Nieuuj Grotere solidariteit tussen Westerse landen door rode regering in Tsjecho-SIowakije? mm, am Voor Alkmaar en omgeving mm Benelux-landen voor het eerst aan de conferentie-tafel Britse maarschalk Maltby beschuldigt generaal ter Poorten Nieuwe Tsjechische regering „verkapte dictatuur" Rondom de candidaatstelling Bezorgdheid op Londense conference J/M wx. m %%%9A%Wromani '9 mm f) ITALY Overgave aan de Japanners zonder over/eg met Engelsen? Nog 6899 onberpchte pol. gedetineerden Kapitein van Velsen nog in leven Splitsing Curacaose delegatie definitief Deel der afgevaardigden heden naar huis Prins Bernhard terug BOER LIET ZICH OMPRATEN En moest daarom 8 koeien missen Schaatsen Prov. kampioenschappen Noordholland W.-Java-conferentie barker knoeide OP CROTE SCHAAL Kolen en bloem onrechtmatig toegewezen VOORLOPIG PARLEMENT Truman vraagt weer 275 millioen Voor Griekenland en Turkije Drie-jarig kindje doodgevallen Eert Brits-Frans-Amerikaans protest Vliegend fort neergestort NOTARIS HIELP ZWART GELD VEILIG STELLEN Goederen onitrokken aan faillissement Hollandse aardappelen naar Portugal? Extra belasting voor Franse ,,nietsdoeners" Japanse kampcommandanten veroordeeld OPKOMST VERSCHOVEN van deel der dienstplichtigen Ex-burgemeester Piekker bediend Voorlopig nog geen krentenbrood Provinciaal Redempforisten terug van visitatiereis Dr. J. B. Knipping Staatsorganen? Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal; 1.30 per ma and. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 114G6 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HOE ZIT HET TOCH met de can didaatstelling. zo vraagt men ons van verschillende kanten.Men leest zo hier en daar wat en hoort zo hier en daar het een en het an- der. Doen wij aan geheime diplo matic? Neen, dat doen we niet. Alles gaat tot nog toe volkomen regelrtiatig. Na de aanwijzing van de voorlopige candidaten door de afdelingen, zijn de vertegenwoordigers van de Kringbesturen bij elkaar geweest, om de lijst vast te stellen. Het is helemaal geen ggheim te weten, dat er in de vijf gecombineerde kringen Helder-Haarlem-Leiden-Dordrecht- Middelburg in het geheel 119 candi daten waren ingediend, waarvan er niet minder dan 72 afvielen, omdat ze minder dan vijf keer waren ..aangewezen". De overblijvende 47 zijn nu doende aan de secretaris van de gecombineerde kringen zijnde dit in de Hollands-Zeeuwse corfibi- natie de secretaris van de Kring Leiden mede te delen, of zij een candidatuur zullen aanvaarden. Er zullen er nog wel enige bedanken. Wij krijgen dus niet meer die lange waslijsten van vroeger. Tus- sen haakjes: ten bewijze, dat het in de K.V.P. niet zo de dood in de pot is, als men wel eens wil doen ge- loven, kan worden medegedeeld, dat van de 79 afdelingen in de Kring Den Helder er 66 aan de candidaat stelling hebben meegedaan. Intussen gaan nu in de komende dagen de Kringen hun leden voor de gecombineerde Adviescommissie benoemen en tegelijk de intussen opgemaakte alfabetische verzamel- lijst van candidaten ,,bespreken". Dan komt de Adviescommissie voor de gecombineerde Kringen bij elkaar en zij zal een zeer gewichtig werk hebben te doen: zij maakt het advies op en stelt dat vast. Dat is daarom zo gewichtig, omdat de Ver- kiezingsraad, die later de adviezen definitief vaststelt, van de Kring- adviezen slechts met twee-derde meerderheid der stemmen kan af- wijken. Nu schijnt het ons toe. dat er in deze procedure achteraf bekeken, een %rnstig manco zit: de Kringen weten niet, tenminste niet officieel, zodat ze er voldoende vrij-uit over kunnen spreken, welke deskundigen in hun rayon zullen worden aange- wezen. ze weten niet welke kwa- liteiten ze toegewezen krijgen. En toch moesten ze dat eigenlijk wel degelijk weten, omdat hun adviezen pooit voldoende „af" kunnen zijn, als piet alle omstandigheden en fac- toren zijn bekeken. Daar komt bij, dat hier en daar sommigen zich geroepen gevoelen- suggesties te