CLOYINE U MIB vm GREPEN UIT DE PERS I Nog Nederlanders in 'n Russisch kamp bij Odessa? Prof. Langemeyer over uitspraak van Neurenberger Tribunaal Toekomst Varkensfokkerij gunstig RUWE HAHDEM Brief van onbekende Duitser wekt hoop >H familie Doodschieten van franc-tireurs in het Volkenrecht geoorloofd bij U!W.U. - Zei U iets? Uit het militoire leven Achterstand wordt snel ingehaald Marktberichten OPENBARE VERKOPING J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 21 Februari 1 W v pit&lp? Burgemeester Oud van Rotterdam, burgemeester Matser van Arnhem en N. Arkema, Den Haag, tijdens een bijeenkomst in het Waldorfhotel in New York. Rechts op de foto de burgemeester van Boston James Curley. Verlaging luchtrecht Petroleum in Bulgarije staafrsmonopolie ,,Kare! Doorman" wordt geruild V,l2Z/ v Nederlanders pleegden in Frankrijk collaborate Kas-verenigirtg N.V. keert 5Vt pCt. dividend uit Ve'rzending von zeepost Post voor militairen op weg naar Indie Verklaringen geldig als paspoort De bultenaar Positie Nederlandse schepen De cholera-epidemie in India Ook op Ooat-Java is thans de evacuatie van Republikeinse troe- pen in voile gang. Wij zien hier een post te Bangil nabij Pasoe- roean. De koks van 4-5 R.I. voorzien de Republikeinse troepen, die op hun tocht naar Republikeins gebied hier rusten, van eten. Naar de gewoonte van het land krijgen zij hun rijst met toe- spijzen in een pisangblad. Tegen de voetbalpools K. F, C. Filmkeuring Dolle jacht- door Amsterdams straten Enkefstroth ter dood veroordeeld De nieuwe C.A.O. in het bloembollenbedrijf Advertentien wegens sterfgeval te Alkmaar Mr. J. C. C. Zijnen, not. te Alkmaar in het openboar verkopen Nieuwe collectie RADIO-TAFELS verlaagde prijzen! Fa. GEBR. KAAL EEN GULDEN DERTIG PER MAAND Na In bijna vicr jaar taal noch teken van hun beide zoons, die in 1942 via de Arbeidsbeurs In Duitsland werden tewerkgesteld, te hebben vernomen, ontving de familie De Graaf, wonende Snoek straat 24 te Rotterdam, van een totaal onbekende Duitser uit Bo denstein (Beieren) een brief met de tijding, dat hun 27-jange zoon Piet leefde en als verpleger in een Russisch krtjgsgevangenenkamp bij Odessa werkzaam was. In dii- zelfde „lager", dat deDu.t^ra^- duidde met de ctffcrs 1159/1 I zouden een Hollandse dokter Kremer en nog veertig andere Hollanders worden vastgehouden. De Duitser vertelde, dat hij eind Januari uit dit „lager als knjg - eevangene" was ontslagen. In di kamp had hij Piet ontmoet en op zijn verzoek bracht hij nu de groe ten aan diens familie over Als ver pleger zou Piet het in het Russi- sche kamp goed hebben, letgeen betekende beter eten dan de over ge kampgenoten, terwijl hij geen buitenwerk behoeft te vemchtem De briefschrijver verzekerde, dat de familie zich geen zorgen behoefde te maken, doch dat Piet het zich alleen erg aantrok, dat hij geen post van thuif ontving en niet wist of zijn brieven thuis arriveerden. Tot 1945 van wanneer_ af vermeldt zijt 1946 van wa de brief niet - had Piet in Lenin grad gezeten en was daarna naar Odessa getransporteerd. In het be gin. aldus de brief, was er in het Russische kamp steeds sprake van, dat de Hollanders ontslagen zouden worden, doch nu heette het wee.r, dat daar slechts sprake van kon zijn als de Indonesische kwestie tot klaarheid was gebracht. Het eerste, wat de door deze wl- ding oplevende ouders.zicn aivil-- gen was voorzichtig geworden door het geval-Peters w 1deze mededeling betrouwbaar? Doch het feit dat de brief door een onbe- kend Duitser gezonden was aan het .vroeeere adres van Piet s ouders, en dat letterlijk klopte met de wijze van adresseren van hun zoon. be- sehouwden zij als een garantie van de waarheid van de in de brief ver- melde feiten. Onmiddellijk heeft de familie zich in verbinding gesteld met het