De „Volendam" vaart rustig door NEEMT HET TOURNOOI EEN KEER? BISKAYE: Neptunus neemt examen af r Nederland tussen de Naties Vertegenwoordigende Raad NegaraOost-Sumatra ERNSTIG VERMAAN VAN FRANSE KARDINALEN EUWE REDIVIVUS! NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 16 Maart 1948 PAG. 5 De zee is een steeds wisselend wonder DE JONGENS IN VOLLE ZEE: Truus gevonden 22 MAART Fins-Russische onderhandelingen wm0mm Zei U iets? Dr. Kortenhorst sprak te Alkmaar Verlofsregeling Rijkspersoneel Marshall-plan en V.S. van Europa De strijd tegen de prijsopdrijving Scheepsberichten Eerste lifting plechtig geopend Graansmokkelaaii~ burgemeester Het gevaar van lonen en prijzen Wereldkampioenschap schaken In Moskou valt de grote slag Afscheidsdefile voor Minister in 't Veld Landstorm en machtsapparaat Kampioen Wolven op komst? (Acm boord s.s. „Volendam") Dinsdag. Het zou toch wel een tikje mal zUn, als ze je, twee dagen nadat je op school kwam, al examen lieten afleggen. Maar aan Indie- vaarders wordt zulk een lot nlet bespaard. Die moeten er aan ge- loven. Dat examen heet de Golf van Biskaye en het wordt afgeno- men, niet door een schoolmeester, maar door de zeegod Neptunus zelf. Al is het dan, dat hij eerst aan de evenaar zich zal verwaar- digen persoonlijk aan boord te ko- men. „De Golf van Biskaye, bijge- naamd het zeemansgraf. Berucht om haar stormen". Zo staat het in de schoolboekjes. Dat moet nu ook al weer niet al te tragisch geno- men worden, want er sterven nog altijd meer zeelui op hun bed dan in de Golf van Biskaye, en dat is altijd zo geweest ook. Maar toen wij Dlnsdagochtend tegen zevenen aan bakboord het licht van Kaap Finisterre in het grauwe morgen- licht zagen, hebben vier en twin- tig honderd man elkaar met een zucht van verlichting verteld, dat we gelukkig door de Golf van Biskaye heen waren en nu langs de Spaans-Portugese kust naar het Zuiden voeren. Het was laten we eerlijk zijn een pak van ieders hart, al was het dan nogal mevgcvallen met dat exa men van ons. Natuurlijk had het kunnen gebeuren, dat het stormde in het beruchte zeemansgraf. Hui- zenhoge golven die hele stortvloe- den zeewater over het dek wierpen en een schip, dat zulke capriolen uitvoerde, dat je elk ogenblik ver- wacht, dat het dek op de vloer van je verblijf zich boven je hoofd zal keren. Het had kunnen gebeuren, en er waren heel wat jongens, die er heimelijk benauwd voor waren, maar het is niet geschied. En toch. De storm heeft ons wel niet te pak- ken gekregen in de golf, maar de verraderlijke deining. die met een machtig front zo uit de Oceaan komt aanrollen, maakt op het dan- send schip een wonderlijk wezen van je, met een licht hoofd en een ietwat wee gevoel onder je maag, met rare, slappe beentjes, die je niet meer in bedwang hebt en die be- slist niet willen. in de richting, waarin jij wilt. Dat is het lot van de boffers. Want onder een paar duizend man vind je er altijd wel een stel, op wie de zeegod het spe- ciaal gemunt schijnt te hebben en die hem, met groen gezicht en wa- terige ogen, over lie verschansing het offer brengen, van dat, wat zij beslist voor zich zelf hadden willen bewaren. „Kijk, hij gaat de visjes voeren", zei op het achterdek een breeduit lachende Limburger tegen mij en hij wees op een kameraad. Je kon het hem aanzien, dat die uit- drukking bij hem voor een pracht van een vondst doorging, maar van enig medelijden met het beklagens- waardige slachtoffer was niets te merken. Soldatenhumor is niet al tijd even fijngevoelig. Toch was hij dit op zijn manier nog wel. „Ik word niet zeeziek", zo vertrouwde hij me met een sarcastisch gezicht