FEBRUARI-OPROER einde van't Franse Koningschao Andere tactiek voor hetzelfde doel? HET BOEK ALS VRIEND EN TROUW METGEZEL ERIC'S LIEFDE Hoe het revolutie-jaar begon ,ar„fi"S» °ss£i De brand in het St. Vincentius- gesticht te Harreveld m m m NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 28 Februari 1948 Rusland wil opbouw van positieve Europa-politiek verhinderen Luisteren en bewaren PAC. 3 Vorming voor ieder mens Belangrijk opvoedingswerk hierdoor ernstig belemmerd Verzending van zeepost F E U I L L ETON door HARRIS BURLAND DE STOOT, tot de revolutionnaire bewegingen. die het jaar 1848 zijn bijzondere betekenis zouden geven, ging uit van een land, waar niemand een revolutie had verwacht; was gericht tegen een koning, die oppervlakkig -bezien, in vele opzichten als een ideaal vorst werd beschouwd. Dat er in Italie, Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Polen, Nederland en zelis in Engeland grote ontevredenheid heerste over de regeringen die geen her- vormingen in democratische zin wensten te bevorderen, was bekend, maar dat Frankrijk, dat een periode van materiele wel- vaart beleefde, het eerst met de rode fakkel zwaaide, was voor de meesten een volkomen verrassing. Wie toch zat vaster op zijn troon dan Loins Philippe: een constitutioneel vorst, gesteund door hoogst bekwame en welsprekende ministers, verzekerd van een aanzienlijke meerderheid in het Parlement! act De koning van Pruisen had hem nog in 1847 geschreven: „Sire, gij zjjt het schild der Europese Monar- chieen", zelf had Louis Philippe op Nieuwjaarsdag 1848 verklaard: ..Frankrijk heeft de beste regering, die voor dit land mogelijk is". Nog geen twee maanden later ging van- uit datzelfde Frankrijk de revolutie uit, die tronen omver wierp, geheel Europa in vlam dreigde te zetten. En de „allerbeste" koning zat be gin Maart reeds als balling in En geland. „Als Frankrijk verkouden is niest Europa" heeft Mettermch eens gezegd, het Frarikrijk van be gin 1848 was verkouden, al leek het kerngezond. Het Burger-koningschap Door de Juli-revolutie van 1830 was Louis Philippe, zoon van de bekende Philippe Egalite uit de Franse Revolutie, op de troon ge- komen. „Barricaden-koning" schol- <jen de Bourbons, die de Graaf v. Chambosd als wettig vorst erken- den- „le roi-citoyen" smaalden de Bon'apartisten, die -droomden van nieuwe glorie, vooral sinds I04U, toen de as van de grote Napoleon rustte aan de oever van de Seine. Dat deze twee groepen nooit vre- de met zijn koningschap zouden hebben, wist Louis Philippe en hij berustte er in. Maar voor Frank rijk wilde hij zijn als een „bon p£re de famille", een braaf en een deugdzaam huisvader, een echte Burgerkoning, met zijn paraplu door de straten wandelend, een- voudige lieden aansprekend, of een borrel drinkend. Onder die eenvou- dige allures van de roi-citoyen verborg zich eehter een geduldig maar hardnekkig streyen naar een doel dat slechts weinigen hebben vermoed. De vorst, die op de troon was geroepen door de volkswil, of wat daarvoor gold, koesterde de vurige wens de oorsprong van zy macht te doen vergeten enzichals -een koning bij de gratie^Coda te doen beschouwen. Steunden de Bourbons op adel en gecstehjkheid hij baseerde zijn macht op rijke industrie- en handelsknngen, j worden goede zaken doen, was de alles b'eheersende gedachte door Guizot in een rede te Lisiepx me zijn befaamd „Enrichissez-vous als algemeen levensprogram afgekon -died Rijkdom en verveling gaan vaak hand in hand en tegenover Blanc en zeven andesen zouden een voorlopige regering vormen. De gevolgen Isdac da Costa heeft de Februari- revolutie en haar gevolgen mees- terlijk getekend: „In d'orkaan van Februari werd geblust de Juli zon! En daar rezen nieuwe tijden en een nieuw Europa begon!" Voor een groot deel van Europa begon