Zoets en zuurs aan boord van de Voiendam RHEUMIN w. Weer remise schenkt Euwe zelfvertrouwen OM ERICS LIEFDE RADIO WAS Een wereld waar de zeep niet wil schuimen Smyslov weinig hoopvol Tijd is vrijheid NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 17 Maart 1948 PAG. is Loghoek van een troepenschip HOOFDPIJN KIESPIJN PROGRAMMA Zei U iets? i. Wereldkampioenschap schaken Baby voor operatie naar Amerika Razzia op overtreders Schoonmaaktijd m't land bij de hand BETER DAN OOIT" Gezonde liiifd Positie Nederlandse schepen Duitse oplichter gegrepen Bonnenhandelaar ontmaskerd Grafschending Hoofdhaar afgerukt Boksen Puntenzege van Giel de Roode N Belangstelling FEUILLETON Aan boord s.s. ..Voiendam", Donderdag HET GROOTSTE DEEL van het aardoppervlak is met water bedekt Maar aangezien de mensen het land op gevlucht zRn, weet het gros van hen maar heel weinig van wat er op de oceaan te koop is. Een zeeschip is eigenlijk een totaal andere wereld dan die, waarop wij landrotten gewend zijn te leven. Een wereld, waarin soms de wetten der zwaartekracht bijvoor- beeld niet meer schijnen te gelden, zodat de borden en koppen over de tafel zwieren, een wereld, waarin de zeep niet schuimt, tenminste als je geen zoutwaterzeep bezit. Thuis zien te raken in deze we reld, zich aanpassen aan de eigen- aardigheden en de wetten van deze samenleving met haar bekoorlykhe- den, zeker, maar onmiskenbaar ook met haar ongemakken. ziedaar het grote probleem van alle landrotten soldaten en burgers aan boord. De ..Volendam" is niet het eerste troepenschip, dat de zeeen bevaart en zij zal ongetwijfeld evenmin het laatste zijn. Vele duizenden solda ten staken, als wij, reeds eerder de oceanen over en vele duizenden zullen nog volgen. Maar voor elk blijft het probleem het zelfde. Met dit verschil, dat er een tijd geweest is, waarin men verplicht was uit een troepenschip het dubbele te halen van wat men er nu uithaalt en met de „Volendam" vier en veertighonderd man vervoerde te- gen nu vier en twintighonderd, ter- wijl in die tijd de vijandelijke on- derzeeers als moorddadige haaien onafgebroken loerden op elk con- vooi, dat zich buitengaats waagde. Desondanks is het ook vandaag den dag geen geringe opgaaf voor deze jongens uit Limburg, Brabant, Gel- derland, Utrecht of FrieslSnd om plotseling burger van dit zoutwater- dorp te worden. Je moet geen luxe hut met eigen badkamer verwach- ten op een troepenschip. Evenmin als eenpersoons logeerkamers in de kazerne. Maar wie zou daar ook op rekenen? Tenslotte is zo'n schip geen drijvend hotelpaleis voor maanzieke millionnairs. „Een oor- logsoperatie, zonder inwerking van de vijand", zo luidt de officiele om- schrijving, die het militaire woor- denboek voor dit soort van troe- penvervoer heeft. .Zonder invoe- ring van de vijand". Dat betekent, dat er niet ergens uit de witgekuifde golven een verraderlijke duikboot- periscoop op ons loert, om de „Vo- lendam" een torpedo in de huid te jagen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat dit schip zoiets overkwam. Want de ..Volendam", die deze keer haar 207de reis maakt, heeft een roemruchte oorlogscarridre als troe penschip achter de rug en de litte- kens daarvan heeft men zorgvuldig uit haar huid verwijderd. Kent a „het wonder van de Volendam?" Tijdens de laatste oorlog was zij met tweeduizend kinderen, die uit Londen geevaeu- eerd werden, op weg naar Schot- land, toen er duikbootgevaar ge- signaleerd werd. Het sehip kreeg een voltreffer, maar drijvend op zijn waterdichte schotten wist het behouden de haven te bereiken. Toen de „Vdlendam" in het droog- dok was gebracht, kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat er nog een tweede torpedo, die niet ontploft was. in de huid van het schip was blijven steken. Zes en dertighonderd seconden in elk uur, dat sinds de aanval ver- streken was, had het schip de kans gelopen door een explosie in de lucht te vliegen. Daar