MYSTERIE VAN DE RIJKSDAGBRAND SPORT OM ERICS LIEFDE RADIO IN BROKJES Opzienbarende onthullingen van dr. Gevius Mm Communisten trachten mogelijke tegenstand te voorkomen Een complot, zo gemeen als wij nauwelijks voor mogeiijk zouden houden Naar wij vernemen: Zei U iets? Lijdensmeditatie NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 27 Februari 1948 PAG. 3 PROGRAMMA Tsjecho-Slowakije. Fabrieksarbeiders werden met auto's van hun werk gehaald om de luisteren naar de rede die op 24 Fe bruari tijdens de een uur staking in Praag werden gehouden. ..ZUIVERING" IN TjECHO-SLOWAKIJE Mgr. Sjramek bedankt als parlementslid PUDDINGPOEDER VINDT WEINIG AFTREK Maar blijft- toch op de bon DE BEURS REAGEERT OP TSJECHISCHE CRISIS ,Heemaf" geeft 6 en 6.8 pCt. dividend ZWERVER DEED GEVAARLIjKE DUIK Nachtverblijf in ondergelopen kelder Gepantserde auto met honderd biggen! GROMYKO: Renville-overeenkomst- is een sctierm GEEN GEDWONGEN ZONDAGSHEILIGING zegt Raad van Barneveld EX-POOLSE GEZANT VERDEDIGT ZICH Henri Ford II Zondag in ons land Nief- zonder werkvergunning naar Zwitserland x, De rietscheerders in het land kunnen nu iets makkelijker werken, omdat alles toegevroren ijs is en zij het riet nu zo kunnen afsnijden. Commando-overdracht Korps Mariniers FEUILLETON door HARRIS BURLAND I i DEZE WEEK is het vijftien jaar geleden, dat de wereld word opgeschrikt door het bijna ongelofelljke bericht, dat het trotse gebouw van de Rijksdag te Berlijn door brand totaal ver- nield was. En de voor ons Nederlanders bijzondere noot daarbij was, dat een Leidenaar Marinus van der Lubbe, er de aanstich- ter van zou zijn geweest. Er zal wel niemand buiten de grenzen van het pas gestichte duizend-jarige rijk van Adoli Hitler ge weest zijn, die ook maar een moment geloof heeft gehecht aan deze bewering. Ook het vermaarde proces, dat niet minder dan 54 zittingen vergde. heeft niemand het gevoel kunnen geven dat hier recht werd gesproken. Maar hoe lagen de feiten dan •wel? In zijn bij de fa. Kemink en Zoon te Utrecht uitgegeven boek ,.Tot het bittere einde" heeft Dr. Hans Berud Gisevius onthullingen gedaan, wel- ke een complot ontmaskeren, zo geraffineerd en zo gemeen, als wij nu nog nau,welijks voor mogeiijk kunnen houden. Maar de feiten spreken voor zich zelf. Met toestemming van de uitgever publiceren wij in enige artikelen deze wereldvermaarde episode uit de wordingsgeschiedenis van het Derde Rijk. zoals zij zich werkelijk heeft toegedragen. De 2? Februari 1933, laat op de avond, staat plotseling het Duitse Rijksdaggebouw in brand. Op die Maandag, even na 9 uur, is een theologisch student op weg naar huis. Als uitgestorven ligt daar het gebouw aan de Kdningsplatz. Het plotseling rinkelen van een venster- ruit doet hem opschrikken. Daar. achter een der vele vensters van de eerste verdieping beweegt zich een donkere gedaante. De kerel slaat net een ruit in. Dan rent de student naar een der ingangen toe en alar- meert daar een ..wachtmeister". Deze bedenkt zich geen ogenblik en spoedt zich naar de aangeduide plaats. Werkelijk ziet hij een ge- broken vensterruit, en binnen in het gebouw een vuurgloed. Hij spreekt erover met de man, die naast hem staat. Wie is dat? De wachtmeister neemt zonder meer aan dat hij de student is die hem heeft gewaarschuwd. In plaats daarvan constateert hij plgtseling een beetje verrast dat daar opeens iemand naast hem is komen staan; een jonge man, zowat 22 jaar oud met donkere overjas en hoge zwarte kaplaarzen. Een derde man komt al even onverwatht naast hem staan; hij, de auteur Thaler, die ook op het schijnsel is afgekomen. Aan dit drietal vertoont zich een spookachtig schouwspel. Plotseling danst er op de gelijkvloerse verdie ping schimachtig een vurig schijnsel reen en weer. Nu eens licht het door het ene raam dan weer snelt het een ander voorbij. Het gaat zo snel. en zo ver, dat de drie op het bordes meelopen en als de zonder- linge indringer in het gebouw een ogenblik blijft staan, is Thaler de eerste die weer tot zichzelf komt. Opgewonden roept hij de agent toe, dat hij schie.ten moet. Deze sch pt inderdaad: en verdwenen is het spook. Om 9.14 wordt brandalarm