er een nieuwe tijd: de pe riode der democratic. In verschil- lende landen was het eehter een voorlopige overwinning want de party van het behoud werd weer sterker, zodat de voiksinvloed zich opnieuw teruggedrongen zag. Maar berusten deea de amssa met meer en zo werd 1848 het uitgangspunt voor de strija om volkssouveroim- teit en vnjheid. Niet onmiddellijk na de Februan-dagen te Parijs be gon de storm, een kleine adempau- ze was merkbdar, evenais Franx- rijk zelf, scheen Europa verrast door de val der Juli-monarchic. In Maart kwam de lawine los: in Wenen waar Metternich moest afdanken en vluchtte, keizer Ferdinand IV zijn kroon moest overdragen aan zijn neef Frans Jozef; in Berlijn, in Praag, in Noord-Italie, in Hongarije, in Rome zelfs waar de mini* er van Pius IX, Graaf Rossi werd ver- moord en de Paus zelf naar Gaeta moest vluchten en nog eens te Pa rijs in Juni toen er opnieuw barri- caden verrezen en bloedige straat- gevechten de macht van het gepeu- pel braken. Vodr de felle Maart- stroom de fluwelen Februari-op- stand deed vergeten, had in ons land de latere bisschop van Haar lem mgr. van Vree een zeer be- langrijk artikel geschreven „®e jongste Franse Revolutie" gepubli- ceerd in ,,De Katholiek" van April 1848 en ook afzonderlijk uitgegeven. Van Vree achtte het mogelijk dat er zeer veel goeds uit voort kwam, prees de gematigdheid der verzets- leiders in Parijs, maar waarschuw- de voor de communistische tenden- zen, als men deze niet meester blijft, is er gevaar voor grote ex- C6SS6I1 Voor Nederland is eendracht van alien nodig, ontbreekt deze dan is Nederland verloren. Liefde, ware De Stichting voor Culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesie en de Ned. Antillen is geinstalleerd. Tijdens de rede van Minister Jonkman. liefde in alles, hulp- en voorkomendheid Christelijke vaardigheid jegens alles". Van harte hoopt de schnjver dat de gelegenheid zal worden benut om de grieven der natie weg te ne- men en de eensgezindheid te her- stellen. „Daarom is het nodig, dat in de grondwet vrijheid van gods- dienst wordt vastgesteld, geen be- voorrechte kerk meer te dulden, de slavernij van de Katholieke Kerk in ons vaderland te beeindi- gen". Kort daarna bleek dat Koning Willem II de woorden van de War- mondse president had .begrepen ons land ten zegen. De grondwets- herziening van 1848 behoedde Ne- derland voor de revolutiestorm die Centraal- en Zuid-Europa teister- (je. W. v. d. Pas. r maS welvaart van betrek- re^Trfe Louis Philippe met bbna o*be^ te macht, Guizot was zijn ^r0,l= minister door de omkopenj en de Hnfies waren alle verkiezingen ten van het regime uitgevallen oppositie was, vermoedde Aanslagen op zijn (Van onze bijzondere medewerker) HARDNEKKIGE GERUCHTEN duiken de laatste tijd op over geheime Amerikaans-Russische besprekingen over Duitsland in Berlijn. Zij worden wel tegengesproken, daar niet van. Bij die diplomatieke tegenspraken moet men eehter goed opletten, want zij hebben wel eens een dubbele bodem. Ten eerste wil het voorkomen, dat dingen die wel waar zijn, toch diplomabek wor den tegdngesproken. Verder dient men goed te lezen wat men tegenspreekt. Als het Londense ministerie van buitenlandse zaken zegt, dat geen enkel initiatiel is genomen tot een nieuwe bijeenkomst van de Grote Vier, betekent dat helemaal met, dat er geen geheim Amerikaans-Russisch overleg aan de gang zou zijn. Zo zou men nog wat door kunnen gaan. leven hij niet. kwamen nipt meer voor, de enige waren die, welke vermaarde cancatunstcn^s Honore Daummr op hem pleegd Maar verzet was er, van liberal Thiers, die zich bedrogen acht- ten van socialisten die met Foune pn St Simon droomden van een commune, van adelengeestelu- heid. die de rechten der Kerk voon en hield zijn koning onkundig, aan een revolutie dacht hij