toe, „maar als ik er maar e£n zo bezig zie, dan wordt het me al te mach tig". Dies draaide hij zich demon- stratief af van het schouwspel, on der hoongelach van zijn kornuiten. Volkomen overbodig, naar mijn be- scheiden mening, want de knaap had een maag als een koperen ketel. Terwijl wij stonden te praten had hij het gepresteerd om drie rolletjes pepermunt te verslinden, de een na de ander, „tegen de zeeziekte", en nog was hij gezond! Zo'n nummer krijgt zelfs Neptunus er niet onder. Maar ik ga geen reisdagboek voor U schrijven, lezers. Schrijfstof genoeg Er zitten hier aan boord zoveel honderden jongens dag in dag uit vlijtig te pennen in dikke dagboe- ken, dat ik het, oprecht gezegd, niet over m'n hart kan kiijgen deze ijve- rige kroniekschrijvers in de krant gauw het beste gras voor de voeten weg te maaien. Dat zou geen eer- lijke concurrentie meer zijn. En och, desondanks blijft er voor uw correspondent toch nog wel vol- doende copy over. Speciaal vandaag, na Biskaye nu de zee weet glad is als een spiegel, zitten ze op alle plaatsen op het schip met boek of blocnote op hun kniegn hun jour- naal bij te houden. En die geen lan- ge adem genoeg hebben voor een dagboek, die schrijven brief na brief aan vader, moeder, vrouw of meisje. En ze vullen met hele drommen het gangetje bij de marconistenhut om via Radio-Scheveningen een tele- grammetje naar huis te sturen. Alle jongens schrijven brieven bij do- zijnen en als straks de grote blanke vogel van de K.L.M. met zijn kost- bare last van Port Said naar het vaderland terugkeert, zal een stroom van groeten zijn weg vinden naar duizenden gezinnen in dorpen en steden. Soldaat Jan van Kessel zat naast mij op het promenadedek een epistel te schrijven en zijn ge- dachten waren in Venhorst, bij Eindhoven. Ze denken veel aan huis, die jongens, en praten er graag over. Bij zijn meisje thuis lazen ze Het Huisgezin, vertelde hij en hij hoopte, dat ze iets zou lezen over onze tocht. Zo vergaat het al deze jongens. Hun gedachtcn springen gedurig heen en weer tussen twee polen, het oude, vertrouwde leven, dat ze ach- ter zich Uet;|i en de nieuwe, onbe- kende toekomst, die ze tegemoet gaan. En tussen deze twee ligt de zee, de wijde waterplas. Die zee, dat is een altijd wisselend wonder. Dat is ze voor iemand, die geboren werd in een stadje, aan drie zijden door het water ingesloten, waar de ruige winden zilt waren van het brljn dat ze meevoerden vanuit zee en dat je proefde op je lippen. Dat is ze, nog oneindig veel meer, voor deze jon gens uit vele delen van het land, van wie de meesten de grote plas nog nooit gezien hadden vo6r ze aan boord kwamen. Een nieuwe wereld gaat v°°r hen open op deze reis. Zij hebben het grauwe water van het Kanaal donkerblauw zien wor den in de oceaan, terwijl de flarden wit, kokend schuim van het boeg- water wegschoten langs de flanken van ons schip: Bruinvissen rolden dartel spelend voorbij, toen Zondag rond de middag het eiland Wight opdoemde uit de nevels, groengrijze hellingen, waar witte huisjes tegen lagen uitgestrooid, onder de hoge bescherming van twee ongenaak- bare stalen zendmasten op de top. Zij hebben de oeroude, romantische verlokking gevoeld, die elke vreemde kust op de zeevaarder uit- oefent. Wij hebben samen staan kijken naar dat eeuwig nieuwe, sprookjes- achtige mysterie van de rood-gou- den vuurbol, die onder een sluier van purperen wolken flarden, lang- zaam wegzonk in de oceaan. Een majesteitelijk gebeuren waarbij de zee verandert in een vlak van Kost- baar groen en pauwblauw email met paarse weerschijn glanzen. Een van de grootste glories van Gods