ENORME EXPLOSIE TE JERUZALEM maokt Joodse wijk tot brandende mine VAN KLEFFENS Voor Alkmaar en omgeving Nieuwe Arabische misdaad? V wijst arbitrage van de hand Successen voor onze schaatsers De procedure is gereed President Benesj verzet zich tegen de communistische druk Vorst wel getemperd, maar nog niet ten einde Opgewonden Joden geven Britten de schuld van de ramp TALRIJKE DODEN EN GEWONDEN Tweede ontploffing bij zonsondergang I H UNO-commissie moet blijven bemiddelen Ruimer winstmarges voor de kruideniers #/Volksrepubliek" in Slowakije Katijn Een goede 10.000 M. van Broekman Middenstand genegeerd Ontslag der ministers nog niet aanvaard Washington is bezorgd DE BiLT MELDT: MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG NUMMER 11462 BUREAUX: mmmmm - -m mmmmwwmmms? mMm, Over een nacht ijsDe ouderen onder ons hebben al lang gelperd, dat het nooit goed is over een nacht ijs te gaan, maar de lieve jeugd ziet toch maar altijd het gevactr niet en probeert het ijs of h?t al houdbaar is. In het Arabische hoofdkwartier te Damascus worden drukke be- sprekingen gevoerd aangaande de ontwikkeling van de politieke toestand in Palestina en de maatregelen, die in verband hier- mede getroffen zullen worden. Hier is de bevelhebber van het vrij willigersleger Fawzi Bey Kaoukji, wiens verschijning wel zeer weinig Oosters aandoet, in gesprek met zijn naaste medewerkers. Voor de politieke besprekiirgen 16 doden bij treinramp in Zwitserland De jenever wordt niet duurder Als opvolger van Kardinaal Granito di Belmonte is tot de- ken van het H. College van Kardinalen benoemd Frances co, kardinaal Marchetti-Selvag- giani, secretaris van de Con gregate van het H. Officio en Vicaris-Generaal van Z.H. de Paus voor de stad en 't district Rome. Hij is in 1871 te Rome geboren en werd 30 Juni 1930 door Paus Pius XI tot kardinaal gecreeerd. Schaatsen Langebaan-wedsfrijden te Warmenhuizen Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per ma and. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2 50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN:, Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ZONDAGMORGEN heeft de grootste explosie in Palestina, sinds het opblazen van het Zoning David-hotel in Juli 1946. het Joodse zaken- en wooncentrum. waaronder de Ben Jehuda- straat, van Jeruzalem in een brandende ruine veranderd. De explosie deed de stad schudden en meer dan een mijl in de omtrek broken de ruiten. Verschillende gebouwen stortten in en het puin versperde de straten. In andere gebouwen broken bran- den uit. Vele mannen. vrouwen en kinderen moeten begraven liggen onder het puin van wat eens het meest elegante winkel- centrum van Jeruzalem was. schuldig waren. Op sommige Britse soldaten werd geschoten, waarbij enkelen werden gedood. Het Joodse bureau verzocht aan de Palestijnse regering de Britse soldaten en poli- tie onmiddellijk uit de Joodse ge- bieden van Jeruzalem terug te trekken, tenzij zij vergezeld zijn van joodse politie. De joodse bur- gerwacht en de leden van de Haga- nah hebben bevel gekregen de identiteitspapieren van alle Britse soldaten, die de Joodse zones bin nenkomen, te controleren en hun voertuigen te onderzoeken. Het Bu reau had van Arabische zijde de verzekering gekregen, dat de Ara- bieren geen schuld hebben aan de explosie. Een correspondent van de ..Exchange Telegraph'' is op onge- veer 21 kilometer van Jeruzalem doodgeschoten. De Palestijnse regering heeft ver- klaard, dat het ongeloofwaardig moet worden geacht, dat de mis daad door leden van de Veilig- heidsstrijdkrachten kan zijn ge- pleegd. De ramp bracht een ware paniek onder de Joodse bewoners van de