was maar een kleinigheidje voor nodig. Maar wonder boven wonder was dit niet gebeurd. Voor de Britse marine be- tekende dit een ander, niet vc\- wacht voordeeltje. Zij kreeg de zeldzame gelegenheid een niet ont- plofte Duitse torpedo in handen te krijgen en die eens haarfijn van binnep te bekijken. Een voordeeltje, waarmee men in oorlogstijd wel heel erg in zijn schik is. Het is zonder twijfel heel wat prettiger en behaaglijker op een troepenschip nu. dan in die dagen. Maar nog altijd is en blijft aanpassen toch de leus. Het is verwonderlijk, hoe gauw deze jongens, wie dit leven toch over het algemeen zo vreemd is, zich lyeten aan te passen aan deze nieuwe omgeving. Niet alle- maal even snel natuurlijk en even volledig. Je hebt jongens die op de voorplecht zitten en vooruit kijken, maar je hebt er ook, die achter, bo ven het schroefwater, over de ver- schansing staren naar het land, dat ze achter lieten. Toch zijn deze laatste vrij zeldzaam op dit schip. Jdelt'reffen'd en qoed Verdrongbooi- (Ingez. med.) De eerste dagen hebben zij het wat moeilijk gehad, dit soort jongens speciaal. De overgang is groot en er zijn dingen, die voor sommigen in het begin zwaar zijn te verwerken. Een Nederlander is uitzonderin- gen daargelaten een groot kanke- raar voor den Heer. Maar er is kan- keren en kankeren. Er bestaat een gezond soort kankeren, dat dezelfde betekenis heeft als het afblazen van overtollige stoom bij een stoomketel. A1 sputterend hervindt het geschok- te gemoed zijn evenwicht en alle critiek vindt geruisloos haar eind. Er is echter ook een ongezond soort gekanker, dat de verpestende in- vloed heeft van een giftige adem. Wie het over soldaten heeft, moet het over kankeren hebben. Want soldaten hebben altijd gekankerd en zullen het ook steeds blijven doen. Kankeraars van de eerste soort vindt men bij elke troep in het normale aantal, die van de tweede soort zijn zeldzaam op dit schip. Voeding en ligging zijn twee on- derwerpen, waar een soldaat met voorliefde een uitgebreide critische studie aan wijdt. ..Het eten is best. Beter dan in de kazerne", dat was de slotsom, waartoe Kees Wevers uit Zevenbergen kwam. Naar zijn zeggen is hij in Utrecht bekend als de bonte hond, daar hoefde hij al- leen maar Kees genoemd te worden. En hij had recht om over het eten een woordje mee te spreken, want in de Domstad hoorde hij tot de ..gebakken eierploeg", een in- stelling die ik tot mijn spijt niet kende, maar hij blijkbaar des te beter. Ze zijn het allemaal met hem eens. Natuurlijk zijn er wel jongens, die een snee brood meer zouden willen hebben. Want van het heerlijke, melkblanke wittebrood dat hier aan boord gebakken wordt, wil je eer der een extra hap, dan van de, alledaagse kazerne kuch. „Maar ik teken er direct voor, om het mijn hele leven precies zo te hebben", zei een klein, slim ventje tegen mij en hij streek met een veelzeggend gebaar over zijn buik. Over de le- gering zijn in het begin hier en daar wel eens een paar grote en le- lijke woorden gevallen. Nu is dat iets wat ie de eerste nacht zeker nog niet kunt bekijken. Je moet eerst wat wennen aan de afmetin- gen aan boord. Want op ieder schip is, al direct bij de bouw reeds, ge- woekerd met de ruimte. En wat Je op het eerste ogenblik bekrompen voorkomt, lijkt je na een paar da gen ruim genoeg. „We zitten op el- kaar geplakt al# sardines in een blikje", mopperae een Limburgse infanterist al de eerste ochtend te gen me en hij stak een redevoering af met groot vuurwerk. „lk hoop, dat de pers de waarheid zal schrij- ven", zei hij en het leek me eerlijk gezegd of hij er niet veel fidpcie in had. Dat d66t de pers, de waarheid schrijven, waarom niet, alleen, schrijft ze niet alleen de indruk neer van £en man, op Zondagochtend, wanneer men 's Zaterdags vertrok. Want er zijn nu eenmaal een paar dingen, die je niet uit het °°g mag verliezen. Op de eerste plaats is het aantal mensen, dat m