1 DE PLICHT DER KATHOLIEKEN BIJ DE VERKIEZINGEN RADIO UIT DE KERMIS DER WERELT Groof von Barnsdorff oveHeden Zullen pro-Republikeinen W.-Java-conferentie verlaten? GOUDEN HANDSCHOENEN VOOR BERNARD SHAW N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 26 Februari 1948 PAG. DE STRIJD IN ITALIE Kerkelijke straff en voor aanhangers van anti-christelijke dwalingen Laatste steen van Oostelijk bloc Zei U iets? Studenfen-protest tegen ministeriele beslissing Ned. Industrielen in Engeland KINDERBI jSLAG- REGELING VOOR RENTETREKKERS Nieuw wetsontwerp ingediend PROGRAMMA Herziening Bezoldigingsbesluit INVALIDITEITSRENTE WORDT HOGER BIJEENKOMST LONDENSE CONFERENTIE Tol- vandaag uitgesteld Vroeger erfgenoam van groof deel van Schiermonnikoog Z.K.H. Prins Bernhard vertoeft op het ogenblik in Londen, waar hij de viering van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Club in Londen bijwoonde. V.l.n.r.; jhr. E. F. M. J. Michels Verduynen, Z.K.H. Prins Bernhard," J. N. Tollenaar en jhr. Th. Roell. Goede Week bijeenkomst - op „Drakenburgh" HELICOPTER vorvoerde zieke BURGEMEESTEP. d'AILLY VERKLAART Waorom Slauerhoff's ,,J. P. Coen" verboden werd Opgeroepen door Enqust-e-commissie ENGELSE SPORTBRIEF Cadeau van rijke oom Louis Naar wij vernemen: De bormenlijst Marktberichten Te Milaan is een vergadering van diocesane geestelijkheid gehou- den onder voorzitterschap van Kar- dinaal Schuster, Aartsbisschop van Milaan. De vergadering hield zich o.m. bezig met de houding van de geestelijke overheid ten opzichte van de verkiezingsstrijd en de a.s. verkiezingen in Italie. Het te Milaan verschijnende Katholieke dagblad ..Italia" geeft hierover het volgen- de verslag: Kardinaal Schuster verklaarde, aldus bericht het K.N.P., dat de door hem uit te geven beschikking gebaseerd is op de veroordelinj van de anti-katholieke dwalingen, zoals deze vervat is in de Encyelie- ken van de Pausen Pius XI en Pius XII, alsmede in de richtlijnen, door Kardinaal Piazza, Patriarch van Venetie, in diens recente Vasten- brief gegeven. Voortaan is het ook aan de pries- ters in het Aartsdiocees Milaan verboden, de absolutie te schenken aan: 1. alien, die bovenbedoelde dwa lingen formeel aanhangen; 2. alien, die deze dwalingen ma- terieel steunen, zij het slechts door het geven van hun stem, en die hier na waarschuwing door de geestelijkheid niet van aflaten. Voorts is verboden de liturgische zegening van de huizen van de lei- ders en propagandisten' van par- tijen, weike die dwalingen voor- staan. Kardinaal Schuster legt er de na- druk op, dat deze kerkelijke straf- fen van ..geneeskundige" aard zijn: dit is om bepaalde katholieken van de dwalingen huns weegs terug te roepen; de Kerk wenst niet anders dan hen te genezen. Zij weigert hen de sacramenten tijdelijk. even- als een arts een zieke de spiis voor volledig gezonden enige tijd ont- houdt. Ook zijn deze maatregelen genomen, teneinde de meerderheid der gelovigen te behoeden voor be- smetting met dwalingen, waardoor Voor het geval de crisis, die zich in de afgelopen week in Tsjecho- Slowakije heeft ontwikkeld, niet verwacht werd, is er niettemin in West Europa en de Ver. Staten een zekere bezorgdheid door veroor- zaakt. Het verloop van de crisis is volgens het thans bekende pavoon van machtsovername in landen als Hongarije en Roemenie. De communistische minister van binnenlandse zaken. Nosex, ver klaarde dat de Tsjecho-Slowaakse politiek door goede partijleden be- hoort te worden beheerst en ge- leid. Toen dit proces een stadium had bereikt, waarin de niet-com- munistische collega's van het ka- binet zich gedwongen voelden te protesteren, werden ze onmiddel- lijk als „agenten van binnen- en buitenlandse reactie" bestempeld en was er sprake van een complot, dat een gewapende staatsgreep overwoog, Hierop namen de niet- communistische ministers ontslag en de vakbonden, onder commu nistische leiding, gingen spreken van een algemene staking als pro test tegen de activiteit van de „bin- nen- en buitenlandse reactionnai- ren". Vervang ..Sudeten Duitsers" door „communisten" en een analo gic verschijnt met Hitler's dwang- methoden, die des te meer als si nister kan worden gekenmerkt doordat de plaats van handeling dezelfde is. Deze tactiek