schepping, die Je je leven lang niet meer vergeet.' Jo Wijburg uit het Ondiep in Utrecht stond naast mij. Hij was er stil van. „Prachtig", zei hij eindelijk. Het had m6er inhoud, dat ene woord, dan menig dik boek- deel. De „soldatenmoeder" van fi ll R.I., Truus van Geneighen, die zich alg verstekelinge aan boord van het troepentrans- portschip „Volendam" zou be- vinden, is eindelijk in Neder- land gevonden. Zondagmor- gen werd zij ontdekt te Veld- hoven, een dorp in de Kem- pen. Truus verkeerde in een feestelijke stemming, want zij had zich juist verloofd met een Veldhovense jongeman, de korporaal van de Konink- lijke Marechaussee Criet van den Boomen. Volgens radio-Moskou heeft Sta lin voorgesteld de onderhandelingen over het verdrag tussen Finland en Rtisland op 22 Maart te openen. Dit is twee dagen later dan Paasikivi had voorgesteld. In een radiorede heeft de Fmse premier Pekkala medegedeeld, dat de Finse delegatie op 20 Maart naar Moskou zal gaan. - - x Gisteren verscheen alweer nummer elf van de tweede jaar- gang van onze Indie-krant. Hoe ze gewaardeerd wordt, blijkt wel daaruit, dat de redactie on- ophoudelijk verzoeken krijgt, om nieuwe rubrieken aan te brengeh. Daaraan kan niet altijd worden voldaan twee pagi~» na's zijn gauw vol maar het is toch te merkwaardig, om niet even te vertellen, dat op verzoek van verschillende militairen in Indie voortaan, en dat is gisteren begonnen, een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in de wereldpolitiek zal worden op- genomen. Dit bewijst, dat de blik van onze mannen en jongens daar wordt verruimd. Wij ont- vingen zo juist een brief uit TjisompSt (Bandoeng) waarin een korporaal uit Alkmaar zijn dank betuigt voor de geregelde ontvangst van de IndiS-krant, die hij zeer waardeert en met zijn kameraden verslindt. En toen een andere familie uit Noordholland een knipsel uit de gewone krant over de reis van de „Van Speyck" met de offici- ele missie naar Caracas op Ve nezuela, naar Curacao zond, kreeg ze ten antwoord, dat ver schillende jongens in de West dat knipsel van hun familie ook hadden ontvangen. Ik wiI maar :eggen: het N.H.D. helpt mee, goodwill te scheppen in Oost en West. En wie zou niet m£6 wil len helpen? Er zijn nog jongens genoeg, die men met een abon- nement op de IndiH-krant een groot genoegen kan doen! De raad van ministers heeft be- sloten, dat in tegenstelling tot de tot heden gevolgde gewoonte in het vervolg op de verjaardagen van prrinses Juliana en prins Bemhard geen vrijaf meer zal worden ver- leend. De Zaterdag zal bij de bere- kening van verlofdagen uniform als een hele dag worden aangemerkt. Voorts ligt het in het voornemen van het kabinet een wijziging te be- vorderen van art. 23 van het alS®- meen Rijksambtenarenreglement in die zin, dat bij een diensttijd van meer dan 30 jaren het bij dit arti- kel toegekende jaarlijkse verlof met 2 dagen wordt verhoogd met dien verstande. dat het maximum van 24 dagen gehandhaafd blijft. In samenwerking met de St- Adalbertsvereniging hicld de R.K. Werkgeversvereniging gisteren- avond in Victory-hotel een bijeen- komst, waar het Tweede Kamer- lid Dr. L. G. Kortenhorst een m- leiding hield over „Nederland tus sen de naties". Spr. begon met een beeld te ge- ven van de na-oorlogse wereld; de gevolgen van de oorlog zijn erger dan de grootste pessimist zich had kunnen voorstellen. Met drastische maatregelen moet overal in Europa het inflatiegevaar worden gekeerd. Hoewel vanuit het Oostenjde totali- taire gedachte in nog afscllTiwelijker vormen dreigt, dan deze in de jaren 40/45 tot uitdrukking kwam, achtte spr. Rusland technisch en