Bidaultpleitvooreen permanente organisatie van Europa P Voor Alkmaar en omgeving Duitse deskundigen bij werk van de technische commissies? Attlee contra het communisme Zweeds opperbevel waarschuwt voor de Sovjet-Unie Oud bisschopsgraf ontdekt PARTIJRAAD-NOTITIES VAN ANARCHIE NAAR RECHTSGEMEENSCHAP" MARSHALL-LANDEN BIJEEN v_. J DINSDAG 16 MAART 1948 43e JAARGANG BUREAUX: Smuts over Tsjecho-Slowakije De Prinsesjes Beatrix en Irene op het trapje van het vliegtuig, waarmee hun vader, Priris Bernhard, met hen naar Zwit- serland is vertrokken voor het vacantieverblijf in Zermatt. Scherpe maatregelen voor de veiligheid en defensie van het land Militaire paraatheid dient te worden opgevoerd Arrestaties te Sevilla Buckingham-paleis zonder warm water Volkscongres verboden *- Lewis' mijnwerkers in staking Onderzoekingen te Utrecht "1 V'' Radiografisch overgebrachte foto van de begrafenis van Jan Masarijk. Een algemeen overzicht van deze plechtigheid. De stoet passeert het Wenceslasplein te Praag. Geheel Tsjecho- Slowakije rouwt om een groot man, die een zeer grote plaats in de harten van velen innam. Belangrijke rede van Truman TAFT HEEFT VLIEGONCELUK Maar blijft ongedeerd r K.V.P.-raadsfractie tegen de communisten DE FRACTIE van de K.V.P. in Maastricht heeft een open brief ge- richt aan de burgemees- ter dier gemeente als voorzitter van de. ge- meenteraad, waarin zij mededeelt, samenwerking met afgevaardigden van de C.P.N, thans niet lon ger mogelijk te achten. Aan de vergaderingen van de raad en de com missies, waarbij afgevaar digden van de C.P.N, aanwezig zijn, zal slechts worden deelgenomen ter- wille van de voortzetting van de werkzaamheden van de raad, maar ondei protest tegen die aanwe- zigheid. De fractie ver- zocht de regering in ken nis te willen stellen van deze verklaring. De toestand Welk weer moraen? Papanek bij UNO opgeVolgd C.C.D. en stoplicht Inaugurale rede van Prof. Beaufort Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2 50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ADKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE CONFERENTIE der 16 Marshall-landen is Maandagmiddag te Parijs officieel geopend door de Britse minister van buiten- landse zaken, Bevin, in tegenwoordigheid van de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Jefferson Caffery. Het belangnjkste van deze eerste bijeenkomst was het beroep van Bidault op de 15 landen om zich bij Frankrijk acm te sluiten bij het opstellen van een ..Handvest van Parijs" voor een permanente Europese orga nisatie. Een gecombineerd Frans-Brits voorstel, ten doel hebben- de afgevaardigden van de militaire regering en Duitse deskun digen uit de Franse en Anglo-Amerikaanse zones aan het werk van de technische commissies te verbinden, zal heden behan- deld worden. Hedenmorgen wordt een bijeen komst van deskundigen gehouden terwijl vanmiddag wederom een plenaire zitting plaats heeft om het rapport van de commissie te bespre- ken. Deze commissie bestaat uit permanente vertegenwoordigers van de landen, die deel uitmaken van de commissie voor de Europese samenwerking. In zijn pleidooi voor een „Hand- vest van Parijs" herinnerde Bidault er aan, dat het hoofddoel van de conference is de oprichting van een permanente organisatie voor Euro pese economische samenwerking en dat deze organisatie een dubbel ka- rakter zou hebben. Meer dan ooit moet de organisatie permanent blij- ven »m zo te zijn een middel om deze samenwerking te handhaven en te vernieuwen zodat zij ook na de periode van hulp en wederop- bouw zal blijven functioneren. Bi dault verklaarde, dat de verscheurd- heid van Europa verschrikkelijk Is geworden. „Bevin en ik konden in Juni van het vorig jaar niet ver- hlnderan, dat bepaalde landen wei- gerden aan het plan-Marshall mede te werken, waardoor