Ne- derlandse Rode Kruis in Den Haag. dat zal trachten een brief aan P. de Graaf in het kamp bij Odessa te verzenden. Bij informatie bij het Rode Kruis te Den Haag deelde men ons mede, dat het natuurlijk niet uitgesloten is, dat zich in een kamp bij Odessa nog Nederlanders bevinden. Deze zouden dan b.v. als krijgsgevange- nen kunnen zijn vastgehouden. Zo- lang men met betrokkenen nog geen contact heeft verkregen, dient echter de grootst mogelijke reserve ten aanzien van berichten als het bovenstaande te worden betracht. Voor luchtpostcorrespondentie naar Libanon, Palestina, Syrie en Transjordanie is het boven de ge- wone porti verschuldigde luchtrecht, van 15 cent tot 10 cent per 5 grapi verlaagd. Naar aanleiding van de jongste uitspraken van het Neurenbergse Tribunaal tegen Duitse oorlogs- misdadigers, waarbij enige gene- raals werden vrygesproken. aan- gezien het Tribunaal van oordeel was, dat de partisanen, die op de Balkan de Duitse bezetters be- stooktcn, geen aanspraak kunnen maken op bescherming door het internationale recht, heeft het ANP over deze aangelegenheiid het oordeel gcvraagd van de ad- vocaat-fiseaal bij de bijzondere raad van cassatie, prof, mr G. E. LangemeUer. Deze legde er de nadruk op. dat het doodschieten 1 van franc-tireurs in het Volkenrecht vrijwel onbe- twist als geoorloofd geldt. Men be- denke echter zeide hij dat de grens tussen franc-tireurs en een wettige krijgsmacht niet altijd zo gemakkelijk te trekken is. Wat het doodschieten van gijze- laars betreft, dit punt is in de vol- kenvechtelijke litterateur veel meer betwist. Do weergave van dc uit spraak van het Tribunaal, welke de indruk maakt sterk bekort te zijn aldus prof. Langemeyer doet denken. dat het Tribunaal het doodschieten van gijzelaars geoor loofd zou achten als uiterste midael om het bezettende leger te bcvei- ligen tegen franc-tireurs indien de- Het Bulgaarse parlement heeft een wet aangenomen, waarbij het monopolie van de petroleum-indus- trie wordt toegekend aan de staat. Dit monopolie zal de naam dragen van staatspetroleumbedrjjf. Twee jaar geleden kreeg de Ne- derlandse Marine zoals bekend het Britse escorte-vliegdekschip H. M. ..Nairana" in bruikleen. Onder de Nederlandse oorlogsvlag vaart dit schip als H. M. ..Karel Doorman". De ..Nairana-Doorman" gaat einde Maart van dit jaar naar de Britse Marine terug. Half Mei hoopt de Nederlandse Marine het snellere lichte vliegdekschip (Light Fleet- carrier) ..Venerable'' over te ne- men. Dit schip, dat thans op een Britse werf in reparatie is, zal even- eens de naam H. M. Karel Door man" voeren. Het wordt Nederlands eigendom. ze practisch niet te achterhalen zijn. Dit hele onderwerp is uiterst moeilijk aldus prof. Langemeijer en een van de onzekerste gedeei- ten van het toch al zo onzekere volkenrecht. In ieder geval bedenke men dit: dat een bezettende macht zich tegen franc-tireurs mag ver- dedigeu. behoeft nog niet te be- tekenen dat deze zelf wederrechte- lijk handelen. Daarover bestaat groot verschil van opinie. Ook is denkbaar, dat men het ongeregelde verzet tegen de vjjand ziet als ge- rechtvaardigd <5 door voorafgaande inbreuken op het bezett. I'gsrecht, welke die vijand heeft meegemaakt. Men ziet dus aldus prof. Lange- meijer dat ook de berechting van oorlogsmisdadigers in Neder- land nog moeilijke problemen kan opleveren. V - Zag U dat mooie plaatje in de krant van de bloemententoon- stelling in Lisse? En van Boven- karspel en Breezand? "Wat viel u het meeste op? Tien tegen een dat u zegt: waarom maken foto- grafen altijd bloemenplaatjes met dames er op? Daar zou heel wat over te filosoferen zijn! Maar ik denk aan iets anders: Nu het weer de tijd is van de bloemententoonstellingen, groot en klein, zie ik dat te midden van de strijd over de bedrijfs- maatregelen (pro en contra sa- nering) alle krachten zich rich- ten op de bevordering van de goede vakmanschap in het bloembollenbedrijf. De strijdbijl is, althans op deze momenten begraven. Pro en contra sanering kent men niet. Men beoefent ge- meenschappelijk de ware s a- n er in g, wat immers gezond- making betekent. De ware ge- zondmaking (sanering) ook van het bloembollenbedrijf is: de goede vakmanschap, die door deze tentoonstellingen betior- derd wordt en waarvan ze het resultaat zijn. En op dat punt bestaat er tussen „de Noord" en „de Zuid" geen verschil! Grote tube f. 0»90 Voor het gerechtshof te Riom is een aanvang gemaakt met de behan- deling van de zaak tegen de Belg Augustin Fourtain en twee Neder landers M. Jongerius en J. Ottevan- ger, die ervan beschuldigd werden gecollaboreerd te hebben met de Duitsers. Er zou een bedrag van 30 millioen francs mee gemoeid zijn. Jongerius werd op 10 Juni van het vorige jaar door het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam wegens col- laboratie met de vijand veroordeeld tot drie en een half jaar gevange- nisstraf met aftrek ontzetting uit de kiesrechten en ambtelijke rechten, alsmede uit het recht een leidende functie te bekleden in het automo- bielbedrijf voor de tijd van tien jaar. - J. Ottevanger zou ziqh, naar wij nader vernemen, binnenkort voor het Bijzonder Gerechtshof in Ne- derland te verantwoorden hebben. Het Franse gerechtshof stelde de behandeling uit tot 19 April a s. wegens ziekte van de Belg. Deze verblijft thans te Parijs in een kli- niek voor neuro-psychiatrie. In de vergadering van de raad van commissarissen der Kasvereni- ging is besloten om aan aandeel- houders voor te stellen over 1947 een dividend te declareren van S'/a procent (5 pet.) Naar Nederlands Oost Indie kan zeepost worden verzonden met het s.s. ..Volendam", dat op 26 Februari a.s. vertrekt. Naar Curacao en de overige Overzeese gebiedsdelen in de West vertrekken op 24 Februari het s.s. ..Helder" en op 2 Maart het s.s. ..Stuyvesant", die ook zeepost meenemen. Het verdient aanbeve- ling de correspondentie twee dagen te voren ter post te bezorgen. De opvarenden van het m.s. „Slo- terdijk'', dat Vrijdag naar Indie vertrok, kunnen in Port Said post ontvangen, mits de stukken uiter- lijk 22 Februari a.s. ter post bezorgd worden. Wil men bij aankomst in Batavia post doen uitreiken, dan dient men niet later dan 7 Maart te posten. De commissaris der Koningin 'in de provirtcie Noord-Halland maakt bekend, dat de ter provinciate grif- fie van die provincie afgegeven ver klaringen. geldig als paspoort, voor de 15e Maart 1948 bij genoemde griffie moeten worden ingeleverd. teneinde deze kosteloos om te rui- len tegen normale paspoortboekjes. Bij de inzending dezer „verkla- ringen" (bij voorkeur per post), ge- lieve men twee foto's in te sluiten. Binnen 2 a 3 weken na de inzen ding kunnen de paspoortboekjes ter gemeente-secretarie van de woon- plaats worden afgehaald. Hij zat op het trottoir Van een levendige winkelstraat en keek zwijgend naar de mensen, die hem voorbijgingen. Aan zijn lin- kerzijde lag een bedelaar onaf- gebroken te bidden, zijn magere vingers omklemden een hoiaten bedelnap met enkele koperstuk- ken. Aan de andere kant stond een blinde vrouw, met lege ogen, haar hand rustte op de schouder van een mager kind. Maar tussen deze beide arm- zalige mensen zat de kleine bul tenaar en ging schuil onder een stortvloed van de schoonste kunst- bloemen. In beide handen hield hij grote bouquetten boven ziin hoofd geheven en prees ziin koopwaar niet. Spraken niet de kleuren en vormen voor zichzelf? Rood-papieren orchideeen met rustig gebogen lijnen als van vlindervleugels en teei*-gete ro- zen, licht gekreukeld alsof ze pas geschapen waren. Witte kelken. die weemoedig hun