heeft niet direct het- zelfde onmiddellijke resultaat ge- boekt zoals bijv. in Hongarije, daar in Tsjecho-Slowakije, in tegenstel- ling met de andere landen in Oost- en Midden-Europa er ,van een authentieke democratische traditie sprake is. Deze traditie wordt in de persoon van arnp WERELD- GEBEUREN president Be nesj belichaamd die tot nu toe de poging om Tsjecho Slowa- kije om te vor- men in een politie-staat van de hand had ge- wezen. In alle omstandigheden was zo'n tegenstand van de president, volgens een „regerings"-woord- voerder, zeer gevaarlijk. Dr. Benesj is niet jong meer en jammer ge- noeg niet bijzonder goed gezond, maar het zou toch de vrije wereld verbazen wanneer een flinke vech- ter voor de vrijheid zoals hij is, bereid zou zijn toe te stemmen in de vernietiging van zijn vaderland. Een uitsluitend communistische regering zal. indien nu gevormd, verantwoordelijk zijn voor het ver loop van de a.s. algemene verkie zingen in Tsjecho-Slowakije. De uislag is niet moeilijk te voorspel- lenb Er zal een overweldigende communistische meerderheid uit de bus komen, ofschoon de commu- nisten thans in de minderheid zijn en zij volgens deskundigen na de oorlog zijn achteruitgegaan en in Slowakije slechts 20 procent van de bevolking achter zich hebben. Van- af het moment, dat de Tsjechische minister van buitenlandse zaken door Moskouse druk gedwongen werd zijn toestemming aan de Pa- rijse conferentie voor het Marshall- plan deel te nemen in te trekken, werd het duidelijk, dat het Krem lin besloten had ook Tsjecho-Slo wakije geheel in het Oostelijke bloc op te nemen. De aanwezigheid in Praag gedurende de politieke cri sis van Zorin, de Russische plaats- vervangende minister van buiten landse zaken doet veronderstellen. dat de laatste ontwikkeling deel uit maakte van een proces in die rich- ting. De oorlog heeft Tsjecho-Slo wakije in de diepe schaduw van de Russische macht achtergelaten. Dit te erkennen, zoals president Benesj en Masarijk ook doen, is slechts een zaak van gezond denk- vermogen. Bij het neerschrijven van boven- staande regels komt het bericht als een donderslag uit de aether val- len, dat de omwenteling in Tsjecho- Slowakije een voldongen feit is geworden. Hierdoor is wederom een Russische marionet tot leven ge- roepen. Hierdoor is het laatste land als overbruggingskans voor Oost en West weggevallen en is de on- gelukkige verdeling van Europa nog concreter geworden en mis- schien wel geheel onherstelbaar. De ogen der democratische wereld zijn thans vragend op Amerika en Engeland gericht. Sic transit. zij het licht en de duisternis, het gewijde en het profane, de waar- heid en de leugen, alsmede het goed en het kwaad, niet meer zou- den onderscheiden en met elkan- der verwarren. De Kerk. aldus Kardinaal Schus ter, erkent iedere wettige rege- ringsvorm, voor zover deze door het* recht gebillijkt is en in harmo- nie verkeert met de christelijke moraal, die ook sociale rechten aan het gezin en de enkeling waar- borgt. Ook is het noodzakelijk, dat ieder bij de gemeenteraads- of de algemene verkiezingen vrljelijk en bewust van de consequenties zijn stem kan uitbrengen. Het Is een emstig vergrijp voor alle gelovigen. hun stem te geven aan candidaten. die tegen het Geloof zijn of die geen waarbor- gen bicden voor het in nractyk brengen van de ehristeliike be- einselen in het openbare leven. De katholieken kunnen hnn stem slechts geven aan hen. die de meeste en beste garanties bieden voor de verwezenlijking van de hun door de kiezers gegeven op- dracht. in de geest van de Katho lieke Leer. Het is een dringende plicht voor de geestelijkheid. om de gelovigen in deze kwestie terdege voor te lichten en in hen het bewustzijn te wekken van de sociale beginse- len der Kerk. Deze herderlijke plicht, aldus Kardinaal Schuster, kan niet van politieke aard ge- noemd worden; zij i? louter de school van de sociale leer der Kerk. Voorts wees de Aartsbisschop van Milaan er nog op. dat de rode propaganda bestreden rr.oet worden door middel van een actieve te- gen-propaganda teneinde de ka tholieke mannen en vrouwen te behoeden voor bedrog en mislei- ding. Het Andreaskruis is bekend, behalve bij de alwetende her- sengymnastiekers van de Avro. Het was modi