Vandaag honderd jaar geleden Nederland was er grote spanning in Scepticisme en Christelijke vernieuwingsdrang Onderwijs en opvoeding PRAAGSE OPENING GAF TE DENKEN! Uit God N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdog 13 Maart 1948 PAG. 3 Persoonlijk optreden van Will em II leidt tot staatkundige hervorming Conservatief Koning in 24 uur liberaal LI EDEN, 13 Maart, is het hondferqj jaar geleden, dat in de vroege morgen een ordonnans-officier van Koning Willem II stond op de stoep van de woning van de voorzitter van de Tweede Kamer, Jhr. Bo- reel van Hogelanden, met een spoedboodschap van Z. M. in de hand. De Ko ning liet de Kamer-Presi- dent, buiten zijn ministers om, mededplen, dat hij prijs stelde op de wensen der Tweede Kamer inzake een uitgebreide herziening van de Grondwet. iipi geschonden wereld n. Over uw kinder en, ouders in Pater Bleys posthuum onderscheiden Helper van ,,Brandkasten- Piet" gegrepen mm De Qoodwill-missie van Oost-Indonesie te Djocja. De tijdens een defile van T.N.L, Tentara Pelisi en Marine. missie Adjudant van W.A. leidr - voor gerecht Het scheepsongeval te Hoogezand Studenten vragen maatregelen Politiek schaakspel om de heerschappij-titel Minister Fievez heeft in den Haag een dertigtal posthume onderscheidingen uitgereikt aan nabestaanden van zes leden van de Marine en 24 van de Kon. Landmacht, die zich in de oorlogsdagen van Mei 1940 of in latere jaren hebben on derscheiden en dit niet hebben overleefd. Een week buitenland J Reeds eerder waren er stemmen opgegaan om de Grondwet aan te passen aan de eisen van de tijd. In 1844 hadden de z.g. „Negen-Man- nen", waarvan Thorbecke, toenmalig hoogleraar in het Staatsrecht aan de Universiteit van Leiden, de leiding had. ingrijpende voorsteilen tot ver- andering van de Grondwet bij de Tweede Kamer ingediend. Maar zij waren afgewezen. Men was van me- ning, dat deze. voorsteilen tot invoe- ring van rechtstreekse verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ontbin- dingsrecht en volledige Ministeriele verantwoordelijkheid on-Nederlands waren. Maar ondanks alle tegenwer- king brak toch de vemieuwing baan. Er moest iets gedaan worden. En zo werd dan op 18 October 1847 in de Troonrede de herziening der Grondwet aangekondigd. Op 11 Nov. 1847 diende tie regering 14 ontwer- pen van Wet (later tot 27 uitge- breidl bij de Koning in. Op 21 Febr. 1848 kwamen ze van de Raad van State terug en op 9 Maart werden ze bij de Tweede Kamer ingediend. Maar wat een ontgoocheling! De voorgestelde herzieningen waren zeer beperkt, zodat Thorbecke kon zuchten: ,.Een klein mager schepje uit onze ketel; dat het er bij blijve, is. dunkt mij, onmogelijk." Maar de berichten over de revo- lutie in Parijs van Februari. het vallen van de troon der Bourbons, dringen door tot het Nederlandse Hof. Ook ip Duitsland en Oosten- rijk komt men in beweging De vrees voor revolutie maakt Willem II huiverig. De Koning begrijpt, dat wil hij zijn Kroon behouden. hij tegemoet moet komen aan de wen- sen tot verandering van het staats- bestel. Die verandering mag niet aan de oppervlakte blijven. Het volk mag weer niet met een kluitie in het riet gestuurd worden. De Koning verandert plotseling van gedachten. Duideliik geeft hij van die verandering blijk, wanneer hij aan de samengeroepen gezanten van de grote mogendheden. van Oosten- rijk, Engeland. Pruisen en Rusland. meedeelt. dat hij in 24 uur van Conservatief. Liberaal geworden is. De Koning voelt. dat er snoed be- tracht moet worden. Vandaar, dat hii. zonder ziin ministers geraad- pleegd te. hebben wat toen nog bii het outbroken der ministeriele verantwoordelijkheid kon de voorzitter van de Tweede Kamer bii zich laat komen. Was de Koning in werkeliikheid overhiigd van de noodzakelijkheid van de staatkundige veranderin- gen? De meeste schrijvers ont- kennen het. be Koning was vol angst voor een mogelijke revolutie, zo is