stad. Vele joden werden door de kracht van de explosie uit hun bed geworpen en een massieve rookko- lom steeg meer dan 100 meter hoog in de lucht. Joden strompelden in nachtkleding naar buiten, enig huis- raad meenemende. Velen hadden bloedspatten op hun kleding. Een ooggetuige verklaarde, dat men overal lijken zag liggen en dat de mensen, die barrevoets in nachtkle ding naar buiten liepen, hun voeten wondden aan het glas, dat op de straten verspreid lag. Joodse red- dingsploegen gingen onmiddellijk mat alle kracht aan het werk om de slachtoffers, die men onder het puin hoorde kreunen of gillen, te bevrijden. De ziekenhuizen van Jeruzalem zijn overvol en men heeft huizen en schepen als nood- hospitalen ingericht. Dragers met doden en gewonden lopen at -en aan. A1 spoedig deden geruchten de ronde, dat men des nachts drie vrachtwagens in de Ben Jehuda straat had geparkeerd. Een van deze wagens, waarin zich geuniformde mannen zouden hebben bevonden, zou zijn weggeredeQ, waarna de twee anderen zouden zijn geexplo- deerd. Men heeft inderdaad de overblijfselen van een vrachtwagen in een grote krater in het midden van de straat gevonden. Deze ge- ruchten. brachten de hysterische menigte tot anti-Britse demonstra- ties. Britse politie en soldaten, die als reddingsploegen te hulp waren gesneld. moesten worden terugge- roepen toen de demonstraties toe- namen en joden met revolvers, gj~- weren en handgranaten door de straten liepen en schreeuwden dat de Engelsen aan de ontploffing Gisteren tegen zonsondergang had een tweede ontploffing plaats gftvolgd door het vuur van auto- matische wapens. Officieel wordt gemeld, dat de tweede ontploffing plaats had door drie mortiergra- naten. die achter de centrale ge- vangenis vielen. Hierbij werden drie Arabieren gedood en .drie gewond. Hoewel van officieele Arabische zjjde is verklaard, dat de Arabieren geen schuld hebben aan tie explosies, verneemt men uit niet-officieele Arabische bron, dat de aanslag het werk was van een ..speciaal commando" van Arabieren, die hun opleiding in het buitenland hebben gehad. Vol- gens een verklaring van de Pa lestijnse regering zagen inzitten- den van een politieauto Zondag- morgen een convooi van drie vrachtauto's en een gevechtswagen naar het centrum van de stad rij- den. De politieauto volgde het convooi en zag later rook uit een der auto's komen en zocht een goed heenkomen. In Britse mili- taire kringen is verklaard, dat in Jaffa door Arabieren twee ge- vechtswagens zijn gestolen en dat in verschillende delen van het land vrachtauto's zun ontvreemd. Volgens betrouwbare berichten uit Joodse bron zijn er in totaal 51 doden. De officiele berichten spre- ken van 33 slachtoffers. Aan het leddingswerk in de Ben-Jehoeda- straat nemen thans ongeveer dui zend mannen en vrouwen deel. De gematigde Joodse verzetsorga- nisatie, de Haganah, heeft een be- roep op de Joden gedaan om het rccht niet in eigen hand te nemen. Eenzelfde verzoek is ook gedaan door het Joodse Bureau en de Jood se Nationale Raad. De andere Joodse verzetsbeweging, Irgoen Zwai Le- oemi, die de Britten de schuld van de aanslagen blijft geven, heeft te kennen gegeven, dat alle Britse strijdkrachten in uniform, die zich in de joodse wijken van de stad vertonc.n, moeten worden gedood. De wachten bij de officiele ge bouwen zijn verdubbeld. Landmij- nen zouden zijn gelegd rondom de Joodse wijk van Jeruzalem, die langs electrische weg tot ontploffing zouden worden gebracht, indien Britse militairen de wijk zouden be- treden. De toestand schijnt zodanig gespannen te zijn, dat een enkel in cident tot een bloedige veldslag zou kunnen leiden. Ben Britse soldaat