ZWARE BRAND TE BERKHOUT Broekman wirst 5000 en 10.000 m 1 f GOTTWALD Voor Alkmaar en omgev'mg Joden Iaten trein exploderen Deel van Finse regering niet accoord met Stalin's verzoek? kondigt grondige zuivering aat van het openbare bestuur Lundberg wereldkampioen Fondsvorming voor de Tuinbouw toch via de Standsorganisaties? Hoofdredacteur H. N. Smiis, rayonredacteur: Fr. Otten. DirectewrE. J. M. Stumpel Atoonnementsprijs /3.75 per kwartaal; lt30 per ma and. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 1 MAART 19*8 43e JAARGANG - NUMMER 11468 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Nogmaals Katyn Een ei van 115 gram 28 Britse sold a ten gedood en 35 ernstig gewond Morgen spoed-zitting van het Parlement Foto's van de boerderijbrand in Berkhout. Bovenste foto: op de voorgrond de smeulende resten van Peetoom's boerderij. Boven het dak van de schuur ziet men een deel der twintig dapperen, die in rook en wa ter het riet van het dak der boerderij van Bregman verwij- derden. Hiernaast: een spuit- gast werkt aan de nablussing op de schamele resten van de verbrande boerdery. Welk weer morgeh? Treinontsporing bij Krommenie TWEE GEWONDEN Benoemingen in het Bisdom Haarlem SCHAATS1 NIET MINDER dan 15.000 toeschouwers .waren aanwezig, toen het eerste startschot werd gelost voor de 500 meter van de wedstrijden om het wereldkampioenschap in het hardriiden, te Helsinki, waaraan ook onze landgenoten Kees Broekman en 'Jan Langedijk deelnemen. Het attractieve van deze wereldkampioen- schappen, in tegenstelling piet de Europese te Hamer, was wel, dat ook Russische hardrijders, die evenals de Amerikanen mees- ters zijn op de korte afstand, op de startlijst stonden. Was er in St Moritz en te Hamer steeds een tweegevecht op de korte af stand tussen de Amerikanen en de Noren, ditmaal mengden ook de Russen zich in de strijd en niet zonder succes. Want de Russi sche recordhouder op de 500 meter, Kudriatzev, won te Helsinki in 43,9 sec. Hij was de enige rijder, die beneden de 44 seconden- grens kwam, hetgeen overigens geen verbazing behoeide te wekken, aangezien het ijs ietwat zacht was en de thermometer precies op het nulpunt stond, waardoor de omstandigheden niet bepaald gunstig waren voor zeer snelle tijden. HET BEGINT erop te lijken, dat.de Fondsvorming in de Tuin bouw, zoals die door het Centraal Bureau uit de Veilingen is voorgesteld, toch op enigszins andere wijze tot stand zal ko men dan het 'bestuur van het C.B. zich dat had voorgesteld. Op de vorige week te Haarlem gehouden vergadering van de L.T.B. verklaarden de katholiek georganiseerde tuinbouwers zich tegen dit voorstel (ook de Chr. B.T.B. en de H.M.v.L. zijn er tegen), omdat deze fondsvorming buiten de standsorganisaties tot stand zou komjm. De Organisatie-Commissie voor Groenten uit de Stichting voor de Landbouw heeft in haar 25 Febr. gehouden bijeenkomst als haar oordeel uitgesproken, dat de Tuinbouw zelf het eerste risico dient op te vangen door via een minimum- prijs-regeling een bodem in de markt te leggen. Daar de vorming van een Algemeen Fonds op verzet stuit in die gebieden, waar de productiekosten te hoog liggen, stelt de Organisatie Commis- sie zich voor een viertal Fondsen te vormen: 1 voor hard fruit, 2 voor zacht fruit, 3 voor stapelproducten en 4 voor dagproducten. Een viertal fondsen Amerikaans voorsU tot strenge anti-communistische maatregele Jongetje in wak verdronken Met het s.s Volendam, dat uit Rotterdam met troepen vertrokke is, is op uitnodiging van de L.V.D. een aantal journalisten nac Indie meegegaan, die het Nederlandse publiek een verslag zu len geven van de reis met een troepenschip en het doen en late- van onze jongens in Indonesie. Nieuuu NAAR AANLEEDING mede van