„De wereld is gesteld voor een grote bedreiging L OM ERICS LIEFDE Cripps laat de Engelsen vasten CANADA, HET LAND VAN DE TOEKOMST GEESTELIJKE VERARMING DER FILMPROGRAMMA'S Wij hebben de plicht, de vrijheid te verdedigen! r r~ Het bewijs PAG. 3 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 16 Maart 1948 Strenger dan Episcopaat! Moeilijkheden, teleurstelling, doch ook vele kansen wachten de Nederlandse emigrant WERELD VAN DE FILM Bijwerk van het doek verdwenen Verklaringen van Kardinaal Griffin N Katholieke Actualia J V. J Katholieke leraren vergaderen in Alkmaar Nachtpatrouille RONDE-TAFEL- CONFERENTIE Donderdag laatste vergadering - - i i(gs» n FEUILLETON Op het vliegveld Gilze-Rijen zijn door de commandant Zeemacht Nederland, Schout bij nacht J. J. L. Willinge, een aantal adel- borsten-vlieger der eerste klasse bij de Kon. Marine Reserve, beedigd. Schout bij nacht J. J. L. Willinge neemt de eed af. (Van onze medewerker Graaf M. de la Bedoyere) BIJ HET BEGIN van de Vasten schreef een katholieke krant, dat nu eens een minister van de Kroon de Bisschoppen in hun Vastenbrieven had overtroefd. De Bisschoppen hadden hun kudde herinnerd aan de plicht van boete en offer gedurende de H. Vastentijd, maar Sir Stafford Cripps had het hele volk mede- gedeeld, dat, tenzij de mensen zich een zeer grote gestrengheid gingen opleggen en harder en longer werkten en niet bleven aandringen op hogere lonen en winsten, het hele land spoedig aan de grand zou zitten. Jammer genoeg verkeerde Sir Stafford Cripps niet bepaald in een situatie waarin hij een beroep kon doen op de geestelijke motieven, welke de gelovigen de aanmanin- gen van hun Bisschoppen doen be- antwoorden. Jammer genoeg ook beseffen de mensen, ondanks zijn waarschu- wingen en die van andere Ministers nog lang niet voldoende de ernst van de toestand. Dit ligt gedeelte- lijk aan de Regering, omdat ze er weinig blijk van geeft, dat het haar werkelijk menens is wat het ge- vaar van een bankroet betreft. Zo stonden bijv. een dag of twee na de waarschuwingen van Cripps de couranten vol nieuws over bijv. hoe wonderlijk de genationali- seerde Spoorwegen zullen worden, hoe de stations zullen worden op- getuigd en nieuwe artistieke naam- borden zullen krijgen, hoe helder de locomotieven zullen worden ge- schilderd, hoe vacantietreinen van de zomer weer zullen worden inge- voerd. Geen wonder dat de gewone man de ernst van de toestand- niet kan beseffen wanneer wij binnen on- geveer zes maanden volledig zon- der goud en dollars zitten om onze voedsel- en grondstoffeninvoer te betalen. Actie van gebed en boete Van de andere kant bieden de slechte wereld-situatie en de eco- nomische gevaren van ons eigen land de katholieken tenminste de gelegenheid tot werkelijke actie over te gaan. Zo vemamen wij nog deze week, dat er van de zomer een geweldige bedevaart van ge bed en boete zal worden georgani- seerd. Als model is genomen de grote bedevaart naar Vezelay in 1946. toen bedevaartgangers yan vele landen te voet zware kruisen droe- gen naar Vezelay. Daar werden 14 kruisen opgericht en er werd ruim- schoots publiciteit aan de gebeurte- nis gegeven. De Engelse bedevaart. die voor deze zomer wordt georganiseerd, zal plaats hebben bij de historische schrijn van Walsingham in het Graafschap Norfolk. Walsingham was de beroemdste van de schrij- nen van O.L. Vrouw voor de her- vorming en werd, honderden jaren lang na haar verwoesting door Hendrik de Achtste, verge ten. Maar de devotie voor de schriin is in de ze eeuw weer opgeleefd en is he- den ten dage verreweg de popu- lairste bedevaartsplaats in het land. Veertien groepen bedevaartsgan- gers. die van alle delen van het land optrekken, zullen het kruis te voet ongeveer 300 km. meedragen en te Walsingham bij elkaar komen. waar deze kruiswegstaties blijvend zullen worden opgericht. Men ver- wacht dat te Walsingham zelf dui- zenden bedevaartgangers bij een zullen komen om de kruisen in ont- vangst te nemen en er zal de hele nacht door gewaakt en gebeden worden. Bedevaart naar oude tram In de moderne kerk hebben na- tuurlijk verschillende soorten be- devaarten bestaan, waarvan vele van luxueuze soort waren en nau- welijks verschillend van een ge- woon vacantietochtje. De bede vaart naar Vezelay gaf nieuwe nof- men aan. Dat was een werkelijke bedevaart zoals in vroeger dagen. De bedevaartgangers deden de he le reis te voet. Om beurten droegej zij een zwaar kruis. 