Londvoogd woarschuwt tegen gevaren van het totalitair systeem Voor Alkmaar en omgeving Meer dan ooit is het tijd de handen ineen te slaan BEGROTINGSDEBATTEN IN DE PROVINCIALE STATEN Sterk politiek Vrijheid van meningsuiting in de Senaat Groot is de behoefte in Nederland aan cultuurgrond Van Mook installeert interim-regering Protest-staking te Haarlem De Communisten en de Democratie MASARIJK PLEEGT ZELFMOORD Ruime toewijzing van eieren Jonge peuters" als!... off icier vqn justitie Promotie-rede van dr. ir. Smeding te Wageningen WOENSDAG 10 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11476 BUREAUX: Chaos grootste vijand der democratic Zweden wil niet bij een blok Radiografisch- overgebrachte foto: In Palestina is een Britse troepen-trein door een mijn opgeblazen. 28 Britse soldaten wer- ddh gedood. Zij kwamen juist van hun verlof uit Egypte terug. De wrakstukken die na de ontploffing overbleven. Tegen aansfelling van Duitse arbeider NIEUWE STAKINCEN TE AMSTERDAM Rijksbemiddelaars voeren besprekingen In Parijs heeft de regering in de dicht bevolkte wijken zg. rege- ringswinkels gevestigd, waar de bevolking tegen een redelijke door de regering vastgestelde prijs vlees kan kopen. Dit is een van de maatregelen van de Franse regering om infkrtie tegen te gaan- PRAAG, 10 Maart (A.P.) De Tsjechische minister van buitenlandse zaken, Jan Masa- rijk, heeft vannacht in het pa leis Czemin door zelfmoord 'n einde aan zijn leven gemaakt. Dit werd vanmorgen door een lid van zijn secretariaat medegedeeld. Deze zegsman wilde zich niet verder identifi- ceren, maar hij zei: „het is waar", toen hem gevraagd werd het verhaal te bevesti- gen, dat als een lopend vuur- tje door Praag ging. De secretarissen van de 61- jarige dr. Masarijk waren niet onmiddellijk te bereiken en de minister van voorlichting wilde slechts zeggen: „Wij hebben geen officiele bevestiging". (Eigen bericht) Het ligt in de bedoeling om op 1, 15 en 29 April, 13 en 27 Mei, 10 en 24 luni telkens een bon aan te wijzen die voor alle leeftijden recht geeft op de aankoop van twee eieren. Van de aanvoer zal het afhan gen of in deze bonaanwijzing eventueel wijziging (bedoeld is verruiming) zal worden aange- bracht. Graf van onbekende soldaat in de Ver. Staten Vrij dag 12 Maart a.s. herdenkt de wereld, de katholieke wereld in het bijzonder, de kroning van Z. H. Paus Pius XII, die op 2 Maart 1939 tot Paus gekozln werd. Verwijzend naar het artikel op pagina drie van dit blad: „Als de Paus spreekt".brengen wij de hulde van onze eerbiedige bewondering aan de persoon en het werk van Zijne Heiligheid en wij sporen onze lezers aan, in het bijzonder in deze moeilijke tijden, waarin Kerk en Paus het mikpunt zijn van vele aanvallen, voor de H. Vader en Zijn zending te bidden, opdat de goede God zich over Zijn Dienaar Pius moge ontfermen, tot Zijn meerdare eer en glorie en tot bet waarachtig geluk van de mensheid. GRONINGEN GEEFT HET VOORBEELD P.v.d.A. weigert samen werking met de C.P.N. BARKER UIT VELSEN VEROORDEELD Marine-toewijzingen vervalst Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E.« J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. i No o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K ?200. HOORN: Draafsinge! 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DR. VAN MOOK heeft gisteren tijdens de plechtige installatie van de interim-regering in het Paleis Rijswijk te Batavia een rede gehouden, waarin de Landvoogd o.m. zeide, dat meer dan ooit nodig is. dat alien, die aan de opbouw van Indonesie willen arbeiden, de handen ineenslaan en de ieiten in het oog vatten. De gebeurtenissen van de laatste tijd geven ons hoop, dat het ogenblik, waarop deze samenwerking volledig kan worden ver- wezenlijkt, niet meer zover af behoeft te liggen. De plechtigheid van vandaag, aldus Dr. Van Mook, is een nieuwe stop in de reconstructie in gemeenschappelijk streven. zijn, zal deze natie