PROVINCIALE BEGROTING r Een lange doch onhelangrijke raadsagenda ALKMAAR EN OMSTREKEN Adjudant Wesseling nam afscheid N.H.D.-journoal ZWARE STRAF VOOR HET SMOKKELEN VAN DEVSEZEN Marktberichten PAG. 2- NIEUW NOORDHOLLANDS DA£BLAP - Dcyiderdag 11 Maart 1948 i1 Er komen weer kaaswimpels Kleurenfilm Mariacongres Zwemsport winf terrein Alcmaria—V.U.C. lichtwedstrijd Onze agenda VJ Tien jaar radio- det'ailhandel Texel's Schapenstamboek Het terrein, waar straks Bergen aan Zee weer zal verrijzen, wordt geegaliseerd en van allerlei hinderlijke obstakels als res- ten van fundamenten ontdaan. Er valt heel wat te bikken en te breken voordat de grond weer bouwrijp is. GEMEENTERAAD WARMENHUIZEN BIJZONDERE POLITIERECHTER Officier van Just-itie eist f 1000 boete De burgemeester van Bergen, dr. W. Huygens, steekt de eer ste spade in de grond bij gele genheid van het officiele begin van de wederopbouwwerk- zaamheden van de door de oorlog zo zwaar geteisterde badplaats Bergen aan Zee. De graafmachine staat klaar om een handje te helpen. Veilingoverzicht INGEZONDEN „Kleinigheden" in de bouwnijverheid :i i m i In een druk bezochte receptie in de Oude Herberg te Heiloo heeft adjudant A. Wesseling van de rijks- politie afscheid genomen, daar hij met pensioen gaat. De scheidende pojitieman heeft op deze dag niet te klagen gehad over gebrek aan belangstelling, want niet alleen de districtscommandant van het districf Noord-Holland Noord, kapitein der rijkspolitie J. van der Steur, maar ook verscheidene burgemeesters uit het rayon, waar adjudant Wesse ling commandant geweest is, waren aanwezig. De eerste die het 'woord voerde, was adjud t De Groot. Hij sprak een kort algemeen woord, waarin hij alien van harte welkom heette, in het biizonder de" kapitein Van der Steur en de burgemeesters uit het ravon- Castricum. In het voorjaar van 1908. aldus kapt. v. d. Steur. trad Wesseling in dienst bij het ambteliike overheids- aoparaat. namelifk bij het gevange- niswezen. Kort daarna sing hij ov°r naar de rijksveldwacht. waar hij de hooggte rang behaalde. welke hii behalen kon: brigadier-majoor. In 1941 moest' dit korps echter weer overgaan naar de marechaussee. waar Wesseling kwam als adjudant en welke rang hij bij de rijkspolitie heeft behouden. Als adjudant van de rijkspolitie was Wesseling ge- durende enige tiid commandant van afdeling Castricum. welke afdeling in Januari 1947 bij het district Alk- maar werd gevoegd Zadoende kwam Wesseling to. staan onder kapitein Van der Steur. Dit was echter maar van korte duur. want in December 1947 werden de af- delingscommando's opgeheven en werd d£ adiudant benoemd tot districtscontroleur. Dat is hii geble- rpn tot nu toe. Volgens kapt. v. d. Steur was er echter een troost: een van d° beide zoohs van adjudant Wesseling zet do tnaditie voort en is gnomenfopi ook in dienst bij het korps riikspolitie. Spreker hoopte. dat do adjudant en ziin vrouw nu eindeliik epns de welverdiende rust roufiop kriigen. waarop zij recht hadden Verder braoht hii. ook na- mens de sewestelijk commandant do dank uit voor de diensten. -welke Wesseling aan het korps der rijks- po,;t;o had bewezen. Adjudant De Bliek'haalde een pa.ar oude heHnporinsen op. welke sedurende de 40-jarige diepsttiid waren voorgevallen. Mop betreurde hot dat een van de oudo garde nu nfsoheid moost nemep Namens het koio district word aan adjudant We'seling een sehilderij overhan- digd. Ziin eehtgenote kreeg een bioomenmand. Namens de burgemeesters van 't ravon .waar Wesseling commandant "oweest is. snrak de heer Nieuwen- huizen van Limmen. burgemeester "ad Castricum. Hij herinnerde aan kot vmegere contact en darkte voor de uitstpkende samenwerking, wel ke or altiid was geweest. Als laatste sprak opperwacht- -neester Sjouw namens het rayon Castricum. de Ned. Politiebond afd. Castricum en de Politie-Schietver- eniging afd. Castricum. Aan adju- dapt Wesseling en ziin vrouw wer den hierbij een drietal bloemstuk- ken overhandigd. Adiudant Wesseling tenslotte. dankte de kapitein v. d. Steur voor de orcanisatie van deze plechtig- heid Ook andere belangstellenden werden bedankt. Aan het einde van de receptie bestond voor ieder po- litieman de gelegenheid om persoon- liik afscheid te nemen. LEZING MET I TCPTBEELDEN OVER BEAURAING Hiermede brengen wij nog even de lezing van Patei Mar*ens uit Beauraing. *die vanavcnd in het Gulden Vlies zax worden gehouden, onder de aandacht van onze lezers. Vooral de, ongetwijfeld vele, Maria- vereerders zullen uit de mond van de Norbertijner-pater veel wetens- waardigs over de verschijningen van de H. Maagd in dit genadeoord kun- nen vernerhen en zij zullen er zien. dat'f.. deze ve-sohiiningen duel uit maken van eep reeks, ook