Grote mate van overeenstemming tussen de vijf delegaties Republikein WIRANATA KOESOEMAH gekozen tot staatshoofd van West-Java Voor Alkmaar en omgeving Spoedige slutting van Verdrag dat vijftig jaar zou duren 4300 dollar per minuut Ex-koning Michael in Engeland Djajadiningrat verslagen m VRIJDAG 5 MA ART 1948 43e IAARGANG - NUMMER 11472 BUREAUX: Naar oorlog? Bijna een. ton verdween uit bankkluis Eerste Zweedse woningen in Velsen BRUSSELSE CONFERENTIE GEOPEND Ook een Brits- en Frans ontwerp SIR STAFFORD CRIPPS: Devaluatiegeruchten zijn onzin Maandag: vorming interim-regering m - laat Engeland door de vingers glijden Troonafstand werd mij afgedwongen Onze Jongens in Indie 4f; Hoog in een boom, ergens aan een de- marcatielijn in In donesia, staat een eenzame post, die de bewegingen van de Republi keinse troepen ob-, serveert. Hij blijft dienaar van zijn volk Finland bukt met tegenzin f Amerikaanse vliegtuigen voor Nederland Londense conferentie bespreekt het Ruhr-gebied Nieuwe lening-vraag van 85 millioen Weer documenten gevonden te Praag Nederland leende 16 500.000 dollar ONCERECELDHEDEN AAN DE COUDKUST Britse admiraliteit zendt kfl^rvetten Tweede Britse nota aan Guatemala Katholieken, stemrecht en communisme Geen communisten meer in Canada Oostenrijk onder rode druk TSJECHISCHE GEZANT in Nederland afgef-reden Sensationeel besluit te Bandoeng Engelse tankboot strandt bij Breskens Vonnissen in Hongarije Welk weer morgen De samen- werking Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-pirijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig g (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CEEN OORLOG wenst Stalin. Daar zijn de geleerden het al- gemeen over eens. D.w.z. hij wenst voor het eventueel uitbreken van een oorlog de uiterlijke verantwoor- •delijkheid niet te dragen. Maar in wezen drijft hij er naar toe. Hij wacht, op het moment van het onvermijdelijke uitbreken, tot hij zel£ sterk genoeg is. Dat is ook de betekenis van de verklaringen van de bekende Victor Kravchenko, in artikelen in de Amerikaanse pers in November 1947. „De Maasbode" ziet in een artikel van Maandag jl. oorlog tegen Kus- land als onvermijdelijke noodzaak. Het blad schreef o.a.: „Het Westen zal met Stalin moeten afrekenen op dezelfde wijze, waarop het tenslotte met Hitler wel afrekenen moest. De toekomst is angstig, maar wij zullen ze onvervaard onder de ogen moe ten zien. Er staan hier niet alleen politieke belangen op het spel, maar ook hogere: culturele, ja zelfs de hoogste: religieuze. Het geestelijke staat nog altijd boven het stoffe- lijke, en het eeuwige boven het tijdelijke". Dat alles is onverbloemde taal. Zij doet ons denken aan een uitla- ting in een Spaans blad anno Juli 1947: „Zal men, door met militair geweld Rusland d.w.z. Stalin- Rusland te verslaan, ook zege- vieren over het communisme?" Dat is de grote, allesbeheersende vraag. Want het bezwaar gaat niet tegen Rusland, nog minder tegen het Russische volkt maar tegen de macht, die Rusland, en een deel van de wereld al, terroriseert. De kliek van Stalin en zijn mach- tige politie- en strijdorganen, die het „gezag" uitoefenen en met be- hulp van de nieu\fre Kominform de vijfde colonnes uitzenden. Zou „Rusland" in deze zin op- gevat door militair geweld wor- den uitgeschakeld, dan zou het communisme a.h.w. het voertuig van zijn gedachte kwijt zijn, de propa ganda van de vijfde colonne zou zijn „stok achter de deur", de Russische militaire macht, verliezen. Maar dit alles zou nog geen op- lossing bieden voor hen, die het commufiisme (beter gezegd, het bolsjewisme) zien als een geestes- ziekte. Die bestrijdt noch overwint men met