met, zoals trouwens bijna niemand. De Februari-revolutie Kort voor 1848 brak zich onder de leuze van kiesrechthervormmg. een stroom van ontevredenheid baan, ontspringend aan de mees^ heterogene elementen; aan _B°" bons en Bonapartisten, aian radica len en socialisten die slechts ne* zagen in een democratische repu- bliek met algemeen stemrecht e staatszorg voor de arbeide dat deel van Frankrijk ook, „dat zich, vol gens Lamartine, verveel- deSinds de zomer van 1847 werden er grote maaltijden aangencht formbanketten" waar poht'ehe re devoeringen tegen Guizot gehou den werden. Te Parijs zou op 22 Februari 1848 zo'n reformbanket nlaats vinden, de regering verbood het; op zich zelf onbeduidend, werd deze maatregel aanleiding tot een bedenkelijk verzet, daarna tot een revolutie. De aanleggers van het verboden festijn wilden hun P'a toch uitvoeren en door een optocht hun tegenstand yog wit hracht by te zetten. De regering nep de na tionale garde in het geweer, een conflict vlak voor het huis van Guizot leidde tot een schietpartij, vijftig doden en gewonden werden in optocht rondgedragen. Ontzag liike benden trokken door Parijs, het schuim kwam in actie. Werklie- den kleine burgers en studenten, dfe oorspronkelijk het verzet vorm- den deden met mee en verwacni ten een krachtig ingrijpen. Dit bleef uit, de nationale garde, ver- moeid en balorig, gaf de stnjdoP en de koning deed in een momen van onbegrijpelijke zwakheid af stand van de troon tenbehoevevan ziin 9-jarige kleinzoor^ Hij veriiev de hoofdstad, ontsnapte in een on- koninklijke vermomming van ai geschoren bakkebaarden, pet en donkere bril, stak de Seine over, bereikte Le Havre en kwam in de eerste dagen van Maart als berooide vluchteling in Engeland aam Nu op de dag der vlucht (24 Februari) vierde het grauw een wild festijn in de zalen der Tuilerieen Toch kregen de bezadigde elementeft de overhand, Lamartine Louis Blanc, Montalembert «.a. slaagden er in verdere excessen te voorkomen. Wel ging de monarchie verloren, want de proclamatie van Louis Philippe's kleinzoon tot koning werd overstemd door het uitroepen der repwbftek. Lamartine, Louis Vaststaande feiten Al staat het niet vast, dat zulke besprekingen gehouden zijn, of min- stens zijn of worden beproefd het tegendeel staat al evenmin vast. Maar enige andere feiten staan wel vast.. Feit edn: de plaatsvervangers del Grote Vier gaan door met aan de toestand in Oostenrijk te knutselen, hoewel de Verenigde Staten de laatste „gematigde'' Sovjet-eisen zeggen af te wijzen. Feit twee; Rusland heeft formeel en scherp geprotesteerd in Washing ton, Londen en Parijs tegen elke ..Westerse" conferentie over Duits land. Feit drie: de besprekmg over Duitsland tussen Amerika, Enge land en Frankrijk, waaraan ook Benelux wil meedoen, maakt een wel erg stotterend begin. Op het ogenblik, waarop wij dit schnjven is dat begin al tweemaal verschoven en wij weten nu nog niet, of het wellicht niet een derde maal zal worden opgeschort. Nieuwe tactiek Het zou ons niet verbazen, als hier het oude doel middels een nieuwe tactiek weer werd nage- streefd. Helaas eehter het oude Sovjet-doel met een nieuwe Sovjet- tactiek. De ..Westerse" mogendheden heb ben niet een ..Europese politiek Rusland wel. Ruslands Europa-poli- tiek is „nood, ellende, chaos en sovjetisering''. De „westelijken zijn het er allemaal over eens. dat zij dat beslist niet willen. Maar dat is negatief. Positief, wat zij wel wil- lep, staat nog niet eenstemmig tus- sen hen vast. Daarom zeiden wij: zij hebben niet een Europese politiek. En de Sovjet-Unie heeft er natuur- lijk alle belang bij te voorkomen, dat zij er in slagen, met elkaar een positief beleid op te bouwen Want de afwezigheid van een, Westelijke, opbouwende Europa-politiek, is voorwaarde van het slagen van het