gege- ven en vier minuten later is de eer ste brandweersectie al aanwezig. Ook politiemannen zijn dan rap ter plaatse. Als zij het gebouw binnen- snellen constateren zij al gauw dat het brandt in alle hoeken en gaten. In de grote wandelgang zien zij niets dan brandende sofa's en leren fau- teuils. Plotseling ziet een der agenten iets voor hem opduiken. Moeilijk en kort ademhalend komt hun een man tegemoet lopen, die er zonder - ling uitziet: hij heeft iets angstwek- kends en dolvermetels in zijn voor- komen; hij is halfnaakt en heeft niets aan dan een broek en sehoe- nen. Als ze wat tegen hem schreeu- wen schrikt hij hevig. Blijkbaar heeft hij niemand ho-en aankorjien. Onmiddellijk doet hij wat er ver- langd wordt Gewillig steekt hij zijn handen omboog. Met starre blik kijkt hij toe, hoe een der agenten een zakmes en een pas uit zijn zak haalt. En pas als een agent hem luid schreeuwend vraagt waarom hij het gedaan heeft, krijgt hij zijn spraakvermogen terug. ..Protest, protest!", klinkt het in een vreemd koeterwaals. Al om 9.30 zat de ..brandstlchter" cp het bureau van politie en geeft ZATERDAG 28 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M). KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Ochtendconcert; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Franse Operaromantiek; 11.00 De Zonnebloem. Radio - ziekenbezoek; 11.45 Orgei, viool, harp en koor; 12.00 Angelus; 12.03 Richard Tauber s Favorieten; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewij- zer; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Lunchconcert; ,13.50 Film en toneel, 14.10 Hawaiian melodieen; 14.20 Engelse les; 14.40 Elck wat wils; 15.15 Debutantenconcert; 15.45 KRO kiosk; 16.00 Music Hall; 16.20 Kath. Volkshogeschool; 16.30 De schoon- heid van het Gregoriaa^; 17.00 „De Wigwam"; 18.00 Piano en orgel; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Het nieuws; 19.15 Regerings uitzending en Kareol Septet: 19.50 „Banden die Binden"; 20.00 Nieuws, 20.05 „De gewone man"; 20.30 Lichtbaken, 21.00 Operaprogr., 21.30 Pluvier knapt het op. Radio feuilleton; 22.00 Weekend-Serenade; 22.45 Avond- gebed; 23.00 Nieuws en Kath. nieuws 23.25 Omroep kamerorkest. HILVERSHM II (415 M). VAR A: 7.00 Nieuws en gr. platen; 8.00 Nieuws en gr. platen; 10.20 Radio feuilleton; 11.00 Voor de arbeiders in continu bedrijven; 12.00 De Ram blers; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Or- gelspel; 13.00 Nieuws, 13.15 Kalen- der; 13.20 Carlo Carcassola en zijn orkest; 14.15 Harmonie orkesten, attentie; 15.15 Uit de nieuwste op-, namen; 10.15 Klein kunst progr.; 16.45 Actualiteiten, 17.15 Volks- concert; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18.30 ..Het probleem Duits- land; 20.00 Nieuws; 20.05 Vara- varia; 20.08 Dingen van de dag; 20.15 „De Notgnkraker; 21.15 Do- cumentenoorlog; 21.30 Weekend- orkest; 22.00 „De vrouw in de mist" 22.30 „Breng eens een zonnetje"; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby hoek' voor puzzlaars; 23.30 gr. platen. zijn personalia op. Hij hee* Marti- nus van der Lubbe en is afkomstig uit Nederland (Leiden). Een van de eersten die op de plaats van de misdaai verschijnt is Herman Goring. Hij woont maar weinige passen van net Parlements- gebouw. Hoew-il dc vcr.Kiezingsactie hi r hoogtepun; heeft bcrcikt, heeft hij vanavond toevallig geen spreek- uur, dit geldt ook voor Hitler, die even later met Goebbels arriveert, en nu, temidden van een schare mi nisters en ambtenaren strak het ge- willige spel dor vlammen gadeslaat. Zijn opwinain'g wordt van minuut tot minuut groter. In hartstochte- lijke bewoordingen geeft hij Goe- ring alle politionele volmachten. In deze nacht worden de beruchte noodverordeningen van 28 Februari 1932 afgekondigd. Volgens de be woordingen zijn het echte commu- nistenverordeningen. Maar al heel gauw zullen ze op onbeperkte wijze op alle mogelijke terreinen toepas- sing vinden.