DE REGERING IS WAAKZAAM Tragische dood van Jan Masarijk moaktoveral diepe indruk tegen extremistische buitensporigheden Robertson en Clay spreken krachtige taa! in geallieerde bestuursraad Voor Alkmaar en omgeving Op korte termijn maatregelen Gedeputeerde Staten aan het woord Katholieken die niet stemmen doen een zware zonde" BELANGWEKKENDE VERKLARING VAN Z.H. DE PAUS Voor pessimisme is MOORD OF ZELFMOORD? Verklaring van minister Maarseveen Stentor" stuurloos op de Noordzee Verslagenheid te Praag geen plaats Welk weer morger? Eenheid die de communisten nastreven is eenheid in boeien Als't ijzeren gordijn opgetrokken wordt.... DONDERDAG 11 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11477 BUREAUX: PvE TWEEDE en laatste ronde waarin de begroting van Justitie \J de eindstreep haalde, K fee ft de sfeer van de debatten in de Eerste Kamer gisteren wat levendiger gemaakt De minister hield een zeer scherp en helder betoog en in zijn peroratie kwamen even actuele als bevredigende mededelingen voor over maat regelen, die de regering in petto heeft met het oog op de politieke methodes der communisten, waarover door verschillende afge- vaardigden was gezinspeeld. Met name het voorstel van de heer Molenaar, om, vooruitlopend op de te creeren nieuwe Perswet, ■weIke op een rapport van de commissie-Pompe moet berusten, nu reeds maatregelen te nemen om misbruiken van de vrijheid van het woord te voorkomen, heeft de minister ertoe gebracht zijn standpunt en dot van het gehele kabinet uiteen te zetten over de activiteit van de communisten. Noorse communisten verlaten de partij Finse delegatie nog niet vertrokken Concentratiekamp van 20.000 personen bij Lemberg De Zweedse kotter G.G. 318 is op de strekdam van het Forteiland te IJmuiden gelopen en lek geslagen. De bemanning, welke nog aan boord is gebleven, tracht het lek voorlopig te dichten. PROVING ALE BEGROTING Twee Finnen voor een beslissende reis. Op Stalin's „vriende- lifke" sommatie begeeft zich thans een Finse delegatie naar Moskou om z.g." te onderhandelen, duidelijker gezegd om het niruiwr vonnis in ontvangst te nemen. Tot de deelnemers aan deze zware tocht behoren Mauno Pekkala, minister-president en hooid der delegcrtie, mi Carl Enckell, de minister van buitenland se zaken (links op de fato). JAN MASARIJK GROTE BRAND TE ZAANDAM Meubelplaat-industrie in de vlammen Z.H. Paus Pius XII ont- ving in de ochtend van gisteren, Woensdag 10 Maart, de pastoors en de vastenpredikers van Rome. Z.H. sprak over de pro- blemen, welke het christe- lijke leven betreffen en die door de vastenpredikers aan de gelovigen moeten worden uiteengezet. Over de zware plichten in het huidige uur verklaarde de H. Vader, volgens het K.N.P., woordelijk: Van, locomotief gevaller Nieuw Hoofdredaeteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonrvementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) *K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De minister heeft nog enkele be- hartenswaardige zaken gezegd, o.a. over het gratierecht, dat eerder een gratiebeleid is. Hij gaf toe dat er inderdaad richtlijnen zijn voor het verlenen van gratie die n.l/ well^e door het kabinet-Schermerhorn destijds zijn vastgesteld en die de minister heeft overgenomen. Deze richtsnoeren zijn echter niet open- baar te mafcen. Dit wilde de minis ter wel zeggen, dat hij op het stand punt staat, dat iemand die ter dood veroordeeld wordt dcfbr een objec- tieve rechtoSnk, nooit onrecht wordt aangedaan wanneer hij dan ook geexecuteerd wordt. Het is difs