I: f1 ih i Alkmaar zendt adres aan Staten-Generaa! om het G.E.B. te behouderi if. J; !.s: ft Raad wiI woningcommissie niet opheffen DE ZAAK-ENGELN voor Amsterdams Gerechtshof WAS FILMS VAN DE WEEK I 1 J ,BETER DAN OOI PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdag 13 Maart 1948 l, 1 NlR ii 1 Onze agenda Procureur-generaal acht opgelegde geSdboete nog vrij gunstig ScMormaaktijd in't land bij de hand WRaejFPBTTTKT-RS Indian de ladinq van een wagen of handkar meer dan 2 meter buiten de ach- terzijde steekt, moet een lantaarn aan het eind zijn bevestigd en rood licht uit- stralen naar alle zijden. K.A.R.-hoekje ABONNEMENTS- CONCERT H.O.V. Dl AM ANTEN INDUSTRIE TE EGMOND AAN ZEE Uitslagen ,,Damlust" G. VrolirtfeP. Balder B: KatLrT6™'*iie uitgin« van het Katholiek Thuisfront. Vergadering K.V.P. mh i'Ii i M 1 S 1 I V I iiET ALGEMENE STEMMEN besloot de Raad gisterenmiddag zich met een adres tot de 'beide Earners der Staten-Generaal te wenden .waarin wordt aangedrongen op een objectief onder- zoek omtrent de wiize van electrlciteitsvoorziening. De Vereni ging van Ned. Gemeenten had eich 24 Juni 1947 met een uitvoe- irg schrijven tot de betrokken ministers gewend, waarin de be- langen worden bepleit van de gemeenten in Noordholland, die nog in het bezit zijn van een eigen stroomdistributiebedrijf, n.l. Bergen, Egmond aan Zee, Naarden, Den Helder, Hilversum en Alkmaar. Hoewel deze brief voortreffelijk was gedocumenteerd, deelde de re- gering in antwoord daarop mede, dat zij inzake het vraagstuk „di- recte of indirecte stroomlevering" reeds in 1938 een beslissing had ge nomen ten gunste van directe leve ring en dat zij ernstig bezwaar had tegcn het opnieuw aanhangig ma- ken van deze kwestie. Op 2 Maart vergaderden verte- genwoordfgers van alle gemeenten uit het land, die in dezelfde situatie verkeren als Alkmaar, te 's Graven- hage; besloten werd opnieuw een adres tot de Staten-Generaal te richten, waarin adhaesie werd be- 1uigd aan het uitvoerig over deze kwestie gedocumenteerd adres van de gemeente Hilversum .en werd aangedrongen op een objectief on- derzoek, alvorens een definitieve •beslissing te nemen. zoals dit in 1938 door de toenmalige minister van Waterstaat was toegezegd. In het adres, dat thans door de raad aan de Staten-Generaal wordt verzonden, wordt er op gewezen. dat het electricitoits-distributiebe- drijf uit financieel oogpunf voor de gemeente onmisbaar is en dat wordt bij overcame van het bedrijf geen schadevergoeding op basis van gekapitaliseerde winstmogelijk^e- den aan de gemeente toegekend haar financigle positie dan onder- mijnd wordt. met het gevo1" dat zij in nog erger mate noodlijdend zal worden dan tot dusver het ge- val is. Nadat de heer Kirpensteiin na- mens de fractie van de P.v d.A. het college zijn waardering had ge- bracht voor de wijze, waarop het tracht het G E B. te behouden, werd z.h.st. besloten het adres te ver- zenden. De woningcommissie Voor de zoveelste maal kwam de woningdistributie weer eens ter sprake. Nu de minister bij besluit van 28 Januari heeft bepaald, dat de wethouder geen lid kan zijn van de commissie, die bij vordering van woonruimte advies uitbrengt. stel- den B. en W. voor, om de taak van deze commissie, die ook van advies diende bij de verdeiing van de be- schikbare woonruimte te beperken tot het advisereTi in vorderingsge- vallen. De raad ging daar niet zo maar mee acqoord De heer v. d. Borden wees erop, dat- de commissie tot dusver bevredigend had gewerkt en dat met de ambtelijke beslissingen. die nu zouden komen, de belangen der woningzoekenden en huisefge- naren niet gediend waren: hii voel- de niets voor deze centralisatie. De heer Asjes vreesde willekeur en wiide of de bestaande commissie een tweeledige taak geven. 6f een Ide commi«iV instellen. desnoods *»t raadsleden. De heer Hoytink wilde de princi- piSle fout, die bij de samenstelling der commissie destijds gemaakt werd. nu herstellen; spr. heeft toen bezwaar gemaakt tegen een wet houder in de commissie; niet om de persoon v^n de heer Coerts. maar om formele redenen. Door het voor- stel van B. en W. aan te nemen, zou de raad de fout van dpstijds herhalen: liever zag spr dat B. en W. zich door de bestaande commis sie lieten adviseren bij de verdeiing van woonruimte en voor het advies inzake vordering een andere com missie .desnoods uit de raad samen- gesteld. Weth. Coerts ging na, hoe het was; aanvankeliik zorgde de com missie voor de woonruimteverdeling en B. en W bemoeiden zich aileen met vordgring. Het. college meende. dat een weth. in de commissie no- dig was. om invloed uit te oefenen op de verdeiing der woonruimte. De uitvoerin?