elders plaats gehad hebbende wonderbare gebeurtenissen. De lezing wordt uiteraard met toestemming van de Alkmaarse geestelijkheid gehouden. Naar de directie van de firma Spruyt alhier ons mededeeide, is men er op verzoek van de V.V.V. ..Alcmaria" weer toe overgegaan de bekende kaaswimpels, die in vroe- ger jaren de stad op Vrijdag zo'n feesteliik aanzien gavem aan te schaffen. Met medewerking van het mini- sterie van economische zaken, het rijksbureau Distex en andere in stances kon een toewijzing worden verkregen, zodat het mogeli.ik is dat althans voorlopig een voldoen- rie vo'orraad vlaggen ter beschik- king kan worden gesteld. De vlaggen ziin 90 x 2.20 M groot en kunnen zonder inlevering van textielnunten pekocht worden. Voorlopig zullen openbare instel- lingen, inrichtingen van nut en ver- maak e.d. bet eerst in aanmerking kunnen komen bij het betrekken der vlaggen die straks het oude stadsbseld weer zullen verlevendi- gen. Het ligt in de bedoelin'p wan- neer er een ruimerc toewijzing zal verstrekt worden. de vlaggen ook aan particulieren te verstrekken. WTFI.RF.NNEN HENNTNK vfbsi.AAT JAN PRONK. De wedstriiden van do Wiclren- vereniging ..Alcmaria Victrix" we-_ den 7ondag voortgezet met een rit over 63 km. Het heeft deze dag niet aan spanning ontbroken en Jan H-mn'nk zorgde voor een grote verrassing door Jan f'ronl- in de eindsp-mt met een banddikte te kloppen. Ge- durendc de hele rit toonde Hen- nink zieh zeer agressief en hand- haafde zich gemakkelijk in de kop- groep waarin ook Ottenbros en Jb. Pool goed werk deden. A1 moet worden opgemerkt dat Pronk nog niet in* grote conditie is, toch doet de prestatie van onze Olympische candidaat Jan Hennink het beste verwachten voor zijn aanstnande wedstrijden. Volledige uitslag: 1.- J. .Hennink; 2. J. Pronk; 3. J. Ottenbros. op enige afstand 4. J. Mol; 5. P. de Groot: 6. Jb. Pool (lekke band). Na drie wedstrijden is de stand van de voorjaarscompetitie: 1. J. Hennink 6 pt.; 2. J. Mol 4 pt, en J, Ottenbros 4 pt,; 4. J. Pronk 2 pt.; 5. H. Kokkes en Jb. Pool met 1 pt. Het verdere programma luidt: 14 Maart, tijdrit afstand 51 km; 21 Maart gewone rit afstand 100 km. Er wordt steeds gestart om 10 uur bij de Driekoningshoofden in de Schermer. Zondag 14 Maart a.s. kan. dank zij de voortvarendheid van de heer Raavmakers, een der plaatselijke organisatoren van de Dieselactie, de, destijds ter elfder ure uitgestel- de filmvoorstelling, doorgaan. Er wordt vertoond de kleuren film van het Maria-congr.es, ver- vaardigd en van commentaar voor- zien door de heer Pans uit Maas tricht. In het voorprogramma een toenasselijke zwart-wit-film. Er zijn a.s. Zondag in het Gulden Vlies drie vo stellingen. n.l. om 4, 7 en 9 uur. De reeds voor 2 uur verkochte kaarten zijn geldig voor een der andere voorstellingen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. SCHOOLZWEMMEN EEN SUCCES Hgt bezoek aan de Alkmaarse zwembaden Overdekte en Zo- merbad in het afaelopen jaar geeft wel de indruk, dat de belang stelling voor de zwemspqrt groeien- de is. In beide inrichtingen werden in totaal 192.498. baden verstrekt, tegen 188.658 in 1946. Van de zwem baden in de Overdekte komen er 32.000 ten goede aan schoolbaden. Eenmaal per 14 dagen komen de leerlingen van de vijfde klassen en daarboven (met inbegrip van Mulo en Vglo) de Overdekte in klasver- band bezoeken. Niet alleen het practisch zwemmen wordt de kin- deren daar .geleerd. maar ook uit hygienisch oogpunt ziin deze lessen van groot belang. Ieder kind., dat zich te water wil begeven, wordt grondig gecontroleerd, of het zich wel behoorlijk met zeep onder de douche heeft gewassen. De resultaten van dit school- zwemmen blijken wel in het grote aantal schoolzwemdiploma's. dat in 1947 werd uitgereikt. n.l. 1412. De directie van de Overdekte hoopt ook dit iaar een flink resultaat te boeken. Op 17 Maart a.s. wordt er voor de eerste maal in 1948 weer gelegenheid gegeven om het diplo ma van de K N.Z.B. te behalen. ter- wijl de schoolzwemdiploma's in Mei en Juni zullen volgen. ALKMAARSE KEGELAARS IN ACTIE Stedenweflstriid tegen Haarlem De traditionele wedstrijd tussen een 25-tal kegelaars van de Haar- lemse Kegelbond en van de Alk maarse Kegelbond wordt ook dit jaar weer gehouder> Zondag a.s. vindt het eerste tref- fen plaats en wel te Alkmaag op de banen van De Unie. Het 25-tal door- de_ keuzecommissie van de Alk maarse Kegelbond samengesteld, zal bestaan uit de heren: W. Lagas, A Olie, J. Metselaar. S. Bouma, B. Willers. J. Boom. H. van Galen, D. Oly, M. Witte. J. Kok. A. Winder, J. Langedijk. G. v. d. Post. J. Cot- taar, A. v. d. Wiel, R. Brugman, Chi^ Dekker, J. Siemons. M. de Haas. B. Masde. J. de Jong, E. Brink, J. Muis, G. J. Vrijburg, C. Sieuwerts. Het V.U.C.