Russische afbraak- en ruine-beleid in ons werelddeel. Daarom hebben de Sovjets het aasje Oostenrijk voor de westerse neuzen gehangen. door „gematigde" eisen in te dienen voor de ontruiming van dit land. En, nietwaar, over die matige voor- waarden valt toch misschien ook nog wel te praten. Frankrijk is al begonnen er een compromis over vQQr te stellen, waarbij de 200 millioen dollar die de Russen onder me<§r, veel meer eisen, worden gehalveerd. Stel nu eens, dat men het t6ch eens werd over Oostenrijk. Dan zo fluit de Sovjet-voge- laar zouden de Russen binnen 90 dagen Hongarije en de gehele Bal kan moeten ontruimen. Hoe aan- trekkelijk zou dat niet zijn! Na- tuurlijk moet men dan niet terzelf- der tijd zo'n westerse Duitsland- conferentie gaan houden, want daar zou het Kremlin zo boos over wor den, dat men het misschien wel weer niet meer over Oostenrijk eens zou worden en ja dan zou de ontruiming van de Balkan en Hongarije ook weer verkeken zijn. Dus Sirenenzang Beluistert men deze sirenenzang van het Sovjet-koor athter heel scherp, dan ontdekt men al gauw een paar ijselijk valse tonen. De Russische bezetting op de Balkan en in Hongarije heeft nl. al zo lang ge- duurd, dat daar overal communisti sche dictaturen zijn gevormd, die het ook zonder officiele Russische bezettingstroepen best verder uit kunnen houden. Ja, het terugtrek- ken dier troepen zou een aardige reclame zijn voor die communisti sche dictaturen. Zij zouden een warm nationaal geluid laten weer- klinken en zeggen: ziet, hebben wij niet keurig de Hongaarse, Roemeen- se of Bulgaarse belangen gediend, en gezorgd, dat de bezettingslegers der Sovjets wegtrekken? En door zich zo met fraaie nationale kleuren uit te dossen zouden zij weer eens kunnen verdoezelen het feit. dat zij de handlangers zijn van het Inter nationale communisme. Oostenrijk En Oostenrijk zelf? Ook als de Russen het vrij gaven, dan nog was het ^en muis in de val. Economisch zou het aan Sovjetbanden gelegd zijn, door de zware greep die de Russen als- voorwaarde voor hun wegtrekken leggen op de Oosten- rijkse olie-, industrie- en transport- middelen. En verder zou 't land zijn omsloten dqor het Joego-Slavie van Tito en het in hoofdzaak commums- tisch geregeerde Hongarije en. door Tsjecho-Slowakije. Eft daar zijn „planmatig" de regeringscnsis en de klaargemaakte ..samenzwe- ring'' in uitvoering die wij enige tijd geleden. tegen Maart van dit jaar, prompt voorspeld hebben!.... Afzien van een westerse Duits- landconferentie, of het uitstellen, of voorlopig onbeslist, of zuiver voor- bereidend laten daarvan zou, ge- loven wij veel gelijken- op de koop van een kat' in de zak. Het zou zwichten kunnen zijn voor een nieuwe tactiek der Sovjets, die niets anders dient dan het oude doel. Wij willen nog niet zeggen: het zou een tweede Miinchen betekenen, maar zo iets zou het toch wel eens kun- nen worden. En dat niet meer. mensen DE TIP, dat het boek als een edelsteen in 'n glazen kastje werd geborgen, is al lang voorbij. Nu geen monniken meer, die in eindeloos geduld streep voor streftp neerzetten en geen perkament-snijders, om het kostbare voorwerp te omwikkelen met een. zeldzame omslag. Het boek is nu geworden tot een ge- bruiksvoorwerp voor iedereen en het hoort in het huisgezin, net zo goed als wat voor nuttig artikel ook. De romantische sfeer van de letter op papier is geworden tot een gewoon teken op 'n lichte ondergrond om de mens de ganse dag bezig te houden en te vullen. |y| A AR heel weinig verstaan de kunst (want dat is het inderdaad) om te luis teren, om belangstelling te heb ben voor wat anderen zeggen, om ze te laten uitpraten zonder ze te onderbreken. Gewoonlijk is men geneigd, iemand in de rede te vallen en hem geen tijd en gelegenheid te geven, zich volledig te uiten. God spreekt