econo- misch nog niet in staat, om n der- de wereldoorlog te ontketenen. Het zich omringen door vasalstaten naar Duits voorbeeld zou men echter als de inleiding tot zo'n oorlog kunnen beschouwen. Nederland zal bij elk conflict be- trokken zijn en kan zich niet meer isoleren; de neutraliteitspolitiek heeft afgedaan. De gedachte van de Ver. Staten van West-Europa begint 'n realiteit te vertegenwoordigen; de Benelux-samenwerking heeft in dit opzicht stimulerend gewerkt in andere landen, die ook onder eco- nomische druk staan. Spr. gaat dan uitvoerig in op de betekenis van de Benelux-gedachte en van het Marshall-plan, dat de bedoeling heeft West-Europa in vijf jaar tijd weer economisch op de been te helpen. Nederland zal wat' de komende samenwerking met andere landen betreft, de uiterste consekwentie moeten trekken uit de economische nood, waarin het verkeert en n groot deel van zijn economische sou- vereiniteit prijs moeten geven. Naast de economische en monetai- re plannen van internationale sa menwerking, komt onder de arel- ging uit het Oosten ook een militair samengaan ter sprake. Spr. die hier slechts zijn per- soonlijke opinie over een en ander geeft meent echter, dat achter de onderlinge garantie bij agressie ook de garantie van de V.S. zal moeten staan. Dat betekent, dat herbewape- ning en het vormen van een groot oorlogspotentieel zware lasten op de West-Europese volken zal leggen. In welke vorm zal deze totalitaire samenwerking tussen West-Europa en de V.S. georganiseerd worden? Spr. ziet hier een boven-statelyk gezag van een West-Europees po- litiek lichaam met wetgevende be- voegdheden, en meent dat dit denk- beeld de voorkeur verdient boven het sluiten van multi-laterale ver- dragen. Het zou sPr- niet verwonderen, als de Marshall-hulp van deze eis van samenwerking in een Europese volksvertegenwbordiging afhanke- lijk gesteld zal worden. N.a.v. een aantal hem na de pauze gestelde vragen, gaf dr. Kortenhorst voorts als zijn mening te kennen, dat de gelden van het Marshall-plan besteed zullen worden zowel voor consumptieve doeleinden als voor investaties in de industrie. Na vijf jaar zal de hegemonie van de dollar overwonnen moeten zijn en de Mi nisters v. d. Brink en Lieftinck zijn in dit opzicht zo optimistisch, dat zij verwachten, dat Nederland na vijf jaar weer in staat is zijn eigen boontjes te kunnen doppen. In antwoord op 'n andere vraag benadrukte spr., dat het Marshall- Plan geen agressieve bedoelingen heeft tegen Rusland; het is zelfs een els van dit Plan, dat de Russische vasalstaten door handelsovereen- komsten in de Westerse sfeer be- trokken worden. Het Marshall Plan sluit voorts ook het herstel in de Overzeese Ge. biedsdelen in en in dit verband ver- wijst spr. naar 'n geschrift van Min. Gotzen, waaruit blijkt. dat het eco nomisch herstel in Indonesie vooral in de gebieden waar Neder land het gezag uitoefent, reeds ver gevorderd is. Als voorwaarde voor hulp aan Spanje stelt Amerika de sis. dat Franco zekere concessies doet aan de democratische gedachte. Tenslotte gelooft spr., dat het nuttig en raadzaam is mede te wer- ken aan het streven van de Euro pese Federalisten. die, door deze gedachten onder het volk te bren gen Europa willen redden voor de ramp van het Communisme. Mr. Leesberg, die de spreker had ingeleid br«ht hem aan het slot^ dank, ook voor wat hij als volksver-' tegenwoordiger gedurende zovele jaren voor ons land gedaan had. Namens de R.K. Werkgeversvereni ging sloot de heer Arntz zich hierbij aan. Blijkens gegeven van het direc- toraat Generaal voor de prijzen. die ons verstrekt werden, behandelde de Tuchtrechter