men algemeen van gevoelen. En inderdaad. De Koning had nog kort voor zijn ingrijpende stap openlijk getoond afkerig te zijn van veranderingen. Hij hield zich het liefst bij het oude. Tijdens een dejeuner ten paleize, ter ge- legenheid van zijn verjaardag, had de Koning nog een dronk ge- wijd aan het welzijn van Neder land, dat ..echter niet bevorderd zou worden door zodanige denk- beelden als thans aan de orde van de dag waren". En op 8 Januari 1848 had de vorst nog gezegd: „l)e Grondwetsherziening zoude ons ongeluk zijn. Over drie a vier jaren zouden wij er berouw van hebben. Wij lieten ons in een maalstroom meeslepen, zonder dat de gevolgen te berekenen waren". Boreel van Hogelanden, tijdens de audientie bij de Koning diens wensen vernomen hebbende. riep de centrale afdeling van de Tweede Kamer bijeen en ,.diep onder de indruk van de gebeurtenissen in Frankrijk" ging de Kamer aan het werk om haar verlangens te for- muleren. Het ministerjp echter, in de wiek geschoten door het persoonlijk op treden van de Koning, vroeg ont- slag. Het volk daarentegen geraakte in enthousiasme door het initiatief van de Koning. De arbeiders van de kopergieterij van de firma Van Enthoven vormde Woensdagavond de 15e Maart een optocht en met vaandels en fakkels werd de Koning hulde gebracht. Ook een andere groep had zich tot een optocht ge- formeerd en samen trok men er op uit om zingende en juichende hulde te brengen aan de Prinsen Willem en Frederik, en aan de vooruit- strevenden: Luzac, Donker Curtius en De Kempenaer. Thorbecke deelt niet in de hulde. Hij woont immers nog te Leiden. Maar de geest van de leider is toch aanwezig. Uit het midden van de volksmenigte klinkt meermalen zijn naam. De Koning zoekt inmiddels naar een kabinetsformateur. Dacht hij aan Thorbecke? Misschien, maar niet de professor uit Leiden doch Luzac wordt geroepen bij de Ko ning. Luzac, zwak van gezondheid bedankte. Weer wordt Thorbecke overgeslagen want Donker Curtius wordt nu ten paleize ontboden. On- dertussen had de Tweede Kamer haar wensen aan de Koning ken- baar gemaakt. Het waren zeer „stou- te" wensen en men huiverde nog terug. Op suggestie van Thorbecke advi- seerde Luzac de Koning een Staats- commissie ter voorbereiding van de Grondwetsherziening te benoemen. De Koning verklaarae zich bereid en op 17 Maart volgde de benoe; ming. Niet meer dan vijf leden tel- de, zij: Thorbecke, Luzac, Donker Custius. de Kempenaer en de ka- tholiek Storm, een trouwe vriend van Thorbecke. Thorbecke kreeg nu de leiding. Deze commissie had een dubbele opdracht. Enerzijds adviseren over de Grondwetsherziening en de Ka- mervoorstellen anderzijds de Ko ning een nieuw ministerie voorstel- len. Er wordt vlug gewerkt. Op 19 Maart ontvangt de Koning Thor becke. Qp Koning's vraag antwoord hij tjereid te zijn in het minis terie plaats te nemen. De volgen- de dag wordt in de commissie het nieuwe Ministerie samengesteld. i dat. een tijdelijk karakter zou dra- I gen. Schimmeipenninck, de gezant te Londen, zou minister van bui tenlandse zaken worden. Thorbecke minister van binnenlandse zaken Plotseling komt er een kink in de kabel. Schimmeipenninck en nog enkele andere candidaten weigeren. Zij willen niet met Thorbecke in een kabinet. Schimmeipenninck. 'n grote vriend van de Koning, wil de eerste rol spelen. Hij gaat pra- ten met Willem II en de Grond- wetscommissie. ten einde raad, vraagt met 3 tegen 2 stemmen (die van Thorbecke en Storm tegen) om ontheffing van de opdracht om een Mr. J. R. Thorbecke, wiens voorsteilen tot staatkundige hervorming vandaag honderd jaar geleden eindelijk, zij het onder de druk der omstandig- heden, weerklank vonden bij Koning Willem IL ministerie voor te stellen. Schim meipenninck wordt formateur en hij slaagt. In het ministerie 25 Maart gevormd, nemen de drie le den van de Staatscommissie zitting. Thorbecke's vertrouwen in zijn medeleden was