m Voor Alkmaar en omgeving WE Z. H. Exc. Mgr. I. VERRIET O.Pf Truman vraagt 55 millioen tussentijdse hulp voor W.-Europa Doodgewaande Koning Gustaaf stapt lachend uit de trein A EEN POLITIEKE REPLIEK IN DE PROVINCIALE STATEN VRIJDAG 12 MA ART 1948 BUREAUX: Het vraagstuk uit- Apostolisch Vicaris van Curacao Vandenberg uit zijn ontevredenheid over de trage debatten in de Senaat Taff vindt vier milliard genoeg H. M. de Koningin MOET HAAR WERK BEPERKEN Prinselijk gezin weer naar Zermatt Inbraak te Hippolytushoef opgehelderd DRTINA nog in leven Welk weer morgen Staking te Haarlem verloopt SCHOENENBON voor nummer 7 ,,Verjaardagsregeling" wordt hervat Te Martenshoek in de provincie Groningen is op een weri een nieuwe kustvaarder bij het tevraterlaten gekapseisd. Aan boord bevonden zich dertig mensen, van wie een verdronk. EN DEMOCRATIE COMMUNISTEN Het bleef echter bij praten De arrestatie van Prettner DE GEHELE WAARHEID BONNENLIJST met Pasen een. dag vroeger Fiat-fabriek te Turijn in brand EXPLOSIE TE JERUZALEM Aanslag op foods hoofdbureau Rondetafelconferentie met Indonesie Eerste voorbereidingen getroffen Frankrijk roept 300.000 man onder de wqpenen Post voor de „lndrapoera" Engels Nedylandse vorderingen vereffend Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 Ct. Noordhollands Bui ten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORNDraafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET VRAAGSTUK ten aanzien van het Communisme is niet, of de C.P.N, moet worden verboden. Dat is een onderdeel van de kwestie waar het om gaat, hoezeer ook een belangrijk onderdeei. De kwestie waar het om gaat ls. welke doeltreffende maatregelen genomen kunnen worden. zowel door de maatschappij als door de Overheid, om de verdere voort- schrijding van de ontbindende werkzaamheid van het Communis me te verhinderen. Wij hebben het op deze plaats ai eerder betoogd: indien een verbod van de C.P.N, doeltreffend is, dan moet dat verbod niet achterwege blijven. Is het niet doeltreffend, dar^ heeft het geen zin. Aan lege geba- ren hebben wij niets. Intussen is de vraag, of de C.P-N. moet worden verboden, inderdaad als onderdeel van het eigenlijke vraagstuk, belangrijk genoeg, om er beschouwingen aan te wijden, al is men wel geneigd te zeggen, dat theoretische beschouwingen op dit punt alweer rijkelijk laat gehouden worden. Twee hoogleraren in de rechts- wetenschappen, prof. F. Duynstee van Nijmegen en prof. W. Pompe van Utrecht, hebben er met de stu- denten een debat over gehouden, dat °P zichzelf zeer zeker buitenge- woon interessant is. Van belang is op de eerste plaats. dat de beide katholieke hoogleraren in de beantwoording van de con crete vraag, of de C.P.N, moet wor den verboden, volstrekt van mening verschillen. De een meent. kortweg gezegd, dat het w£l, prof. Pompe dat het niet moet gebeuren. Zoals steeds is voor beider argu- menten iets te zeggen. Wij. zouden onze keuze ook nog niet definitief gemaakt hebben. Zoals gezegd, het gaat in feite om de kwestie van doelmatigheid. Van belang is het intussen vast te stellen, dat beiden van mening zijn, dat desgewenst tot een verbod kan worden overgegaan, prof. Duynstee meent, dat het kan geschieden op grond van de wet van 1855 inzake het recht van vereniging en verga- dering, daar het streven van deze partij 'ingaat tegen de goede zeden. (Maar dat ging de vroegere Neo- Malthusiaanse bond ook, en die werd ook niet verboden). Het verslag, dat de „Tijd" van dit dispuut geeft, is niet geheel duide- lijk, omdat enerzijds de indruk wordt gewekt. dat het verbod kan geschieden door regering en/of. par- lement, (desnoods zou dit immers bij afzonderlijke wet te regelen zijn), anderzijds y.astgesteld wordt, dat het een zaak is van de rechter. niet van de regering (Of, zouden wij zeggen, van de wetgevende macht, dat is dus ook