Moskou zendt nota aan Helsinki KOPSTUKKEN ONTMOETEN ELKAAR aan Nederlands-Belgische grens Voor Alkmaar en omgeving Mr. Dr. J. INT VELD Minister van Wederopbouw Ik smokkel nooit meer zegtJohny FINLAND NU AAN DE BEURT? Onmiddellijk maatregelen verzocht voor s/uiting militair verdrag Scandinavie is ongerust Quo Vadis? Herroept Michael zijn troonafstand Na de pantsersmokkel.... Moeten Marshall- landen devalueren? Benesj had zeer ernstig nagedocht Buitenlandse pers Feiten van vandaag Lichtpunt Welk weer morgen? 43e IAARGANG NUMMER 11467 ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 BUREAUX: Ontmoeting met Carol verwacht LOOPT OOK ITALIe CEVAAR? Tod'atfri in Moskou Een kiikje in Praag tijdens de demonstraties, die daar gehouden werden. Zelfs de auto van Van Gend en Loos, de Holland-Cze- choslovakije-express, moest gedurende deze optocht netjes wachten. Stalin's portret in de scholen Gesneuveld in Indonesie MINISTER LIEFTINCK voert besprekingen te Brussel GOTTWALD'S kabinet LEGT DE EED AF PRESIDENT BENESJ heeft gis- teren de eed of genomen van het nieuwe kabinet van Tsjecho-Slowakije, waarbij de president in antwoord op de rede van Klement Gottwald zei, dat het hem niet gemakke- lijk was geweest te besluiten het ontslag van de vroegere ministers te aanvaarden en het decreet van de benoeming dei nieuwe regering te tekenen. Lang en zeer ernstig heb ik, aldus Benesj, over de crisis nagedacht. „Ik kwam tot de conclusie, dat het noodzakelijk was op uw voorstellen in te gaan. Ik heb ingezien, dat de crisis anders ernstiger zou wor den en tenslotte zou leiden tot de verdeling van het land en dat een algemene verwarring zou ontstaan. Het is echter noodzakelijk, dat de staat be- stuurd en geleid wordt Gij wenst de staatszaken in nieu we banen te leiden en volgens een nieuwe vorm van demo cratic. Ik w6ns voor u en voor het land, dat het alien geluk zal brengen". Gottwald, de communistische premier, had vooraf tegenover de president in krachtige be- woordingen de Brits-Frcms-Ame rikaanse verklaring, waarin '1 communistische optreden in Tsjecho-Slowakije veroordeeld werd, beantwoord. Hij dankte de president voor het in zijn nieuwe regering gestelde ver- trouwen. Het is uw grote ver- dienste geweest, zo ging Gott wald verder, dat gij geluisterd hebt naar de stem van 't volk, de gerechtvaardigdheid van zijn verontwaardiging en de juistheid van zijn eisen heeft erkend en geholpen hebt bij *e dragen aan een betrekkelijk snelle cplossing. De seeretaris van de presi dent heeft de geruchten, vol- aens welke Benesj zou aftre- den, teqengesproken. Uit Praag wordt gemeld, dat de president qisteren met zijn vrouw naar zijn landgoed is vertrokken. Record Amerikaanse goudreserves J. Braspenninx krijgt waarschuwing van Praag DE VERANDERING VAN FINLAND. ■wit re-. I AAN liw/sti/yp I nooreAsisi WOONNVSUNO fl<AL» GQ'-C- Nieuuu Hoofdredacteur H. N Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HELSINKI ,27 Febr. (Reuter en A.P.) De Sovjot-regering heefl Donderdag een nota doen overhandigen aan de regering te Hel sinki, waarin er op wordt aangedrongen „zo snel mogelijk alle nodige maatregelen te treffen" voor het sluiten van een verdrag van wederzijdse militaire bijstand. Volgens kringen te Helsinki, die in nauw contact staan met de regering, was het verzoek vervat in een persoonlijke brief van Stalin aan de Finse presi dent. De Russische dictator zou er in zijn brief op hebben gewe zen, dat Finland het enige, aan de Sovjet-Unie grenzende