-Dit nieuwe politierecht, dat u't de verbijsterende vlammen- zee aan de Koningsplatz een schijn van recht putte, leverde een volk van 60 millioen aan het schrikbe- wind uit. Nog dezelfde nacht arresteert de politieke politie alle afgevaardigden en functionarissen van de K.P.D. (Kommunistische Partei Deutsch- land). Torgler de voorzitter der communistische Rijksdagfractie, die men niet kon vinden, meldde zich de volgende dag persoonlijk. Ondertussen heeft de politie nauwkeurig het verleden van van der Lubbe uiteengerafeld. Deze moeilijke jongen met uiterst ver- warde ideeen heeft enkele dagen voor hij in het Rijksdaggebouw ge- arresteerd werd lucifers en .Dinger aum kacheln" gekocht, waarmede hij heel plastisch uitdrukte dat hij vuuraanstekers wilde hebben. Hier en daar werpt hij zo'n brandende ..Kohlenztinder1' naar binnen en maakt zich dan meteen uit de voe- ten. Maandag koopt hij opnieuw deze aanstekers en komt even voor negenen bij de Rijksdag aan. Aan de Westzijde van het verlaten ge bouw ktautert hij naar boven. Op dc eerste verdieping slaat hij een ruit in, steekt een van zijn vuurma- kers aan en springt een zaal in. Vandaar loopt hij door verschillen- de gangen, reeksen vertrekken en vestibules. Zijn hemd en een paar tafellakens, die hij in een open kast vindt, dienen als fakkels. Wild zwaait hij ze om zich heen en steekt alles aan. wat hem enigszins brand- baar toeschijnt. Een keer schrikt hij, omdat een paar harnassen hem plotseling doen griezelen. Een an- dare keer deinsf hij een ogenblik terug, omdat hij een scherpe knal hoort. Dat .is het schoj van- de wachtmeester. Maar verder laat hij zich door niets storen. Rusteloos vliegt hij heen en weer, todat zijn lot bezegeld is en politieagenten hem arresteren. Tegenover van der Lubbe's beweren, dat hij de enige dader is, staat het verenigd front der deskundigen. Zij zijn het er over eens, dat er meer daders aan het werk moeten zijn geweest. De experts lachen er om, dat zijn vuur- makers de Rijksdag hebben aange- stoken. DE communisten zijn onmiddel lijk begonnen met alle tegen stand, die mogeiijk te verwachten is, bij voorbaat onmogelijk te ma- ken. Alle afdelingen van de ver- dedigingsfederatie, welke mili- taire na-opleiding gaven, hebben bevel gekregen hun wapens In te leveren. Dertig ..reactionaire" professoren. van de Karel-Univer- siteit zijn door de comite's van actie ontslagen. Het ministerie van binnenlandse zaken is nu geheel in handen van de communisten. In Praag ziet men alleen de vlag- gen van de communistische partij. Alle c4itiek in de pers op de actie der communisten, die tot en met Maandagavond in de kranten ver- scheen, is verdwenen. Viert Ommen dit jaar haar zil- veren eeuwfeest, dat in de eerste week van Augustus op luisterrijke wijze gevierd zal worden; meende men in 1940 op het ter- rein van „Duin en Kruidberg" te Santpoort overblijfselen te vinden van een Germaanse nederzetting. Het Leidse Museum te Leiden deelt thans mede, dat de opgravingen niet zullen worden voortgezet, daar ze niet aan de verwachtingen heb ben voldaan; is de Amsterdamse politie druk aan het zoeken naar een onbekende, die uit de wagen van een hoofd- stedelijke kaashandelaar 19.008 kaas- rantsoenen heeft ontvreemd; raakte te Delft een huis in brand, tengevolge van het vlamvatten van een kist met papier, welke te dieht bij de kachel stond. Ongevallen de- den zich niet voor; vierde gisteren Opoe Pauwels- Tieleman, te Schoondijke onder grote belangstelling van de zijde der burgers haar lOOste verjaardag Ze is nog zeer kwiek en verricht nog vele huislioudelijke bezigheden; heeft in het kader van de Bene lux, Dordrecht vriendschapsbetrek- kingen aangeknoopt met de Belgi sche stad Aalst. Vele Dordse auto- riteiten hebben aan de stad een be- zoek gebracht. Gesproken werd over de band van eenheid tussen Belgie en Nederland. Morgen zul len de Belgische gasten Dordrecht bezichtigen; zal het Philips-concern te Zwolle weer een belangrijke uitbreiding ondergaan. Een vleugel, ter grootte van het thans bestaande gebouw. zal erbij gebouwd worden. voor de fabricage van die apparaten welke men in Eindhoven nodig zal hebben voor de vervaardiging van Rijwiel- dynamo's, radio's. gramophoons, scheerapparaten enz. De nieuwe communistische mi nister heeft verklaard, dat er vroe- ger een rechtspraak voor rijken en armen is geweest, maar dat daar nu