Zondagavond! Daar vroeg een van de mannen, ik ben vergeten of het Jan was of Bob, wat een Andreaskruis was. Noch de goochelaars noch de militairen wisten het aan- vankelijk. Toen verkondigde de Avro-man, dat het voorkwam op verkeersborden, en zo ge- noemd was naar de uitvinder ervan! Maar er was een van de goochelaars, die blijkbaar be halve een goochem, ook een moedig ipan was. En die zei, dat het genoemd was naar de Hei- lige Andreas, die gestorven is aan een kruis, in deze vorm. Jammer, dat ze bij de alge mene omroep zo slecht op de hoogte zijn met de katholieke liturgie. In verband met het feit, dat de minister van O., K. en W. zijn be- krachtiging heeft onthouden aan de benoeming van drie der vier pro- fessoren van de 7de faculteit der Amsterdamse Universiteit, heeft zich uit de studenten dezer politiek- sociale faculteit een initiatief-comi- te gevormd, dat in een vergadering op Vrijdag 27 Februari in gebouw De Leeuw te Amsterdam tegen de ze beslissing wil protesteren. LONDEN. 25 Febr. (AP) Een en twintig Nederlandse industrielen uit Eindhoven zijn Woensdag op het Londense vliegveld geland. Zij zul len een dag of twee in Engeland blijven en zijn de gasten van de Oxford groep. De industridlen zullen gesprekken voeren met mijnwerkers en verte- ""nwoordigers van andere industrie- en. De ministers van Sociale Zaken en van Financien hebben voor In- validiteitsrentetrekkers. die buiten de werking van de Kinderbijslag- wet vielen, een wetsontwerp, hou- dende een afzonderliike kinderbij- slagregeling ingediend. Deze regeling is niet beperkt tot de invaliditeitsrentetrekkers, doch strekt zich ook uit tot degenen, die in het genot zijn van een ouder- domsrente krachtens de Invalidi- teitswet. Ook onder zekere beper- king tot de kinderen. die wezen- rente genieten. hetzij ingevolge de Invaliditeitswet, de Ongevailenwet 1921, de Land- en Tuinbouwonge- vallenwet 1922 of de Zeeongeval- lenwet 1919. De kosten van de voorgestelde regeling worden geraamd op elf millioen gulden en komen ten laste van de staat. Er bestaat naar de mening van de ministers niet voldoende aan- leiding aan de vrouw-rentetrekker recht op kinderbijslag toe te ken- nen. Voorgesteld wordt over -te gaan tot verhoging van de leef- tijdsgrens voor het recht op wezen- rente krachtens de invaliditeitswet tot zestien jaar. VRIJDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 nieuws; 7,15 ochtend- gym; 8.00 nieuws en gr. pi.; 9,15 ochtendziekenbezoek; 11.00 gr. pi.; 11,30 zangrecital; 12.00 Busch Strijk- orkest; 12,30 weeroverzicht; 13.00 nieuws; 13,15 Dolf van der Linden en zijn Metropole orkest; 14,20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14,40 En semble Lachman; 15,30 cello recital; 16.00 Voordracht; 17.10 fluitrecital; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00 nieuws; 19,15 Inleiding tot Handel's Oratorium „Ishael in Egypt"; 19.30 Oratorium ..Israel in Egypt"; 19.30 nieuws; 23,45 gr. pi. Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 nieuws; 7,15 The Mas- queraders; 8.00 nieuws; 8.18 operet- te-selecties; 8,50 Voor de huisvrouw; 9.35 Beethoven; 10,30 Voor de Vrouw; 11.15 ..Kit Brandon"'. AVRO 12.00 Portugal progr.; 12,30 Weer- praatje; 12,33 Sportagenda; 12,38 The Skymasters; 13.00 nieuws; 13,15 Pierre Palla; 13.45 The Andrew Sis ters; 14.00 Kookkunst: 14.20 Londens Symphonieorkest. VARA. 16.00 Or- gel; 16,30 ..Tussen 12 en 16", voor de jeugd; 17,20 „Wij en de Muziek" 18.00 nieuws; 18,15 Kwintet Jan Cor- duwener; 19.15 Regerings uitzen- ding; 19,50 Tien voor acht; 20.00 nieuws; 21,30 VARA Lekenrecht- bank; 22.00 Buiteniands Overzicht; 22,15 Swing and Sweet; 23.00 nieuws; 23.15 Symphonisch Vrijdagavond- concert. Binnen enkele weken is de inder- tijd aangekondigde herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934 te verwach- ten, waarbij dit besluit tot 1 Juli 1947 volledig is bijgewerkt en waar in een aantal maatregelen, welke op het stuk van de bezoldiging van 'net rijkspersoneel. hetzij bij kon. besluit of anderzins reeds waren ingevoerd. zijn opgenomen. Daarnaast is een technische her ziening van het bezoldigingsbesluit met kracht ter hand genomen, welke beoogt de eventueel onjuiste verhoudingen, die zich ten aanzien van bepaalde groepen