* van de woonruimte- wet beboort tot de competentie van B. en W.. die daar ook de verant- woording voor dragen en daarom niet alles wensen over te laten aan de commissie. Spr. vindt het niet noodzakelijk de commissie te hand- haven om het college van advies te aienen inzake de woonruimte verdeling; een tweede commissie brengt financiele bezwaren mede en Z?j 1250 kosten. Een ambtelijke afdoemng is niet de bedoeling; de bedoeling is, dat de wethouder alle vestigingsvergunningen tekent. ne woningruil behoeft niet in B. en W. behandeld te worden en over de verdeiing der weinig leeekomende won in gen kan het college beslissen, nadat door de secretaris van de woningcommissie en de wethouder de zaak is voorbereid. B en W. voelen niets voor aanhouding van het voorstel. zoals door de Bond v. Huiseigenaren wordt gevraagd; deze had tiidig zijn bezwaren kunnen in- dienen. De heer Hoytink vindt het on- juist de commissie. die goed op de hoogte is. uit te schakelen. Een 2de commissie behoeft geen f 1250 te kosten en de vorderingscommissie behoeft niet elke week bijeen te ko men. Ook in het belang van het college staat spr. er op. dat er een tweede commissie komt. De heer Woldendorp vindt in het betoog van de heer Hoytink aanleiding om aan houding te vragen, waarbij ook de heer Kirpensteijn zich aansiuit, doch waartegen wethouder Leesberg be zwaar maakt. De heer Asjes dient een motie in, waarin wordt aange drongen op een tweede commissie. doch de heer Hoytink zegt daar geen behoefte aan te hebben, temeer daar aan deze motie, waarin vertegen- woordiging van alle bevolkings- groepen wordt gevraagd, een poli tick tintje zit. Hij ziet niet in, waarom het voorstel niet kan wor den aangehouden. Wethouder Coerts wil zich niet tegen een tweede com missie verzetten, als de raad deze wil. doch wjjst er op, dat de raad niet de bevoegdheid heeft deze com missie te verlangen. Tenslotte wordt besloten 't voor stel aan te houden. ken te hoog en vroeg of er nog beroep op B. en W. mogelijk was voor hen, die menen, dat zij te hoog zijn aangeslagen. De heer Kir pensteijn vreesde een mindere op- brengst voor de gemeente en een te eenzijdige belasting van de on- dernemer. Spr. diende een amende- ment in om op nationale feestda- gen e.d. vrijstelling van belasting te geven. De heer Knuistingh Ne- ven was tegen de verhoging, om dat hij daar de ondergang van de filmindustrie van vreesde. De heer Hoytink meende. dat deze belasting verhoging onder de huidige omstan- digheden geboden was. De voorzit- ter geloofde niet. dat de onderne- mers te zwaar belast worden; voor- al de bioscoophouders kunnen zich nog wel redden. Spr. wijst er op. dat volgens de nieuwe verordening op 8 October geen vrijstelling meer wordt verleend zoals in het verle- den het geval was Mr Leesberg had aanvankeliik in het college hiertegen bezwaar gemaakt. doch vond het niet nodig om van ziin minderheidsstandpunt te laten blij- ken. De heer Asjes zag liever i.p.v. de belasting verhoogd, de militaire uit- gaven verlaagd. De heer Kirpen steijn, bemerkende, dat zijn amen- dement geen steun vond, trok dit in. Met de stemmen van de commu- nisten tegen, werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Hamerstukken Besloten werd tot afschaffing van de rioolbelasting voor een gedeelte van de Westerweg en de Snaarmans laan, waarbij werd bepaald, dat de kosten van aansluiting op het ge- meenteriool aldaar f 50.— zullen bedragen. Besloten werd tot aan- koop van een perceel grond ten Zuiden van de Uitenboschstraat van de vereniging Volkshuisvesting. zulks met het oog op het bouwrijp maken van het terrein aldaar. Na intrekking van het voorstel, waarbij een crediet van f 7500 was verleend voor het aanbrengen van een be- tonnen schoeiing aan de Karne- melksbuurt, besloot de raad een nieuw crediet van 2550 te ver- strekken om overeenkomstig de wens van Gedeputeerde Staten hier een houten schoeiing te doen aan brengen. Voorschotten werden toe gekend op de gemeentelijke vergoe- dingen over 1948 in de kosten van instandhouding van het bijzonder lager onderwijs en in de kosten van het vakonderwijs. Tot leraar in de wiskunde aan de school voor voor- bereidend middelbaar technisch on derwijs werd in de vacature Suze- naar benoemd de heer R. Loman te Bergen, leraar aan de ambachts- school. Een adres van de gemeente- raad van Beerta met het verzoek adhaesie te betuigen aan een motie van de raad dier gemeente, gericht aan de minister van sociale zaken. inzake de lonen bij de DUW. werd voor keninsgeving aangenomen, met de stemmen van de communisten tegen. Een verzoek om subsidie van de vereniging Proefschooltuin West- Friesland te Hoorn werd met het oog op de financiele toestand der gemeente afgewezen. CINEMA: ..Melodie van de moord", 18 jaar. VICTORIA: ..Hyena's", 18 jaar HARMONIE: ,,Het Lied van Bernadette", alle leeftijden. A.B.T?: „Op 't nippertje alle leeftijden. APOTHEKEN: Wanna, Ritse- voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries. Frieseweg 4, tel. 