in het Arrondisse- ment Alkmaar in het jaar 1947 1807 gevallen van prijsovertreding en werd door hem aan geldstraffen een totaal bedrag van f 118.740.10 op- gclcgcL In 112 gevallen werd volstaan met een waarschuwing. Voorts wer den in verschillende gevallen bij- komende straffcn opgelegd; in - gevallen was dit sluiting van het bedrijf; in 6 gevallen verbod van uitoefening van het beroep; in 173 gevallen werden de in beslag ge- nomen goederen verbeurd verklaard en in 3 gevallen werd openbaarma- king van het vonnis gelast. Er wer- den in dit arrondissement in 1947 door het publiek in 724 gevallen een klacht ingediend wegens prijsop- drijving. De meeste klachten be- troffen de textielbranche. dan volg- den de voedings- en genotmiddelen, vervolgens de ambachtstarieven, huren. schoenrepgraties. huishoude- lijke artikelen en meubelen. Door het ingri.ipen van plaatseliike prii- zencommissies werd in Noordhol land door zaken. die zich aan prijs opdrijving hadden schuldig ge- maakt voor een bedrag van f 13.962.98 aan de klanten terugbe- taald. Over het algemeen kon van de medewerldng van het publiek meer verwacht worden, om de prijsop drijving tegen te gaan: in dit ver band moge opgemerkt worden. dat wie medehelpt de prijsopdrijving te voorkomen, medewerkt aan de strijd tegen de devaluatie van de gulden. ..Abbedijk", Rotterdam—New York 13 Maart 18 uur van Antwerpen. ..Abbekerk", Rotterdam—Austra lia. pass. 14 Maart Gilbraltar. ..Amsteldiep", 11 Maart van Ba- tavia te Makassar. ..Colytogn", 14 Maart van Rotter dam te Savona." ..Groote Beer". JavaAmsterdam, ,.15 Maart van Bizerte. ,.K. I. Luckenbach". 12 Maart van New York naar Rotterdam. ..Nieuw Amsterdam", vertrekt 16 Maart van New York via Sout hampton en Le Havre naar Rotter dam. Boven: De aalmoezenier tijdens een genoegelijk praatje met officieren en manschappen. Onder: Waar het hart vol van is. De zoveelste brief naar huis. Maandagmorgen heeft in tegen- woordigheid van de Landvoogd, alsmede vele gewesteHjke autori- teiten en gasten uit de gehele ar- chipel, de plechtige opening plaats gehad van de eerste zittlng van de vertegenwoordigende raad der Negara Oost-Sumatra. In zijn openingswoord zeide ae Wali Negara, Teungkoe Mansoer, onder meer. dat voortaan het gehele bestuur onder Indonesische ieiding zal komen te staan. Alle krachten zullen worden ingespannen om aan de jongeren de noodzakelijke oplei- ding te geven, opdat zij eenmaal de thans door Nederlanders bezette functies zullen kunnen overnemen. Dit zal allerminst behoeven te ge- schieden langs de weg van de chaos. Mansoer vroeg van zijn Indonesi sche medewerkers bezinning en werkelijkheidszin, en van de Neder landers begrip voor de nieuwe ver- houdingen en vertrouwen in de jonge Negara.- Na een uiteenzetting over het tot stand komen van de Negara Suma tra's Oostkust, bracht Teungkoe Mansoer dank aan de heer van Mook voor diens steun, alsmede aan zijn naaste Indonesische en Ne- derlandse medewerkers. die hun beste krachten hebben gegeven by de opbouw van de nieuwe staat. De voorzitter van de vertegen woordigende raad, mr. Bahrioen, zeide, dat de raad gaarne steun zal verlenen aan de door Teungkoe Mansoer geschetste maatregelen en zegde in principe voile steun toe I voor de uitvoering der door de re- gering aangegeven plannen. In zijn antwoordrede by de ope ning der zitting van de Negararaad j voor Oost Sumatra zejde dr. van Mook o.m.: „Ook bij ons tracht men de beginselen der vrijwillige samen werking te verwezenlijken. H.U zeide verder, dat er nog zeer vele moeilijkheden zullen zijn te over- winnen, alvorens deze samenwer king op verschillende