-terrein te Den Haag heeft vanwege zijn lichtwedstrijden een zekere vermaardhe'd gekregen en zo was het juist iets voor Alc maria. om ook zulk een wedstrijd te spelen. Welnu, dit is gisteravond geschiedt. Ofschoon V.U.C. in de 2de klasse speelt, vertoonden de Hagenaars een spel, dat in technisch en tactisch opzicht en ook wat po- sitiespel betreft, het eerste klasse spel heel dicht nabij kwam. Vooral de vleugel. gevormd door de gebr De Harder, viel op. Alcmari^ daarentegen gaf even- eens een goede partij voetbal ten beste en het gelijke spel (33) is zeker een verdiend resultaat. al kwam V.U.C. qua spel wel een klei- ne overwinning toe. In de voorhoe- de nam Jan Untied de middenvoor- plaats in en hij scoorde 2 van de 3 doelpunten. De Buijzer zorgde voor het eerste punt. Brouwer scheen de avondwedstrijd goed te liggen, want hij was in uitstekende vorm en Verdedigde ziin doel op waarlijk meesterlijke wijze. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dieuwertje, d. van C. Houtman en A. Rezelman; Joannes, z. van J. L. J. van Rosendael en C. E Tool: Ingrid. L.. d. van B. H. Strubbc en J. de Nijs: Maartje, d. van P. Harderwijk en A. de Vet; Rein H z. van G. P. Hartland m J. T Witteveen; Wilhelmina E A., d. van J. Leeuwangh en E. W. Stoop. Gehuwd: Karel Koopmans en Maria J C Krijnen; Pieter 'Berk- hout en Willy S Admiranl; Cornells W. Eonhoorn en Maria Th. v. Dru- ten; Mgrinus J. Buytendijk en Alij- da van Wanrooij. Overleden: Gerrit J. Swidde. we- duwnaar van H. Zwaan. oud 83 j. I VERGADEREN IVjannen in de politiek kunnen het soms druk hebben. Dat beleefden wij vandaag in Haarlem, waar de Provinciale Staten een driedaags debat le- veren met Gedeputeerden, om de begroting onveranderd vast te stellen. Van half tien tot zes uur, met in de middag een uurtje schaften en dat drie dagen ach- ter elkaar.... En dan r>r=ten ze nog van een erebaantje, dat lid- maatschap van Prov. Staten. Er zijn zelfs Statenleden. dte het bestaan om twee vergaderin- gen per dag te bezoeken; 'smor- gens de Statenvergadering. en 's middags de gemeenteraad van Amsterdam; en de volgende mor- gen zitten ze weer tussen hun provinciale collega's. Nu lijkt het altijd erger dan het is hoor: want denk maar niet. dat Statenleden als schooljongens netjes van negen tot twaalf en van twee tot vier in de school- banken zitten: de vergaderzaal van Pcov. Staten ligt tussen twee koffiekamers. En al wist die ezel tussen twee schelven hooi niet aan welke bij het eerst zou be- cinnen. de Statenleden. die even de benen willen rekken. nemen zo af-en-toe een duik in de kof- fiekamer: soms is het daar zelfs drukker dan in de vergaderzaal. vooral als de spreker. die aan het woord is, geen redenaar is Ook de pers veroorlooft zich derge- li.ike escapadae naar de koffie- kamer. 'n Goed journalist heeft steeds pen voorgevoel of er wat helarfgriiks gezegd wordt of niet: dit laatste is meestal het geval. zodat hii ook rneestentijds in de knffiekamer zit. CINEMA:- „Het leven van president Roosevelt", alle leeftijden. VICTORIA: „De weg naar Sa cramento", 14 jaar. HARMONIE: ..Adam had vier zonen", 18 jaar. A.B.T.: ,.De verborgen schat", 14 jaar. ..Mensenjacht in Doodsvallei", 14 jaar. ..GULDEN VLIES", acht uur: Missieavond. ATELIER DOORWERKEN Geest hoek Kanisstraat van 25 uur Ere-tentoonstelling Joh. Plas APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, telef. 3628. FEESTDAG IN ALKMAAR De afdeling Noordholland van de Ned. Vereniging van Radio- Detailhandelaren vierde Woens- dag te Alkmaar haar tienjarig be staan. In Het Gulden Vlies werd 's morgens een goedbezochte recep tie gehouden waarbjj tal van fa-* brikanten en zusterverenigingen de jubilerende vereniging geluk kwamen wensen. Ook de jubilerende bestuursleden, de heer J. Broeksma uit Enkhuizen, de heer H. Zijpe uit Purmerend en de heer J. de Haan die vanaf de op- richting, met de heer A. v. d. Geer uit Wormerveer, hun beste krach- ten aan de verebiging, die nu on- geveer 400 leden in Noord-Holland telt, gaven, werden in de huldiging betrokken. De vereniging, door 34 leden in de Zaanstreek opgericht, heeft z'ch al- lengs over heel de provincie ver- spreid en omvat nu 18 afdelingen met een kleine 4000 leden over het gehele land. Voorzitter Broeksma herinnerde aan het verleden ^en was vooral dankbaar voor de steun der fabri- kanten, vooral die van de N.V. Phi lips waardoor men veel kon berei- ken. 