zware hoofd op de vlugvoetige zomerwind lietert deir.en, en blauwe klokjes. die als een carillon aan een lange gebogen stengel hingen. Het moet een zuivere kunste- naar zijn geweest, die geduldig deze bloemen onder zijn vingers liet opbloeien. Er liepen honderd haastige en langzame mensen voorbij. eer wij langs de bultenfear en zijn lichte last kwamen. Wij bleven staan, bekeken de bloemen en kochten. Wij glimlachten in onszelf en dachten aan vroeger, thuis. Later op de dag hebben we de bloemen aan een kennis gegeven. Het staat zo gek voor ons. gewoon soldaat, om te laten merken dat we iets heel mooi vinden, nietwaar? Aagtekerke", Rotterdam Sydney, pass. 20 Febr. Perim. >rAlamak", Bombay—Rotterdam, 19 Febr. te Port Soedan. Alcor", MontevideoAntwerpen, 20 Febr. te St. Vincent (kv). jVldabi", 19 Febr. van Montevideo naar Buenos Aires. .Algenib", AntwerpenPernambuco pass. 19 Febr. Finisterre. „Alkaid", 19 Febr. van San Fran cisco do Sul naar Santos. „Bali", 20 Febr. van Bangkal Pinang naar Batavia. ..Blommersdijk", New York—Rdam via Antwerpen, 19 Febr. te Lon- „Grote Beer", Amsterdam—Batavia, 19 Febr. te Belawan. „Indrapoera", BataviaR'dam, Febr. van Port Said. „Japara", 16 Febr. van Vancouver te Tacoma. Johan de Witt", 20 Febr. van Am sterdam te Batavia. „Leerdam", Rotterdam—New York, 20 Febr. te Antwerpen, vertrek <21 Febr. „Lutterkerk", BombayRotterdam, 20 Febr. te Aden. „Maetsuycker", 19 Febr. van Bela wan naar Batavia. ..Modjokerto", Rotterdam—Java, 19 Febr. van Port Said. „Murena", Curagao-Schafstedt (Kie- lerkanaal), pass. 19 Febr. Lands- end. „Nijkerk", 20 Febr. van Port Said te Port Soedan. ..Oranjefontein", 19 Febr. van Kaap- stad naar Port Elisabeth. „Poelau Laut", 20 Febr. van Bata via te Bangkok verwacht. ..Sibajak". Rotterdam—Java, 19 Febr van Algiers. „Sloterdijk", 19 Febr. 20 uur van Rotterdam naar Batavia. „Sommelsdijk" 19 Febr. van Phila delphia naar New York. „Streefkerk", 19 Febr. van Madras te Rangoon. ..Valerius". 20 Febr. van Shanghai te Yokohama. „Veendam", New York—Rotterdam; 23 Febr. ca. 20 uur te Southampton verwacht. „Willem Ruys", Rotterdam—Batavia, pass. 19 Febr. 22 uur Finisterre. ..Zeeland" (K.R.L.), New York—Java 19 Febr. te Penang. Dr. Jivaraj Mehta, de directeur- generaal van de openbare gezond- heidsdienst van India, heeft Donder- dag verklaard, dat de cholera-epi demie in India thans bedwongen wordt. De epidemie heeft de vorige week aan 1374 personen het leven gekost. Er werden in die week 2522 gevallen geconstateerd. Het grootste aantal cholera-pa- tienten werd in de provincie Madras geteld, die een bevolking van 40 miHioen zielen heeft. ONDERGRONDSE verbindingen zijn, als we het „Vrije Volk" mogen geloven, niet uit de tijd! Een en ander is ter sprake gekomen naar aanleiding van het interessante debat in de Eerste Kamer over de wenken, van de zijde van de VVD- partij (Vrijheidsbond en groep-Oud) gegeven met botrekking tot de mo gelijke politieke constellatie na de verkiezingen. De heer v. d. Kieft heeft in dat debat gezegd, dat de uitlatingen van de heer Vonk, Partij van de Vrijheid, allesbehalve ge- schikt leken. om die samenwerking vruchtbaar te doen zijn. En wat is de politiek van de ..Nederlander"? Van C.H.-zijde werd toen opgemerkt, dat de „Nederlander" niet meer het orgaan van de C.H. Unie is, maar het „Vrije Volk" weet nu te berich ten, dat de heer Lunshof, hoofd- redacteur van het (des morgens verschijnende) „Dagblad" en van de (des avonds verschijnende) „Neder- lander", in die hoedanigheid de ver- gaderingen van het hoofdbestuur van de C.H.U. bijwoont! Is dit con tact dan te beschouwen als een ondergrondse verbinding. vraagt het „V.V.". En de heer Wetter heeft in Alkmaar gezegd, dat „Rijkseenheid" geen candidaten zal stellen voor de a.s. verkiezingen, omdat