terreinen in haar juiste en meest vruchtdragende vormen toepassing zal hebben ge vonden. Met grote nadruk wees de heer van Mook op de gevaren. ver- bonden aan de isolationistische ten- denz, die bij sommigen ter Oostkust van Sumatra wel eens naar voren komt, en op het feit. dat de nieuwe Negara in vele opzichten afhanke- lijk blijft van geheel Indonesie. Wij- zend op de noodzaak van samenwer king. zeide dr. van Mook: „De tijd, dat wij veel voor u dachten en de- den, is voorbij. De tijd. dat ge uw eigen zaken met eigen hand regelt, is thans aangebroken. Gij moet nu zelf de hand aan de ploeg slaan, en met steeds vaster greep." Op 23 Maart a.s. zal de burge meester van Baarle-Hertog. die zich het vorig jaar als graansmokkelaar ontpopt heeft. voor de rechtbank van Breda moeten verschijnen. Met hem komen nog 180 andere ver- dachten voor, waarbij enige graan- handelaren als hoofdverdachten. NA HUN JAARLIJKSE algemene vergadering hebben de Franse Kardinalen en Aartsbisschoppen •vanuit het Aartsbiaschop- pelijk paleis te Parijs een boodsrhap gezonden aan alle Franse katholieken. In deze boodschap hebben de Kerkvorsten gewezen op de grote gevaren die de gezinnen der crrbeiders bedreigen ten gevolge van de loon- en prijzensituatie's in Frankriik en heb ben zij gewezen op de rechten van het individu, om in de ver- goeding van ziin arbeid voldoende te kunnen vinden voor zijn levensonderhoud. Vervolgens hebben zij zich in scherpe bewoor- dingen gekant tegen hen, die uit ego'isme alleen hun zakenbe- langen dienen en dientengevolge de prijzen der noodzakelijke levensbehoeften omhoog drljven. Tenslotte deden de Kardinalen en Aartsbisschoppen een beroep op de Christelijke beginselen ten aanzien van de duizenden krijgsgevangenen en politieke delinguenten. GAAT EUWE zich uit zijn zware inzinking herstellen? Dat vroegen de honderden zich gisteren af, toen Keres, die met wit speelde, tegen onze landgenoot na de 34e zet remise gaf. In de eerste vijf ronden wist Euwe geen enkel winstpunt te be- halen en zelfs in zijn partij tegen Smyslov moest hij een gewon- nen stilling na een roekeloos paardenoffer cadeau doen. Nu is dan, populair gezegd, het hek van de dam. Er zijn nog vier ron den, waarin onze nationale kampioen veel goed kan maken. En dan is er nog: Moskou, waar het grootste gedeelte van dit tourjiooi nog moet verspeeld wo^denl Euwe behoeft tegen zijn concurtenten niet eerloos onder te gaan. De partij Keres—Euwe was een gesloten verdediging van de Spaan- se opening, waarin Euwe zich uit- stekend weerde. Hij kreeg het beste van het spel en veroverde een pion. Op net ogenblik echter, dat men meende hem te zien gaan winnen, verliet hij de rechte weg welke naar winst had moeten leiden. Hij nam een andere route, welke naar zijn idee even goed was, maar deze leidde slechts tot remise. Reshevsky opende Engels, maar met verwisseling van zetten werd het aangenomen Slavisch, waarbij de Amerikaan een riskante voort- zetting van de Wiesbadenvariant koos. Smyslov kreeg vier pionnen voor het geofferde stuk, maar Res hevsky wist op handige wijxs er 2 van terug te winnen. Nadat de laat- ste zwarte officier van het bord verdwenen was, wist Smyslov op zijn beurt de laatste witte pionnen van het slagveld te verwijderen en daarna was remise een feit. De stand luidt: 1. Botwinnik 3'/i (4); 2. Reshevsky 3 (5); 3. Keres en Smyslov 2(5); 5. Euwe '/i (5). Het verloop van de Spaanse party tussen Keres en Euwe was als volgt: Wit: Keres. Zwart: dr Euwe. 1. e2e4 e?e5 Pgl—f3 Pb8—c6 Lfl—b5 a7—a6 Lb5—a4 Pg8—f6 0—0 Lf8e7 Euwe is een liefhebber van de open verdediging. 2. 3. 4. 5. 