tot een werke- lijk krachtig bestaan geraken." Dr. v. Mook vroeg zich af, hoe men, waar samenwerking gevraagd en geboden werd,- deze zou hebben kunnen weigeren, alleen omdat an- deren daartoe nog niet bereid wa- ren. De feiten toonden duidelijk ge- noeg aan, dat in deze ontwikkeling niets kunstmatigs schuilt. De voor- lopige federale regering besprekend zeide dr. v. Mook, dat de verande- ring feitelijk meer betekent dan be- noeming van een aantal staatssecre- tarissen. Vooreerst werd over deze benoeming overleg gepleegd met Dr. v. Mook verklaarde, dat in Nederland de eensgezinde overtui- ging geldt, dat Indonesie recht heeft op een eigen nationaal bestaan. Nuchterheid zag hij daarbij, dat za- keiijke, politieke, economische, so- ciale en culturele voorwaarden moesten worden vervuld, wilde de Indonesische natie zich op eervolle wijze kunnen vestigen en handha- veru Hij zeide, dat Indonesie voor Nederland meer is dan een politiek- economisch probleem en dat de Nederlander en zijn woord bij de Indonesier nog immer vertrouwen genieten, welk vertrouwen zij ont- lenen aan iets anders dan enkel welbegrepen eigenbelang. Na een bespreking van de conceptie der Verenigde Statin van Indonesie en der Nederlands-Indische Unie, zeide dr. Van Nook: ..Kunnen wij In menig opzicht spreken van een geleideijjke over- winning van het gezond verstand over de verdceiJheid der afgelo- pen jaren, wij mogen daarbij toch niet blind zjjn voor de werkelijke gevaren, die ons nog bejlroigen" Hij wees hierbij cp de strijd tus- sen twee systemen, enerzjjds het democratisehe systeem, "anuerzijds de totalitaire gedachte, die slechts een enktle mrning en een enkele party toelaat en alios wat zich daartegen zou willen verzetterj met geweld en terreur neerslaat. Wij moeten het door ons gekozen stelsel verdedigen. omdat de voor- standers van de totalitaire me- thode ons niet met vrede zulicn laten, zolang zij zwakheid en halfheid aan onze zijde kunnen vermoeden. Het wordt dringend tijd, aldus dr Van Mook, dat de reconstructie van geheel Indonesie in iedere rich- ling systematisch wordt ondernomen en voltooid ook en juist omdat chaos en verwarring de grootste vij- anden zijn van de democratie en de beste voedingsbodem voor een re- giejn van geweld en dictatuur. „In dg ontwikkeling buiten de republiek zien wij drie beginselen zich steeds duidelijker aftekenen: de democratisehe rechtsstaat, de fede- ratieve opbouw van het Indonesi sche eilandenrijk, en de samenwer king met Nederland." „Maar ook in de republikeinse sfeer kunnen wij vergissen wij ons niet een toe- nemende positieve instelling voor democratie, federalisme en samen werking waamemen. Wij zien dit met vreugde, want eerst w^nneer geheel Indonesie weer heremgd zal De Zweedse minister van buiten- landse zaken, Oesten Unden, zegt in een Dinsdag gepubliceerd artikel: „De Zweedse regering en het parle- ment hebben zo duidelijk mogelijk verklaard, dat Zweden zich niet in enig blok der grote mogendheden zal laten drijven." Zwedens politiek om politieke of militaire verplichtingen te vermij- den „ten opzichte van een van bfeide zijden"vyordt niet door vrees ge- dicteerd, maar door het gezonde verstand en zuiver door een instinct tot zelfbehoud. verschillende delen van Indonesie, maar vooral zullen in de vervolge niet alleen de wetgeving, maar alle belangrijke punten van het rege- ringsbeleid in dit college worden behandeld. Het College heeft voorts tot taak de vorming van de Ver enigde Staten van Indonesie voorte bereiden in samenwerking ook met de gedelegeerden van het opperbe- stuur. „Deze reorganisatie laat de deur voor deelneming, ook van de republiek, als negara, wijd open." Maar de tijd driijgt en het werk moet voortgang hebben. Na een persoonlijk woord tot de afgetreden leden van de Raad van Departementshoofden, de directeu- ren van Onderwijs en Justitie, die als adviseurs-generaal hun opvol- gers bijstaan, eindigde