verandering in zou worden ge bracht. De fatsoenlijke lieden zullen worden beschermd, de destructieve elemeijten zullen, evenwel zwaar worden gestraft. Het blad van de communistische vakbonden heeft gemeld, dat een van de eerste stap- pen van de nl uwe regering zal zijn de zuivering van het corps Tsje- chische diplomaten. In afwachting van de confiscatie van grondbezit met een oppervlakte van meer dan 50 ha is de verkoop van grond in het land stopgezet. Meer dan honderdduizend commu nistische boeren zullen Zaterdag bijeenkomen om herverdeling van het grondbezit te eiserr. De leider van de katholieke volkgpartij, Mgr. Jan Sjramek, voormalig vice-premier, heeft zjjn parlementszetel ter beschikking gesteld. Hij is het hoofd geweest van het voorlopige Tsjecho-Slo- waakse kabinet in Londen en heeft beboord tot de twaalf ministers, die enige dagen geleden hun ont- slag hebben genomen. De Ojcfordse studenten hebben de Praagse studenten telegrafisch ge- luk gewenst met hun pogingen zich staande te houden tegenover de ..communistische stoomwals". De fabrikanten van puddlngpoe- der klagen, dat, nu dit artikel op de keuzebon verkrijgbaar is,* nadat het eerst vrij was geweest, zij slechts zeer weinig van hun product bij de detailhandel kunnen afzetten. Vooral- is dit het geval met de fa- brieken, die uitsluitend pudding- poeder vervaardigen. De pudding- poederfabriek te Baarle-Nassau ligt om deze reden zelfs al vijf weken stil. Toen bekend werd, dat het pud- dingpoeder op de bon kwam, heb ben de fabrikanten via de detail handel $r bij het publiek op aan- gedrongen meer dan normaal van liet nog vrije artikel in te slaan. De huisvrouw schijnt aan deze aan- wijzing gevolg te hebben gegeven en nu met een behoorlijke voorraad puddingpoeder achter zich aan an- dere producten, de voorkeur te ge ven, vooral aan brood. De puddingpoederfabrikanten'heb ben reeds verschillende keren de wens naar voren gebracht de pud- ceingpoeder weer zonder bon ver krijgbaar te stellen, doch de over- heid deelt mede, dat de maatregel, waarbij de keuzebon werd ingevoerd genbmen is op grond van een bezui- niging op meelproducten. Het ligt voorshands niet in het voornemen een wijziging van de regeling te overwegen. In het veen kijken te op geen turfje maar er liggen op het ogenblik millioenen turven doelloos opgeslagen in de veen- derijen, *erwijl vele Nederlan ders best teat brandstof konden gebruiken. Ho, ho, zegt u nou niet, dat die ambtenarij er weer de schuld van is. D'r zal wel wat tussen zitten, ik lees over ongenoegen onder de ver- veners over het handhaven van de bestaande huisbrandbeschik- king en de prijzenregeling, maar er is ook nog wat anders: een bepaalde firma in Klazienaveen heeft moeilijkheden met de ver- veners. Ook is er nog altijd het vervoerverbod. Wat leven we toch in een rare wereld! Wij zitten met veel moeilijkheden met de kolenvoorzieningk we zouden wel veel geld er voor over hebben, om meer kolen te kunnen krijgen uit het buiten- land, maar de brandstof, de oerechte Nederlandse brandstof, die we zonder deviezen kunnen bemachtigen en die tal van pientere jongens graag voor ons uit Drenthe willen halen, die laten we doelloos opgestapeld liggen. En onze kolenhokken la- ten steeds driester de bodem zien. Dat komt van die voelt u de minachting un dat woordje „die", beminde lezer, geleide economie, zegt de zakenmandie minstens twee broertjes dood heeft aan alles wat naar orde- ning streeft. Hij heeft nqtuurlijk geen gelijk. Maar mij is het toch ook heus niet duidelijk, wat die leiding hier, in dit geval meteconomie te maken heeft. De boze verveners •halen er natuurlijk minister v. d. Brink bij en ik hoop, dat hij een nieuwe bewerking klaar krijgt van de bekende schlager: Turf in je ransel. Zo in de trant van: Tqrf in de kachel, en niet langer renteloos op de sombere heiden van Drente! Hoewel Woensdag, getuige de toen heersende willige stemming, de politieke situatle de Beurs niet scheen te bei'nvloeden. werd er Donderdag blijkbaar ruimer aan- dacht aan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije geschonken, daar de fondsenmarkt een druk onderging, die zich in het