U PAASTENTOONSTELIJNG SCHAGEN LUIDT JUBILEUMJAAR IN West-Duitsl<?nd naar Parijs Voor Alkmaar en omgeving Overheidspremie van 60 procent Jac. Groen Az. onderscheiden Volgend jaar de vijftigste! - het belang van de Schager markt Mannerheim naar Zweden? Italie spreekt krachtige taal tegen de Sovjet-Unie Onze oorlogsschuld aan Engeland 45 MILLIOEN POND Betaling in 20 jaar De „Van Kinsbergen" naar de West Wat kunnen we doen? voor verbetering en/of splitsing van woningen Marshall-landen werken agenda vlug af De afweer Italie in de Unie? Spaanse republikeinen tegen Spanje's deelneming Regeringsverkloring over vijflandenpoct Alle aandacht heden op Washington gericht Mijnwerkersstaking breidt zich uit Ridder in de Orde van St. Gregorius Door samenwerking de economische moeilijkheden tegemoet! Amerikaans fonds voor Nijmeegse Universiteit? Herstelbetalingseisen verworpen Weer goud omgezet in dollars Bankbiljettencirculatie opnieuw gedaald Honderd millioen voor Noorse defensie „Rusland Welk weer morgen? Truman geeft schepen aan Italie Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur"- Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordlioflands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 17 MAART 1948 43e JAARGANG BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De conferentie der zestien landen, welke momenteel in Parijs wordt gehouden, werd geopend door de Engelse afgevaardigde'- Bevin. Tijdens zijn openingsrede. Nederland moet aan Engeland 45 millioen pond sterling betalen, aldus wordt in het Britse Witboek betreffende de overeenkomst tot afwikkeling van de vorderingen en schulden uit oorlogstijd, die Vrijdag j.l. door onze minister Lieftinck en de Engelse minister van financien, Sir Stafford Crips werd getekend, medegedeeld. De betaling van de schuld zal ge- schieden in twintig jaarlijkse ter- mijnen. De eerste termijn vervalt op 28 Februari van het volgend jaar. zolang er nog een deel van de schuld uitstaat kan, aldus is be- paald, niet van de Britse regering verlangd worden, dat zij goud ver- koopt ter verkrijging van guldens. De kanonneerboot H. M. ..Van Kinsbergen" zal zeer binnenkort voor een oefenreis naar West-Indie vertrekken. (I) Nu de strijd tegen de voort- schrijding van het communistische gevaar ook in ons land concrete vormen gaat aannemen, kan het nuttig zijn, geregeld eens in korte beschouwingen, waarbij de actuali- teit van de dag op de voet zal wor den gevolgd, na te gaan, wat er kan worden gedaan. En wat er niet kan worden gedaan. Er is strijd over de vraag, of de C.P.N, moet worden verboden. Nee, zegt de een, ja, zegt de ander. De derde kijkt naar de C.P.N, als cen trum van propaganda-infiltratie, een vierde naar de vertegenwoordigers in het parlement. Wij herhalen wat wij al eerder schreven: de doeltreffendheid moet hier beslissen. Bolsjewistische infiltratie nu maakt men niet onmogelijk, als men de C.P.N, verbiedt. De infiltra tie zal een ogenblik hindernis on- dervinden, maar, ook ondergronds, voortgaan, gelijk reeds geschiedt. In dit verband zou'een verbou van „de Waarheid" een noodzakelijk comple ment zijn van het partij-verbod. In verband met de persvrijheid reeds gebonden aan „ieders ver- antwoordelijkheid voor de wet" zou dit slechts kunnen geschieden, als duidelijk bewezen kan worden, dat publicaties in ,.de Waarheid" met de wet in strijd kwamen. Trou- wens, een nieuwe perswet is op komst. Haar entree moge bespoe- digd worden! En het parlement? Meent men, dat na het verbod van de C.P.N, geen candidatenlijst met commumstische lieden meer zal worden ingediend? Elke groep van 25 Nederlanders kan, als de vereiste waarborgsom gedokt wordt, een lijst met candi- daten indienen! Dat zullen commu- nisten natuurlijk ook doen. En nie- mand kan dit veranderen. Tegen de communistische infil tratie zijn andere middelen! Ben zover mogelijke isolering van de communisten, staatkundig en maat- schappelijk. Op de Partijraad Heeft prof. Romme enige voorbeelden ge- noemd: verbod van communistische ambtenaren, geen bolsjewisme in de radio, geen communisten meer in de