van parlement.) Als quinte-ess'ence beschouwen beide hoogleraren, dat het hier gaat om het principe van de democrati- sche vrijheid. Daar valt veel over te zeggen, zo als er over het interessante pro- bleem als onderdeel van het eigen lijke vraagstuk, veel interessants zeggen zou zijn. Tot enkele gedachten bepalen wij ons vandaag. Prof. Duynstee beziet de zaak eigenlijk zeer uit de oppor- tunistische hoek: van de drie prac- tische gronden die hij aangeeft, schijnen ons de voornaamste deze: dat de democratie geen onbeperkte vrijheid kan laten aan hen. die de vernietiging nastreven van de de mocratie zelf en van haar grondsla- gen. Dit schijr# ons volkomen juist. Prof. Romme heeft op die gronden o.a. reeds in November 1947 in de Tweede Kamer, in de practi- s c h e orde dus, maatregelen tegen het Communisme bepleit. Het an- dere motief is, dat de democratie alleen werken kan, als alle partijen de democratische spelregels in acht nemen. Wij komen hier wel een beetje op het hellend vlak van de opportunistische inzichten der meer- derheid! Prof. Pompe legde er bijzonder de nadruk op. dat het de zaak van de rechter is om vast te stellen of een politieke partij zodanig met de rechtsorde in strijd is, dat ziJ onder de wettelijke bepalingen valt. Maar de vraag is, zouden wij zeg gen, of het hier alleen gaat om een politieke partij! Het voornaamste argument van Pompe tegen een verbod is, dat het paradoxaal is, de vrijheid te willen verdedigen door haar te beknotten. Wij zouden ons daarmee „op het plan van onze tegenstanders stellen en ons verlagen tot het binnenha- len van een stuk totalitarisme", zo drukte de Utrechtse hoogleraar zich Dit laatste krasse oordeel zal zeker weinig instemming ontmoe- ten. Wij zouden er tegen aan willen voeren, dat het voor het welzijn van de wereld en daar gaat het toch om weinig zin heeft, zich blind te staren op abstracte vrijheidsbe- grippen. Wij menen nog steeds, dat er vrijheid bestaat en vrijheid, en dat het hoge goed van de ware vrijheid noodwendig verdedigd moet worden tegen iedereen, die het belaagt. De vrijheid is een van de dingen, die behoren tot het fundament -van het streven naar de bevordering van het algemeen welzijn. Waar nu de vrijheid zo belangrijk is, dat men desnoods zijn leven geeft om haar te beschermen, daar mag men in dit geval de staat zeker bepaalde beperkingen opleggen jegens de ac- tiviteit en de vrijheden van hen, die menen. dat zij recht hebben op de vrijheid om anderen de ware vrijheid te ontnemen. Bovendien. richt het Communisme zich zo uitgesproken tegen de gods- dienst. de grondslag van het welzijn van de samenleving, dat alleen reeds op die grond een verbod ge- rechtvaardigd zou zijn. De argu- menten rondom de vrijheid wekken naar onze smaak niet weinig verba- zing. Een verbod van de C.P.N. mits doelmatig zou immers niet meer dan een politie-maatregel kun nen zijn, en wie haalt het in zijn hoofd, te beweren, dat de vrijheids- beperkingen. die tal van wetten en verordeningen en politiemaatrege- len ons opleggen, beschouwd dienen te worden als „het binnenhalen van een stuk totalitarisme"??? Te Amsterdam werden op de Kunstijsbaan de Nederlandse schaatsenrijders, die aan de Olympische Spelen te Sint Moritz en de wereldkampioenschappen te Oslo hebben deelgenomen, gehuldigd. V.l.n.r.: v. d. Voort, de Koning, Huyskens, Broekman en Langendijk. By het provincialaat der Paters Dominicanen in Nederland is be- richt ontvangen, dat Z.H.Exc.Mgr I. P. Verriet O.P., Apostolisch Vi caris van Curasao, en Bisschop van Eleuthema, Woensdag op 68- jar. leeftyd te Aruba is overleden. Mgr Verriet was geboren te Ven- ray 4 Nov. 1880. Hij deed zijn lagere studies aan het gymnasium der pa ters Franciscanen te Venray en trad in 1898 in de Orde der Predikhe- ren. Hij werd priester gewijd 15 Aug. 1905. Na enkele jaren leraar