ook. Hij spreekt tot ons in Zijn Zoon, in Christus. Hij is het Woord van God, zelfstandig, in Persoon. Van Hem getuigt de Vader bij het Doopsel in de Jordaan: „Dit is Mijn welbemin- de Zoon, luistert naar Hem!" Christus is altijd midden onder ons. Hij is het, die spreekt door de mond van al wie Zijn woord verkondigen, of het nu de Paus is of de Bisschop of een priester op de preekstoel, in de biecht- stoel of aan het ziekbed. Chris tus spreekt -En morgen zegt Hij in het Evangelie dat waarlijk gelukkig zij zijn, die naar Hem, naar dit woord van God luiste ren en het bewaren! MARCUS De veranderde omstandigheid, dat het boek onder ieders bereik gekomen is, heeft de nodige zorg en kennis met zich meegebracht en dat alles maakt de verantwoorde- lijkheid van het menselijk wezen natuurlijk ook veel groter. Daarom vooral hebben de kerkelijke auto- riteiten voorzorgen genomen, die ieder verstandig individu tot eigen nut ter harte zal nemen. Bonafide boekhandelaren zorgen voor goede lectuur, goede bibliotheken waken over alles wat aan de zorg der be- heerders is toevertrouwd en dag- bladwezen, recensenten, keurings- commissie's e.d. achten het hun plicht om het lezend publiek gron- dig op de hoogte te houden. Ge lukkig is er een sterk verschijnsel merkbaar, dat dit lezend publiek prijs stelt op een juiste en onpar- tijdige voorlichting. Behalve de jenoemde instellingen en personen, hebben de ouderen onder ons een idealistische taak, om te zorgen, dat, te beginnen met de jeugd, de kennis en de keuze van de litteratuur wordt ontwik- keld, zodat met het groeien van de jaren ook de boekenkast zich lang- zaam maar zeker gaat aanpassen aan de bezitters. Het kind gelooft in sprookjes en luistert gespannen naar de verha- len en gebeurtenissen uit Ander- sens' wonderboek en uit Gullivers reizen. Maar zo gauw hij gehoora heeft, dat er indianen, negers, zuid- Afrikaners, vliegtuigen en soldatfen bestaan, hebben de sprookjes hun werkelijkheid verloren en gaat hij andere spanningen zoeken, om zijn geest bezig te houden. Dan moet de eerste stoot gegeven worden aan de juiste lectuur en vraagt de keu ze voor het groeiende kind de bij zondere aandacht van de ouderen, opvoeders en ouders. Het kind komt met zijn liefhebberijen te voorschijn en begint te zoeken naar iets wat het persoonlijk het meest interesseert, maar het zal er bij ge- holpeji moeten worden. Geleidelijk groeit zijn belangstel- ling voor zijn boeken en zijn spe- ciale voorkeur en steeds meer zal hij zelf gaan zoeken naar kennis, lectuur en eigen bezit voor z n zelt getimmerde boekenplank of haar persoonlijk versierd kastje. JiTist door een voorzichtige en oordeelkundige leiding zal de lief de voor het boek als bezit, vnend Zeepost kan verzonden worden naar Nederlands Oost-Indie met het m.s. „Tabian", dat op 9 Maart a.s. vertrekt Naar Curacao en de ovenge over zeese gebiedsdelen in de West kan dit geschieden met het s.s. „Stuyve- sant", dat op 2 Maart en met het m.s. „Hestia", dat op 9 Maart a.s. vertrekt. Het verdient aanbeVeling, de stukken tenminste 2 dagen voor het vertrek der schepen te posten. ,Wij begonnen juist weer goed op gang te komen sinds de moeilijkhe- den van de oorlog, maar na de brand van de" afgelopen maand zul- len wij zonder krachtige hulp van de Nederlandse katholieken met m staat zijn ons werk voor de rege- rings- en voogdijjongens op behoor- lijke wijze voort te zetten. Met deze woorden schilderde Mr. A. O. H. Tellegen, president van Harre veld, het gesticht voor regerings- en voogdijjongens, de gevolgen van de brand, die de rechtervleugel vin de oude havezate Harreveld, gelegen tussen Varseveld en Lichtenvoorde, in puin legde. Geregeld verblijven in dit opvoedingsgesticht een 200- tal jongens van tien tot twintig jaar, die tot de zwaar verwaarloosde