4237. KATHOLIEKINLICHTINGEN BUREAU: Laat 194, iedere Zaterdagavond van 78 uur. Gratis advies in allerlei zaken. In Februari van het vorig jaar werd de oudste firmant van de fa. Engeln. G. E„ door de econo- misebe politierechter te Alkmaar veroordeeld tot een boete van f 2500. een maand voorwaardeRjk met een proeftijd van twee jaar en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen tot ten bedrag van f 34.000. Men zal zleh herinneren. dat in Jiili 1948 door de C.C.D. een hoeveelheid 'extiel- goederen bij de firtna E. in beslag werd genomen. we'ke door de fa bij de voorgesohreven inventari- satie niet was opgegeven. De heer E. was tegen dit vonnis in hpger beroep gekomen en voerde Voor het Hof ter zijner verdediging aan. dat hij bij de verplichte inven- tarisatie slechts de helft van zijn voorraad. die hij voor vordering doqr de Duitsers had weten te bc- waren. had opgegeven, omdat hij een nieuwe prijsregeling wilde af- wachten. Het was namelijk toegestaan, de verkoopprijs van Mei 1940 met 30 procent te verhogen. hetgeen vol gens spreker te laag was, aangezien de na-oorlogse goederen, die veel minder in kwaliteit waren, tegen yeel hogere prijs moesten worden ingekocht. De Prijsbeheersing heeft de in beslag genomen goederen zelf tegen veqj hogere prijzen dan de inkoopsorijs plus dertig procent ver- kocht. Verd. maakte vooral bezwaar tegen de hoge verbeurdverklaring en wees er op, dat andere collega's bii gedwongen verkoop een zekere pro- visie van de meer-wjnst ontvingen De procureur-generaal vond het nrachtig. dat verd. zijn goederen in de be7ett,ingstijd bad weten te red den. doch wees hem op de plicht. om er na de bezetting mede' voor de dag te komen. De geeiste geldboete vond spreker nog vrij gunstig, er had ook eevangenisstraf geeist kun nen worden. De geldboete hield echter verband met de verbeurd verklaring; de procureur-generaal vond geen aanleiding een andere straf op te leggen en persisteerde bii het vonnis van de economische politierechter. Mr. Sluis herinnerde er aan, hoe deze zaak in Alkmaar was opgebla- zen en was blij, dat deze voor het Hof tot de ware proporties was teruggebracht. Hij aehtte verdachte minder aansprakelijk, omdat hii de familie E. vertegenwoordigt. Door deze zware verbeurdverklaring wor den echter ook de andere familfe- leden getroffen. die aan het verbor- gen houden der goederen geen' schuld hebben. Pleiter wijst op de hoge zekerheidstellirfg door de fis- cus, mede naar aanleiding van deze geruchtmakende zaak opgelegd en op andere moeiliikheden in verband met de na-oorlogse omstandigheden. Was er een behoorlijke prijsregeling "eweest. dan zou verdachte de goe deren zeker hebben opgegeven. Aan zwarte handel of oriisopdriiving heeft verd. zich nooit schuldig ge maakt. Pleiter wijst er voorts op. dat de in beslag genomen goederen zonder enige contrdle of inventeri- satip door de C C D. zijn weggehaald en dat bij de verkoop bleek. dat familieleden van de opsporings- ambtenaren. ofschoon er zogenaamd een loting had nlaats 'gehad. tot de gezeten. is er volgens pleiter alle aanleiding de zware straf te miti- geren (verzachten). Voorts vraagt pleiter teruggave van een cautie van f 10.000 en van de nog reste- rende in beslag genomen goederen. De eis verdubbeld Hierna stond geheel los van bovenstaande zaak in hoger'be roep terecht B. E., die destijds door de economische politierechter tot twee maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens het verkopen van textielgoederen zonder punten. Deze verdachte had de goederen buiten medeweten van de firma E. ontvreemd en deze op de zwarte markt in Amsterdam van de hand gedaan. Verd. was in hoger beroep gekomen. omdat van de destijds bij de zwarte handelaar G. te Amster dam in beslag genomen goederen slechts een gedeelte van hem af- komstig was en de leverancier van het pendere gedeelte nimmer ver- volgd werd. De houding van deze verdachte. voor het Hof aangeno men, was voor de procureur-gene raal aanleiding om een hogere straf, namelijk vier maanden gevangenis straf. te eisen. Mr. Sluis wees er op, dat het hier geen goederen betrof, die aan het beslag waren onttrok- ken en pleitte clementie, zo moge lijk oplegging van een geldboete. WAAR ZOUDEN ZE VAN GELEEFD HEBBEN Een Alkmaarse dame werd op ae bon gezet, omdat zij over meer- dere perioden de bonkaarten van haar uit 6 personen bestaand gezin aan een ..bonnenhandelaar" had verkocht. Blijft slechts de vraag waar dat gezin al die tijd van heeft geleefd. SEHNSUCHT NAAR ALKMAAR Donderdagochtend werd 'n Duit- ser aangehouden. die zonder geldi- ge papieren in Alkmaar rondliep. Het was een voormalige militair, die tiidens de bezetting ook in Alk- ma?r had gelegen. Het kon natuur- li.ik met anders. of hii had daar een paar kennissen opeedaan. die hi) nu weer eens wilde bezoeken In afwachting van ziin transport