Europa ver- scheurd werd. Die verdeeldheid heeft zich thans toegespitst op een wijze, die zowel verschrikkelijk als zeer onfortuinlijk is". Recente ge- beurtenissen, die op het ogenblik in de gedachten van een ieder een grote plaats innemen, tonen met dramatische kracht, waarom Europa thans, tijdelijk, indien onze wens in vervulling gaat, tot de hier te- genwoordige 16 landen is terugge- bracht. De economische toestand van Europa beschreef Bidault als „precair en gevaarlijk zowel op zichzelf als wat betreft de conse- quenties die, bij voortduren ervan, er uit zullen voortvloeien." Bevin, de Britse minister van bui- tenlandse zaken, ondersteunde het voorstel van Bidault. „Ik kan uit „Tsjecho-Slowakije is een laatste waarschuwing", aldus heeft Gene- raal Smuts, de Zuid Afrikaanse Mi nister-President, in het parlement verklaard. „Wat in de Oude Wereld geschiedt betekent ongetwijfeld het grootste gevaar dat de menshe'id- ooit bedreigd heeft. De tijd zal ko- men dat zij, die nog steeds weer- stand kannen bieden. de Verenigde Staten bijvoorbeeld, zich zullen moeten uitspreken en zeggen: Tot hier toe en niet verder". Tevoren had dr. Malan, de leider van de oppositie verklaard, dat in dien er oorlog kwam de sympathie van Zuid-Afrika „natuurlijk" zou uitgaan naar Groot Brittannie en de Verenigde Staten en in het alge- meen naar de anti-communistische landen. naam van Engeland zeggen, dat nu wij de handen eenmaal aan de ploeg gestagen hebben, wij dit zullen doorzetten". Bevin vermeed in zijn rede de bespreking van politieke kwesties: „Ik geloof, dat de wereld ervan verzekerd kan zijn, dat deze organi satie geen conferentie, maar een werkplaats is. Zij zal belast worden met de opdracht practische stappen vast te stellen, om een Europese productie op te bouwen en de Euro pese uitvoer te bevorderen en in het bijzonder een evenwicht met het Westelijk halfrond te vormen om op die wijze het "dollardeficit te verlagen. „Zij moet ook streven naar net verminderen van de handelsbame- res in Europa en een zeer be- langrijke kwestie inderdaad zij moet een systeem uitwerken ter verbetering van de regelingen op clearinggebied in Europa", aldus Bevin. „Terzelfdertijd moet al het mogelijke gedaan wordetj, om de Europese economische en sociale welvaart te bevorderen". Bevin vervolgde zijn opsomming betreffende de taken van de confe rentie met te zeggen, dat ..de orga nisatie ook de vraagstukken van toewijzingen op vele gebieden ter hand zal moeten nemen. Deze vraagstukken zijn natuurlijk afhan- kelijk van de voortzetting van de toewijzingschema's, die reeds met succes toegepast worden". Later zette hij uiteen, dat hij ver- wees naar de verplichtingen van het Britse gemenebest. Bevin beloofde de conferentie, dat de landen met overzeese gebieden een speciale bijdrage zullen moeten leveren. „Europa kan in ruil daar- voor bijdragen tot het economisch succes in deze overzeese gebieden' LONDEN, 15 Maart (A.P.) - De Britse Labourregering. meer dan ooit overtuigd, dat het communisme niet met de Britse levens- wijze overeenkomt, is vastbesloten een rode staatsgreep in Groot-Brittannie te verhinderen. De communistische staatsgreep in Praag is wellicht de emstigste schok geweest, die de commu- nisten de Labourregering hebben gegeven. Vele Britse Labour- leiders hebben Tsjecho-Slowakije beschouwd als een voorbeeld van progressieve socialistijehe democratie. rumpeerde: ,,Als deze zuiverings- actie met de communisten begonnen wordt, is er dan enige reden, waar om ook de Joden en socialisten er niet bij betrokken zouden worden?' „Ja, alle reden, want de Joden en socialisten staan loyaal tegenover dit land," antwoordde Attlee. ..dat is niet het geval met veel commu nisten, en met sommige van hun aanhangers." Het communistische parlements- lid Philip Piratin. bracht in