te zijn geweest a art het Dominicus- college te Nijmegen, vertrok hij in 1909 naar de missie van Curacao. Op 13 Nov. 1931 volgde zijn benoe- ming tot Apostolisch Vicaris van Curacao. In 1932, op het feest van Driekoningen, werd hij in de paro- chiekerk van Venray tot Bisschop gewijd. Nog in 1946 bracht Mgr Verriet, ter gelegenheid van zijn reis ..ad li- mina" naar Rome, een bezoek aan Nederland. Spoedig na zijn terug- keer in de missie werd hij ernstig ziek. Mgr Verriet was Assistent- Bisschop bij de Pauselijke Troon en Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Donderdagmorgen is in de kerk op Aruba een Heilige Mis van Re quiem opgedragen. waarbij Gou- vemeur P. Kasteel vertegenwoor digd werd door J. E. M. Arends, lid van de raad van bestuur. Daama werd het stoffelijk overschot over- gebracht naar het vliegveld. Op het I vliegveld Hato op Curacao werd t stoffelijk overschot ontvangen na- mens de gouverneur door mr C. Suthoff. Des middags te vijf uur vond een WASHINGTON, 11 Maart (A.P.). President Truman heeft vandaag het Amerikaanse Congres gevraagd om 55 millioen dollar als tussen tijdse hulp aan West-Europa. tot- dat het herstelprogram wordt uit- gevoerd. De vorige herfst had het Con gres een bedrag van 540 millioen dollar voor Italie, Oostenrijk, Frankrijk en China beschikbaar gesteld en er werd toen verwacht, dat deze toewijzing voldoende zou zyn totdat het Marshall-plan zou zijn aangenomen. in een brief aan de voorzitter van het Huis, Joseph Martin, verklaarde de President: „De gebeurtenissen. die gedurende de afgelopen weken in Europa heb ben plaats gevonden, maken het uit veiligheids- en voorzichtigheids- oogpunt voor ons onmogelijk de aan- voer op dit moment te onderbreken. Tk hoop derhalve, dat het Congres de benodigde fondsen voor 1 April beschikbaar zal stellen." Truman zei, dat het geld nodig was, om het mogelijk te maken, dat het afsluiten van contracten voor essentiele goederen nog een korte tussenpoos zou kunnen worden voortgezet. Truman voegde er aan toe: „De voorgestelde toewijzing is slechts voldoende voor een korte periode en een zo spoedig mogelijke autorisatie van het Europese her- stelprogramma zelf." Reutar meldt« dat Senator Van denberg de Senaat heeft berispt we- gens de ..microscopische bestudering van woorden en zinnen", welke de eerste tien dagen van het debat over het plan-Marshall heeft geken- merkt. Hij verklaarde. dat men met zo door kan gaan, wil men de tijd^- limiet niet overschrijden. Hij kantte zich tegen een amende- ment op het Europees herstelpro gram, ingediend door de republi- nakerk te Willemstad, onder grote belangstelling van autoriteiten en van de zijde van alle gezindten. De absoute werd verricht door de Do- minicanerpaters C. Spekle, de on- dervicaris, overste Galle, oud-over- sten Van den Alsen, Van der Veen en Zeppelfeldt en de missionaris R-. Buhrs. Het stoffelijk overschot werd graf waarts gedragen door fraters van Tilburg, gevolgd door een lange stoet, waarin ook Gouverneur Kas teel meeliep, in gezelschap van 2 oud-ondervicarissen op Curacao. Pater Spekle dankte de Gouver neur en de andere aanwezigen voor hun belangstelling. H. M. de Koningin zal wegens ver- moeidheid op advies van haar .ge- neesheer haar werkzaamheden voor- lopig tot na Pasen beperken tot de dringende regeringszaken. Omtrent het aanstaande verblijf van het prinselijk gezin in Zwitser- land wordt nader medegedeeld, dat Z. K. H. prins Bernhard met de prinsesjes Beatrix en Irene begin volgende week per vliegtuig zal vertrekken Daar prinses Marijke nog niet ge heel hersteld is »De rijkspolitie is er in geslaagd de hand te leggen op de daders van de inbraak, gepleegd in het distributiekantoor te Hippolytus hoef. Een uitgebreid onderzoek, in de Wieringermeer begonnen, leidde naar Amsterdam, waar de politieambtenaren in de buurt