lgnd is, dat nog niet een dergelijk verdrag gesloten heeft. reisvergunningen. Aan personen, die ..waarschijnlijk naar het buitenland wilden met de bedoeling de veilig- heid van het land of de gemeen- schap in gevaar te brengen", mocht niet worden toegestaan het land te verlaten. Vrijdagmorgen had een beraadsla- ging plaats tussen de President van Finland, Paasikivi' en zijn kabinet over het Russische verzoek. De Pre sident pleegt ook overleg met de leiders van de parlementsfracties. Dat er ook met Finland iets bij- zonders aan de hand was, werd al vermoed, nadat bekend geworden was, dat Woensdag de communisti- sche Minister van Binnenlandse Za- ken van Finland, Leino, die ook hoofd is van de „Stapo", de staats- politie, alle Finse paspoortbeambten had opgedragen meer beperking te betrachten bij het uitreiken van uit- DE ONTWIKKELING van zaken in Tsjecho-Slowakije, en de nieuwe stap van Rusland met he- trekking tot Finland, brengen ons de historische vraag Waar Gaan Wij Heen, op de lippen. Het verschil tussen Praag en Fin land is, dat in Tsjecho-Slowakije de Rus onschuld veinst, zodat ook di- plomatiek of zelfs militair voor. an.-, dere machten geen motief tot in grijpen aanwezig kan zijn. Met Finland is het wat anders. Hier doet Rusland een directe politiek-militai- re stap, die de Westerse democra- tien niet onopgemerkt kunnen la- ten voorbijgaan. Dit is een directe daad van strategische beveiliging op militair gebied, waarvan de gevol- gen nog niet zijn te overzien. De evolutie van de laatste dagen bracht ons in herinnering de inte- ressante betogen van de ..Osserva- tore Romano" van deze zomer, ge- ruciilmakende Jjeschouwingen waar van m°n ten onrechte, volkomen ten onrechte heeft gesuggereerd, dat ze o.a. een tegemoetkomende houding van de Kerk tegenover het Com- munisme bepleitten. Dat deden ze zeker niet. Wat ze wel deden, dat was, m Juli 1947, toen men nog hoop had, dat de grote mogendheden op de diverse internationale conferences tot enigerlei overeenstemming zou- den komen, wijzen op de theore- tische juistheid van de stelling, dat men een bepaalde wereldbeschou- wing, in dit geval het Communisme, principieel kan afwijzen, en een be paalde staat, in casu Rusland. als politieke realiteit kan aanvaarden. Met als gevolg, dat ondanks het ver schil in levensbeschouwing. betrek- kingen tussen de betrokken landen mogelijk zijn. Wij veronderstellen, dat de prac- t ij k, waar wij toen al in enige art! kelen de erhstige aandachy. voor hebben gevraagd, degenen, dK van deze opvatting van het Romeinse blad heil verwachten, wel zal heb ben genezen. Reeds toen, in de dagen van de vorige zomer, ontwikkelde de aan- vaarding van vreedzame be trek- kingen met Rusland, als politieke realiteit, zich in pijnlijke zin in Joe- go Slavie. Terreur, vervolging, enz. En nu was Tsjecho Slowakije aan de beurt en wederom houdt Rusland zich officieel buiten schot. Na Juli 1947 moest Z. H. de Paus in zun Kerstboodschap van December 1947 verklaren, dat „de onoprechtheid tot systeem verheven is in de Inter nationale betrekkingen Het komt ons voor, dat de musie van vreedzame betrekkingen met landen wier vertegenwoordigers bij het hanterMi van die politieke en economische en sociale relaties.de kiemen van revoluCe en godloze nmwenteling „meedragen in ae plooien van hun mantel", thans voor goed in rook is opgegaan En dat derhalve de uiterste waakzaamheid by het aangaan of handhaven van die betrekkingen voor alle bonafide landen volstrekt