beschaamd. De liberaJen nemen geen blad voor de mond om het kabinet- Schimmelpenninck te critiseren. Men was verontwaardigd over 't passeren van Thorbecke. Vooral de' Amhemse Courant maakte zich tot tolk dergenen, die hun hart wilden luctydh. Thorbecke ging rustig verder met zjjn arbeid als voorzitter van de Sta&tscommto- sie. Hij begreep wat de eisen van de tijd waren. Op 15 April 1848 verschflnt het rapport. Het is de stem van Thorbecke: rechtstreek se verkiezingen (door de Kamer nog slechts enkele weken afge wezen) ministeriele verantwoor- delijkheid. meer bevoegdheden voor het Parlament, Vrijheid van godsdienst en onderwjjs. Onmiddellijk na het verschijnen van het rapport breekt de reactie los. Conservatieven en anti-papis- ten verenigen zich. De eersten za- gen in Thorbecke een revolutionair, die er op uit was de Koning op zij te zetten en een Republiek te stich- ten. De laatsten protesteerden voor al tegen de vrijheid van godsdien*, die, werden Thorbecke's voorstei len aangenomen, ook de kerk van Rome ten deel zou vallen. De Cal- vinistische dichter da Costa, die reeds eerder in gedichten als: „Wachter wat is er van de nacht?" en „Aan Nederland in de lente van 1844" zijn volk had toegeroepen niet toe te geven aan de geest van de eeuw, waarvan Thorbecke de representant was, droeg in het Kon. Ned. Instituut voor Wetenschappen zijn gedicht voor: ,,1648 en 1848". Ook in het kabinet Schimmei penninck rees oppositie tegen het rapport en toen de Koning, einde lijk krachtig optredend zich met het rapport van de commissie-Thor- becke verenigde, stelde Schimmel penninck, de premier en de minis ter van Oorlog, Nepveu, hun porte- feuilles ter beschikking. Donker Curtius kreeg nu de leiding van het kabinet. Op 19 Juni worden de re- geringsvoorstellen ingediend. Zij weken op enkele punten af van die van de commissie-Thorbecke. Met de behandeling in de StatenGe- neraal gaat het snel. In Augustus debat in de Tweede Kamer, de vol- gende maand in de Eerste Kamer. Op 7 October 1848 nam de Dubbele Kamer de ontwerpen aan en op 14 October worden ze door de Koning bekrachtigd. 3 November is dan de dag, waarop de belangrijkste her ziening van de Grondwet wordt afgekondigd. Die dag was een jubeldag voor Thorbecke en de zijnen maar ook voor de Koning, die net op tijd het roer van het schip van staat in han- den had genomen en naar men wel mag aannemen, de Kroon der Ne- derlanden voor het Huis van Oran- je had gered. M. P. JANSSEN. Waar Huizinga spreekt over de noodzakelijkheid van een ontluiken der persoonlijkheid als voorxvaarde voor een herge- boorte der cultuur, raakt zijn betoog, zij het van verre dat der moderne idealisten, die de per- soonlijkheidsvorming als eerste eis stellen voor een verbetering der wereld. Actieve Katholieken Met name de Temoignage Chretien-groep in Frankrijk, waarover de laatste tijd zoveel te doen is geweest, heeft zich deze vemieuwing als ideaal ge- steld. Deze groepering van fer~ vente katholieken stamt eigen- lijk reeds uit de tijd van voor de oorlog, toen zij in het week- blad „Sept" en later in „Temps Present" haar spreekbuis had. Onder de oorlog kwamen uit deze kringen de illegale strijders voort, de daad-mensen, welke zich zonder voorbehoud inzetten voor het ideaal: een vrij en christelijk herlevend Frankrijk. Thans hebben deze mensen el- kander hervonden en propage- ren zij opnieuw in woord en daad de cultus van de persoon lijkheid als onmisbare factor voor een verheffing der mense- lijke $amenleving. Ook zij stellen de verontrus- tende vraag hoe zij een samen- leving kunnen redden van een wegglijden naar de afgrond. Maar hoe anders staan deze daa'd-mensen tegenover dit nij- pend probleem, dan de theoreti- cus Huizinga, die er genoegen mee neemt feiten te constateren en zich voor de rest aan ieder risico onttrekt. De academicus die hij is, stelt vast dat een sa- menleving bestaat uit individu- Ouders, we