LIEFDE IS BLIND Hi Adhaesie aan resolutie van de Partijraad De voorzitter beantwoordde een actuele vraag De Pauselijke onderscheiding voor de heer Groen Zitting Bijzomdere Politierechter trok veel belangstelling Uitreiking van diploma's JAARVERGADERING K.V.P. If i Eli. \h1 Door pastoor Cleophas gisteren uitgereikt Clandestiene slachters kregen hoge boetes aan de Slagersvakschool Alkmaar Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS D^jBLAD - Donderdag 18 Maart 1948 I II I I I1- r Bedrijfsvoetbal bij de K.N.V.B. BEETHOVEN-AVOND door Willem Andriessen Fie Carelsen jubileert \l If I 3' E 2 r I v 7 I i I! 7 >M kwam gisterenato'nd" de"" af- crn^ich b«" d^'acSegroe^a^te sluiten. hotel kwam gisterenavond de af deling Alkmaar van de K.V.l'. voor de jaarvergadering byeen. De opkomst was groter, dan by de voorafgaande vergaderingen en de voorzitter drukte hierover zijn tevredenheid uit, daarbij de hoop uitsprekend, ook voor de volgende vergaderingen zoveel animo aan te treffen. De voorzitter, de heer Fr. Otten, die voor het eerst de ledenverga- dering leidde, sprak een uitvoerig inleidend woord, waarin hij aller- eerst nu reeds de aandacht van de 'leden vestigde op de na de verkie- zingen te houden verkiezing van een nieuw bestuur, daarbij de wens uitsprekende, dat een zo groot mogeltfk aantal leden hier- aan t.z.t. zal inedewerken. Uitvoerig ging hij in op een in Ue vorige vergadering gestelde vraag met betrekking tot de minder dan matige politieke belangstelling in de afdeling. In dit verband wees hij op het streven van het bestuur de vergaderingen meer attractief te maken; een poging in di^ richting vormden ditmaai o.m. de uitnodiging der leden per convocatie, de gratis verloting van het actuele boek van Kravchenko, en de causerie van mr. Leesberg over het werk van de raadsfractie. Voor suggesties om de vergade ringen ook in het vervolg aantrek- kelijk te maken, houdt het bestuur zich aanbevolen. De voorzitter stel- de verder de vraag of decentralisa- tie, waarmede hij bedoelde splitsing van de afdeling in drieen, niet zou kunnen leiden tot meerdere activi- teit en grotere politieke belangstel ling. Voorts bepleit spr. de vorming van een uit ca. 100 mannelijke en vrou- welijke leden bestaande permanente actie-groep, zowel voor de geregeld- terugkerende organisatorische werk- zaamheden, als voor de verkiezings- acties. De Jongeren. De Jongerenafdeling begint in be- tekenis te winnen, aldus de voor zitter en telt thans 39 leden, w.o. 12 vrouwelijke; een 20-tal jongeren gaat Zondag a.s. naar het Jongeren- appel te Amsterdam. Als mentor politiek adviseur) verklaarde de heer M. P. Janssen, leraar aan de politieke school te Hoorn, zich be- leid de jongeren als zodanig bij te staan. Spr. hoopte, dat mede door deze politieke leiding een goed-ge- schooid kader uit de rijen der jon geren mocht voortkomen. In dit verband stelde spr. zich voor, om ook in Alkmaar pogingen te ondernemen, om tot oprichting van een politieke school te komen, terwijl hij, om ook in de kringen der intellectuelen, waar helaas nog een zekere aversie jegens de poli tick te constateren valt, meer be langstelling voor de politieke orga- nisatie en vraagstukken te kweken, hervatting bepleitte van de destijds ondernomen pogingen, om te komen tot oprichting van een Centrum voor Staatkundige Vorming; in beide ge- vallen achtte hij de medewerking van het kringbestuur onontbeerlijk. Voorts achtte spr. meerdere be langstelling, van de zijde der katho- lieke kiezers in het algemeen en van de leden in het bijzonder, voorwaar- de voor een opgewekte politiek le- ven in de afdeling; die belangstel ling dient zich te uiten in een fre- kwenter vergaderingbezoek, in meerdere lezing der partijorganen, ..De Opmars" en ..Staatkundig Maandschrift" en in aansluiting van een groot aantal nieuwe leden. Slechts 20 pet. der katholieke kiezers is in Alkmaar aangesloten, zodat op dit terrein nog wel iets te bereiken valt. Vooral wanneer ieder lid zijn propagandistische plicht begrijpt. Het Communisme. Na deze beschouwingen van meer interne aard wees spr. op de reactie allerwege n.a.v. de communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowakije, die eindelijk ook de ogen van vele vroe- gere Sovjet-vrienden heeft geopend. Eindelijk begint men ook in andere kringen het wezenlijke gevaar van het satanisch communisme voor de democratische vrijheden van de mens in te zien en gaan er stemmen op, om alle samenwerking met de commu- nisten, waar de K.V.P. zich altijd al van onthouden heeft, te verbreken. Het Nederlandse volk zal het ver- bod van de C.P.N, overbodig maken, door dit Kremlin-filiaal met de stembus van het platform der Ne derlandse democratische partijen weg te vagen, daarmee te kennen gevend, dat het er niets voor voelt om na de vijfjarige bruine Hitler- terreur straks weer vijf jaar of langer te moeten zuchten onder de rode terreur van de trawanten van Stalin. Rijkseenheid. Nog even stond spr. stil bij de actie van