geboden is. Vervolgens wordt het uiteindelijk de hoogste tijd, het uit te sc*?ree"~ wen aan de verantwoordeUjke staatslieden en hun volken, dat het over alle klemere en in net iicni van de harde feiten onbelangryke geschillen van welke aard ook, hfeen, nu het moment is, de handen ineen te slaan, om zo lang mogelijk vreedzaam een front te vo™en tegen de duivelse machten, die de wereld bedreigen. Quo Vadis. Waarheen. Dat is een historisch legendarisch woord ult een oud beroemd verhaal. Toen de machten der vervolging van het Christendom Rome terroriseerden, spoedden de Apostelen zich ,he,en; om Christus te ontmoeten op de pische weg. En op devraag waar Christus heenging, antwoordde God Zoon- Naar Rome, om mij opnieuw te laten kruisigen, als gij de stad V<Moet'Christus in de rest van de beschaafde wereld opnieuw Sc^r"' sigd worden, omdat z«n Apostelen en dat zijn alle kinderen van Gods Kerk de hitte van de staid ontvluchten uit gemakzucht en lane vreesl Het voorgestelde verdrag zou in grote trekken hetzelfde zijn als dat, wat de Sovjet-Unie in 1943 met Tsjecho-Slowakije heeft gesloten. Hoewel slechts de „Volksdemo- craten", een unie van communisten en linkse socialisten, die ongeveer een vijfde van de parlementszetels bezet, voorstanders zouden zijn van een dergelijk pact, verwacht men toch, dat het parlement de regering zal machtigen het pact te tekenen, om wille van de goede betrekkingen met Rusland, een punt waarop alle* Finse partijen het eens zijn. Politieke waarnemers houden zo- veel mogelijk vast aan de opvatting, dat de toestand in Finland, hoewel veel gelijkend op die in Tsjecho-Slo wakije, misschien toch verschillend zou kunnen blijken te zijn. Het be- langrijkstq argument hiervoor is, dat de communistische partij in Finland veel zwakker is dan die in Tsjecho-Slowakije. Er zijn in Finland ong. 45.000 le- den van de communistische partij (tegen 1.700.000 in Tsjecho-Slowa kije). De communisten hebben 51 "vancie 200 parlementszetels. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in December J J. verloren de com munisten meer dan 300 zetels en vie- len van de eerste op de derde plaats terug. Op het ogenblik heeft Finland een coalitie-regering, waarin zitting hebben de sociaal-democraten, de volksdemocraten (eenheidspartij v. communisten en socialisten), de Boerenpartij' en de yweedse Volks- partij. Men verwachtte in Helsinki niet, dat de nota v6or het begin van de volgende week in het Parlement be- handeld zou worden. De kleine progressieve liberale partij maakte bij monde van haar leider bekend, dat zij in beginsel tegen een pact gekant was. gemeester Oud de kwestie van de In geheel Finland is politieke spanning. De Efnse regering had eerst alle berichten over de nota achtergehouden. Toen brachten de Helsinkische avondbladen 't nieuws van de conferenties van de Presi dent en verdiepten zich in gissingen. Toch is de stemming in de hoofd- stad rustig. Er zijn geen manifesta- ties niettemin heeft het publiek een min of meer onbehagelijk ge- voel. Het Russische verzoek aan Fin land heelt in Scandinavie grote ongerustheid teweeg gebracht. ..Aftonbladet", het grootste avond- blad van Zweden en Scaridinavie, is versehenen met grote koppen: Sovjets stellen militair pact met Finland voor. Amerikanen zullen spoedig hun toevlucht tot de wa- penen moeten nemen." „Expressens" (Lib.) schrijft: „Brandlucht boven Helsinki Russische verdrag aan Finland op- gelegd." Volgens de correspondent van dit blad hebben de Finse