's Nachts slie- pen zij waar ze konden. Nu en dan ontmoetten zij een spottende me- nigte. Zij baden onophoudelijk en luisterden de hele weg door naar conferenties van hun geestelijken en hielden diensten om de tussen- komst van de hemel af te smeken. De meest-enthousiaste en vurige Engelse bedevaartgangers was een oud 'soldaat Charles Osborne, en aan zijn werk en initiatief is deze grote bedevaart van deze zomer te danken. Hij werd bijzonder getrof- fen door het onderscheid tussen 'n bedevaart van echt gebed en boete en de gewone plezier-bedevaarten. We kunnen gerust aannemen dat de komende pelgrimage het ideaal dicht zal benaderen en het is te hopen dat dit voorbeeld in andere landen navolging vindt. Want de wereld heeft erg behoefte aan, een openbaar gebed en boete van vu rige katholieken. Ik geloof dat de voorgenomen pelgrimstocht diep indruk zal ma- ken op mijn landgenoten. De En gelsen zijn in de grond godsdien- stig en zijn gemakkelijk vatbaar voor werkelijke godsdienstige geest- drift. Misschien hebben wij de laat- ste jaren ons er wel wat te veel op geconcentreerd de godsdienst uiter- lijk beschaafd, gemakkelijk en ver- standelijk te maken en vergeten dat wat de mensen werkelijk m beweging brengt, niet argumente- ring is maar het voorbeeld van de godsdienstbeleving, bovennatuurlu- ke liefde en zelfopoffering. Men herinnert zich de woorden van Newman toen hij nog protectant was: ..Als gij Engeland wilt beke- ren moet gij barrevoets naar de ta- briekssteden gaan, moet gu tot het volk prediken zoals St. Franciscus Xaverius, moet gij U laten gooien en trappen en ik zal erkennen dat gij kunt wat wij niet kunnen' De emigratie van Nederlanders naar Canada lijkt bij oppervlakkige beschouwing veel op een massale landverhuizing. Dit vindt zijn oor- zaak in het feit, dat door het be- staande tekort aan transportgele- genheid bij de regelmatige lijndien- sten, de Nederlandse regering de helpende hand heeft geboden en enige schepen ter beschikking heeft gesteld, die de emigranten in grote getale tegelijk naar hun nieuwe va- derland vervoeren. Op 12 Maart ver- trekken de eerste honderden van de 10.000 per Kota Inten uit Rotter dam. In werkelijkheid echter is het voor elke emigrant een individuele onderneming. Hoewel de meesten hunner voor ogen hebben zich zo spoedig mogelijk zelfstandig als boer te vestigen, is dit niet direct mogelijk, aangezien zij door de gel- dende restricties daartoe niet vol doende geldmiddelen uit Nederland kunnen overbrengen. Zij moeten dus als landarbeider begfVinen, het- geen althans dit voordeelbierit, dat zij nu gedwongen zijn vomoende er- varing op te doen alvorens de grote risico's van het zich zelfstandig vestigen in een vreemd land op zich te nemen. Doch voor zij als landar beider toegelaten worden, moeten zij over een werkgever beschikken die bereid is de aanvraag tot hun toelating in Canada bij de Canadese regering in te dienen. Voor elke emigrant persoonlijk moet dus door de toekomstige werkgever een aan- vrage worden ingediend, welke al of niet wojrdt goedgekeurd door de Canadese regering; volgt een goed- keuring dan begeeft de Nederlandse emigrant zich op eigen kosten naar het adfes van zijn werkgever, welk adres dus bekend is voor hij Neder. land verlaat. Voor hen die niet over connecties beschikken, wordt op andere wijze gezorgd, en wel door de Nederland se landbouwattach^ verbonden aan de Nederlandse ambassade te Otta wa. De