5Pe4; de Russen spe- len bij voorkeur de gesloten verde diging en Euwe bestrijdt nu zijn tegenstander met zijn eigen wapens 6. Ddle2 Hier komt ook Tel in aanmerking. 6b7b5 7. La4b3 0—0 8. c2—c3 Geldt als het sterkste antwoord op de korte rochade. 8d7d5 De zet, welke wijlen Schlecher zeer goed speelbaar achtte. 9. d2d3 Hier kan wit met 9. ed5:, Pd5, 10. Pe5, een pion veroveren, hetgeen ook uit vroegere partijen bekend is. Misschien laat Wit dit achterwege, omdat hij vermoedt dat Euwe een nieuwtje in petto heeft. Euwe, die zich uit zijn zware inzinking oprichtte, en Keres wist te bedwingen. 9. 10. 11. 12. 13. 14. c3 x d4 Pf3 x d4 Lcle3 Pbl—c3 Lb3 x e6 d5d4 Pc6d4 Dd8 x d4 Dd4d6 Lc8e6 f7 x e6 Zwart schuwt de dubbele pion niet en opent de f-lijn. 15. f2—f4 - e5 x f4 16. Le3 x f4 e6—e5 17. Lf4g3 Ta8—d8 18. Taldl Dd6e6 19. Tflf5 Valt pion e5 tweemaal aan. Zwart dekt deze liever op d4 en doet dit daarom via een schaak. 19. 20. 21. 22. 23. 24. Kgl—hi Lg3—h4 Tdlcl a2a3 b2 x c3 Wit neemt met de pion terug in het centrum te steunen. Le7—fc5t Lc5—d4 Td8d7 Td7f7 Ld4 x c3 24Pf6d7 25. Tf5 x f7 Tf8 x f7 26. Lh4g3 De6b3 Eindelijk komt de zet, die velen reeds eerder verwacht hadden. 27. d3d4 Db3 x a3 Zwart consumeert een pion en dwingt tegelijk Wit tot bescherming van het kasteel. 28. D?2—dl Pd7f6 Een fijne zet. Dreigt op e4 te slaan, Wit kan niet dekken, b.v. met 29. Dc2, daar Zwart toch neemt, omdat na het terugslaan Tel en prise staat. 29. Tel—al Da3—f8 30. d4 x e5 Zwart kan pion e4 niet dekken. 30Pf6 x e4 31. Ddl—d3 Pe4c5 Zwart mag pion c3 niet nemen, we gens e5e6. Hier was, zoals dr Euwe zelf aangaf. Tf5, dreigt Te5: neemt, veel sterker geweest. Wit mag immers het kasteel niet nemen wegens Pf2t met winst van de Ko- ningin. 32. Dd3—e2 Pc5—e6 33. h2h3 Df8—c8 34. De2a2 remise De slotstelling was: Wit (Keres): Khl. Da2, Tal, Lg3, pi op c3, e5. g2 en h3. Zwart (Euwe): Kg8, Dc8. Tf7, Pfb, pi op a6, b5, c7, g7 en h7. Door deze uitspraken is de bood schap van de Franse Kerkvorsten een vermaan geworden tot het ge hele Franse volk, waar gesproken wordt over het feit, dat tegenover de stijging der prijzen de middelen van de meeste Fransen nog minder zijn. dan een paar maanden geleden. De Vergadering deed een dringend beroep op alle instantie's, die de verantwoordelijkheid dragen voor de sociale en economische orde de ernstige problemen aan te pakken zonder naijver tegenover elkaar en zonder politieke of partijkwestie's, tot een oplossing te komen. Over de eenzijdige vorming der winsten oordeelde de Vergadering: ..Ofschoon van grote betekenis, is het probleem van de lonen niet het enige. Het is inderdaad nutteloos. de muntvoorraad te vermenigvuldigen, zo men niet tegelijkertijd tracht de beschikbare rijkdommen te ver- meerderen en de rechtvaardige ver- deling ervan te verzekeren. Deze kan niet anders. dan in de war ge- bracht worden door al degenen, die niet verder willen zien, dan hun eigen egoi'stische belangen. In een tijd van schaarste werkt degene. die zijn winstbalans steeds uitbreidt. mede tot waardevermindering van het geld en tot de ondergang van het land." De Vergadering wees niet enkel op de noden der arbeiders. ook voor de ouden van dagen en de rente- trekkers, voor de gehele burger- stand werd een pleidooi gehouden van recht en billijkheid. Over de Christelijke vakbewegin- gen zeiden de verzamelde Kardina len en Aartsbisschoppen. dat zij de overtuiging hadden. dat de Christe lijke vakverenigingen voor de Ka tholieken nog steeds het normale middel zijn om hun belangen en rechten als arbeiders te verdedigen. De Vergadering herinnerde voorts aan de 250.000 