Donderdag a.s. besprekingen te Brussel over een Vijfmogendheden-pact ZWARE AARDBEVING in Oost-lndonesie Republikeinse Senator Vandenberg-pleit voor aanvaarding van het Marshall-plan Rijksdienst voor wederopbouw Voor Alkmaar en omgeving r M „VERKIEZINGEN" in Tsjecho-Slowakije uitgesteld Gemeentebesturen zullen plannen vaststellen DINSDAG 2 MA ART 1948 43e IAARGANG - NUMMER 11469 BUREAUX: Samenwerking op economisch, socioal politiek en militair gebied Ondertekening voor 15 Maart Minister in't Veld over zijn plannen Oud-minister vlucht uit Tsjecho-Slowakije Voor-ontwerp Bedrijfsorganisatie de minister aangeboden K.A.B. te Londen vertegenwoord igd Bij conferentie Vakbonden der Marshall-landen Jan Masarijk, zoon van Tsje- cho-Slowakije's eerste presi dent, heeft in het hervormde kabinet-Gottwald opnieuw de portefeuille van buitenlandse zaken genomen. Truman wil graag met Stalin spreken Dollars voor Franco? fr Vliegtuig met 52 man vermist Razzia's in Italie Deze week zachte zeep Tweemaal zo hevig als de laatste op de Philippijnen De Senaat is met het debat begonnen Het ijzeren gordijn mag niet tot aan de Atlantische Oceaan komen Plan bedreigt niet het Sovjet-imperium De Tsjechisch-Duitse grens gesloten. Een dag na het bekend worden van het nieuwe Tsjechische kabinet werd de grens tus sen Duitsland en Tsjecho-Slowaije gesloten. De Groninger studenten prof-esteren Vier jaar internering voor Geert Ruiter Krantenmensen met de troep mee v. >1:.- - -m,- De „Ajax" gezonken Parlement komt op 10 Maart bijeen Sf-ucadoor viel in kalkmolen Paasikivi antwoordt Stalin POSTPAKKETTEN door de lucht naar Indonesie Scandinavische premiers bijeen Briefkaarten van IVz cent inwisselen Krupp staakt de productie Rijksgoedkeuring nog noodzakelijk VANWEGE DE FINANCIeLE GEVOLGEN B fr Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ATTLEE, de Britse premier, heeft gisteren in het Lagerhuis, tij- dens het debat over de defensie, onder luide toejuichingen van het Huis medegedeeld, dat Donderdag te Brussel tussen de Benelux, Frankrijk en Engeland besprekingen zullen beginnen om te komen tot een Westerse Unie. Deze besprekingen zullen economische, soqiale, politieke en militaire problemen betreffen. over de uitvoering van het ver drag. Het bestuur van de Bel- gische socialistische partij heeft gisteren tijdens zijn debat over de internationale situatie op aangedrongen, dat Engeland Frankrijk en de Benelux spoe- dig hun economien op een lijn stellen. Tevens werd het een brandende noodzakelijkheid genoemd, het Marshall-plan tot een succes te maken. Reeds eerder had A.P. ge- meld, dat de Nederlandse mi nister-president dr. Beel en zijn ambtgenocrt van buitenlandse zaken. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, Zondag te Brussel besprekingen hadden gevoerd met hun collega's van Belgie en Luxemburg en dat zij zeer snel tot een gemeen- schappelijk standpunt waren gekomen inzake de voorstellen van minister Bevin betreffende een Vijfmogendhedenpact. Mi nister-president dr. Beel druk- te, toen hij te Den Haag was teruggekeerd, zijn voldoening uit over dit snelle besluit. In officiele kringen te Den Haag is men van oordeel, da1 de communistische omwente- ling in Tsjecho-Slowakije het bereiken van deze overeen- stemming zeer heeft versneld. In sommige kringen te Brus sel verwacht men, dat het Vijf- landenverdrag voor 15 Maart zal worden getekend en dat vervolgens een commissie van deskundigen zal beraadslagen De nieuwe minister van weder- opbouw mr. dr. J. in't Veid heeft over zijn plannen nog verklaard, dat „het kabinet-Beel geen enke- le concessie kon doen ten aanzien van de tijdsdnur van mijn minis- terschap. Ik ben mij bewnst. dat ik een groot risico