GEKAuro wmm De algemene beschouwingen geoperid PULLOVERS EN VESTEN RIDDERVAN SLINGERLAND GEHULDIGD Inspecteur Dun neemt afscheid van het onderwijs Zeehelden geeerd in woonwijk LOF VOOR B. EN W. De heer Hoytink profiteert HEREN met lange mouwen IN DE HOUTTIL Een hartelijke huldiging N.H.D.-Journaal h>AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag27 Februari 1948 lu: DE ALKMAARSE GEMEENTEBEGROTING Kellners pantalons pantalons HERENMODES HERENHOEDEN HERENKLEDING GEMEENTERAAD ALKMAAR Subsidievoorwaarden voor R.K. Lyceum gewijzigd Nieuw schoollokaal in Schermerhorn NOORDERMARKTBOND TEGEN FONDSFORMING C. Keeman herdacht nc be st la v< t 1 le ra: ;e d st< h er Ik; lei lei )e! ip j ni, d-. >rc i t oe w Z :e fei ar l 1 rd erl »e •oi •lg hi fiM ur s, t >rt i. tdi t, ;d. ir Tu; nil rti ir a a. t( 3l| n De d rcl rcl erl de -ei Vis :st m ft: >ec ni! re er v rti Vic 1! n ar h %e\ ial tin ro 10' sic Vs ar j 1 ?ri en ?lc Ni •er ru Di »rl> in ?b: I 7 H k >rg A ie\ an Ht \jn eh ik H A ar iei Th es e In ac le 8 ee ut oe ex as TV Fr lac iac >ei •n V. Begroting 1948 Toen de loco-burgemeester gister- middag om 3 uur de begroting aan de orde stelde, werd de vergadering op voorstel van de heer Venneker even geschorst voor een bespreking van het senioren-convent, (dit zijn de Voorzitters van de fracties). Na deze bespreking vergaderden nog de fracties afzonderlijk; ten- slotte gingen de gezamenlijke frac ties nog 'n half uurtje in comite. In de ..wandelgangen" werd gefluis- terd, dat het ging over de wethou- derssalarissen. Na deze „korte" onderbreking heropende de Voorzitter de verga dering en werden de Algemene Beschouwingen geopend door de heer v. d. B o r- den (Prot. Chr.), die in deze nieu- we begroting een oud geluid had opgevangen van het politiek colle ge. steunend op de verbonden par- tijen. Hij miste in dit college zon- der burgervader de bewogenheid; men kan er mee praten of schrijven, roaar schiet er niet mee op. Zo is b.v. de woningkwestie onbe- wogen doer dit college behandeld; voor grote gezinnen is er geen wo- ning beschikbaar en ouden van da- gen worden uit hun woning gesto- ten. Als je personalistisch socialist bent. Hoytink: Wat is dat? v. d. B o r d e n Dat ben je als je individueel iets doet zonder enig beginsel, dan Kom je tot zulke din- gen. - Spr. dringt aan op een politiek, die de Raad Ios maakt van Den Haag, als vrije Alkmaarders in een vrij land. In deze begroting zijn de inkom- sten te laag en de uitgaven te hoog geschat; dat is camouflage! De Voorzitter: Welke posten bedoelt U? v. d. Borden: De opbrengst der Vermakelijkheidsbelasting is te laag geschat en met de f50.000 reserve- ring van het Electriciteitsbedrijf gaat spr. ook niet accoord. Hoewel dit college niet gebaseerd is op de partijen zoals spr. dat gaar- ne zag, wil spr. toch wel zijn mede- werking toezeggen. De heer Knuistingh-Neven (C.P.N.) wil de Dagerayiskwestie nog eens aansnijden, waartegen de Voorzitter bezwaar maakt, daar dit geen kwestie is, die de Raad aan- gaat: de heer Asjes valt hem bij, doch de Voorzitter geeft hem geen kans. De communistische fractie was tegen het verhogen van de subsidie voor feestelijkheden bij gelegen- heid van het regeringsjubileum. Men wilde het beschikbare bedrag be- steed zien voor versnaperingen aan de jeugd. Verder had men gaarne een plaats ingeruimd gezien voor de E.V.'C. in het Georganiseerd Over- leg, en zouden de communisten een herziening willen van de wacht- geldregeling voor gezuiverde amb- tenaren. Over de noodwet-Drees was de C.P.N, nog lang niet tevre- den en het consumentencrediet werd consumentenverdriet genoemd, om- dat men het geleende terug moet betalen. (Wat wil men anders? red.) Ook over de volkshuisvesting was de heer Knuisjingh Neven niet te- vreden, tenminste waar het de a- sociale gezinnen betrof. Tempora mutantur De heer Hoytink (Prot. Chr.) wijst op de verandering van tijden en de mensen; de rode tulp werd vervangen door de Oranje-cocarde en wie eens alleen de Internationale zong, zingt nu het Wilhelmus mee. Spr. verheugt zich over de broodnodige eensgezindheid van heden ten dage; deze komt tot uiting in de viering van het a.s. Re geringsjubileum. waarvoor de hele Raad crediet wilde verlenen. Spr. hoopt, dat ook na de viering van het jubileum die eensgezindheid zal blijven. Spr. herinnert voorts met waarde- ring aan het werk van oud-burge- meester Koelma, wiens hehngaan een teleurstelling was; hij wenst hem een spoedig en volledig herstel. De komst van een. nieuwe burge- meester betekent het heengaan van de Voorzitter als loco en daarom wil spr. persoonlijk getuigen van zijn grote waardering voor de l'/i- jarige toewijdingsvolle arbeid en het wijs beleid van de Voorzitter, waarvoor spr. hem gaarne alle hulde brengt. (Instemming) Komend^ tot de