men de be- vriende oppositie-partijen niet in vergelegenheid wil brengen. Het ,,V.V." citeert nu uit een ander krantenverslag, dat dit wordt nage- laten „op verzoek" van die oppo- sitiepartijen. Nog meer ondergrond se verbindingen? In elk geval „lo- pen buitenparlementaire en parle- mentaire oppositie gevaarlijk in- een"! En dat is een eenheid, die tot heden toe de kans op een kabinet op breder basis met de groep-Stik- ker-Oud niet vergroott NIET NATIONAAL, aldus be- schuldigde mr. Pollema, Chris-, telijk Historisch lid van de Eerste Kamer, op een Toogdag van de C.H. Unie, de Katholieke Volks- partij. „Aan de wassende roomse invload moet een einde komen", voegde hij er bij. Ook al twee argu- menten, om de nieuwe coalitie, welke men, anders wel gaarne wenst. te bevorderen. Kan de C.H. Unie in ernst verwachten, dat wij met haar in een nieuwe kabinetssamenstel- ling gaan zitten, als de K.V.P. bij voorbaat voor onnationaal en voor gevaarlijk wegens de wassende roomse invloed wordt uitgemaakt? Voorzitter Andriessen neemt de heer Pollema derhalve In de ..Volkskrant" over de knie, wijzend op de bekende uitlatingen van Jhr. Ruys zaliger, op de Landdag van de oucle R.K. Staatspartij: Onze eendracht, 's lands kracht, het Nederlandse volk heeft een partij als de Katholieke brood- nodig! Ook de ..Leidse Courant" had op dit chapiter geborduurd en be- treurde de uitlatingen van Pollema, als anti-papistisch en niet terzake dienende. Het was een teleurstel- lende vergadering, kortzichtig uit christelijk en nationaal oogpiint! LONEN EN PRIJZEN zijn't onder werp van een beschouwing in het, aan de hand van een artikel van prof. Kaag, in dit blad al eerder aangehaalde tijdschrift ..Economie". De beschouwing. Welke wij nu op het oog hebben, is van mr. B. J. M. van Spaendonck, die tot de conclu- sie komt, dat de aangewezen oplos- sing van de spanning tussen lonen en prijzen de sociale spanning vooral, die de grotere gezinnen het diepst treft is verlioging van de kinderbijslag. Bovendien is, zo be- toogt hij verder, deze maatregel het minst kostbaar en heeft zij geen ongewenste economische gevolgen. Hij bepleit daarom een aanvullende progressieve kindertoeslag naar ge- lang de gezinsgrootte, waarbij bo vendien rekenmg zal worden ge- houden met het asntal verdiener.de kinderen in het gezin. In een tabel geeft mr. van Spaendonck een ver- geliiking van de nu vigerende wet- telijkc regeling met zijn eigen voor- stel. Hij voegt er aan toe ter ver- gelijking de kinderbijslagregeling in het mijnbedrijf en de wettelijke regeling in Belgie. Uit deze laatste vergelijking blijkt, dat bij de Ne derlandse mijnen reeds een stap in de richting van de door hem voor- gestelde regeling is gedaan en dat wij door zijn voorstel bovendien gaan in de richting. die onze Zui- derburen reeds hebben ingeslagen. Zijn voorstel verdient dus, ook uit hoofde van de economische Bene lux-politick, aanbeveling. Het „Bin- nenhof" is van mening. dat de be- schouwingen van mr. van Spaen donck in ..Economie" getuigen van zulk een gezond economisch realis- me, dat zij bekendheia verdienen in brede kring en hoopt, dat vooral ook de betreffende regeringsinstan- ties volte aandacht aan het door mr. van Spaendonck behandelde vraagstuk zullen schenken. (Naast de beschouwingen, die wij aanhaal- den van prof. Kaag en die het standpunt van de regering, dat de huidige loon- en prijspolitiek ge- handhaafd moet worden, in elk ge val niet uitzichtloos doen zijn! red. N.H.D.) Te Alkmaar werd Vrijdagmor- gen in cafe „Centraal" de alge- mene jaarvergadering gehouden van 't Noordlioilands Groot York shire Varkensstamboek, voor wel ke bijeenkomst vrij grote belang- stelling was. Vooral tot uiting kwam het feit. dat de varkens- teelt in ons land steeds meer en meer de schade van