van het overheidspersoneel mochten voor- doen, te corrigeren. De ministers van Sociale Zaken en Financien hebben een wetsont werp ingediend, dat een verbete- ring betekent voor rentetrekkers krachtens de Invaliditeitswet. Het ontwerp houdt in het verlenen van een toeslag van honderd procent op de invaliditeits- en weduwen- renten. De bestaande toeslagen ko men te vervallen.. Op deze wiize wordt het gros der invaliditeits- renten gebracht op f 66.50 per week. De renten bedragen thans maximaal f4.80, zodat met de hon derd procent toeslag maximaal een weduwenrente van ongeveer f 9.60 kan worden bereikt. Als tweede punt voorziet het ontwerp in het vCrlenen van een afzonderliike gezinstoeslag van 135 per maand aan gehuwde mannelii- ke rentetrekkers en aan weduwen, die kinderen te haren laste heb ben en in nader aan te wijzen gevallen aan gehuwde vrouwen. Op deze wijze worden voor de ge huwde rentetrekkers uitkeringsbe- dragen verkregen van omstreeks f 1415 per week, voor de wedu wen fl3—-14 per week. De kosten zijn geraamd op 118 a 20 millioen gulden per jaar. De bijeenkomst van Woens dag van de Londense Driemo- gendhedenconferentie over W.- Duitsland is uitgesteld tot van daag, in afwachting van de aankomst der Belgische afge- vaardigden. Officieel werd ech- ter geen reden opgegeven voor het uitstel. De Nederlandse en de Lu- xemburgse delegatie bevinden zich reeds te Londen. In weer- wil van verklaringen uit den Haag" en Brussel, dat Benelux te Londen vertegenwoordigd zal worden door een gemeen- schaopelijke delegatie, is door Benelux-functionarissen te Lon den verklaard, dat geen uit- eindeliike beslissina hierom- trent officieel gepubliceerd zal worden voor de aankomst van de Belgische gedelegeerden. Uit het feit van het uitstellen der bijeenkomst meen' men te kunnen opmaken, dat Dinsdag, bij afweziqheid van de Bene- luxgedelegeerden. geen kwes- ties van verstrekkend belang behandeld ziin en dat de be- naling van de agendaounten die van belang ziin voor Be nelux en tot besprek'na waar- van de Benelux zal worden uitgenodigd, veelomvattend is. uw NAAM is VROUW Een zakenman uit Leeds werd het voort- durend geklaag van zijn vrouw over het tekort aan kolen beu en kocht een kolen- mijn. Nu klaagt de vrouw weer, dat die mijn zover weg (in Sheffield. 75 km.) ligt. Soulbaas' commentaar: ..Een vrouw, die niets te klagen heeft is als een Tweede Kamer vol doofstommen." ONVROUWELIJKE VROUW Mary Fowler weigerde 25 jaar lang na d£ dood van haar ouders tegen iemand te spre ken. Zij sloot zich ge durende de tijd in haar kamer op en stierf een paar dagen geleden Niet spreken, 25 jaar. Mary, dus vrouw Spulbaas snapt er niet" van. VROUWELIJK Inbrekers in Chelsea stalen nylonkousen en lieten twee flessen whiskey liggen. De politie denkt met vrou- welijke.dieven te doer te hebben. Logisch. VROUWEN-BONTJAS Amerikaans dialect leidt dikwijls tot een misverstand. Zo wordt in dd volksmond de dollar ook wel met „potatoe" (aardappel) aangeduid. Een bont- firma bood in een ad- vertentie een bontjas aan tegen 497 ..pota- loes". Een Yankee kocht een half mud aardappelen en ging naar de bontfirma en wilde voor zijn vrouw de bontjas kopen. Merkwaardig genoeg kreeg hij zijn zin en werden de patatten ge- accepteerd. "TUISVROUW De vrquw van de we- reldkampioen boksen, Joe Louis, die naar En geland vertrokken is. heeft haar man 300 biefstukken meege- geven. Zorgzame Bade. SPULBAAS Aan het programma der Bezin- ningsdagen voor Pasen, welke van 24 tot ?7 Maart in de katholieke volkshogeschool ..Drakenburgh" ge. houden zullen worden, zal voor het leiden der Goede Week-plechtighe- den, alsmede door het houden van diverse voordrachten en het ver- zorgen der culturele avonden wor den medegewerkt door de Zeer- eerw. Paters Carmelieten: Pater dr. B. Meijer, Pater dr. M. Arts, Pater drs. C. Nuijten, Pater prof. P. Weg- man, Pater drs. O. Hofland, de Zeereerw. Pater prof. dr. Schoonen- berg SJ., mevr. Corrie FavieTer Steege (zang) en Joop Koevoets (schimmenspel) Nadere inlichtingen aan het se- cretariaat van de Stichting: Land- goed ..Drakenburgh",, post Baarn, tel. K 2950—9803. Graaf Hartwig von Bernstorff, voorheen de enige erfgenaam van de eigenaar van een groot deel van Schiermonnikoog, is