genomen heb, maar er moet toeh iemand zijn. die de taak van de minister van wederopbouw zal mneten aan- vaarden. Te lang heeft men een der belaneriikstr ministeries zon- der ieiding geiaten". ..Van het Marshall-plan hangt veel af". zei mr. dr. in 't Veld. Voor talrijke leveringen zijn wij op het buitenland aangewezen en de bouwmaterialenpositie is in Neder- land niet gunstig te noemen. Daar komt nog- een tekort a an bouwvak- arbeiders bij. Ik geloof daarom. dat men de montagebouw moet koppe- len aan de normale bouw. teneinde de achterstand van zeventig dnizend woningen in te lopen. De architec- ten zullen moeten leren met de nieuwe materialen om te gaan. Men zal een andere koers moeten in- slaan.Van de semi-permanente bouw, zoals men die voor scholen wil gaan toeoassen. ben ik een te- genstander Van het bouwen van fabrieksdorpen ben Ik ook geen voorstander. Dat bindt de arhei- ders in vele gevallen te sterk. Dat wil niet zeggen, dat ik een blokie van zes of tien woningen voor de industrieen niet gewenst acht. De industrien kunnen mensen van buiten hun rayon niet huisvesten. Ik verwacht. dat de huren genor- maliseerd zullen worden, aange- <zien de financiering door het rijk een te grote last betekent. Een op- lossing zou zijn. dat de huren ver- hoogd zullen worden. Van de ver- hoging komt een deel ten goede aan de huiseigenaren en de rest wordt als belasting afgeroomd. Overigens is dit meer een kwes- tie voor financien dan voor weder opbouw." Dr. Hubert Ripka, de vroegere socialistische Tsjecho-Slowaakse mi nister van Buitenlandse Zaken, is, volgens onbevestigde berichten, naar he* buitenland gevlucht. Offi ciele kringen verklaren echter cate- gorisch, dat Ripka zieh nog te Praag bevindt. Volgens dezelfde geruchten zou ook professor Krajina. secretaris- generaal van de Tsjechische socia listische partij, het land hebben verlaten. Krajina werd Donderdag 1 Engelse vakbeweging in te gaan. jj. tijdens de regeringscrisis gear- De heer A C. de Bruvn zal de resteerd, doch later op de dag weer K.A.B. on deze conferentie verte- vrijgelaten. I genwoordigen. De op 24 Januari van het vorig jaar ingestelde commissie onder voorzitterschap van prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, heeft Maan dagmorgen aan de minister van economische zaken het door de commissie opgestelde voor-ontwerp van wet met toelichting betreffen de de publiekrechtelijke organisa- tie van het bedrijfsleven aangebo den. Verwacht wordt, dat de aanbie- ding van het definitieve ontwerp aan de Tweede Kamer in dit zit- tingsjaar zal geschieden, waarbij tegelijkertijd het voor-ontwerp der Commissie zal worden gepubliceerd. De Nederlandse katholieke ar- beidersbeweging ontving van de Engelse vakbeweging het verzoek met vertegenwoordigers van 15 an dere landen deel te nemen aan een op 9 en 10 Maart te Londen te hou- den conferentie, gewijd aan het Marshall-plan. Het bestuur van de K.A.B. heeft besloten op de uitnodiging van de President Truman heeft op een persconferentie opnieuw verklaard, dat hij gaarne een onderhoud met Stalin zou hebben, doch alleen wan- neer deze naar Washington komt. De president zei verder, dat de ko- mende presidentsverkiezingen de afuoening van binnen- en buiten landse kwesties zeer nadelig be- invloeden. Hij dacht hierbij vooral aan de toestand in het buitenland in het algemeen en aan het probleem van de woningbouw in de V.S. SPAANSE republikeinse krin gen te Londen hebben verklaard, dat de Ver. Staten voorncmens zijn financiele hulp te verlenen aan Franco. Volgens deze woord- voerders zou binnen veertien da- gen een commissie van het Spaan- se bankwezen naar de Ver. Staten vertrekken teneinde een lening van 200 millioen dollar