principiele poli tiek geeft spr. het college in over- weging, als het nog iets bereiken wil, haast te maken. Er is politiek ander weer op komst en de nieuwe Raad zal er volgend jaar wel an ders uit zien. Torenvlied werd weggewerkt; Koejemans exit; v. d. Berg de laan uit; spr. voorziet, dat de C.P.N, niet met 4 man terug komt. De P.v.d.A. krijgt ook 'n door- braak, al weet spr. niet, of deze fractie gehalveerd wordt of op an- dere wijze verkleind. Kirpesteyn zal het benauwd krijgen; hoe benauw- der hoe beter, des te eerder komt hij tot z'n oude liefde terug! (ge- Iach). Hij vraagt, hoe het staat met het rapport over het jeugdvraagstuk en dringt op spoed aan. Wat de finan- tiSle politiek betreft. staan wij op een keerpunt; hij juicht de maatre- gel van de Commissie-Oud toe als 'n stap in de goede richting; hij hoopt, dat de Commissie-Oud er in slagen zal de gemeenten weer een eigen belastinggebied te geven. dat nodig is voor het herstel der auto nomic. De noodregeling biedt twee mogelijkheden, 'n onverantwoorde- lijke, die sommige gemeenten ertoe brengt te halen wat er te halen is aan bijzondere uitkeringen, en een verantwoordelijke. die het juiste bedrag der nood-uitkering doet be- palen. Dit vindt spr. de aangewezen weg. We staan landelijk finantieel aan de afgrond; devaluatie en een bankroet dreigen en worden door Marshall-plan nog even verschoven. Alkmaar vraagt een bijzondere bij- drage van 7 ton. Als alle gemeenten naar verhouding zouden geholpen moeten worden. zou er 175 millioen nodig zijn. terwijl de Commissie- Oud 81 millioen beschikbaar stelt. Als Alkmaar in plaats van de ge- vraagde 7 ton, er slechts 4 kreeg, wat dan? Vanaf heden moeten de uitgaven tot het meest nodige be- perkt worden en de inkomsten zo hoog mogelijk worden opgevoerd. Vaste aanstelling van arbeids- contractanten mag alleen geschie- den. als de betrokkene beslist nodig isr Wie en wat ortnut of onnodig is, moet uitgesneden worden. Verho- ging van het crediet voor de viering van het Regeringsjubileum wil spr. niet; het particulier initiatief moet ook maar wat doen. Spr. vindt het verder tijd om alle politiek gedoe achterwege te laten en eerrsgezind te trachten de moei- lijkheden op te lossen. Over de gang van zaken met de woningdistributie is spr. niet te- vreden. Oude mensen worden door een ondergeschikt ambtenaar per brief gddreigd met uitzetting uit hun woning. Spr. heeft ook be zwaar tegen het noteren van het gevraa^de bedrag voor deze instel- ling, die zo klein mogelijk gehou- den moet worden en niet elk jaar meer mag gaan kosten. Spr. zal er zijn stem niet aan geven; het werk moet maar ge- daan <vorden door de beschikbare ambtenaren; het gaat niet aan, om maar weer een nieuw koninkrijkje te stichten. zoals ook bij ..consu- mentencrediet" schijnt te gebeu- ren. Deze instellingen zullen t.z.t. weer moeten verdwijnen. De nood- wet Drees heeft een voordeel ge- bracht van f 164.000. ofschoon aan- vankelijk een bedrag van f 63.000 genoemd werd. In dit verband eoeft spr. in overweging de rege- ring te steunen in haar streven naar bezuiniging. De trekkers van de noodwet-Drees moeten z.i. door soc. zaken worden losgelaten, men- moet ze weer zelfstandig laten worden. Een uitzondering zou spr. willen maken voor diegenen. die niet hun eigen geld kunnen beheren. Hii vraagt voorts het college de Raad mee te laten spreken in de aanstelling van. een sociale gezins- verzorgster. Lof heeft spr. voor Openbare Werken. en geeft in overweging niet teveel te investeren in dingen, die over de toekomst moeten lo- pen. Spr. juicht het toe, dat ge- poogd wordt industrie naar de stad te trekken. doch het Markt- weien acht hij minstens even be- langrijk en hij zag gaarne pogingen ondernomen. die leiden tot herop- leving, van de markten. Hij vraagt voorts de zich vestigende industrie niet teveel belemmeringen in de weg te leggen. Wat de plannen voor de Reiniging betreft. vraagt hij rekening te hou- den met de fin. mogelijkheden. Ten aanzien van de kermis vraagt spr. deze te doen vervangen door wat anders, bijv. een volks- feest, waar ieder aan mee kan doen. Dat de raad de salarissen van het gemeentepersoneel niet kan brengen op het peil waarop het hoort, betreuht spr. de raad heeft in deze te weinig macht. Hij vraagt ook naar de uitwerking van de bij de vorige begroting, aangenomen motie inzake de ambtenaren Zee- man en de Boer. Ten aanzien van.de wethouders- salarissen is spr. vo6r verhoeing tot f 3400.waartoe de heer Siet- sma namens de grote meerderheid van de raad een voorstel zal doen. Voorzitter K.V.P.