hadden het vorige keer over hulptroepen." Dat de H. Kerk een deel, zelfs een zeer voornaam deel van de opvoe ding uwer kinderen voor haar reke- ning wil en kan en zal nemen, is buiten kijf. En voor goedwillende ouders is er contact genoeg ook. Dat daarnaast de jeugdbeweging ook een steeds voornamer plaats inneemt, zal wel niemand ontkennen. Proble- men zijn er in die hoek nog genoeg, maar ze zullen met uw hulp opge- lost (moeten) worden. Tot zegen van uw kinderen. Maardan de school. He, he, we zijn er!!! Laten we eer- lijk zijn, een serie praatjes „Over uw kinderen, ouders"- is eigenlijk alleen opgezet om eens speciale aan- dacht te vragen voor allerlei pro- blemen (en probleempjes) rond de samenwerking tussen huisgezin en. school. Maar We moesten eerst toch een aanloopje hebben? Enfin, u weet meteen, dat de ouders steeds verantwoordelijk blij ven voor de opvoeding van hun kinderen, en dat de school alleen een stuk yan die opvoeding (feite- lijk als hulp van het gezin!!) heeft overgenomen. De maatschappij is namelijk zo gegroeid, dat de ouders ofwel niet in staat zijn, ofwel geen tijd hebben om hun kinderen bepaalde dingen te leren, die ze in het latere lever, nodig hebben. Met alles wat daar- mee samenhangt. Dus, de school h e 1 p t de ouders bij hun moeilijk werk. Is het dan niet onverantwoordelijk, dat de school en de ouders meestentijds, meesterlijk, langs elkaar leven. O ja, als Jantje voor een examen zakt, dan weet ,papa ineens alles van de school. Het onderwijs is er niet veel bijzonders Of als Mientje het eens een keer heel erg versierd heeft, vindt de onderwijzeres misschien de weg naar het huisgezin. Misschien komt ze er dan eens achter, hoe moeder de zaak aanpakt Maar voor de rest? In veel ge- vallen gaat het gezin zijn gangetje, gaat de school zijn gangetje. Meest- al langs elkaar been, soms zelfs tegen elkaar in. En het kind is de dupe. De school en de ouders zuUen elkaar moeten vinden, minstens iets meer van elkaar af moeten weten. En daarom willen we zo nu en dank eens wat' over de school van tegenwoordig vertellen. Want daar gaat het wel een tikkeltje anders als b.v. een twintig jaar geleden. En nog steeds 2it er groei in.. Vemieuwing noemt men dat bij het onderwijs. Maar dat woord moet u maar niet te veel gebruiken, want.... het is eigenlijk een modewoord geworden. Voor veel leerkrachten betekent het: veel geschreeuw en weinig wol. En er is ook inderdaad wel eens meer geschreeuwd (gepraat dan natuur- lijk!) dan gedaan, maar toch toch zit er leven en groei in ons onderwijs. Tochvernieuwt het zich steeds. Toch wordt er veel ge daan ook. En het kan zjjn nut hebben, als de ouders er tenminste ook, wat van weten. Tijdens een korte plechtigheid heeft de Minister van Oorlog aan de vader van Pater Bleijs het kruis van verdienste uitgereikt, dat de over- ledene werd toegekend voor zijn ontsnapping naar Engeland. Voorts ontving prof. dr. J. A. van Hamel, president van het Bijzonder Ge- rechtshof te Amsterdam, dezelfde onderscheiding voor zijn gefussil- leerde zoon. Het kruis van verdiensten werd eveneens posthuum toegekend aan zes marinemannen voor hun ver diensten in Nederlands-Indie, twee en twintig leden van de landmacht en een burger. Nadat Dinsdag de beruchte 62-ja- rige Amsterdammer „Brandkasten- Piet" was aangehouden, is met de arrestatie van 55-jarige schilder K. in den Bosch het complot, dat de inbraak in de Cooperatieve Boeren- leenbank en landbouwbank te Bar- neveld heeft gepleegd, in handen van de politie. Van het gestolen be- drag is thans ongeveer f 50.000 te- recht en de politie meent. dat dit de totale som moet zijn, die werd ontvreemd of het moest zijn, dat een der medeplichtigen een bepaald be- drag heeft achtergehouden. De inbrekers zijn voor de officier van justitie te Zutfen geleid. en, en dat, wil men deze samen- leving opheffen uit de baaierd van ethische en materiele ver