der ver" blijven een plaats mag vinden, voor het schip voor eens en voor altijd vastgesteld. En het mag er dan niet zo ruim zijn als in een kazerne of in een kampement, het is medisch zeker verantwoord. Wanneer het lijkt dat er in 66n verblijf meer plaats is dan in de andere, dan komt daar bovendien nog bij, dat daar ook jongens worden onderge- bracht, die als bakker, kok of sla- ger nachtdienst hebben en overdag slapen moeten en ook zieken, die niet erg genoeg zijn voor het hos- pitaal er rustig kunnen liggen. Bo vendien biedt dit passagierschip met zijn vele, ruime dekken, de sol daten meer gelegenheid dan de meeste andere schepen voor een prettig verblijf in de open lucht, voor sport en ontspanning. Het verging onze Limburger ove- rigens als die Zuidhollandse korpo- raal, die lichtelijk zeeziek 's avonds na taptoe aan de verschansing stond en ons bezwoer, dat hij de ganse nacht aan dek bleef en het feestelijk ver..de om naar beneden te gaan. Hij gaf voor ons, persmensen, een uitgebreid nummertje weg, wat hem blijkbaar dusdanig opluchtte, dat hij aan het slot zijn hand tussen zijn boord je stak en zei: „He, hfe, ik voel me al weer een stuk beter". Toen wij beneden gebukt onder de hangmatten doorkropen hij had het ons afgeschilderd als het voor- geborchte van de hel, maar er wer den nog volop gijntjes verkocht kwam ik hem waarachtig tegen met een matras onder de arm. „Ik ga toch maar pitten, hoor", grinnikte hij me toe. „Wel ja, sterkte dan maar", zei ik van*ganser harte. Zo ging het ook met m'n Limburger, want toen hij, een paar dagen later toevallig naast mij stond aan de ver- Ik heb gehoord, dat de ge- zinspolitiek „warmer" zal moe ten worden. En dan spreekt men van kinderbijslagen voor loon- trekkenden en voor zelfstandi- gen. Dit is dan de warmte, die de koude materie zal verhitten! Maar er is nog een andere warmte, er is voor het gezin nog meer te doen. Niet alleen door de staat. Neem bijv. de kwestie van de gezinshulp, nog altijd niet opgelost. In hoeverre kan de Overheid hier wat doen? Ni'ets doen, zoals tot nog toe, is zo ijskoud! Onaandoenlijk. Ik lees alsmaar advertenties, waar in strijksters gevraagd worden, en stiksters en werksters en wat al niet meer. En ik zie zo maar steeds meer meisjes naar de fa- briek gaan en ik zie de grote gezinnen door gebrek aan hulp gedupeerd. Het is jammer dat de Staat het zal moeten doen, maar zal hij het kunnen nalaten? Wij lazen immers al zoveel schone volzinnen over het gezin als de oer-cel van de gezonde samen leving. En in een politiek pro gram las ik eens de brandende zin, dat het staatsbeleid zo door- trokken moet zijn van het ge- -zinsbelang, dat dit alle voor- waarden schept om het gezin ook in zedelijk opzicht tot voile ontplooiing te doen komen. Van w arm e gezinspolitiek gespro- ken! schansing bij het passeren van Kaap St. Vincent een indrukwek- kende verschijning van een blank klooster met een rode vuurtoren op de uiterste punt van een machtige rots, uitstekend in de Oceaan toen was een groot deel van zijn barre gramstorigheid reeds weer ge- smolten als sneeuw voor de zon. Zou hij, als er straks in de Rode Zee aan dek geslapen wordt, tot de eersten behoren, die komen zeggen, toch liever maar beneden te willen slapen? De ..Volendam", het troepentransportschip, vaart momenteel door het Suezkanaal op weg naar Indonesie. De jongens hebben hun zomertenue aangetrokken en vanwege de steeds meer voel- baar wordende zonnewarmte is de dienst z.g. ..Zondagsdienst" geworden. De vaandrig op de voorgrond luistert bij de radio naar de nieuwsberichten uit het vaderland. pUWE zet zijn pogingen, om onder de druk van een soort min- derwaardigheidsgevoel ten opzichte van zijn Amerikaanse en Russische collega's uit te komen, voort. Nu was het koploper Botwinnik, die hij tot een verdeling van de winst dwong. Zijn zelfvertrouwen schijnt teruggekomen te zijn, en de Nederlandse kampioen gaat nu