het midden, dat de arbeidersklasse de maatregel beschouwen zou als eon politieke discriminate tegen de communistische partij, die men tracht te bezoedeler.. „Ik ben van menmg," antwoordde Atttlee. ..dat de Engelse arbeiders thans, in het licht der gebeurtems- sen in het buitenland zowel als in het binnenland heel goed weten, aan welke kant de communisten staan." STOCKHOLM, 15 Maart (A.P. en Reuter). Generaal Helge Jung, de Zweedse opperbevelhebber, heeft in een memorandum aan de Koning en het Zweedse kabinet gewaarsehuwd voor de Sovjet- Unie, die „uit veiligheldsoverwe- gingen alle beperkte acties zou kunnen ondememen, welke zij uitvoerbaar acht, zonder een alge- mene oorlog te ontketenen". De generaal vraagt daarom maatre gelen, die de militaire paraatheid van Zweden op voeren. Alles wijst er op, zo gaat het me morandum verder, dat de Sovjet- Unie systematisch werkt aan de verwezenlijking van haar veilig- heidsprogramma in Oost-Europa en het is gebleken, det zij niet aarzelt, haar toevlucht te nemen tot de meest brutale methoden om haar doeleinden te bereiken. De tegen- stellingen tussen Oost en West wor den geleidelijk groter. Men acht een algemeen conflict nog niet op han den daar de westeliike mogendhe- den nauwelijks voorbereid zijn en Rusland waarschijnlijk nog te zwak is. '..De mogelijkheid moet echter niet uitgesloten worden geacht, dat de Sovjet-Unie om redenen van eigen veiligheid haar toevlucht zou kunnen nemen tot partieel optre- den, waaraan geen risico van een grote oorlog vastzit", aldus het op perbevel. De ongezouten verklaringen die gisteravond door het Zweedse op- De gehele Communistische orga nisatie te Sevilla en omgeving is door de politie opgebroken. De communistische partij en de door de communisten beheerste Partij der Verenigde Socialistische Jeugd" zijn ontbonden na de afrestatie van haar leiders Ricardo Beneyto Sope- na, Jose Mayo Fernandez, Manuel Lopez Castro en Luis Campo Osaba. Er werden nog zestig districtsleiders gearrestaerd, zo werd hieraan toe- gevoegd. Volgens de mededeling zouden de gearresteerde leiders uit Frankrijk zijn binnengekomen na in ondergrondse activiteit te zijn opge- leid. perbevel inzake de Sovjet politiek zijn afgelegd, hebben vandaag in politieke kringen te Stockholm ver- bazing gewekt. Iemand die in nauw contact met- het Zweedse ministerie van bultfcn- landse zaken staat vermoedde zelfs, dat het hier een „per vergissing" gepubliceerd geheim memorandum betrof. In het Buckingham Palace is on- der het technische personeel een staking uitgebroken, zodat de En gelse koninklijke familie bij terug- keer uit Windsor tot de ofitdekking kwam. dat alle electrische en ver- warmingsinstallaties buiten werking waren. Het personeel had zich accoord verklaard met stakers van de beide parlementsgebouwen en het mini sterie van oorlog. Ongeveer 1200 personen zijn hierbij betrokken; zij eisen dat hun weekloon van vier pond op vijf pond wordt gebracht. De Franse en Amerikaanse mili taire autoriteiten hebben het hou- den van een door de Sowjetrussen gesteund Duits „Volkscongres", dat Woensdag en Donderdag te Berlijn moest plaats vinden, verboden. PITTSBURGH, 16 Maart (Reuter) Meer dan de helft der 400.000 mijn- iSrs in de Amerikawise vetkool- industrie is thans in staKing ter on- dersteuning van de eis, die John Lewis, hun leider, heeft gesteld, te weten een ouderdomspensioen van honderd dollar per maand. Volgens schattingen hebben de V.S. voor vier dagen vetkool voor neL ullclOL huiselijk gebruik en 34 dagen voor 1 piatts-Mills kwam tegen het voor industrieel gebruik in voorraad. stel van de regering op en in er In het kader van een door de partij en regeringsautoriteiten ge- voerde anti-communistische cam- pagne heeft de plaatsvervangende minister-president, Herbert Morri son, het Britse