koers- verloop uitte. De neiglng tot ver- kopen kreeg de overhand en ook de favorieten van Woensdag, t.w. de aandelen der Indlsche cultuur- instelllngen konden zich aanvan- kelijk hieraan niet onttrekken. Zo kwam Donderdag de koersstij- ging tot stilstand en deden zich enige vrij sterke fluctuates voor, waardoor per saldo enige fondsen beneden het vorig peil de markt verlieten. Een scherpe koersdaling ondergingen aandelen Philips. Dit fonds, dat de laatste dagen zich rond de 400 heeft bewogen, staaat meer dan ooit in de belangstelling door de emissiegeruchten, waarbij ver- luidt, dat de nieuwe aandelen zou den worden geemitteerd tegen 225 procent, hetgeen op de beurs ken- nelijk een minder gunstige indruk maakte. Er ontstdnd althanp ruim aanbod en de koers daalde van gis teren 399 tot 380. waarna een her- stel tot circa 385 volgde. De overige internationale waarden lagen iets zwakker, olies hadden een kalm verloop. Woensdag werd in oude aandelen Koninklijke slechts voor f48.000 en in nieuwe aandelen voor f75.000 omgezet. bij een totale om- zet van 3,3 millioen gulden, waar- van Unilever, HVA en de tabaks- fondsen de kroon spanden. De in- dustriemarkt was kalm gedispo- neerd. Unielever verloor 5 pet, Aku iets zwakker, doch hoogovens prijs- houdend. Aandelen Zwitsal onver- anderd en Bierbrouwerij de Drie Hoefijzers iets aantrekkend op het voorgestelde dividend. Indische fondsen waren Donderdag aanmfer- kelijk kalmer gedisponeerd, doch tabakken- wisten zich na 2 uur tot het peil van Woensdag en zelfs nog iets daarboven te herstellen. De N.V. ..Heemaf" te Hengelo heeft over 1947 een netto-winst ge- maakt van f 410.199.— (vorig jaar f 202.074) Voorgesteld wordt uit deze winst een dividend op de ge wone aandelen uit te keren van 6 pet. (vorig jaar 3.2 pet.) en van 6.8 pet. (vorig jaar 4 pet.) op de pre- ferente aandelen. Een zwQrver, pas uit de eel ont slagen, zocht in Rotterdam in de vrieskou voor de nacht een onder- dak.Op de Schiedamse Singel meende hij in daar in aanbouw zijnde woningen althans enige be- schutting te kunnen vinden. Hij scharrelde er in de duisternis wat heen en weer tot er niemand in de buurt was, nam een duik en ver- dween in een van de kelders. Op een gangenaam neerkomen had hij nu niet bepaald gerekend, maar wat hij hier ervoer bezorgde hem kip- pevel gepaard met koude rillingen. Hij kwam n.l. met een plons neer in het meer dan een meter hoge water, dat er stond en voelde er niets voor hierin te verdrinken. Er schoot niets anders over dan om hulp te schreeuwen, hetgeen hij dan ook niet naliet. Surveillerende agenten gingen in het schijnsel van hun zaklantaarns eens zoeken, waar dat hels lawaai vandaan kwam en toen de man ontdekt was, kon hij met veel moeite op het droge wor den gehesen. Klappertandend liep hij tussen de dienaren Hermandads mee naar het hoofdbureau. Daar kreeg hij eentoch wat comforta- beler nachtverblijf en werden zijn kleren op een lijntje gehangen. Hij vond het alleen erg onprettig daar opnieuw aan eel en justitie herin- nerd te worden. Een grote vrachtauto, waarvan de cabine geheel gepantserd was en in welke wagen niet minder dan 100 biggen geladen waren, is gisterennacht, na een achtervol- ging door ambtenaren van de am- bulante dienst van de douane onder Vessem in een greppel te- recht gekomen. De beidc inzitten- den, die het vee naar Belgie wil- den gmokkeien, zijn uit de rijden- de auTo gesprongen. zjj wisten in de duisternis te ontkomen. Ambtenaren van de douane kre- gen des nachts melding, dat er een gedeeltelijk gepantserde vrachtauto in de omgeving van Vessem was gesignaleerd. Onmiddellijk zetten twee ambtenaren van de ambulan- te dienst van de douane in een jeep de achtervolging in. Zij losten enige schoten. De be- stuurder van de vrachtauto heeft, naar verondergteld wordt, de grote bocht naar rechts. welke in de rich- ting van de Belgische grens voert, niet genomen. maar wel de zwakke bocht naar links. Hierdoor reed de auto echter het binnenland in en kwam in een greppel terecht. De smokkelaars sprongen tevoren uit de nog rijdende wagen en verdwenen in de duisternis. Uromyko, de Sovjet-gedelegeer- de heeft