publicaties, o.a.. in .,De Tijd" van Zaterdag, over de misdaden van Katyn, vraagt men ons, in ver- band met ons artikel van 23 Fe- bruari, hoe het zit met de schuld- vraag van de Duitsers. Ons antwoord daarop is, dat en in de mededelingen van oud-minis- ter Mikolazjijk, (door ,.de Tijd" genoemd) en in de onthullingen uit de Zweedse pers in ,.De Linie" (door ,.De Tijd" niet genoemd), inder- daad wordt gezegd. dat de Duit sers ..medeschuldig" zijn. Het spreekt natuurlijk vanzelf. dat er bij ons geen enkele reden bestaat, de Duitsers te ontlasten. Waar de medeschuld der ..nazi's" in bestaat, zal aanstonds blijken. Dit neemt echter niet weg, dat de Russen de moord (met Duitse pistolen!) hadden bedreven. En om beestachtigheden van de nazi's ver- wonderen wij ons nauwelijks meer. Over die van de Sovjets sommigen blijkbaar nog wel. Er is een reden. om in het bij- zonder het licht der actualiteit te iaten vallen op de schuld der Rus sen. Indien immers het oordeel der gerechtigheid Duitsers en Russen beiden treft, verdient het opmer- king dat de Duitse leiders in Neu- renberg voor het Internationaal Tribunaal als oorlogsmisdadigers gevonnist zijn. terwijl de Russen de klaarbiijkelijke eigenlijke da- ders! in de internationale mi lieus worden erkend als medebou- wers van een nieuwe maatschappij op de fundamenten van gerechtig heid en menselijkheid, waartegen de misdaad van Katyn zo vreselijk vloekt. Volgens de onthullingen van Mikolajczijk en die van dr. Martin Roman, welke beide op dit punt volkomen overeenstemmen ,.be- schikten" de Duitsers over 30.000 Oekrainers uit het door de Russen bezette Pools-Oekrainisch gebied. Ze wilden deze in hun leger inlijven. De toenmalige Russische bondge- noot ('t was begin 1940) nam dit niet. Rusland was. na onderhande- 1 in gen bereid, de 30,000 Oekrainers te ruilen voor 11.000 Poolse officie- ren (zo ging men met mensen om als met vee)Duitsland leverde de Oekrainers uit, maar wilde de Po- len niet hebben en gaf Rusland de raad, ze maar te „likwideren". Zie- daar de grote, zware schuld der Duitsers. En Rusland, welks staat- kunde minstens zo nihilistisch ge- fundeerd is als de Duitse, ging op dit likwidatie-voorstel grif in. In elk geval bleek uit de thans gepubliceerde onderzoekingen van dr. Martini Roman ,dat het dode- lijke nekschot was toegebracht met Duitse pistolen, die door Duitsland na !het vendrag van Rapallo, in enorme hoeveelheden geleverd werden aan de Russen. Hoe was het mogelijk, dat na enige jaren nog zoVeel aanwijzin- gen op de stoffelijke overschotten werden gevonden? Hiervan geeft Mikolajczijk de verklaring: de Rus sen begroeven da lijken, zonder te weten dat dit geschiedde in grond van bijzonderc samenstelling, Wel ke de eigenschap heeft, lijken te mummificeren. Men vond bij de gruwelijke ontdekking van het massagraf „voortreffelijk geconser- veerde lijken, met papieren en an- dere identificatiemiddelen, intact bij zich." Ook Mikolajczyk erkent, dat er nog hiaten zijn. (Zo verschillen de data van de moorden tussen hem eh dr. Martini nog een jaar!) Maar hij zegt een heel merkwaardig ding: deze hiaten kunnen slechts worden aangevuld door Amerika en Enge- land, wier bronnen nog niet wen- sen te spreken. En met de moraal der „vreemde zoncjp" niet spre ken als men daartoe verplicht is houdt de internationale diplomatie zich niet op. Een kip van het hoenderpark van Piet Hink, Zandweg 532, Egmond a. d. Hoef legde een ei van 115 gram. WOOR DE TWEEDE MAAL in een betrekkelijk kor- te tijd, moest de brandweer van Berkhout uit- rukken. Dit keer naar de boerderij van de heer Z. Peetoom in de Dorpstraat, bij het Hoornse viaduct, welke Zondagmorgen omstreeks 8.00 uur, in brand geraakte en spoedig in lichter laaie stond. De brandweer