-fractie aan het woord De heer Venneker (K.V.P.) be- gint met te vertellen. dat zijn frac tie niet veel zal zeggen. omdat de laatste begrotings-debatten nog niet zo ver achter ons liggen en voorts omdat de fractie vertrouwen heeft in het college. In dagen van nood. aldus spr., leerde het Ned. volk de grote be- tekenis kennen van de constitutio- nele monarchie; gaarne wil de fractie dan ook haar steun geven aan het crediet voor de jubileum" herdenking. Spr. vindt het jammer, dat mr. Koelma, die een eminent burgemeester was, zo spoedig we- gens ziekte moest bedanken. Spr. sluit zich aan <bij de wensen voor zijn spoedig herstel. Komende tot de toestand van de finantien der gemeente. bespreekt de heer Venneker het wetsontwerp- Oud, waaraan z.i. nog fouten kle- ven: hij wijst erop. dat Nederland zonder hulp van Amerika er niet zal komen Ook na de uitwerking van het Marshall-plan zal Neder land nog niet op eigen benen kun nen staan. Zoals het Rijk zal de ge meente moeten streven naar een sluitende begroting. daarvoor is no dig een zuinig beheer, dus: verla- ging van men er de uitgaven, daarom zal voor moeten zorgen geen nieuwe uitgaven te doen. Spr. wijst in dit verband op de plannen tot aanstelling van een hoofdopzichter bij de Reiniging; het verwondert spr., dat, waar de resultaten van de concentratie der bedrijven nog niet bekend is, men met dit voor stel komt. Zou aanstelling van de ze hoofdopzichter leiden tot bezui niging, dan zou spr. er geen be zwaar tegen zien. Kan er niet op andere wijze orde gesticht worden bij de Reiniging? Spr. wijst op de uitbreiding van het gemeentepersoneel sinds 1938 en zou het college in deze een halt willen toeroepen. Ook aan de steeds stijgende tekorten van het Centraal Ziekenhuis moet een einde komen; spr. heeft de indruk, dat Alkmaar opdraait voor de verpleegkosten van patienten uit buitengemeenten, die zelf een sluitende begroting hebben. De prijsbeheersing zal toch accoord moeten gaan z.i. met ver- hoging der verpleegprijzen. In tal van plaatsen vestigen zich nieuwe industrietin of breiden de bestaande zich uit; over Alkmaar hoort men niets in die geest. Voor de bevordering van het Marktbezoek lijkt het spr. gewenst. dat de winkels Maandagochtend open zijn. Ook vraagt hij of er nog kans is op een bollenbeurs, .waar toe jaren geleden een poging werd gedaan. Als de inkomsten met verhoogd en de uitgaven niet verlaagd kun- nen worden, zal er belastingverho- ging moeten komen; spr. had daar om een voorstel tot verhoging der vermakelijkheidshel£tsting verwacht overigens hoopt hij dat de commis- sie-Oud de gemeenten een ruimer belastinggebied zal geven. Hij weet dat de belastingen hoog zijn en no? 711H «»n wrtrrlflti Hi"" verhogen omzetbelasting. waardoor speciaal de grote gezinnen zullen worden getrofferl en de huurbelas- ting. die de kleine zelfstandigen zal treffen; een en ander is nodig voor de wederopbouw. waarvoor 250 millioen uit belastingen moet komen. De wethouderssalarissen zijn mo- menteel zeer schriel en spr.'s frac tie zal het voorstel Sietsma gaarne steunen. Hij zegt het college ver trouwen toe en hoopt, dat de nieuw te benoemen burgemeester een nog jong en energiek man zal zijn, die de moeilijkheden. welke er voor de gemeente nog komen zullen, zal weten te overwinnen. Het beroep op saamhorigheid. dat de heer Hoytink deed, achtte spr. overbo- dig. Hii sluit zich tenslotte namens de fractie aan bij de woorden van lof, door mr. Leesberg de voorzit ter toegesproken en hoopt, dat de voorzitter nog lang deel van de Raad zal uitmaken. Verhoging van de wethouders- en 1o rj ecptl De heer Sietsma (P.v.d A.) dank' de leden van de Prot.-Chr.-fraclie voor hun medewerking aan de ver- wfezenlijking van het g*'zamenhjk program der verbonden partijen. De heer Hoytink; Wij verwach- ten van jullie straks niet anders (gelach). De heer Sietsma meent voorts, dat er resultaten te boeken zijn en wijsfc op het Sportpark, waarvoor hij speciaal wethouder Bakker hulde brengt. Spr. hoopt, dat het Regeringsju bileum algemeen gevierd zal wor den en hij is B. en W. dankbaar voor de toezegging ook de vakbe- weging en kleine middenstand in het comite te betrekken. Hij vraagt voorts aandacht voor de Alkmaarse Gemeenschap en de viering van het Bevrijdingsfeest te stimuleren, door een financiele bij- drage. Gaarne zou spr. van het col lege vernemen wat t.a.v. onderwijs en jeugdzorg nog meer gedaan is dan in de aanbiedingsbrief is ver- meld. Inplaats van periodieke verho- gingen in zgn. schrijnende gevallen, voelt spr. meer voor uitkeringen ineens uit een sociaal fonds. Hij trok voorts een vergelijking met gelijkwaardige Zuid-Hollandse ge meenten t.a.v. de salarissen van het gemeentepersoneel en vroeg 't college hetzelfde te doen. Voorts zag hij het gemeenteverslag gaarne gedrukt inplaats van gecyclosti- leerd. Hij vraagt hoe de kermis-ver- pachting is verlopen en voor welk bedrag is ingeschreven. Wat de tunnelplannen betreft, vraagt hij naar de bijdrage door de Spoorwegen en de plannen voor