commissies van het parlement! Waarom alleen in het parlement? Ook in de Provinciale Staten en in de gemeenteraden werken commis sies-. Ook daar zullen de Bolsjewis- ten geisoleerd moeten worden! De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een re- geliag getroffen voor het toeken- nen van een premie voor verbete ring en/of splitsing van woningen. Deze materie werd voor een deel reeds bestreden door een regeling van de Minister van Binnenlandse Zaken van 23 Juni 1938, later ge- wijzigd op 17 Januari 1940. Laatst bedoelde regeling komt thans te vervallen. Volgens deze nieuwe regeling kan van overheidswege voor het verbeteren van bestaan- de woningen een premie worden toegekend van 60 procent der ver- beteringskosten voor het bewoon- baar maken van leegstaande of onbewoonbaar geworden wonin gen, of voor het voorkomen van onbewoonbaar worden van thans nog bewoonde woningen. De premie wordt toegekend voor een bedrag aan verbeteringskosten dat f24.00> niet te boven gaat, ter- wijl voor verbeteringsbedragen voor minder dan f201 geen premie wordt toegekend. Verder kan een premie van 60 procent van de splitsings- kosten worden toegekend als grote panden, welke voldoende ruimte bieden, in twee of meer afzonder- lijke volwaardige woningen worden gesplitst. In geval van splitsing zal slechts premie worden toegekend, voor zover de kosten der woning, welke door splitsing boven het oor- spronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen ontstaat, een be drag van f4200 niet te boven gaat, terwijl voor bedragen voor minder dan f201 geen premie kan worden verleend. Aanvragen, om in het genot van premie te worden gesteld, moeten worden ingediend bij het bestuur van de gerneente waarin de woning is gelegen en wel voor zover het woning-verbetering betreft, uiter- lijk op 31 December 1948. Met de voorgenomen werkzaamheden moet een, de kosten rechtvaardigende, be- vredigende toestand worden gekre- gen, waartoe als regel aan de eisen der plaatselijke bouwverordening dient te worden voldaan. Een premie wordt niet toegekend ter tegemoetkoming in de kosten verbonden aan voorzieningerr. a. welke behoren tot de normale on- i derhoudsvoorzieningen, zoals schil- deren, witten, behangen en zgn. da- gelijks onderhoud; b. welke in aan- merking komen voor uitkering in gevolge enige regeling voor vergoe- ding van schade ten gevolge van oorlogsomstandigheden; c. aan wo ningen, welke eigendom zijn ener toegelaten woningbouw-cooperatie en welke zijn gesticht en/of worden geexploiteerd met behulp van steun uit 's Rijks kas op de voet der Wo- ningwet; d. aan woningen, welke ingevolge enige regeling vergoeding van schade ten gevolge van oor logsomstandigheden als verwoest moeten worden aangemerkt; e. in verband met enige vordering als bedoeld in artikel 7 van de Woon- ruimte-wet 1947. PARIJS, 16 Maart (ANP—AP) In de tweede plenaire zitting van de Parijse Marshall-conferentie is het voorstel van Groot Brittannie en Frankruk, om de Westerse zones van Duitsland op de confe rentie te laten vertegenwoordigen. aangenomen. Deze zones zullen waarschijnRjk vertegenwoordigd worden ^ioor de bezettingsautori- teiten, bijgestaan door Duitse ad- viseurs zonder stemrecht. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, zeide, dat aangezien de economische eenheid van Duitsland niet tot stand was gekomen, men de westelijke zones uiteraard als aparte economische delen moest beschouwen. De conferentie heeft eveneens de volgende richtlijnen voor een ,.werk- groep", bestaande uit vertegenwoor digers van alle deelnemende lan den, goedgekeurd. Deze werkgroep zal terstond worden samengesteld en belast wprden met het opstellen van: 1) een on twerp ter voorlegging aan de volgende bijeenkomst van de commissie van samenwerking be treffende de doelstellingen, de func- tionering en de organisatie van de permanente organisatie; 2) een ontwerp voor een multi- laterale overeenkomst (naar men verwacht is dit een overeenkomst inzake de beginselen van een toe- komstige economische samenwer king). Tenslotte zal de werkgroep de volgende zitting van de