geweld van wapenen. En toch: de tijden zijn rijp voor een nieuwe kruistocht. Maar dan liever een van meer geestelijke in- stelling. Daarnaast zijn nog maat- regelen genoeg te nemen, als het niet al te laat is. Moeten wij b.v. nog langer „vriendschappelijke" betrekkingen onderhouden met de machthebbersc van het Kremlin? Moeten wij nog langer een partij als de C.P.N, vrij spel laten? De gedachte .van een v e r b o d is thans min of meer concreet aan de orde gesteld. Opnieuw en drin- gender onder de indruk van het drama in Praag. Ze is niet nieuw. In de politieke orde heeft prof. Romme ze al eer- der gelanceerd. Men had er geen oren naar. Men wilde zelfs niet horen van een onderzoek naar de mogelijkheid en de 'wenselijkheid. Thans zal men deze kwestie niet kunnen ontgaan! Men zal haar moe ten onderzoeken, snel en degelijk. Onder de dwang van de omstan- digheden, nu het vijf minuten voor twaalf is. Maar men had het uit meer vrije overtuiging kunnen doen, toen de klok nog niet zo dreigend stond, maar dreigend genoeg, om daadwerkelijk handelen te recht- vaardigen! BARNEVELD, 4 Maart. Een nauwgezet onderzoek door de po litie heeft uitgewezen dat in de nacht van 28 Februari uit de kluis van de Coop. Landbouwersbank te Barneveld f 94.532 is gestolen. De buit is dus aanzienlijk groter dan men aanvankelijk had bere- kend. De eerste berichten over de inbraak maakten namelijk melding van een schadepost van f 40.000. Het onderzoek wordt energiek voortgezet. Hoewel er enige ver- denking; bestaat zijn er nog geen arrestaties verricht. 28 zgn. Zweedse woningen, huizen waarvan het quotem binnenwerk in Zweden is geprefabriceerd, zul len binnenkort in Velsen gebouwd worden als onderdeel van de 172 Zweedse woningen, die er in totaal zullen komen. DONDERDAGMORGEN om 11 uur heeft minister-president Spaak in het ministerie van buitenlandse zaken te Brussel de Vijfmogendhedenconferentie geopend. De bijeenkomst van gisteren duurde slechts kort en werd verdaagd tot hedenmiddag om de Engelse en en Franse delegaties gelegenheid te geven de door de Benelux voorgestelde tekst van een verdrag nauw- keurig te bestuderen. Volgens het eerste uitgegeven communique zou de aan de Engelse en Franse delegaties voorgelegde tekst wijzen op een grote overeenkomst van zienswijze tussen de vijf delegaties over de principiele kwesties, die door het voorgestel de verdrag worden opgeworpen. De Nederlandse detegatie bestaat uit de heren Baron van Harinxma thoe Slooten, Nederlands ambassa- deur te Brussel, Prof. Mr. J. P. A. Francois, raad-adviseur bij het de- partement van buitenlandse zaken, dr. H. N. Boon, hoofd van de afde- ling politieke zaken van het minis terie van buitenlandse zaken en Jhr. Mr. H. Th. A. M. van Rijckevorsel, gezantschapssecretaris. Verwacht wordt, dat de uitwer- king der details van het nieuwe verdrag vrij snel haar beslag zal krijgen en dat men hiermede Zater- dag of Zondag gereed zal zijn. On- middellijk na of voor de conferen ce van 15 of 16 Maart te Parijs zul1 len de ministers van buitenlandse zaken der vijf. landen op korte ter- mijn bij elkaar komen om de laaf- ste hand te leggen aan de tekst-van de overeenkomst en zullen de do- cumenten getekend worden. Het A.N.P. meldt nog nader uit Brussel, dat de landen der Benelux- groepering voorstander zijn van het sluiten van een regionale overeen komst, gebaseerd op de artikelen 52 en 53 van het hindvest der V.N. Naar verluidt zou het verdrag gelden voor een tijdsduur van 50 jaar. Multilaterale verdragen zullen noodzakelijk'zijn voor de verwezen- lijking van de economische doelein- den, welke men zich heeft gesteld en waarvan sprake is in hoofdstuk 9 van het