langzaam maar zeker meetellen in deze kamp om de wereldtitel op de 64 velden. DONDERDAG 18 MAART HILVERSUM I: 7.30 Morgengebed 8.15 Opgewekte melodieen, 9.00 Voor de vrouw, 11.00 De Zonnebloem, met hoorspel, 12.03 Orkest Klaas van Beeck, 13.00 Katholiek nieuws, 13.45 Hors dKoevre voor 't zwakke ge- sltcht, 14.00 Donauklanken, 15.30 Nederlantitie strijkkwartetten, 17.00 Radia-jeugd journaal, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.30 Actueel geluid, 23.00 Weense zangspelen, 23.30 Slotaccoorden. HILVERSUM II: 7,30 Ochtend- rhytme, 8.15 Gram.platen, 10.30 Van vrqpw tot vrouw. 10.50 Voor de kleuters, 11.45 Uit de wereldpers, 13.15 Metropole-orkest, 14.20 Kamer- muziek, 15.00 „Klimop" voor zieken, 16.00 Tussen vier en vijf, 17.00 Ka- leidoscoop, 17.30 Operette-duetten, 18>15 Sportpraafje. 19.15 Piano- concert, 20.15 Radio Philh. Orkest met Jo Juda. viool, 21.20 Detective- 22.20 Pierre Palla. orgel, 5'9eheteen, 2*50 Skymastere. Euwe opende tegen Botwinnik met e2e4 en deze koos zijn ge- liefde Franse verdediging. Met de Tarrasch-variant kreeg Euwe iets gunstiger spel, maar Botwinnik ver- dedigde zich uitstekend. Het is nog niet zeker, of in het middenspel Euwe niet sterker had kunnen voortzetten. Naar het ons voorkwam werd hij verrast met 26Le4 g2, Waarna hij niet kon verhinde- ren, dat Botwinnik zijn bedreigde a-pion afdoende kon verdedigen. Enige zetten later was Euwe'S" voordeel geheel verdwenen en bij de 40ste zet werd tot remise be- sloten. De partij SmyslovKeres was 'n Catalaanse opening, waarby Smys lov wel wat erg terughoudend op- trad. Zwart wist gedu ide de ge- hele strijd te beletten, dat Wit tot bevrijding door e4 kwam en toen het eindelijk bij de 35ste zet daar- toe kwam, had hij een pion aan de Koninginnevleugel moeten geven om daar niet onder te grote druk te komen. Bij de onderbreking heeft Keres twee verbonden vrije pionnen op de Koninginnevleugel en het komt ons voor, dat hel Smyslov niet zal gelukken de party op de duur te houden. De stand luidt: 1. Botwinnik 4 (5). 2. Reshevsky 3 (5). 3. en 4. Keres en Smyslov ieder 2'/t 1 afgebr. party (6). 5. Euwe 1 (6). De belangstelling voor de partijen van de zevende ronde, EuweBot winnik en SmyslovKeres was overweldigend groot, waarbij na tuurlijk de grootste interesse be- stond voor de eerste partij. Het verloop daarvan was als volgt: FRANS Euwe'Botwinnik 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pbld2 Euwe kiest de Tarrasch-variant. 3c7c5 4.. e4 x d5 e6 x d5 Hier zou 4cd4 niet goed zun, wegens 5. Lb5Ld7. 0. De6:, Lb5: 7. Df7:4- Kf7: 8. Dh5+ en 9. Db5: 5. Lflb5t Pb8c6 6. Ddle2t 7. d4 x c5 8. Pgl x e2 9. Pd2b3 10. Lcld2 De Koninginnen Dd8e7 De7 x e2t Lf8 x c5 Lc5b6 zijn reeds vroeg- tijdig van het bord, maar Wit heeft een voorsprong in ontwikkeling be houden. 10. Pg8e7 11. Ld2b4 a7a6 12. Lb4c5 Lb5c7 Indien Zwart Lb5 neemt, slaat Wit Lb6 en na 12Lc5: zou eerst 13. Lc6:+ volgen. 13. Lb5 x c6t Pe7 x c6 14. 0—0—0 Lc8e6 15. Pe2—d4 0—0—0 Zwart moet zich de isolering van zijn a- en b-pion getroosten. 16. Pd4 x c6 b7 x c6 17. Tdl—d4 Kc8—d7 Zwart moet met zijn Koning op dit veld pion c6 beschermen om met een kasteel pion a6 te kunnen dekken. 18. g2—g3 Wit wil zich bij voorbaat van zor- gen voor zijn pionnenstelling op deze vleugel ontdoen en tegelijker- tijd hit veld g3 als steunpunt ge- bruiken. 18f7f6 19. Td4a4 Td8—a8 20. Thl—el Th8e8 Deze zetten spreken alle voor zich- zelf. 21. Lc5e3 Lc7—d6 De enige zet om Pc5t met verlies van de a-pion te voorkomen. 22. Le3f4 Wit schuwt de verdubbeling van zijn f-pion niet en terecht, Zwart voelt dan ook voor ruil niets en speelt 22. Ld6f8 23. Lf4e3 Le6—f5 24. Tel—dl om Le3 vrijheid van beweging te geven. 2 4Kd7—c7 25. Tdl—d4 Het is duidelijk, dat Wit voorne- mens is zijn kastelen op de a-lijn te verdubbelen voor aanval op pion a6, maar Zwart heeft een fijne parade. 