wording, men moet beginnen met het individu een diep gevoel van verantwoordelijkheid in te prenten. De daadmens echter stelt niet alleen vast doch voelt die verantwoordelijkheid ook lijfelijk in zich. Hij neemt maat- regelen en weet, dat iedere ver- loren minuut met een oneindige klacht in de eeuwigheid ver- glijdt. De kamergeleerde stelt vast, dat de genezing van een cultuur niet noodzakelijk een vemieuwing behoeft te zijn. De daadmens grijftt echter naar de eeuwige nieuwe waarden van het Christendom en plukt de dag. De theoreticus heeft in de grond angst voor het leven, het baarlijke leven, het naakte be- staan van zielen en lichamen en het onzichtbaar oog van God daar boven. De daadmens ver~ acht de veiligheid der passiviteit en staat midden in het leven met zijn armen wijd uiteen, ge- reed om te slaan of te omhelzen. Zo ziet men de vernieuwings drang der Temoignage Chre- tien-groep zich richten op de daadwerkelijke cultivering der persoonlijkheid, en als gevolg hiervan weten deze mensen ook zoveel enthousiasme te wekken bij de jongeren in de hen om~ ringende landen. Jammer is het daarbij, dat deze beweging zich niet voldoende weet te ontdoen van overdrijvingen welke nu eenmaal het begeleidend ver- schijnsel zijn van iedere daad uit reactie gesteld. Want het ver- langen naar de directe en mee- dogenloze daad van deze idea- listen is voornamelijk voortge- komen uit een haat tegen de verburgelijking van het Chris tendom, welke de tegenstelling tussen leer en practijk in de hand werkte. Ook de bestriding van het materiele idealisme der communisten heeft aan deze daad het stempel vin een reac tie gegeven. Daardoor verdrijft de hardheid die door de recht- vaardigheid ge'eist wordt te vaak de zachtheid waartoe de barm- hartigheid dringt. De geest van Leon Bloy was een goede, doch jammer genoeg waren zijn boe- ken onpractisch voor een ge- meenschap welke naast de strie- men der wrekende gerechtig- heid evenzeer de omhelzingen der vergevende liefde behoeft. Temidden van het tumult der strijdende volkeren stelde Hui zinga zich de vraag of deze we reld vatbaar was voor een nieu we beveling en zo ja, of deze dan te verwachten was in de vorm van een herleving van het christelijk geloof. Het lag in de lijn van zijn scepticisme, dat zijn antwoord hierop negatief was en dat hij de wereld niet rijp achtte voor Huxley's woord: „The only progress is an progress in cha- Tegen G. Stroink mt Bflthoven, adjudant van de leider der W. A., Zondervan, eiste de procureur fiscaal van het Amsterdams Bijzonder Ge- rechtshof, de doodstraf. Verdachte, die uit een familie van militairen stamde, was tot Mei 1940 le' luite- nant in het Nederlandse leger. In Juli 1941 nam hij dienst in het Vrij- willigerslegioen van generaal Seyf- fardt, „ter bestrijding van het com munisme", zoals hij verklaarde. H was na de capitulatie tot de N.S.B. toegetreden en werd adjudant vai de leider der W.A. In 1942 ging h naar het Oostfront waar zijn lin- keronderarm werd afgeschoten en bovendien een granaatsplinter ir zijh long kreeg. De procureur fiscaal rekende het verdachte zwaar aan, dat hij z')n eed als Nederlands officier had ge- schonden en eiste de doodstraf. Deskundigen van de scheepvaart inspectie uit Den Haag hebben een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar het scheepsongeval te Hooge zand. waarbij een schip bij de te waterlating kapseisde. De oorzaak is nog niet bekend. Het terrein werd door de scheep- vaartinspectie vrijgegeven, zodat de bergingswerkzaamheden konden be- gingen. Naar wij vememen zal de scheepvaart gedurende 14 dagen ge- stremd blijven. De Nederlansde Studentenraad heeft nu ee\ adres gericht aan de regering, waarin hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staven en studenten der Nederlandse universi- teiten en hogescholen „er met na- druk bij de regering op aandringen. dat zij op korte termijn de maatre gelen zal