's Middags werd in het ..Wapen van Heemskerk" een vrolijk pro gramma verzorgd door de cabaret- groep van Herman Tholen terwijl er 's avonds allerlei attracties wa ren voor de leden in „Het Gulden Vlies" waar o.a. ook een prachtig radiotoestel werd verloot. BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD Geboren: Carolina M„ d. v. A. Swinkels ep C. J. Jongkind; Gerardus tL, z. v. N. G. Stoop en A. W. Hoogewerf; Reinirius. z. v. C. van Langen en A. Vlaar; Theodorus C. M., z. v. A. Smit en C. P. Berkhout; Jacobus G.. z. v. J. C. van Langen en C. J. M. de Wit; Nicolaas F., z. v. J. C. van Langen en C. J. M. de Wit; Johannes A., z. v. N. van Schagen en C. M. M. Hofland; Catharina A., d. v. Th. P. Hoogland en A. A. Blee- ker; Maria E„ d. v. W. J. de Koning en C. B. Wokke; Johanna C., d. v. J. Stoop en H. Beerse; Christina P. M., d. v. J. H. Jansen en J. Stet; Jacobus W. M„ z. v. A. G. Stuyt en W. M. Langedijk; Simon J., z. v. J. Smit en B. Biersteker; Petrus C., z. v. J. de Boer en J. C. Sijs; Anto- nius P.. z. v. Th. Ottenbros en M. J. Schilder; Everarda J. M„ d. v. J. E. A. Rensen en C J. Burger; Theo dorus J., z. v. J Eeken en J. Brant- ies: Johanna G. M.. d. v. F. B. A. Franzel en A. M. Karsten; Marga- retha M.. d. v. J Konijn en R. M. Breed: Maria M. Th d. v. B. J. F. Sutman t,Meyer en H. W. C. M. van Oerle: Agatha M M.. d. v. N Bijvoet en E. Smit. Ondertrouwd: Paulus A. Groot en Margaretha Smit. Getrouwd: Johannes P Stuvt en Margaretha A. van der Gragt: Wil- lem Visser. Broek op Langedijk en Vrouwkien Slendebroek. BRAND IN BIO-VACANTIE-OORD BERGEN AAN ZEE Gisteren- morgen omstreeks 11 uur* is brand uitgebroken in het naast het Bio- vacantieoord gelegen gymnastiek- lokaaltje, dat de laatste tijd als op- slagplaats dienst deed. Bio-perso- neel is er zelfs in geslaagd het vuur te bedwingen. In de nabijheid van bovenge- noemd gebouwtje was men bezig met het verbranden van afval. Door de wind kwamen enkele von- ken op het rieten dak van het ge- bouw, dat onmiddellijk vlam vatte. De Berger brandweer was spoedfg ter plaatse, doch behoefde geen as- sistentie te verlenen. daar eigen personeel met de in het gebouw aanwezige brandslang het vuur al meester was geworden. De omvang van de schade is nog niet bekend. Het dak brandde geheel af, doch de spanten bleven behouden. De algemene jaarvergadering van de Noord-Hollandse Vereniging ..Het Texels Schapenstamboek", die te Alkmaar werd gehouden. kon bogen op een grote belangstelling. Voorzitter W. v. d. Oord her- dacht in zijn openingswoord het overlijden van het bestuurslid R. L Waiboer uit Anna Paulowna en gaf vervolgens een chronologisch overzicht van het afgelopen jaar. De export van schapen was van nog geringe betekenis gebleken, maar de vereniging hoopt op ver- betering. Gelukkig is nu echter de handel weer vrij gekomen. Over het algemeen mochten de deelne- mers aan de diverse tentoonStel- lingen, vooral bij die ter gelegen heid van het jubileumfeest der Holl Maatsch. van Landbouw te Den Haag. tevreden zijn. Uit het jaarverslag van secretaris Robpen. viel op te merken, dat de vereniging thans niet minder dan 8500 ooien en 600 fokrammen defi- nitief onder controle heeft, waar- van ruim 93% met erkende af- stamming Bij de voorjaarsinspec- tic zijn 6652 lammeren. waarvan 2196 rammen. ingeschreven. Het gemiddelde per schaap groot ge. brachte lam is op Texel hoger dan on het vaste land n.l. 1.56 tegen 149. bii een geboorteciifer van 1.72 tegen 1.78. Ook de wolkeuring was van veel belang. Hierbij is geble ken dat het gemiddelde gewicht per vacht met bijna een half pond is gestegen Dit jaar zijn stamboek- schapen uitgevoerd naar Zuid- Afrika. Belgie en Frankrijk. De Provinciale Schapendag te Alkmaar is vastgesteld op 22 Sep tember a.s.. de Fokdag te Texel op 6 September. Bij de dan volgende bestuurs- verkiezing werden benoemd de heren Jb. Reyne te Barsingerhorn. A. Groot te Oosterblokker en F. Kevzer te Texel Tijdens de rondvraag werd aller medewerking ingeroepen, om te komen tot registratie van de melk- opbrengst der stamboekschapen. Ook kwam het keuren van de jon- ge rammen vodr het dekseizoen ter sprake. Tenslotte volgde de vergadering met bijzondere belangstelling een lezing van de heer Havermans over de werk wijze van de Nederlandse wolfederatie. De voltallige gemeenteraad van Warmenhuizen zette zich Woens- dagmiddag tof het afwerken van een vrij omVgngrijke maar des- niettemin niet bijzonder belang- riike agenda. Naar aanleiding van de notulen stelde de heer Mink de vraag. hoe het nu stond met de school te Schoorldam. Het bleek dat de raad zeer binnenkort de plannen ter inzage zal krijgen. De raad kende aan gemeente- opzichter P Dekker de door hem gevraagde toelage van flOO toe voor ektra werkzaamheden aan bouwmaterialen De heer J. Jonker te Schoorl dam kreeg 100 pet. vergoeding voor het vervoer van zijn leerplichtige kinderen naar de jongensschool. Ged. Staten zullen bericht ont- vangen, dat noch tegen het invoe- ren van een gratificatieregeling. noch