvania heeft Mevr. Andrew-Zanada het leven geschonken aan een vierling. Drie meisjes en een jongen. (Spulbaas' persdienst). WERKELIJKHEID II Men heeft in Saffzon Walden (Essex) gepro- tgsteerd omdat de cafe's daar om negen uur sluiten. Deze regeling, is nog 'n gevolg van n oude bepaling, dat de boeren voor negenen op bed moeten liggen. WERKELIJKHEID III Oxfordse studenten hebben het standbeeld van Apollo op de oude Engelse-universi- teitsstadrood-wit en blauw geverfd en een Engelse vlag tussen zijn hand geklemd. De Zwitserse Wielerbond heeft van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk 1948 de uitnodiging ontvangen een ploeg van tien man samen te stellen. Dit maal zal de tour ook door een gedeelte van Zwitserland gaan. Van Aix Les Bains voert de route over de For- clazpass naar Lausanne, terwijl de volgende etappe via Chaux de Fonds door de Franche Comte naar Mulhausen gaat. Als Zwitserse deelnemers aan de Ronde van Nederland die 24 April begint worden de Gebroeders Wei- lenmann, Tarchini en Ackermann genoemd. De tweede wedstrijd tussen een nationaal Tsjechisch ijshockey team en de Canadese Olympische ploeg eindigde in een 33 gelijk spel. JJe ruststanden waren 21, 11, 01. Aan de wereldkampioenschappen schaatsenrijden. die 28 en 29 Fe bruari a.s. te Helsinki zullen wor den gehouden, zal voor de eerste maal worden deelgenomen door Bussische rijders. De volledige lijst van de deelnemende landen ziet er als volgt uit: Canada, Tsjechoslqwa- kije. Finland, Groot Brittannie, Hon- garije, Nederland, Noorwegen, Po- len, Rusland, Zweden en de Ver. Staten. t)e Amerikaan Delber Lamb heeft te Oslo een nieuw wereldrecord hardrijden over 1 mijl gevestigd door de afstand in 2 min. 27,7 sec. af te leggen. Het vorige record stond op naam van de grote Finse hard- rijder Claes Thunberg met 2 min. 37,6 sec. De belangstelling van de Russen voor het tournooi om het wereld- kampioenschap schaken, dat 1 Maart in Den Haag begint, bleek duidelijk uit de plannen, die er worden ge maakt, om via pers en radio het Russische volk op de hoogte te hou den. De drie grootmeesters Bonda- rewski, Lilienthal en Flohr zullen de verslagen in de pers verzorgen, terwijl de bekende sportcommenta- tor Sinyawski de radio-reportage voor zijn rekening neemt. Zaterdag 21 Februari 1948 Correspondentie en oplossingen onder motto ..Damr.ubriek" in te zenden aan 't bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 148 tot en met no. 155 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 20 Maart a.s. Probleem no 148 van Pierre Leygues te Rouaan aas- »-« 1 3^8 Het oog van Bruce Dat oog van Bruce Woodcock, Brits zwaargewicht-kampioen, heeft al heel wat teweeg gebracht. U herinnert zich nog wel de wedstrijd tegen Joe Baksi, waarin Bruce een flinke afstraffing kreeg. Hij verliet de ring met een gebroken kaak en een oogverwonding. Die kaak was snel genezen, maar met het oog wilde het niet vlotten. Allerlei ge- ruchten deden de ronde. In de dan cings vertelden de jongelui elkaar de meest bloederige verhalen. Een vriend, die ik al jarenlang ken als een serieuze man, die geen geloof hecht aan allerlei praatjes, kwam me opgewonden vertellen, dat Bruce zijn oog zou moeten missen. De dag- bladen schreven over een steen- splinter, tijdens de training in het oog gedrongen. En nu komt er een officiele publicatie van de behan- delende geneesheren. dat de bles- sure alleen en uitsluitend is te wij- teh aan de knuisten van Baksi. Wij hebben Woodcock in het ziekenhuis opgezocht. Hij lag er bij als een goudhaantje, hoewel hij ons slechts met een oog kon aanzien. „Het komt wel