met de Amerikaanse banken af te sluiten. EEN AMERIK A AN S passagiers- vliegtuig met vier en veertig pas- sagiers en een bemanning van acht koppen aan boord, wordt reeds sedert 12 uur vermist. Het toestel was op weg van Bermuda naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela. DE ITALIAANSE politie heeft in de buurt van Eboli ten Zuiden van Napels een grootscheepse razzia uitgevoerd en meer dan 88 personen gearresteerd. Tevens werden talrijke verborgen wape- nen in beslag genomen. Naar wij vernemen zal eind van deze week de aanwijzing tegemoet kunnen worden gezien van een bon voor het kopen van het gebruike- lijk rantsoen zachte zeep. Deze bon zal waarschijnlijk niet gelijktijdig met de overige bonnen, doch Vrij- dag of Zaterdag worden aangewe zen. Op de seismograaf van het Meteo- rologisch Instituut te Batavia is een zeer zware aardbeving gere- gistreerd, waarvan het epicentrum voorlopig in de onmiddellijke na- bijheid van de eilanden Boeroe en Ceregm (in de Zuid-Molukken) is bepaald. Als illustratie van de hevigheid der schokken kan worden gemeld, dat de Maandagmorgen geregistreer- de aardbeving, te oordelen naar de uitslag op de seismograaf, ongeveer tweemaal zo zwaar moet zijn ge- weest als de jongste aardbeving op de Philippijnen. De aardbeving, die geruime tijd aanhield, werd geregistreerd te 8 uur 47 minuten 8 sec. Javatijd. De aardbeving in de Molukken, waarvan Batavia Maandagmorgen melding maakte. is gisterennacht om 2.27 uur door de seismografen van het K.N.M.I. te De Bilt als een vrij sterke beving geregistreerd. Uit de 2300 M. hoge Bromo in Oost-Java daalde een warme asre- gen neer op de ondernemingen in de omgeving, na de aardschokken van Maandag, die, naar wordt aan- MAANDAG is in de Amerikaanse senaat het debat geopend over het Marshall-plan. Het debat werd ingeleid met een hartstochtelijke rede van de republikeinse senator en voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, Arthur Van- denberg, die in zijn pleidooi waarschuwde, dat het iizeren gor dijn door agressie of in gebreke blijven niet tot aan de rand van de Atlantische Oceaan mag komen. In naam van de vrede, vrijheid en stabiliteit verdient het plan snel aangenomen te worden. Vandenberg prees de zestien Euro- de geallieerden tijdens de tweede wereldoorlog en aan de principes en oogmerken van de V.N. De V.S. zullen deze oogmerken nastreven. Een verdeling der wereld tussen Washington en Moskou zou geen vrede zijn ,maar een eerloze wa- penstilstand, welke aan een uitein- pese landen, die door hun wil tot j delijke onzegbare ramp vooraij zou samenwerking zich moedig hebben gedragen en de Russische beer, die snel zijn tanden liet zien, tartten. Toch is er in dit plan niets, zo ver- volgde Vandenberg, dat het Sovjet- imperium bedreigt met een of an dere consequentie, die het niet uit eigen vrije wil uitlokt. Het is geen plan tegen Oost-Europ.a, tenzij het onafharikelijk voortbestaan van de vrije volken op de zwarte lijst staat. Het plan wordt niet gedic- teerd. Het is een herstel van de Europese landen door middel van zelfgekozen methoden." r,Een eervolle oplossing van de spanning tussen Oost en West zou de grootste zegening van de moder- ne tijd zijn", aldus Vandenberg. De ze spanning kan worden opgelost, wanneer het Oosten en Westen trouw zijn aan de oogmerken van gaan. Ons hoogste belang is rechtvaardige vrede. Met betrekking tot het Duitse probleem, in verband met het plan- Marshall, zeide Vandenberg: „Het succes van dit plan hangt af van het snelle herstel van West-Duitsland, tot het een effectieve plaats inneemt in de economie van Europa en de wereld. Het moet worden gedecen- traliseerd. Het moet voor goed wor den gedemilitariseerd". Duitsland