2 5Lf5e4 26. Ta4a5 Le4—g2 Zwart wil Lfl spelen om pion a6 te dekken en dit kan Wit niet met 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. Le3d2 Kcl—dl a2a3 Ta4a5t b3—b4 b4 x c5 f2—f4 Ta5a4 Kc7b6 Ta8—e8 Kb6b5 Kb5—b6 Te8—e5 Lf8 x c5 Te5e8 Kb6—b5 Voortschrijdende ontmanteling der Duitse industrie. Wat er over- bleef van hetgeen eens de grootste scheepswerf van het Europese continent was. Blohm en Voos te Hamburg waren b.v. eens de leveranciers van de grote oceaanstomers ..Vaterland „Bis- marck" en ..Europa". In de oorlog werkten er 18.000 arbeiders, die o.a. duikboten maakten. Onder de 931 passagiers, die Za- terdag j.l. met het m.s. ,,Nieuw Am sterdam" in New York arriveerden. bevond zich de baby Rene Michels uit de omgeving van Luik met zijn ouders, om opgenomen te worden in het ..Memorial Hospital" te Chi cago, waar drie chirurgen hem zul len opereren.aan een zelden voor- komende hartmisvorming, die de normale circulatie van het bloed belemmert. Belgische medici ver- klaarden dit geval voor ongenees- lijk. Een verpleegster uit Namen, die van de ziekte van RenG hoorde, slaagde erin zoveel geld bijeen te brengen. dat Ren6 met zyn ouders naar de Ver. Staten kon gaan, waar zirh een nieuew chirurgische tech- niek heeft ontwikkeld, die de klei- ne Ren6 misschien het leven zal redden. Tijdens een razzia die door de Luikse gerechtelijke politie met be- hulp van 125 rijksveldwachters. 100 politieagenten en een twintigtal M P's is gehouden, zijn 500 personen aangehouden, onder wie goud- en deviezensmokkelaars, verkopers van verdovende middelen en verschei- dene tientallen ongewenste vreem- delingen. Pd2 verhinderen, omdat dan c5 en d4 volgt. 27. Pb3c5 Lg2—fl Zwart ruilt het paard niet, 't blijk baar niet nodig achtende „raads- heren van ongelijke kleur" op het bord te laten. 28. Pc5—d3 Te8e4 29. Td4a4 Te4 x a4 30. Ta5 x a4 Lfl x d3 31. c2 x d3 c6c5 32. b2—b3 d5—d4 Wits geringe voordeel is verdwenen. vrij van allerlei onzuiverheden Purol doet wonderen. Doos 30 ct Purolin (verfijnd product, voor moeder en kind). Doos 40 cent remise De stelling was: Wit (Euwe): Kdl, Ta4, Ld2, pi op a3, d3, f4, g3, h2. Zwart (Botwinnik)Kb5 Te8, Lc5, pi op a6, d4, f6, g7, h7. Abbekerk. Rotterdam-Australie, 16-3 te Marseille verwacht. Amstelkerk, DakarLe Havre, 15-3 dwars van Kaap Blanco. Boschfontein, 16-3 van Kaapstad te Teneriffe. Indrapoera, RotterdamKaapstad pass 15-3 17 uur Finist&rre. Jaarstroom, Rotterdam-West Afri- ka, pass. 15-3 Ouessant. Kamerlingh Onnes. JavaRotter dam, pass. 16-3 1 uur Gibraltar. Limburg, ColomboBasra, 15-3 van Bombay. Overijsel, 12-3 van Los Angelos naar Kaapstad. Rempang. AmsterdamBatavia, pass. 15-3 Messina. Salland. BahiaAmsterdam, 15-3 van Las Palmas. Salatiga, 13-3 te Paulsboro en ver- trekt 23-3 van New-York naar Ba tavia. Sibajak, 16-3 van Semarang te- Soerabaya verwacht. Sloterdijk. Rotterdam-Batavia, 15-3 ten anker Moessirivier bij Palem- bang. Valerius, 16-3 van Hongkong te Manilla. Van der Waals, Rotterdam-Per- zische Golf, 15-3 van Aden. Willem Ruys, Batavia-Rotterdam, 15-3 12 uur van Singapore. Waterman, pass. 15-3 Gibraltar en wordt 18-3 te Southamton verw. Na drie kasteleins, diverse pa- troons, twee predikanten en een pas- toor voor kleine bedragen te hebben opgelicht en vele lieden bewogen te hebben om pakketjes voor familie- leden in Duitsland toe te vertrou- wen, die natuurlijk nimmer hun be- stemming bereikten, is dezer dagen een 36-jarige Duitser door de Rot terdamse politie gegrepen. De Haagse recherche heeft de hand kunnen leggen op een bonnen handelaar, die in het bezit bleek te zijn van 1280 tabakskaarten, 480 ge- mengde kaarten, 3000 losse bonnen en 2350 strookjes met enige tabaks- bonnen, die een zwarte waarde om- vatten van f 50.000.Tevens kon een bedrijfskapitaal van f 6000.in beslag worden genoihen. De re cherche was de man reeds twee ja- ren lang nagegaan, maar bewijzen konden er niet tegen hem worden gevonden, totdat teslotte een uitge breide huiszoeking de