weer in orde", zei de reus lachend. ,.Ik hoop de volgende week weer thuis te zijn. En dan maar weer trainen". Wat Bruce wel enigszins dwars zit, is het volgende. In 1946 werd hjj uitgeroepen als Engeland's meest populaire sportfiguur. Dit jaar wer- deel uit van de staf. Men is dus wel in de stijl gebleven. De doktoren hopen evenwel dat zij niet al te vaak in het geweer behoeven te ko men. Inderdaad. dat zal de Olym pische Spelen ten goede komen. Het zou voor de bioscoopbezoekers bo vendien niet erg aanlokkelijk zijn als zij op de kleurenfilm, die van de spelen zal worden opgenomen, steeds mannen met brancards zien. Dat deze rolprent iets bijzonders wordt. daarvoor staan de namen van J. Arthur Rank, de filmmagnaat en Castleton Knight, die ook de kleu renfilm van het huwelijk van Prin- ses Elizabeth maakte, borg. Tien dagen na afloop van de Spelen zal de film reeds in rouletie worden gebracht. Wie wil wat verdienen? Nog een probleem, waarmee de organisatoren hadden te kampen. Er waren ongeveer duizend perso- nen nodig om allerlei baantjes te vervullen. Maar waar haalt men tolken, koks. schoonmakers van de gebouwen, kellners en anderen van daan? De man, die overal een op- lossing- voor weet, heeft ook dit probleem tot een goed einde ge bracht. Er is een beroep gedaan op de studenten. Behalve de kans om van aangezicht tot aangezicht te staan met wereldberoemde athleten, om wellieht de nodige wedstrijdr/i te zien. ontvangen zij nog een week- loon van drie tot acht pond. Ook buitenlandse studenten komen in aanmerking. Zullen er nog Nederlanders zijn, die in rok gekleed de ..sterren" een flesje cider zullen brengen? Of is het meer in overeenstemming met de spreekwoordelijke zindelijkheid. dat de functie van schoonmaker door Nederlanders wordt geambi- eerd? Stand: Zwart' 15 schijven op 4, 5, 8, 9, 12, 15 tot 20, 22, 23, 24 en 28. Wit 15 schijven op 26, 27, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 42, 43, 44, 46, 48 en 50. Wit speelt en wint. Bij de problemen. No 148. Dit probleem van de Franse problemist Pierre Leygues, met een opstelling alsof die uit een afgebroken partij afkomstig is, doet veel denken aan de moeilijk ver- borgen composities van de groot- rdeesterproblemist Yves Flanchard. Het is dus nu juist geen probleem om het „a la minute" op te lossen, maar dit is ook niet nodig daar men nog ongeveer een maand de tijd heeft. In probleem no 149 komt op een bepaalde plaats van het bord een sleutel-ontknoping en een winstsysteem voor, die door deze belangrijke verwisseling en ver- schuiving Sllicht dan ook wel als i n unicum kan worden beschouwd. Volgens de auteur heeft hij hierbij met verschillende technische moei- Jijkheden te kampen gehad. Als toe- gift eindigt dit probleem nog met enkele leerzame slotstandmotieven, waarbij met een minimum van en kele goed gekozen zetten no. 148 op een radicale wijze dient te wor den opgelost. Oplossingen Probleem no 136 van J. Wage- naar te Hoorn. Zwart 12 schijven op 2, 4, 6, 7, 8, 14, 16, 19, 20, 23, 26 en 29. Wit 12 schijven op 17, 22, 25, 32, 34, 35, 36, 38, 39. 42, 43 en 44. Oplossing: Wit 3228!; 36:31!; 39—34; 35:13!: 28:10 en 25:1!! ge- wonnen. Fraaie wisselwerking met de zwarte dam van 49 naar 9. Wel frappant dat de zwarte schijf op 23 nooit aan bod is gekomen om te slaan. Het bleef steeds meer- slagspel, ook toen dit stuk tenslotte 2 schijven kon slaan! Probleem no 137 van P. Jonge- neelen te Roozendaal. Zwart 11 schijven op 3, 8, 10, 11, 14. 17, 21, 23, 27, 28 en 39. Wit 11 schijven op 19. 24, 30, 34, 37. 38, 40, 43, 47, 48 en 50. Oplossing: Wit 50—44; 37—32; 19 28; 38—32! 