Donderdag, bij de hervat- ting van de behandeling van de Indoonesische kwestie in de Vei- ligheidsraad gezegd, dat de over- eenkomst van de Renville een scherm vormt, waarachter Neder land met behulp van de Ver. Sta- ten en andere koloniale mogend- heden maatregelen nemen dm het oude koloniale bestuur te herstel len. Gromyko noemde deze overeen- eenkomst een der schandelijkste documenten. die ooit onder de ver- antwoordelijkheid van de Ver. Na- ties gepubliceerd zijn en hij sloot zich bij de beschuldiging van de Re- publiek aan, dat Nederland de overeenkomst van de Renville ge- schonden heeft. Mr. van Kleffens heeft er nog eens aan herinnerd, dat de West-Java- conferentie de eerste is van een reeks volkomen officieuze confe rences zonder enige druk van Ne derlandse zijde. Hoewel de A.R., C.H. en S.G.P.- kiesverenigingen te Barneveld 12 van de 15 zetels bezet hebben in de Raad, kon een verzoek van deze kiesverenigingen om op Zondag de cafe's gesloten te houden geen meerderheid krijgen, omdat de A.R. en C.H.-raadsleden van oordeel waren, dat het niet de taak is van de gemeenteraad andersdenkenden de Zondagsheiliging op te leggen. De heiliging van de Zondag is r# n zaak van de kerk en iedere chris ten persoonlijk. Wel werd aange- drongen op de instelling van de Engelse Zaterdag. De heer B. Elmer, de afgetreden Poolse gezant, deelt mede. dat in de brief d.d. 13 Februari 1948, waarin hij werd teruggeroepen, en die 22 Februari te Den Haag ontvangen werd, de president, de minister- president en de minister van bui- tenlamdse zaken uitdrukking gaven aan hun waardering voor de dien- sten van dr. Elmer, er aan toe voe- gend, dat het hun bedoeling was hem te belasten met andere functies elders. Na ontvangst van de brief van dr. Elmer d.d. 15 Februari, waarin deze zijn ontslag aanbood, en welke de brief, waarin hij werd terugge roepen, kruiste, beval dezelfdd mi nister van buitenlandse zaken het persone#! van de Poolse legatie te Den Haag tegen de afgetreden ge zant geweld te gebruiken tenzij deze binnen 24 uur de legatie ver- liet. De datum van het onderzoek, waarvan in een communique van Warschau gewag wordt gemaakt, was vervalst. Dit onderzoek heeft plaats gevonden in September 1946 niet in September 1947. In 1947 is geen enkel onderzoek gedaan. Dr. Elmer heeft de vorige winter meer dan een maand in Polen doorge- bracht (NovemberDecember) en keerde terug op zijn post, zoals hij zeventien maanden lang op deze post gebleven is na het onderzoek in September 1946. waarvan thans beweerd wordt dat het door dr. El mer gepleegde aan het licht ge bracht heeft. Nimmer is tegen hem enige beschuldiging ingebracht voor enig tuchtgerecht. Zondag zal de Amerikaanse auto- koning Henri Ford II aan Eindho ven een bezoek brengen. De heer Henri Ford II, die in een Belgische Fordauto arriveert, wordt Zondag- morgen om ongeveer half tien te Reusel aan de Belgische grens ver- wacht, waar hij door de Nederland se directie van de Fordfabrieken te Amsterdam en ir. F. Philips, wordt opgewacht. Daar zal Henri Ford in een Hol- landse Fordwagen overstappen en zich in een stoet van auto's naar Eindhoven begeven. Na aldaar de lunch te hebben gebruikt, begeeft de heer Ford zich naar Amsterdam. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken vestigt er de aandacht op, dat het in Zwitserland voor vreemde- lingen verboden is zonder werk vergunning werk te aanvaarden. Zij die dit verbod overtreden, stellen zich bloot aan strafvervolging en uitwijzing. Voor hen, die zonder voldoende geldmiddelen naar het buitenland gaan en door e> -i schuld in moei lijkheden aeraken. geldt de waar- schuwing, dat de Nederlandse Con- su laten opdracht hebben in deze gevallen geen geldelijke steun te vcrlenen.' De Generaal-Majoor der Mariniers H. F. J. M. von Freytag Drabbe zal Maandag 1 Maart het commando van het korps Mariniers overdragen aan Generaal-Majoor M. R. de Bruijne, die commandant van de Mariniers- brigade is geweest van de oprichting tot 20 TTuni 1946. Prins Bernhard zal de plechtigheid, die bij de v. Ghent- kazerne aan hqf Toepad te Rotter dam zal worden gehouden. biiwo- nen. Ook de bevelhebber der Zee- strijdkrachten, Lt.