dr. v. Mook met de hoop, dat in dit jubileum- jaar van Koningin, met de hulp van de Almachtige, volharding, begrip en vertrouwen gegeven zullen wor den om de top te bereiken, waar Indonesie en Nederland, als vrije naties verenigd, temidden van de democratisehe naties dezer wereld zullen staan. Hierna sprak de nieuwe speciale Secretaris van Staat voor zelfbe- stuurszaken, Pangeran Kartanegara, namens de nieuw gelnstalleerden. Hij dankte voor het in hen gestelde vertrouwen door de benoeming als leden der voorlopige Federale rege ring. Dinsdagmorgen is by de Kou- senfabriek Hin N.V. te Haarlem een staking uitgebroken, die 200 man van de 500 man personeei omvat en die gericht is tegen de aanstelling van een Duitse arbei der, die zp er van besehuidigen een belangrijke rol te hebben ge- speeld in het Nazi-leger. Een dag tevoren had het personeei reeds schrifteiyk zijn misnoegen over de aanstelling uitgesproken. De directie staat op het standpunt, dat de betrokken arbeider in het bedrijf werd opgenomen in overleg met de Bedrijfs-Unie, waarin de moderne, protestantse en katho'lieke vakbonden samenwerken. De te- werkgestelde arbeider woonde, vol- gens de directie, reeds voor- de oor- log te Haarlem sedert het begin van het Hitler-regime, en was in haar fabriek toen reeds werkzaam. Hij was zo deelde de directie mede fel anti-nazi gezind, heeft lang in Duitse gevangenschap doorgebracht wegens dienstweigering en werd tenslotte naar het Oostfront ge- stuurd. Dinsdagmorgen hebben de staken- de arbeiders een vergadering be- legd, die onder leiding stond van 'n bestuurslid van de E.V.C. Uit de vergadering kwam echter de wens naar voren, dat niet de E.V.C. de leiding van de staking in handen zou nemen, daar de actie anders als een communistische rel beschouwd zou worden. De vertegenwoordiger van de E.V.C. verklaarde zich er daarom mee accoord, dat in de de- putatie van de arbeiders. -die in overleg met de directie zal treden, de E.V.C. niet officieel vertegen- woordigd zal zijn. De E.V.C. is ech ter bereid financieel en moreel ach- ter de stakers te staan. Dagelijks breiden de conflicten in de Amsterdamse bouwnyver- heid zich uit. In de loop van Dinsdag werden weer verschillen de nieuwe stakingen gemeld alle op de door de EVC gestelde eis van 25 procert vaste toeslag bo- ven het contract-loon. Naar de EVC meedeelt. zijn thans in Am sterdam ongevef1700 bonwvak- arbeiders van 50 bedryven in sta king. Dinsdagmiddag heeft het college van rijksbemiddelaars besprekingen gevoerd met de gezamenlijke pa- troonsorganisaties en de landeliike en de Amsterdamse plaatselijke unie en de raad van bestuur voor het bouwbedrijf, teneinde te trach- ten een oplossing te vinden voor de conflicten in het bouwbedrijf. Te voren was tussen werkgevers- en werknemersorganisaties overeen- stemming bereikt over een concept- tariefregeling, die thans met het college van rijksbemiddelaars is be- sproken. De onderhandelingen wor den nog voortgezet, zodat definitie- ve resultaten nog niet konden worden medegedeeld. De Provinciale Staten van Noordholland kwamen gister bij- een voor de behandeling van de gemeentebegroting '48. De voor- zitter deelde na opening mede, dat degene, die in de vacature-Koe- jemans benoemd was verklaard, deze benoeming niet had aange- De begrotingsdebatten hadden een sterk politiek tintje als gevolg van het gebeuren in Tsjechoslowa- kije en de readies, die daarop aller- wege gevolgd zijn. De heer Bakhuijzen van den Brink (V.V.D.) die de rij van spre- kers opende, herinnerde aan de op- name van een communist in het college van Ged. Staten het vorig jaar. waar spr. bezwaar tegen ge- maakt had, omdat de C.P.N, zich niet een plaats in de Nederlandse samenleving heeft waardig getoond. Spr. was toen teleurgesteld in de heer De Roos, die namens de PvdA deze opvatting had bestreden en medewerkte aan deze benoeming. Spr. wees er op, hoe het gebeuren in Tsjecho Slowakije