communisten een reeks stappen ondernomen, wel ke uitgelegd worden als pogingen om naar de macht te grijpen. O.a. zouden zij „jagers-verenigingen" op- richten, elk met hun eigen voorraad geweren. De Finse communisten hebben, zo gaat de correspondent voort, ook „om wederinstelling van de perscensuur" gevraagd en bepa- lingen voor de drukpers, waarbij „democratische publicaties" bevoor- deeld zouden worden ten opzichte van „reactionaire publicaties". De Finse communisten zouden tenslotte ook de immuniteit van ambtenaren opgeheven willen zien, zodat „fascistische elementen" ont- slagen kunnen worden. Het Deense conservatieve blad ..National Tidende" schrijft naar aanleiding van Maarschalk Stalin's aan Finland voorgesteld pact, dat „het gevaar dichter bij komt". „Het Sovjet-pact zou betekenen, dat de Sovjet-Unie haar militaire grens tot dichter bij de rest van Scandinavie zal uitbreiden, waar- door zij een betere strategische po sitie verkrijgt, van waaruit politieke pressie kan worden uitgeoefend." „Socialdemokraten", het blad van de regering, zegt aan het slot van een overzicht van de recente ge- beurtenissen in Helsinki, dat de toe- stand daar van dien aard is, dat men zich niet kan indenken, dat het antwoord „neen" zal zijn. PARIJS. 27 Febr. (A.P.) Ex- koning Michael van Roemenie zou, volgens een zegsman, die onbe- kend wenst te blijven. de volgen de week in een verklaring zijn troonafstand ongeldig verklaren en opnieuw zijn recht op de troon laten gelden. De ex-koning zou verklaren. dat zijn troonafstand' onder bedreigmg met geweld werd ondertekend en dat deze derhalve ongeldig is. Michael wordt Maandag te Parijs verwacht voor het voeren van be- sorekingen met Franse politieke lei ders. voordat hij waarschunlijk Dinsdag of Woensdag zijn verklaring zal afleggen. Over de voorgenomen reis van ae ex-koning naar Amerika. verklaarde de onbekende zeesman. dat Michael in de Ver. Staten geld bijeen hoopt te biangtn voor, Roemeense vluch- tolingen. die raar Frankrijk komen om te ontsnappen aan het commu nisme Prinses Anne zal de ex-mo narch en zijn moeder met naar Amcika vergezjlen Te Pariis aehtte men het mote- liik dat een snoedige ontmoeting zal nlaats hebben tussen Michael en zijn vader, ex-koning Carol. LONDEN 27 Februari (AFP.) In bepaalde Italiaanse kringen te Londen verzekert men. dat Togliatti leider van de communistische partij van Italie. zich momenteel te Mos kou bevindt. Dr. Nejedly, de communistische Minister van Opvoeding. heeft be- paald. dat in alle Tsjechoslowaakse scholen het portret van Stalin moet worden opgehangen. Tevens zullen nieuwe leerboeken voor politieke opvoeding worden uitgereikt. Tegenover professoren en leraren zeide Nejedly, dat opvoeding ..poli- tiek moet zijn evenals het leger H.M. de Koningin heeft met in- gang van 1 Maart aan de heer L. Neher eervol ontslag verleend als minister van wederopbouw en volkshuisvesting, met dankbetui- ging voor de vele en gewlchtige uiensten, door hem bewezen. Met ingang van dezelfde datum is tot minister van wederopbouw en volkshuisvesting benoemd mr. dr. J. in't Veld, burgemeester van Zaandam i Partij van de Arbeid). De nieuwe minister van weder opbouw en volkshuisvesting is 5 Juli 1895 te Dubbeldam geboren. Aan- vankelijk ontving hij meer uilge- breid lager onderwljs, maar wist zich daarna door zelfstudie een uit- gebreide kennis te verwerven. Zo behaalde hij reeds op 20-jarige leef- tijd de acte M.O. Staatsinrichting en het diploma voor candidaat-ge- meentesecretaris. Na