duizenden kaarten en bonnen te voorschijn kwamen. Onbekende daders hebben zich toegang verschaft tot het Mauso leum in het park van het kasteel te Charlottenburg bij Berlijn. waar keizer Wilhelm I, keizerin Augusta, prins Albrecht en de prinses van Liegnitz begraven liggen. Na de bronzen deur van het Mausoleum te hebben geforceerd hebben de daders het deksel van de kisten van de kei- zerlijke familie gelicht. In een Middelburgse wasserij heeft zich een ernstig arbeidsonge- val voorgedaan. Een van de em ployes die bezig was de vloer te ve- gen. geraakte met het haar tussen de draaiende as van een electrische mangelmachine met het gevolg, dat het haar en de hoofdhuid werden afgerukt. In ernstige toestand is de vrouw naar het ziekenhuis overge- bracht. Na 'n moeizame en weinig fraaie partij behaalde de Nederlandse Weltergewichtkampioen Giel de Roode (Scheveningen) gisteren- avond in het Concertgebouw te Am sterdam een puntenzege op de Am- sterdammer Harry Bos. Zoals verwacht kon worder heeft de Amerikaanse senaat het Europees herstel-programma met grote meerderhgid van stemmen goedgekeurd. Het voorstel gaat nu naar het huis van afgevaardigden, waar de behandeling enigszins ver- traagd dreigt te worden doordat de llepublikeinss leiders besloten hel'- ben alle hulp aan het buitenland (dus ook aan Griekenland en Chi na) tegelijk te behandelen. Ondanks dit bestaat er goede kans, dat het lange proces, sinds het met de Harvard speech van Marshall in Juni 1947 begon, met succes be- kroond zal worden nog voor de verkjezingen, die op 18 April a.s. over het lot van Italie zullen be- slissen. Dat een republikeins congres in een jaar, dat presidentsverkiezih- gen worden gehouden, zijn traditio nele politiek verloochent en zici accoord verklaart met een groo. buitenlands crediet, zal eerder zrjn oorzaak vinden in de loop der ge- beurtenissen dan in de voorspel- lende geesten van Marshall en Vandenberg. Maand na maand sinds de Harvard redevoering en op het ogenblik week na week is de veiligheid van Europa aan het weg- glippen. In Oost- en Centraal-Euro- pa is de Russische greep, behalve in Oostenrijk, een feit. Over Tur- kije, Griekenland en West-Europa hangt de beangstigende vraag: „Zijn wij nu aan de beurt voor de intensivering of losbarsting van 'n communistische samenzwering?" De betekenis van deze grimmige omstandigheden heeft zyn invloed niet op de Amerikanen gemist of 't nu republikeinen of democraten zijn. Zelfs de vroegere Amerikaan se minister van Buitenlandse Za- ken, James Byrnes, die tijdens zijn ambtsperiode blijk gaf van geduld en gematigde politiek, heeft zich geroepen gevoeld van de regering der Ver. Staten te eisen, dat het Rusland ernstig zal waarschuwen, en zal verklaren, dat tegen even- tuele staatsgrepen van het Praagse model in Frank Lhet WERELD- GEBEUREN rijk, Italie, Tur- kije en Grie kenland zal worden opge- treden. Byrnes verklaarde ver- der, dat de opnieuw ingevoerd GELEERDE filosofen en sociologen betogen, leert de ervaring: een mens is inderdaad van nature geen eenzaat. Hij leeft in gemeenschap met ande- ren, die hem omgeven, met wie hij op een andere manier te ma- ken heeft en die zijn doen en la- ten min of meer volgen. Ook tussen onze lezers en hun krant bestaat een dagelijks contact. Er is een werkelijke band tussen het publiek en ons blad. De mensen hebben een echte be langstelling voor wat hun krant aangaat. Ook Marcus bemerkt dit. Hij vangt wel eens op, hoe men zich afvraagt, op welke manier die Marcus het klaar speelt om iedere dag opnieuw zijn bekende praatje te houden. Ja, dat is nu juist het geheim van de smid. Maar alsu eens wat aardigs weet, waar Marcus over kan schrijven, laat het hem dan maar gerust weten. MARCUS dienstplicht moet worden en de luchtmacht snel moet worden gereorganiseerd, ten- einde een dergeiyk „optreden" mo- gelijk te maken. In Engeland heeft minister Mor rison de „agressie-nachtmerrie" van