nemen, die het mogelijk maken, zonder afbreuk te doen aan de veiligheid van het land, vluch- telingen-docenten en -studenten. die door de aanslagen op de vrijheid van het onderwijs in het buitenland uit hun werk en hun studie zijn ver- dreven, binnen onze grenzen toe te laten en hun met in achtneming van de gebruikelijke onderwijsnor- men de voortzetting van hun studie naar mogelijkheid toe te staan. Do- centen en studenten en leden van de wetenschappelijke staven van het Nederlandse hoger onderwijs erken- nen de gastvrije opname dezer vluchtelingen in hun midden als een ereplicht in overeenstemming met de tradities van ons volk en zijn bereid de daarvoor noodzakelijke offers naar mate van krachten te dragen." 1 rity". Maar in deze vermaning vindt hf een ogenblik de wer- kelijkheid terug als hij zegt: „Moet dan de slotsom zijn, dat deze beschaving verloren is te achten, dat ons niets anders overblijft, dan in haar verdere verval te berustenNeen, dat moet zij niet. De slotsom moet altijd blijven, dat, ook indien de gemeenschap niet rijp is en wel- licht nooit rijp zal zijn voor die essentiele verbetering van zich zelve, niettemin de mensen ieder voor zich, elk voor zijn eigen nietige persoonlijkheid moeten blijven streven naar de verwe- zenlijking van al is het maar het geringste deeltje van die onmisbare tooruitgang in Lief de". En hiermede toont Huizinga toch nog het pad, dat wij alien te gaan hebben. V. de J. Jul ORGEN BEG1NT de Passie- tijd. De kruisen en beelden in onze kerken zijn met paarse doeken bedekt. Wij gaan ons nog meer bezinnen op het Lij- den van Christus. Er ts maar een ding wat van belong is in de geschiedenis: dat is Calvarie van Goede Vrijdag en het heilig Graf van Paasmorgen. Dat is ook het enige wat een rol speelt en meetelt in ons eigen, persoon' lijke leven. Wat hebben wij, u, ik, van de Verlossing gemaakt? Welke vruchten zijn daarvan in ons te bemerken? Pasen nadert. „Wie uit God is, luistert naar de woorden van God", staat er morgen in het Evangelie. God spreekt Zijn taal, duidelijk en verstaanbaar, vanaf het Kruis. Het is de taal van Zijn Liefde. Laten we niet doof wezen, niet hard van gemoed. Sta open, ge- willig, eenvoudig, voor Gods woord, ook zoals het tot ons komt door de meest onwelspre- kende mensenmond. Wees „uit God". MARCUS Al had de radicale politieke ommekeer in Tsjecho-Slowakije ons de afgelopen weken be- zig gehouden, toch waren er-»weinigen onder ons, die hadden kunnen vermoeden, dat er belang- rijkere berichten ons uit Praag zouden bereiken, dan de na een putsch" gebruikelijke meidingen van verbodsbepalingen op alle gebied, arresta- ties en politiemaatregelen. Zowel in eigen land als in het buitenland heeft de zelfmoord(of zelfs: moord?) va» Jan Masarijk, d^ 61-jarige zoon van de grote Tsjechische vrijheidsstrijder T. Masarijk, die in het communistische minis terie Gottwald, waarschijnlijk om dezelfde re- denen als waarom president Benesj aanblijft, n.l. trachten te redden wat er nog te redden valt, de portefeuille van buitenlandse zaken had aangenomen, diepe verslagenheid teweeg ge bracht. Hij erfde de traditie der vrijheid en kon er niet ontrouw aan worden. Wat er in Tsjecho-Slowakije gebeurd en o.a. in Finland zal gebeuren is tragisch, speciaal als w^ in de gaten houden, wat er met belangrijke staatslieden gebeurt (zoals in het geval Masa rijk) en nog zal gebeuren. De dood van Masarijk werpt een schel licht op het feit, dat een terreurbewind over Tsjecho- Slowakije wordt gevoerd en dat de regering niet steunt op de meerderheid der bevolking. De reacties op deze voortschrijding der Rus- sische invloeds-wals zijn niet uitgebleven. Bijna alle ambassadeurs en gezanten in de Westerse landen zijn afgetreden en een drietal van hen zou reeds begonnen zijn met het organiseren van een verzetsbeweging. De Tsjechisch-Slo- waakse vertegenwoordiger bij de Veiligheids- raad, Papanek, heeft