emigratieattache ontvangt van de Stichting de noodzakelijke gegevens en rapporten omtrent alle emigranten en tratht voor elk van hen een geschikte werkgever te vin- den". Dit is in een land als Canada, dat zich uitstrekt over een afstand van 3000 mijl en een zeer gedecentrali- seerd bestuur heeft, een ontzaglijke taak en de organisatie zal steeds moeilijk blijven, omdat deze in de ver van elkander liggende gedeel- ten van Canada sterk verschilt van opzet. Van elke emigrant is dus bekend naar welk adres hij zich begeven moet, en direct na aankomst van een boot worden de emigranten, ria vervulling van fie formaliteiten met bussen naar het station vervoerd, teneinde zich nog dienzelfde dag met de trein naar het voor hem be- stemde adres te begeven. Na de eerste ..wittebroodsweken" komen de moeilijkheden de emi grant bestormen. Moeilijkheden met de taal heimwee, kleine en grote teleurstellingen van allerlei aard. In de regel blijkt dat ondanks alle waarschuwingen de toekomst toch te licht is ingezien. Ongetwijfeld biedt Canada met zijn oyervloed van land, de. landbouwer meer mo- gelijkheden dan het dichtbevolkte, Nederland. Doch in het bijzonder de eerste jaren zijn hard en moeilijk en het vereist een sterke wil en een gezond lichaam om zich tot het ideaal „de zelfstandige boer" op te werken. Pogingen worden aangewend om de Canadese regering een voorlich- tingsdienst en zo mogelijk een fi- nancieringssysteem tot stand te doen brengen voor emigranten die zich na voldoende ervaring te heb ben opgedaan, zelfstandig willen vestigen. Zoals reeds eerder werd opge- merkt: de enorme uitgestrektheid van het land Canada, zijn dunne be- volking, het gedecentraliseerde be stuur en verder het feit, dat de pro- blemen van onze emigranten voor hen en ons.wel zeer belangrijk zijn. doch in Canadees verband gezien slechts de problemen van een klei ne groep zijn, maken dat de uit- voering van het bovenomschreven werkprogramma zich betrekkelijk langzaam voltrekt. Grote steun wordt ondervonden van Harer Ma- jesteits ambassadeur in Canada, die ondanks1 zijn drukke ambtsbezighe- den geen gelegenheid voorbij laat gaan om voor de belangen der Ne- derlanders in de bres te springen. DE PERIODE NA DE OORLOG heeft een opvailende verande- ring gebracht in de programma's van de filmtheaters. Deze verandering betekent in feite een beperking van de variatie, waarmede een belangrijk deel van het publiek echter niet is ingenomen. Het komt herhaaldelijk voor, dat men zich tevreden moet stellen met een kort binnen- en buitenlands joumaal en vijf minuten reclame, gevolgd door een hoofdfilm, die dikwijls een lengte heeft van meer dan drie uur. Het soms zo belangrijke kleine werk in de vorm van documentaire- of tekenfilm krijgt in zo'n programma geen kans. Wij menen deze waarschijnlijk door de lengte def Amerikaaftise films opgedrongen wijziging in het programma te moeten betreuren, omdat om redenen van sociaal en cultureel-paedagogische aard vooral in Nederland alles pleit voor een grotere variatie. Het is een niet te loochenen ver- schijnsel, dat de grote speelfilm over het algemeen een ontspannend karakter draagt en is afgestemd op het amusement van de massa. Al moge dan de Rijkskeuring en K.F.C. Dr. Jan Papanek, de Tsjechische vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, die een protest 'heeft ingediend tegen de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, tijdens een persconferentie in Lake Success NAAR aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije heeft de Aartsbisschop van West minster. Kardinaal Griffin ver- klaard; Men mag niet vergeten, dat de communistische controle in Tsjecho Slotvakije een nieuwe stap betekent in de communistische agressie tegen de wereld. De publicatie van de plannen der Tsjecho. slowaakse regering voor de nationalisatie van het onderwijs is aanleiding geworden tot de stichting van een „Unie der Bijz. Scholen" met het doel de vrijheid van