-Admiraal C. E. L Helfrich zal aanwezig zijn. Na afloc is er receptie in de kazerne. Het hoofdnummer van de Olym- pische dag. op Zondag 20 Juni zal worden gevormd door een voetbal- wedstrijd tussen het Nederland* Bondselftal en het Brits Olympisch elftal In tegenspiaak met, het eer ste bericht. zal dit amateur team niet hocfdzakelijk bestaan uit spe- lers van de Queens Park Rangers, een 3e divisie prof-team uit Lon den, doch uit spelers van Queens- park ui<t Glasgow, een sterke ama-, teurp'oeg. De Zweedse zwaargewicht Olle Tandberg behaalde te Miami een puntenoverwinning op de Ameri- kaan Walter Hafer. Het gevecht, dat tien ronden lang tot groot on genoegen van het publiek een lus- teloozt vertoning was, eindigde in een hevige regenbui, zodat geen toeschouwer meer op zijn plaats zat toen de laatste gongslag viel. Willy Pep, houder van de wereld- titel vedergewicht, verdedigde voor de zesde maal met succes zijn k-am- pioenschap in de laatste van de tien ronden behaalde hij een tech- nische knock out zege op de Cu- baan Humberto Sierra. Als scheids- rechter bij dit gevecht trad op de oud wereldkampioen Jack Dempsey De Haagse IJsclub organiseert Zondag a.s. ijs en weder dienen- de op de Haagse ijsbaan de Ne- derl. kamploenschappen schoonrij- den voor paren. De wedstrijden be- ginnen des morgens om 11 uur. Ging in de Tour de France de be langstelling steeds uit naar de gele trui en in de ronde van Italic naar de rose, welke gedragen werd door de leider in het algemeen klasse- ment, in de komende „Ronde van Nederland". die van 24 April tot 2 Mei zal worden gehouden. zal de best geplaatste rijder in het alge meen klassement getooid worsen met de Oranietrui. De dezer dagen gespeelde ijshoc- keywedstrijd H.H.Y.C.Bern werd door de Hagenaars met 54 gewon- nen (20, 2—1. 1—3). In de laatste minuut kwam de Hongaarse trainer van H.H.Y.C., Robby Thele, die met deze club meespeelde. zo ongeluk- kig te vallen, dat hij met een her- senschudding weggedragen moest worden. Dlnsdag versloeg het dubbel Riggs (Amerika) en Pails (Australie). Jack Kramer (Amerika) en Segura (Ecuador) met 2725. Dit is naar men meent de langste set. die tot nu toe in een tennis^vedstrijd is ge- speeld. Het vorige ..record" werd in 1923 in Amerika gevestigd, toen Tilden met 25—23 van Anderson won. Zondag 29 Februari wordt te Westzaan onder suspicion van de Federatie van IJselubs, het kam- pioenschap op de korte baan voor beroepsriiders verreden. De toerrij- ders worden gewaarschuwd. dat het ijs in Noordholland en Noordwest Utrecht zeer onbetrouwbaar is. Door de vele wakken konden geen banen uitgezet en geen dorpentoch- ten georganiseerd worden. VASTENBRIEF van onze Bisschop drong er op aan, dat wij in de Vastentijd de Lij densmeditatie zouden gaan be- luisteren in onze parochiekerk. Inderdaad, ddt is de sfeer waar in wij het Lijden van Onzen Heer het meest geschikt kunnen overwegen. In een gemakkelijke stoel in een warme kamer, met een pijp of sigaret of kop koffie luisteren naar een meditatie over de radio is eigenlijk niet ddt. Daar ontbreekt de voile gods- dignstige wijding aan, die toch nodig is, wil een ddQgelijke me ditatie zin hebben en vrucht dragen. Luisteren we ook niet uitsluitend of in hoofdzaak naar de predikant. Qf die nu goed is of geweldig of onbeholpen en stuntelig dat is maar bijkom- stig. Zoek ook geen sensatie in een Lijdensmeditatie, wees niet hongerig belust op een chro- nique scandaleuse Lijdensmedi tatie wil zeggen overweging, biddend. over het Lijden van Onzen Heer. MARCUS 45. Ze kreeg een kleur van veront- waardiging. „Het is volkomen waar!" ant- woordde ze. „En die man van je?" ..Ging op reis en liet me alleen achter. Hij ging voor zaken en werd compagnon van twee broers, ge loof ik. Met hun drieen zijn ze naar Zuid-Amerika gegaan. Maar hij leed schipbreuk." Vallon scheen te schrikken. Maa? toen Simone hem aankeek, was zijri gelaat al weer strak als een mas ker. Doch ze voelde, hoe zijn hand beefde. „Dus.... hij is dood?" vroeg Val lon met effen stem. „Ja, dood. En zijn twee venno- ten, wel heel toevallig, de enige overlevenden. Ze werden door een schip