moet zonder verwijl weer aan het werk kunnen gaan. In verband met het Europese her- stelplan is 't ook van buitengewoon groot belang op het Westelijk half- rond solidair te zijn. Gezonde pan- Amerikaanse betrekkingen zijn on- ontbeerlijk. Op sommige plaatsen week Van denberg af van de tevoren klaarge- maakte tekst van zijn rede, o.a. toen hij sprak over „de opkomst van I nieuwe agressie, die zich opmaakt voor een onheilspellende verove- ringsactie temidden van de verbijs- terde en uiteenvallende volken". Hij, noemde de Sovjetrussische op- positie tegen het plpn-Marshall „een samenzwernig om te voorkomen, dat orde zal worden geschapen uit de chaos, stabiliteit uit de verwar- ring en vrijheid uit hopeloosheid". Met name noemde senator Van denberg „de qgressie tegen Tsjecho- Slowakije, waar iedere schijn van vrijheid is vernietigd en he* dappd1- re .kleine Finland, dat als slachtof- fer kan vallen, terwijl wij hier de- batteren." Nadat Vandenberg had gesproken, stonden de meeste senatoren op en applaudiseerden. De democratische senator Ful- bright diende een amendement op het wetsontwerp tot hulpverlening aan Europa in. Het amendement geeft uiting aan de „hoop van het Amerikaanse volk, dat de Europese Marshall-landen zich politiek zul len verenigen". De centrale commissie der Gro ninger studenten in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de protestactie tegen de maatregelen in Tsjecho-Slowakije verricht tegen de geestelijke vrij heid en democratische principes der universiteiten, protesteert ten sterkste tegen deze inbreuk op elementaire vrijheden der studen ten; stelt zich volledig achter de protestactie en zal alles in het werk stellen om aan dit protest op pas- sende wijze bekendneid te geven. Het tribunaal te Heerenveen ad- viseerde in de zaak tegen de voor- malige directeur-generaal voir do landbouw. de 49-jarige veehouder Geert Ruiter tot het opleggen van 4 jaar internering met aftrek, ver- beurdverklaring van f7500„ ontzet- ting uit de beide kiesrechten voor de tijd van 10 jaar en ontzegging van de bevoegdheid openbare machten te bekleden. ET DE VOLENDAM en 2400 solda- ten en12 jouma- listen naar Indie. Ook van onze staf is een redacteur mee, nl mr. H. C. M. Edelman. Als vertegenwoordiger van ons blad zal hij de le- zers van het N.H.D. ge- regeld op de hoogte houden met de bele- venissen tijdens de reis met dit troepentrans portschip. Op de fotc onze Mr. Edelman vooi het vertrek in gesprek met de hoofdaalmoe- zenier, kolonel Mgr. v. Straelen. De grootste drijvende bok van Nederland, de 300 ton metende „Ajax", is in de nacht van Zon dag op Maandag tijdens een zwa re storm in de Middellandse Zee vergaan. Dr. A. Slechta, de minister van Openbare Werken, heeft op een persconferentie me degedeeld, dat de verkiezin- gen mogelijk zullen worden uitgesteld. Uitstel der verlrie- zingen kan echter slechts worden toegestaan door de Constituerende Vergadering met een drie-vijfde meerder- heid. Het Parlement zal op 10 Maart bijeenkomen ten einde een verklaring aan te horen van premier Element Gottwald. Kopecky, de minister van Voor- lichting, verklaarde, dat ljet land onlangs door een zo grote vloed van buitenlandse spionnen uit het Wes ten was overstroomd, dat Nosek, de minister van Binnenlandse Zaken en generaal Svoboda de minister van Defensie, .,de minister-president uit- eindelijk hadden overreed een con ferentie met president Benesj te houden om op dit gevsar te wijzen". Kopecky zeide, dat deze spionnen uit „het spionnage-centrum van ge neraal Guderian '•kwamen. (Gene raal Guderian, m de oorlcg Hitler's eerste tankmaarschalk, is volgens in Januari te Praag gepubliceerde be richten belast met de