was in" een minimum van tijd ter plaatse en werkte direct op voile kracht. Spoedig daarop kwam ook de Hoornse brandweer, met de motorspuit, de helpende hand bieden. Met negen stralen bestreed men het vuur. Hoe men echter ook zwoegde en werkte, het huis was reddeloos verloren. Na een kwartier was alles afgelopen en wees een brandende puinhoop de plaats waar eens de boer derij had gestaan. Slechts zeer weinig kon er van de inboedel gered worden. De koeien zijn alle gelukkig behouden gebleven. Een paard kwam om in de vlam- men. Ondertussen was de zeer hevige brand overgeslajfen op de boerderij van de heer J. Bregman. De rieten dakbedekking vatte vlam. Met koortsachtige ijver be- gon men het huis leeg te halen. Gelukkig slaagde men erin, de gehele inboedel te redden. Het huis liep veel waterschade op en aan de rechterflank brandschade. Ondanks drie fikse stralen had men lang werk om 't vuur op het dak meester te worden, maar men wist het tenslotte geheel te bedwingen. Het was een ge- vaarlijk werk, de rieten-dakbedekking te verwijderen. Maar het was noodzakelijk, wilde men het huis be houden. Eerst tegen 11 uur was men de brand meester. Behalve de Hoornse motorspuit, heeft ook die van Bobeldijk bij de blussing verdienstelijk werk verricht. De schade van de boerderij van de heer Peetoom wordt voor een gedeelte gedekt door de verzekering. De familie Peetoom is liefderijk Opgenomen in het huis van de heer K. Sas. Het perceel van de heer Bregman zal na een paar dagen herstelwerkzaamheden weer bewoond kunnen worden. De Joden in Palestina hebben de dagelijkse personentrein van Egypte naar Haifa doen opblazen als repressaille voor de explosie welke vorige week Zondag in de Ben Jehoedastraat te Jeruzalem. plaats vond en vele Joden het leven kostte. Bij de treinopbla- zing kwameii 28 Engelse soldaten om het leven. terwijl 35 ernstig werden gewond. Men vermoedt, dat nog een aantal soldaten onder de wrakstukken van de trein lig- gen. De Joodse illegale verzetsorgani- satie jfitern" heeft aan Joodse dag- bladen medegedeeld, dat zij ver- antwoordelijk is voor het opblazen van de trein. Vermoedelijk hebben de verzetslieden een electrisch tot ontploffing te brengen mijn gebruikt. daar de trein eerst in de' lucht vloog toen de 3 militaire wagens die aan de passagierstrein waren aangehaakt. boven de tussen de rail geplaatste mijn kwamea De trein kwam tot ontsporing. De aanj slag had plaats-nabij de Joodse stad Rehoboth, ongeveer 32 kilometer ten zuid-oosten van Tel Aviv. Inmid- dels duren ook de gevechthen tus sen Joden en Arabieren nog steeds voort. Twee Joodse passagiers in een Fagerhom, de voorzitter van het Finse parlement, die in verband met de Finse week naar Zweden is gekomcn, verklaarde te Stock holm, dat er als gevolg van het Russische verzoek aan Finland een militair pact te sluiten, wij- zigingen in de regering zullen ko- mcn. Fagerholm. die sociaal-derrfocraat is, .verklaarde, dat president Paasi- kivi zijn antwoord op het Russi sche verzoek voor zich zal houden tot dat alle parlementaire groepen hun standpunt ten aanzien van het verzoek hebben bepaald. Morgen. Dinsdag, zal een extra zitting van het parlement worden gehouden. Fagerholrrt zeide nog, dat hij in het Russische voorstel nog geen voorspel wil zien van de gebeur- tenissen, die zich nu afspelen in verschillende andere landen, die nauwe overeenkomsten hebben af- gesloten met de Sovjet-Unie. Het is echter begrijpelijk, dat tengevolge van hetgeen gebeurd is. er een ver- andering in de regering komt. Het Sowjet-Russische nieuwsbu- reau Tass heeft de "stekst gepubli- ceerd van de op 22 Februari door maarschalk Stalin aan president Paasikivi verzonden brief. Stalin wijst er op, dat twee van de drie aan de S. U. grenzende landen, die aan de zijde van Duitsland tegen de S. U. oorlog hebben gevoerd (Hon- garije en Roemenie), met de S. U. verdragen van wederzijdse bijstand tegen een mogelijke Duitse agressie hebben getekend. ,,Het is ook be- kend, dat onze beiae landen in deze bus werden Zondag bij een. aan- val door Arabieren gedood in de heuvels van Judea. In Jeruzalem" werden er twee gedood door Ara- bische scherpschutters. Het doden- cijfer is hiermede tot 1487 gestegen. 