commissie van economische samenwerking moeten voorbereiden. De Griekse minister van buiten landse zaken. Tsaldaris, legde er de nadruk op, dat de Europese landen tegen 1951 weer op eigen benen zouden moeten staan. In de huidige omstandigheden scheen dit hoe lan- ger hoe onzekerder te zijn. In een sluitingsrede verklaarde Bevin: „Ik ben er van ovcrtuigd, dat het lot van Europa en de wereld beslist zal worden door de intensi- teit, waarmee wij gedurende de komende maanden zullen werken". Hij voegde er aan toe: „De oorlog tegen de armoede en het gebrek zal gewonnen worden. Wij moeten onmiddellijk klaar zijn en in actie komen, zodra er een beslissing ge- nomen is over het Europese herstel- programma. Wij moeten de arbei- dende massa hoop geven en veilig- heid verschaffen en aan alien de vrijheid verzekeren". PARIJS, 16 Maart (AP) Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, heeft van- avond voor ,zijn vertrek uit Parijs naar Rome zijn tevredenheid over het werk van de 16 landenconferen- tie uitgesproken. Op een persconferentie voor- spelde de Italiaanse minister, dat de anti-communistische partijen in de a.s. verkiezingen in Italie zouden zegevieren. Voorts voorspelde hij, dat er geen oorlog tussen Amerika en Rusland zou komen, en liet hij doorscheme- ren, dat Italie wenste deel te neroen aan de West-Europese Unie. WASHINGTON, 16 Maart (AP) De Spaanse republikeinse leiders in Washington hebben zich vandaag verzet tegen de eventuele deelname van Franco-Spanje aan het Marshall- plan. ..Spanje", verklaarden zij, ..moet buiten het Marshall-plan ge houden worden tot dat het regime van Franco vervangen zal zijn door een democratische regering". 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. Verwacht wordt, dat Minister-Pre sident Dr. L. J. M. Beel heden- middag in de Tweede Kamer een vei-klaring zal afleggen over de overeenkomst der vijf ^westelijke mogendheden. ZAL TRUMAN OM MILLIARDEN VRAGEN VOOR BEWAPENING? De aandacht van de gehele wereld zal vandaag op Was hington zijn gericht gedurende de rede van "Truman, die om 18.30 Ned. tijd over de belang- rijkste radiozenders uitgezonden zal worden. In welingelichte kringen te Washington ver wacht men, dat de president aan het Congres machtiging zal vragen voor het besteden van verschillende milliarden dollars voor bewapening. Aanvankelijk zou de presi dent voor zijn rede een confe rentie hebben op hetWitte Huis met de Congresleiders, doch deze conferentie is afgelast. Wel heeft Truman gisteren- avond geconfereerd met zijn hoogste militaire, diplomatieke en economische adviseurs. Nog 55.000 mijniverkers van West- Pensylvanie hebben zich aangesloten bij de reeds 210.000 in staking ge- gane arbeiders van de vetkool- mijnen. Paus Pius XII, die deze maand de negende verjaardag zijner kroning tot Pontifex vierde, ge durende de plechtigheden in de Sixtijnse kapel van het Va- ticaan. Een karaktervolle op- name van de Vader der Chris- tenheid, die men de hoge leef- tijd en de zware zorgen, die op Zijn schouders rusten, niet aanziet. NAAR WII VERNEMEN heeft het Z.H. de Paus behaagd, de heer Jac. Groen Azn„ te Alk maar, te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius, zulks in verband met zijn grote verdiensten op sociaal terrein, speciaal onder de boeren en tuinders. Tsjecho-Slowaakse vluchtelingen arriveerden bij honderdtallen aan de Duitse grens. Zij worden naar speciale kampen overge- bracht in de Amerikaanse zone. De treinen toonden de meer en meer gebruikelijke uitingen in schrift en beeld. Karikaturen van Gottwald vormden de hoofdschotel van de artistieke uitingen. EEN tNTERESSANTE mededeling heeft prof. Romme gedaan in een rede te Amsterdam. Men overweegt in regeringskrin- gen, aan de Minister van Binnen landse Zaken de bevoegdheid te geven, bepaalde besluiten van ge meenteraden te kunnen vernietigen. Men denkt daarbij aan het be- sluit van de gemeenteraad van Vel sen, waar onlangs een meerderheid van P.v.d.A. en C.P.N.besloot de mogelijkheid te openen, dat aan communistische organisaties school- lokalen worden verhuurd voor het