de verbouw van de poort voor de Algemene Begraafplaats, waar de toestand bij drukke begrafenissen onhoudbaar is. Ten aanzien van de ontwatering van het Steinstraat- kwartier heeft spr. de indruk, dat de dlrecteur afgegaan is op de oude bestaande rapporten en niet per soonlijk een onderzoek heeft inge- steld; overigens heeft hij waarde ring voor het werk van de direc- (eur. vooral ook wat ds» plantsoenen betreft. Het heffen van belasting op het afhalen van huisvuil ver- dient z.i. overweging, mede i.v.m. de belasting qp de gebouwde eigen- dommen. Naar zijn mening zullen de bewoners van de huizen deze belasting moeten opbrengen, onge- acht het sluitend-maken der be groting. Namens <Je fractie-voorzltiters stelt spr. dan voor de wethou derssalarissen met ineang van 1 lanuari 1948 te verhogen van f 2100.tot f 3400.—. Hii wenst het college voorts kracht en wijsheid. om ook in '48 een beleid te voeren als in de voor- ®aande 'jaren. Verllchtlng Bergerhof De heer Woldendorp (K.V.P.) vindt aanstelling van een hoofdop zichter bij de Reiniging overbodig; het gewenste onderzoek kan men aan een technisch bureau opdragen. Verlichting van het Bergerhof kan zolang het materiaal er niet is. provisorisch aangelegd worden met een draadje in een stopcontact uit woningen; er wonen'in het Berger hof 210 gezinnen;dus het is de moeite waard. Een waarschuwingsinstallatie bij (werkbroeken) Wij importeerden uit Frankrijk pullovers en vesten, zo mooi dat wij gerust kunnen zeggen- deze collectie staat weer geiijk met die van voor de oorlog Komt U beslist even kijken de Bergerbrug is hardnodig. Spr. begrijpt niet, dat zulks niet te be reiken is. Woningbouw voor a-soci- ale gezinnen in een apart gedeelte is z.i. niet gewenst, dan zou men ze niet opheffen; een sociale ge- zinsverzorgster zou veel goeds kun nen doen en daarom dringt spr. aan op aanstelling hiervan. Spr. is dankbaar voor het ver- hoogde subsidie aan het Wit-Gele Kruis en verwacht hiervan een mindere uitkering door M. H. De heer TCirpenSteyn (P.v.d.A.) bespreekt allereerst de financiele toestand, doch waarschuwt tegen verhoging van het vermenigvuldi- gingscijfer van de ondernemersbe- lasting. De middenstand wordt z.i. hier al zwaar genoeg getroffen. Hij vraagt centr61e op de hondenbelas- ting. Een beroep op de rantsoene- ring als het gaat over spaarzamer verlichting. gaat z.i. niet op. Hij vraagt voorts aandacht voor de Oude Doelen: als het Museum daar in wordt ondergebracht, komt er in het Raadhuis meer ruimte. Hij vraagt voorts een passender ker- misviering en zag gaarne. dat op Zondag de kermis gesloten bleef. Hii gaat dan nog even in op net tjnforxT vprt de heer Hovtink en geeft hij de verzekering, dat het met ziin benauwdheid wel los zal lopen. Hii hoopt op een goede sa- menwerking in de toekomst. De heer Asjes (C.P.N.) is te86n aanstelling van een nieuwe hoofd opzichter bij de gem. reiniging. Hij hoopt voorts dat het tonnenstelsel in 1950 zal zijn verdwepep. Mocht er t6ch een opzichter nodig zijn, waarom dan niet de tegenwoordige kans tot promotie gegevhn. Over de uitvoering van de regeling der 10% salarisverhoging der ambtena ren was de C.P.N, niet tevreden. Men achtte de werklui daar de dupe van en vond. dat B. en W. niet ge noeg zorgden voor de kleine amb tenaren. Het bleek echter, dat B. en W. juist aanmerkingen hadden gekre- gen van de minister, dat ze te royaal waren. Politieke opmerkingen De heer de Wilde (P.v.d.A.) wil iets zeggen over Onderwijs en Jeugdzorg; doch vooraf enkele po litieke opmerkingen. Hij wijst op de tengevolge van de oorlog veranderde omstandig- neden en herinnert er aan, hoe ook bij het 40-jarig Regeringsjubileum de S.D.A.P. aan de viering deel- nam. Hij wil de heer Hoytink met volgen, als hij teruggaat naar het verleden. Hij wil meer aandacht schSnken aan het heden. De bescha- ving staat op het spel, enerzijds bedreigd door Rusland, anderzijds door het barre kapitalisme uit de V.S. Het democratisch socialisme verwerpt het Russisch absolutisme de staat is verantwoordelijk voor de hapdhaving van de democrati- sche rechten. Wij verwerpen, aldus spr. de dictatuur van het cnmmu" nisme. Hij wijst op de gebeurtenls- sen in de C.P.N.op het heengaan van mannen als Torenvlied, Koe jemans, v. d. Berg e.a. en waar schuwt de communisten in de raad, dat zij mede verantwoordelijk zijn De gemeenteraad kwam gister onder voorzitterschap van de loco- burgemeester, weth. G. van Slin- gerland, bijeen voor de behande- ling van de begroting 1948; vooraf werd nog een kleine agenda afge- werkt. Een verrassing Alvorens met de agenda begon- nen kon worden, vroeg weth. Lees berg het woord, om de heer van Slingerland nogmaals geluk te wensen met de hem Verleende on- derscneiding tot ridder in de orde van Oranje Nassau, .welke onder- scheiding