doen, die niet altijd voldoende gefundeerd blijken op volledige kennis van zaken. Het- geen ook alweer het gevolg is van het feit, dat de 'deskundigheden en de daarbij passende of gedachte personaliteiten niet bekend zijn. Zij zullen pas ..onthuld" worden door de vergadering van de Verkiezings- raad, op 17 April, wanneer de voor- bereidende procedure, die voor drie- kwart beslissend is, al voorbij is Zo heeft de heer Wim van Gent zich in „De Tijd" aan een nog niet geeindigde reeks van vijf artikelen over de „kwaliteitszetels" bezondigd waarvan om t'e beginnen de titel niet deugt, omdat er geen sprake is van kwaliteitszetels, maar van 't aanwijzen van deskundigen voor bepaalde gebieden van het openbare en staatkundige leven. Er worden geen zetels, maar uftdruk- kelijk personen definitief als candidaat aangewezen. Er staan m deze artikelen, die overigens wel aardige en interes- sante dingen te lezen geven, meer practische onjuistheden. Zo lezen wij, dat de Verkiezingsraad het aan- tal kwaliteitszetels (bedoeld. is het aantal deskundigen) bepaalt, ipaar dat is niet juist: het aantal is reeds vastgesteld door het, in versterkte samenstelling bijeen gekomen Par- tijbestuur en daar kan de V.K.R. niet boven gaan. Over de vraag, welke personen met bepaalde deskundigheden defi nitief als candidaat zullen worden aangewezen, zal straks de Verkie zingsraad beslissen. Daaromtrent staat nog niets vast. Alles, wat daar- cver nu en al eerder in sommige bladen is gelanceerd, berust op fan- tasie, veronderstellinjjen. gissingen wenselijkheden etc. Als v. Gent schrijft, dat de Kringbesturen van het Dagelijks Bestuur der Partij een mededeling hebben ontvangen, be- treffende de gebieden, die zijn vast gesteld. waarvoor deskundigen zul len moeten aangewezen, dan berust dit op een verkeerde inlihcting. Er is wel sprake geweest van een mededeling betreffende een v o or- s t e 1 op dit punt, maar een beslis- sjng is niet en nergens genomen en het gekke is nu, dat de „gebieds- omschrijving", die de heer v. Gent suggereert, er heel anders uitziet, dan die welke het dagelijks bestuur aanvankelijk had voorgesteld en waarover. als gezegd, nog geen be- slissing is genomen! Er valt dus niets te zeggen over de vraag, of er inderdaad een ..deskundigheid" zal worden uitge- dacht, om de zetel voor Zeelahd veilig te stellen. zoals v. Gent in ,.De Tijd" aangeeft. Wel typisch is het. dat de schrijver de mogelijk- heid oppert. dat deze Zeeuwse zetel „ergens anders zou worden onder- gebracht." (Hij zit blijkbaar met het probleem Walcheren en denkt mo- gelijk aan de Noordoostpolder!). Van ..ergens anders onderbrengen" zal echter moeilijk sprake kunnen zijn, omdat de Zeeuwse kring nu een- maal bij besluit van het Partijbe- stuur ondergebracht is bij de Hol- landse lijstencombinatie. Zo is er meer in beschouwingen her en der, dat ons ongeschikt lijkt, om de rust in de legerscharen van de K.V.P. op het stuk der candidaat- stellingsvoorbereiding te bevorde- ren. En die rust is toch nodig, om dat het toch al hier en daar zorg en tactiek zal vereisen, om alles in „kannen en kruiken" te krijgen. Want in sommige kieskrihgen dreigt de regiementaire noodzaak der des- kundigen-aanwijzing het streven In enkele jaren tijds heeft de Russische in- vloedssfeer zich sterk uitgebreid, zoals dit kaartje aangeeft. Het donker gearceerde geeft de uitbreiding hiervan aan. HNLANU NORWAY •If SCOTLAND SWEDEN eningrad Moscow K D{N ENGLAND London, HETH Berlin P. BELGU GERMANY Warsaw POLAND Paris FRANCE SWtTZ. Trieste Belorade •'W,-Bucharest YUGOSLAVIA Marseille Block Seo j SPAIN (y X.Rome erranenn BULGARIA Ankara Mediterranean Seo Athens SICILY Al rzCDl A LONDEN, 26 Febr. (A.P.) Een gemeenschappelijke delegatie van de Benelux-landen hebben vandaag voor de eerste maal deelgenomen aan de uiterst vertrouwelijke besprekingen tussen devoornaamste Westerse mogendheden. Hoewel geen officiele inlichtingen over de resultaten