in Juli van het vorig jaar in Russische krijgsgcvangenschap overleden. naar eerst thans on dit Neder landse ciland bekend is gewor den. Graaf Hartwig van Bernstorff was de enige zoon van de 48-jarige Bechtold En gen, graaf van Berns torff. die thans nog het landgoed Jasebeck in de Kreis Dannenberg (Britse zone) bewoont. Tot de bevrijding was het eiland voor het grootste deel nog het eigendom van graaf Bechtold von Bernstorff. een grondbezitter. In 1905 had diens grootvader het eiland verkocht aan Max A. Schiff, grond bezitter te Muenchen. voor 500 000 mark, welk koopverdrag op 11 Mei 1905 door het gerechtshof te Leeuwarden in hoger beroep op grond van wanbetaling ontbonden verd verklaard. Graaf Bernstorff placht 's zomers vrii geregeld verbli.if op het eiland te houden. Hij betrok dan het grote tandhuis ..Rijsbergen", een oud ge bouw. dat de bewoners van Schier monnikoog thans voor vergaderin- ien en culturele bijeenkomsten als Dorpshuis" gebruiken. Na de bevrijding werd het gehele eiland. evenals alle vijandeliike ver- mogens. door de Staat geconfiskeerd en tiideliik onder beheer gesteld van het Beheersinstituut. Sinds 1 Januari 1947 ressorteert het onder de dienst der domeinen. Woensdagmorgen is per helicop ter een tbc-patient van het eiland Schiermonnikoog naar Leeuwar den vervoerd. waar hij voor nazorg in een inrichting zal worden opge nomen. De behandelende geneesheer acht- te het ongewenst, dat het transport per vliegtuig van het koude Wes- terstand af zou geschieden. waar- om besloten werd een helicopter te ..bestellen" welke dan ook prompt op het afgesproken tijdstip midden in het dorp een goed geslaagde landing uitvoerde, waarna de reis naar Leeuwarden kon beginnen. De belangrijkste overweging van de Bernstorffs om het grootste deel van het eiland te kopen was inder. tijd het gevoel, dat zich toen al van hen meester maakte, dat de buitenlandse politiek van Duits- land tot enorme conflicten aanlei- ding zou kunnen geven en de fa- milie zou noodzaken op het vei- lige eiland een pied a terre te zoe- ken. In 1939 nog zou de familie Bern storff overwogen hebben naar Ne- derland uit te wijken. Zoals uit een charter van het jaar 1465 van de bisschop van Utrecht blijkt. was Schiermonnik oog vroeger een bezitting van het Clara of Claerkamperklooster, ge- legen te Winsumageest. Men neemt aan dat het eiland zijn naam heeft ontvangen van de monniken van dit klooster, die een grijs gewaad droegen en daarom schiere monni ken genaamd werden. In 1580 werd het eiland het eigendom van de provincie Friesland. dat het tot een heeriijkheid verhief en in 1638 ver kocht. Voordat burgemeester d'Ailly gis- terenmiddag begon met de afhande- ling van de agenda in de Amster damse gemeenteraad. gaf hij aller- eerst een verklaring over zijn ver- bod tot opvoering van Slauerhoff's ,.J P. Coen" op de gala-avond voor de Boekenweek. De burgemeester zeide dit stuk verboden te hebben op grond van art. 221 van de Gemeentewet. met het oog op de handhaving van de openbare orde. hoewel hij betreurt, dat dit verbod kwam zo kort voor de opvoering en men reeds kosten daarvoor had 'gemaakt. Het stuk, aldus de burgemeester, schetst. nu drie eeuwen later, een grove koloniale mentaliteit, die in- middels volledig is afgezworen. Na moeilijke onderhandelingen heeft de regering met haar politiek inzake de overzeese gebiedsdelen opnleuw vertrouwen gewonnen. hetgeen in de laatste radiorede van H. M. de Koningin bijzonder relief kreeg. Het moet uiterst inopportuun wor den geacht, dit stuk te spelen op een gala-avond. waarop een lid van de regering als erevoorzitter en voorts andere bestuursautoriteiten aanwezig zijn. Men had moeten be- denken. dat het stuk hoezeer men daarmede de nagedachtenis van Siauerhoff wilde eren een pijn- lijke indruk moest maken op deze autoriteiten, op het gehele Neder landse volk en dat van Ned. Indie. Het ligt niet in zijn bedoeling eventueel verderp opvoering van dit stuk te verbieden. De parlementaire enquetecom- missie heeft opgeroepen om voor haar op 28 Februari te verschijnen de heren M. Visser, administrateur bij het departement van buiten landse zaken en overste Th. W. Zouteriks. Beide heren zullen wor den gehoord over het financiele beleid in de