of misdadige jeugd gerekend moeten worsen en door de Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten tot bruikbare en voor het maatschap- pelijk leven weer geschikte jonge- mannen moeftn worden gevoripd. Het gesticht heeft zijn eigen scho- len, eigen werkplaatsen, waar de jongens een vak leren, een grote boerderij, zodat onder normale om- standigheden het gesticht vooree" groot deel ih zijn eigen onderhoud voorzag In de oorlog moest het werk. on der druk van de bezetter, worden stopgezet. Ondanks alle pogingen de beslissing der Duitsers tegen te wer- ken. moest men in September1944 het gebouw verlaten. Men heeft het "huis toen aangeboden aan het Rode Kruis, als ziekenhuis. Er werden 700 zieken in ondergebracht met het verplegend personeel totaal onge- veer 1000 man. Door deze overbe- volking was het gebouw totaal uit- geleefd. Na de oorlog moest alles geheel hersteld worden, de riolenng moest vernieuwd. Terwijl het hele onderhoud van het Gesticht vroeger door de bewoners zelf ge- schiedde, kostte het verven thans alleen al 112.000. De brand heeft veel van dit werk ongedaan gemaakt en stelt het be- stuur voor nieuwe dubbele kosten. Kleding. schoeisel enz. zijn ver- brand. De kosten om de jongens weer behoorlijk gekl^ed te krijgen, vragen alleen reeds een directe uit- gave van f5.000—Om een enkel ander voorbeeld te noemen: Voor vier .van de acht eetzalen moet Qgenblikkelijk nieuw eetgerei worden aangeschaft. En dit juist op het moment, dat de veremging ten- gevolge van de bijzondere na-oor- logse herstelwerkzaamheden finan- cieel feitelijk geheel aan de grond Z3Om direct dit werk te kunnen voortzetten is reeds een bedrag van f50.000 noodzakelijk, terwijl voor volledig herstel van het behouden gedeelte van de installaties, zwaar gehavend door het overmatig ge- bruik in oorlogstijd, een bedrag van een a twee ton gemoeid zou zijn. Als noodvoorziening zijn tijdelijk een 100-tal jongens ondergebracht in het militaire kamp bij Eibergen, door de Minister van Oorlog wel- willend ter beschikking gesteld. Deze dubbele huysvesting brengt uiteraard een duurdere exploitable met zich mede. Hoe zeer de jongens het werk wat voor hen gedaan wordt, waarderen, blijkt wel hier" uit, dat geen hunner van de brand gebruik gemaakt heeft om weg te lopen. Trouwens hiertoe zouden zij anders reeds, gelegenheid genoeg gehad hebben, want Harreveld is een opvoedingsgesticht zonder ge- sloten deuren. De jongens worden opgevoed tot zelfstandigheid en kunnen vrij in het dorp voor het gesticht boodschappen doen en der- gelijke. Dit belangrij"ke opvoedingswerk mag niet stagneren. Hoewel het °e- stuur van Harreveld liever zijn gewoonte getrouw zijn werk in alle stilte zou voortzetten, is het nu gedwongen de grote trom te roeren en een beroep te doen op de mede- werking van de katholieken in Ne derland. Het is een grootscheepsa actie tot hulpverlening begonnen, waarover een advertentie elders in dit blad nadere bijzonderheden geeft en waaraan nuttige en aantrekkelijke geschenken zijn verbonden. %n metgezel groter gaan worden en zal de geest van dit menselijk wezen, rijper en zelfstandiger ge worden, zich gaan bezig houden met alles. wat de litteratuur aan schoonheid te bieden heeft. En die schoonheid is A> diep en groot. dat men iedere keer weer opnieuw er door wordt »v»;dst, ontroerd of ge- troffen, na»» gelang stemming en aanleg. Wanneer die liefde voorhet goede boek is gegroeid en aange- kweekt zal er een geweldige rijk dom voor de lezer te vinden zijn in onze gehele Nederlandse letterkun- de van Hadewijck tot Dick Ouwen- dijk of Marsman, Aafjes en nog jongere schrijvers en dichters. De jonge mensen, die op de scholen geleerd hebben, dat onze Middel- eeuwen diep en vol zijn van men- selijke ontroering en dat behalve