volk Zaterdagavond in een redevoering gewaarsehuwd, dat het voor eenzelfde nachtmerrie van agressie stond als in de dagen van Hitler. In aansluiting op deze rede heeft de eerste minister, Clement Attlee, gisteren in het Lagerhuis scherpe critiek geleverd op de communisten en hun aanhangers. Deze zullen van officiele func- ties, die toegang verschaffen tot geheim en betreffende de veilig heid van het land of de nationale defensie, worden uitgesloten. Attlee verklaarde nader, dat deze maatregel ook zou gelden voor de- genen, van wie bekend was, dat zij actief deel uitmaakten van de een of andere fascistische organisatie. Men zou er echter naar streven, dergelijke functionarissen bepaalde posten te geven, waar zij niets met staatsgeheimen uitstaande zouden hebben. Hij voegde er aan toe, dat hi) met wist hoeveel functionarissen onder deze maatregel zouden vallen. Attlee werd onderbroken door het communistische Lagerhuislid Wil liam Galagher met de woorden: ,,de eerste minister kruipt in net stoi voor de Tories en de dollarkonin- gen van de V.S.", waarop Attlee antwoordde: „lk ben het met geen van uw verklaringen eens. Ik ben er mij zeer goed van bewust dat wij met de grootste omzichtigheia moeten handelen, waar het de com- munistische partij betreft. Ik eb haar houding in 1939, '40 en 41 nog niet vergeten." Het uiterst linkse Labourlid John Tijdens onderzoekingen, die mo- menteel in de St. Janskerk te Utrecht o.l.v. prof. Dr. A. E, van Giffen worden gehouden, zijn o-m. fundamenten ontdekt van n Ko- meins bouwwerk, vermoedelqk uit de derde eeuw, terwijl voorts een zeer verrassende vondst werd gedaan in de vorm van een oud bisschopsgraf, waarvan men de overbljjfselen heeft kunnen lden- tificeren als van bisschop Thomas Basin uit het begin van de v«f- tiende eeuw. Ofschoon nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld met wat voor een gebouw men hier te doen heeft, is er wel reden voor de ver- onderstelling, dat het een Romeinse basilica betreft. Mocht dit inder daad het geval zijn, dan is ook de ze vondst, evenals die van de grote Gallo-Romeinse tempels in 1946 te Elst (Betuwe) van zeer veel ge- wicht voor onze kennis van de rlo- meinse cultuur in Nederland. Vermeldenswaard is verder nog de vondst van een middeleeuwse begraving, eveneens in de JanskerK. Het betreft een gemetseld graf, zich bevindt op de vloer van dat het bovengenoemde Romeinse gebouw. In verband met het verdere onder- zoek van de bodem is dit graf op de meest pieteitvolle wijze geopend. Blijkens een inscriptie op een zich in het graf bevindende bron- zen plaat, heeft men hier te doen met de rustplaats van Thomas Basin, eertijds bisschop van Li- sieux in de provincie Rouen en geboortig uit het stadje Caudebec bij Rouen aan de Seine. Bisschop Basin, coadjutor van Utrecht en aldaar gestorven op 3 December 1491 leidde het tweede proces van Jeanne d'Arc. Van zijn hand is o.a. het omvangrijke geschiede- niswerk over Karel VII en Lode- wijk XI. De dode was ter aarde besteld in een zware, thans bijna geheel ver- gane eikenhouten kist. Op de dek- selfragmenten hiervan zijn sporen van takken, mogelijk bloemen, te zien. In de rechterarm van het ske- let rustte nog een twee meter lange, dunne, vurenhouten. roodgeschiB derde kruisstaf. Op de borst lag de bronzen memorieplaat met omge- vallen miskelkje. Van d,e kleding bleef zo goed als niets over. fs p:E PARTIJRAAD van de K.V.P. L> heeft nog een hele serie huis- houdelijke en andere voorstellen af- gedaan behalve de reeds vermelde hoofdschotels. Hij heeft o.a. de be- groting voor 1948 vastgesteld. Daar staat op de inkomsten een post van 200.000 gulden als contributie-ont- vangst. Berekend tegen 80 cent is dit 250.000 leden. Het waren er ver- leden jaar. op papier, 475.000! De grote vraag is nu maar hoeveel le den