der besprekingen beschikbaar waren, trokken de diplomatieke autoriteiten in Londen de voor lopige conclusie, dat de nieuwe communistische staatsgreep in Tsjecho-SIowakije de economische solidariteit van de Westerse landen zou doen toenemen en dat de vrees voor Duitse agressie is afgenomen maar pkrcrtsr heeft gemaakt voor bezorgdheid voor de macht en de mogelijkheden van het zich uitbreidende com munistische blok in Oost-Europa. Bebalve dat de Benelux-delegatie aan de conferentietafel had plaats genomen en welkom waren geheten mochten de officiele Amerikaanse en Britse waarnemers slechts melden, dat de conference r„de agenda in behandeling had genoomen". Boven aan de agenda stond de kwestie van deelname van West- Duitsland aan het Europese econo mische herstelplan. Dit staat echter in nauw verband met de eisen van veiligheid, die door Duitsland's buurstaten, met inbegrip van de Benelux-landen gesteld worden. De communistische staatsgreep in Tsjecho-SIowakije zou echter de Ver. Staten, Frankrijk en Groot- Brittanie dwingen spoed te betrach- ten bij het economisch inschakelen van West-Duitsland bij het Mars hall-plan. Woordvoerders van de Westerse mogendfteden hebben informed be- vestigd, dat e6n van de voornaamste hinderpalen, die overwonnen moe ten worden, voordat aan Duitsland een belahgrijke rpl Pn het kadef van het Marshall-plan kan worden toe gewezen, de vrees is, dat het econo misch herstel gepaard zal gaan aan het herstel van de Duitse oorlogs- productie. Vandaag komt de conferentie op- nieuw bijeen. Tegen 5 of 6 Maart hoopt men gereed ta zijn. DE BRITSE vice-luchtmaar- schalk. Sir Paul Maltby, heeft in een rapport, dat gisteren te Londen is gepubliceerd, medege deeld, dat cje Nederlandse gene raal H. ter Poorten de overgave aan de Japanners in Maart 1942 van alle onder zijn bevelen staan- de troepen inclusief de Britse zou hebben bevolen, zonder de Britse bevelhebbers daarover te hebben geraadpleegd. Het rapport voegt hieraan toe, dat de over- gave gevolgd was op een verze- kering, drie dagen eerder gege- ven, dat „in overeenstemming met een order, uitgegeven door H.M. Koningin Wilhelmina, geen over- gave zou plaats hebben". Vice-luchtmaarschalk Maltby, die bevelhebber der Britse luchtmacht was op Java, diende onder generaal ter Poorten. Hij verklaart, dat de Nederlandse actie de Britse plannen tot het voortzetten van de strijd na de capitulatie van Nederland heeft verhinderd. De Britse land- en luchtstrijdkrachten hadden zich voor bereid op het bieden van tegenstand in de bergen, maar de radio-bood- schap van generaal ter Poorten, waarin hij bevel gaf tot capitulatie, had oorzaak kunnen worden, dat de Britse strijdkrachten werden bloot- gesteld aan onmiddellijke executie, indien zij gevangen genomen*waren. Het aantal nog onberechte poli- tieke gedetineerden bedroeg op 1 Februari j.l. 6.899. waarvan 6.688 mannen en 211 vvouwen. Ter vergelijking diene, dat per 1 October 1947 bovengenoemde cijfers bedroegen: 12.701 mannen en 400 vrouwen, zodat in vier maanden tijds een vermindering is bereikt Van 5.802. Naar wij vernemen is de k-apitein der mariniers A. F. van Velsen. wiens posthume benoeming tot rid- der vierde klasse M.W.O. dezer da gen werd vermeld, nog in leven. naar behoudzucht van aftredende candidaten. die dikwijls aan rayon- belangen en eisen van standsverte- genwoordiging vastzitten, te door- kruisen! En daarom eindigen wij voor vandaag met de handhavnig van het oude parool: houdt vertrou- wen in de leidmg! ..Op zijn zachtst gezegd waren de Nederlanders niet behulpzaam te- genover de Britten", aldus maar schalk Maltby. Generaal ter Poorten heeft in ant- woord op het rapport van Maltby verklaard, dat het bepaald niet juist is, dat algehele capitulatie werd afgekondigd voor alle strijdkrachten onder commando van de Neder landse legercommandant, daar bij de capitulatie uitdrukkelijk werd bepaald, dat deze niet zou gelden voor de