van de Nieuwendijk na een jacht, waarbij van vuurwapenen werd gebruik gemaakt, vier inbrekers arresteerden. Twee hunner. de 33-jange K. O. uit Den Haag, tot voor kort in Hip- polytushoef woonachtig, en de 28- jarige d. Y. uit Wieringen bleken inderdaad de gezochte daders te zijn Bijna het gehele bedrag aan geld en een zeer groot deel van de bonnen, die de buit van de inbre kers vormden, werden op hen ge vonden. De beide andere gearres- teerden waren mannen uit de Am- sterdamse onderwereld, met wie zij fontact hadden en die plegen ver blijf te houden in kosthuizen op de Nieuwendijk en omgeving. Uit Praag wordt officieel gemel dat de onlangs afgetreden Tsjecho- slowaakse minister van justitie, dr Prokop Drtina, die men reeds emgy tijd dood waande, herstellende if van de verwondingen, die hij bij een poging tot zelfmoord zou heb ben opgelopen. Erban, de minister van sociaal welzijn, heeft bekend gemaakt, dat ongeveer 1000 van de 24.000 Praa^- se ambtenaren in het kader van d zuivering zijn ontslagen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond:^ RUSTIG VOORJAARSWEER! Koude nacht met op velc plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag: Na het oplossen van de mist lange perioden van zonneschijn met snel oplopende temperatuur. Droog weer en weinig wind. CISTERENMORGEN ging over I keinse Senator Homer Capehart. Volgens het amendement zou men het plan-Marshall, zoals het is neer- gelegd, vrijwel geheel laten vallen en vervangen door een herstelpro gram door middel van de particu- liere ondernemingen. Senator Ca pehart stemde er op Vandcnberg's verzoek in toe, het amendement Vrijdag in stemming te laten bren- gen. Senator Robert Taft, republikeins candidaat voor het Presidentschap, stelde voor, dat de hulp in het kader van het plan-Marshall van 5.300 mil lioen dollar tot vier milliard dollar wordt teruggebracht. Zijn voorstel werd ingediend in de vorm van een amendement. Er werd nog niet over pediscussieerd. De staking bij de kousenfabriek Hin te Haarlem is practisch verlo- pen. Donderdagmorgen is de och- tendploeg vrijwel voltallig weer aan het werk gegaan. Het aantal stakers bedraagt nog slechts enkele tien- tallen. Dit resultaat is het gevolg van een uiteenzetting. die enkele sprekers namens de bedrijfsunie en de fa- briekscommissie Woensdagmiddag in een bijeenkomst van stakers hebben gegeven. jufcb een lichte uitvaartdienst plaats in de Sint An- graati van mazelen, zal H. K. H. prinses Juliana kort daarna volgen met de prinsesjes Margriet en Ma rijke. De keuze van het verblijf is we- derom gevallen op Zermatt, waar het prinselijk gezin verleden jaar een prettige tijd heeft doorgebracht In het tijdvak van 14 Maart t.m. 8 Mei a.s. zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 7. voor zover de bon 612 zich nog aan het inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaatr moet worden overgelegd, eveiTals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. In genoemd tijdvak zal ook de uitreiking van schoenenbonnen^ aan kinderen volgens de z.g. ..verjaar- dagsregeling" worden hervat. Kin deren geboren in de maanden Ja- nuari, Februari en Maart van een der jaren 1932 t.m. 1946. alsmede de kinderen. welke in de maanden Maart, April 'of Mei 1947 geboren zijn, komen in eerder genoemd tijd vak in aanmerking voor een schoe nenbon van soort en maat als over- eenkomt met de leeftijd en het ge- slacht van het kind. Bij de uitrei king volgens deze kinderregeling zal de bon 606 van het inlegvel worden verwijderd. geheel Europa het gerucht, dat de 89-jaar oud zijnde koning Gu staaf van Zweden overleden was. De koning zou op weg naar Zuid- Frankrijk, tydens de treinreis, overleden zijn. Te Stockholm woei reeds van vele officiele en parti- culiere gebouwen, na het valse gerucht, de vla'g halfstok. De Zweedse radio wijzigde haar programma