geven van cursussen. Ten tweede noemde professor Romme het reeds eerder door ons gesignaleerde voorbeeld, dat P.v.d.A. en communisten gezamenlijk ver- antwoordelijk zijn voor het besluit, dat een „leer-opdracht" verstrekt werd aan ..linkse" hoogleraren van de ..zevende faculteit" der Gemeen- telijke Universiteit, voor politieke en sociale wetenschappen, welke hoogleraren door de Kroon, als be- slissend gezag, niet acceptabel wer- den geacht. Tegen de infiltratie op alle ge- bied zal afweer nodig zijn. Men zal er erast mee moeten maken, zonder aarzeling of nog langer afwachten. Dit zal ook de P.v.d.A. moeten in- zien. Schone verklaringen, gelijk door de officiele instanties van de Partij afgelegd, zijn niet voldoende. Met belangstelling wachten we af, hoe deze zaak zal worden gere geld. Volgens de bestaande wet kun nen besluiten van gemeenteraden vernietigd worden, als ze in strijd zijn met de wet of met het alge- meen belang. Wil men zich daartoe bepalen, dan zal men „nieuwe be- voegdheden" niet behoeven. Wil men andere gronden, zal dan wets- wijziging niet nodig zijn? Of komt eerst de door de K.V.P. gevraagde burgerlijke staat van beleg? Hoe dan ook, de afweer zij actief! Voorts is benoemd tot ridder in de orde van de H. Sylvester de heer A. J. Verkley te Sassenheim. een bekende veteraan in de L. T. B., die vele jaren lid van het hoofd- bestuur en van het vakgroepsbe- stuur der veehouders was. Het moge ons veroorloofd zijn. onze bijzondere gelukwensen uit te spreken jegens de heer Groen. voor de welverdiende onderscheiding, die hem te becrt is gevallen. Voor zijn grote activiteit op het uitge- strekte agrarische terrein, in het bijzonder de tuinbouw. komt hem deze grote lof van de zijde der allerhoogste Kerkelijke Overheii ten voile toe. Wij kennen de heer Groen al ja ren als de vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de L. T. B. in het bisdom Haarlem, als lid van het hoofdbestuur van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. als voor- zitter van de belangrijke Tuinders- vakgroep van de L. T. B., als m- vloedrijk lid in de leiding van de Stichting van de Landbouw, enz., enz. en tenslotte last but not least! als lid van de Tweede Kamer sinds vele jaren, dat zich bijzonder de agrarische belangen en heel in het bijzonder de belan- gen van de tuinbouw, aantrekt. Waarbij hij dan toch steeds die spe ciale belangen ziet in het kader van het algemeen belang. Groen is altijd een gedegen prin- cipieel strijder geweest, die zonder voorbehoud opkwam voor de grote katholieke sociale gedachte en aan zijn vaak-opofferend werken en strijden heeft de katholieke boeren- en tuindersstand in Noordholland veel van zijn emancipatie mede te danken. Aan Groen en zijn echt- genote en kinderen onze hartelijke gelukwensen! De onderscheidingen zijn aan de heren Groen en Verkley heden- morgen uitgereikt in een speciale vergadering van het hoofdbestuur van de L. T. B., welke gehouden werd in hotel „Funckler" te Haar lem. STOCKHOLM, 17 Maart (A.P.) Berichten volgens welke maar- schalk Mannerheim, die Fin land indertijd tegen de Russi- sche- legers verdedigde, als vrijwillig banneling op weg naar Zweden zou zijn, werden heden door de Finse gezant te Stockholm als „pure verzin- sels" tegengesproken. WASHINGTON, 16 Maart (A.F.P.) Oud-officieren van de Ameri kaanse 82ste luchtlandingsdivisie, die deelgenomen hebben aan de be- vrijding van Nijmegen, hebben aan President Truman voorgesteld een fonds te stichten voor de heropbouw van de Nijmeegse Universiteit De President heeft terstond van zijn instemming met dit voorstel doen blijken. HET IS VANDAAG de grote dag van Schagen en het Noorder- kwartier, waar de Paastentoonstelling met daaraan verbonden tentoonstelling van landbouwwerktuigen e.d. wordt gehouden. Zij is hedenmorgen in „De Posthoom" officieel geopend, in het bijzijn van vele autoriteiten en andere genodigden, die zich om negen uur in de zaal van de heer Peetoom verenigden. Daar waren de burgemeester en de wethouders van Schagen, de di- recteur van de Rijkslandbouwwinterschool, ir. Rinsema, het be