tegen het uitbreiden van de kindertoeslagregeling voor secre- tarissen en ontvangers. van raads- ziide bezwaar bestaat. Ondanks teeenWerpingen van het vrouweliikq linkse raadslid werd conform het prae-advies van B. en W besloten. geen adhaesie te be- tuigen aan het adres van de raad van Beerta. inzake de toestanden bij Nog steeds heeft de Alkmaarse bijzondere politierechter de handen vol aan het berechten van economi sche delicten. Woensdag was heel Noordholland weer aanwezig op de zitting en in sommice gevallen ging het er weer mals toe. J. J. uit Warmenhuizen. een oude bekende, was de verbindingsman tussen stad en platteland. Hii had weer eens levensmiddelendistribu- tiekaarten verhandeld en het werd hem nogal kwalijk genomen dat hij voor de tweede keer voor moest ko men. Er was een gunstig reclasse- .ringsrapport ultgebracht dat tot mildheid stemde maar voor minder dan f 100 of 1 maand en twee maan- den voorwaardelijk kwam hij er toch niet van af. E. B. te Alkmaar handelde in brandstoffenbonnen. hij kreeg f 25 subs. 15 dagen. J. A. te Bergen had het wat bonter gemaakt en moest weer tot de orde geroepen worden met een boete van f 200 subs. 2 maanden. A. T., uit Zijpe, die voor een andere niet de kastanjes uit het vuur, maar de turf uit het veen had gehaald. werd veroordeeld tot een boete van f 75 subs. 30 dagen. J. S. uit Wervershoof bleek op brandstoffengebied ook een zwakke broeder. Nadat hij zijn bakkerszaak had verkocht. wilde hij er warmpjes in blijven en behield zijn toewijzing kolen. f 40 of 24 dagen Was de be- loning. A. N. B. uit Bovenkarspel, die het zonder clandestiene aankopen blijk- baar niet kon rooien kreeg f 75 of 30 dagen. De ochtendzittlng werd gesloten I met G. T. D. een jonkman uit Lutje- broek, die verkering had met een Duits meisje en Het kind naar Ne- derland, nu weer een luilekkerland voor onze Oosterburen. wilde halen. Hij was naar Duitsland gegaan, daar getrouwd en vast met de sie- raden van zijn vrouw naar Holland teruggekeerd. Dor een fout in de dagvaarding kwam hij met de schrik vrij, maar de zaak zal op- nieuw behandeld worden. 's Middags werd de zitting voort gezet met een aantal deviezen-ont- duikers. Aafje H. uit Anna Padlow- na probeerde met 100 Belgische en 850 Franse francs, welke zij onder haar kleding verstopt had. de grens over te komen om op familiebezoek te gaan. Het kon niet anders of in Roozendaal liep ze tege/i de lamp. Conform de eis werd zij nu ver oordeeld tot f 25.— of 10 dg. met verbeurdverklaring van het geld. Ook de Italiaan Luigi B. uit Alk maar daeht slim te zijn en had f 200 los in zijn vestzakje en vanzelfspre- kend vergat hij bij controle ze aan te geven. Nu vergeten we aliemaal wel eens iets, maar hier werd dit excuus toch niet geaccepteerd: f 25 subs. 15 dg. met verbeurdverklaring van de f 200. Nog onschuldiger wa§ het met Cornells B. uit Heerhugowaard. Hij had twee tientjes in zijn zak. en was daarmee aan het fietsen in de buurt van de Belgische grens. Heel toe- Vallig zat hij op een gegeven ogen- blik -aan de andere kant van de grens en werd tegelijkertijd op zijn vestje getikt wegens overtreding van het deviezenbesluit 1945. Ge- volg: f 25 subs. 15 dg. met verbeurd verklaring van de twintig gulden. Een ander geval was het met de twee zaadhandelaars Klaas K. uit Grootebroek en Jacobus Johannes F uit Bovenkarspel. Deze hadden door middel van hun filialen diver se zaden doen vervoeren naar Bel gie zonder echter de vereiste ver- gunningen hiervoor te bezitten. Ook werd zaad vanuit Roozendaal met een militaire wagen naar Belgie ge- bracht. Van het held, dat hiermede verdiend werd. liet K. zijn zoon in Brussel studeren. De Officier van Justitie. mr. Vellinga, haalde in zijn requisitoir aan, dat de namen van deze beide heren meerdere malen voor waren gekomen, zodat men ze zo langzamerhand kon gaan be- schouwen als beroepssmokkelaars. Door middel van tussenpersonen en van de posterijen hadden deze bei de personen zaden naar Belgie la- ten transporteren. Hier moest een voorbeeld gesteld worden en mr. Vellinga eiste daarom f 1.000. subs. 3 mnd. en 2 mnd. voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. In zijn pleidooi zei mr. Leesberg, de verdediger. dat hij de feiten geens- zins wilde bestrijden. Er zaten ech ter voetangels en klemmen in en daarom begon mr. Leesberg een ju- ridisch verweer. Bij de uitspraak van mr. Peereboom kwam ten slot- te vast te staan, dat de deviezen- smokkel door middel van derden niet geaccepteerd werd. Wel echter de smokkel door middel van de posterijen. Derhalve werd de uit spraak bepaald op f 750 subs. 2 mnd. Jacobus Johannes S. uit Alkmaar had bi> een goede vriend in Belgie 10.000 francs geleend. Wie zijn schulden betaalt, verarmt niet. dacht S. en toen hij daarna weer naar Belgie ging, nam hij f 600, mee om deze schuld, die hem zeker een beetje dwars zat^te voldoen. Hij kreeg hiervoor een recu als bewijs van kwijting. Door bepaalde om- standigheden kon de zaak echter nog geen doorgang vinden daar door de Politierechter nog een na- der onderzoek werd gelast. Je mag geen te lage en geen te hoge lonen uitbqtalen, ondervond Theodorus Johannes B. uit Boven karspel. Aan een tweetal werkne- mers had hij te veel betaald. Boete f 200,subs. 2 maanden. de DUW. Dit niet omdat die zo goed zijn. doch omdat Warmenhui zen daarmede niets te maken heeft en het anderzijds een zaak voor de vakbonden is.