werd doodge schoten en een andere ernstig ge wond toen zij in een Joods-hospitaal werden verbonden. Nog drie leden van de Britse strijdkrachten werden gedood, toen de joden tegen het val- len van de avond een troepenver- blijfpTaats in de straat der Profeten met mortiervuur bestookten. De minister van landbouw, vis- serij en voedselvoorziening heeft aan de kruideniers een margever- hoging van 2 cent per 100 gram toegestaan voor biscuits, fabriek- matig bereide koekjes, gevulde chocolade-stukjes, gevulde choco- lade-repen, bonbons en suiker- werken. Deze beslissing is het resultaat van een sedert geruime tijd mge- steld onderzoek naar de positie van het kruidenierswarenbedrijf. Over- wogen wordt of de marge, ten gun- ste van de kruidenier, nog bij enig ander artikel kan worden ver hoogd. De nodige stappen, om op korte termijn tot wijziging van de bestaande prijsregeling te komen, zijn door de betrokken instanties al genomen. Voor chocoladeproduc- ten heeft deze regeling inmiddels haar beslag gekregen. Zo komt de prijs van een gevulde reep op 11 ct. TIENDUIZEND Polen, officieren en burgers, zijn in het begin van de oorlog in de bossen van Katijn en elders vermoord. Door de Duit- sers? Door de Russen? Het is een afschuwelijk drama, dat opgehelderd moet worden. Eerst hebben de Duitsers de Russen be- schuldigd, na de bevrijding gaven de Sovjets de Duitsers de schuld. Onderzoekingen, sindsdien bekend geworden, hellen over tot de eerste mening: dat de zware, enorme schuld zou rusten op de bolsjewis- tische machthebbers. Verschillende tijdschriften en dag- bladen in buiten- en binnenland V/eten er de laatste weken bijzon- derheden over te vertellen. De Poolse minister Mikolajczyk, die in de Amerikaanse1 pers poli- tieke onthullingen doet, vertelt er een en ander van. Veel bijzonder- heden kloppen met de nieuwste, schokkende mededelingen, welke wij lezen in „De Linie" van jl. Vrij- dag. Daarin wordt weergegeven een opzienbarende publicatie in een der grootste Scandinavische bladen, de „Dagens Nyheter" te Stockholm, van Vrijdag 13 Februari jl. Hierin zijn uitgebreide bijzonderheden ver- teld van een Pools jurist. Deze was n vriend .van dr. Roman Martini uit Krakau'. En Martini had op- dracht van de links-socialistische Poolse minister van justitie, om de Katijn-zaak te onderzoeken. Toen de bewijzen voor de schuld der Sovjet-beulen zich ophoopten, maakte dr. Martini van de voor- naamste documenten foto-copieen. Wat hij vreesde, dat gebeuren zou, als hij het voor Rusland bezwaren- de materiaal aan zijn door Rus land gecontroleerde Poolse op- drachtgever inleverde, geschiedde: twee dagen na de inlevering werd dr Martini vermoord. Mogen we de ZJweedse publicatie geloven, dan waren de daders twee jonge com- munisten. Wat Mikolajczyk duidelijk uit een zet, laat de Zweedse publicatie doorschemeren: Amerika en Enge- land vonden het tot nog toe..... ontactisch" om de zaak publiek aan te snijden. Ook voor het Neu- renbergse Tribunaal is zoals men weet, indertijd „gestrand". Mag de wereld de waarheid met weten? De wereld, die verbeterd heet te moeten worden door de Ver enigde Naties, op het fundament van het Handvest, dat vol staat van de rechtcn der mensheid en mense- lijkheid? LAKE SUCCESS, 21 Febr. (A.F. en Aneta). Mr. van Kleffens, onze vertegenwoordiger in de Veillg- heidsraad heeft Zaterdag bij de hervatting van het debat over de bevoegdheden van de Commissie van Goede Diensten, medegedeeld, dat JNederland arbitrage als mid- del om het Nederlands-Indonesi- sche geschil te regelen verwerpt. Van Kleffens verzette zich kracb- tig tegen een scheidsrechterlijke macht, als leidinggevend, die een