geallieerde strijdkrachten. Overleg met de onder het Brits commando staande Britse bevel hebber was niet mogelijk, daar deze op het ogenbliW van de overgave- besprekingen niet bereikbaar was. De splitsing in de delegatie der Nederlanse Antillen is thans defi nitief. De afgevaardigden der Cu racaose democratische party heb ben medegedeeld. dat zij besloten zijn heden, Vrydag, naar de West terug te keren. Ook het Arubaanse lid van de Curacaose delegatie, de heer Yrausijutn. zal vandaag naar de West terugkeren. Zoals bekend had mr. S. W. van der Meer, op de openbare vergade ring van 16 Februari een verklaring afgelegd van het sta'ndpunt der de- mocraten t.a.v. de hervormingen in Curacao welke verklaring werd gevolgd door een non-cooperatieve houding tegenover de conferentie. De betreffende afgevaardigden hebben nog tien dagen gewacht op eventuele daden van de Nederland se regering. Nu deze daden. aldus de democratische gedelegeerden, nog steeds niet zijn gesteld. wordt het niet meer in overeenstemming met de opdracht der staten geacht nog langer in Nederland op eventuele verdere besprekingen te wachten. Dergelijke verdere besprekingen acht men nytteloos en men heeft geen vertrouwen meer, daj de re gering voornemens is spoedig tot de verlangde wtjzigingen over te gaan. LONDEN, 26 Febr. (AP) —Prins Bernhard verliet heden het vlieg- veld Northolt met bestemming Am sterdam. Hij had een particulier be- zoek van derie dagen aan Engeland gebracht. Een veehouder uit Loenen (U.), wiens koeien aan schurft leden, liet zich dezer dagen om praten door een koopman. die beweerde een uit- stekend middel tegen schurft te hebben. De veehouder smeerde zijn koeien met het middel in. De bees- ten belikten de ingesmeerde huid en kregen hierdoor de schadelijke bestanddelen van het geneesmiddel binnen met het gevolg, dat de ene koe na de andere stierf. Het gif werkte zo snel, dat zelfs de veearts er niets tegen kon doen. Acht van de elf koeien zijn reeds gestorven, terwijl enkele pinken ernstig ziek zijn. De IJsbond Hollands Noorder- kwartier maakt bekend: Heden,* Vrijdagmiddag om twee uur zullen op de baan van de Zui- der IJsclub te Assendelft schaats- wedstrijden om het provinciaal kampioenschap van Noordholland voor dames om geldprijzen worden verreden. Zaterdagmiddag om een uur wordt een aanvang gemaakt met dezelfde kampioenschappen voor herer> op dg baan van de Rijper IJsclub te de Rijp. BANDOENG, 26 Febr. (A.P.) De derde West-Java Conferentie heeft Donderdag met 62 tegen 35 stemmen besloten aan de Neder- lands Oost-Indische Regering de erkenning te vragen van de Con ferentie als West-Java's voorlopige parlement. De stemming vond plaats na ont- vangst van een brief van dr. Van Mook, waarin deze zei, dat de rege ring bereid was de Conferentie te erkennen, als het voorlopig Parle ment, mits het duidelijk werd ge maakt, dat de meerderheid van de Conferentie daar voor was en mits de conferentie maatregelen zou tref- fen, dat er andere afdelingen van de voorlopige regering zouden worden opgericht. Sommige republikeinse gedele geerden houden staande, dat het republikeinse blok, ten getale van een man of dertig, de Conferentie dient te verlaten, doch de meerder heid der republikeinen neemt thans het standpunt in, dat ze moeten blij- ven en zich moeten inspannen de sleutelposities in de voorlopige West-Java regering te bezetten. Door het besluit van vandaag geeft de Conferentie te kennen, dat zij de status van West-Java als een „negara" als een voldongen feit be- schouwt. WASHINGTON. 