20 gewapende Joden drongen het gebouw voor publieke werken bin- nen. hielden het 5 uur bezet en na- men vijf motorfietsen en een aan tal electrische machines m^e. In een door het militaire hoofd- kwartier te Jeruzalem uitgevaardig- de proclamatie in het Engels. Ara- bisch en Hebreeuws wordt de be- volking van Jeruzalem gewaar- schuwd, dat geweld zal worden ge bruikt om een einde te maken aan de voortdurende gevechten tussen Arabieren en Joden in Jeruzalem, waardoor het leven voor de inwo- ners der stad ondraaglijk wordt. Dergelijke ongeregeldheden, aldus de proclamatie. zullen. niet langer toegestaan worden. Het leger zal desnoods wapens gebruiken. die effectiever zijn dan die van de Jo den en Arabieren. Medegedeeld door het *K N.M.I, te De Bilt. geldig tot Dinsdagavond. WIND UIT OOSTELIJKE KICHTINGEN Droog weer met overdrijven- de wolkenbanken vooral in het Noorden van het land en in de ochtend hjer en daar nevel of mist. Zwakke tot ma- tige wind uit Oostelijke rich- tingen. In de nacht plaatse- lijk lichte vorst, morgen over- dag ongeveer dezelfde tempe- ratuur als vandaag. Vein de personentrein, die om 6.30 uur van Alkmaar naar Amsterdam vertrok, zijn hedenmorgen even voor het station Krommenie de twee achterste wagens uit de rails gelopen. Twee passagiers bekwamen daarbij lichte verwondingen. Op enkel spoor wordt de treindienst op dit traject voortgezet. Alle reizigers hebben hun reis met de trein van een half uur later voortgezet. De oorzaak van deze ontsporing is nog onbekend. Aan het vrijmaken van de, wagons wordt gewerkt. Z. H. Exc. d§ Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Heer-Hugowaard (H. Hart van Jezus) de Weleerw. Hefer P. N. Borsboom; te Zuidermeer, de Weleerw. Heer J. J. Eeken, die Ka- pelaan was te Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans). Vervolgens tot Rector te Purmerend (St. Lid. Ge- sticht) de Weleerw. Heer H. Ulle- man, die Pastoor was te Heer- Hugowaard (H. Hart van Je zus). Tenslotte tot Kapelaan te 's Gravenhage (H.H. Martelaren v. Gorcum) de Weleerw. Heer B. A. Emmelkamp, die Kapelaan was te 's Gravenhage (H. Familie). Gottwald heeft tegenover afge- vaardigden van de communistische boerenraad,, welk lichaam voort- aan de leiding bij de landbouw in Tsjecho-Slowakjje zal hebben, ver- klaard, dat door het gehele land de openbare bestuursorganen gron- dig moeten worden gezuiverd. Nu de crisis ten einde is, aldus de premier, moeten overal de wortels vp.n de reactie worden uitgegra- ven om in de toekomst dergelijke samenzweringen onmogelijk te maken. Het is noodzakelijk de grootgrond- bezitters alles af te nemen wat zij meer hebben dan 50 ha. Het in be- slag genomen land zal onder de landarbeiders worden verdeeld. De nieuwe grondwet zal het perma nent bezit van 50 ha waarborgen. Aanspraken van derden, zelfs van geldschieters en van de fiscus, zul len in het eigendomsrecht geen ver- andering kunnen brengen. Enkele afgevaardigden vroegen, of de grootte van het grondbezit niet tot 20 ha kon worden beperkt, waarop Gottwald antwoordde: „Dat is uw zaak". Het waarborgen van het eigendomsrecht tot 50 ha zou volgens de premier de fluistercam- pagne, dat de regering van plan zou zijn het Russische systeem van col- lectieve boerderijen in te voeren, de kop