geenszins een gewetenskwestie voor de minister om al of niet gratie te verlenen. Onrecht kan hier niet ge- schieden. Op rustige en overtuigen- de toon sprak de minister hier over een beleidskwestie van de aller- hoogste qrde en hij wist er geen beter inzicht in te geven, dan deze te vergelijken met bet evangelie- verhaal over de arbeiders in eft! Wijngaard des Heren, die alien het- zelfde loon ontvingen, of zij nu een uur dan wel de gehele dag gearbeid hadden. Een treffend beeld, dat ook de gewenste indruk maakte. Zelfs de heer van Heuven Goedhart dank- te de minister voor zijn uiteenzet- ting. De bewindsman was bepaald op- timistisch over het communistische gevaar in ons land. Nu de ware aard van het communisme steeds duide- lijker wordt zijn er ook sleedc meer aanhangers van deze vaak met ide- alistische ogen bekeken beweging zo was het bij het nazisme ook! die verstek laten gaan. Men kan het communisme, zoals mr Goseling eens gezegd heeft, behalve door de wetgevende macht ook door de ge- zonde krachten in onc volk laten bestrijden. Die zijn nog voldoende aanwezig, meent Zijne Excellentie van Maarseveen, maar men behoeft het ene niet te laten om het andere te doen. Hij zal ook de suggestie van de heer Molenaar ovememen en ervoor waken, dat de persvrijheid niet tot een aanfluiting wordt ge maakt. Overigens zal de regering op korte termijn maatregelen nemen, die ten doel hebben een machts- apparaat te scbeppen, dat krach-» tig genoeg zal zijn, om tegen ex tremistische buitensporigheden, van welke zijde die ook komen, voldoende bescherming te bieden. Voorts werd de motie-Stikker, strekkende om bij de berechting van economische collaboratie richtlijnen in te voeren, die de rechtsonzeker- heid zullen wegnemen, na een cor- rectie door de minister door de Ka mer aangenomen, met alleen de stemmen van de communisten tegen hoewel die er in het debat geen woord ter verklaring van hun vijan- digheid tegen deze motie hadden laten horen. Wel hoorde men de heer van Santen ingaan op de ver- gelijking die de minister tussen communisme en nationaal socialis- me had getrokken. „In een donkere nacht zijn alle katten grijs", wist de communisti- sche afgevaardigde hierop te repli- ceren. Er stond aanstonds een groot redenaar klaar om hem aan de Ja- cobijnse muts te trekken: mr. dr. Schneider, die onder het opsteken van een klein stormpje van inter- rupties een tirade over de vrijheid hield, waarmede de drogredenen uit de rode hoek met veel overtuiging werden weggevaagd. Uit vele steden en districten in Noorwegen komen berichten bin- nen, dat min of meer vooraanstaan- de leden van de communistische partij uit de partij treden naar aan leiding van de jongste gebeurtenis- sen in Tsjecho-Slowakije en de hou- ding, die de Noorse communistische leiders daartegenover innemen. De Finse regeringscommissie voor buitenlandse zaken is Woensdag bij- eengekomen om de instructies voor de delegatie naar Moskou op te stellen. De gedelegeerden zouden gisteren een onderhoud hebben met president Paasikivi en het kabinet om hun laatste instructies te ont- vangen. De datum van het vertrek naar Moskou is nog niet vastgesteld Volgens een Oekrains geneesheer, die door de Russen te Lwow (Lem berg) Polen, gevangen gehouden werd, bevindt zich in de voorstad Zamarstynow een groot concentra tiekamp, dat ong. 20.000 personen bevat. aldus meldt K.N.P. De meer- derheid van hen bestaat uit boeren en arbeiders, maar er bevinden zich onder hen ook Griekse priesters, die geweigerd hebben van Rome af te vallen. Men weet, dat