staatsexamen te hebben atgelegd studeerde hij aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1929 promoveerde op proefschrift „Nieuwe vormen van decentralisatie" Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar ter secretarie te Dordrecht, waarna hij administra- teur werd ter secretarie van Rotter dam. Met ingang van 1 April 1937 werd hij benoemd tot burgemeester van Zaandam. Van 1931 tot 1937 heeft hij voor de S.D.A.P. zitting gehad in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en sedert laatstge- noemd jaar is hij lid van de Eerste Kamer, thans voor de Partij van de Arbeid. Van zijn hand verscheen een werk over de inrichting van de staat. In vakorganen en in de bladen der Arbeiderspers versehenen tal- rijke artikelen van zijn hand over gemeente-administratie en volkshuis vesting. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd; Koninklijke landmacht Soldaat J. J- Hartman uit Amster dam. Gesneuveld 20 Febr. 1948. Soldaat le klasse J. Westdijk uit Goedereede. Gesneuveld 20 Febr. 1948. Konink. Nederl. Indisch leger en Koninkl. marine: geen verliezen. ders nu bijeen en van hun vroegere rancune was nog weinig over. En de Belgen, in tegenstelling tot de Nederlanders geboeid, waren Albert Hendrickx, Jan Maes, Jos Vinck uit Antwerpen, Martin Lau- rijssen en diens zoon George, die dikwijls als chauffeur dienst heeft gedaan en Albert Laurier, alien nog kort geleden gearresteerd. Het oprollen van de pantser smokkel in Belgie is pas aan de gang. En terwijl binnen het onder- zoek gaande was, heerste buiten een gemoedelijker stemming. John Braspenninx poseerde voor de pers- fotografen met een: Moet 't nu met alle geweld. Ivo van Hasselt minder gewend aan persfotografen dan de Bras voelde niets voor een plaatje, maar Toen hij zich onder toezicht even verwijderde, deden de pers- mensen hun werk. En intussen spra- ken we met de Bras, die spijt van zijn daden heeft als haren op ?ijn hoofd. „Ik smokkel niet meer", ver- zekerde hij ons en het leek ge- meend. En hij voegde er nog aan toe: Ik zal blij zijn als ik weer op de fiets zit en ik raad alle wielren- ners aan niet te smokkelen. Hij ver- telde hoe het in het kleine begonnen was en van het een het ander kwam. En in de Belgische wagen vertelde Albert Hendrickx, die bij de Statie te Antwerpen een groot hotel heeft. dat zijn vrouw de klflnten wel zou vertellen, dat het niet waar is. De Belgen ontkennen nog en toonden ook een heilig ontzag voor.de foto- grafen. Inmiddels verliep het onderzoek naar de officler van justitie ons me- dedeelde bevredigend. De zaak zal vermoedelijk in Mei voor de rechter komen. Het ..Wall Street Journal" te New York bevatte Donderdag een be- richt uit Washington, volgens het- wel de Amerikaanse regering. in 'n officiele, door de Amerikaanse mi nister van financien ondertekende verklaring medegedeeld heeft, dat er ongetwijfeld in sommige landen. die betrokken zijn bij het Europese herstelprogramma. devaluaties der valuta noodzakelijk zullen zijn. De Amerikaanse regering ver- werpt echter de voorstellen uit Con- greskringen om een speciale mone- taire conferentie bijeen te roepen; waarop de devaluatiestappen geco- ordineerd zouden worden. De minister van financien, prof. Lieftinck, heeft Vrijdagmiddag be sprekingen gevoerd met zijn Bel- girche collega Eyskcns en de gou- velneur v3n de Belgische Bank, Frere. Van Nederlandse zijde namen tevens aan de onderhandelingen deel prof. Keesing, raadadviseur van het ministerie