de vraag of de jongste ge beurtenissen in zijn land geen bedreiging vor- men voor de wereldvrede, aan de Veiligheids- raad ter behandeling voorgelegd. Aangezien echter Papanek de voorgeschr3ven hierarchieke weg via zijn ..regering" niet kan volgen heeft Trygve Lie het verzoek niet ontvankelijk moe ten verklaren. In Nederland heeft men op het moment, dat de oprichting v^n de vereniging Nederland Sovjet Unie een feit werd, de terugslag der ge beurtenissen in Praag gevoeld en de vele protes- ten, voornamelijk uit studentenkrmgen, vonden hun bekroning in een verklaring van Minister Maarsseveen tijdens de zitting van de Eerste Kamer. dat de regering waakzaam is tegen ex- tremistische buitensporigheden. In Noofwegen verlieten een groot aantal communisten de par- tij, in Duitsland lieten de bezettingsautoriteitdh der Westelijke zones bij monde van de Engelse generaal Robertson en zijn Amerikaanse collega Clay zich in scherpe bewoordigen uit over de communistische overwoekering van Duitsland. Op 12 Maart was het 1 jaar geleden, dat de. Trumanleer ontstond. Het verzoek van president Truman toen om aan Griekenland en Turkijfe steun te verlenen was een openlijke oorlogs-^ verklaring. Na 1 jaar is het borelingske van Marshall zover opgegroeid, dat de Trumanleer zich de voorganger van een stevig veelomvat- tend plan Marshall kan noemen. Een betere typering van de Amerikaanse reactie op de gebeurtenissen in Europa is on mogelijk. Senator van den Berg, de grootste concurrent van Truman voor de a.s. presidents- verkiezingen, heeft de steunverlening verhaast en spoedig zal in de vorm van hot herstellen der economische toestand van/ West-Europa steen voor steen aan de grote barricade worden gebouwd, waartegen het Russische monster zich te pletter moet lopen. In dit licht bezien is de gang naar Cannossa, die de sterk links-georienteerde Finse delegatie zeer spoedig naar Moskou gaat maken om daar de bepalingen aan te horen, die Finland tot sa- telliet zal maken, des te tragischer. Ook in Hongarije wordt de communistische greep steeds steviger, in Oostenrijk neemt de rode druk toe en in China doen de troepen van Tsjang Kai Sjek wanhopige pogingen bij Moek- den de communistische opmars te stuiten. Deze week vroeg verder onze aandacht voor Brussel en Londen. Vrijdagmorgen werd het verdrag tussen de vijf West-Europese landen, bestaande uit tien artikelen en een preambule c voltooid. Het pact zal binnen een week te Brus sel worden ondertekend. Dit is het antwoord op de gemeenschappelijke noden veroorzaakt door het ruw uit evenwicht brengen van de Europese economische en mili- taire balans, als gevolg van de oorlog. Het is geen belligerent of provocatief ant woord op het gedrag der communisten binnen de machtsuitoefening door de So.vjet Unie. Het is eerder een eerlijke en pacifistische poging een vacuum te vullen. dat in Europa ontstond door de verliezen efi opofferingen in het conflict tegen Nazi-Duitsland. Het was duidelijk, dat er eenheid moest be- staan tussen Engeland, Frankrijk en de Bene- luxlanden en eenzelfde Westerse politiek in de kwestie Duitsland. Eerst dan was de basis ge- legd voor een verdere aansluiting van andere landen. Aan deze voorwaarden is bijna thans volledig voldaan. Het pact van Brussel is klaar en in Londen hebben de bredere, diepere en meer openhartige besprekingen dan tot nu met Rusland als deelnemer het geval was, resultaten gehad, die boven alle verwachtingen uitgingen. Men is tegemoetgekomen aan Frankrijk's wensen betreffende de internationale controle van het Ruhrgebied en een federale structuur van W est-Duitsland. Ongetwijfeld heeft de staatsgreep in Praag de overeenstemming tussen de vijf landen enigszins verhaast. Met twee doelstellingen voor ogen: de veiligheid van West-Europa en de eventuele eenheid van Duitsland kon men geen verschillende koers varen en is men de gezamenlijke weg