34—29!! 47—41; 29—23; 24 2!! (Zw. 35 19) en 2 24!! ge- wonnen. Met de laatste slag kan Zwart ook 35:8 slaan, om te belet ten, dat Wit nog 1 schijf meer slaat. Dit is het geval als Zwart 35 24 of 13 slaat. Volgens de mening van verschillende oplossers was dit ook een heel fraai probleem en het werd tevens als een van de moei- lijkste van de serie beschouwd Probleem no 138 van C. Meeuwe, te Amsterdam. Zwart 10 schijven op 4, 5, 8 16 tot- 13, 15, 20 en 26. Wit 11 schijven op 19, 22, 23 27, 28, 34, 35, 37, 38, 47 en 48. Oplossing: Wit 37—32!! 27—21' 2318; 28 30; 4842! 3025; 25 14' en 352!! gewonnen. Op mooi ver- borgen wijze werd de winst hier behaald door het ,,Escalier-parallel winstsysteem Dit probleem was daarom ook nog niet zo gemakkelijk om op te lossen. Ook al doordat men al spoedig op een dwaalspoor, werd gebracht door de volgende aardige schijnoplossing, n.l Wit 38 -33 35-30; 34-30, 37-31; 48 •^—29; 28 39 en 22 2 (en Zwart 11—16 en vervolgens 10—14) en een nog gennge winstkans voor Wit is twyfelachtig geworden Probleem no 139 van N. Bemer te Hilversum. 8 schijven op 4, 6, 9, 12 13 14, 20 en 28. ■uW™ SJChii\eT op 21- 22' 30, 33, o^, oo, jy en 44. Oplossing: Wit 30—24! 21—17" 17 10 en 33 4!! gewonnen. Een excellent probleemstukje met suc- cessievelijk meerslagspel. Het slag- zetje van 17 naar 10^was verrassend hierbij werd schijf 4 verwijderd, waarna de slag naar dam-mogelijk werd gemaakt. Tenslotte kwam de ,,Passer-slotstand" nog in actie waarbij de witte dam, als scharnie- rend onderdeel van een denkbeeldi- ge gqopende passer in V-vorm met de punten de twee zwarte schijven links en rechts van het bord (op de hoeken) tenslotte weet tegen te houden. Het mooist komt de passer- formatie uit als Zwart eerst 11—16 22—27- ^>7 4~H en vervolgens W4- rr en 3238. alhoewel Wit op Zwart 15—20 door 4—22 (Zwart 20—24!) en 22—28 enz. even eens wmt. Probleem no 149 van J. Wagenaar te Hoorn (Componeerdatum 162-1948) Stand: Zwart 13 schjjven op 1, 3, 7 tot 10, 12, 17 tot 20, 40 en 42. Wit 12 schijven op 16, 26, 27, 29, 31 tot 34, 36, 38, 45 en 47. Wit speelt en wint. V "Vfc- u... ^ok-Tok.f^ 2aqo€dVd9w PARAMARIBO S(/*ur<ArA6 3 Dezer dagen vloog een legervlieg- tuig zo rakelings over de buiten- wijken van Zutphen, dat een be- woonster van de schrik een zenuw toeval kreeg. - v Enkele weken geleden scheerde een vliegtuig rakelings over de in annbouw zijnde brug over het Twenthe-Rijnkanaal. De betrokken militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. 68. Nu ging Jan laag vliegen en loerde naar bomen met oranje-appeltjes. Hij hoefde niet l&ng te zoeken. Aan de zeekant leek het wel IJoninginnedag, zo veel oranje zag hij daar. Mannen, zelfs vrouwen klommen in de bomen om de heerlijke vruchten binnen te halen. Ik ga helpen, dacht Jan en hij vloog op een man af die een heel hoge boom probeerde kaal te plukken. Naast de boom sttonden lege manden. Jan pakte er e6n van en vloog nadr de sinaasappel- tuinman toe. Met lachen en wijzen vroeg hij of hij de man mocht helpen. De slimme Span- jaard begreep hem dadelijk. Natuurlijk vond de man het goed. Zo'n knecht kon hij best gebruiken. Jan plukte steeds de hoogste en verste appels af. Manden vol bfacht hij naar beneden. Natuurlijk vergat hij niet, af en toe een sinaasappeltje op te peuzelen. 't Mocht trou- wens gerust van de Spanjaard. Dat is lang geen Alva, dacht Jan. Vijf bomen plukten ze kaal. Toen werd het donker. De Spanjaard nam Jan'mee naar zijn huis. Zijn Spaanse vrouw had juist haar zeven kinderen gewas- sen, verschoond en in bed gestopt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4