op tijd, dat is deze maand! hun contrfcutie zullen voldoen. De voorzichtigheid van de penning- meester werd geprezen, maar som mige propagandistische naturen schenen haar vermetel te vinden. Het verschil tussen 250 en 475 dui- zend is te groot. Aan de afdelingen de taak. om dat waar te maken. De cijfers uit de Kring den Helder ge ven ons moed. Cijfers van de w e r- kelijkheid. Er mankeert hier en daar wat, maar in vele afdelingen is er, vergeleken bij verleden jaar, ledenwinst. Wij voorspellen, dat meneer Alberts dat is de man van het geld over een jaar zal moeten toegeven. dat hij de afde lingen onderschat heeft. De afde lingen mogen het zich voor gezegd houden! De jongeren van Amsterdam had- den in een motie uitgedrukt, dat de samenwerking tussen K.V.P. en' P.v.d.A. goed en schoon was en is, en moet worden voortgezet en dat we in de komende verkiezingspro- pagandq elkaar niet teveel in de haren moeten zitten. Dat vond het p.B. ook allemaal, (hetgeen hen niet belette, in de anti-communistische resolutie een oproep te doen aan Nationaal Nederland, om de Com munisten bij de stembus te verslaan, wat consequenties meebrengen kan voor de kabinetsformatie na de ver- kiezingen). Rotterdam merkte op. dat Schermerhorn op een meeting geen wo6rd, dus ook geen goed woord, over de K.V.P. heeft gezegd. En in Velsen. zei Clijnk van Zaan- dam, hielpen de socialisten, ondanks de schone uitspraken van de P.v.d.A. er aan mee, de mogelijkheid te ope- nen, dat communisten een gemeen- telijk lokaal kunnen huren voor hun propaganda! De voorzitter zei; Onze verkie- zingsactie moet op het niveau der verdraagzaamheid staan. Wij moe ten niemand stoten, maar ook niet in onze schulp kruipen en behoeven niets over onze kant te laten gaan. De Kring Leiden had via Noord- wijkerhout een motie, waarin ge- vraagd werd, de redelijke verlan- gens van de land- en tuinbouw in te willigen op het fundament van de motie-Groen. Er stond ook iets in over de bollensanering. Dat op1* brak er nu net nog aan. dat we ook op de Partijraad vergast werden op een saneringsdebat! De voorzitter voorkwam dit; we zullen eens af- wachten, wat de agrarische organi- saties op de bekendmakingen in zake de motie-Groen te zeggen heb ben en de motie-Leiden ,.^pr be- stemder plaatse" deponeren. Dat zoude prullemand kunnen zijn, maar dat bedoelde Andriessen niet. Het P.B. weet ook, waar mi nister Mansholt woont en nog een keertje aanbellen kan geen kwaad! Het Centrum voor Staatkundige Vorming kwam ook weer ter spra- ke. Ook hier is geen sprake van „onderschikking" maar van ..neven- schikking", hoewel het Centrum door de Partij gefinancierd wordt. Pater Stokman verdedigde deze verhouding en deelde een en ander mede over de werkzaamheden van het Centrum, dat op het ogenblik niet minder dan 23 commissies van deskundigen uit alle rangen eii standen aan het werk heeft! Dat is zeker niet mis. het bewijst, dat er, ook al timmert dit alles niet zo aan de weg, in en rond de K.V.P. hard gewerkt en ijverig gestudeerd wordt. Dat dit laatste. naast het eer ste. zeker ook nodig is, wordt mis- schien wel eens vergeten. We moe ten in de politiek handelen, maar.. denken dient daaraan vooraf te gaan. Het is in deze dagen meerma- len gezegd. Merkwaardig was de activiteit van de kring den Haag, die over niet minder dan twaalf verschillen- de onderwerpen voorstellen had in- gediend. Het leek wel een nieuw urgentieprogram ep dat nog wel, terwijl Romme inmiddels had ge zegd, dat ons urgentieprogram van 1946 wel een achtjarenplan kon ge- noemd worden! Het P.B. had netjes voor elk voorstel een prae-advies uitgewerkt, dat aan de Partijraad vooraf was toegezonden en de be- handeling van de hele reeks duurde nauwelijks tien minuten. De ver- schillende punten werden verwezen naar diverse instanties. Sommige, zoals de