* Volksvermaak? Nogmaals werd de vermakelijk- heidsbelasting op het tapijt ge- bracht. Analoog aan de laatste mi- nisteriele circulaires waren hierop de nieuwste aanvullingen aange- bracht, o.m. inhoudende. dat de be- lasting voor bio«-oonvertoningen op 40 pet. wordt gesteld. Door 5 pet. te leggen op de zgn. culturele en 5 pet. te vermindei-en op de ver- maaksfilm. wordt een kostbare ambtelijke controle overbodig ge maakt. Ook hiermede was mevr. Voge- laar in de tontramine. Zij was ..tegen iedere belasting die deze re- gering zou kunnen #tvensen." Baas op eigen erf. Een arrest van de Hoge Raad heeft uitgewezen. dat een eigenaar niet verplicht is het maken van 'n terreinafscheiding tussen twee per- celen. op grond van de bouwver- ordening. aan te vragen, omdat hierdoor zijn eigenaarsrechten wor den miskend. De betrefonde bepalingen in de bouwverordening besloot de raad dan ook te schrappen. in zoverre het afscheidingen betreft, niet hoger dan 2,20 m. De regeling voor het toekennen van woongelegenheid werd z. h. st. goedgekeurd. Echter niet dan na dat de heer Mink, op zijn desbe- treffende vraag ten antwoord had ontvangen, dat zowel B. en W. als de woningcommissie practisch niet tegen het ..introuwen" van zonen of doqhters van huisbewonersg zul len zijn. Formeel gesproken blijft een dergelijk verbod mogelijk. Maar de echtgenoten in spe moe- ten in elk geval toestemming vra gen. (Wordt vervolgdi (Vervolg van pag. 1) Wat de aansluiting van Vlieland en Terschelling bij Noordholland betreft, zouden Ged. Staten de wil der bevolking doorslaggevend wil len doen zijn. Merkwaardig is, dat Vlieland bij Friesland wil blijven en Terschelling bij N. Holland wil aan- sluiten. De beslissing is echter aan Binn. Zaken. Wat betreft de Econ. Technologische Dienst die voor de oorlog, ten tijde van de grote werkloosheid werd ingesteld, doch die door de oorlog niet tot be- hoorlijke ontwikkeling kon komen, deelt de heer Prakken (PvdA.) mede, dat met het Ministerie van Econ. Zaken wordt samengewerkt. Het Nationale Plan, dat nagaat of en waar Industrie gewenst of nodig is, is nog niet gereed; het komt t.z.t. als Ged. Staten er kennis van geno men hebben, in de Commissie voor de Ec. Tqchnische Dienst. Met de heer Groen is spr. het eens, dat deze dienst nuttig werk kan doen, wat betreft de industrialisatie ten plat teland. In twee gevallen, waarin uit plaatselijke smedqrijen 'n kleine In dustrie van landbouwwerktuigen ontstond, is reeds tot steun geadvi- seerd. De mogelijkheid tot stich- ting van industrieflats, waarin meerdere kleine industrieen kun nen worden ondergebracht, heeft de aandacht van het college. De heer de Vries (PvdA.) gaat m op enkele opmerkingen van de heer Blauboer t.a.v. de wegen en water- schappen en geeft de heer Roosen ten antwoord, dat Ged. Staten niets voelen voor herbehandeling van het verzoek tot afzanding van een terrein onder Vogelenzang, daar de twee betrokken gemeenten, de Am- sterdamse Waterleiding en het Wa- terschap er bezwaar tegen maken. Prov. Ziekenhuizen Bij de behandeling van de begro- tingen der Prov. Ziekenhuizen kwam de vraag ter sprake, of het "wel verantwoord was, 'n inrichting met beperkte capaciteit als het Prov. Ziekenhuis te Medemblik te handhaven en het niet beter was de verpleging te concentreren in de ziekenhuizen' nabij Santpoort en Bakkum. Aangedrongen werd ook op ontruiming door het Rode -Kruis van het gedeelte, dat deze instelling van het Prov. Ziekenhuis bij Sant poort in gebruik heeft.