opgepikt en naar hier ge bracht. Ik las het heel toevallig in de krant en poogde terstond met hen in relatie te komen. Maar uit het verhaal, dat ze aan de krantenverslaggevers gedaan had- dqp. bleek wel, dat zij met hun tweeen de enig overlevenden wa ren en dat al de anderen verdron- ken waren." ,.Dus, dan is het immers zeker, dat je man dood is? Hij zal heus niet uit de doden $errijzen, denk je wel?" „Neen, hij komt niet terug", ant- wooadde ze zachtjes. Ze dacht aan de gebroken ket- ting, die Tregat om de pols van de dode gevonden had. Maar ze durfde er tegenover Vallon niet over te praten. ,.Hij zal niqt terugkomen", her- haalde ze loom, „maar ik meende. dat ik je dit toch vertellen moest, in geval ..Ja, je hebt gelijk met het me te vertellen. Simone. Groot gelijk. Ik zal nasporingen doen, maar om dat het al zo lang geleden is, zal het wel niet veel opleveren. Hoe heette dat schip?" „Het was de Wisahickon", ..En de haam van je man., jouw naam?" „Is Landes". „En van die twee broers?" „L£bert.... Henri en Pierre Libert." Vallon maakte enkele aanteke- ningen. Hii keerde zich af van Si mone en keek over de zee heen. Zijn gelaat stond ondoorgrondelijk strak. Maar zijn bovenlip trilde ze- nuwachtig en als Simone in zijn ogen had kunnen zien. zou ze als door een f>aar vensters in de bran dende hel van zijn ziel hebben kunnen schouwen. HOOFDSTUK XVIII Pierre Libert, de pandhuis- houder Nog enige tijd bieven ze onder de rots zitten. maar Vallon zei bij na geen woord meer, tot grote op- luchting van Simone. Hij was in gedachten verzonkep. Hij scheen geheel in niet al te'aangename ge dachten verzonken. Zij schreef die toe aan wat ze hem zoeven verteld had over haar vorig huwelijk en hoopte in stilte, dat hij haar van haar verplichtingen tegenover hem zou ontslaan. Toen ze in de dorpsstraat terug- kwamen. bemerkten ze tekenen van buitengewone opwinding. De vrouwen stonden druk pratend in kleine groepjes bijeen. Maar het was cpmerkelijk, zo weinig man- nen er te zien waren. Zelfs de luierende vissers stonden niet voor hun edeuren te roken. Een plotse- linge vrees bekroop Simone. Zou Trigat mogelijkerwijze toch weer gevangen genomen zijn? Zodra ze de eerste groep nader- den, kwamen de vrouwen hen druk gebarend en roepend tegemoet. Uit haar verwarde mededelingen vernamen zij 't verschrikkelijke nieuws. Mijnheer Margau was ster- vende gevonden. vlak bij het Tr6- gatbos en was overleden; zijn dochter Solange was verdwenen. Vallon duwde de mensen opzij. Hij bekommerde zich niet om ver- dere bijzonderheden. ,.Ik zal je naar het hotel bren gen. Simone". zei hij, ,.en dan zal ik trachten, zo veel mogeiijk te gaan helpen. Miiqheer Margau en zijn dochter hebben mijri huis gts- terenavond om zeven uur verlaten en zouden naar Linonvaux wande- len. Wonderlijk dat dit zo vlak na de ontsnapping van Tregat moet voorvallen!" „Ja zekerheel wonderlijk.. maar het is toch hoogst onwaar- schijnlijk. dat hij de vrouw, die hu liefheeft, kwaad zou doen en haar vader vermoorden." „Iemand, die zijn verstand kwijt is, doet de dwaaste dingen. Ik ben bang, dat ik tegenover de maat- schappij een grote misdaad begaan heb door hem los te laten. Maar jaer bestaat geen enkele mis daad. die ik om jou niet zou be gaan!" ..Hij was onschuldig", riep ze verontwaardigd. ,.Ik weet zeker. dat Tr£gat niets te maken heeft gehad met deze en met de vorige moorden. En jlj weet het ook heel goed. Als hij dan gek was, waarom heeft hij dan jouw leven gespaard? Hij had geen enkele reden, om iets voor je te gevoelen." ..Krankzinnigheid komt vaak bij vlagen", zei hij koppig, .demand kan het ene ogenblik goed bij zijn verstand zijn en het volgende ogenblik een razonde gek. Ik ben bang, dht ik de verantwoordelijk- heid voor Margau's dood draag." „Mettertijd zul je de voile waar- heid wel eens horen", zei ze en sprak verder niet meer, tot ze aan haar hotel was. Vallon verliet haar aan de deur met een kort afscheidswoord en een handdruk. Daarna ging hij vlug door het dorp naar Huize Tregat. Onmiddel lijk. nadat hit Simone verlaten had, vlel het masker van zijn gelaat. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3