de oorlogs- jaren te boven gaat komen en dat ook de uitvoer van bacon steeds toeneemt. Hoewel wij nog niet die plaats op de Engelse markt hebben verkregen als Ca nada en Denemarken. de kwali- teit van het geleverde product zal het hem op de duur toch moeten doen. In zijn openingswoord consta- teerde de voorzitter, de heer J. B. van Kampen, dat hoewel de prij zen voor biggen aanvankelijk met lonend waren, men momenteel met ontevreden mag zijn. Betreurd weru dat ondanks de aandrang. die op de regering wordt uitgeoefend, de toewijzing van fokvarkens nog te gering is. Dat is dan ook wel de voornaamste oorzaak. dat de achter stand, door de oorlog ontstaan, nog niet is Irwolnnen a1 k"*1 van een verbetering worden gespro- ken. Men ho ,pt nu met beren. Oie uit Tsjecho-Slowakije zijn inge- voerd. goede fokresultaten te krij gen, opdat de achterstand snel kan worden ingehaald. Ook de belang- stelling voor de fokkerij neemt ge- stadig toe. Uit het jaarverslag van de secretaris. de heer C. Roeper. bleek. dat het aanbod van jonge beren nog steeds te gering is. Het aantal jonge zeugen is echter aan- merkelijk toegenomen. Men ruimt oudere zeugen nu eerder op, maar of dat wel voor de fokkerij goed is, staat nog te bezien. Iirtmers de 4de worp blijkt over het algemeen de beste te zijn. Er werd in het afge- lopen jaar een strenge selectie toe- gepast en nieuwe geboortekaarten ingevoerd. *Tal van fokdagen zijn uitstekend geslaagd, op een daar- van was een stamboekzeug met 21 biggen. Verder verwierf een beer uit Noord-Holland de kampioens- prijs. Opmerkelijk is dat 35 11 de 50.000 zeugen-vergunningen dit jaar ongebruikt bleef. In het bestuur werd in plaate van de heer Van Kampen, die niet herkiesbaar was. met meerderheid van stemmen gekqzen de heer P. N. Laan uit Opmeer. In de finan- ciele .commissie werden benoemd de heren D. Olie, Beemster; D. J. de Jong; W. Wormer; J. J. Kiste- maker. Den Helder en als plaats- vervangers H. G. de Vries, Haarlem en J. Muys, Heiloo. De politie te R'dam heeft aldaar een inval gedaan bij een depothou- der van z.g. voetbalpools. Het spoor hiervan leidde ook naar Haarlem. In verband hiermede heeft de re cherche gisternacht te Haarlem in een woning een onderzoek inge- steld en aldaar een aantal gebruikte en ongebruikte formuliefen voor deelname aan deze pools in beslag genomen. Tegen de man, die 25% provisie voor zijn bemoeienissen kreeg is proces verbaal opgemaakt. Dr ir P. C. Labouchdre uit Utrecht sprak over de mogelijkhe- den der fokkerij en de export. In October is men weer begonnen met het zenden van 1000 varkens per week naar Engeland. waarschijnlijk zal dat binnenkort 2000 worden. Op de binnenlandse markt is er grote vraag naar Groot Yorkshire varkens voor de slacht. Geregeld afmesten blijft dus geboden. Het Groot York shire varken is echter minder ge- schikt voor de bacon-export. De fokkerij beschikt eigenlijk nog over te weinig beren en vooral in deze streken zijn er ook nog te weinig sterke fokveren.igingen. In Noord-Holland ziin 2678 fokkers lid van het stamboek. Ir W. van Oyen uit Alkmaar sprak nog over de selectie-mesterij en zeide dat er besprekingen gaan- de zijn over een verruiming van de fokregeling. Waarschiinlijk zal dat "aan op de basis van het op de be- driiven aanwezige voer. Verder achtte hij de resistratie en de keu- ring grote middelen om de fokkerij te verbeteren. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeester bleek. dat met de uit- gaven een kleine 34.000 gemoeid waren Er was een nadelig saldo van f 762 Aan eontributies werd geind f 10.500. Het volgend jaar hoopt, men met een bedrag van f 24.250 in totaal rond te komen. ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater: ..Jungle Koningin II, 18 jaar. Cinema Americain: ..Gentleman Jim", 14 jaar. Harmonie: „Het Spookhuis", 14 jaar.Victoria: „De zevende misdaad", 18 jaar. DEN HELDER: De Witte: „Zeedui- vels", 18 jaar. Tivoli: ..Zigeu- nerbloed", volwassenen; „De Ra- telslang", 14 jaar. HOORN: Winston-theater: „Tarzan, de onoverwinnelijke 18 jaar. Victoria: „Het lied van Berna- dette", alle leeftijden. SCHAGEN: Royal: „De Rode Pim pernel", 14 jaar. BERGEN: ,.De Rustende Jager": „Les enfants du Paradis", volw. MEDEMBLIK: Scala: ..Rebecca", 18 jaar; „Het begon met mcrord", 14 jaar. BREEZAND: Apollo: „Geniet van.je leven", alle leeftijden; „Land zon- der wet", 14 jaar. NOORD-SCHARWOUDE: Tivoli- ..Tarzans verborgen schat", 14 ji ..Vloeibaar Goud", volwassenen ruwe huid: Purol 50 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vroiiw). Doos 40 a. Al heeft Februari ons onver- wachts nog echt winterse da gen bezorgd, op modegebied krijgt men toch hoe langer hoe meer de lente in het hoofd. Hierbij een mooie grijs-wollen voorjaarsmantel met fleurig strohoedje. In de nacht van Donderdag op Vrijdag waren twee inbrekers aan het werk in de N.V. fabriek van Meelnroducten J. B. Scholten aan de Brouwersgracht te Amsterdam. De politie werd gewaarschuwd en 2 agenten arriveerden 10 minuten later bij de fabriek: de een for- ceerde de toegangsdeur. de ander vatte post aan de achterzijde van de fabriek. De 2 inbrekers bevon- den zich nog in de fabriek en wer den door de eerste agent, die een achtervolging inzette. in hun werk gestoord. Met gezwinde spoed gin- gen ze aan de haal. klauterden handig over alle obstakels heen, zich niet bekommerend om de waarschuwingsschoten. Bijna lie- pen ze de tweede agent in de ar- men. die op zijn beurt schoten op de vluchtelingen loste. Eeri van de inbrekers werd geraakt en viel. Bij nadering van de agent sprong hij weer overeind en verdween in de duisternis. terwijl de kogels om zijn oren suisden. Later liep een van de inbrekers'zijn achtervolgers weer in de armen. maar zette het op een lopen en wist andermaal te ontkomen. Het is de politie nog niet gelukt de hardlopers te pakken. De Duitse ..kriminal-secretaer" F. A. Enkelstroth, een van de kopstuk- ken van de Arnhemse S.D., is door het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem wegens zijn ingrijpen tegen de wetten en gebruiken van het oor- logsrecht en die tegen de menselijk- heid veroordeeld tot de doodstraf. De tussen werkgevers en werk- - mers in het bloembollenbedrijf tot ttand gekomen nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst heeft nog niet de vereiste goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars ont vangen, zodat het derhalve niet is toegestaan, per 1 Maart wjjzigingen aan te brengen in de oude lonen. WOGNUM, 20 Febr. 10.450 kg witlof I 29—35, II 19—27, III 15—17, I 2000 kg spruitkool 3475, rode kool 1214.90. knolseldery 618, boe- renkool 12—17. groene Tcool 24. St. Remy 2838, uien 32, bosseldery 7.90, gele kool 6—6.60, prei 41—56. ALKMAAR, 20 Febr. Andijvie 952; winterpeen 91130; boerekool 718. worteltjes 7—23, groene kool 1638.50, spruitkool 16—79. rode kool 512.50. gele kool 67, prei 4252,. uien 26—33. bieen 69, wit lof 1534, knolselderie 211, sel- derie 5—9, peren 52, appelen 26. HEILOO, 20 Febr. Witlof I 20 24, II 1518; spruitkool I 75—1.06. II 3658, groene kool 2231, rabar- ber 2638, uien 2430, peren 35 42, appelen 3745, boerekool 20—27 peen 710. Alles per kg. ZWAAG, 20 Febr. Uien 9—35, bieten 66.60, sav. kool 32, gele bew kool 6—6.30, rode kool 12—14.10, boerekool 1016, spruitkool 3767, witlof 1535, breekpeen 913, an dijvie 70, bloemkool 75, knolselde rie A 1314. idem B 10, Goudrei- netten 3863, Present v. Engeland 3195. zoete appel 2540. Jonathan 551.06, Gieser Wildeman 2245. Winterjan 2136. OBDAM, 20 Febr. Aangevoerd 12.000 kg rode kool 12—12.90, 12.000 gele kool 67, 600 kg uien 32, 2300 kg peen B 13.1014.40. idem C 11 14.50, 300 kg spruitkool 3256, 680 kg witlof I 25 idem II 18. NRD SCHARWOUDE. 