van fuiar en de heer Holtrop, direcWur de Nederlandse Bank. Naar minister Eyskens na afloop mededeelde, hebben de besprekin gen zich op economisch en finan- cieel plan bewogen en heeft men in het bijzonder de problemen bestu- deerd, die zich op lange termijn voordoen. Deze bijeenkomst is ge houden op grond van de beslissing, die tijdens de conferentie te Lu- xemburg is genomen en volgens welke over deze problemen in de toekomst geregeld overleg zal wor den gepleegd. In het bijzonder zijn bij de onderhandelingen van Vrij- dag ter sprake gekomen het vraag- stuk van de lonen en prijzen in de drie landen, de samenwerking in het kader van het plan-Marshall en het algemeen economisch evenwicht in het bestek van de Belgisch-Ne- derlands-Luxemburgse samenwer king. ancien van WASHINGTON, 26 Febr. (AP) De Amerikaanse regering beschikt thans over een goudvoorraad van ruim 23 milliard dollar, een getal, dat nog nooit door enig land is be- reikt. De Ver. Staten zijn nu in het bezit van ruim drie vijfden van de wereldvooorraad in goud en deze neemt nog steeds toe. MET EEN IJSKOUDE WIND, jagend over de vlakke beemden random het Belgische doucmekantoor en volop zomerse zon kwamen aan de grens bij Wuestwezel de zes pcmtsersmokkel- koningen van Nederland en de Belgische kopstukken bij elkaar. Zwaar onder politietoezicht. om ter confrontatie voor de Neder landse en Belgische justitie-autoriteiten gehoord te werden. Het onderzoek in de pantser-smokkelaffaixes door de rechtercommis- saris was in een stadium gekomen. dat dit noodzakelijk was. Het was mogelijk, doordat Dinsdagavond de Belgische justitie was qvergegaan tot arrestatie van de Belgische kopstukken: de wielrenner Albert Hendrikx, en de oud-renners Jos Vrnck, Jan Maes en nog enkele anderen. ■TV. JJl ClOpdAAAAA*" Om half drie arriveerden de auto- riteiten bij het douane-kantoor. Een voor een gingen de zware jongens binnen. Albert Braspenninx als eer ste, en, boerentype als hij is, stak hij op zijn klompen opvallend af tegen de Belg Albert Laurier die, keurig gekleed, zijn hoofd boog om de lenzen der persfotografen te ontgaan. Hij was de man die de aan- en verkopen regelde en die na con frontatie door de mand viel. John Braspenninx was de volgende (tie aan de beurt kwam om gehoord te worden en ondanks zijn baard zag hij er even fit uit als de laatste maal dat we hem in een course op kop zagen zitten. En zo kwamen ook Jan Nelemans, die zijn gezicht. achter een stuk papier verborg en Jansen, in een mgt bont gevoerd vliegerspak dat hij bij zijn arrestatie droeg en J. v. Peer en Ivo van Has selt. Broederlijk zaten de drie lei- Dr. Oskar Kosta. de perschef van het Tsjecho-Slowaakse Ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft Vrij- dag een groep buitenlandse journa- listen op zijn Ministerie ontboden en hen gewaarschuwd. dat maatregelen genomen zullen worden tegen hen. die berichten zouden verspreiden, welke het Ministerie van Voorlich- ting en de Persafdeling van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken als schending van de internationale goodwill beschouwen. Dr. Kosta, wiens gehoor bestond uit Amerikanen, Britten, Fransenen enkele Belgen. protesteerde tegen de term ..roden" om de communis ten aan te duiden en tegen de term ..bendes" als men van actie-comite's sprak DE VOETBALWEDSTRIJDEN gaan morgen zoveel mogelijk door, de K.N.V.B. laat de beslis sing over aan consuls en scheids- rechters. HET COLLEGIAAL ORGAAN voor Indonesie zal nu spoedig worden