slechts wordt uitgereikt aan personen, die zich op bijzonde re wijze jegens de Staat en de Maatschappy verdienstelijk hebben gemaakt. Spr. herinnerde aan de bijna 25-jarige loopbaan van de heer van Slingerland als raadslid, gedurende welke periode hij 16 jaar Wethouder en 1"» jaar wnd. burge meester was; ook de verdienste van de heer van Slingerland als dis- trictsbestuurder van de K.A.B. stel de de heer Leesberg in het licht, om vervolgens, mede namens de, Raad. zijn instemming te betuigen met de wijze, waarop de heer van Slingerland steeds zijn taak ver- richt had, n.l. op kundige,,eenvou- dige en gemoedelijke wijze, zonder nochtans eigen standpunt prijs te geven. Het was spr. een grote eer om namens de Raad de locoburge- meester de versierselen te mogen overhandigen van de ontvangen ridderorde. Nadat mr. Leesberg de heer van Slingerland het onder- scheidingsteken op de borst had gespeld. wenste hij ook mevr. van Slingerland. die (naast mevr. Wes- terhof) op de publieke tribune zat. geluk met de onderscheiding, die haar man te beurt was gevallen. Nadat de nestor. de heer Groot, zich namens de Raad bij deze woorden had aangesloten, bracht de heer van Slingerland de Raad dank voor 'deze verrassende hulde; ook dankte hij degenen, die H. M. de Koningin, de Min. van Binn. Zaken en de Comm. der Koningin in deze geadviseerd hadden: het verheugde hem, dat men ook zijn vrouw en gezin in deze hulde had willen betrekken en hij wilde wel de verzekering geven, dat hij steeds gaarne zijn tjjd aan de ge meenschap had gegeven. De ingekomen stukken vermeld- den o.a. de goedkeuring van Ged. Staten van het voorstel tot uit breiding van het Sportpark; de Jcosten voor verbetering van de mestgande kleedgelegenheid bij de tennisbanen mocfyten echter niet meer dan f 5000 bedragen en het totaal bedrag van de kosten moest derhalve tot f96000 gereduceerd worden. Ook het toekennen van een gratificatie van 2 pet. voor het jaar 1947 aan daarvoor in aanmer- king komend gemeentepersoneel kon de goedkeuring van Ged. Sta ten wegdragen. Verzoeken van de besturen der Bijz. lagere scholen om een voor- schot op de gemeentelijke vergoe- ding werden in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. De Raadscommissie tot onderzoek van de Jeugdzorg liet weten, dat zij niet voor drie meanden na haar benoeming een verslag kan uit- brengen. Op zijn verzoek werd eervol ont- slag verleend aan Ir. D. Wittdp Koning als leeraar in natuurkunde en scheikunde aan Murmelliusgym- nasium en Handelsschool, zulks met ingang van 1 Sept. De heer G. Louwaars kreeg met ingang van dezelfde datum op zijn verzoek eervol ontslag als leeraar wiskun- de en handelswetenschappen aan handelsschool en handelsavond- school. Met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum werd aan K. Suzenaar eervol ontslag ver leend als leeraar wiskunde aan de school voor voorbereidend middel- baar technisch onderwijs Met ingang van 1 Nov. 1947 werd de heer F. Nuijens te Oudorp be- noemd tot tiideliik leeraar wis kunde aan de gem. avondschool voor lager nijverheidsonderwijs, zulks tot 30 Sept. 1948. Een viertal nieuwe straten ten Z. van de Uitenboschstraat, waar de nieuwe wonincjpn van ..Volkshuis vesting" verriizen kreeg de naam van een zeeheld; het zijn Jacob v. Heemskerckstraat Corn Evert- "enstraat, Jan van Galenstraat en Kortenaerkade; de overleden voor zitter van Volkshuisvesting werd geeerd met een pleintje, dat P, A. de LangSplein zal heten. Het verzoek van de heer Venne ker, om t.z.t. by het geven van straatnamen ook de nagedachtenis te willen eren van een oud-Alk- maarder,, wjjlen Pater Theislang O.P., de enigste Nederlander, die Magister-Generaal van de Domini- caner Orde werd, werd door het college in overweging genomen. Officiele publicaties Aan de orde was een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening. waarbij bepaald wordt, dat publicaties ter uitvoe ring van bijzondere wetten, in het vervolg op het gemeente-aanplak- bord in de Schoutenstraat zullen worden aangeplakt. terwijl de aan dacht van het publiek daarop zal worden gevestigd door ko»te offi ciele mededelingen in de plaatse- lijke pers. Besloten werd tot aankoop van B. J. Geels van een perceel grond aan de Westerweg, groot 0.33.95 ha. bestemd voor uitbreiding van de Algemene begraafplaats; koopsom f 3.055.50. De aan J. Hulskamp ge- stelde bebouwingstermijn voor een bouwterrein aan de Houtman- straat werd i.v.m. de tijdsomstan- digheden voor een jaar verlengd; voor de aanschaffing van een vrachtauto voor gemeentewerken werd een crediet van f 8500. verleend; v»or de verbouwing van de stadstimmerwerf een crediet van f 2475.voor de verbouwing van de Besognekamer in het stad- huis tot kantoor van de afd. Finan- cien werd een crediet toegestaan van f 9.800.Besloten werd tot conversie van de in Mei 1945 aan- gegane geldlening van f 75.000. waarvan f 57.000 ter aflossing res- teerde; besloten werd voorts tot het aangaan van een 3% geldlening bij de Rijksverzekeringsbank, ten bedrage van f 1.080.000.ter dek- king van het resterende gedeelte der tekorten over de jaren 1945 t.m. 1947. Salarissen Bijz. Voorber. Lager Onderwijs B. en W. stellen voor vast te stellen een salarisregeling voor het onderwijzend personeel bij het biiz. voorberejdend lager onderwiis. zulks met ingang van 1 Jan. 1947: het salnris wordt dan voor het hoofd f 2000.met 5 £eniaarlijkse en 3 tweoiaarlijkse verhogingen tot f 2800onderwiizeressen f 1500. met dezelfde periodieke verhogin gen tot f 2300.