vraag hoe het in de toe- komst met de werkloosheid staat, zijn in studie bij het genoemde Cen trum, dat bereids een uitstekende beschouwing erover ten beste gaf. Dit is ook het geval "met het pro- bleem van de processie-vrijheid, waarover een rapport is voltooid. Belangrijk was zeker de aandrang tot bevordering van de woning- bouw. Daarover had den Haag een voorstel en in de rondvraag vonden enkele afgevaardigden nog gelegen- heid, aan de hand van erx^ring in Gelderland en Drente enige staal- tjes van pijnlijke ambtelijke bu- reaucratische practijk aan te halen. Daaruit bleek, dat de Wederop- bouwinstanties in vele gevallen blijkbaar op het standpunt staan, dat het belangrijker is, als over heel veel tijd schone huizen model ge- bouwd zijn, dan dat op korte ter- mijn in het nijpende tekort aan woonruimte wordt voorzien! Toch is dit laatste inderdaad het voornaam- ste en de voorzitter zei dan ook, herhalend wat reeds in het prae- advies van het desbetreffende Haag- se voorstel stond, dat Partij en Fractie niets zullen nalaten, om ten dezen aanzien al het mogelijke te doen. Natuurlijk moeten te bouwen huizen voldoen aan redelijke eisen, maar de eerste eis is toch wel: zo spoedig mogelijk veel woonruimte erbU! H. N. S. WASHINGTON, 15 Maart (A.P.) President Truman ?al Woensdag voor een ge- meenscRappeliike zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden een uiteen- zetting geven van de huidi- ge intemationale crisis. Een vliegtuig, dat de republikein- se senator Robert Taft en senator Owen Brewster (republikein uit Maine) vervoerde, is in de Kennep- bec-rivier gestort, Geen van beiden noch de piloot werden gewond. Senator Brewster zei, dat de pi- loot van het vliegtuig een prachtig stuk werk verrichtte, door het vlieg tuig, dat motorstoring had en op weg was van Auguata naar Bangor, op de rivier te zetten. De drie man- r.en hadden enige moeite om aan ae wal te komen. IS ER, gelijk in vroegere dagen van spanning, aanleiding, in aparte beschouwingen, te gaan spre- ken over de toestand? De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, waar schuwt, dat de andere Europese lan den worden bedreigd, waarom de hulp aan Griekenland en Turkije versneld moet worden. President Truman zal morgen voor het Amerikaanse Congres een buitengewone rede houden over de kritieke intemationale toestand. De Zweedse generale staf waar schuwt de regering, dat Rusland doende is, z.g. uit beveiligingsover- wegingen, acties te ondernemen, welke zij uitvoerbaar acht, zonder een oorlog te ontketenen. De Italiaanse ministers-president de Gasperi waarschuwt, dat Italie door een nieuwe dietatuur bedreigd wordt. Enz.. enz., enz. „Wij zullen gezamenlijk moeten optreden, of stuk voor stuk ten onder gaan", verklaarde de Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, op de zestien-landen-confe- rentie te Parijs. De wereld ontwaakt: in Engeland worden maatregelen genomen om communisten en fascisten te ver- wijderen van alle posten, die van essentieel belang zijn voor de vei ligheid van het land. Ook Nederland nam bereids maat regelen en zal dat verder doen, aan de hand van de wensen. door de K.V.P. naar voren gebracht. ..Het is een dwaling geweest van de socialisten in ons land, gezamen lijk met de commupisten op te trek- ken" Aldus verklaarden te Pa rijs vier socialistische leiders in ballingschap uit landen van Oost- Europa. Hongarije, Zuid-Slavie. Po- len en Roemenie waren daar de dupe van. Nu doen zij een oproep om te komen tot de wedergeboorte van een vrij socialisme. Aan deze dwaling had ook Neder land ten offer kunnen vallen. Ge- lukkig zij, die door de Voorzienig- heid voor dwaling zijn behoed. ..Wij zullen gezamenlijk moeten optrekken, of stuk voor stuk ten onder gaan". Maar, wij zullen met ondergaan. als wij niet willen en wij zorgen