Handvest der V.N. Voor de samenwerking op cultureel gebied zullen bilaterale verdragen voldoen- de zijn. SIR STAFFORD CRIPPS, de Britse minister van financien, heeft de geruchten, volgens welke de Engelse regering op de confe rence te Brussel zou hebben voor- gesteld tot devaluatie van het pond sterling, de Franse franc en de Nederlandse gulden als „vol- komen onzin" gequalificeerd. Een gelljke tegenspraak is gekomen van de zijde van de ministeries te Den Haag en te Brussel. In Belgische handelskringen meende men, dat de devaluatiege- ruchten in verband staan met de Britse deviezenmoeilijkheden. In deze kringen werd betoogd, dat En- geland vroeg of laat verplicht zal zijn het pond sterling te devalueren en dat dan de Belgische franc zal moeten volgen. Op de Brusselse beurs hebben deze geruchten nog geen noemenswaardige invloed uit- geoefend maar op de vrije markt werden gouden sovereigns, welke enkele weken geleden nog slechts 800 Belgische francs deden, voor 1000 francs verkocht. Reuter verneemt uit Brussel, dat Engeland en Frankrijk heden een nieuw ontwerp voor een West-Euro. pese Unie zullen indienen op de conferentie. Dit ontwerp, dat een gevolg zou zijn van de jongste Brits- Franse besprekingen, zou door de Benelux-landen, wier eigen ontwerp reeds een goede ontvangst te beurt is gevallen, worden overwogen. Te Parijs was men zeer optimis- tisch over de resultaten van de Brusselse conferentie. Te Brussel vernam men weer, dat het mili taire aspect van het voorgestelde vljf-landen-verdrag niet op de huidige conferentie zal worden behandeld. doch eerst wanneer veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse imperiale staf, aan het eind van deze maand een tocht maakt langs de Belgische militai re versterkingen. Over de voorstellen van Benelux wordt nog vernomen, dat deze veel verder gaan dan de beginselen van het verdrag van Duinkerken en het inter-Amerikaanse verdrag van we- derzijdse bijstajid. In het Benelux- voorstel wordt om wederzijdse bij - stand gevraagd en een vreedzame bijlegging van alle mogelijke ge- schillen tussen de ondertekenaars, die zouden worden voorgelegd aan het internationaal gerechtshof te Den Haag. Het Brits-Franse voorstel zou verdgr gaan dan het oorspronke- lijke plan. Batavia, 4 Maart (AP) Naar vandaag bekend gemaakt is zal op Maandag 8 Maart een nieuwe in terim regering voor geheel Ne derlands Oost-Indie worden be- noemd en geinstalleerd. Men verwacht, dat de politieke onderhandelingen tussen de Neder landse en Republikeinse delegaties via de Commissie van Goede Dien- sten hervat worden als jhr. mr. L. K. F. van Vredenburch in Batavia terugkeert. Dr. van Mook zal de interim re gering installeren en een bezoek aan Bandoeng brengen voor de inauguratie van het pas gekozen staatshoofd voor West Java. Men verwacht, dat dr. van Mook bij deze beide gelegenheden belang- rijke dingen zal zeggen waaruit misschien de toekomstige Neder landse politiek tegenover de repu- bliek zal blijken. - jt Nauweljjks is het erge koude weer gaat de boer weer naar zijn akk s de ontvangst van nieuw zaad. De voorbij of" overal op het platteland om de grond gereed te makenvoor paarden trekken weer voor na voor. taenie is gisteren in gezelschap van zijn moeder, ex-koningin He lena te Southampton aangekomen. Zij zullen vandaag zich inschepen aan boord van de „Queen Eliza beth" om naar Amerika te vcr- trekken. De ex-koning hield gis- terenmiddag een persconferentie, waarin hij zeide, dat hij zich niet gebonden achtte door zijn troon- afstand, daar deze hem was afge dwongen. Het is thans niet meer nodig om dieper in te gaan op de oorzaken en omstandigheden van bepaalde politieke