Vondel. Hooft. Huygens, Starter, Brederode, Bilderdijk nog vele an deren hun inspiratie's op papier hebben gezet, zullen hun leven lang dankbaar zijn voor die ont- dekkingen en hun boekenkast zal er het sprekend voorbeeld van zijn. En waarom zouden ze behalve van A. den Doolaard, J. J. Klant, Ant. van Duinkerken, Jan Engel- man. Anton Coolen, de Man niet lezen wat H. van Alphen, Lange- dijk. Staring, van Lennep, Huyde- cooper. Jac. Perk en Kloos hebben geschrevin? Behalve voor deze categorie is ook voor de anders ingestelde na- turen een schat van goede lectuur te vinden van Nederlandse en ver- taalde schrijvers. Want wie k:ent tegenwoordig niet „De Citadel" en De sleutels van het koninkrijk van A. J. Cronin, of. ..Muizen en mannen", „De druiven der gram- schap" van John Steinbeek. Pearl S. Buck, de prachtige boeken van Daniel Rops en de werken van de vele moderne Nederlandse schrij vers en dichters zoa^s „Het geschon- den gelaat", ..Maria en haar tim- merman". ..Kinderen van ons volk". „De blijde voleinding". ..De goede moordenaar", ..Lentestorm ..Orient-expresse", ..Bruiloft der z£ven zigeuners", „Dp grote verwil- dering", ..Het leven is een avon- tuur", ..Memoires van Pieter Has". ..De avonturen van Bill Clifford en vele. vele anderen. Men zegt. dat slechts dertig pro- cent Nederlanders werkeliike boe- kenliefhebbers zijn, wii achten dit cijfer veel te laag. gezien de grote. be'langstelling van alle categorieen en lagen der bevolking voor het goede boek. Niet om het als rijke I parvenu's in pracht band en ver- guld op snee in een kast te zetten. maar om het te lezen en -weer te lezen. Het is een wonderlijk mid- del om deze hyper-nerveuze tijd. door te kunnen komen zonder er op achteruit te gaan. Men kan van mening verschil- len over een schrijver, een boek. oi een verhaal. maar men kan nooi' ontkennen. dat in alle tijden, waar- in het boek zeldzaam of publiek bezit werd, het een vriend en trouw metgezel was, tot vormine van eer ieder mens. T. v. d. H Zoals de jongens van Harrevelc vertrouwen op bestuur en broeder; I om hen tot goede leden van dt maatschappij -te maken, zo reken: Harreveld op de steun van Katho liek Nederland om zijn zo onmis baar werk te kunnen voortzetten. >4-- In het Vredespaleis te Den Haag is voor het Internationale Ge- rechtshof een begin gemaakt met de behandeling van het ge- schil tussen Engeland en Albanie. Overzicht tijdens het verhoor in de Engelse vertegenwoordiger Sir Hartley Shawcross. De Engelse juristen hebben naar traditie alle nog een pruik op. van Om zijn mond en op zijn voorhoofd vertoonden zich diepe groeven. H Her, met gebalde vuistcn en hij hid het voorkomen van iem dfe in doodsangst verkeert en die nipt soed weet. wat hem verder doen sfaat. Toch nam het tegen- woordige zijn gedachten nmt in he- slag. Hii dacht met over de vrese liike gebeurtenis. die zich Zoeven had afgespeeld. Al die tijd vertoef- de hij met zijn overdenkingen in het verleden en dat verleden wa de hem niet loslaten. Thuis gekomen vond hij net ge hele vrouwelijke personeel totaal overstuur en niet in staat, hem antwoord te geven op zijn vragen. De huisknecht en de tuinman wa ren er met de andere mannen van het dorp op uit gegaan. Hij liet een stalknecht komen en opd£rYr<?ef hem Van hem hoorde hij, dat hel lichaam van Margau om een uur of twaalf in een grcppel bij, het pad, dat door het moeras ,heem gaat, gevonden was. vlak bij de zoom van het Tregat-bos. Toen men hem vond, was hij nog in le ven en men had hem naar Huize Tregat gebracht, omdat dit het naastbijzijnde huis was. De dokter had de verantwomdelijkheid voor dit vervoer op zich genomen. Hij had zijn best gedaan, om de onge- lukkige tot het bewustzijn terug te brensln maar was daann met ge- slaagd en een uur later was myn heer Margau gestorven ..En juffrouw Margau. Va E^ werd terstond een bode Jiaar Linonvaux gezonden", antwoordde de man. ..Maar ze was de vonge avond niet thuis gekomen. De dienstbode dacht, dat zy en ha vader hier nog een nacht ianger gebleven waren. Ik geloof, daf men tot nog toe geen er -el spoor van haar gevonden heeft. myn heer, maar men zoekt heel de oto- trek af en men zal ongetwyfeld hethaar wel vinden." „Haal een geweer", beval Val- lon. „en wacht dan op m.e. Je kunt immers schieten?" „Jawel, mijnheer..