indrukken. Over het regeringsprogram in algemeen zei Gottwald, dat de gering, in overeenstemming met eisen der vakverenigingen, contr zou uitoefeneri op alle in- en i voer. Alle particuliere ondernem gen met meer dan 50 personen dienst zullen door de staat wort overgenomen, maar de rechten v de kleinhandelaars en handwer lieden zouden in de nieuwe groi wet worden gewaarborgd. De nieuwe regering ^al spoe< aan het -parlement worden voor. steld en haar geweldig program wetgevend gebied snel afwerk teneinde in staat te zijn nieuwe v kiezingen uit te schrijven binnen bij de wet vastgestelde tijd. Daar de constituerende nation vergadering op 26 Mei 1946 voor tijd van twee jaar is gekozen, 2 dit betekenen, dat eind Mei r nieuwe verkiezingen worden houden. Volgens Reuter heeft het act comite van het provinciale besti van Moravie-Silezie, dat in Bi zetelt, het lidmaatschap van a Tsjechische socialisten en alle lec van de volkspartij nietig verklaa Het centrale ac|iecomit£ voor S wakije heeft besloten alle par' organisaties voor kinderen en vrc, wen te ontbinden, daar centr; organisaties zullen worden op; richt. De 5000 Meter won Broekman! Door een onbegrijpelijke fout van de organisatie werd Broekman op de 5000 meter eerst tweede geklas- seerd. De tijd van Odd Lundberg, de Noor, werd oorspronkelijk opge- geven als 8 min. 37,3 sec., doch later bleek, dat om onnaspeurlijke rede- nen een foutje in de tijd was ge- maakt en dat deze niet 8 min. 37,3 sec., maar 8 min. 37,7 sec. moest zijn. Kleine verschillen hebben grote ge- volgen, immers het resultaat werd, dat Kees Broekman, die 8 min. 37.5 sec. had Iaten noteren, nu van de tweede naar de eerste plaats ver- huisde en de traditie der laatste we- oorlog zeer geleden hebben. Wij beiden dragen de verantwoorde- lijkheifl voor onze volken, indien wij een herhaling van een derge lijke agressie toestaan. Ik neem aan dat Finland niet minder dan Roe- .menie en Hongarije belang stelt in een verdrag met de S. U. van we- derzijdse bijstand tegen een moge lijke Duitse agressie." In een ander bericht van Reuter- die hiervoor radio Moskou citeert. wordt een andere tekst van Stalin's brief gegeven, waarin nipt over een mogelijke Duitse agressie wordt ge- sproken. doch van ,.de betrekkingen tussen beide landen met de bedoe- ling om vrede en veiligheid te con- solideren". Volgens deze versie stelt Stalin voor, ..indien Finland geen bezwaar heeft", dat een Finse dele gate voor het sluiten van een der- gelijk verdrag naar de S. U. wordt gezonden, doch verklaart zich ook bereid desgewenst een Sovjet-Rus- sische delegatie naar Helsinki te zenden. Een onbekende organisgtie, waar- van. de politie het spoor tracht te vinden. heeft pamfletten verspreid, die tegen de Sovjet-Unie en tegen maarschalk Stalin gericht zijn. In die pamfletten wordt verklaard, dat de Finnen nog slechts in naam on- afhankelijk zijn. Er moet aan dit „geheime spel" een eind komen. aldus het pamflet, dat zfcgt, dat maarschalk Stalin een gelofte heeft gedaan, volgens welke ,.de Finnen van het aardoppervlak verdelgd" zullen worden. In Estland is hij be- gonnen; nu is het uw beurt. Nader zal uitgewerkt moeten worden, welke producten onder een bepaalde regeling vallen; Wat de mnimum-prijs voor elk product voor het hele jaar en het hele land moet zijn; wanneer de regeling in wer- king zal treden en hoe hoog de kosten in totaal zullen z'ijn voor elk product. Om spoedig tot concrete plannen te komen, is uit de Organisatie- Commissie een Kleine Commissie benoemd, bestaande uit de heren M. Prins en Mr. L. Niemoller, resp. voorzitter en secretaris van het C. B.; de heren B.Havenaar en Jac. Groen Azn. namens de standsorga nisaties en P. Stokman namens de Landarbeidersorganisatie. Deze