oorlogsjaren. daaronder begrepen het aankoopbeleid. BANDOENG, 25 Febr. (AP) Men acht het waarschijnljjk, dat de pro-Republikeinse gedelegeerden van de west-Java conferentie mor- gen de vergadering zullen verla ten, als reactie op het verhinde- ren van hun pogingen om te voor- komen dat west-Java een volledl- ge negara (staat) wordt voordat 't plebisciet is gehouden. Onder de 100 deelnemers aan de conferentie bevinden zicr 27 pro- republikeinen. Hoewel de republiek officieel geprotesteerd heeft tegen het houden van de conferentie op grond van hej feit, dat zij strijdig is met de bepalingen van de Renville- overeenkomst, waren de republikei- nen, die gekozen waren om verschil- lende sectoren van west-Java te vertegenwoordigen, alien aanwezig. Zij hebben krachtig het nemen van maatregelen bepleit om de vol- ledige vestiging van een negara wat door Nederlanders wordt voor- gestaan te beletten. (Van onze Londense correspondent) De rijkste bokser ter wereld, een man, die in de ring duizenden dol lars bij elkaar heeft gestagen, -Joe Louis, arriveerde deze week in zijn voile majesteit met de Queen Mary in Engeland, waar hij door het ge ven van enkele exhibitions de toch al mager gevulde Britse schatkist nog enige duizenden ponden lichter zal maken. Louis is geen gewoon bokser meer, hij is, wat men met enige jaloersheid kan opmerken, 'n man in bonis. Zijn vrouw Marva, een knappe verschijning, verwekte bij haar aankomst al prompt de af- gunst bij het zwakke geslacht door haar ultra-luxueus toilet. En met niet minder afgunstige blikken be- studeerde het mannelijke deel de hypermoderne auto van de ^ereld- kampioen, welke tegelijkertijd met de bagage aan de Southamptonse wat werd gebracht. Zijn lijfwacht is niet groot. vier man plus mana ger Manny Seaman, om volledig te zijn, 50 jaar oud. Louis was tegehover de intervie wers overigens een en al. bervin- nelijkheid, prees wat er maar te prijzen viel, waarbij de „Queen Mary" wel een bijzondere pluim kreeg. ,.Een pracht schip. Als En geland dan geen wereldkampioenen kan „bouwen", schepen bouwen kan het opperbest". Een speciaal cadeau heeft de Brown Bomber meegebracht voor de beroemde toneelschrijver Ber nard Shaw, een paar gouden hand- schoenen. en een presentje voor Winston Churchill. Wat het is moet nog geheim blijven. Overigens heb ben enkele opmerkingen van Louis zijn populariteit nog sterk doen toenemen. „Jullie Engelsen zo sprak hij op een speciale perscon- ferentie waar ik; de geweldenaar voor de eerste maal goed van nabij zag zijn toch vreemde lieden. Jullie hebben hier een standbeeld opgericht voor Washington, de ke- rel. die jullie uit Amerika heeft verjaagd". En toen iemand vroeg of hij tot tien telde wanneer hij zijn temperament verloor, kreeg hij als antwoord: „Neen, wanneer dat zou gebeuren, kan de scheidsrechter tot tien tellen. Ouderwets voetbal Zaterdag hebben wij ons hart weer kunnen ophalen aan een ouderwetse middag wintervoetbal. Een wedstrijdprogramma aflassen doet men hi^r niet gauw. En in Portsmouth moest de vorst dus wel bar hebben huisgehouden, dat het treffen contra Arsenal niet door- ging. De Reds schijnen overigens wel wat van plan te zijn. De de- fensie is puik in orde, maar aan de aanval hapert nog het een en v*1" der. Het doelgemiddelde na 29 wedstrijden toont dat ook wel enigszins aan, 52 doelpunten ge- scoord en slechts 17 in eigen doel gekregen. Manager Tommy Whit- taker wil zich spiegelen aan zijn grote voorganger Chapman, die er in was geslaagd om zijn ploeg tot een duizeling wekkende hoogte op te voeren. Whittaker is thans klaar met de defensie en heeft zich nu met een verwoede ijv<% geworpen op-het aanvalsprobleem. Natuurlijk gaat dat gepaard met ponden-ge- rammel. Alex Forbes, de veel belo- vende binnenspeler van Sheffield United is reeds voor de verleiding bezweken. En Sheffield, dat blijk baar om de pecunia verlegen zit, heeft er wel oren naar om Forbes aan Arsenal over te doen. De pnjs zal 13.000 pond bedragen. De transfer-ziekte heeft overi gens de Engelse voetbalgemeen- schap weer geducht aangetast. Na Tommy Lawton's geruchtmakend vertrek uit Chelsea is het een tijd lang rustig geweest. Thans heeft de aanvoerder van het Engelse elf- tal weer voor het nodige rumoer