en ging plechtige mu- ziek spelen. ofschoon zij in net nieuwsbulletin van 12 uur niets over de gezondheid van de Koning meldde. Later heeft kroonprins Gus taaf Adolf de geruchten tegenge- sproken. Lachende stapte de dood- 4 Over de arrestatie van Eduardo Prettner-Cippico bericht het Ro- meinse dagblad van de Katholieke Actie ..II Quotidiano van 9 Maart onder de titel „De gehele waarheid dat de gehele waarheid oyer deze zaak alleen aan het licht is geko- men, dank zij het initiatief van de H. Stoel en vervolgens, dat de me- dedelingen van de „Osservatore Romano" het allereerst de onver- antwoordelijke daden van Prettner Cippico aan het licht hebben ge- bracht. Op de beschuldigmgen van het communistische dagblad ,,1 Unita^ antwoordende zegt ..II Quotidiano het is niet waar dat Prettner de bescherming en welwillendheid van Paus Pius XII genoot. Het is niet waar dat hem de ontvluchting mogelijk werd ge maakt. Het is niet waar, dat een an dere Vaticaanse autoriteit, Mgr. Montini substithut-staatssecretans) een cheque voor Prettner-Cippico uitschreef om hem op zijn vlucht te helpen. Het is niet waar dat hij op enigerlei wijze aan een paspoort is geholpen om over de Italiaanse grens te komen. Prettner heeft ge heel voor eigen rekening gehandeld door een invloed voor te wenden, waarop hij geen recht had. Jndien er van rnedeverantwoordelijkheia sprake was. was deze onrechtstreeks. Het communistische blad spreekt ook over de arrestatie van Mgr. Guidetti. dit bericht is eveneens o n- waar. Mgr. Guidetti heeft zich op 28 Januari j.l. teruggetrokken als administrator van de bezittingen van de H. Stoel en zijn ontslag werd aanvaard. Enige dagen later ver klaarde hij aan zijn collega s. dat hij door iemand bedrogen was ge- worden. Thans wacht hij in zijn appartementen in Vaticaanstad tot dat deze kwestie geheel Jot klaar- heid is gebracht. Het politiek debat. waarmee de algemene beschouwingen over de begroting Maandag in de zitting van Prov. Staten geopend werd, werd gister by de replieken voort gezet. Men zal zich herinneren, dat de woordvoerder van de P.v.d.A., die de communistische gedeputeerde op het kussen geholpen had, de heer De Roos het van de opvatting der Communisten over democratie wil- de laten afhangen, of de samenwer- king met hen bestendigd kon blij- ven. De heer Bakhuizen van den Brink (V.V.D.) die ook de replieken open- de. vond dit struisvogelpolitiek. Het communistische standpunt spot nu eenmaal met onze opvatting over democratie. Het gaat er om. welke houding de communisten zullen aannemen, ais ze de kans zouden krijgen, zoals hun geestverwanten in Oost-Europa! Hij vraagt de heer De Roos, hoe- lang de P.v.d.A. een afwachtende houding zal blijven aannemen; dat is een standpunt van pappen en nat- houden. Spr. wil de feiten niet ver doezelen en het communistisch ^e- Nzwel uitsnijden. Wie verwachtte. dat de heer Bak huizen van den Brink hierop met een voorstel zou aankomen, vergiste zich; hij wilde de communisten als- nog de gelegenheid geven een an dere politiek te volgen, alvorens zich volmaakt van hen te distan- cieren. Overigens vond hij het dringend noodzakelijk met de Regering over- leg te plegen over de vraag, welk standpunt moet worden ingenomen tegen ambtenaren, die deze partij zijn toegedaan. De heer De Roos (Arb.) betoogt, dat de heer Polak langs de begin- selvraag, die spr. in eerste instantie stelde, heeft been gepraat. Het gaat er om. welke middelen de CPN wil gebruiken. Hij heeft wel gezegd, dat hij de middelen wil gebruiken, die de Ned. wet toestaat. maar als hij de door zijn partijgenoten in Tsj. Slowakije genomen maatregelen dekt, zoals hij zei, dan deinst hy niet terug voor dwang en terreur en pressie op de Regering met behulp van 'n gewapende arbeidersmassa. Evenals de heer Bakhuizen v. d. Brink wil spr. nog even wachten. om de