het bijzonder onder wijs in Bohem^n en Moravie ,te handha- ven en te verdedi gen. Een der eerste daden dezer Unie was de overhandiging van een uitvoerig memo randum aan de mi nister vSn onderwijs Stranski. Dit memo randum brengt o.m. in herinnering de vervolgingen. waar- aan de bijzondere scholen blootstonden van de zijde der na- zi's en de beloften, die de voorlopige regering heeft ge- daan aan de voor- avond van de bevrij- ding vait het land. A De grootste film, wel ke sinds het einde van de oorlog in Chi na - geproduceerd wordt, draagt de ti- tel „De Heilige Stad" en beschrijft het le- ven van een Ameri- kgans missionaris, die tijdens de oorlog zijn gelovigen beschermde. In Argentinie wordt een film vervaardigd over het Ieven van de eerste Zuid-Ame- rikaanse Heilige. Rp- sa da Lima (1586 1617). Het Katho lieke college van de H. Familie te Cairo mag zich in een grote belangstelling der Egyptenaren verheu- met 16 leerlingen bftgonnen. 9 Onder de titel: „Cijfers. die te denken geven" be- richt het diocesane „St. Petrusblatt". dat van Mei 1942 tot Sep tember 1947. de Ber- lijnse Justitie 52.362 zaken van eehtelijke onenigheden te be. handelen kreeg. Vol- gens een Berlijns dagblad, zouden er 8 gen. Van de 1680 leerlingen zijn 1447 Egyptenaren. De 233 overigen behortn tot 19 verschillende na- tionaliteiten. Onder de studenten zijn de Katholieken in de minderheid n.l. 698. Zij behoren tot de Armeense, Chal- deeuwse, Koptische Griekse, Latijnse. Ma- ronitische of Syri- sche ritus. Het ove- rige aantal leerlingen is niet-katholiek. On der hen zijn 263 mu- zelmannen. Het col lege werd in 1879 nieuwe tribunalen moeten worden opge richt om de lopende zaken sneller te kun nen afhandelen. De katholieke vrou- wen in Tokio hebben een literaire vereni- ging in het leven ge- rOepen, die het Ja- panse publiek van katholieke publicaties zal voorzien. De li teraire afdeling houdt zich voornamelijk be- zig met vertalingen. terwijl de culturele sectie de geestelijke orientering van jeug- dige meisjes beoogt. Daaraan is voorafgegaan het bin- nendringen in Estland, Letland en Litauen. waar de vrijheid dezer volkeren met het Russische regime werd weggenomen. Polen, dat in de laatste oorlog dapper vopr zijn vrijheid vocht, kan nu geen vrije verkiezingen meer houden om zijn eigen rege ring te kiezen, andere landen is 't evenzo vergaan, Albanie, Bulgarije, Joegoslavie, Hongarije en Roemenie. Overal worden dezelfde methoden toegepast en worden de rechten van de mens en de vrijheid en de onaf- hankelijkheid der volkeren zonder meer terzijde geschoven. In Frankrijk en Italie, zo vervolg- de de Kardinaal. stellen de commu- nisten alles in het werk om het na- tionale leven te verstoren en het land in onrust te brengen. En in het Verre Oosten, met name in China, verhinderen de communisten een normaal en vredig leven. Europa en de gehele wereld zijn heden gesteld voor een grote be dreiging. Dit stelt ons voor de vraag of wij in de toekomst voor of tegen God zullen willen strid den. Van het antwoord op deze vraag zal het ook afhangen of wij voor of tegen de mensheid zullen willen handelen. Ofwel wij zullen ons moeten inspannen de rechten van God en daarmede ook .de rechten van de menselijke persoon te verdedigen of door ons aan 'n systeem te onderwerpen, dat in naam van de democratic ds mensheid tot slaven maakt. Wie de rechten van God loochent en ze bestrijdt, bestrijdt ook de mensenrechten en maakt zich tot een willoos werktuig in de handen van gewetenloze dictatoren, die zich in geen enkel opzicht bekom- meren om het welzijn van hun aan- hangers. De Kardinaal besloot met de vol- gende worden: Als Christenen hebben wij de plicht ons erfdeel onyefminderd te haridhaven en de vrijheid te ver dedigen. Wij moeten echter ook nog meer doen. Wij moeten zorgen dat sociale liefde en gerechtigheid in- gang vinden en daardoor aan de mensheid bewijzen. dat het Chris tendom aan de mensheid vrede, vrijheid