- Dr. Gribling (K.V.P.) heeft waar- dering voor 'de in onze provincie uitgeofffende gezondtjfcidszorg en verpleging van geesteszieken en stapt gaarne heen over het bezwaar, dat dit de Prov. fl.250.000 kost. Voorts meent spr., dat het Rode Kruis gehouden is aan de belofte Santpoort te ontruimen. Spr. dringt ook aan op ontruiming van Medem blik en hoopt, dat de Prov. er in zal blijven slagen personeel te vinden, dat zich uit roeping aan zijn taak van ziekenverpleging geeft. Wegenfonds De heer Roozen (K.V.P.) vroeg nakoming van haar verplichting door de Provincie van het opleve- ren van de oprit van de Hensbroe- kerbrug; de toestand is daar, vooral in het donker levensgevaarlijk. De Naco zag zich zelfs gedwongen «en andere route te nemen. Ook vroeg hij de aandacht voor 'n brug bij het Kerkepad te Noordscharwoude. De heer Sietsma (PvdA.) vraagt, of het niet mogelijk is, aansluitend aan het tertiair wegenpLan een tweede aanvullend wegenplan te ontwerpen, waarvoor het Rijk in de toekomst gelden beschikbaar stelt. De heer Volkers (C.P.N.) ver- wacht van de Prov. meer-medewer king bij de plannen voor de ontwor- pen weg .ter vervanging van het Koedijker pad. De heer de Vries (PvdA.) kan t.a.v. Hensbroekerweg geeij directe inlichtingen geven. Voor 'n nieuw aanvullend wegenplan zijn de om- standigheden niet gunstig. Spr. sluit zich aan bij diegenen, die zich waar- derend uitlieten over het werk, door Prov. Waterstaat gepresteerd. Bedrijven De heer Roozen (K.V.P.) betreurt het. dgt geen positiever gegevens werden verstrekt over de waterwin- ning uit het IJsselmeer en hoopt dat de plannen niet verder verscho- ven worden dan 1950, hetgeen al te laat is. Hij <blijft van mening, dat het P.W.B. in Kennemerland roof- bouw pleegt en betreurt het, dat er nu weer plannen zijn voor secon dare pompstations te Bergen, Cas tricum en Heemskerk, waarvoor f600.000 is uitgetrokken, terwijl voor uitbreidingen in algemeen f2.107.000 op de begroting staat. Hij blijft voorts van mening. dat er verband bestaat tussen waterwinning en ver- droging en wijst op 'n brochure van Ir. van Nievelt over dit onderwerp; de z.g. waterdichte zolder van kei- leem is 'n label en spr. kan-in Eg- mond aantonen, dat het water in. tegennatuurlijke richti.ng loopt in de richting van het secondaire pompstation. fe heer Alink (K.V.P.) vraagt bij de rantsoenering van electrische stroom meer rekening te houden met de belengen van het grote ge- zin. Hij vraagt voorts nauwer con tact tussen Prov. Bestuur en han del en het staken van'de verkoop van overheidswege van kleine elec trische apparaten. De heer Kapteyn (PvdA.) v/aagt Ged. Staten de Schulpweg onder Egmond Binnen weer voor het pu- bliek open te stellen. Vandaag werden de replieken ge houden. BEVERWIJK. De aanvoer van wmterproducten loopt steeds meer af. Het voorjaar heeft echter ook aan de veilingen zijn intreden ge maakt. Vandaag werd door de fa. Muijen te Heemskerk de eerste spi. nazie en radijs aangevoerd. Deze primeurs brachten natuurlijk uit stekende prijzen op. Waspeen mits vrij van vuur was graag en noteer- de goede opbrengsten. Het aanbod van witlof is wel ni^t groot maar toch nog wel van betekenis. Over het algemeen werd er voor dit ar- tikel goede prijzen besteed. De aan voer van spruiten loopt wel terug, er was voor dit product veel animo. Voor geschoonde spruiten werden zeer hoge prijzen besteed. Boeren- kool ging voor goede prijzen vlot van de liand. Hetzelfde geldt voor de breekpeen Van prei was het aanbod weer iets groter. ofschoon er uitstekende prijzen besteed werden, liep dit product toch enigzins terug. Voor uien en rode kool was veel belang stelling met hoge prijzen. St. Pancras, 6 Maart 1948 Aan de redactie van N.N.H.D. Langestr. 42 A, Alkmaar. Geachte redactie. Met belangstelling Uw artikel ,,De bouwnijverheid in Nederladd", gelezen. Het blijkt daaruit dat de resultaten van de woningbouw te- leurstellend zijn. ..Deze langzame gang van zaken kan echter niet wor den geweten aan een te geringe productie en invoer van bouwmate rialen, zoals nogal eens gebeurt," aldus Uw blad. Als iemand die in de bouwvak- ken werkzaam is, wil ik U op het volgende attent maken. In een dorp in N. Brabant, (als U de naam wilt weten kan dat ook), wacht men al enige weken op deufen. De oorzaak hiervan is mij niet bekend. De tim- merman kan nu niet aftimmeren, waardoor het werk stagneert. In reeds afgeleverde deuren ontbreken bij enige duizenden stuks de kast- sloten, zodat de timmerman en schilder wanneer de woningen be- woond zijn terug moeten komen. Ret behoeft wel geen betoog, dat dit veel tijd vergt. Dit is slechts bdn onderdeel met remmende factoren. Zo is het steeds de ene keer dit, de andere keer dat. Juist die kleinig- heden houden bouwkosten hoog en de productie laag. De record productie van stenen zegt niet zoveel, als men de stenen de helft kleiner had gemaakt, dan was het dubbele aantal stuks ge- produceerd. Maar waarom maakt men de ste nen niets iets groter? Inplaats van de huidige maat 21x5x10 nu 25x6x10 Dit zou een aanmerkelijke bespa- ring betekenen. Hier volgt een voorbeeld. Een blokje van twee woningen, de wer- •kelijke maten zijn geheel anders; het dient slechts om de besparing duidelijk te maken. Heeft men