communisten de kans te ge ven binnen de wegen der democra tie terug te keren. Hij verwacht nu, dat de heer Polak zal zeggen waar 't op staat. De heer Groen (K.V.P.) betoogt, dat wij, ondanks het ijzeren gordijn, heel goed weten, welke middelen de communisten in Tsj. Slowakije gebruikten; hij verwacht, dat de heer Polak zal herhalen. dat de C.P.N, legaal wil blijven, maar hij heeft daar geen vertrouwen in. Wij hebben ons aldus spr. verzet tegen opname van een communist in het college en een voorstel om de samenwerking te verbreken, moet uitgaan van de hele Staten, speciaal van diegenen, die meenden met de communisten te kunnen sa- menwerken. De heer Baas wilde aan de com munisten niet meer invloed geven dan nodig is. Het betoog van de heer Polak in eerste instantie vond spr. eenzijdig; hij spreekt wel van Amerikaanse invloed en dollars, maar zwijgt over Russische invloed, roebels en bajonetten; zijn betoog was naar geest en inhoud doortrok- ken van Oosterse fantasie en ken- merkte zich door een zelotisme, dat geen nuchtere Hollander kan op- brengen. Hij stelt de meest-rauwe werkelijkheid voor als A1 democra- tisch paradijs. De heer Polak (C.P.N, betoogt na de P.v.d.A. samenwerking met de K.V.Pi verweten te hebben dat de middelen bijzaak zijn; het gaat om de belangen van het volk. die de C.P.N, wil verdedigen binnen de Ned. Wet. De heer Van Leusen (Arb.) be- twijfelt of in Rusland de dictatuur van het proletariaat nodig was, om het volk welvaart te brengen.. Het geluid van de heer Polak klinkt hem te Russisch; de Russische men- taliteit kan men moeilijk in de Wes- terse gedachte overbrengen. De vraag of hij het met de in Tsj. Slo wakije gevolgde methode eens is, heeft de heer Polak niet beant- woord. Als de C.P.N, de welvaart van het Ned. volk beoogt, dan krijgt zij in de komende mifenden de kans dor de stakingen van de E.V.C.„te voorkomen. Eendrachtige samen werking van het Ned. Volk is nodig, om het hoofd boven water te hou den. Als de heer Polak dit bewijs van zijn bewering wil leveren. dan zal spr. bij 'n volgende gelegenheid gaarne erkennen, dat hij zich op diens Hegeliaanse wijsheid verke- ken heeft. De heer v. Harinxma thoe Sloo- ten (V.V.D.) acht het staifdpunt van P.v.d.A. en V.V.D. t.o.v, de com munisten verschillend; wat ons be- treft, aldus spr. is de maat vol. Tenzij de communisten op zeer korte termijn („b#nnen 14 dagen voegt spr. er aan toe) hun standpunt wijzigen, zal de V.V.D. zich volko men van de C.P.N, distancieren en daaruit consekwenties trekken. Het politiek debat was hiermede ten einde. De verdere behandeling der begroting gaf geen aanleidin'g tot vermeldenswaardige punten. Een voorstel-Groen, om adhaesie te be- tuigen aan het adres van de Provin cie Gelderland aan de Staten-Gene- raal inzake de financiele verhou- ding tussen Rijk en Provincie werd z.h.st. aangenomen. In verband met de Paasdagen zal de bonnenlijst voor de periode van 28 Maart tot en met 10 April 1948 in 'plaats van op Donderdag 25 Maart op Woensdag 24 Maart wor den gepubliceerd. gewaande koning gisterenmiddag te 16.50 te Parijs uit de trein. De ko ning zag er fit uit en zou- na Sedi- neerd te hebben bij de Zweedse gezant, naar Nice doorreizen. De eerste ambassaderaad te Pa- rys vertelde Reuter: ..Wij hebben een angstige ochtend gehad en heb ben getracht de bron van het ge rucht over de dood des konings op te sporen. Het gerucht is blijkbaar ontstaan, toen ergens in Duitsland een warmgelopen rijtuig van de trein moest worden afgekoppeld en de mensen dachten, dat' het rijtuig van de koning werd losgemaakt om dat deze gestorven was." De ambassaderaad voegdfe hieraan toe, dat de koning van het gerucht afwist. Het Zweedse blad ..Aftonbladet" meldde uit het Belgische grenssta- tion Harquelines. dat de koning „zeer geamuseerd" was over de ge ruchten, die hy ^vry