Duitse krijgsgevange nen. die zich nog steeds in Frank- rijk bevinden, waarbij de hoofdzaak niet ging om goede behandeling en menswaardige omgeving. maar om het feit> dat velen van hen reeds jaren van hun gezin gescheiden le ven. Tegenover de gevaren, die van buiten komen, sporen de Kardina len en Aartsbisschoppen het volk aan tot grote eensgezindheid, omdat er, aldus de vergadering „nu bijna vier jaar na de bevrijding van het land nog teveel haat is overgeble- ven. Men moet zich beraden, of de tijd nu niet gekomen is, dat met amnestie en zeker met rechtvaardi ge oplossingen, naar gelang van de gevallen. rekening moet worden ge houden." Tevens heeft de Vergadering de Franse Katholieken gewezen op hun recht en plicht om het Katholiek onderwijs terug te krijgen, zoals dat in vroeger jaren bestond en zij moe- digde de Christelijke ouders aan, om op de weg voort te gaan een recht vaardige oplossing van het school- vraagstuk te verkrijgen. Zaterdagavond namen circa ze- ventig verenigingen deel aan het defile, dat ter ere van het afscheid van mr. dr. in 't Veld als burge meester van de gemeente Zaandam werd gehouden. Bijna vijf duizend mensen en enige muziekcorpsen for- meerden een fakkeloptocht, die langs mr. dr. in 't Veld met zijn echtgenote en drie kinderen trok. Vanaf het bordes van het stadhuis sloeg de nieuwe minister met zijn gezin het defil6 gade. Na afloop sprak mr. dr. in 't Veld aan de achterzijde van het stadhuis ten aanschouwe van vijftien tot twintigduizend mensen een dank- woord. De plaat^elijke leiders en be- stuursleden van plaatselijke land- storm commissien in het gewest ,.de stelling van Amsterdam" namen op hun bijeenkomst te Amsterdam 'n motie aan, waarin zij gehoord de besprekingen over het voornemen der regering tot de vorming van 'n vrijwillige hulppolitie. als hun wens uitspreken. dat de regering de bij- zondere vrijwillige landstorm als instituut in zijn geheel. zal inscha- kelen bij de versterking van haar machtsapparaat. De bewoners van het stadje Ba- tenburg aan de Maas hebben on- rustige dagen achter de rug. Tot nu toe zijn namelijk een groot aantal schapen en zefs een rund het slachtoffer geworden van een onbe- kend dier ,dat 's nachts de beesten doodt en verscheurt, met het ge- volg dat allerlei geruchten de ronde doen. Men denkt zelfs aan wolven en er schijnen mensen te zijn. die het roof dier al gezien hebben. De burgemeester en politieamb- tenaren ter plaatse en uit de omge ving hebben een klopjacht georga niseerd, waarbij men met geweren en stenguns gewapend was. Dcs nachts wordt gewaakt, maar nog steeds gaat het doden en yerscheu ren van dieren door, terwijl de ka- davers later worden weggesleept. DIJ SPORT EN SPEL is het een prikkel tot inspanning, tot inzet van alle krachten, de gedachte en de toil om de eerste plaats te veroveren en de hoog- ste prijs te behalen. Een voetbal- club doet haar uiterste best, kampioen te worden in haar klasse, en gelukt dit haar inder daad, dan is het gejuich niet van de lucht en houdt het bestuur der vereniging zelfs officieel re- ceptie om de gelukwensen van enthousiaste sportvrienden in ontvangst te nemen. Iemand die van biljarten houdt, gaat met zijn geestverwanten wedstrijd spelen op het groene taken en tracht daar de lauwerkrans te veroveren. Zo is het bij het spel. Zo is het ook in het leven, dat immers niet ten onrechte een spel genoemd is. Daar moet ieder zijn best doen vooruit te komen, en streven naar hoger. Maar dat het leven dan ook in- derdaad „spel" blijve en de ech- te sportiviteit er haar ereplaats behoude!" MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5