stuur van de tentoonstelling, de zeven keuringscommissies, e.a. De heer P. Visser, voorzitter der organiserende commissie, sprak het openingswoord. Hij verheugde zich er op, dat men financieel in staat gesteld was de tentoonstelling door- gang te laten vinden, dank zij de minister van justitie, die de toe- stemming tot de verloting gaf. De aanwezigheid van Schagen s gemeentebestuur stelde hij op hoge prijs. En passant bracht hij deze be- stuurderen dank voor het beschik- baar stellen van Marktplein, Ged. Gracht en Laan. Dit toch brengt mee, dat het publiek geen entree behoeft te betalon, wat weer tie aan trekkelijkheid verhoogt. U, burge meester Wognum, dat weten we uit ervaring, volgt het marktwezen met de grootste belangstelling. We zien u daar alle weken. Gelukkig zijn ook alle juryleden present. U, mijnheer D. Blauboer. begroeten we als nieuweling. Dat u ten genoege van de inzenders en van buicen wel naar Schagen wil komen, bewijst het aantal marktoe- 7C6k"G^S Een verbazingwekkend getal (Niemand zal hebben verwacht, wat de heer Visser nu onthulde, red.! Op een heel gewone marktdag. in de stille tijd, werden door voorzich- tige tellers, niet minder dan 2785 bezoekers van buiten geteld. Een duidelijker bewijs van het belang van de Schager markt be- staat niet. De tentoonstelling Blijkens de verkorte balans van de Ned. Bank is de post gouden munt en gouden muntmatenaal van 551.3 tot 509.9 millioen gulden gedaald. Deze daling is, volgens de toelich- ting, ten dele het gevolg van om- 7ettine van goud in dollars ter voor- SI in de lopende dollarbehoef- ing zieinng m --- --- geeft een beeld van hetgeen hier ten en ten, dele het gevolg vaji^een 1-■* 11 al- van u zelf werkzaam mag zijn. Tenslotte begroette spr. de dames van de aankoopcommissie voor de verloting, die vorig jaar zulk voor- treffelijk werk heeft verricht. VOLGEND JAAR JUBILEUM- TENTOONSTELLING In 1949 hoopt de commissie de vijftigste tentoonstelling te mo-i gen organiseren. Maar om hier- van iets bijzonders te maken, zullen bergen werk verzet moeten worden. Vandaar riep spr. aller medewerking in, om het aantal leden en donateurs uit te breidcn. Maar ook vandaag is een grote dag. Gezien de weersomstandiglie- den en het buitengcwoon grooD aantal inzendingen, mag worden verwacht. dat het verloop van deze tentoonstelling een ieder kan bevre- digtn. Was het aantal bezoekers vorig jaar een record, we hopen nu op evenveel, of meer. Want dat men gCCl v CCll uvoiu wordt voortgebracht, of in het gemeen verkrijgbaar is voor ver- bruiksdoeleinden, en is dus een weerspiegeling van het economisch leven. Hoe de toestand zich verder laat aanzien? De econoom dr Tobi kwam aan de hand van het con- junctuurverloop over de laatste 120 jaar tot de stellige conclusie, dat ongeveer in 1952 weer een econo- misch dieptepunt valt te voorspel- len Verdere bijzonderheden zijn na tuurlijk niet te geven. Maar wel staat vast, dat de middenstand ook deze malaise het hoofd heeft te bieden. Zijn enige kans is. om door hechte samenwerking die gevaren te overwinnen. Spreker gaf reeds verschillende tekenen aan, die wij- zen op een snel naderende kente- ring. Het platteland zal als steeds de eerste stoot wel moeten opvan- gen. En ook voor de landbouwers is een hechte samenwerking en be- grip voor elkanders moeilijkheden absoluut vereist. Spr. opende deze tentoonstelling dan ook met de wens dat de Nederlandse boeren en tuin ders er in mo gen slagen, om aan deze eis te voldoen. overdracht' van goud ter voldoemng van een monetair accoord. Onze de- viezenportefeuille is dan ook dikker geworden. De buitenlandse activa der bank zijn gestegen tot een totaal van 407.7 millioen gulden. De post beleningen is wederom verminderd met ca. 13 millioen. Dit is ook het geval met de post diverse rekeningen debetzijde met 11 mill, gulden. De bankbiljettencirculatie is voor de tweede maal na de maandwisse- ling gedaald en wel met 24 millioen. De circulatie bedraagt thans 2909.5 millioen gulden. OSLO, 16 Maart (Reuter). Het Storting heeft. met alleen de stem- men der elf communisten en van een