te verdienen, dat God ons helpt. Ons program voor de naaste toe- komst zij: bidden, werken en ver- trouwen, in de verheven geest van het beroemde gebed van Sint Fran- ciscus: „Heer, maak mij een instru ment van Uw vrede, laat mij liefde zaaien waar haat is, vergevingsge- zindheid waar onrechtvaardigheid, geloof waar twljfel. hoop waar wan- hoop, licht waar duisternis en vreugde waar droefheid heerst Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woensdagavond. ENKELE BUITJES Wisselend bewolkt met enkele verspreide buitjes. Matige tpt krachtige wind tussen West en Noord-West. Vooral des nachts liouder. Bij de V.N. is als nieuwe perma nente vertegenwoordiger van Tsje cho-Slowakije benoemd: Wladimir Houdek, als opvolger van Jan Papa nek. die de vorige week de Veilig- heidsraaa verzocht heeft een onder- zoek naar de gebeurtemssen in Tsjecho-Slowakije in te stellen. De Dordtse politierechter heeft een chauffeur, die, toen ambtenaren van de C.C.D. hem door middel van een rood stoplicht hadden beduid te stoppen, was doorgereden. schul- dig verklaard zonder opleggmg van straf De politierechtes was van mening, dat de man wel degelyk had moeten stoppen, doch hi] voelde iets voor het verweer van de ver- dachte, die vertelde dat hij het met gedurfd had. De officier van justitie, die tot dit vonnis had geadviseerd, merkte in zijn requisitoir op, dat helaas de toestand op de Nederlandse wegen onveilig moet worden geacht en dat ambtenaren van de C.C.D. zich on- middellijk en eigener beweging moeten legitimeren. Prof. dr. L. J. C. Beaufort o.f.m, onlangs benoemd tot hoogleeraar in het volkenrecht aan de R-K. Universiteit te Nijmegen, aan- vaardde Maandag zijn ambt met een inaugurele rede over het on der werp: „Van anarchie naar rechtsgemeenschap". Uitvoerig beschreef hij de grote intemationale moeilijkheden ver- bonden aan het streven naar meer eenheid in het burgerlijk- of han- delsrecht, in het staatsrecht en strafrecht. Met staatkundige hervor- mingen alleen kan niet worden vol- staan aldus spr. Imraers het mis- lukken van de Volkenbond was niet louter het gevolg van structuurge- breken maar veeleer van een aarze- lende en halfslachtige mentaliteit. De vaste wil ontbrak om van de bond een sterk vredesinstrument te maken. Een nieuwe geesteshouding, en bereidheid tot samenwerkujg dienen te worden bevorderd. Dat betekent een kentering in d,e hou ding van staten en volkeren tegen over wereldproblemen, hetgeen uit- eindelijk neerkomt op een wijziging der persoonlijke opvattingen ten aanzien van de wereldproblemen. Hier ligt het terrein der vorming en opvoeding van onszelf en anderen om boven het louter nationaal den ken uit te komen en de sfeer te scheppen voor de vestiging van cen waarlijk supra-nationale, alien om- spannende rechtsgemeenschap. Al- lereerst dient hier dan steun ver- leend te worden aan de reeds be- staande Verenigde Nstfies. De vergiftigde atmosfeer, welke volgens spr. gekweekt is door som mige volksgroepen, moet worden gezuiverd. Dit handvest der Ver enigde Naties kan nog vervolmaakt worden. ..Positief nodig is hier: internatio- naal een verdere overdracht van be- voegdheden der delen aan het ge heel en daarnaast de vorming van een overweldigende gemeenschaps- macht ter beteugeling zo nodig van individuele machtsmisbruik en na tionaal is nodig: het scheppen van zodanige economische en sociale toestanden dat een menswaardig bestaan aan alien verzekerd is. Dan zal voor een onchristelijke angst- psychose grond noch rede meer aan wezig zijn". Het volkenrecht staat nog in het begin van zijn ontwikke- ling. Laat ons bouwen aan een rechtsorde tussen de volkeren, wel ke een afstraling is van de godde- lijke gerechtigheid in deze wereld, zo besloot prof. dr. Beaufort o.f.m.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1