is hij voorloDig ingesloten Tegen de per soon die hem eehuisvest heeft. is proces-verbaal opgemaakt. KRTTTMELTJE8 Een siearenwinkelier in Alkmaar was de sieaar. toen hii werd gever- baiiseerd voor het te rtuur verko- nen van ziin sigaren Hii trok zich van de priis op de bandprolie niet "an en verkocht ze duurder. ""en andere ingezetene kreeg een verbaai ornfiat hii buiten de meter om e'eetrische stroom gebruikte Oev dat is nog steeds niet toege staan. BUROFRLTJKE STAND Geboren: Hvacinthus. z. v. M. C. Kantein en A. C. M. Bruin: Joan nes M.. z. v. N. J. v. d. Steen en M. E van Wamel; Maartje, d. v. F Helderman en E. Bol. Ondertrouwd: IJoe Koetzier en Cath. v. d. Bere- Michael M Baars en M. A. A. de Wit, Overleden: M. van de Pol, 74 jaar, wed. van A. A. de Jongh. De Landarbeiders en zij die in de land- en tuinbouw werkzaam zijn geweest worden er op attent gemaakt dat op Zaterdag 20 Maart vaeantiebonnert tot een waarde van f 5.ingeleverd moeten worden. Uitbetaling vindt geliikertiid plaats We komen nog eenmaal terug op de Culturele taak van de Bewe- ging. Er zijn de vorige keer ver- schillende aetie-punten opeenoemd, sommige ziin in onze afdeling nog nooit ter hand genomen, andere zijn reeds van oudere datum en de ac- tie verkeert al in een ver gevor- derd stadium. We moeten er niet tegen onzien als bii "bepaalde actie, in het klein, met simpele middelen begonnen moet worden. terwiil de pomecnsehanszin zodanig moet ziin, dat niemand zieh aan zijn stands- plieht onttrekt. Ook niet al staat hii zelf misschien reeds op dat hogere neil, hetweik alien moeten berei- ken. Laten we bovendien vast stel- len. dat het bereiken van een be paald beschavingspeil niet afhangt van de materiele welvaart, maar dat de innerlijke beschaving zich weerspiegelt in de uitwendige ge- dragingen van de mens. Het spreekt vanzelf, dat als wij het grote werk van standscultive- ring d.w.z. het opvoeren van het beschavingsDeil van de arbeiders- stand. ter hand willen nemen, er veel werk aan .de winkel zal zijn. Onze leus in het Jubileum-iaar 1948 moet daarom zijn: Teder lid geeft een avond per week zijn kraehten aan de K.A.B De Culturele com missie staat er borg voor. dat er voor alien werk is. Bij dit zesde abonnementsconcert viel het weer eens op, dat de HOV in haar programma's voortdurend naar grote verscheidenheid streeft. Ook nu weer werden twee werken gespeeld, welke men alhier maar zelden te horen krijgt. Lekeu, een der geniaalste leerlingen van Cesar Franck, was vertegenwoordigd met een fantasie op twee „airs popu- laires angevins". Een zeer doorzich- tige en fijnzinnige partituur, door dirigent Hartvelt uitstekend tot ver- klanking gebracht. Reeds bij dit eerste nummer liet hij het orkest in het applaus delen. Toen kwam de muzikale sensatie van de avond, nl. het Vioolconcert in D van Paga- nini, waarin Herman Krebbers de solist was. Paganini, in zijn dagen de hexenmeester op de viool ge- noemd, was niet in de eerste plaats componist, maar virtuoos, die in zijn stukken de technische tnoeilijkheden op elkaar stapelt en er een ware vingeracrobatiek van maakt, Dub- belspel, octavenspel, flageplet-pas- sages e.d. eisen van de vertolker zeer veel, en dit alles tegen een achtergrond van een simpele. haast armoedige orkestbegeleiding. Voor Herman Krebbers* schenen a! deze moeilijkheden niet te bestaan, hij speeide het stuk meesterlijk en wist er de luisteraars mee in vervoering te brengen. Zijn succes was dan ook volkomen en werd gedeeld door dirigent en orkest. Hopelijk is het niet de laatste maal, dat deze grote violist ons Alkmaars podium be- treedt. Tot besluit ging de vijfde symphonie ..Uit de Nieuwe Wereld" van Dvorak. Dit werk schreef de componist in Amerika en de invloed va" Amerikaanse negerzangen is duidelijk merkbaar. Het orkest speeide dit werk met voile overgave en de climaxen werden ze£r mooi voorbereid. van de eerste tot de laatste noot zat er spirit in de ver- tolking en het publiek liet het dan ook aan verdiende hulde niet ont- breken. De belangstelling was vrij bevredigend; dit was wel jammer. Op 2 April zal er nog een volks- concert van de HOV volgen. W. Schreurs. NIEUWE SAMENWERKING IN WONINDBOUWVET? E NIGING SCHERMERHORN De woningbouwvereniging Scher- merhorn hield een algemene ver- gadering in cafe Treiture. Zoals na de opening de secretaris de heer Klippel, nader toelichte. was deze vergadering van belang door de toetreding van een groep' nieuwe katholieke leden, waarvan er vele ter vergadering aanwezig waren. In zijn toelichting herinner de spreker er aan dat men het plan had opgevat tot oprichting van een katholieke woningbouwver. Daar echter in deze gemeente samenwer- king met anderen op dit gebied groter resultaten mogelijk maakt. was in nader overleg besloten dat de bij het plan gelnteresseerden zich zouden aansluiten bij