door de com munisten met vreugde is begroet en hoe zij dit aan ons land ten voor- beeld stellen. De heer De Roos (PvdA) ging na enige algemene beschouwingen, waarin hij het beleid van Ged. Sta ten ondersteunde, op deze opmer- king in en wees op het verschil in opvatting van democratie tussen PvdA en Communisten. Onder de druk van de Kominform heeft de C.P.N, haar tactiek gewijzigd en de reactie van de C.P.N, op het gebeu ren in Tsj. Slow, is kenmerkend voor het tekort aan democratisch inzicht. De C.P.N, stelt wat zij ..volksdemocratie" noemt tegenover de burgerlijke democratie van het Westen; deze volksdemocratie is echter de dictatuur van het prole tariaat, waarvan de praktijk niet anders is dan van 'n andere dicta tuur; door een rookgordijn van „het is niet waar" tracht men zulks te camoufleren. Spr. vraagt zich af, waarom de communisten, die in de oorlog toch ook vochten voor poli tieke vrijheid, ook nu niet vechten tegen verdrukking van de geeste- lijke vrijheid. Waar de communisten aan de regering komen, wordt de vrijheid beperkt tot 3c aanhangers van de partij; voor de oppositie be- staat geen mogelijkheid zich vrij te uiten. Spr. verwijt 'de C.P.N.-min- achting voor de menselijke per- 'soonlijkheid en voor de afspraken met anderen en gebrek aan politiek fatsoen. Van de opvatting van de C.P.N, t.o.v. de democratie zal 't afhangen of de samenwerking, 'waar die be- staat, bestendigd zal blijven. De heer Groen (K.V.P.) herinnert e'raan, hoe de K.V.P.-fractie zich vorig jaar van meet-af aan yerzet heeft tegen opname van een com munist in 't College, om tenslotte terwille van de belangen van 't gewest ook zelf in dat college zitting te nemen. De K.V.P. heeft meermalen metterdaad getoond, hoe zij over het communisme denkt; zij stelt het gelijk met het nationaal, socialisme; het gaat er niet om 18 Een in de tweede wereldoorlog gedode onbekende Amerikaanse sol daat zal posthuum de eremedaille van het Congres ontvangen en op het kerkhof te Arlington begraven worden. De daartoe benodigde wet is door president Truman getekend. Na de eerste wereldoorlog werd eveneens een onbekend Amerikaans soldaat op deze wijze geeerd. Zijn graf wordt dag en nacht door gewa- pende schildwachten bewaakt. Statenleden uit te sluiten; het gaat er om, welke houding de overige 59 innemen; 't komt er op aan, dat hier geen Nenni's en geen Fierlin- ger's zullen zijn. Het gaat er n*et om, welk spel de communisten n u spelen, maar om de vraog, welk spel ze zullen spelen, als ze 'n greep naar de macht wagen! (Daar komen ze zonder de Russische bajonetten hier niet aan toe! Red.) Spr. geeft de socialisten tenslotte in overwe- ging het gevaar niet gering te ach- ten en alle samenwerking met de communisten te weigeren. De heer Baars (A.R.) verbaast zich erover, dat de socialisten eerst nu tot de ontdekking komen wat voor vlees ze aan de communisten in de kuip hebben. De heer Van Bruggen (C.H.) zegt aan het adres van de heer De Roos, dat er geen enkel middel is, om. de communist in het college van Ged. Staten tot heengaan te nopen; hij zit er voor 'n voile periode en de heer de Roos kan slechts zingen: Had ik hem maar nooit ge- trouwd, dan had 't me nu niet be- rouwd". De heer Polak, die de zetel van de weggejaagde Koejemans heeft inge- nomen, komt dan vertellen, dat de Communisten hun houding niet ge wijzigd hebben; alleen de situatie is veranderd. In Tsjechoslowakije zegt hij heeft het volk zich verzet tegen de reactie, die de groot-kapitalistische belangen dien- de.De C.P.N, wil in ons land mede- werken binnen de grenzen door de Ned. Wet gesteld. Dat was zo ongeveer de kern 's heren Polak's zeer lang betoog. Over de andere beschouwingen n.a.v. de Prov. begroting zullen Ged. Staten vandaag antwoorden, waarbij ook de bedrijfsbegrotingen aan de orde komen. Bij de inleidende beschouwingen tot de behandeling van de begroting der, gemeente Groningen stonden verschillende