21 Febr. 36000 kg rode kool 12.20—16.30: 5000 kg gele, kool 6.20—6.80: 3000 kg uien 33.1035.80; drielingen 17.30-18.50; 250 kg witlof I 22; II 16. BEVERWIJK, 20 Febr. Andijvie 11.10, waspeen I 2530, witlof 1 en II 25—35. Spruiten gesch. 7093. idem ongesch. 3570, prei I 5067, idem II 3545. groene kool 1636. gele kool 610. rode kool 1018. boerekool 1022, knollen I 1523, breekpeen 810. PURMEREND. 20 Febr. Witlof 1526. rode kool 615, sav. kool 4.509, spruitkool 26—67. boerekool 17, bieen 6.50, wortelen 814. uien 1422, drielingen 1014, prei 26 61, Present van Engeland 4765, Zoee Bellefleur 4047. Jonathan 64 75. Alles per 100 kg. WARMENHUIZEN. 21 Febr. Aangevoerd: 73.100 kg rode kool 12 —14.70, 38.200 kg gele kool 6—7.20, 200 kg groene kool 20.10. LANGEDIJK. 21 Februari. 18.000 kg rode kool 13.501590 31.000 kg gele kool 6—6.40; 1800 kg uien 34.' BLOKKER. 20 Febr. Witlof 15 —30. spruitkool 2854. rode kool 12.6013.60, boerekool 1515.50, Pres. v Engeland 52. Goudreinetten 43—79. Bramley 2840. Gieser Wil-' deman 32—45, Winterjannen 3045, St. Remy 3140 Jonathan 4093, zoete appel 5070. Te kooo: prima landhooi en 6500 spruitkoolstruiken Bevr.: C. v. d. Gragt. Bo- venweg 44. St. Pancras. Te koop: goed spelend radiotoestel. billijke priis. Br. no. 11309, bur. v. d. bl. Te koop 2 stuitjes best gewonren hooi. W P. Ouax. Spoorstraat 12. Nrd. Scharwoude. Te koop: 'n Kinderwaeen f 40.—. Adres: Kaandorp, Groeneweg L 198, Heiloo. Te koop- zooo kg HOOI Adres: P. BORST Hzn. Middenweg B 168 te Heer Hugowaard Zd. Te koop: een beste lucht- bandenwaeen en een z.g. a.n. murrie-up met drie aanaarders. J. BRUIN Middenweg G 120 te Heer Hugowaard Zd. Te kooo: 5000 POND HOOI Nic. Beetsweg I 64. Heiloo Te koop: lange b.ontjas en n. mantel met persianes 7. g.a.n. Eiken salontafel, 100 cm. Old finish salon tafel 68 cm z.g.a.n.. nw. h, herenschoenen mt. 42. TMopingstr. 28. Alkmaar. m PETROLE HAHN Parfumerie Rruns. Alk maar aan 't Verdronken- oord 84. zal op WOENSDAG 24 MAART 1948, des nam. 3 uur prec., in 't Gulden Vlies aan de Koorstraat te A'kmaar 4 de navolgende percelen: a. Te ALKMAAR: TWEE HUIZEN en erven aan het Baanpad no. 19 en 21, samen groot 1.64 A. respectievelijk verhuurd voor f 4,75 en f 4,per week. EEN HUIS aan de Tienenwal no. 23, groot 18 cA, verhuurd voor f 4,per week. Verloren: lens met glas van autolamn vanaf Alk maar naar Zijdewind. teg. beloning terug te bez of hericht aan A. MOOIJ, Bodedienst, Zijdewind. Ter overn.: 3 jongensjas- sen 65 70 en 75 om lengte: 1 meisjesmantel 70 em 1. m. of z punten Tevens een 2 pits gasstel. trekwa- gen en studteboeken (zee- vaart en zelfstiidle) Tevens 'n radiolnidspreker Snaarmanslaan 86. Alkm. Gezin met vier kinderen zoekt voor de maand Augustus een vrij .huisje in Esmond aan Zee. liefst dicht bij het strand. Ook genegen te ruilen voor een I 3 eEN HUIS en erf aan de Spanjaardstraat no. 4, gr. 54 ,cA. Verhuurd voor f 4.per week. 4. EEN HUIS en erf aan de Compagniestraat no. 4, groot 44 cA. Verhuurd voor f 2.50 per week. 5. DRIE HUIZEN ,en erven aan de Overdiestraat nos. 9, 11 en 26, samen'groot 1.94 A. Respectievelijk ver huurd voor f 2,50, f 4,—, f 3,— per week. 1. 2. mooie woning in bosrijke nmgeving bij Hilversum. Brieven naar: H. POST, Curagaolaan 28, Hilversum ZO JUIST ONTVANGEN: Radio-Technisch Bureau ALKMAAR Houttil 52, Tel. 4374 HILVERSUM Laarderweg I b. Tel. 7004 b. Te HEILOO: 6. HUIS, GARAGE en ERF aan de Westerweg no. C 75, groot 4.25 A. Verhuurd voor f 25,p. maand. 7. HUIS en ERF aan de Westerweg No. C 77, groot 2.69 A. Verhuurd voor f 4.75 per week. Te bezichtlgen op Woensdagen van 2—4 uur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5