de reeds lang bestaande neutrale woning bouwvereniging ..Schermerhorn", Spreker wekte op tot een goede verstandhoudini» en hij stelde voor bii vriie stemming het bestuur van 5 tot 7 leden uit te breiden. Namens het bestuur verzocht hii alle aan- wezigen hun stem te willen uitT brengen op twee katholieken. De later gchouden stemming ieverde het beoogde resultaat op doordat de heren P. vart Langen en Jan Huocrsen gekozen werden. Na het uitvoerig verslag van de heer P Mantel, de penningmeester. bctreffende de financiele toestand van de vereniging kwamen de bouwplannen ter sprake. Het bleek dat reeds in principe besloten was tot de bouw van 8 woningen. Dat de bouw zo spoedig mogelijk zou moeten worden aangevangen, daar- over was men het wel eens. Om trent de plaats van bouwen ont- stond enige discussie. Nadat de mogeliikheden van bouw meer in de kom van het «dorp van verscnillen- de kanten waren bezien, werd men bet eens met het voorstel van het bestuur -om zes woningen te bou wen op een strook grond. die reeds eigerdom van de vereniging is, aan de overziide van dp provinciale weg acbter het zgn. rode dorp. Ten behoeve van arbeiders in de Schermer zullen 2 woningen verrij- zen aan de Meningmeerweg nabij Stompetcren. Het ontwerpen van de bouwplannen zal onmiddellijk aan architect Keeman worden op- gedragen. Nadat in de rondvraag verschil- lende huurders hadden aangedron gen op het aanbrengen van verbe- teringen aan de door hen bewoon- de percelen, sloot de voorzitter. de heer K. Oostwouder, de vergade ring. HET LINDENHOEK-TOURNOOI De uitslagen van Vrij dag 12 Maart j.l. zijn: Doggenaar Jongbloedt Schouten Kleverlaan De Boer Van Lienen 100—34—14—2.94 95—34—14—2.79 100—24—16—4.16 93—24—20—3.87 82—26—13—3.15 100—26—15—3.84 In verband met de nederlaag van de Boer tegen van Lienen zijn er thans 4 candidaten voor de beker, zodat de partijen van Zaterdag en Zondag zeer belangrijk zijn. Prijs- uitreiking Zondagavond, half tien. De vestiging van een diamapt- slijperij te Egmond aan Zee, waar van reeds lang sprake was. is nu eindelijk een feit geworden. De N.V. Diamantmaatschappij H. E. Slijper uit Amsterdam, zal deze slijperij vestigen in de vroegere timmerfa- briek in de Zuiderstraat. Over enkele weken kunnen hierbij 40 leerlingen geplaatst worden van ong. 15 jaar. Werd daarvoor vroe- ger f 400.lesgeld gevraagd. thans wordt een vergoeding toebetaald tijdens de leertijd van f 3.50 per week. Na 6 maanden f 5.per week na 9 maanden f 7.per week en na een jaar half-knechtsloon van f 20. tot f 25.per wee£ Hier doet zich dus een schitte- rende gelegenheid voor in eigen ge meente. waar degenen, die in de visserij geen werk meer kunnen vinden een ander beroep te kunnen leren, waaraan na enkele Jaren zeer goede perspectieven verbonden zijn. DIPLOMA BEHAALD EGMOND AAN ZEE. Onze plaatsgenoot de heer D. Glas. heeft het diploma ..Motordrijver Zeevis- vaart" der Visserij-inspectia behaald De heer G. Gul behaalde het di ploma voor 3e stuurman. H.S.V.-NIEUWS HEILOO. HSV I speelt a.s. Zondagmiddag om 12 uur tegen Pur- merend I (dit vroege speeluur in verband met de interland-wedstrijd) _Wil H.S.V. uit de ..gevaarlijke" zone geraken. dan moet deze wed- strijd gewonnen worden. Wij zijn er van overtuigd, dat het gfehele elftal haar uiterste best zal doen! Het zal aan spanning niet ont- breken! PASSIEAVOND J.V.G. HEILOO. Dezer dagen hield de J.V.G. een Passieavond ter her- denking van het Hjden van Chris- tus. Allereerst werden door middel van lichtbeelden beroemde oude schilderstukken vertoond.begeleid door fragmenten uit de Mattheus Passion. Na de pauze werd een sehimmen- spel opgevoerd uitbeeldende 't lij- den van onze Heer met toepasse- lijke declamatie. HARMONIE „Het Lied van Bernadette" Na hetgeen wij gisteren over deze fiim schreven, kunnen wij kort zijn. Het wonder van Lourdes is het motief van deze eenvoudige, maar door het treffende geloof van het eerlijke meisje zo aantrekkelijke film. Men kan het betreuren, dat de opnamen niet in het zonnige. sfeervolle dal van de Gave verricht werden en dat men zich moest be- helpen met de Hollywoodse decors, aan de totaai-indruk doet dit feit niet zo veel af. Men komt, steeds weer, onder de bekdring van het zuivere spel van Jennifer Jones als Bernadette en gaat hniswaarts met een zoal niet geheel. dan toeh zeer bevredigd gevoel iets moois te heb ben gezien. VICTORIA Hyena's" tV®, ^"Selse titel van deze film Little foxes", is afgeleid van een Bijbeltexst over vossen, die de aarde 11 "ic v-ivT dell Utr >a= kaalvreten, de hoofdpersonen van't eerste kopers beboOrden. Voorts zijn drama worden er door getvpeprd als er eocderen bii deze verkoping ver- j harde karakterloze mensen. die te- Vermaketijkheidsbelasting Het voorstel van B. en W. inzake 1e vermakelijkheidsbelasting, zoals wij dat onlangs publiceerden, werd