gezorgd. George Hardwick kwam als een jongen van 15 jaar bij de Middlesborough, werd prof in 1937 en speelde sinds 1940 regelmatig in het Engelse team. Nog immer is hij zijn oude club getrouw. Doch ook Hardwick wordt een jaartje ouder. Hijzelf verklaarde, dat zijn laatste speeljaren zijn aangebroken. En als een prof dat beweert, is het zo. Heel begrijpelijk, dat Hardwick als ieder ander een gezapige oude dag wil hebben. En geen wonder, dat hij dus op een goed gevuld spaarpotje zint. Vandaar zijn ver- zoek om overschrijving, waarbij hij er tevens geen geheim van maakt om later als manager bij de een of andere club zijn ervaringen aan 'n jongere generatie over te dragen. Indien Middlesborough. dat van geen vertrek van Hardwick wil weten,' wat meer salaris kon uit- keren, zou George ongetwijfeld blijven waar hij was. Hij verdient echter per week 12 pond sterling oftewel f 120.heus niet zo'n groot bedrag in dit dure land. Hardwick is getrouwd en heeft een kind. Die f 120.zijn hem te weinig. En Middlesborough kan op het ogenblik geen penny meer bie den. Intussen hebben reeds ver- schillende club-managers een wel- gevallig oog laten vailen op deze voetbalvirtuoos. Natuurlijk behoort ook Birrell van Chelsea tot het gezelschap. Want good old Chelsea speelt op het ogenblik niet veel klaar. Er moet hoog nodig wat leven in de brouwerij op Stanford Bridge wor den gebracht, want het kapitaal van Chelsea begint aardig te slin- ken. minder belangstelling en zo. Doch ook Notts Countij, de koper van Tommy Lawton zit op het vin- ketouw. De ploeg wil hogerop en schijnt momenteel met geld te kun nen smijten. Waar het vandaan komt. De Nederlanders beweren, dat de conferentie volledig in overeenstem- ming is met de Renville-overeen- komst. ondanks het feit, dat hierin de verdere vormipg van onafhanke- lijke staten verboden is. totdat er 'n politiek accoord is gesloten tussen de Nederlanders en de republikei- nen. Zij zeggen namelijk, dat deze conferentie slechts de laatste hand legt aan een regeling, die reeds voor de ondertekening van de Renville- overeenkomst tot stand was geko- men. De republikeinen voeren een hef- tige campagne om te voorkomen, dat van oost-Indonesie, west-Borneo, oost-Sumatra en Madoera, een staat wordt gemaakt. De republikeinse leiders voeren een sterke propaganda, die er op ge richt is om dit gebied bij het aan- staande plebisciet voor de republiek te overwinnen. kwam een 43-jarige vrouw te Til- burg door gasvergiftiging om het leven; reed tengevolge van het werken der remmen een vrachtauto' te Rijs- wijk, door de voorpui heen, een bakkerswinkel binnen; moet een 37-jarige kellner te Hee- renveen een levenslange gevangenis- straf ondergaan voor het vrijwillig dienstnemen in de Landstorm Ne- derland, het ver#.hten vgn mili- taire diensten voor de vijand en het opsporen en arresteren van talrijke Joden, onderduikers en illegale werkers; verschijnt bihnenkort een Neder landse vertaling van de Matthaeus- passion van Jan Engelman; viert het oudste stadje van Over- ijsel, Rijssen, begin Augustus van dit jaar zijn zevende eeuwfeest; werd een 47-jarige arbeider, die bezig was op de Coop. Suikerfabriek Voor het tijdvak van 29 Februari t.m. 13 Maart 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 80°: 211 Melk 41itermelk 213 Melk 7 liter melk 216 Vlees 100 gram vlees 217 Vlees 300 gram vlees 218, 219 Boter 250 gram boter of margar. of 200 gr. vet 234 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 6 Maart) 235 Algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 6 Maart) 236 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoe- der, vermicelli e.d. (geldig t.m. 13 Maart) 230 Algemeen 150 gr. kaas of 187'/a gram korstloze kaas 237 Algemeen 125 gram koffie 239 Algemeen 50 gram thee 238 Algemeen 500 gr. sinaasappelen (v66rinlevering) 223 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 6 Maart) 224 Reserve (Bonkaart KB) 125 gr. citroenen (v66rinlev.) 227 Reserve (Bonkaart KC) 125 gr. citroenen (vodrinlev.) 