ingesteld; de instelling ervan is 23 September jl. aange- kondigd. EEN VERDEDIGINGSVER- DRAG tussen Amerika, Engeland, Frankrijk, Belgie en Neder land zou volgens berichten uit Engelse bron het doel van de Amerikaanse politiek zjjn. IN PRAAG is de voormalige Minister van Justitie bij zijn wo- ning met zware hoofdwonden aan- getroffen, volgens Reuter uit Praag zouden er aanwijzingen zijn voor zelfmoord. GASOLINE, door een vijftigja- rige dame in Olst gebruikt voor het wassen van een japon, veroor- zaakte brand. De dame is in het ziekenhuis overleden. ALS ADVISEUR van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond is door het Episcopaat benoemd de zeereerw. heer Th. G. A. Hen- driksen, pastoor in De Steeg, Geld. EEN EXTRA-TOESLAG voor gezinnen met niet-verdienende kinderen wordt gezamenlijk door de Kath. Werkgevers en de K.A.B. bepleit bij de Stichting van de Arbeid. Medegedeeld doo> net K N.M.I te De Bilt. geldig tot Zondagavond: RUSTIG WEER! In de nacht en vroege ochtend plaatsclijk nog lichte vorst en hier en daar nevelig. Morgen overdag vrij rustig voorjaars- weer met af en toe bewolking IN ZIJN REDE voor de Friese Mij. van LanHbouw heeft de heer ir. Keyser, waarnemend directeur-ge- neraal van de Voedselvoorziening, gemeend, dat hij een lichtpunt zag in de vele duiptere zaken rondom de land- en tuinbouw. „Door de oorlogsomstandigheden" zo meent hij „is in verschil- lende landen een overheidsbemoei- ing met de voedselvoorziening ont staan, die, wanneer wip eenmaal de huidige schaarste te boven zullen zijn. zal kunnen groeien tot een per- manente zorg der regeringen voor de voeding en voedingsverbetering, de afzetmogelijkheden voor de agra- rische producten zullen hierdoor gunstig bei'nvloed kunnen worden, zodat zich ook voor de Nederlandse boer in de toekomst nog gunstige perspectieven kunnen opnemen." Wij hopen 66k, dat het een licht punt is, als na de huidige. door ver- storing van het economisch even wicht in de wereld. veroorzaakte armoede-economie, weer ruirper nroductie- en afzetmogelijkheden ook voor het agrarische bedrijfs- leven mogelijk zullen worden, maardat lichtpunt zien wij dan toch anders dan de directeur- generaal van het departement van Minister Mansholt! Dat lichtpunt is o.i. niet gelegen in blijvende overheidsbemoeii'ng met het bedrijfsleven. Wij zijn nl. druk doende, de Publiekrechteliike Bedrijfsorganisatie voor te bereiden en wij verwachten van de agrarische bedrijfschappen. van zelfdoen door de gezamenlijke bedrijfsgenoten. werkgevers en werknemers zeker onder toezicht van de Qyerheid de oplossing voor de juiste regeling van de economische en sociale ver- houdingen. ook op agrarisch gebied. ook op. het gebied van de voedsel voorziening, productie, verbruik, distrjbutie, enz. Het zou prettiger geweest zijn. in dit stadium van de zaak, nu publi- catie van het nieuwe voor-ontwerp van de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie eerstdaags te wachten is. van deze hoofdambtelijke zijde op dit terrain, het lichtpunt meer te zien in de richting van de natuurlijke maatschappelijke basis, dan in de richting van ordening op het fundament van de staat. Het ware lichtpunt voor de toe komst van het sociaal -economisch leven is immers, dat de regeringen van hun zorg voor deze zaken wor den o n 11 a s t. instede van dat die zorg notabene! permanent wordt verklaard! Een lichtpunt dus mits men de lamp maar in de juiste richting houdt!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1