bij de huidige maat een lengte van 80, een breedte van 30 en een hoogte van 50 stenen, dan is het totaal van binnen- en buitenmuren te samen pl.m. 22.000 stuks. Bij de nieuw ge geven maat is slechts nodig in de lengte 68, de breedte 25, de hoogte 42 stenen. Totaal-pl.m. 15.624 stuks, een besparing van pl.m. 6.376 stuks. Rond gemaakt 6.000 stuks. Bij 20.000 woningen ofwel 10.000 blokjes van twee, een besparing Van 60.000.000. Laat het tempo der han- delingen van het leggen der stenen door het onhandiger worden, stel len op de helft. Het is toch niet tekort vindt U wel? Dan is dit een tijdsbesparing van 30.000.000 hande- lingen. Er wordt dus in dezelfde tijd 15.624 gedeeld door 30.000.000, ruim 1900 woningen meer gezet. Hier valt buiten de tijdsbesparing van het cementmaken. Dit geeft toch wel te denken. Als we dergelijke dingen overal in Ne- derland to^passen zijn we er met enige jaren bovenop. Het is jammer dat verborgen mo- gelijkheden zo weinig gepubliceerd worden. De lezer van uw blad eindigt met de vriendelijke groeten. A. WESTER, Benedenweg 128, St. Pancras MARKTOVERZICHT PURMEREND Waarschijnlijk wel door de iefls betere weersgesteldheid was het agnbod .van runderen heel goed. De levering voor de vlee^voorziening blijft echter al heel klein. Er ko men maar een paar koeien die er onder gerekend kunnen worden. Met de stieren was het beter. Het aantal was ook wel niet groot maar de kwaliteit -cfearentegen heel goed. De levering van het wolvee laat het geheel zitten; dat is al heel ge. ring. De handel in de verse melk- koeien was precies zoals we dit de laatste weken gewoon zijn; het gaat maar heel langzaam aan. het ver- wondert iedere week, als men de gang in de vroegte ziet, dat alles tenslotte nog geruimd wordt. maar de prijzen waren dan ook niet ho ger. In de gelde koeien was de han del ook wel niet vlug te noemen, maar er was meer «beweging en daar waren de prijzen voor al niet lager. De bonnen die zo om de 10 cent werden verhandeld gingen ook heel kalm. Voor de graskalveren was iets meer vraag, deze werden vnj vlug verhandeld. In de stieren was maar een kleine keuze. maar de animo daarvoor was al heel klein. Op de nuchtene kalvermarkt was voor de fokkers weer heel aar- dig vraag. De prijzen- komen bo- ven die van de levering uit. Met de bokken en de geiten was het en vooral voor de beste iets beter ge- stemd. De wolveemarkt was ook heel aardig bezet maar voor de fok- schapen scheen de animo niet zo groot; de kooplust °r voor was heel gering, zodat dx -vnn de prijzen lager afkwamen. Met de weiders was net beter daar was heel aardig vraag naar. Ook op de biggenmarkt waar een heel aardig aanbod was, ging het er vrij vlug aan toe met weer iets hogere prijzen. Op de keuring van de fokberen was aar- dige belangstelling; ruim 40 stuks werden er aangeboden. Op de paar- denmarkt weer stugger. Dan is het op de pluimveemarkt heel wat plezieriger; daar was een vlugge gang; vooral voor de zware slacht- konijnen was veel vraag. ALKMAAR. 10j Maart. Spinazie 8692; boerekool 13—20; worteltjes 1734; winterpeen 8.1018.10, spVuit- kool 16—86; rode kool 15—30.50, gele kool 612; prei 2876; uien 4459, bieten 612; witlof 1656; radijs 18; peren 5262. ZWAAG, 10 Maart. Spinazie 971; uien 5060; bieten 68.80; prei 4572, gele bewaarkool 9.20 11; rode kool 14.80—27.60; spruitkool 601.04; witlof 4261; breekpeen 1019.70; radijs 12; radijs 12; knol- selderie A 10—15, idem B 9—11! Goudreinetten 501.12; Present v. Engeland 341.08; Zoete Irmgard 3970; Jonathan 58—1.18; Gieser Wildeman 64; Winterjan 2&—61. OBDAM, 10 Maart. Aangev.: 2125 kg rode kol 24.30—27.30; 23.500 kg gele kool 9—9.30; afw. 5—6; 33.800 kg peen B 16.70—19.20. C 18.30—J9.30; 175 kg uien 60—61; 3200 kg witlof I 53—62, II 41—51. Ill 25 —41; 75 kg spruiten 27. WOGNUM, 10 Maart. Witlof I 50—59, II 44—50, III 16—3?; spruit kool 47—113; gele kool 6.60—9.40; rode kool-18.40—25.10; bieten 6— 6.50; prei 1618; provicia. peer 41 61; rapen 5.50, Winterjan 39—55. HEM, 10 Maart. Zuiderkogge Witlof I 50—54, II 36—43;' uien 48; kroten I 6—6.50; gele kool 7—8.10; spruiten 20—63; prei 26—54, St. Re- mey 5154; Winterjan 59. BLOKKER, 10 Maart. Uien 40 56; witlof 3053; spinazie 82; gele kool 68, Pr. v. Engeland 681.43; Goudreinetten 46—1.03; Winterjan 4065; Winterlouw 4258; St. Re- mey 50—60 ziete appel 50—^75. WARMENHUIZEN. 11 Maart. Aangevoerd: 35.100 kg rode kool 24.5031 40; 51.500 kg gele kool 9 10.50; 800 kg witte kool 19; 300 kg eigenheimers 8110. PURMEREND, 10 Maart. Wit lof 2664; rode kool 19—28: spruit kool 1834; boerekool 5—18: bieten 4—6.50; uien 48—63. prei 52; Rei- nette, goud 4554; Present van Engeland 5775. Alles per 100 kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2