wederopbouw van de Duitse geheime dienst). Fierlinger, de minister van Indu strie, verklaarde, dat de tijdens de crisis opgerichte comity's van actie niet permanent deel zouden uitma- ken van het Tsjecho-Slowaakse po litieke leven. De 49-jarige stucadoor D. Ruiten- berg te Zwolle. die met zijn gezin boven zijn stucadoorsbedrijf woont, was Maandagmiddag bezig met het schoonmaken van een kalkmolen. Dit werk moet gebeuren terwijl de molen draait. Hoewel niemand het ongeluk heeft zien gebeuren neemt men aan, dat de heer Ruitenberg bij zijn werk is uitgegleden en voorover in de molen is gevallen. Toen een zoon even later naar boven ging, ,omdat hij hoorde, dat de kalkmolen niet normaal liep, vond hij het ideerlijk verminkte lichaam van zijn vader in de bak van de kalkmolen. Dr. Copicka, de communistische minister van Justitie, kondigde de oprichting van „comite's van actie van het nationale front" aan, die toezicht zouden uitoefenen op de zivering. De besluiten van de comi- te's zijn bindend voor politieke par- tijen en in de economische sector, aldus verklaarde hij. Slechts in speciale gevallen zullen comite's van actie in fabrieken worden opgericht De Finse president, dr. Joho Paa sikivi, heeft Maandag de Sovjetge- zant te Helsinki ontv'angen mi hem een brief aanmaarschalk Stalin overhandigd. In de brief wordt al leen kennis gegeven van de ont- vangst van Stalins persoonlijke brief aan Paasikivi de vorige week, zo werd medegedeeld, en wordt be- loofd, dat het voorgestelde verdrag van vriendschap en wederzijdse bij- stand met de Sovjet door de Finse regering en het parlement zal wor den besproken. Naar wordt gemeld, bespreekt de regering /eeds het voorgestelde verdrag, nu premier Mauno Pekka- la Maandag na een korte ziekte naar Helsinki is teruggekeerd. De president heeft de regering mede gedeeld, dat zij haar antwoord van- daag moet klaar hebben. genomen^ hun epicentrum hebben nabij Boeroe en Ceram in de Zuid- Molukken. Deze aardschokken wa ren zelfs te Los Angeles voelbaar. Reuter meldt uit Batavia, dat er tot nu toe nog geen slachtoffers zijn gemeld van deze aardbeving, welke, naar men meent, dubbel zo hevig was als die, welke onlangs in de Philippijnen woedde en daar 21 on- gevalien met dodelijke afloop ten- gevolge had. De as der eruptie bracht schade toe aan onderne mings-aanplanting op Java. De be ving deed gebouwen in Los Angeles, 90000 mijlen van het centrum ver* wijderd, trillen en ruiteh klepperen, doch voorzover tot nu toe werd ge- rapporteerd, is er geen schade aan- gericht. Met ingang van Maandag j.l. is het mogelijk postpakketten tot een maximum gewicht van 1 kg. per vliegtuig naar Nederlands Indie te verzenden. Van Batavia af geschiedt de doorzending dan met de ge- wone middelen van vervoer. Het tarief bedraagt f 15 per pakket. De eerste ministers van Zweden, Noorwegen en Denemarken komen 18 Maart te Stockholm bijeen. Men gelooft, dat zij de problemen zul len bespreken die voortvloeien uit Finland en Tsjecho-Slowakije. Nu het tarief van briefkaarten in het binnenlands verkeer per 1 Februari is verlaagd van 7op 6 cent, bestaat de mogelijkheid om totuiterlijk 31 Maart a.s. niet ge- bruikte briefkaarten van 7 y, cent op de postkantoren in te wisselen. t Alle fabrieken van Krupp moeten de productie binnen veertien dagen staken, zo heeft de vice-voorzitter van de productieraad van het Krupp concern verklaard. Het personeel zal de fabrieksinstallaties demonteren. Fierlinger, de leider der links- socialisten, die genoemd wordt als opvolger van Benesj. 