226 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 6 ^laart) BONKAARTEN KD, KE 802: 713 Melk 12 liter melk 716, 717 Vlees 100 gram vlees 718 Boter 250 gram boter of marg. of 200 gr. vet 719 Boter 125 gram boter of marg. of 100 gr. vet 734 Algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 6 Maart) 735 Algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 6 Maart) 736 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoe- der. vermicelli e.d. (geldig t.m. 13 Maart) 737 Algemeen 125 gram citroenen (vdor-inlevering) 738 Algemeen 1 kg sinaasappelen (vdor-inlevering) 723 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 6 Maart) 724 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (Bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken): 1073 Brood 800 gram brood 1078 Boter 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet- 1072 Margarine 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 1074 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1079 Eieren 5 eieren 1077 Melk 5 liter melk 1071 Vlees 300 gram vlees 1076 Vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnfen reeds op Vrijdag 27 Februari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 Maart a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappelen en citroenen moeten uiterlijk op 6 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. OBDAM, 25 Februari. 22.000 kg rode kool 13.10—15.70; 31.000 kg gele kool 6—6,40; 700 kg uien 38,50-^39; grove 42; 20.500 kg peen 13,80—16; peen C 14—15; 700 kg spruiten 39— 79. ZWAAG, 25 Febr Uien 2346; sa- voye kool 26—28; gele bew. kool 69; rode kool 14,8017,60; 1/Vren kool 17; spruitkool 1789; witlof 2246; breekpeen 15—16,40; knol- selderie A 20; idem B 819; goud- reinetten 2883; present v- Enge land 0,701.17; jonathan 4365; comptesse de paris 3486; gieser wildeman 3855; winterjan 2946. BLOKKER, 25 Febr. Uien 35—38; witlof 3245; spruitkool 3560; ro de kool 6715; boerenkool 15,10 15.50; present v. Engeland 0,461,01; Goudreinetten '56—85; Bramiey Seedling 3547; Gieser Wildeman 38—49; Zoete Irmgard 36—70; Win terjan 3548; Sint Remy 2842; provisie peer 3845. WOGNUM, 25 Febr. 17900 kg wit lof I 39-%8. II 32—40. Ill 20—26; 1450 kg spruitkool 21—89, gele, kool 66.50; breekpeen 11.5014.80; rode kool 11.30—16.80; bieten 6—6.50; uien 4244; boerenkool 14—17; Sint Remy 15—41; Goudreinetten 37 80; Gieser Wildeman 4042; Jona than 7377; Winterlouw 38. WARMENHUIZEN. 26 Febr. 53.200 kg rode kool 12—13.90; 22.900 kg gele kool 66.30; 50 kg uien 36.50; 5900 kg peen 10. ALKMAARSE EXP.-VEILING, 2f Febr. Andijvie 63; winterpeen 10.10—15.50; boerenkool 319; wor- teltjes 825; groene kool 20; spruit kool 1684: rode kool 519; gele kool 68; uien 2239; bieten 610: ..Dinteloord" te Stampersgat vuil te 1 witlof 16—43, __knolselderie 516; storten in de zinkputten, door een der kipkarren, welke tengevolge van de gladheid de helling afgleed, meegesleurd en in een der putten geworpen. Toen men hem uit de put had weten te bevrijden, waren de levensgeesten reeds geweken; adviseerde het Ti-ibunaal te Breda tegen een wegenbouwer te Bergen op Zoom, die werkzaamheden had verricht voor de Duitsers. een ver- beurdverklaring van f 47.000; heeft de heer A. Theuns, bedrijfs- leider-hoofduitvoerder van de we- genbouwmaatschappij van bovenge noemde wegenbouwer, 10 maanden vastgezeten, onschuldig verdacht van bevoordeling van de vijand. Hij heeft echter zeer belangrijk illegaal werk verricht. Zijn onschuld werd bevestigd door iemand, die te Lon den het illegaal werk van Theuns had bestudeerd. Het Tribunaal be- tuigde zijn spijt over deze vergis- sing. selderie 710.50; selie 20. BEEMSTER. PURMEREND E.O 25 Febr Witlof 2452, rode kool 818, Savoye kool 6.509.50, spruit kool 2086, boerenkool 47, selderij 49.50, gare bieten 614. wortelen 5—14. uien 13—28. prei 65—72. Pre sent van Engeland 4876. Jonathan 4186, Soep per bos. LANGENDIJK, 26 Febr. 31.600 kg rode kool 13.50—18.10; 121000 kg gele kool 66.40; 2500 kg witlof 41.20—44.70; 1800 kg witte kool 15 —19.20; 4500 kg uien 40.60—41.70; 400 kg peen II 12.10. SCHAGEN, 27 Febr. Flinke aan- voer van schapen, overhouders 40 50; 2 fokooien 6080; 7 verse koeien 450680; geldekoeien 300 425; vaarzen 275360; pinken 170 230; handel traag; jonge rij- en werkpaarden 600—1000; oude werk- paarden 300550; slachtpaarden tot 600; jaarlingen tot 300, hande* matig; oude kippen 610; konijnen 618, handel vlug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5