de godsdienstver- volging in deze geheel katholieke streek onmiddellijk na de bezetting door de Russen begon. De Polen werden gedeporteerd, meest naar Centraal of West Polen, de Grieks- Katholieken werden gedwongen met Rome te breken. Priesters, die hier- in nfet toestemden, werden gevan gen genomen of moesten hun toe- vlucht in de nabijgelegen bossen zoeken. Nadat de eerste dag verschil lende fracties in het algemeen zich met het beleid van Ged. Sta ten accoord hadden verklaard en op verschillende onderdelen hun zienswjjze hadden gegeven, kiyam de tweede dag het College van Gedeputeerden aan het woord, om de sprekers te beantwoorden. De benjamin in het college, drs v. d. Donk (K.V.P.), die in '46 zijn intrede in de Staten deed en sinds vorig jaar Gedeputeerde is, kwam het eerst aan bod. Hij wilde zich niet mengen in de politieke be- schouwingen van de eerste dag doch wilde n.a.v. het te vieren Regerings- jubileum wijzen op de betekenis van de Prov. Staten in het alge meen Staatsbestel. In een causerie, II Naar gemeld wordt drijft de Ne- derlandse sleepboot „Stentor", van de firma Wijsmuller, die met de 900 ton metende kustvaarder „Roer- domp" op weg was van Christian- sand naar Rotterdam, stuurloos op de Noordzee ter hoogte van Dene- marken rond. Verschillende Deense schepen zijn ter assistentie uitgeva- ren en hebben de „Stentor" bereikt. De ketting naar het roer van de „Stentor" schijnt gebroken, althans zozeer beschadigdv te zijn, dat de boot stuurloos is geworden. De sleepboot „Noordholland" van de fa. Wijsmuller heeft IJmuiden verlaten om de „Stentor" te as- sisteren. Volgens een radiografisch bericht van een der Deense sleepboten be staat er voor de „Stentor" geen ge vaar. DE TRAGISCHE DOOD van Jan Masarijk heeft in alle deh van de wereld een diepe indruk gemaakt Anthony Ede: die tijdens de oojlog Brits minister van buitenlandse zaken wa- verklaarde, dat Masarijk's zelfmoord inderdaad een tragedi was. ..Masarijk erfde de traditie der vrijheid, waaraan hij nie ontrouw kon worden". Vooral in Engeland, waar Masarijk zijr diplomatieke missie grote populariteit heeft verworven, is de deelneming groot De Minister van Kolonien, Arthur Creech Jones, verklaarde tegenover Reuter, dat hij Masaryk's dood zeer tragisch vond. ..Masaryk was tot in zijn hart een strijdvaardig demo- craat. De rol, die hij de laatste we- ken had gespeeld, had ons zeer be- droefd." Jhr. Miehiels van Verduynen, de Nederlandse Ambassadeur te Lon- den, was ook diep getroffen. Hij had de Tsjecho-Slowaakse staatsman bij- na dertig jaar lang zeer intiem ge- kend. De Britse premier Attlee ver klaarde. dat de dood van Masaryk een grote schok voor hem is. Ma saryk had de vrijheid lief en hij kon Het wellicht niet verdragen te leven in de verstikkende atmosfeer van het totalitarisme, toen alles waar- naar hij had gestreefd onverbidde- lijk werd vemietigd. In het Lager- huis hebben Bevin en Churchill de nagedachtenis van Masaryk geeerd Marshall zeide naar aanleiding van de dood van Masaryk, dat er in Tsjecho-Slowakije thans een waar schrikbewind heerst. Radio Moskoyj gaf alleen het be richt van de regering van Praag door, maar onthield zich van com ments ar. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde: ,,Niets kan duidelijker het karakter van de jongste gebeur- tenissen in Tsjecho-Slowakije en het verraad van een minderheid, die haar orders uit het buitenland ont- vangt, demonstreren, dan de dood door eigen hand van de zoon van wijlen President Masaryk, die met zo'n warme sympathie wordt her- dacht door het Britse volk, dat met hem verbonden was in de strijd te gen de fascistische agressie." Diplomatieke en politieke kringen te Parijs zagen het uiteindelijke be- wijs van een totale verdwijning van de vrijheid in Tsjecho-Slowakije. Masaryk's dood werd opgevat als een nieuwe scherpe aanmaning aan de West-Europese landen en de V.S. om hun krachten. economische, po liticks en militaire, op een practi- sche wijze te verenigen. De Tsjecho-Slowaakse Consul- Generaal te Sydney is gijteren- middag afgetreden. nadat hij ver klaard had. dat Masaryk's dood „geen zelfmoord, maar gewone moord" was. De tragische dood van de Minister van Buitenlandse Zaken schijnt de regering in verwarring te hebben gebracht, aldus meldt Reuters cor respondent uit Praag. Functionarissen van het Departe- mer.t van Buitenlandse Zaken ver- klaarden, daf geen verdere bijzon- derheden over Masaryk's dood be- kend konden worden gemaakt. Praag maakte na het bekend wor den van het nieuws een indruk van diepe verslagenheid. Mensen verza- melden zich in groepjes en .fluister- den elkaar het nieuws toe. Het De- partement van Binnenlandse Zaken heeft bevolen, dat van alle openbare gebouwen de vlag halfstok moet waaien. Een Brits diplomaat gaf weinig teken van verwondering, toen hij het bericht hoorde. Hij verklaarde, dat Masaryk de laatste tyd slecht sliep en slaapmiddelen gebruikte. De diplomaat had onlangs nog met Masaryk gesproken en deze had hem van zijn klachten verteld. Staatsbegrafenis De begrafenis van Jan Masaryk is door de regering gesteld op Za- terdagmiddag. Hij zal een staatsbegrafenis met volledige militaire eer krijgen. Premier Gottwald zal een rede uitspreken. Het stoffelijk overschot zal naar Lany, de begraafplaats van Thomas Masaryk, worden overgebracht. Communist opvolger? Algemeen wordt aangenomen, dat Wladimir dementis, de huidige communistische Onderminister van Buitenlandse Zaken, Masaryk's op volger zal zijn. Indien er een niet- communist wordt benoemd, heeft Zdenek Fierlinger naar men gelooft de grootste kans. Fierlinger heeft tijdens de jongste crisis de linker- vleugel der sociaal-democratische partij geleid en de samenwerking met de communisten gebracht. De communisten beheersen alle sleutelministeries behalve de Minis- teries van Buitenlandse Zaken en Defensie. Masaryk was het enige belangrijke kabinetslid, dat geacht kon worden „naar het Westen te kijken", zodat de orientering naar het Oosten thans wel volledig mag worden geacht. De niet-communis- tische kabinetsleden bezetten be- trekkelijk minder belangrijke posten en zijn gebonden door het Centrale Actie-comite van het Parlement. Een flinke brand vernielde Woens- dagavond in een kwartier tijd de meubelplaat industrie van de Fa. Siebeling, die gevestigd was in een deel van een oud schoolgebouw aan de Gedempte Gracht te Zaandam, ondanks het krachtig optreden van de Zaandamse brandweer. Van het interieur, dat vrijwel geheel van hout was opgetrokken. bleef weinig over. Het op de tweede verdieping gevestigde bedrijf van de firma Snippe en van Vuren, liep aanzien- lijke schade op. De heer Siebeling was verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men voorlopig nog in het duis- ter. die de vorm had van een college in het Staatsrecht, belichttg Drs v. d. Donk de figuur van Thorbecke, de grootste staatsman in de Vader- landse Geschiedenis van de vorige eeuw, wiens geest nog merkbaar is in's lands vergaderzalen; hij was de stichter van de moderne democra- tische Staat, waarin vrijheden van onderwijs en