gebeurtenissen. De motieven van de diepgaande politieke veranderingen, die aan de kleine landen in Oost-Europa zijn opgelegd, zijn nu maar al te zeer bekend geworden. Wat betreft het gebeurde in Roe- menie wil ik gaarne gebruik ma- ken van de eerste gelegenheid, die mij geboden is, om persoonlijk ver- slag te geven van de gebeurtenis sen. Op de ochtend van de 30ste De cember 1947 legden de heren Petru Groza en Georghioe Dej, leden van het Roemeense kabinet, mij de tekst van de troonsafstandverklaring voor, er op aandringend dat ik de ze terstond zou tekenen. Zij kwamen beiden naar het ko- ninklijk paleis, nadat dit was om- singeld door soldaten en deelden mij mee, dat zij mij aansprakelijk zouden stellen voor het bloedver- gieten, dat zou plaatsvinden als een gevolg van reeds doo.r hen gegeven instructies, indien ik niet binnen de vastgestelde tijd zou tekenen. De troonafstand is mij met ge weld afgedwongen door een re gering, die geinstalleerd is en aan het bewind wordt gehouden door een buitenlandse mogendheid. een regering, die de wil van het R<?e" meense volk in het geheel met vertegenwoordigt. Deze regering had internationale r verdragen, die haar verplichtte de politieke vrijheid van het Roemeen se volk te respecteren, geschonden. Zij had de verkiezingen vervalst en de democratische politieke leiders, die het vertrouwen van het land genoten, uit de weg geruimd. De afschaffing van de monarchic vormt een nieuwe gewelddaad in de politiek, die er op gericht is om Roemenie tot slavernij te brengen. Onder deze omstandigheden acht ik mij in geen enkel opzicht gebon den door deze daad, die mij is af gedwongen. Een woordvoerder van het Finse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het waarschijn- lijk is, dat Finland zich bereid zal verkliyien met de Sovjet-Unie on- derhaWdelingen te beginnen voor het verdrag voor militaire bijstand. Hij voegde hieraan toe. dat de pre sident cn het parlement hct laatste woord echter zullen hebben. Een speciale correspondent van Reuter meldt. dat de meeste politieke par- tijen in Finland ten zeerste gekant schijnen tegen een verdrag. WASHINGTON. 4 Maart (AP). Aan Nederland zijn twee bommen- werpers en 6 gevechtsvliegtuigen voor grondinstructie verkocht. Met ongeschokt vertrouwen in onze toekomst en bezield door de zelfde toewijding en werklust zal ik voortgaan de dienaar te zijn van 't Roemeense volk, waarmee mijn be- stemming onverbrekelijk is verbon- den. De ex-koning verklaarde nog, dat Prinses Anne en hij „in de naaste, toekomst in Denemarken in het huwelijk hoopten te treden. Brits commentaar Het .commentaar van hetBritse ministerie van buitenlandse zaken over de verklaring van ex-koning Michael luidde: Bij zijn troonafstand herinner- den wij er aan. dat hij een grote rol had gespeeld bij de bevrijding van het Roemeense volk van het fascis- tische juk. Wij herinneren er tevens aan, dat hij een van de weinigen was. aan wie de Russische orde der Victorie is uitgereikt. Dit is nog steeds ons enige commentaar. Het Roemeense gezantschap wel- gerde commentaar te geven. De Benelux-delegatie heeft Woens- dag een bijeenkomst van de com missie voor het Ruhr-gebied, die door de Driemogendhedenconferen- tie werd ingesteld. bijgewoond. Naar thans verwacht wordt, zal de con ferentie Vrijdag beeindigd worden.. Engeland is op zoek naar dollars. Het loopt thans met de laatste geleende Amerikaanse dollars in de zak en het heeft zijn geld door zijn vingers laten glijden met een snelheid van iets meer dan 4300 dollar per minuut. In de afgelo- pen zomer was er zelfs een tijd, dat het meer dan 5 maal zoveel bedroeg. De Amerikaanse lening bedroeg in totaal 