het ogenblik ernstige'r genoemd dan die in 1939 door Hitler veroorzaakt. Attlee heeft in het Lagerhuis als zyn mening weergegeven, dat alle leden van de communistische par tij in zaken, waarbij een staatsge- heim betreffende de nationale de- fensie betrokken is, hun meest ele- mentaire burgerplicht zullen ver- geten en kondigde een maatregel aan, waardoor alle communisten in functies, die kennisneming van de staatsgeheimen mogelyk maken, uit hun ambt zullen worden ontheven. Ook van het Engelse departement hebben we' stemmen kunnen horen. dat de R.A.F. op de vereiste sterk te moet worden gebracht om aan elke mogelijkheid van agressie weerstand te kunnen bieden. Dit alles is nu niet gepraat door de „brede massa", doch zorgvuldig geformuleerde verklaringen van verantwoordelijke autoriteiten. Het feit ligt er, en we moeten het recht in het gezicht zien, dat de betrek- kingen tussen Rusland en de Wes- terse mogendheden slechter zyn dan met Duitsland in de Munchen- tijd. Gelukkigerwijs valt te consta- teren. dat deze mogendheden en vooral ook de kleinere landen het gevaar van deze „koude oorlog" meer bewust zijn dan toen. Daarom moeten ze niet alleen en verdeeld staan. In Parijs zyn de 16 landen. die in het herstelprogram- ma hebben toegestemd, bijeengeko- men om te komen tot een perma- nente organisatie, die zal toezien op het economische herstel van Europa en de toepassing van Mar shall's steun. Ofschoon de Westerse Unie niet op de agenda staat zal deze toch in de gedachten van de afgevaardigden 'n voorname plaats innemen en de besprekingen zullen zeker rekening houden met de mo gelijkheid de overeenkomst tot de economische en defensieve samen- werking van Frankrijk, Engeland en de Benelux-landen tot andere landen uit te breiden. Tegeiykertijd zal nota worden genomen van West-Duitsland. Zon der de deelneming van de drie door de Westerse mogendheden bezette zones is een economisch herstel of een politieke stabiliteit in West- Europa onmogelijk. Het antwoord op het nieuwe Hitlerisme van het Kremlin is en blijft een Westerse Unie, zonder enige beperking door Amerika gesteund. Een dergelijke Unie moet, met zyn eigen realiteit als inzet. sterk genoeg zijn om de landen als Zweden, dat (zoals de Zweedse opperbevelhebber Helge Jung terecht heeft verklaard) di rect en onmiddellijk door Rusland wordt bedreigd aan zich te kunnen trekken. De Unie moet voorts ver- enigd genoeg zijn om een aanval van binnen of buiten uit te kunnen weerstaan en resoluut genoeg om de Christelijke beschaving met zijn morele en materiele waarden, waarvan de tegenstanders beroofd zijn te behouden. Sic Transit. door HARRIS BURLAND 61. Zo vergaarde hij zich een onmetelijke schat. Het opschrift op zijn graftombe is dan ook hetzelfde, als op de penning staat: „Temare. aan wie de zee hare doden opgeeft." „En hoe heb je die schat nu ge vonden?" vroeg Tregat ongeduldig. „Het inschrift op de tombe in Peru gaf uitvoerige aanwijzingen omtrent de ligging er van. Maar daar zal ik u niet mee vermoeienik weet ze trouwens zelf niet precies meer. Maar het eerste ding, dat wy by onze komst in Gartuche vonden, was, dat de ingang ver in ze Z.g on der vademen water. Daarna maak ten we zorgvuldige berekeningen en kaarten en na een jaar hard werken en rekenen, kwamen we tot de con- clusie, dat een gang van de oude Tregat-mijn ergens vlak bij de laat ste gang van de tempel van Temare moest uitkomen. We besloten met dynamiet ons een weg te banen en slaagden daarin na veel moeite. We brachten er een paar deuren in aan en voorzagen die van moderne slo- ten"r ..Maar waartoe diende al die ge- heimzinnigheid?" vroeg Tregat. „A1 had u het openlijk gedaan, dan zou uw aandeel toch nog enorm groot geweest zijn. Vallon haalde de schouders op. „De regering haalt er van, wat ze kan. Ik zie niet in, waarom ze ook haar deel zou moeten hebben. Als u nu meegaat, dan zal ik u naar buiten brengen." „Een