0 gesteld. Derhalve is de bevoegd heid tot vaststelling thans gelegd in handen van de gemeenteraad. IJ DE TWEEDE KAMER is in- gediend een wetsontwerp tot regeling van de wederopbouw. Bij de opzet van het wetsontwerp is er van uitgegaan, dat de weder- opbouwtaak valt te onderscheiden in zes onderdelen, te we ten: 1. ont- eigening van onroerend goed; 2. financiering van de particuliere wederopbouw, in verband met de regeling van de bijdragen in oor- logsschade; 3. vaststelling van we- deropbouwplannen voor door oor- logsgeweld getroffen steden en dor- pen; 4. goedkeuring van werken, waarbij rekening moet worden ge- houden met het gemeentelijke ljpuw- en woningtoezicht; 5. steunverlening aan 'gemeenten en andere lichamen in het belang van de wederopbouw; 6. bevordering van een doelmatige materiaalvoorziening en een juiste verdeling van arbeidskrachten. be aantrekking en doelmatige ver deling van arbeidskrachten zullen, naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst het meest nijpende probleem van de wederopbouw blij- ken te zijn, ten aanzien waarvan in dit stadium geen wettelijke maat- j regelen zijn voor te stellen. Het college van algemene com- missarissen wordt opgeheven. Het ontwerp voorziet in de op richting van een rijksdienst, waar van de inrichting bij algemene maat- regel van bestuur wordt geregeld. Het onderhavige wetsontwerp be- vat geen regeling nopens de ont- eigening van roerend goed. Ten aan zien van bouwmaterialen, die tot dusver krachtens het gemelde be sluit onteigend kunnen worden, zal de algemene vorderingsregeling 1944 in het vervolg toepassing kunnen vinden. Het onderhaivige wetsontjverp be- vat voorts een regeling voor ont- eigening krachtens gemeenteraads- besluit, toe te passen in die geval len, welke uit een oogpunt van ge meentelijke ontwikkeling van bij- zonder belang zijn. De vaststelling van de schadeloos- stelling is Dij gebreke van overeen- stemming overgelaten aan de rech- terlijke macht. De grote bevoegdheden van het centrale gezag in het aanvangs- stadium hebben mogelijk gemaakt, een groot aantal plannen in nanw overleg met de gemeentebesturen systematisch deskundig te doen uitwerken. Nu vele plannen hun voltooiing naderen is het voor de gemeentebesturen weinig aanne- meluk. dat deze plannen, in de totstandkoming waarvan zij veel- aj een groot aandeel hebben ge- had, van rjjkswege worden vast- Met nadruk moet worden gewezen op de zeer belangrijke financiele consequenties van het wederop- bouwplan. Immers, de verwoesting opent vrijwel steeds mogelijkheden voor sanering, welke niet als oor- logsschade, maar als een gunstige omstandigheid moeten worden aan- gemerkt, welke de gemeente echter zonder financiele steun van het rijk niet vermag te benutten. Met het opg hierop zal het centrale gezag in belangrjjke mate invloed moeten blijven uitoefenen. Ministeriele goedkeuring van de plannen (na raadpleging van het provinciaal be stuur) is daarom voorbehouden. Ontwikkeling is er in die zin, dat de rijkstaak zich geleidelijk meer en meer beperkt tot het z.g. bouw- plan, tot het vaststellen van urgen cies, tot regeling van de openbare werken en tot verdeling van het woningbouwprogramma en meer dergelijke problemen, welke voor het gehele land centraal moeten worden bezien. Ook is de mogelijkheid geopend om de goedkeuringsbevoegdheid te doen uitoefenen door bijzondere lichamen, te vormen- door samen werking van rijk, provincie en ge meenten. Bij de opheffing van he* college van algemene commissarissen voor de wederopbouw zullen de inspec- ties van de volksgezondheid voor de volkshuisvesting en de dienst van de Wederopbouw, wier werk- zaamheden sterk ineenlopen, kun nen wdbden samengevoegd. Het karakter van deze wet als overgangsregeling is tot uitdrukkinp gebracht door haar op 31 December 1950 te doen vervallen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1