en een rechtvaardige orde I brengt. DIE HONDENPOOT TOCH Een Nederlandse automobi- list ontdekte jn Brussel, dat zijn wagen spoorloos was verdwenen. Later bleek, dat de auto door de Brusselse po- litie was weggehaald, omdat een Belg meende, dat het zlJn wagen zou kunnen zijn. A.N.W.B., consulaat, ge- zantschap en nog meer in stance's hebben er zich, zon der resultaat. mee bemoeid. De wagen blijft weg, om dater een teervlek op een van de kussens zit en de Belg zegt, dat dit een afdruk is van een hondenpoot, die zijn hond er jaren geleden in gezetheeft. Zoek het maar uit! President Trpjnan zal Woensdag voor een verenigde vergadering van het congres verschijnen om de critieke buitehlandse toestand te bespreken. keuring tot op zekere hoogte een garantie bieden voor al te ontbin- dende be'invloeding, men kan toch niet zeggen. dat dergelijke rolpren- ten elementen bevatten, die bijdra- gen tot de culturele en geestelijke verheffing. De bioscoopbezoeker heeft het recht die hoofdfilms te gaan zien, waarin hij behagen schept. Doch ln- dien het programma voorts ruimte biedt voor het inlassen van kleine films, die wetenschappelijk, cultu red of artistiek iets betekenen, dan wordt hierdoor aan dergelijke pro gramma's een bepaalde waarde ge- schonken. die wij er thans veelal in missen. Indien er tijd overblijft, plaatst men liever een variete nummer op het toneel. Met alle waardering voor de verrichtingen dezer artisten. achten wij in een bioscooptheater het ^vertonen van een bijzondere film toch belang- rijker. Nederlandse cineasten Ten aanzien van Nederland klemt bovendien nogde noodzaak, dat onze cineasten zich in verband met de geringe afzetmogelijkheden en, verdere belemmerende omstandig- heden moeten beperken tot het ma ken van kleine films. Indien men in onze theaters en dit geldt vooral in de grote steden voor het ver_ tonen van dit werk geen tijd be- schikbaar stelt, zal het Nederlandse volk slechts sporadisch kennis kun nen nemen van de prestaties der eigen filmkunstenaars De Ned. Bioscoop'/nd heeft ook in dit verband haar leden bepaalde verplichtingen opgelegd. Bij de door de Regering geuite nadrukkelijke wens, dat de gemeenten de verma- kelijkheidsbelasting zullen verho- gen tot minstens 45%, is de moge- lijkheid tot een lager percentage voor de bioscopen open gelaten, mits het programma deels wordt gewijd aan films, die een cultureel karakter dragen. De ervaring leert echter, dat het publiek hiervan blijft verstoken. In tegenstelling met de voor-oorlogse periode is de vertoning van een Walt Disney tekenfilm in een ge- woon theater een uitzondering. En I documentaires, die ons op boeiende wijze in aanraking brengen met de zeden, gewoonten en de natuur van andere landen, vormen eveneens een zeldzaamheid. Wij kunnen dit verschijnsel in artistiek en cultureel verband slechts zien als een gemis, dat nood- zakelijk moet worden aangevuld. Pieter van der Valk Op 31 Maart, 10 uur, houdt de Kath. Lerarenvereniging „St. Bopa- ventura" (seer. Johan de Wittstraat 35, Leiden) haar algemene vergade ring in het Victory-hotel, te Alk maar. Besproken 4al worden het rapport van de Commissie ter be- studering van de instelling van een lichaam met verordenende bevoegd- heid op onderwijsgebied. Inleider is de Z.Eerw. Pater drs. A. Wessels S.J. In verschillende gebieden in Oost-Java is de rust volkomen weergekeerd. Daar, waar zich geen republikeinse strijdkrachten meer bevinden is de patrouille-actie spe- ciaal gericht tegen rampokkers, die het begrepen hebben op de bezit- tingen van de bevolking en voor een rji°or(i niet terug deinzen. Reeds werd een aantal van deze misdadi- gers gearresteerd, doch enkele ro vers maken deze streken nog onvei- lig Op een afgelegen militaire post, ergens in de voorlopers van het ge- bergte, komt een patrouillebevel binnen. Een kort bevel, gesteld in nuchtere zinnen. Nachtpatrouille. Eerst naar punt zoveel, dan via punt x naar punt y en