oplossing zou opleggen, welke een wrijving of nog erger zou kunnen veroorzaken. De protesten tegen de deelstaten wees mr. Vsd Kl6ff6ns vsn de hsnd. met het argument, dat deze niet door Nederland in het leven waren geroepen. ,,Wij laten deze mensen geheel vrijwij willen deze volksbewegingen noch panmoedigen noch onderdrukken." Ten aanzien van uitbreiding van de bevoegdhe den van de Commissie van Drie, aanvaardde mr. V"i Kleffens wel de gedachte van het verlenen van initiatief aan de commissie tot het doen van voorstellen doch hij ver klaarde zich tegen toestemming tot publicatie van voorstellen zonder toestemming van beide partijen, daar dit de bevoegdheid van de commissie te buiten zou gaan. De bemiddeling, die de commissie tot nu toe verleend heeft, moet worden voortgezet zonder dat enige ingrij- pende verandering daarin moet plaats vinden. De republikeinse af- gevaardigde was er voorstander van dat aan de Commissie de bevoegd heid tot arbitrage in zake omstreden punten verleend zou worden. De \}erklaring van mr. Van Klef fens was het antwoord op de Chinese voorstellen, die aandrongen op over- neming van het voorstel-Kirby no- pens het doen van voorstellen door de Commissie van Drie, ook wan- neer partijen hier niet om vragen en vervolgens het voorstel de Commis sie van Drie te machtigen te arbi- treren op punten van interpretatie der principes, voorzover deze reeds door beide partijen zijn aanvaard. Deze Chinese voorstellen vormden het zwaartepunt der debatten. Husak, de communistische voor- zitter van de Slowaakse raad, heeft de Slowaaks-democratische leden van deze raad ontslagen. Op een massa-vergadering te Bratis lava heeft Husak, volgens Radio- Praag, Zaterdagavond verklaard: „WU zijn niet meer een bour- geois-republiek, doch een volks- rcpubliek. Ik doe een beroep op de vertegenwoordigers van alle ver- zetsbewegingen, op alle arbciders, opdat wij definitief de fundamen- ten van de republiek kunnen leg- gen". De Slowaaks-democraten, aldus verklaarde Husak verder, hadden voor de tweede maal in een korte periode een politieke crisis veroor- zaakt. Politieke partijen, welke thans in de oppositie waren en weigerden een nationaal front te vormen onder Clement Gottwald, moesten niet in het provinciaal bestuur blijven. N VERGADERINGEN van de, ein- delijk geleidelijk weer op voile toeren draaiende Kon. Nederlandse Middenstandsbond wordt als een der redenen, om weer tot deze „al- gemene" vereniging toe te treden, gezegd, dat de middenstanders ook door sterke vrije organisaties een macht moeten vormen, „nu de rege ring de middenstand negeert". Wij juichen het toe, dat de K.N. M.B. weer volop propaganda gaat maken. Hij heeft er, in het alge- meen, veel te lang mee gewacht. Maar juist daarom is het, zacht gezegd, niet billijk, dit te motive- ren met verwijten aan de regering. Het middenstandsbeleid van het huidige kanibet is niet critiekloos, maar het is onjuist te beweren, dat de middenstand genegeerd wordt. De middenstand en niet alleen de „algemene" hegft sinds de be vrijding op de eerste plaats zijn eigen belangen genegeerd. Men heeft, naast de bestaande Wolter- som-vakgroepen, in zeer brede mid- denstandskringen het belang der vrije organisaties opzij geschoven en daardoor de juiste behartiging van de middenstandsbelangen bij de overheid geschaad. Dat dit nu anders kan worden door versterking van de K.N.M.B.., nadat met name de Kath. Bond reeds lang was voorgegaan, stemt tot verheuging. Twee conclusies moeten echter worden vastgehouden: middenstands propagandisten moeten niet aan de regering verwijten, wat hun eigen schuld is. En: de juiste zij het wat ver- traagde argumenten van de K.N. M.B.