opgegaan. Vanzelfsprekend heeft Rusland in een pro- testnota de Londense besluiten onwettig en in strijd met het verdrag van Potsdam verklaard. Dat de gezamenlijke economie voor de groot ste broer der vijf landen n.l. Engeland van groot belang is blijkt wel degelijk uit het economi sche witboek, waarin Sir Stafford Cripps de mo- gelijkheden van 1948 behandeld. Het is geen erg optimistische toon, die men hoort, vooral als men nagaat dat geen andere middelen genoemd worden, het „inflatie-tekort" ad 575 millioen pond sterling te dekken, dan door de spaarzin van de Engelse bevolking. De werkkracht van de Engelse arbeider is altijd groot geweest en deze wettigt ook thans de hoop, dat met de Marshall hulp en de Vijflan'den-economie, En geland zich dit jaar staande zal weten te houden. Ook in Korea ontmoeten Rusland en Amerika elkaar en zijn wrijvingspunten ontstaan. We herinneren in dit verband eraan hoe Rusland het besluit van de algemene vergadering der Ver. Naties in Nov. '47, een commissie met de controle van algemene verkiezingen in beide Koreaanse bezettingszones te belasten, negeerde door de commissie toegang tot de Russische zfone te weigeren en een „Volksrepubliek" te creeren op Communistische grondslag. De kleine Assemblee, die de kwestie Korea in Lake Success behandeld, heeft verklaard, dat verdeling slechts de hoop op een nationale een heid en onafhankelijkheid uitstelt, temeer daar een' onderzoek heeft uitgewezen dat de Korea- nen, indien ze vrij mochten kiezen aan een democratische regering de voorkeur zouden geven, de 400 verschillende bestaande politieke partijen ten spijt. Inderdaad is hier de strijd tussen de twee grootmachten nog lang niet ten einde. De Veiligheidsraad heeft verleden week Vrij dag besloten een beroep te doen op de perma- nente leden, te beraadslagen hoe het schema van de Algemene Vergadering over de verde ling van Palestina ten uitvoer kan worden ge- legd. Want terwijl de ene bom-explosie in ihet H. Land de andere opvolgt en de Joodse strijd- organisaties reeds een front gaan maken tegen de Arabieren blijft Engeland bij zjjn standpunt Palestina op de vastgestelde datum te verlaten, staan, en voorziet men allerwege dat op het mo ment van evacuatie der Britse troepen een bur- geroorlog zal losbarsten. Zo dreigt de overeen stemming, die Rusland 'en Amerika voor het eefst in een kwestie wisten te bereiken, dezelfde gevolgen te hebben als de onenigheden, die hen op vele andere puntan verdeelden. Tot slot willen we nog even onze aandacht richten op Italie, dat voor de verkiezingen staat. Zoals men weet hebben de linkse socialisten zich in de rijen van de communist Togliatti ge- schaard. Dit doet ons tussen haakjes even op- merken, dat we de houding van de z.g. anti- communistische Labourpartij niet begrepen toen ze deze zelfde in Sovjet gelid lopende socialis ten voor een Londens socialistisch congres uit- nodigden. In ieder geval heeft deze fusie het kamp scherp verdeeld in rechts en links en zoals het de Gasperi uitdrukte gaat het om leven of dood. Zelfs Z. H. de Paus heeft zijn geweten niet kun nen bezwaren door in deze voor Italie en de gehele Westerse wereld zo enerverende tijd te zwijgen. Hij heeft een dringend beroep gedaan op alle Italianen ter stembus te gaan en door rechts te stemmen, de vrijheid en onafhankelijk heid te verzekeren, die ieder mens dierbaar is. Zo verstreek weer een week van uitermate hevige buitenlandse politieke aetiviteit. De strijd tegen het communisme is nog lang niet gestreden. De „koude oorlog" gaat voort landen in haar dodelijke greep naar de afgicnd te sleu- ren. rfet ijzeren gordijn is opgetrokken en het drama in wie weet hoeveel bedrijven heeft een aanvang genomen. De dood van Jan Masaryk is een schokkende proloog. /Kijn staatsbegrafenis een bewijs van de toneelta'enten der rode reac- tionnairen. Sic transit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3