4.4 milliard dollar maar Engeland kreeg slechts 3750 mil lioen dollar om uit te geven. In dien het daartoe in staat is, zal En geland met de terugbetaling in 1951 beginnen. De bedoeling was, dat men vijf jaar met het geld zou doen maar de laatste dollar werd na ne- gentien en een halve maand opge- nomen. Thans hebben functionarissen van de Amerikaanse regdring gisteren Naar vernomen wordt, zijn bij 'n huiszoeking in het bureau van de voormalige minister van Justitie, dr. Prokop Drtina, verscheidene do cumenten gevonden waaruit blijkt, dat vooraanstaande leden van de nationale socialistische partij ge- intervenieerd hebben ten behoeve van vroegere collaborateurs. In dit verband worden de namen genoemd van dr. Zenkl, vroeger vice-premier en voorzitter van de nationale socia listische partij, dr. Krajina, alge- meen secretaris van die partij en Otto Hora, parlementslid. WASHINGTON, 3 Maart (AP) Het internationale fonds heeft Woensdag bekend gemaakt, dat het Nederland 16.500.000 dollar heeft geleend en Belgie 11.000.000 dollar. Deze leningen zijn gedurende de maand Februari beschikbaar gesteld Belgie heeft hiermee totaal opge- nomen 33.000.000 dollar en Neder land 64.500.000 dollar. Het internationale monetaire fonds is destijds opgericht, om leden le ningen op' korte termijn te ver- strekken. verklaard. dat Groot-Brittanie bin nenkort bij het Internationale mo netaire fonds een aanvraag zal in dienen voor een lening van 85 mil lioen dollar. Dit is het maximum, dat Groot-Brittanie tot September van het fonds mag opnemen. Reeds eerder verstrekte het fonds lenin gen ter waarde van 240 millioen dollar. De functionarissen der Ame rikaanse regering waren van rae- ning, dat de 85 millioen dollar waarschijnlijk voldoende zijn tot 1 April, wanneer de Marshallhulp ter beschikking zal komen. Zij zeiden, dat Engeland niet onmiddellijk voor een financiele ineenstorting staat, maar dat het ogenblik geko men is. dat aanzienlijke hulp van buitenaf gevonden moet worden. De Britse admiraliteit maakte bekend, dat twee Engelse korvet- ten van Simonstown in Zuid- Afrika op weg zijn naar de Goud- kust, waar thans wijdverspreide ongeregeldheden plaats vinden. In deze verklaring van de admi raliteit werd niet gezegd, of de beide 1430 ton metende oorlogs- schepen gebruikt zullen worden voor het herstellen van de orde in Brits West-Afrika. De ongeregeldheden begonnen Za- terdag, toen een organisatie van oud-strijders bij een parade de vooraf vastgestelde route verliet en trachtte op te rukken naar het pa leis van de gouverneur in de hoofd- stad Accra. In het Lagerhuis verklaarde een zegsman van de regering, dat de communisten hadden aangespoord tot de ongeregeldheden, waarbij 14 slachtoffers vielen. De tveede Britse nota aan de regering van Guatemala binnen twee dagen is te Guatemala door de Britse gezant Gallienne ingediend. aldus een woordvoerder van het Engelse Ministerie van Buiten landse Zaken. Van gezaghebbende zijde in Va- ticaanstad wordt Merklaard, dat de Katholieke Actie zich voorstelt om een intensieve campagne te gen het communisme te gaan voe- ren met het oog op de verkiezin gen, die 18 April gehouden zullen worden. Binnen het kader van deze cam pagne heeft de Katholieke Actie voor de eerste maal op zich geno- men om de grootst mogelijke ver- spreiding te geven aan een Pauselyk decreet, dat twee jaar geleden werd uitgevaardigd, waarin aan de ka tholieken over de gehele wereld wordt voorgehouden slechts hun stem te geven aan candidaten die eerbied hebben voor de rechten van de Kerk. De congregatie van het H. Consi- storie, heeft een decreet gepubli- ceerd, waarin de katholieken werd medegecleeld, dat