— voor acten han- denarbeid en kleutergvmnastiek wordt f 50"en voor hoofdaete f 100.toeslag verstrekt. Z.h.st. werd aldus besloten. Subsidie Bijz. Voorber. Lager Onderwijs en W. willen met het subsi- B. Het zal niet dikwijls voorko- men. dat een afscheidsfeest van iemand, die de pensioengerechtig- de leeftijd heeft bereikt, uitgroeit tot een festijn van lof, felicitatie's en huldeblijken, zodat het een ju bileum wordt. In het Gulden Vlies was dit echter wel het geval, toen de heer G. Ch. Dun, inspecteur van het onderwijs in de inspectie Alk maar, deze funotie moest neer- leggen, omdat hij de jaren van rust had berdikt. Deze .zeldzame huldiging kreeg haar hoogtepunt, toen de vertegenwoordiger van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bekend maak- te, dat de scheidende inspecteur was benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Voordien had een lange rij van sprekers de lof verkondigd van deze man, die bijna vijftig jaren van zijn vijf en zestig had doorgebracht in de onderwijskringen en daarvan bijna vijf en twintig in de inspectie den Helder en Alkmaar werkzaam was. Dat het deze inspecteur aan kwaliteiten niet ontbrak was ook bij buitenstaanders niet onbekend, maar uit de mond van vele leer- krachten kon worden gehoord. hoe een diepe liefde de heer Dun voor zijn vak koesterde en hoe hjj als ambtelijk persoon steeds de men- selijkheid wist te bewaren en op te voeren, zodat hij een grote schare vrienden om zich heen wist te ver- zamelen en veel tot stand kon bren gen. Schare van genodigden Er waren tal van autoriteiten aanwezig bij dit afscheid, burge- meesters uit de verschillende ge- meenten van de inspectie Alkmaar, schoolbesturen, de hoogeerw. deken van Alkmaar en Beverwijk, geeste- lijkheid. Dr. Wesselings als verte- genwooiUiger van de Minister, de boofdinspecteur in de hoofdinspectie 2 de heer P. van Nes, inspecteurs uit Noordholland en verder honder- den vertegenwoordigers van de ruim driehonderd scholen in deze inspectie. Bij de ingang van het Gulden Vlies had zich een erehaag van Alkmaarse schoolkinderen opge- steld, toen de heer Dun met echtge- note en familie door het comite van voorbereiding werd ontvangen, waarna de aanwezigen in de zaal het welkomstlied zongen. De heer Gerling hoofd van de Ulo te Heiloo sprak het eerste welkomst- woord, waarna hij de feestredenaar de heer Lutterot voorstelde. die in krachtige woorden namens de onderwijzeressen en on- derwijzers van alle gezindten de kwaliteiten van inspecteur Dun schetste en hem prees als de man bij uitstek, die in de inspectie van het onderwijs zijn levensvervulling had gevonden. In drie korte zin- netjes, die hij in een toevallige sa- menkomst had opgevangen ont- leedde hij de gedachten voor zijn toespraak, zoals dat door de ondet*- wijskringen werd gezien en gedacht. Namens al deze onderwijzers bracht hij de scheidende inspecteur dank v#or al de goedheid en de vriendschap, die hij hen alien, zon der uitzondering had geschonken, niet alleen in het beroepsleven, maar in het bijzonder ook bij parti- culiere gebeurtenissen van Dlijd- schap of droefheid. Stroom van sprekers en cadeaux Hierna nam wederom de voorzit ter van -het ontvangstcomit£, de heer Gerling het woord, om namens de 700 leerkrachten en ruim 300 scholen de cadeaux aan te bieden en onder veel enthousiasme kwam een fonkelend rijwiel het toneel op om deze inspecteur in ruste nog de nodige jaren van beweging en bui- tenzijn te kunnen schenken. De jongste generatie, die ook bij dit af scheid aanwezig was, wilde er nog niet veel van weten. want toen hij op he't zadel getild werd, begon hij als een klein onwillig schoolkind te spartelen en te schreeuwen. Be- halve dit geschenk kwam vervol gens nog een grote antiek-Engelse kast achter de schermen te voor- .schijn. Koninkljjke onderscheiding Het grote moment kwam, toen dr. Wesseling, chef van de afde- ling L.O. van het Ministerie na mens de Minister kwam medede- len, dat H. M. de Koningin de heer Dun benoemd had tot officier in de orde van Oranje Nassau en toen de versierselen waren