-propaganda kunnen ook nog iets zeggen aan de terughoudende katholieke middenstanders! Op de tweede dag van de Inter nationale wedstrijden in het hard- rijden op de schaats wist Odd Lund berg de 10.000 meter te winnen na een prachtige rit tegen Kees Broek man, de nummers 1 en 2 van de 5000 meter. Lootte Broekman op de eerste dag voor de 5000 meter weer tegen Jan Langedijk, door de ^tij- den op die afstand behoefden zij op de tweede dag niet tegen elkander te rijden. Broekman had tegen Lundbere vrijwel voortdurend de leiding en de 5000 meter gingen op in 9 min. 5 sec. In het tweede gedeelte van deze afstand wist de Noor evenwel zijn achterstand in te halen en tenslotte won hij, na enkele fraaie laatste ronden, met slechts een halve seconde verschil van de Lierenaar. Broekman en Lundberg hadden als eerste paar gereden en toen stond er nog^ al vrij veel wind. De Hongaar Pajor, die momenteel in goede vorm is. bleef geruime tijd bijna 12 secon- den beneden de rondentijden van Lundberg en Broekman, doch in de voorlaatste ronde kwam hij te val- len, aangezien hij te veel van zijn krachten had gevergd. Daardoor bleef hij nog juist boven de ti.iden van de Noor en van onze landge- noot De Amerikaan Werket. die zich steeds meer ontwikkeld als een langeafstandrijder. werd vierde op de 10.000 meter met een tijd van 18 min 14.8 sec. terwijl voor Lund berg 19 min. 0.5 sec. was genoteerd. Mede door zijn prachtige zege op de 1500 meter met 2 min. 21,7 sec. werd hij eerste in het klassement met Lundberg op de tweede plaats en Konsmo als derde. Wij hebben nog ten huize vgn de Nederlandse gezant te Oslo, de heer Luden, ?en praatje gemaakt met onze landgenoten Langedijk en Broekman. Beiden vertelden dat zij zich in uitstekende lichamelijke conditie bevonden. Zij zullen Woensdag of Donder- dag naar Helsinki vertrekken om daar definitief deel te nemen. aan de wereldkampioenschappen. Na afloop van de wedstrijden in Fin- lamd keert Broekman naar Ne derland terug, terwijl Langedijk nog in Noorwegen zal blijven. aangezien hij waarschijnlijk nog een wedstrijd te Brandby zal rij den. De resultaten van de tweede dag luiden: 1500 meter: 1 Werket 2.21.7; 2. Konsmo 2.22.4; 3. Lundberg 2.23; 4 en 5 Pajor en Pettersen 2.24.7; 6. Broekman 2.25.1; 7. Ivar Martinsen 2.25.3 8. Henry 2.25.7; 9. Langedijk 2.26.3! 10.000 meter: 1. Lundberg 10.00.5; 2 Broekman 19.01; 3. Pajor 18.01.9: 4 Werket 18.14.8: 5. Konsmo 18.17.3; 6! Martinsen 18.17.6; 7. Langedijk 18.17.9. Algemeen klassement; 1. Werket; 2. Lundberg; 3. Konsmo. BATAVIA, 21 Febr. (A.P.) In een communique van de Commis sie van Goede Diensten der Ver. Naties wordt vandaag medege deeld, dat de voorbereiding van de procedure voor de verdere onder- handelingen tussen de Nederlandse en republikeinse delcgaties thans voltooid is, nadat de 31 bepalingen die opgesteld werden door de pro- cedure-commissie, goedgekeurd zijn door beide partijen. Vier onderhandelingscommissies zijn ingesteld, nl. voor de politiek, de veiligheid, de economische en fu nanciele kwesties en voor sociale en bestuursaangelegenheden. Het is haar taak de agendapunten, welke de procedure-commissie opstelt, te behandelen en er rapport over uit te brengen. De voorzitter van de Commissie van Goede Diensten blijft de ple- naire zittingen der delegaties pre- sideren Deze zullen niet openbaar zijn, tenzij de procedure-commissie anders beslist. De procedure-com missie bestaat uit de hoofden der delegaties en een vertegenwoordiger van de Commissie van Goede Dien- StIn het communique wordt niet gezegd, wanneer de eerstvolgende plenaire bijeenkomst gehouden zal worden. Het eerste waartoe men waarschijnlijk zal over gaan is te trachten een politiek accoord te be- reiken. Naar de Zwitserse radio meldt is een trein, die overvol was met mensen, die van de wintersport te- rugkeerden, op weg naar Zurich, te Waedenswil, aan de linkeroever van het meer van Zurich, ontspoord en tegen een gebouw gereden. Vier wagens werden in elkaar gedrukt en 16 personen, alien Zwitsers, kwamen om het leven Te Wae denswil moest worden gestqpt, maar de remmen weigerden, waar- op de trein met grote snelheid een zijspoor opreed met het noodlottig gevolg. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in antwoord op de in sommige bla den voorkomende berichten, volgens welke het rantsoeneringspercentage van jenever zou worden verminderd en de prijzen van gedistilleerd zou den worden verhoogd, medegedeeld dat het niet in het voornemen ligt het rantsoeneringspercentage en/of de prijs van gedistilleerd te wijzi- gen. PRESIDENT BENES heeft niet toegegeven aan de communisti sche druk en tot nu toe geweigerd het ontslag van de anti- communistische kabinetsleden te aanvaarden. Hij deelde zowel premier Gottwald als een delegatie van arbeiders mede, dat hij slechts een parlementaire regering wilde, .waarin de partijen sit ting zouden hebben. die ook nu irt de regering van het nationale front vertegenwoordigd zouden zijn. Vandaag zal Benes de lei- ders der drie partijen ontvangen, waarvan de afgetreden minis ters lid zijn. Dit antwoord van de president werd bekend gemaakt na een reeks conferenties, die hij o.a. met een aantal sociaal-democratische leiders heeft gehouden. Vervolgens begaf hij rich naar Lany, zijn buitenver- blijf ten Noorden van Praag. waar hij Zdenek Fierlinger, de gewezen premier en leider van de linkse so- cialisten ontvangen zou hebben. In November was Fierlinger af- gezet als voorzitter van de sociaal- democratische partij en als vice-pre mier wegens zijn te nauwe samen- werking met de communisten. Toen Vrijdag de anti-communisti- sche kabinetsleden de regering ver- lieten. traden de sociaal-democraten niet af. De communisten deden Za terdagavond een beroep op hen om met de communisten als gelijken samen te gaan en niet een front te vormen met 6e vijanden van het volk. Vrijdagavond waren de commu nisten hun campagne begonnen om de president te dwingen de ontslag- aanvragen van de tot de nationaal- socialistische partij, de Slovaakse democratische partij en de katho lieke volkspartij behorende kabi netsleden te aanvaarden. Gottwald begaf zich naar Benesj en vroeg hem .verlof om nieuwe mi nisters in hun plaats te benoemen, maar de president weigerde. In een massa-bijeenkomst Het Gottwald opnieuw zijn eis horen om zowel de regering als de lagere be- stuursorganen te reconstrueren. Daarna begaf hij zich opnieuw naar de president. Hij werd gevolgd door 55 mijnwerkers en fabrieksarbeiders, die de president een resolutie aan- boden, waarin zij niet alleen eisten om de dissidente ministers te ont- slaan, maar hen nooit meer tot het kabinet toe te laten. Zij werden ge- karakteriseerd als „agenten van de buitenlandse reactie''. Onder hen bevinden zich de minister van justi tie, Prokop Drtina, een nationaal- socialist (niet te verwarren met na- zi), op wie j.l. September een bom- aanslag werd gepleegd, en vice- premier Petr Zenkl, ook nat. socia list. Door zijn weigering heeft presi dent Benesj dus de coalitie. tech- nisch althans, staande gehouden. Hij deed echter niet wat aanvan- kelijk verwacht werd: het parle- ment ontbinden en nieuwe verkie- zingen binnen zes weken uitschrij- ven. Hierop hadden de anti-commu- nistische paj-tijen gehoopt, omdat verkiezingen op zo korte termijn de communisten