zij alleen mogen stemmen op candidaten, die „de rechten van de katholieken van Zuid Italie tot Noord Como zullen eerbiedigen en verdedigen". Vele Bisschoppen en andere pre- laten hebben in navolging van kar- dinaal Schuster, de aartsbisschop van Milaan, te kennen gegeven, dat 't decreet inhoudt, dat het verboden is te stemmen op communistische en uiterst linkse candidaten. De Clanadese regering heeft be- sloten communisten de toegang tot het land te verbieden. De regering heft deze stap reeds enige tijd over wogen in verband met het aantal leden van uiterst-linkse vakvereni- gingen, dat uit de V.S. het land bin- nenkomt. Naar verluidt zullen niet onmid dellijk stappen worden genomen om communisten, die reeds in Canada zijn het land uit te zetten, doch ver wacht wordt, dat tijdelijke verblijfs- vergunningen van communisten niet worden verlengd. In de V.S. is de toegang voor com munisten reeds verboden. Vanwege de Oostenrijkse rege ring is gisteren medegedeeld, dat de communisten de eerste stappen doen in hetgeen een algemeen of- fensicf tege.i de Oostenrflkse rege ring bleek te zijn. Een hooggeplaatst lid van de re gering voegde hieraan toe, dat de Sovjei-autoriteiten voedsel achtcr- houden, waardoor de rantsoenen op een minimum komen en waarmee men hoopt voedselrelletjes en de- monstraties aan te moedlgen. Naar het A.N.P. verneemt, is de Tsjechische Gezant bij het Neder landse Hof, Generaal Serge Ingr, afgetreden. De heer Ingr heeft ons naar aan- leiding van zijn aftreden de volgen- de yerklaring gegeven: „De huidige regering van Gott- wald verkreeg haar macht door een vooraf overwogen staatsgreep, nauwkeurig voorbereid in ieder on derdeel en uitgevoerd door de poli tie en gewapende communisten- benden, tegen de wil van de groot- ste meerderheid van het Tsjecho- slowaakse volk. Ik kan die regering derhalve niet erkennen en erken ze ook niet als een legale Tsjechoslo- waakse regering, in overeenstem- ming met de grondprincipes der democratic." DE REPUBLIKEINEN hebben gisteren op de conferentie van West-Java te Bandoeng een groot succes behaald, doordat Raden Ario Adipati Wiranata Koesoemah met 54 tegen 46 stem- men tot staatshoofd van West-Java werd gekozen. Wiranata Koesoemah is voorzitter van de hoge adviesraad van Soekarno en bevindt zich momenteel te Djogja. Zijn tegencandidaat, Hil- man Djajadiningrat, de huidige regeringscommissaris voor be- stuursaangelegenheden werd verslagen. Wiranata Koesoema werd ge- steund door de Indonesische fractie in het parlement. Slechts de ver- tegenwoordigers van de Nederland se, Chinese en Arabische minder- heid stemden op Hilman. Er moest voor de verkiezing drie- maal worden gestemd. De speciale correspondent van Aneta bericht, dat er bij de strijd tussen Wiranata Koesoema en Djajadiningrat in de zaal grote spanning neerste. Tot n het 51ste stembriefje met de naam Wiranata Koesoema uit de stembus kwam en zijn verkiezing als wali negara dus vast stond, ontlaadde de spanning zich in een luid applaus van de gedelegeerden, aldus de cor respondent van Aneta. Bij de verkiezing waren alle ion- derd afgevaardigden aanwezig, ter- wijl de publieke tribune stampvol was. Na de verkiezing deelde de voor zitter der vergadering, de heer Djoearsa, in het openbaar mede. dat het nieuwe staatshoofd het verzoek zal worden gedaan, zo spoedig mo- gelijk naar Bandoeng te komen, om zijn taak als wali negara' te aan- vaarden. Wiranata Koesoema was de eer ste republikeinse minister van bin- nenlandse zaken. Het is duidelijk, dat Wiranata Koesoema niet alleen werd gekozen omdat hij republikein is, maar ook omdat hij de grootste populariteit en het grootste prestige