sprekers stil bij de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Naar aanleiding daarvam ver klaarde de woordvoerder van de Partij van de Arbeid. dat zijn fractie alle samenwerking met de commu nisten van de hand wijst. Namens de Partij voor Vrijheid en Democratie werd een motie in het vooruitzicht gesteld, waarin de com munistische wethouder Bosma zal worden verzocht zijn portefeuille ter beschikking te stellen, omdat de raad aan de CP.N. geen vertrouwen meer wenst te schenken. DE BEHANDELING van de be groting van Justitie heeft in de Eerste Kamer geen aanleiding ge geven tot ernstige critiek. De .minis ter, die vandaag aan het woord komt, zal echter toch enkele zaken te beantwoorden krijgen, die hem zijn voorgelegd, evenzovele vraag- tekens welke bij zijn beleid werden gesteld. Zo heeft prof. Molenaar ge- wezen op de zeer noodzakelijke her- ziening van de regels die gelden voor het gebruik van vrijheid van drukpers en het vrij gebruik van het woord, dat de grondwet ons toe- kent, maar dat door zekere elemen- ten in onze tijd niet juist wordt op- gevat. Het verwijt was in dezen meer gericht tot de commissie- Pompe. die nog steeds niet gereed is met haar arbeid, dan tbt de minister. De heer Molenaar knoopte hier echter voor de minister een be- schouwing aan vast, over de strek- king van de vrijheid van drukpers, waarin hij de actualiteit van het ogenblik zeer nauw betrok en met name het overtreden van de poli tieke spelregels door de communis ten noemde. Hij betoogde. dat pers- vrijheid altijd misbruikt wordt, wanneer men er niet mee bereikt de mogelijkheid van een objectieve onderscheiding voor het publiek. Er zijn dus grenzen aan deze perSvrij- heid, aldus de heer Molenaar. Aan u, Excellentie, de taak om zodanige strafbepalingen te scheppen, dat zij niet overtreden worden. De actualiteit van het ogenblik heeft nog meerdere senatoren tot welsprekendheid gebracht. Ondor hen zij allereerst mr. dr. Schneider genoemd, die van deze parlemen- taire bijeenkomst weer een levend dispuut heeft gemaakt door zijn in oratorische watten verpakte vrij- postigheden. die de voorzitter zelfs enkele malen tot ingrijpen bracht. Midden in een betoog. over de wen- selijkheid van psychologische tests bii de benoemingen van de rechter- lijke macht. kwam de heer Schnei der b.v. tot de conclusie. dat de minister tot dit moderne middel toch zeker moest overgaan. nademaal zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken een in alle opzichten conservatief bewindsman. voor zijn Ministerie reeds dit probaat werkend middel heeft ingevoerd. In het vuur van zijn betoog ontviel hem zelfs de qualifica'tie aan het adres van Mi nister van Boetzelaer, dat deze een recordhouder is op het gebied van versleten leuzen, hetgeen de*voor zitter precies iets te veel van het kwade was. Verre van uit het veld te zijn geslagen ging de woorden- vloed van deze altijd parate afge- vaardigde verder. Zij kwam via .de ..jonge peuters", die tegenwoorcpg als Officier van Justitie over zware economische delicten te oordelen krijgen. terecht bii de salarissen van Griffiers bij rechtbanken. die zo slecht zijn, dat deze ambtenaren slechts uit een minderwaardig soort gaan bestaan. En bij de bijzondere rechtspleging, waarvan hij vooral de internering hekelde als een misluk- king van het paedagogisch doel. Tegen een andere spreker, de heer v Heuven Goedhart, die gezegd had, dat wij bij het uitzetten van Duitsers uit ons land zo hard als een spijker moeten zijn. betoogde de heer Schneider ten slotte, dat het met ieder begrip van recht in strijd moet worden geacht. dat Duitsers, die hun dienstplicht hebben /ervuld hetgeen hun volkenrechtelijke plicht was, om die reden worden uitge- wezen. Dezelfde heer v. Heuven Goed hart had de minister ook de vraag gesteld, of hij nu eindelijk eens wil zeggen wat de objectieve normen zijn die hem eitoe'kunnen brengen landverraders van de ergste soort