vervolgens weer terug naar de basis. Vertrek te' 22.00 uur. Opdracht: controleren of er mensen buiten zijn met min der goede bedoelingen, gewapende en verdachte personen arresteren! Om tien uur treedt de patrouille aan. Een Javaan van de desa politie gaat mee. Korp. Tj. Steensma uit Leeuwarden is patrouillecomman- dant. Het is donker want tie maan komt pas in de nanacht op. We gaan door de versperring die de post omringt, slaan een kampongpad in. Door de regen die in de vooravond viel is het kleiachtige paadje glad. We dalen af in een ravijn. Het valt niet mee want het glibberige klei- pad, de helling en de losse stenen die op het paadje liggen, maken het lopen niet gemakkelijk. Een doffe bons, gevolgd door een onderdrukt gemompel, bewijst dat een der man- nen zijn evenwicht niet wist te be- waren. Glibberend en glijdend gaan we verder. Af en toe wordt de, stilte onderbToken door een val, waarop direct met gedempte stem enige krachttermen volgen en ge- grinnik. De lachers hebben echter zelf moeite genoeg om op de been te blijven. Na drie ravijntjes wordt de weg wat vlakker. In het struik- gewas klinken de geluiden van de- nachtinsecten, bomen silhouetteren inktzwart tegen de dofdonkere lucht. Al zijn onze ogen aan het duister gewend, toch zien we niet veel, vooral niet als na een uurtje de sterren achter een dik wolken- dek verdwijnen en een mals regen- tje neer begint te tikken. De paad- jes worden nog gladder en de en kele dingen die we met het blote oog waar konden nemen, verdwij nen in de duisternis van de regen- achtige tropennacht. We rusten bij een kamponghutje. Rampokkers zijn er niet te zien. Misschien is het weer te slecht voor hun vuig bedrijf. Er worden geen onregelmatigheden waargenomen. We aanvaarden de terugtocht en na een lange glibberpartij komen we op ons uitgangspunt aan. Diep in de nanacht zoeken we onze tam- patjes op. Het patrouille-rapport zal erg eenvoudig «jn: „Geen bizonder- heden". De wevolking is echter ge rust, want zij heeft de zekerheid dat de belofte ..het brengen van orde, rust en veiligheid", geen holle phra se is. Dat kleine stukje 4-5 R.I.. daar op die afgelegen post, heeft van- nacht haar steentje weer bijgedra- gen tot het inlossen van deze belofte. HET WERELD- GEBEUREN Ofschoon het weer reeds een paar dagen geleden is dat herdacht werd hoe een jaar geleden de Trumanleer ontstond, achten wij deze als voor- loper van het Marshall-plan toch te belangrijk en de conclusies, die we uit de behaalde resultaten kunnen trekken, te verstrekkend om in het kader van deze rubriek het - stil- zwijgen te mogen bewaren. Zoals we Zaterdag j.l. reeds in ons weekoverzicht schreven was de rede van Truman op 12 Maart 1947, waarbij hij het Congres verzocht om 300 millioen dollar voor Grieken- land en 100 millioen,voor Turkije, een oorlogsverklaring aan het com- munisme, waar- dit ook buiten de grenzen van Rusland de kop mocht opsteken. De President verklaarde zelf: ..Het is een gevaarlijke koers, die wij gaan varen. Ik zou haar niet aanbevelen, indien het alternatief niet nog gevaarlijker was." Thans, een jaar later, kunnen we zeggen. dat het voornaamste doel werd bereikt. Beide landen zijn nog onafhankelijk en niet commnistisch De ..Trumanleer", begonnen in Griekenland en Turkije, was door haar eigen strenge logica in een we- reldpolitiek veranderd. West-Europa wacht nog op de Marshall-milliar- den voor zijn herstel, maar Amerikaanse goederen zijn in zodanige om- vang naar Grie kenland en Tur kije gevloeid, dat de gevolgen van 't Amerikaanse besluit om het communisme te stui- ten, reeds kunnen worden bevroed. Gedurende een jaar van guerilla- strijd tegen de communisten heeft Griekenland zijn regering weten te behouden. Het economisch herstel is door de burgeroorlog echter ernstig vertraagd. Het Griekse leger werd opnieuw bevoorraad en de resultaten kwa- men in December aan de dag, toen de numeriek zwakkere regenngs- troepen te Komtza