onder het Soedanese volk. die op West-Java een meerderheid vormen, geniet. Voor de oorlog was hij regent van Bandoeng en bleef dit tijdens de Japanse bezetting. Toen Soekarno in 1945 de republiek uitriep, werd hij minister van binnenlandse za-' ken in het eerste republikeinse kabinet. De thans 59-jarige Wiranata Koesoema heeft de laatste tijd last van beroerten, maar neemt deson- danks zijn functie in Djokjakarta waar. Hij is zesmaal getrouwd ge- weest en is de vader van 20 kin- deren, waarvan er 18 in leven zyn. Een van zijn zoons, de 35-jarige Wiranata Koesoema, is de huidige regent van Bandoeng en wordt ge- acht meer dan zijn vader voor samenwerking met Nederlanders te voelen. Tegenover een vertegenwoordiger van Antara verklaarde de heer Wiranata Koesoema, dat het ver trouwen, dat het parlement van West-Java heeft getoond in hem te stellen, hem met voldoening ver- vult; groter echter is nog zijn te- vredenheid over het feit, dat de bevolking van West-Java met zijn verkiezing instemt. Wiranata Koe soema legde er echter de nadruk op, dat iedere zaak, betrekking heb- bend op de staat West-Java, in de sfeer van de republiek dient te worden betrokken, aldus Antara. Het Engelse tankschip ..British Virtue" is hedennacht bij Breskens aan de grond gelopen. Nadat het schip om onmiddellijke sleepboot- hulp had verzocht, zijn sleepboten van Vlissingen uitgevaren, doch voor deze het schip konden berei- ken, was het op eigen kracht los gekomen. BOEDAPEST, 4 Maart (AP) Twee voormalige waarnemende mi nisters van buitenlandse zaken zijn Donderdag tot levenslange gevan- genisstraf veroordeeld en twee di- recteuren van de fabriek Nitroche- mia kregen respectievelijk doodstraf en levenslang voor hoogverraad. De eerste directeur van Nitroche- mia, Corel Szabo, was de ter dood veroordeelde, bij de uitspraak ^zei de rechtbank, dat de gedaagden mi litaire geheimen verraden hadden. Medegedeeld door het K.N.M.1 te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. NOG WEINIG VERANDERING Weer lichte vorst in de nacht en na het optrekken van de mist flink ojilopende temperaturen. Weinig wind. DAT WIJ met meer dan gewone voldoening kennis hebben ge nomen van de opmerking van prof. Romme in de „Volkskrant" van gis teren. betreffende de verhouding van P.v.d.A. en C.P.N., zal men be- grijpen. De P.v.d.A. heeft verklaard, de samenwerking met „de Communis ten" te willen beperken. Reeds eer der, op de protestvergadering in Amsterdam, waarschuwde de Am- sterdamse wethouder, mr. de Roos de Communisten, dat de samenwer king wel eens verbroken zou kun nen moeten worden. De latere ver klaring van de Partij spreekt van „overweging" om de samenwerking te beeindigen „in particuliere orga- nisaties en comite's". Strekt dit zich ook uit tot de politieke colleges? Blijkens de be- woordingen niet. En als men iets wil, zal men toch consequent moe ten zijn. Terecht schrijft Romme dat er op dit gebied, in colleges van Gedeputeerde Staten en gemeente- besturen nog wel het een en ander is geschied en Romme vindt en vond ook dit onjuist. Die on- juistheid klemt in de druk van de nieuwe gebeurtenissen nog te meer. Wij weten er in Noordholland van mee te praten en het verheugt ons daarom zozeer, dat nu ook een gezaghebbend man als prof. Romme in deze kwestie stelling neemt, om dat men ons, toen wij anderhalf jaar geleden over deze ongewenste samenwerking e.d. alarmeerden, scherpslijperij en zo meende te kun nen verwijten. Dat was het niet. Het was prin- cipieel een standpunt vaststellen, afgedacht van opportunisme, dat nu een factor bij de bepaling van iom- miger houding is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1