Kerkorganisatie e.d. de rechten van iedere staatsburger werden. Hij was ook de grondleg- ger van 't autonoom Prov. bestuur. Komende tot de begroting, be- toogde spr. dat voor de publiekrech- telijke huishouding het beginsel van aanpassing der uitgaven aan de in- komsten niet opgaat. Het verheugde spr.. dat de belas- tingpolitiek, die gunstig afsteekt bij andere provincies de goedkeuring der Staten kan wegdragen. T.a.v. de door verschillende sprekers geuite wens, om over te gaan tot instelling van meerdere Commissies van Bij- stand uit en door de Staten, wees spr. er op, dat de wet deze commis sies niet noemt, noch verbiedt of verplicht; de Staatsrechtsgeleerden zijn over de toelaatbaarheid ver- deeld, Ged. Staten laten het oordeel over aan de Staten. Over de wijze van viering van het Rdgeringsjubileum wil het college met de fractievoorzitters overleg plegen. Personeelszaken. De heer Bouwman (K.V.P.) gaat n op het gesprokene over perso- aeelsaangelegenheden; hij blijft er oij, dat de E.V.G» niet in het G.O. ertegenwoordigd dient te zijn. Bij de salariering streven Ged. St. laar gelijkstelling met de salarissen der Rijksambtenaren. T.a.v. de sub- sidieregeling voor het Nijverheids- onderwijs hebben Ged. Staten bij de Regering op herziening aangedron- gen, teneinde de gemeenten in deze meer zelfstandig te maken. Aan het adres van de heer Vulik (K.V.P.) die het college dank had gebracht voor zijn beleid in Personeelszaken, deelde spr mede, dat de nieuwe kin- derbijslagregeling een verbetering van de personeelsbelangen bete- kent; in totaal wordt f 110.929, meer uitgekeerd. In antwoord aan de heer De Bruin (V.V.D.) zegt spr. dat het college zich bij de sala riering achter de loon- en prijspoli- tiek van de Regeting stelt. De re- sultaten van het overleg, ter toet- sing van de salarissen aan de Rijks- normen zullen in de zomerzitting ter tafel komen, als de definitieve salarisregeling aan de orde komt. „Het is uw recht en uw taak. de opmerkzaamheid van de gelovigen op de buitengewone betekenis van de komende verkiezingen te vesti- gen alsmede op de zware verant- woordelijkheid welke rust op alien, die het stemrecht bezitten. Zonder twjjfel zal de Kerk zich buiten de partijstrUd houden en boven de poll- tieke partijen staan. Hoe kan *>J echter onverschillig blijven t.a.v. de samenstelling van een parlement, waaraan de grondwet wetgevende macht toekent in zaken. die de hoogste godsdienstige belangen en de levensvoorwaarden van de Kerk zelve betreffen. Daaronder vallen ook nog andere ernstige vraagstuk- ken, in het bijzonder de economi sche problemen, die het volksw'el- zijn ten zeerste beinvloeden. Daaruit volgt dat het onder de gegeven omstandigheden voor alien, die het kiesrecht hebben, een stren- ge plicht is om aan de verkiezingen deel te nemen. Wie zich nu van het stemmen onthoudt, b.v. uit traag- De heer Harmsen (C.P.N.) deelt mede, dat over de vraag, of het proefbedrijf in de Geestmerambacht 'n voorbeeldbedrijf zal blijven, of n gemechaniseerd bedrijf zal worden, nog geen definitieve beslissing is gevallen; de betreffende Commissie van Advies, samengesteld uit de St. v. d. L. zou z.i. met vertegen- woordigers van de Statenfracties kunnen worden uitgebreid. Streekplannen. Mevr. Ribbius Peletier (PvdA), die de opmerkingen inzake de Pla- nologische Dienst bespreekt, merkte op, dat het overleg met de gemeen- tebesturen tijdrovend is, terwijl uit zuinigheidsoverwegingen zo weinig mogelijk ambtenaren worden aan- gesteld. Bij het samenstellen van de streekplannpn botsen