de rebellen van Generaal Markos versloegen. Ook de kleine Griekse vloot werd met Amerikaanse hulp hersteld en uit- gebreid. I Door de oorlog en de droogte van het afgelopen jaar zijn 420.000 uit- gewekenen naar de steden gekomen en de levensmiddelen zeer beperkt. Hierdoor moesten veel dollars aan Amerikaanse voedingsmiddelen wor den besteed. Op advies van Amerika besnoeide de Griekse regering op haar uitga- ven en verhoogde de belastingen, zodat de begroting voor 1949 in re- delijke mate het evenwicht nadert. Invoer wordt beperkt en export gestimuleerd. De productie van de industrie stijgt. kanaal van Korinthe wordt binnenkort opengesteld, havens en vliegvelden worden weer bruikbaar gemaakt en een goede tarwe-oogst verwacht. Naar het ANP verneemt zal op Donderdag a.s. wederom een open- bare vergadering van de Conferen ce Nederland - Suriname - Curacao worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat op deze vergadering het tweede centrale rapport wordt besproken, en voorts, dat aan de vergadering een aantal resoluties zal worden voorgelegd, welke door de redactie-commissie zijn opge- steld. Deze openbare vergadering zal tevens het einde vormen van de conferentie, zodat de gedelegeerd<#i uit de West in de gelegenheid wor den gesteld het Paasfeest thuis te vieren. Voor Turkije was de zaak veel eenvoudiger. Alleen het leger be- hoefde een .moderne aanvulling. Veel oorlogs-surplus werd overge- bracht van Engeland naar Turkije. De leveringen zullen deze maand op peil komen en in Juni worden beeindigd. -Voor hun economische moeilijk heden blijven Griekenland en Tur kije hulp nodig hebben. Het plan- Marshall zal hierin voorzien. Daar echter dit plan militaire Steun uit- sluit, zullen aan het Congres extra bedragen worden gevraagd voor de legers van beide landen.' Het voorbeeld van de bovenge- noemde twee Balkanstaten mogen de verschillende sceptici inzake de doelmatigheid van de Marshall hulp ervan overtuigen, dat het inderdaad het enige antwoord is, dat op de Russisch-communistische eypansie- politiek gevonden kan worden. Sic transit door HARRIS BURLAND 60. Ik hoef hem niet verder te beschrijven, omdat u zelf de ene helft er van in uw bezit hebt, al begrijp ik niet, hoe u er aan komt. We kochten hem voor iets meer, dan zijn gewicht in goud, maar mijn broer, die veel belang stelde in oudheden, rustte niet, voordat hij iemand gevonden had, die ons de betekenis van wat er op stond, kon ontcijferen." „Waar had die varensgezel die penning vandaan?" onderbrak hem Tregat. „Dat heeft hij niet gezegd; maar hij was een Spanjaard en kwam, voor zover ik weet, uit Peru. Zelf konden we er geen touwen aan vastknopen, wat er op die penning stond. Maar eindelijk ontmoette hij een geleerde, -die studie van oude. vergeten talen gemaakt had. Die man, die aan lager vial geraakt was, herkende het schrift onmiddel- lijk. Hij bood aan, het opschrift voor honderd gulden te vertalen en verzekerde ons, dat werkelijk de moeite heel groot zou zijn, omdat dat bepaalde dialect hem onbekend was. Wel kon hij ongeveer de be tekenis gissen, maar het zou hem dagenlange studie kosten, de juiste zin te achterhalen. Mijn broer Char les stemde er in toe en na enige tijd kwam hij bij ons met een vertaling, die, voor zover ik me herinner, al- dus luidde. Op de ene zijde stond: „God is de adem des levens, maar dit is de cirkel van dood en zorg. Ieder deel er van zal dood en zorg brengen aan zijn eigenaar. Maar het geheel is het leven in zijn voile vrij heid." „Dat komt me vrijwel als onzin voor", meende Tregat. ..Misschien geef ik het wel niet precies genoeg weer, maar het is een feit. dat de twee helften van die penning nooit anders dan ongeluk gebracht hebben aan hen, die er mee in aanraking kwamen. De an dere zijde bevatte een minder raad- selachtig opschrift. Het was zo: „De schat van Temare, aan wien de zee hare doden opgaf. Chiqualpo, waar zijn laatste priester stierf. De rots is in de