na enige discussie met de commu nisten tegen, aangenomen. De heer Woldendorp vond de belastingver- hoging yoor kleine inrichtingen. die met radiomuziek en dergelijke wer- koeht. die wel waren opgegeven. Hoewel de rechter hiermede reke- ning bad gehouden. door f 5000 van de opbrengst niet verbeurd te vcr- klaren. is het zeet waarschijnliik. dat een grotere partij ten onrecbte op deze wiize is verkocht. De Prijs beheersing heeft blilkens verklarin- gen van de Textielinspeetie zelf tegen exhorbitant hoge oriizen ver kocht. On een nartij goed. ter waar de van f 10.000 werd op deze wiize een winst van f 30.000 gemaakt: als bet verdachte direct ware toege staan ziin goederen tegen dergelijke P'ijzen te verkopen. dan zou hij dit zeker gedaan hebben en de goede ren niet hebben verzwegen. Voorts is verdachte ook getroffen door de beslissing. dat hij niet voor het con- sumentencrediet mag leveren: de schade. die hii hierdoor had. schat bij op f 15.000. Deze straf duurt nog steeds voort. Daar verdachte ook nog vijf weken in voorarrest heeft - v'fc,v iiiv-iiocil, U1C genover de buitenwereld, waartoe ook de man van de gewetenloze vrouw uit dit drietal vossen be- hoort, eensgezind optreden. Met haar beide broers, even grote schurken als zij zelf, manipuleert zij met men- sengeiuk even handig als met de geldbuidel. Een trieste figuur is de vrouw van een der broers, die te- leurgesteld werd in haar man en in haar zoon. die ook tot misdaad kwam. Zij zoekt haar heil in de drank. William Wyler heeft de sfeer in dit vossen hoi wel zeer goed ge- typeerd en' met deze rolprent aan- getoond. dat ons leven geen waarde kri.igt door een flinke bankrekening alle£n. Wij zien er de mensen ver- kommeren in een leven Zbnder lief- de. Een koud, maar leerzaam ver- haal. In hel voorprogramma werden wij verrast met een geestig. goed ver zorgd tekenfilmpje van Joop Gee- sink, die laat zien dat gebroken har- ten geheeld kunnen worden door./... enfin. u ziet zelf maar. CINEMA AMERICAIN ,,De Melodie der Moord" is een film, waarbij het aan span ning zeker niet ontbreekt. Er gebeu- ren drie moorden, die onder zeer duistere omstandigheden worden ge- pleegd en alle eventuele getuigen- verklaririgen wijzen in de richting van de zangeres Odette Margot, waarvan wordt aangenomen, dat zij deze moorden heeft begaan onder hypnose. Verrassend is echter de ontknoping, die ineens uit de lucht komt vallen. als blijkt, dat Odette hier niets mee heeft te maken. Het gegeven is wel wat ver ge- jocht, maar de opnamen in deze film zijn werkelijk uitstekend "en vol raffinement. Voor personen be- neden de 18 jaar is deze film echter absoluut ongeschikt. In het voorprogramma werd een amusar.t comboyfilmpje en een korte muzikale film vertoond. ALKMAARS BIOSCOOPTHEATER „Op 't nippertje" Het voorprogramma, dat ditmaal de bezoekers van het A.B.T werd voorgezet, was wel zeer uitgebreid. Behalve het nieuws en een aardig reclame-filmpje, was er ook een tekenfilm en een film, welke een ongelijktf strijd in de dierenwereld te zien gaf, alsmede een musical. Deze. laatstd kon echter, gezien de reactie der tpeschouwers, maar wei nig boeien. Meer belangstelling was er voor de hoofdfilm „Op 't nippertje". waarin Wiil Hay de hoofdrol speelt. Het is een dwaze klucht, waarin een professor op de spionnenjacht is Begrijpelijkerwijze maakt men heel wat avonturen mee, alvorens de echte professor op het nippertje ten tonele kan verschiinen om de boos- doeners te ontmaskeren. Het is een luchtige geschiedenis, welke voor de liefhebbers van der gelijke films zijn bekoring kan heb ben. TE DURE PASFOTO'S Tegen een Alkmaarse fofograaf werd proces-verbaal opgemaakt. omdat hij zijn pasfoto's te duur verkocht. De geoorloofde prijzen zijn: voor de eerste drie foto's f 0.75 en voor elke drie foto's meer f 0.25 extra, zodat bijv. 9 pasfoto's niet duurder mogen kosten dan f 1.25. ••DE NEDERLANDSE VROUW" Het bestuur van de tentoonstel- ting ..De Nederlandse Vrouw" (1898 1948) heeft besloten terug te ko men op het besluit. de tentoonstel- iing on Zondagmiddag open te stel- len. Het heeft daarbij overwogen. dat het onder andere omstandig heden geen reden zou hebben ge- vonden aan het gevoelen van een minderheid zulk een overheersende betekenis toe te kennen, doch daar bet feit hier betreft een hulde aan H.M. de Koningin door alle Neder landse vrouweu, wordt geeist, dat, zo enigszins mogelijk, alles wordt vermeden, wat door bepaalde groe- pen van vrouwen kan worden ge zien als een hinderpaal om aan de a.s. tentoonstelling haar medewer- king te verlenen. Derhalve zal de tentoonstelling op Zondag de gehele dag gesloten zijn. SCHOLA PUBLIC A „De Alkmaarse Martelaren" „Yrijdaf! 