ogenblikje nog", zei Tregat, „u hebt ons nog niets verteld over het meest buitengewone gedeelte van de hele geschiedenis. Hoe kon ik de helft van die gouden penning vinden op een verlaten eilandje in de Stille Zuidzee?" „0, daar had ik niet meer aan ge- dacht", zei Vallon achteloos. „De uitleg is heel eenvoudig, al is het 'n heel curieuze samenloop van om standigheden, dat u juist op datzelf- de eiland schipbreuk hebt geleden en gevonden, wat _wij er verloren. Op onze reis van "Peru naar hier leden we midden op zee schipbreuk. Mijn broer, ik en onze compagnon waren de enige overlevenden en na veel ontberingen werden we op de kust geworpen van een eiland. dat uitsiuitend door spinnen bewoond scheen te zijn. U Weet zelf hoe vre- selijk het er was. Ik kan nu zelfs nog geen spin zien. Onze compag non, die door honger en dorst erg geleden had, werd er krankzinnig van angst en sprong in zee in een vlaag van waanzin. We hebben hem nooit meer teruggezien." Tregat had Vallon onder het ver- tellen scherp opgenomen. Hij was er zeker van, dat de man zat te liegen. „En de penning? Hoe kwam die gebroken? En waarom werd die helft op het eiland achtergelaten?" Vallon glimlachte. „Toen onze compagnon zyn ver- stand begon kwijt te raken, stond hij er op, de helft van de penning zelf in zijn bezit te houden. Hy was bang, dat we hem van zijn aandeel zouden beroven. Hij wist, dat on- heilsvoorspellingen met die pen ning verbonden waren en hij sprak met ons af, dat hy ons de helft zou teruggeven, zodra de schat verdeeld was. opdat we steeds onder de be- dreiging van Dyfyde de volgeling van Tremare zouden leven totdat de zaak eerlijk was afgewikkeld. Om hem bedaard te houden, gaven we hem zyn zin en hij bevestigde die halve penning aan een armband, die hij altijd droeg. Waar hebt u die penning gevonden?" ..Ik heb die gevonden om zijn pols!" antwoordde Tregat langzaam. Vallon keerde zijn gelaat van het iicht af. Er werd geen woord meer gezegd. Opeens schrok Tregat en staarde in het duister buiten de lichtcirkel der kaars. Hij hoorde iets schuifelen door het zand. Het volgende ogen blik gleed een donkere schaduw tussen een paar pilaren door. Ogen- blikkelijk was Tregat opgesprongen maakte haastig de zijden das van Vallon's handen los, haalde de re volver te voorschijn en duwde hem die in de hand. ..Pak aan, leugenaar" zei hij. „Je zult hem nodig hebben. Je compag non is p geen twintig meter af- stand van je en je zult hem liever niet van dichtbij ontmoeten." 1 Vallon sprong doodsbleek over- eind. Het volgend ogenblik trad een grote, ruige gestalfe in de lichtkring en bleef op nog geen tien pas af- stands van de dodelijk verschrikte man staan. En onder het gele, ver- wilderde haar herkende Vallon het gelaat van Landes, zijn vroegere compagnon, verwrongen en ver- weerd. maar toch nog herkenbaar als dat van de man, die hy dood waande. Met bevende hand hief hy zijn revolver op en steunde die met zijn andere hand. Er klonk geen knal. Het was de eenW loze patroon, die soms in 'n heel pak gevonden wordt. Vallon gaf een gil van angst en vluchtte het donker in. HOOFDSTUK XXV De dag der afrekening Tregat ^reep de lantaarn en volg- de hen zo snel mogelijk. Maar hij durfde Solange niet alleen te laten en kon dus niet vlugger gaan, dan zij hen volgen kon. Door het mulle zand strompelden ze voorwaarts en zagen nu en dan slechts in de verte het vage bewegen van donkere ge- daanten. Vallon vluchtte van de ene pilaar achter de andere. blyk- baar hopend, weer in de nabyheid van Tregat te kunnen komen, maar telkens werd hem de doortocht af- gesneden. Doch hij hield vol, om Tregat gelegenheid te geven, zijn vreselijke vijand te overvallen. So lange echter was te zwak, om het te kunnen volhouden en Vallon werd hoe langer hoe dieper het hoi ingedreven. Eindelijk zag Tregat de ongeluk- kige door een opening in de wand verdwijnen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3