vallei van de stroom van goud en de rots is zijn graftombe. En daar is het graf van Dyfyde en het graf van de schat van Temare." ,.Heel belangwekkend", zei .Tregat „maar toch heel vaag." „Het kostte ons een heel jaar, om te bepalen, waar die plaats was", vervolgde Vallon. De naam zelf van Chiqualpo bestond niet meer en we vonden hem slechts met behulp van een geleerde der Azteken, die we bij ons onderzoek te hulp geroe- pen hadden. De rivier en de vallei bevonden zich daar nog. maar wa ren erg arm aan goud. Maar de rots gaf ons meer moeite en een half jaar lang bleven we aan het opgra- ven en lieten rotsen springen en zochten naar goud, totdat we de tombe van Dyfyde vonden, de laat ste priester van Temare. Daar von den we in de rots gehouwen een in- schrift in dezelfde letters, als die op de penning stonden. Dyfyde zelf had het er waarschijnlijk ingekrast. We lieten de oude talenkenner over- komen en betaalden al zijn onkos- ten en gaven hem f 250.voorr de moeite van het ontcijferen". „Leeft hij nog?" vroeg Tregat, die er benieuwd naar was, hoe de arme man nog wel geleefd zou hebben, nadat hij het geheim van de schat ontcijferd had. ..Neen", antwoordde Vallon, „hij stierf een korte tijd later aan de koorts, en werd in Peru begraven en wij betaalden het geld uit aan zijn enige dochter, die er erg blij mee was. Mkar om met mijn verhaal door te gaan; het opschrift was heel belangwekkend en opende een ruim veld voor onderzoekingen om trent de relaties der Azteken uit Peru en een klein gezelschap van priesters die Temare als hun leider erkenden en hier aan de kust leef- den. - Het schijnt, dat in de derde eeuw van onze jaartelling er een vrij be langrijke stad heeft bestaan op de plaats, waar nu de landtong is. Reeds toentertijd was de zee bezig, het land te ondergraven en af te brokkelen. Temare was de priester van een secte, die half christelijk was en half zonaanbidder en hij schijnt zowel godsdienstige, als po- litieke invloed van belang bezeten te hebben. Zijn tempel, of klooster, of hoe u het noemen wilt, was on- dergronds aangelegd en daarin be- Nauwelijks begint het weer iets beter te worden of overal begin- nen de bootliefhebbers hun bootje op te kalafateren en weer bedrijfsklgar te maken voor een hopelijk spoedige start. Op vele werven en werfjes kan men Zaterdagsmiddags een drukte van belang waarnemen. vinden we ons op het ogenblik. Nie- mand mocht er binnengaan behalve dan de ordeleden, die tot eeuwige geheimhouding verplicht waren. Het lag enige kilometers meer land- inwaarts. dan de stad en de onder- grondse ingangen zijn nu door de zee overspeeld." „En die schat? Hoe kon een pries ter van een of andere halfwilde stam zulk een schat bijeengaren? vj-oeg Tregat ongelovig. „Dat zal ik u vertellen, voor zo ver ik het zelf weet. Honderd me ter ten zuiden van de landtong ligt een diep kanaal, uitgesleten door de stromingen, dat op het ogenblik nog bestaat. Het is nu een gedeelte van de zee, maar in die tijd drong het als een soort zeearm het land in. Deze geul zou men het beste de monding kunnen noemen van een onderzeese stroming. waarvan de oorsprong ergens bij de equator te zoeken is en die eeuwen achtereen i naar dit punt van de kust gericht is geweest. Hoe dan ook, die stroming voerde met zich mee alle wrakstuk- ken, die op de bodem der zee terecht kwamen en al de lijken. die in zee waren neergelaten, als in hun laatste rustplaats. Temare kwam bij het uitgraven van zijn tempel in 'n grote spelpnk terecht, waarin het zeewater met grOot geweld binnen- stroomde. Hier werd de prooi der zee eeuwenlang heengespoeld door de onderzeese stroom. Hij vond er de lijken van duizenden, die er wa ren aangespoeld. Temare, die een practisch man schijnt geweest te zijn, kwam op de gedachte. die lij ken een eervolle begrafenis te ge ven, in ruil voor de kostbaarheden, die- hij op hen vond. (Wordt vervolgd) a

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3