gratie te verlenen. Hij haalde- in dit verband een voorbeeld aan van een chauffeur, die ervoor te vinden was geweest om tegen hoge bedragen Engelandvaarders aan valse papie- ren te helpen en hen later wederom tegen een hoog bedrag de Duitsers in handen te spelen. Vandaag zal de minister van re- pliek' dienen. Een Velsense bakker J. Winkel, die marjneleverancier was en toe- wijzingen die hij voor de marine kreeg. gebruikte om zijn eigen voorraad, welke door verkeerd be- heer een tekort vertoonde aan te vullen en marine-bonnen vervalste, wanrdoor hij 64000 kilo meel en 85 eenheden brgndstof verzamelde boven hetgeen hij aan de marine afleverde is door de Haarlemse eco nomische rechter tot vier maanden gevangenisstraf zonder aftrek ver- oordeeld. De officier van justitie had zes maanden met aftrek ge- eist, doch de rechter vond het zo'n ernstig geval dat hij boven de eis ging. De delinquent had namelijk zes weken in voorarrest gezeten en de opgelegde straf van vier maan den zonder aftrek kwam hem dus onvoordeliger uit dan de eis. TER GELEGENHEID van het 30-jarig bestaan der Land- bouwhogesehool te Wageningen, werd in de ania van deze in stelling een plechtige samenkomst gehouden, tijdens welke plechtig heid Sir John Boyd Orr, ir S. L. Louwes en ir S. Smeding het ere- doctoraat ontvingen. De rector- magnificus van de hogeschool, prof, ir J. Smit, hield een rede- voering over „De»weg der natuur- wetenschap". Sir John Boyd Orr kon de ere- promotie niet bijwonen, aangezien zijn aanwezigheid te Washington als directeur van de voedsel- en land- bouworganisatie (F.A.O.) vereist werd. Namens hem nam de zaakge- lastigde van de Britse ambassadeur te Den Haag, de heer Berkely Gage, de doctors-bul in ontvangst. Ir S. Smeding gaf ter gelegenheid van deze ere-promotie een over- zicht over zijn werkzaamheden bij de groei en ontwikkeling van dd Wieringermeer en de Noord-Oost- polder.-In deze rede legde hij de na- druk op de bijzondere samenwer king op alle gebieden bij het uit- voeren dezer kunstwerken, die een waardevolle aanwinst voor de Ne derlandse landbouw betekenen. Hij gedacht in het bijzonder zijn naaste medewerkers, die hij als di recteur van de Wieringermeerpolder rond zich verzgmelde en prees zich gelukkig thans met zo veel bekwa- me medewerkers het directoraat van de Nobrd -Oostpolder te kunnen voeren. Een zijner eonclusies was, dat de gejeide kolonisatie in beide polders rijke ervaringen irpleverden, die bij volgende inpolderfngen on- getwijfeld opnieuw groot nut zullen afwerpen. Aan het slot van zijn rede zeide de heer Smeding onder meer: „In de loop der jaren is ten behoe- ve van de Zuiderzeepolders een dienst opgebouwd, waarin vele land- bouwkundige ingenieurs een schone, de gehele persoon vrafende taak hebben gevonden. waaraan zij zich van ganser harte" wijden. Door het systeem, de gronden in cultuur- te brengen, aferorens deze aan pachters in handen te stellen, wordt niet alleen het risico voor particuliere ondernemers aanzienlijk beperkt, doch wordt tevens in combinatie met 3e aan andere be- volkingsgroepen te stellen vesti- gingseisen bereikt, dat een doel- bewuste kolonisatie kan worden na- gestreefd. Groot is de behoefte in 'Neder land aan nieuwe cultuurgrond voor de speeds toenemende bevol king. Groot is de landaanwinst, welke in Nederland nog kan wor den bereikt als de economische omstandigheden dit mogelijk ma- ken. Ik wil, aldus ir Smeding, be- sluiten met het uitspreken van de wens, dat het Nederland spoedig mogelijk zal zijn, de strijfl tegen het water opnieuw aan te binden. Ir S. L. Louwes. directeur-gene- raal van de voedselvoorziening en directeur van het Europese bureau van de voedsel- en landbouworgani- satie der Verenigde Naties te Ro me, zei in zijn rede, dat in de over- brenging van de vordering der we- tenschap in de practijk het grote probleem van de toekomst ligt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1