diverse ge- meentebelangen en daarom zijn de betreffende commissies supra-ge- meentelijk; d.w.z. over de gemeen ten heen samengesteld uit streek- vertegenwoordigers, door meerdere gemeenten aangewezen. Ged. Staten zijn niet voor opname in de com missie van alle gemeenten, die bij het streekplan betrokken zijn, ter wijl zij ook niet voelen voor 'n uit- sluitend ambtelijke vertegenwoordi- ging. De gemeenten behouden ech ter zeggenschap. De streekplannen Vliegveld De Kooy en Kennemer- land-Zuid kunnen eind '49 tegemoet worden gezien; die van West-Fries- land, Kennemerland Noord eh Zaan- streek zijn eerst onlangs geenta- meerd. (Vervolg op pag. 2) heid, begaat een zware zonde, een dodelijke fout. Iedereen moet ovcr- eenkomstig de stem van zijn rewe- ten handelen want het is duidelijk dat het geweten ingeeft. slechts zijn stem te geven aan die candidaten of Hjst van candidaten, die genoeg- zame waarborgen bieden voor de instandhouding van de rechten van God en voor het ware welzijn, zo- wel van de enkeling als van het gezin en de samenleving, overeen- komstig de Goddelijke geboden en de christelijke moraal." Z.H. besprak de tegenwoordige toestand en vervolgde (aldus het A.F.P.): Voor alien staan twee plichten voorop: le. deelneming aan de ver kiezingen, omdat door zich.daarvan door gemakzucht of lafheid te ont- houden. men een zware zonde, ja een dodelijke fout zou begaan en 2e. stemmen volgens zijn geweten, want het is duidelijk, dat het geweten aan alle katholieken de plicht oplegt om op candidaten of candidatenlijsten te stemmen, die genoegzame waar borgen bieden voor de bescherming van de rechten van God en de zie- len, voor het welzijn van -de enke ling en het gezin en van de gemeen- schapin het algemeen, volgens de wet Gods en het christelijk leerge- zag. Vervolgens beval Hij de predikers aan om zich niet te begeven in ondergeschikte kwesties van poli tieke partijen en in polemieken, om dat deze de waardigheid en de werkzaamheid van het priesterambt slechts kunnen schaden. Ten slotte legde de Paus de nadruk op het betonen van moed en vertrouwen. I Voor pessimisme is geen plaats. In de duistere nacht. die over de vol 1 ken heerst, stuwen de donkere wol- ken, die de hemel verduisteren. voort. maar er is toch nog uitzich op een horizon, het bleke rood van" de morgenstond, die de voorloopster is van heldere dagen en op de weg van een zegepralende zon van waar- heid, gerechtigheid en liefde. Volgens A.P. heeft de Paus tevo ren betreurft, dat de jeufcd zich van de kerk afwendde. Hij weet dit aan de bioscoop en aan de overdreven sportbeoefening. zij nemen de jeugd teveel in beslag, zodat geen tijfl overblijft voor godsdienstonderw Over de gevaren van de film sprak de Paus meer uitvoerig. Aan het slot van zijn toespraak sprak de H Vader nog in het kort over een on- dorwerp, dat hem zeer dierbaar is, n.l. de algemeenheid van de kerk. een algemeenheid, die, naar hij ze: de, „niet alleen ideeel maar ook geografisch is". (Het K.N.P. is het Nederlands Katholiek Persbureau, A.F.P. Agence France Presse, A.P. Asso ciated Press. red.) Dinsdagmorgen omstreeks half 7 viel de 29-jarige leerling-machinist B. Ensing te Coevorden van de lo comotief van de eerste die dag ver- trekkende trein naar Zwolle. Hij raakte onder de wielen, waardoor zijn beide benen bijna geheel we; den afgereden Het slachtoffer i. naar het ziekenhuis te Coevorden overgebracht. Medegedeeld door het K.N.M.I De Bilt. geldig tot Vrijdagavond: WAT MEER BEWOLKING Tamelijk veel bewolking maa' overwegend droog weer. Ma