in verband met hun voorbereidingen niet goed gelegen zouden komen. Vervolgens begonnen de commu nisten een open flirtation met" sociaal-democraten en deden een Benesj en drongen er nog eens bij hem op aan, dat aanvaarding van de ontslagaanvragen de enige ware parlementaire methode zou zijn om de premier in de gelegenheid te stellen nieuwe medewerkers te kie. zen. Ambtenaren van het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken ridiculiseerden de door Radio-Moskou gedane sug- gestie, dat de Amerikaanse am- bassadeur te Praag, Laurence Steinhardt, het teken gegeven zou hebben voor het aftreden van de niet-communistische ministers. In officiele kringen gaf men uiting aan bezorgdheid over de jongste ontwikkelingen te Praag. o.a. de verklaringen van de communisti sche minister-president over het ontdekken van een complot en de aankomst te Praag van de Sovjet- russische onder-minister van bui tenlandse zaken Valerian Zorin, gezien de ..klaarblijkelijke gelijke- nis tussen deze stappen en de ge- bruikelijk gewordeq procedure welke de communisten gevolgd hebben bq het overnemen van de macht in alle Oost-Europese Sta- ten". Het Bondsbureau van de K.N.S.B. maakt bekend, dat ijs en weder die- nende, Dinsdag 24 Februari op de ijsbaan te Warmenhuizen om 11 uur des morger^s een aanvang zal wor den gemaakt met nationale lange- baan wedstrijden op de schaats om de Sis-beker over de afstanden 500. 1500 en 3000 Meter. Weersoverzicht, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. De Bilt, 23 Febr. Gedurende het weekend trok een kleine depressie van Portugal over het Westelijk deel van de Middellandse zee en het Alpengebied naar de Balkan. Deze storing ging op vele plaatsen vergezeld van matige sneeuwval, zodat nu het grootste deel van het vaste land van West-Europa onder een sneeuwdek ligt. Het sneeuwgebied breidde zich echter nog niet verder naar het Noorden uit dan tot over Limburg en het oostelijk deel van Noordbra- bant. In Zuid-Oost Frankrijk kwa men in de afgelopen nacht bij hel- dere' hemel tijdens windstilte zeer lage minimum temperaturen voor. Lyon meldde 17. In onze omge ving, Duitsland, Polen en de Balkan waren de minimum temperaturen minder laag, daar de bewolking de nachtelijke uitstraling verhinderde. Waren in de nacht van Zaterdag op Zondag de laagste temperaturen in ons land nog 10. in de usjht van Zondag op Maandag meldde Maastricht met —6 de laagste tem- peratuur, terwijl het kwik in Den beroep op"hen°om* niet in"ee~n front Helder niet beneden -I k™- te gaan staan met de vijanden van Naast het ontbreken van de^nach- het volk. Zij schreven opnieuw aan I telijke uitstraling, droeg ook het draaien van de wind van Oost naar Noord-Oost bij tot stijging van de temperatuur. De koude Russische lucht stroomt bij zijn tocht naar ons land nu eerst weer over de nog open liggende Oostzee, terwijl de lucht, die over het uiterste Noord-Westen van ons land stroomt, ook nog een stukje van de Noordzee, die nog steeds een temperatuur van ongeveer 5 graden heeft, moet passeren. Hierdoor wordt de vorst getemperd, zonder dat er direct een einde aan komt. Op de Atlantische Oceaan begin- nen zich wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling voor te doen. Het krachtige maximum nabij IJs- land begint in betekenis af te ne men en trekt tevens iets naar het Zuiden, waardoor de depressies, die de laatste dagen ver in het Noorden het Groenlandse plateau passeer- den, nu wat verder naar het zuiden kunnen doordringen. Een onmiddel lijk gevolg op het weer in ons land heeft dit echter nog niet. Aauteursrecht voorbehouden KNMI.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1