commissie zal trachten om overeenstemming te bereiken tussen C. B. en Standsorganisaties en zo mogelijk nog voor de 18 Maart te Utrecht te houden Algemene ver gadering van het Centraal Bureau het resultaat van haar besprekin- gen te publiceren. Het bovenstaande werd in de j.l. Zaterdag te Alkmaar gehouden buitengewone vergadering van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland medegedeeld door de voorzitter van het C. B., de heer M. Prins. De Minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat de Regering voor 1948 niet van plan is als in 1946 en 1947 alle schokken op te doen vangen, uit het Landbouw- crisisfonds. eerst als de toestand catastrophaal gaat worden, zal de Regering bijspringen. De Tuinbouw, aldus de heer Prins, moet dus het risico van het prijsverloop gedeel- telijk voor eigen rekening nemen, zulks door fondsvorming, als hier- boven uiteengezet. De heer Rustenburg (Opperdoes) betoogde, dat alsnog uitvoering diende te worden gegeven aan de motie-Groen. Als de Minister eerst uitbreiding toestaat van de teelt van een bepaald product (gele kool) en dit product kan de kost- prijs niet opbrengen, dan dient de minister consekwent te zijn en de minimumprijs uit te betalen. Spr. waarschuwt voorts tegen opvoe- ring der veilingkosten, dat verkoop buiten de veiling om zou bevorde- ren. De heer Prins wees er op, dat de hefting voor dit fonds niet als veilingonkosten beschouwd moet worden. In antwoord op het betoog vpn de heer Blokdijk (Warmen- huizen) die een beroep deed op de solidariteit van de tuinders en een Algemeen Fonds bepleitte, zei de heer Prins. dat dit gedifferentieer- de Fonds als een overgangsmaatre- gel beschouwd moest worden om te komen tot vorming van een Cen traal Fonds. Ook de heer De Wijs (Obdam) voelde meer voor een Algemeen Fonds, doch vond fondsvorming voor groepen van producten toch een stap in de goede richting. Hij hoopte voorts, dat de voorstellen, voortkomende uit de Standsorgani saties. .vertegenwoordigd door de Stichting van de Landbouw, de goedkeuring van het V. B. zouden krijgen; de publiekrechterlijke be- drijfsot-ganisatie is niet alleen de taak van het C. B., maar van de gehele georganiseerde landbouw. De heer Prins achtte. zolang de P.B.O. er nog niet is, het C. B. het aangewezen orgaan; men kan met het redden van een drenkeling niet wachten tot de reddingsbrigade ge- arriveerd is. De heer P. Volkers (N.M.B.) ge- loofde, dat de nadere toelichting vele bazwaren van de N.M.B. had wegg'/omen. Bij uitputting van e6n fonds moet het echter mogelijk zijn, dat een ander fonds bijspringt. Voorts achtte, spr. het onaanvaard- baar. dat reeds met storting in een fonds begonnen moet .worden, zo lang de producten van dit fonds de kostprijs nog niet hebben bereikt. De heer Prins weer erop. dat in dat geval de heffing wordt terugbe- taald in de uitbetalingsprijs. De heer Visser (Hoogkarspel) achtte de thans voorgestelde rege ling voorlopig aanvaardbaar en hi) hoopte. dat het in de toekomst zal gaan, zoals het moet gaan. De heer De Wijs zag echter in de eenstemmigheid ter vergadering nog niet een aanwiizing. dat alle veilingen de gewijzigde voorstellen zullen aanvaarden. waarop de heer Nijssen. voorzitter, zei. dat deze vergadering geen bindend besluit neemt en alle Veilingen in Utrecht naar eigen inzicht en op eigen ver- antwoordeliikbeid haar stem kun nen uitbrengen. Hij hoopte. dat vddr 1S M"" overeenstemming tussen de ver- crhillende stromingen verkregen zal worden. De heer Schermer (Hoogkarspel z»i nog. dat de Tuinbouw zelf niet a'le risico kan dragen en als het no- dig is recht heeft op de steun van de regering. omdat de Tuinbouw een zaak van nationale betekenis is De heer Bekker (N.M.B.) besprak nog de