tige tot zwakke naar noorde- lijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering va*i temperatuur. |N DE WOENSDAGMIDDAG GEHOUDEN ZITTING van de ge allieerde bestuursraad hebben de Britse en Amerikaanse be- velhebbers, resp. generaal Robertson en generaal Clay, zich op scherpe wijze tegen de pogingen tot communistische overwoe- kering van Duitsland gekeerd. De toon der verklaringen was de scherpste, die tot nog toe van deze zijde in de bestuursraad ge- hoord werd. Naar aanleiding 'van een protest I democratische partijen nauwgezet der socialistische eenheidspartij en gerespecteerd worden" van de communistische partijen te gen het verbod van activiteit der S.E.P. in West-Duitslaed zeide ge neraal Robertson, dat het zeer dui delijk is, dat het Duitse volk de S.E.P. niet wenst# Hij noemde de oprichting dezer partij een manoeu vre om de arbeiders in handen van de communistische partij te spelen. Deze partij, aldus Robertson, is een zeer luidruchtige en haar kabaal is niet evenredig met haar betekenis. Generaal Robertson vervolgde: ..Wanneer men de maatregelen beziet, die in de Sovjet-zone tegen de christelijke en liberale partij zijn genomen, dan verliest men zijn ge- duld als vanuit deze z6ne besc'nul- digingen worden geuit tegen het be stuur der Britse zone, waar de be- ginselen van de overeenkomst van Potsdam inzake de toelating van Robertson noemde het volkomen onjuist, dat alleen de communis- ten voorstanders van de eenheid van Duitsland zouden zijn. ,.De enige eenheid, waartoe de leiders dezer partij oproepen, is een een heid in boeien". Robertson zeide voorts, dat de opstellers van het protest een zeer gevaarlijk spel schijnen te spelen. ..Wanneer het ijzeren gordijn opgetrokken wordt, dan zullen zii zlen hoe groot hun misrekening is". i, ..Zij zullen dan door het Duitse volk ter verantwoording worden ge- roepen voor hun pogingen de de mocratic te verraden en hun land- genoten het juk op te leggen, dat zij zelf geimporteerd hebben. Zij zullen dan moeten verklaren, waarom zij de grote voordelen. die door het plan-Marshall aan de bevolking van West-Duitsland worden geboden hebben afgewezen". Robertson voegde maarschalk So kolofsky toe, dat hij buitengewoon slecht ge'informeerd is over de diu- gen van het westen. „Sedert het bestaan van de be stuursraad. aldus Robertson, heeft de Britse delegatie voortdurend aan- gedrongen op opheffing der zona'" grenzen. doch ongelukkigerwiis heeft zij dit niet kunnen bereiken Als v de z6nale grenzen afschaffen. zou den wij de waarheid weten Fner- zijds zou de Sovjet-bevelhebber de onjuistheid van zijn beschuldiginr inzien, anderzijds zouden wij in staat zjjn de juistheid te controle- ren van de talrijke bericbten over arrestaties. deportaties op grote schaal en het voortbestaan van con- centratiekampen in de Sovjet-z6ne Maarschalk Sokolofsky staoelde in zijn antwoord een uur lang nieu- \ve beschuldigingen tegen de wes- telijke machten op. Hij zeide. dat 't Marshallplan gericht was op een nieuwe oorlog en meende. dat de arbeidersklasse gevraagd moest wor den of zij het plan accepteerde. Robertson heeft naar aanleiding van een verzoek van de ..Frcie Deutsche Jugend" tot toelating in geheel Duitsland nog gezegd dat hij deze organisatie noch als vrij noch als Duits beschquwde. Hij be- schuldigde het Sovjet-bestuur ervan alle andere jeugdbewegingen mee- dogenloos te onderdrukken. De Amerikaanse bevelhebber. -»e- neraal Clay, ondecschreef de Britse beschuldigingen tin voile.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1