overdreven" vond. Turyn, 12 Maart (AP) Een geweldige brand brak vanmorgen vroeg uit in een Fiatfabriek te Turyn en bracht naar sehatting een schade aan van ongeveer 4.000.000 gulden aan gebouwen en machinerieen. De brand, waarvan men aanneemt dat hij een gevolg is van kortslui- ting, woedde tot een uur na de ont- dekking voort. Er worden geen on- gevallen gemeld. De Fiat is een van de grootste Italiaanse industrieen. waar het grootste deel van het Italiaanse roi- lende. spoorwegmateriaal wordt ver- vaardigd, benevens auto's, vliegtui- gen en motorboten. Gisterenmorgen heeft zich op de binnenplaats van het hoofdkwartier van het Joodse Bureau te Jeruza- lem een hevige ontploffing voorge- daan, waarbij tot dusver 10 perso- nen zijn gedood en 89 gewond werden. De ontploffing was zo hevig, dat meer dan een kilometer in de om- trek de huizen. schudden op hun fundamenten' en een dikke zuil van rook en vuur naar boven steeg. De Joodse politie heeft een Arabische chauffeur van een auto van. het Amerikaanse consulaat gearresteerd. De Joodse verzetsorganisatie .,Ha- ganah" heeft de ..Arabische gang sters" beschuldigd van misbruik van Amerikaans eigendom en van de onschendbaarheid van de Ame rikaanse vlag teneinde hun doel te bereiken. Winston Churchill, die toch heus niet een van de jongsten is weer op het verkiezingspad. Hier ziet u hem omstuwd door een enthousiaste menigte in Noord Croydon. is De regering heeft een negental .Nederlandse politici uitgenodigd, zich voor een benoeming te zijner tyd als vertegenwoordigers van Nederland in de delegatie der Rondetafel-conferentie met Indo nesie, ter vorming van de Neder- iands-lndonesische Unie, beschik baar te stellen. De bedoeling zit bierby voor, hen van hu af regel- De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren het wetsontwerp, waarbij 20-jarigen voor de militaire dienst worden opgeroepen, aange nomen De regering is van plan de diensttijd tot 18 maanden te ver- lengen. Ongeveer 300.000 man wor den dit jaar opgeroepen. Niet aangetekende luchtpost-cor- respondentie kan worden verzonden naar de opvarenden van het m.s. ..Indrapoera", dat op 12 Maart uit Rotterdam naar Kaapstad vertrekt. Op 18 Maart zal de ..Indrapoera Las Palmas aandoen en op 30 Maart in Kaapstad aankomen. De correspondentie behoort uiter- lijk 11 Maart gepost te worden voor Las Palmas en op 20 Maart voor Kaapstad. De aandacht wordt er op geves- tigd, dat de stukken volledig moe- ten zijn gefrankeerd. matig op de hoogte te houden van de verdere ontwikkeling van za- ken te dezen aanzien. De uitnodiging is aanvaard door de volgende heren: Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. A. M. Joe- kes, P. Kerstens, prof. dr. J. H. A. Logeman, H. J. W. A. Meyerink, prof. mr. C. P. M. Romme, mr. E M. J. A Sassen, mr. D. U. Stikker en H. W. Tilanus. Donderdagmorgen vond in aai wezigheid van de minister-presiden: de minister van Overzeese Gebieds- delen en de minister zonder portr feuille, de eerste samenkomst plaat LONDEN, 11 Maart (A.P.) Sit Stafford Crips, de Engelse minis ter van financien en de Nederl. minister van financien, prof, mr P. Lieftinck. hebben vandaag een Nederlands-Engelse overeenkomst getekend. waarbij vorderingen van voor en tydens de oorlog werden vereffend. Het accoord heeft tevens betrek- kingen op vorderingen in Engeland en Nederl.-Oost-Indie. Alle bijzonderheden van de over eenkomst zullen in het begin van de volgende week in een witboek wor den gepubliceerd. Het gaat hier om vorderingen t. v.m. militaire voorraden, door de Nederlandse regering gekochte En gelse militaire surplusgoederen ten behoeve van de Nederlandse bur- gerbevolking geleverde levensmid- delen en voorschotten, die de Ne derlandse regering in Londen tij- dens de oorlog van Engeland heeft I gekregen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1