26 Febr. (A.P.) Marshall heeft Donderdagavond aan het Congres verzocht opnieuw 275 millioen dollar toe te staan voor militaire hulp aan Griekenland en Turkije. Marshall drong aan op ..onmid- dellijk handelen". In Mei keUrde het Congres 400 millioen dollar voor militaire en economische hulp aan beide landen goed, waarvan drie vierde naar Griekenland ging. In zijn nieuw verzoek zegt Marshall, dat de Ver. Staten verlangen die landen te helpen, die zich verzetten tegen de pressie, die er van over de grenzen wordt uitgeoefend. Ambtenaren van de C.C.D. kwa- men onlangs uitgebreide admi- nistralieve knoei-rijen in zake broodleveranties op het spoor. Een bakker te Rotterdam was o.a. broodleverancier van de Marine aldaar. De administratie van de Marine gaf periodtek bij de ont- vangst van brood verklaringen af, waarop de* bakker herbevoorraad werd met bloem. Hij vervalste deze verklaringen door de cufers van de duizendtallen te wyzigen, zodat hy deed voorkomen alsof hij meer brood geleverd had. Bij nauwkeurige beschouwipgen van een tiental verklaringen kwa- men deze vervalsingen aan het iicht. Het bleek, dat de bakker ca. 50.700 kg bloem (69.000 kg brood) te veel had toegewezen gekregen. Om dit brood te kunnen bakken had de bakker op gelijke wijze de verklaringen bestemd vodr het Rijkskolenbureau vervalst, waar- door hij ca. 8000 kg kolen extra kreeg toegewezen. Van de op on-' rechtmatige wijze verkregen bloem werd kleinbrood gebakken en on- geveer 15.600 kg brood geleverd aan een zestal cafe-restaurants tegen zwarte prijzen en zonder inneming van bonnen of toewijzingen. Voorts heeft de bakker ca. 18.000 kg bloem hangewend voor de bereiding van bonyrije beschuit en gebak. Een proces-verbaal werd opge- maakt in zake overtreding van de prijsvoorschriften voor brood, als- mede voor het afleveren van brood zonder bon, terwijl de politie een proces-verbaal opmaakte voor het plegen van valsheid in geschrifte. De zes restaurateurs kregen even- eens proces-verbaal. Woensdagmiddag is de 3-jarige Mary Eingaard uit het defect ge- raakte raam' van de derde verdie- ping van de ouderlijke woning te Rotterdam gevallen. Het kind kwam op een plaatsje terecht en was bijna op slag dood. WASHINGTON, 26 Febr. (A.P.) Engeland, de Verenigde Sta ten en Frankrijk hebben Donderdag gemeenschappelijk de nieu we regering van Tsjecho-SIowakije als ..verkapte dictatuur" be- stempeld. In een verklaring, uitgegeven door het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, zeggen de drie regeringen, dat de communisten de macht gegrepen hebben door middel van „een crisis, die kunstmatig en opzettelijk is verwekt". In de verklaring wordt verder gezegd. dat de regeringen van de Ver. Staten. Frankrijk en Groot- Brittannie de loop der gebeurtenis- sen, die in Tsjecho-SIowakije heb ben plaats gehad. en die de prin- cipes van vriiheid. die door alle de mocratische landen gehuldigd wor den. in gevaar brengen, aandachtig hebben gevolgd. Zij merken hierbij op, dat de on- derbreking van de vrije werking van parlementaire instellingen en de vestiging van een verkapte dic tatuur van een partij onder het mom van een regering van Natio- nale Unie mogelijk is gemaakt door middel van een kunstmatig en op zettelijk geschapen crisis, waarin tot het gebruik van zekere, reeds elders beproefde methodes, werd aange- zet. Zij veroordelen deze ontwikke- ling, waarvan de' gevolgen niet an ders dan rampspoedig kunnen zijn voor het Tsjechische volk, dat in het lijden gedurende de tweede we- reldoorlog wederom zijn gehecht- heid aan de zaak van de vrijheid had bewezen. Uit Parijs werd uit betrouwbare bron gemeld, dat er verdere over- leg tussen de drie Westelijke rege- - ringen in deze kwestie aan de gang was. Indien Engeland en de Ver. Sta ten zouden besluiten de Tsjechische De Amerikaanse schaakmees- ter Reshevski is in Nederland aangekomen en werd o.a. door dr. Max Euwe verwelkomd. MERIDIAN (Texas), 26 Febr. (AP) Een vliegend fort B29 met 12 man aan boord. dat een verken- ningsvlucht maakte, is vanmorgen bij Meridian in de staat Texas neer gestort. Acht man konden zich met hun parachute redden. Later zijn de lijken van drie van de overige vier mannen op de plaats van het ongeluk gevonderu Voor de Rotterdamse Rechtbank stond Donderdag de 55-jarige Nota- ris J. L. Schuurs terecht, die in 1945 de