wisselvallige voorziening van de zgn. goedkope winkels en betoogde. dat de heren in Den Haag niet alleen geleide economie moeten plegen. als de brijzen hoog zijn. En hiermee kwam het einde van deze buitengewone algemene ver gadering. V ken voortzette door ook te Helsinki de 5000 meter te winnen. De tweede Nederlandse rijder, Jan Langedijk kwam in zijn rit op deze afstand na 70 meter te vallen en moest de strijd staken. Hij is dus voor het klassement uitgeschakeld. Opmerkelijk was het feit, dat de Russen, die op de 500 meter een goede indruk hadden gemaakt, op de 5000 meter veel minder* presteer- den. Kudriatzev, die de 500 meter won, werd op de 5000 meter laatste. De 1500 Meter De jeugdige Amerikaan Werket verrichtte een schitterende presta- tie, door ook op de 1500 meter als eerste te eindigen, in de tijd van 2 min. 22.3 sec. Hierdoor handhaaf- de hij zich op de eerste plaats in het klassement na drie nummers. De grote verrassing was de tijd van on ze landgenoot Kees Broekman. die opnieuw bewees dit seizoen op de 1500 meter met grote schreden voor- uit te zijn gegaan en nu de tweede plaats bezette met een tijd van 2 min. 22,6 sec., slechs 0,3 sec. achter- stand op zijn vriend van St. Moritz. Werket. Broekman liet specialisten op deze afstand zoals Seyffarth, Farstad en Liaklev achter zich. Langedijk reed op deze afstand weer mee, doch natuurlijk kwam hij niet in het algemeen klassement voor, aangezien hij de 5000 meter niet had uitgereden. Hij noteerde 2 min. 26.8 sec. en bezette hiermede de verdienstelijke 15e plaats. Broekman for ever Kees Broekman won ook de 10.000 meter en heeft de beste prestaties op de individuele nummers verricht door op twee afstanden als eerste te eindigen en op een derde afstand als tweede geklasseerd te worden. Alleen het feit, dat de Lierena er nog niet in geslaagd is een bete tijd op de 500 meter te maken oorzaak, dat het wereldkampioe schap nog niet door hem kon wc den veroverd. De tijd van Broekman op de 10.0 meter was 17 min. 48.8 sec., terw Odd Lundberg tweede werd met min. 51,8 sec. In het algemeen kla sement werd Lundberg eerste vo Werket, Wahl en op de vieri plaats Broekman. Een subcommissie van de commis sie voor buitenlandse aangelegen heden uit het Amerikaanse hui van afgevaardigden heeft aan ht congres een plan voorgelegd to het treffen van politieke, econo mische en andere maatregelen tf gen „de verbreiding van de com munistische revolutie en de mo gelijkheid van een nieuwe wereld oorlog. Een rapport over „strategie tactiek van* het wereld-commun: me" was voorbereid vo6r de reg ringswisseling in Tsjecho-Slowaki. De voorstellen werden beschrev als „negatieve tegenmaatregelen communistische sabotage en inme ging" tegen te gaan. De grO' wenst: 1. grondiger analyse van „cor munistische overtuigingen" en e< grotere publiciteit van de result ten dier analyse; 2. de communisten in de V. geen gelegenheid geven om „inf tratietactiek" toe te passen, bij in regeringsdienst; 3. het nemen van zekere „po' tieke-verdedigingsmaatregelen" vele niet-communistische landen; 4. economische verdediging. m inbegrip van maatregelen tegi ..onraadzaam mededelen van indu triele kennis aan communistiscl landen"; 5. propaganda in de landen. d ..door communisten beheerst" wo den, waardoor „het communisme de verdediging komt". Blijken mo dat de V.S. „een vooruitstrevenc na-revolutionnaire filosofie verd digen" en dat „wij vrede belove geen oorlog, terwijl zij slechts oo log en geen vrede kunnen beloven Vrijdagmiddag is de 3-jarige Rol bie Siebenburg uit Zaandam nat Donkers' Houthandel spelenderwij: in een wak geraakt en verdronke Na enige uren dreggen werd h knaapje opgehaald. Sgfcx; §®§t 11

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1