19 Maart a.s. des avonds 8.00 wordt in het Wapen v. Heems- kerk de zesde bijeenkomst gehou den van Schola Publica. Ditmaal zal de bekende oud-Alkmaarder Pater Willebrord Lampen O.F.M. komen spreken over „De Martela ren van Alkmaar en het proces hunner Zaligverklaring". Ongetwijfeld zullen de leden van de Schola deze gelegenheid willen benutten om hun kennis over dit stukje Alkmaarse Kerkgeschiede- nis. waarin de Martelaren van Alk maar zo'n voorname rol spelen te verriiken; niemand beter dan Pa ter Lampen kan ons daarover in- lichten. Men verzuime deze inte- ressante avond niet. Voor bijzon- zie men de annonce in dit blad. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT De beschikking van de Minister van Oorlog inzake vrifstelling van de dienstplieht van Rudolf J M. Staverman (lichting 1947) llgt ge- durende 10 dagen na dagtekening aezer bekendmaking voor belang- hebbenden ter gemeente-secretarie ter mzage. RE CTIFIC ATIE CASTRICUM. In ons raadsver- slag stond abusievelijk, dat aan de heer De Nijs eervol ontslag was verleend als gemeente-ontv&nger; hij kreeg echter eervol ontslag als Amb- tenaar van de Burg. Stand, terwijl in ziin plaats werd benoemd de heer H. Koelman. OVERNAME RIJWIELZAAK HEERHUGOWAARD De heer G. Boots heeft zijn zaak in rijwielen enz. overgedaan aan de heer N. Gildemeijer, bij de lezers van dit blad wel bekend. De heer Gildemeijer hoopt op 16 Maart in deze zaak zijn werkzaam- heden aan te vangen. Wij wensen hem veel succes. HUGO BOYS-NIEUWS HEERHUGOWAARD-N. Ko- mende Zondag is er aileen een wed- strijd voor de junioren vastgesteld en wel tegen ZAP a thuis om 12 uur! Dat zal een zware match wor den, jongens, tegen een van de kop- ploegen. Misschien wordt er tevens nog een wedstrijd vastgesteld voor de adspiranten. Het programma voor 21 Maart luidt: USVU 3Hugo Bovs 1 om 12 uur; Hugo Boys 2—ADO 2. Jun.: Hugo Boys aZAP b om 1 uur. De opkomst voor de training was niet zo bijzonder groot. Vooral het eerste was slecht vertegenwoordigd. Over twee weken gaan we waar- schijnlijk weer buiten trainen. Tot volgende week Woensdag op de training. R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP Het tweede elftal speelt a.s. Zondag zijn laatste com- petitiewedstrijd tegen Vios 2. Na het goede resultaat van vorige week mogen we ook thans op een winst- puntje rekenen, nietwaar jongens? Daarmede zou tevens het gevaar voor de onderste plaats geweken zijn. Aanvangstijd 1.30 uur. Onze adsp. a hebben een vrije dag, terwijl het b-elftal een uitwed- strijd heeft tegen de a.s. kampioen AFC e. Dit belooft een spannend partijtje te worden, want zie de stand van de kopgroep maar eens: AFC e 14 11 1 2 23 48—14 SVW b 13 9 2 2 20 38—11 Kolp. B. b 12 9 1 2 19 22— 8 Indien AFC e deze wedstrijd weet te winnen, dan zijn zij practisch kampioen. Een nederlaag of een gehjk spel zou de spanning echter zeer vergroten. T'lay up, boys. ZUID-SCHARWOUDE. De par tij tussen Jac. Grootjes en P. Schuf- felen, welke van groot belang was yoor de onderste plaats, is geeindigd in een overwinning voor Grootjes, die zich hierdoor vrijwel veilig stelde. J. Zijp behaalde de voile winst tegen Cor Schuffeien en blijft nu le klasser. De uitslagen van de le ronde der vierkampen, waarvan de dubbele ronde 6 wordt gespeeld, luiden: Vierkamp A: N. JolA. Floris H. Engeringh—J. Weel J. Pluister—W. Hoedjes C: P. Mienes—Jac Berkhout W. GlasCor Zijp D: W. de Jager—P. Kramer 1—1 2—0 0—2 2—0 uitgest. 2—0 2—0 BURGERLIJKE stand SCHOORL. Geboren: Agatha M., dochter van C. Bakker en G. M. Schotvanger; Suzanna Matthia Gehuwd: C. Rens en M. E. Voorn. GELUKKIGE WINNAAR NOORD-SCHARWOUDE De afgelopen winter is er een prikkaart- Zo had o.a. de 12-jarige Jan Dig- num zich hiervoor verdienstelijk gemaakt en f 80.— opgehaald. Er waren verschillende prijzen uitge- loofd en overgelukkig was de jon- gen, toen hij Donderdagmiddag de nvt„priJS V." ,kreeg: een prachtige Franse sportfiets. BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD-ZUID PASSIESPEL IN HEERHUGOWAARD Op Palmzondag zal er in de Pa- rochie van de H. Dionysius een passiespel worden opgevoerd door een toneelgroep, die is gevormd uit een paar jongens en meisjes uit de jeugdbeweging. Aileen het bijwo- nen van de repetities is al de moei- te waard, ofschoon er natuurlijk wel eens een paar foutjes worden gemaakt, doch daar zijn tenslotte de repetities voor. Ook de decors beloven, iets moois te worden. Deze worden speciaal geschilderd door de jongens van de schilder- en de timmerclubs. Verder zal het congregatiekoor tussen de bedrijven toepasselijke muziek ten gehore brengen. Zon dagmiddag zal het passiespel wor den opgevoerd voor de kinderen. terwijl 's avonds voor de ouderen in de zaal van de heer v. d. Heili- genberg na de meditatie een op- voering zal plaats vinden. Wanneer een ieder bezield met de meditatie- gedachten naar deze avond gaat. dan zijn wij er zeker van, dat zij een mooie avond zullen hebben. Wij wensen de regisseur en de