Rotterdamse bakker Koppenol had geholpen door het opmaken van een valse schuldbekentenis op naam van een zijner clienten. die bij hem in het krijt sltond, met de bedoeiing f 14.000.zwart verdiend geld vei lig te stellen voor de fiscus. In de acte stond vermeld, dat de bewuste client reeds voor Mei 1940 dit bedrag van K. had geleend, doch dat de oorspronkelijke acte in de oorlogs- dagen verloren was gegaan. Boven- dien had de Notaris aan de bakker een huis verkocht voor f 25.000. terwijl hij „onder de toonbank" nog f. 23.000.extra voor dit huis ont- ving. Tegen dei notaris werd wegens valsheid in geschrifte zes maanden voorwaardelijk verleend. Tegen de bakker werd acht nteanden gevan- genisstraf geeist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met proef- tijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De fiscus had hem reeds een boete van f 12.000.opgelegd. regering niet te erkennen. zou Frankrijk. naar geloofd werd, hun voorbeeld volgen. Eerder had een woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken gezegd. dat er ab- soluut nog geen beslissing is geno men inzake de toekomstige Franse betrekkingen met het Praagse re- giem. Het feit. dat Frankrijk met Engeland en de Ver. Staten de ge- beurtenissen in Tsjecho-SIowakije afkeurt. werd in Washington Van grotere betekenis geacht, dandat alleen Engeland en de Ver. Staten een overeenkomstige gedragslijn volgen. Daar Frankrijk het enige van de drie landen is. dat een gro- te en actieve communistsche partij heeft, en daarmee bij zijn binnen- landse politiek rekening heeft te houden. Voor de Rechtbank te Groningen stonden Donderdag een aantal per sonen terecht wegens het onttrekken van goederen aan het faillissement van de fabrikant G. A. W. te Stads- kanaal. Het betrof hier een faillisse ment met een passief van anderhalf millioen gulden en een actief van slechts 30.000 gulden. De fabrikant had een gehele hotel- inventaris te Hilversum achterge- iiouden, alsmede een schip „Nor- madia" ter waarde van f 30.000.—. Voorts een beugeltas met tal. van gouden en zilvereu sieraden en een bearag van 8000 gulden. Verdachte zeide. dat hij de hotelinventaris en het schip niet had opgegeven, om dat hij deze eigendommen op zijn schoonvader had laten overschrij- ven, die, als getuige gehoord, ver- klaarde niets van de gehele zaak af le weten. Tegen de fabrikant werfi in totaal twee jaar geeist. Mevr. W. verklaarde de sieraden te hebben achtergehouden op advies van haar man. Tegen haar werd zes maanden geeist. waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tevoren hadden twee vertegen woordigers van de fabrikant terecht gestaan, die hot beugeltasje en het bedrag van f 8000.uit het huis van W. hadden gestolen. Tegen hen werden resp. acht maanden, waar- ean een deel voorwaardelijk, en zes maanden geeist. IRUN (Spanje), 26 Febr. (AP) Hollandse aardappelen en andere producten uit Frankrijk en de lage landen, die bestemd zijn voor Por tugal, zullen de lading vormen van de eerste goederentrein, die op 1 Maart te Irun de Frans-Spaanse grens zal passeren, aldus werd he den uit betrouwbare bron verno- men. De onlangs gesloten overeen- komst tussen Parijs en Madrid be- vatte voorzieningen om per 1 Maart transitogoederen over de grens te vervoeren. De financiele commissie van de Franse nationale vergadering heeft in beginsel een wetsontwerp goed- gekeurd Jot heffing van een spe- ciale belasting van 50.000 francs op de Inkomsten van de zgn. „niets- doeners", dit zijn alle mannelijke personen tussen 18 en 50 jaar, die geen erkend beroep hebben. Deze belasting zal worden ge- halveerd voor degenen, die kunnen aantonen, dat zij hun inkomsten op wettige wijze verkrijgen. i Verscheidene Japannezen, die ge durende de bezetting kampcommap- dant waren, zijn door de Tempo- raire Krijgsraad te Batavia veroor deeld tot straffen. van tien tot twin- tig jaar gevangenis. Het betreft o.m. commandanten van kampen in Ba tavia, Ambarawa, Ambon, Ceram, Tjimahi en Siam. De opkomst van dienstplichtigen, die een oproep hebben ontvangen om zich op 2 Maart a.s. ter inlijving bij het 2e regiment infanterie te melden bij het 5e infanterie depot te Roermond is verschoven naar 3 Maart a.s. Nadere inlichtingen terzake bij de afdeling militaire zaken van de ge- meente-secretarie. Dit geldt tev%ns voor diegenen, die bij voornoemd onderdeel op 2 Maart a.s. moeten opkomen ingevol- ge beeindiging van het hun ver- ieende uitstel of vrijsteliing. De ex-N.S.B.