opge- speld, brak er een groot enthou siasme los onder de honderden aanwezigen, terwijl de heer en mevr. Dun, ontroerd door dit ge- beuren, de spreker dank zegden. Nog spraken hierna de hoofdin- specteur de heer P. v. Nes, de heer J. J." Feringa, inspecteur den Hel der en de heer G. Vernooij, de op- volger van de heer Dun. die deze functionaris beschreef als een ideale synthese tussen een fijne man en een ambtenaar. Burgemeester Nieu- wenhuizen van Limmen voeide na mens. de burgemeesters het woord en bood een staande schemerldmp aan, terwijl deken Jacobse, sprekend uit naam van R.K. schoolbesturen een boekenkast aanbood. De heer Haitema bood vervolgens namens de Prot. Christelijke schoolbesturen een enveloppe met inhoud aan en de heer Beijleveld namens de neu- trale uesturen een bloemenmand, zoals ook rector Heijnen namens de kweekscholen. Toen tenslotte de heer G. Ch. •Dun zijn laatste woorden richtte tot zijn osaderwijzers. en onderwijzeres sen en tot alle aanwezigen werd het even stil, maar zijn gezonde en krachtige woorden zullen alien de stimulans gegeven hebben, om met het zegenrijke werk te kunnen doorgaan. Hij dankte alien die hem hadden gesteund, H. M. de Konin gin voor de hoge onderscheiding, de sprekers voor hun woorden en ca deaux en tenslotte alien, van wie hij ve.el vriendschap had ondervon- den in zijn lange loopbaan. dieren van het bijzonder voorbe reidend lager onderwijs niet ver der gaan »dan de vergoeding van de salarissen der leerkrachten; de overige exploitatiekosten zouden zij voor rekening van de schoolbe sturen willen doen komen, in ver band waarmee zij deze adviseren een gemiddeld schoolgeld per leer- ling te heffen van f 20.per jaar. Deze schoolbesturen dienen dan uit vrijwillige bijdragen of anders- zins tot een bevredigende exploi- tatie te geraken. B en W. stellen voor over 1946 aan de drie bijz. schoolbesturen 'n subsidie in deze geest te verlenen, waartoe z.h.st. werd besloten. Subsidie' R.K. Lyceum Het Curatorium van het R.K. Ly ceum had bezwaar gemaakt te gen de voorwaarde waarop subsi die zou worden verleend. dat uit gemeenten, die geen subsidie ver lenen, geen leerlingen mochten worden toegelaten; het recht tot vrijelijk aannemen van leerlingen, aldus het curatorium, is voor de bijzondere scholen impleciet erkend bij de wet, terwijl voorts de ge meente het beslissingsrecht over al dan -niet toelating van een leer- ling tot het lyceum zou ontnemen aan de ouders. Het curatorium stelt voor de subsidie vast te stellen op het bedrag per Alkmaarse leerling, dat nodig is. om het tekort te dek- ken, hetwelk zou ontstaan indien alle gemebnten, waaruit leerlingen afkomstig zijn, opr dezelfde voet als Alkmaar subsidie zouden verle nen; B. en W. hebben tegen deze wijziging in de subsidievoorwaar den geen bezwaar. Voorts maakt 'het curatorium be zwaar tegen aanwijzing van een lid van hrt curatorium door de ge- zamenlijk subsidierende gemeenten, hetgeen in strijd is met de statu- ten, volgens welke de bisschop van Haarlem de curatoren benoemt. Het curatorium wil deze voorwaarde vervangen door de bepaling, dat jaarlijks aan de gemeente een ac- countantsrapport wordt uitgebracht of dat de gemeente zelf de reke ning nayiet. B. en W hebben geen bezwaar tegen het laten vervallen van deze voorwaarde. wanneer boeken en bescheiden ten alle tijde ter inzage zijn voor^de verificateur der ge- meente-fingncien en alle. gegevens ter berekening van het juiste sub sidie worden ingezonden. Conform voorstel van B. en W. werd beslo ten de voorwaarde tot het verlenen van subsidies in dier voege te wij- zigen. Hiermede wm de agenda afge- werkt en was de begroting aan de orde. voor de gebeurtenissen in andere landen als Tsjecho-Slowakije. Anderzijds verwerpt hij het ka- pitalistische systeem, waarvan hij de verschillende ondeugden op- somt. De P.v.d.A. is een nieuwe party, naar inhoud en levensovertuiging, spr. ontkent de antithese niet, doch ziet niet in. dat kerkelijke en niet- kerkelijke niet in 6en partij kun nen samenwerken, zoals de grond- slag is van de P.v.d.A. Met de gelijk3telli,ng in het on derwijs, het vrouwenkiesrecht en de efcnancipatie der katholieken is z.i. de scheidslijn tussen de politie ke groeperingen verdwenen. De oorlog is het Bewijs geweest, dat de antithese niet als politieke scheidslijn gehandhaafd behoefde te worden. Door de oorlog is er meer toena- dering gekomen en het elkaar vin- den in de P.v.d.A. is een vooruit- gang te noemen. Spr. noemt ver schillende resultaten van deze Re- gering en begrijpt niet, hoe de heer Hovtink kan spreken van een ver- politiekt leven en terugverlangt naar vroegere politieke scheidslij- nen. Spr. vraagt dan, of B. en W. iets kunnen doen om deelname aan do cursussen voor onderwijsvernieu- wing te bevorderen enr voor een betere