afgevaardigde van de Arbeiders- partij tegen. het regeringsvoorstel tot het beschikbaar stellen van hon derd millioen kronen voor de defen sie aangenomen. ROME, 16 Maart (API. In een verklaring die in straffe be- woordingen is gesteld, heeft bet Italiaanse ministerie van buiten landse zaken de door Rusland van Italie geeiste betaling van 100.000.000 dollar in de vorm van oorlogsherstelbetalingen verwor pen. In de verklaring wordt Rus land beschuldigd van pogingen een deel van de Italiaanse in- dustrie uitsluitend ten voordele van de Sowjet-Unie te willen ge- bruiken. Volgens een Russische nota van 9 Maart diende de Italiaanse industrie onmiddelhjk een begin te maken met de voorbereiding van levering van Italiaanse goederen aan Rus- land- „Rusland", aldus de verklaring, •„laat duidelijk uitkomen dat de Ita" liaanse economie van nu af aan voor een deel gebruikt moet wor den om aan onze verplichtingen te voldoen zulks uitsluitend ten voor dele van de Sowjet Unie." De Itali aanse regering gelooft dat men on mogelijk vervroegde betaling van herstelkosten kan verlangen. De inhoud van de verklaring komt erop neer dat de Russische eis om betaling van 25.000.000 pond in de vorm van Italiaanse oorlogs herstelbetalingen aan Rusland voor- af te regelen zonder meer wordt verworpen. Rusland heeft uitdrukkelijk ver langd dat de besprekingen over de Italiaanse herstelbetalingen die 15 September 1949 beginnen gekoppeld worden aan onderhandelingen over een handelsverdrag tussen beide landen. Rusland en Italie hebben onlangs verschillende nota's gewisseld be- treffepde het openen van besprekin gen over een handelsverdrag waar bij Russisch graan tegen Italiaanse eindproducten zouden worden ver- hanoeld. De verklaring van vanavond werd gezien als een door Italie veroor- zaakte breuk in de onderhandelin gen hoewel aan het eind van de uit 450 woorden bestaande verklaring werd gezegd: de Sowjet-nota wordt echter op het ogenblik door de be- trokken autoriteiten bestudeerd." II Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Donderdagavond. ENIGE REGEN Meest zwaar bewolkt met la ter enige regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verande- ring van temperatuur. President Truman heeft last ge- geven tot het overdragen van 29 koopvaardijschepen, waaronder 15 Liberty-schepen, aan Italie als een geste van Amerikaanse goodwill. 0NVERBLOEMD wordt het in officiele uitspraken gezegd en geschreven, dat Rusland de hand heeft gehad in de communistische staatsgreep, welke Tsjecho-Slowakije als een ramp trof. Rusland wast niettemin zijn han- den in onschuld. Het „bemoeit zich niet met binnenlandse aangelegen- heden". Wel was, ten tijde van de doorvoering van de omwenteling, de Russische Vice-minister van Buiten landse Zaken in Praag, maar dat was blijkbaar toeval. De wereld neemt intussen aan, dat Rusland de wrede hand in het lu- gubere spel heeft gehad. Hoe de officiele politiek daarop zal reage- ren, zullen we binnen enkele uren vernemen, als de Veiligheidsraad gaat beslissen over het verzoek van Chili, om de kwestie-Tsjecho-Slowa- kije op de agenda te zetten. Nu is de vraag gesteld, of, juist in verband met de rol, welke Rus land in de communistische wereld- propaganda speelt, in het kader van de afweer tegen het Bolsjewisme niet iets kan worden gedaan tegen de buitenlandse verbindingen van onze communisten. Ook die vraag is inmiddels in zo verre bevestigend beantwoord. da) Romme in zijn verkiezingsrede var Maandag te Amsterdam heeft ge zegd, het noodzakelijk te achten, de internationale verbindingen van he communisme te verbreken. Hoe zullen wij dit alles met succc kunnen doen? Dat hopen we deze: dagen nog eens te vernemen. Maa- het is al bevredigend, dat ook di voorbeeld van afweer is genoemi en dat de rol van Sovjet-Ruslan: door de bona-fide wereld duidelii; wordt bepaald. Hoe armetierig zie in het licht van de huidige situaf1 ons besluit, onze Gezant uit Spare terug te trekken, eruit tegen de ach tergrond van onze diplomatieke be trekkingen met Rusland!!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1