-burgemeester van Haarlem, S. L. A. Piekker, die gis teren als getuige moest worden ge hoord tegen de beruchte Haarlemse W.A.-banleider Nederkoorn, is zeer ernstig ziek, zodat hem enkele dagen geleden de laatste H.H. Sacramenten zijp toegediend. Dit werd gisteren medegedeeld door de president van het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof waarvoor Piekker moest getuigen. Het horen van deze getuige is der- halve voor onbepaalde tijd uitge- steld. Naar wij vernemen gaat het met de import van krenten allerminst naar wens. Weliswaar bestaat er n overeenkomst met Griekenland, waarbij dit land heeft vastgelegd van tijd tot tijd krenten te zenden, doch deze wordt in geen enkele verhouding gerealiseerd. Dezer dagen arriveerde met het s.s. ..Danae" te Amsterdam een par- tijtje van 17.500 kistjes, in totaal 200 —300 ton, welke hoeveelheid te ge- ring is om in distributie gebracht te worden. Waarschijnlijk blijft deze voorraad voorlopig opgeslagen tot- dat zij na regelmatiger aanvoer, aangegroeid zal zijn tot een partij, waarmee de distributie tenminste kan werken. Donderdagavbnd arriveerde met het K.L.M.-vliegtuig uit Batavia op Schiphol, de Provinciaal der Paters Reriemptoristen. de HoogEerw. 'Heer Ch. Donker CssR, die na ruim zes maanden van zijn visitatiereizen in Brazilie over Rome naar ops land terugkeerde. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door zijn tijdeiijkc plaatsvervanger, Pater M. Govers, meerdere confraters en- familie- leden. Dr. J. B. Knipping O.F.M. privaat docent aan de Universiteit te Nij- megen is toegelaten als privaat do cent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. IN EEN, vanzelfsprekend interes- sant. artikel van prof. dr. J. A. Veraart, over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, in de ..Nieuwe Eeuw" van 14 Februari lazen wij met enige verwondering tot twee- of driemaal toe, dat de nieuwe or- ganen van deze P.B.O. ..staats-orga- nen" zijn. Niet. dat prof. Veraart 't zo kwaad bedoelt, als het lijkt. Als er een is, die van stonde af aan de goede lijn in deze kwestie heeft ge- houden, dan is hij het wel en nie- mand meer dan hij heeft felle woor- den van critiek geuit tegen de af- keurenswaardige tendenz, welke staats-socialisten op dit stuk bezie-' len. Maar daarom is het ook zo ver- keerd, als deskundigen van reputa- tie de goede gemeente door ver keerde uitdrukkingen in verwar- ring brengen. Want de organen van de P.B.O. zullen, tenminste als de Katholieke Volkspartij haar zin krijgt, wat we ten aanzien van deze kwestie stellig verwachten, juist geen „s t a a t sorganen" zijn. Zij zijn nl. geen organen van de Staat. Hoogstens kan men zeggei), dat ze organen „in" de staat zijn, maar daarmee worden ze nog geen ..staatsorganen". Veel eer zijn ze dan ook organen van het maatschap- p e 1 ij k leven, die door de overheid (de staat) worden erkend en van haar heur publiekrechtelijke be- voegdheid ontvangen. Dat maakt ze echter nog niet tot staatsorganen, wat ze niet moeten. niet mogen en volgens de geldende katholieke op- vatting niet willen zijn. Wij twijfelen er geen moment aan of professor Veraart waelt dat ook zo aan. Maar daarom is het dan juist van zo eminent belang, dat van zulk een eminente zijde geen uitdruk kingen warden gebruikt, die ook in andere kringen misverstand zouden kunnen wekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1