- zowat ten minste." „Uitstekend. Zorg dan, dat je over een uur aan de poort op me te wachten staat. Hebben ze de bossen om het huis al doorzocht?" „Het allereerste. mijnheer; maar hoogstens een stuk of zes man heb ben' zich daar aan willen wagen. ..Zulke sufferds!" riep Vallon ge- ergerd. „We zullen ze samen nog eens doorzoeken. Jij bent^ immers niet bang, wel?" De man begon ta lacben. „Ik ben niet bang, mijnheer zeker niet voor spefcen!" „Je hoeft nergens bang voor te zijn, als je je kop maar bij elkaa* houdt en op tijd schietl.Goed raak, hoor!" Vallon ging naar de rookkamer en schelde. Een doodsbleek dienst- meisje kwam binnen. „Stuur juf frouw Berthe bij me", _zei hij, „en zeg, dat ze vlug komt." Enige minuten later kwam de huishoudster binnen. Ze had riffle ogen, alsof ze gehuild had. „Waar is mijnheer Margau? vroeg Vallon. „Op de grote rode kamer, mijn heer", antwoordde ze flauwtjes. „Dank u, juffrouw Berthe", zei Vallon, ..dat is alles, wat ik van u weten wilde. Ik zal even naar boven gaan kijken." „Het dejeuner is klaar, mijnheer. U zult het me niet kwalijk nemen, dat het eten een beetje mislukt is. we waren allemaal zo zenuwachtig, ziet u?" Met die woorden verliet ze de ka mer en Vallon begaf zich naar bo ven. Maar opeens veranderde hij van plan en gjng naar de eetkamer waar hij om zijn maaltijd belde. Hij was een uitermate praktisch aange- legd man en hij wilde het er niet op wagen, d^t zijn trek bedorven zou worden, door wat hij in die rode kamer te zien zou krijgen. Na ge- geten te hebben stak hij 'n sigaar op en ging naar boven. Vallon had lang in een streek geleefd, waar het mensenleven zoo g<5ed als niet ge- teld wordt en het kwam niet bij hem op, dat 't minder passend was, met een sigaar in de mond- bij een dode te komen. De kamer lag in half-duister, toen hij er binnenkwam. De rode gordij- nen. waren dichtgetrokken en het licht dat er dooorheen viel, vei hoogde nog slechts de somberhei van het vertrek. Vallon zag iets ot der een laken op het bed liggei liep naar de ramen en trok de goi dijnen open. "Het zonlicht stroomc naar binnen. Daarop ging hij na; het bed terug en trok het lake weg. De ogen waren dichtgedruk maar zelfs cdoor de gesloten oogli den heen, scheen het hem toe d; hij de uitdrukking van ontzettir nog zien kon, die ook over het g' hele lichaam van de dode schec uitgespreid. Vallon raakte het voo hoofd aan het was ijskoud. Daa na onderzocht hij hals en schoude zorgvuldig. Op het witte vel v; de hals waren vijf blauwe plekkf en een klein stukje vlees was uitg scheurd. Hij bedekte het gelaat, trok c gofdijnen dicht en ging naar ben den. De stalknecht stond reeds hem te wachten, Hij ging naar zi werkkamer, keek de revolver, d hij in die dagen steeds bij ziil droeg nog eens voor alle zekerhe I na, nam nog een dozijn patronil uit 'n doosj§ en voegde zich bij <1 knecht. Deze droeg een dubbelloop I jachtgeweer. I Ze gingen het grasveld voor h huis over en door een klaphekje h bos in. Door het dichtgeblader scheen het zonlicht, zodat het go< licht was in het bos. Naar alle ka J ten hadden ze een vrij uitzicht tu sen de eikenstammen door. In h J begin keek Vallon zorgvuldig na j de grond, of hij geen sporen k< ontdekken van iemand, die door woud gegaan was. (Wordt vervolgc

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3