me- dewerkenden, alsmede alle aanwe- zigen een devootvolle avond. BRIDGE-AVONDEN HEERHUGOWAARD. De brid ge-club Heerhugowaard heeft haar competitie 1947/'48 beeindigd, die vele avonden in beslag heeft geno men. Het is niet de bedoeling om stil te blijven zitten. maar er zullen zeker weer wedstrijden komen. Degenen, die interesse hebben om het bridge-spel te leren, kunnen Donderdagsavonds om 7 uur komen bij K. H. Veenboer. De heren Jac. Groenveld en P. Groot hebben zich bereid verklaard les in bridc«ri te seven. Niet aileen heren, ook dames zijn welkom. Hier volgt de einduitslag van de competitie: 1. A. TesselaarJ. Bruin, 432 p.; 2. R. van LangenA. Goudsblom, 419 p.; 3 P. BuurmanJ. Gouds blom. 417 p.; 4. P. Groot—Jac. Groenveld. 410 p.; 5. J. Sinnege Joh. Komen. 395 p.; 6. Joh. Does A. Groot, 383"> p.; 7. A. de BoerG. Oudeman. 382 p.: 8, Oorthuis—M. Groot, 379 p.; 9. PeppelenbosJ. Oudhuis, 366 p.; 10. C. Scholten—S. Groot, 349 p.; 11. C. BruinJ. de Groot, 342 p.; 12. A. Bruin—Th. Groot. 337' h p. COLLECTEN WIERINGEN B. en W. hebben vergunning verleend tot het houden van coilecten in deze gemeente aan de Nat. Reclassering op 5 Juni a.s. en aan de Stichting 1940-1945 in Mei a.s. ZIJPE. Geboren: Jacobus Adri. anus zv Adrianus Jacobus Kooij- ??a.n en Johanna Slijkerman; Mat theus Adrianus Theodorus zv Dirk van Diepen en Alida Catharina Anna Catharina dv Theodo rus Druijven en Alida Maria Com- mandeur; Jan Jacob zv Arie Schenk en Aaltje Zwaag; Cornelis Maria zv Petrus Adrianus Slijkerman en Dieuwertje Anthonia Portegijs; Geertje Geertruida dv Pieter Roo ming en Pieternella Frederika van de Klooster; Henderikus zv Mar ten Posthumus en Grietje Kooistra; Jacob zv Jan Dalenberg en Maartje Bouwen. Ondertrouwd: Hendrik Roersma, oud 33 jaar, veehouder en Maria .Wiersma. oud 24 jaar, zonder be roep, beiden wonende alhier; Jo hannes Simon Petrus Meester, oud 28 jaren, chauffeur, wonende te Me- demblik en Fokeltje Boorsma. oud 23 jaar, zonder beroep. won. alhier; Bonne de Boer, oud 23 jaar, bloe- mistarbeider, wonende te Anna Paulowna en Jeltje Boorsma. oud 21 jaar, dienstbode, wonende alhier. Gehuwd: Keimpe Postma en Hin. ke van der Heide; Gosse Zandstra en Saakje Wagenaar. Overleden: Catharina Maria Bruin, oud 74 jaar, zonder beroep, echtgenote van Jan Eriks; Maartje Jimmink. oud 1 week, zonder be roep, dochter van Hendrik Jimmink en Geertje Grietje Eriks; Willem de Wit, oud 81 jaar, zonder beroep, weduwnaar van Jannetje Zuurbier; Maria Christina Baart, oud 81 jaar zonder beroep, weduwe van Jaco bus Boekel. DE RIJP. In Caf£ Blokdijk ver- gaderde Woensdag de afd. De Rijp van de K.V.P. Nadat de notulen waren voorgelezen en door de secre taris verslag was uitgebracht van de vergadering, welke gehouden was in Hoorn, kwam aan de orde: verkie- zing van een nieuw bestuurslid. In- gediend waren twee candidaten, nl. de heren N. Ridder en J. Eggers, beiden te Graft. Met een grote meerderheid van stemmen werd de heer J. Eggers gekozen. Als spreker zou deze avond optre den de heer I. Vleugel uit Alkmaar. Deze sprak er zijn voldoening over uit, dat hij zijn rede kon beginnen met ..dames en heren", daar er over het algemeen weinig dames op een dergelijke vergadering aanwezig zijn, en dit toch geen overbodige luxe is. Spreker had als onderwerp voor ziin rede genomen: ..Publiekrechte- liike bedrijfsorgfinisatie en commu- nisme". Nadat een terugblik was geworpen op de verhoudingep in vroeger tijden. vanaf 1600. tussen werknemer en werkgever en de ver schillende wantoestanden die er toen heersten nader waren bezien, ging spreker over tot een nadere beschouwing van de ontwikkeling van de organisaties en de moeilijk heden die er waren en nog moeten worden oVerwonnen. Spreker bewees de onmogelijkheid van doorvoering van de leuze „vrii- heid, gelijkheid en broederschap", weerlegde de mening dat all£4n de Staat regelend zou kunnen optreden en wees verder vooral op het ge vaar van communistische mantel- organisaties. De publiekrechtelijke bedriifs- organen zijn geen organen van de Staat, maar organen in de Staat. i* versah'"er)de groepen moeten zelf hun belangen behartigen en re- geiingen samenstellen. Teveel 3taats- bemoeiTng is beslist af te keuren. Verder wees spr. op het vele wat al was bereikt door de thans be staande sociale verzekeringen, ook op wat is en wordt bereikt door de Stichting van de Arbeid, College van Arbeidsbemiddeling en bedrijfsunie, enz., enz. Werkgevers en werknemers moe ten bij elkaar komen. de groei van de verschillende organen zijn de yoorloners van de publiekrechtelijke bedri.ifsorganisatie. De propagandaleider bracht hier na verslag uit van de op 3 Maart in Alkmaar gehouden vergadering deelde vervoigens mede, welke plan- nen er bestonden ten aanzien van de te voeren verkiezingscampagne.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2