voorlichting van de jeugd over Indonesie (niet politiek be- doeld) en de Internationale ge- schiedenis. Inzake de beroepskeuze dient er meer voorlichting te komen; spr. bepleit voorts her-invOering van 't 8ste leerjaar. Hij wijst op de toena- me van het aantal leerlingen der openbare scholen en vraagt aan- drang uit te oefenen op de rege- ring inzake de urgentie van scho- lenbouw. Over de mogelijkheid tot mrich- ten van speelterreinen voor de jeugd had spr. gaarne nadere ge gevens. Voorts dringt spr. aan op stich- ting van een Alkmaarse Gemeen schap, op algemene viering, van het Bevrijdingsfeest, subsidie aan het drank weer-comite en tewerkstel- ling van onvolwaardige arbeids- krachten. De Bergertunnel De heer Vleugel (K.V.P.) is van mening, dat de Spoorwegen wel groot belang hebben bij een tun nel in de Bergeroverweg en veron- derstelt, dat de N.S. er nu anders over denken dan enige jaren gele den en "tneer zouden willen bijdra gen in de kosten. Een bredere verbinding tussen Remiseterrein en emplacement zou de Spoorwegen welkom zijn. Het materiaal voor de tunnel is hoofd- zakelijk beton en dit lijkt spr. geen bezwaar. Het streekbelang springt al dadelijk in het oog. Hij vraagt, wat het woningvraag- stuk betreft meer belangstelling voor de grote gezinnen. Wat het te kort van het Centraal Ziekenhuis betreft, lijkt het wel, hoe meer er over gezegd wordt, hoe groter het wordt; er moet nu per klassepatient al f 1.40 bij; hij vraagt in het ver volg de begroting van het Centraal Ziekenhuis voortaan eerder en uit- gebreider aan te bieden. De heer De Zeeuw (K.V.P. vond de uiteenzetting over het persona listisch socialisme niet erg duide- lijk, vooral wat het personalisme betrof De P.v.d.A. is niets nieuws! Sinds Christus' tijd bad de kerk al: ..Dat alien een zijn!" Het katholi- cisme is ook een maatschappijleer. daarom heeft zij dus het recht en nlicht een eigen partij te hebben. Dat nam niet weg. dat spr. blij was over de goede samenwerking tus sen de K.V.P. en de P.v.d.A. Wat betreft het regeringsjubileum dat spr. ook gaarne met gepaste luister zag gevierd, er bleek een Gemeentepolitiek Onze vroede vaderen begonnen gisteren het steekspel, dat zij bij de behandeling van de gemeertte- begroting plegen te houden Als men nagaat, dat deze 25 vroede vaderen en moeders door circa 20.000 burgers en burgeressen zijn gekozen en men pntdekt dan op de publieke tribune drie en 'een halve toeschouwer, w.o. twee mannen, de weduwe van een overleden wethouder en een jong meisje van naar schatting 12 jaar, dan moet men toch erkennen, dat de politieke belangstelling van de kiezers niet bijster groot is. Gelukkig was de pers kiank- bord der openbare mening door zes hardwerkende journalisten vertegenwoordigd, maar toch: wat meer politieke belangstelling b.v. van de jongeren zou een verheu- gend teken zijn. Vandaag wordt het politiek tournooi voortgezet! Eens kijken! SCHERMERHORN. Het nieu we lokaal van de katholieke school is onder grote belangstelling inge- wijd door de hoogeerw deken Schamper van Purmerend, waarbij een koortje van schoolkinderen enige luister bijzette. In caf6 Bontje werden verschillende redevoeringen gehouden. Nader verslag volgt morgen. In de vergaflering van de Noor- dermarktbond is de heer C. Kee man, die overleden is, herdacht, hij was 28 jaar betaalmeester van de N.M.B. Het bestuur sprak zich uit tegen de wijze van fondsvorming, welke 't Centraal Bureau voorstelt. De export van gele kool kan ge- schieden tegen 9.— gld. per 100 kg., minimumprijs voor oinnenlar.dse consumptle 6.— gld. Meerdere op brengst wordt gereserveerd en la ter per week verrekend. circulaire te zijn gezonden namens een Oranje-comite waarin gezegd wordt, dat andere verenigingen wel eens mogen komen praten. Waar blijft nu zodoende de zelf- standigheid? De vacantiebesteding is een mislukking geworden, kon ook niet anders, want plaatsen als Leiden en Amersfoort bieden onze jeugd niet veel verandering van omgeving. Beter zou het zijn onze kinderen naar Vlijmen en Heusden te zenden. Het voorbeeld van de Amsterdamse vacantiescholen, met excursies, jeugdfilms e.d. werkt goed. „laat men liever dit voor beeld volgen" aldus spreker. De begroting van M. H., die an ders is ingedeeld, is jnoeilijk te volgen. Dat de mensen, die van de noodwet-Drees trekken, via M. H. geholpen worden, acht spr. niet juist. Deze mensen moeten zoveel mogelijk onafhankelijk blijven, ze hebben de gemeentelijke instanties niet nodig voor hun uitstapjes! Er is f 101.000 meer begroot voor de uitvoering van de noodwet. Dat is 59% hoger dan vorige rqaal voor dergelijke doeleinden wera uitge- tirfikkon. Zijn de steunuitkeringen 66k 59% hoger? Zo neen, waar zit het verschil? Vervolg en slot pag. 4)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2