Rijkseenheid, door de re- gering als extremisme-van-rechts gesignaleerd. Hij gaf de aanhangers van dit comity in overweging het Indonesische probleem te beschou- wen in het licht der wereldomvat- tende spanning tussen het Sovjet- imperialisme en de Westerse demo- cratieen en voorts ook t.a.v. het so- ciaal-economisch beleid vertrouwen te hebben in onze voormannen, die niet zullen nalaten van het urgentie- program te verwezenlijken, wat on der de gegeven omstandigheden mo- gelijk is. Bij het naderen der verkiezingen, aldus besloot de voorzitter zijn openingswoord, is het geen tjjd voor onenigheid over beleidskwesties. Alle zeilen moeten worden bijgezet, om de K.V.P. weer zo groot en sterk mogelijk te maken en haar daardoor in staat te stellen ook na de verkie zingen een constructieve, sociale politiek te voeren, die in het belang is van ons land; in het belang ook van hetgeen wij katholieke Neder- landers in het verleden door onze politieke eenheid verworven heb ben. Tenslotte wekte spr. op tot een enthousiaste verkiezingsactie onder de leuze: Naar de 33 zetels, opdat de K.V.P. met drie elftallen aan de komende parlementaire compe- titie kan deelnemen. De propaganda De voorzitter gaf vervolgens het woord aan de heer C. Tros. die als propagandaleider het ..plan de cam- pagne" uiteenzette. Na vooraf ge- wezen te hebben op de noodzaak van propaganda en op de betekenis van de K.V.P. in het huidige staats- bestel. gaf spr. een uiteenzetting van het schema, volgens hetwelk hij zich de vorming en de werkzaamheid van de actiegroep gedacht had. Tenslotte Na voorlezing en vaststelling van de notulen stelde de voorzitter voor om adhaesie te betuigen aan de re solutie, aangenomen op de Zaterdag J.l. te Utrecht gehouden Partijraads- vergadering, in zake het standpunt van de K.V.P. t.a.v. het Communisme De heer Bruinenberg stelde voor h-.erbij de adhaesie in te sluiten aan hetgeen prof. Romme gezegd had t.a.v. de gezinspolitiek. Met alge- mene stemmen werd hiertoe beslo- ten. Jaaroverzicht. De secretaris, de heer H. Koop- meiners, bracht hierna het jaarver- slag uit over de periode van Sept 1946 tot Januari 1948. Spr. memo- reerde de vele bestuursmutaties ge- durende deze na-oorlogse periode hetgeen volgens spr. het interne or- ganisatieleven niet ten goede kwam. Ook herdacht de secretaris het overleden lid, de heer N. Andriesma wiens overlijden in de gelederen van de K.V.P. een leegte achterliet. Het verslag gaf overigens een beeld van de vele werkzaamheden, die door 't bestuur in deze periode waren ver- richt. Blijkens het hierna door de pen- ningmeester, de heer De Zeeuw, uit- gebrachte financieel verslag, bleek er eind Maart 1948 een kassaldo van f 645.58; de inkomsten over 1948 werden geraamd op f 2667; na de uitgaven zou er dan nog een saldo resteren van f 250.— voor de ver kiezingsactie. De kosten van de ver- kiezingen werden begroot op een begrijpelijkerwijze veel groter be- drag. De voorzitter bracht secretaris en penningmeester dank voor hun versiagen. Bij monde van de heer Zonderhuis werd door de fin. commissie rap- port uitgebracht over het nazien van de rekening. waarbij tot decharge van de penningmeester werd gead- viseerd. Hiertoe werd, onder dank aan de penningmeester en zijn voor- ganger besloten. Nadat in de pauze het boek van Kravchenko gratis onder de aan- wezigen verloot was, gaf de voor zitter het woord aan mr. A. Lees berg voor een korte causerie over: De taak van het Raadslid. Naar aanleiding van een uit de vergadering gestelde vraag over de houding van de KVP-fractie tegen- over de communisten, deelde spr. mede. dat de fractie zich hierover nog moet beraden; wel kon hij ver- klaren. dat rekening zal worden ge houden met het standpunt, op de Partijraadsvergadering ingenomen. Na aan de hand van de Gemeente- wet gewezen te hebben op de taak van de gemeenteraad en op de eisen, welke aan een raadslid gesteld mo- gen en moeten worden, betoogde spr., dat vooral van een raadslid verwacht mag worden, dat hij steeds studeert en leest, om zich de nodige vorming eigen te maken. Hoewel -t ongetwijfeld voordelen biedt, wan neer een raadslid juridisch onder- legd is, meende spr. toch dat het niet noodzakelijk is om mr. in de Rechten te zijn. Een sprekend voor- beeld hiervan noemde de heer Lees berg onze waarnemend burgemees- ter. de heer G. van Slingerland. die behalve een goed raadslid en wet- houder ook een goed waarnemend burgemeester is. De aanwezigen ga- yen door een spontaan applaus blij- ken van instemming. Aan het slot van zjjn causerie wees mr. Leesberg er op. dat een goed raadslid, behalve zich te vor- men door studie en lectuur, toewij- ding voor het werk. dat aan het raadslidmaatschap vast zit, moet hebben. Spr. merkte op, dat het van het bestuur goed was gezien, om dit onderwerp te laten bespreken. om- dat we in het komende jaar weer gemeenteraadsverkiezingen hebben. Adspirant-raadsleden kunnen er al- vast hun voordeel mee doen. De discussie over de vraag of split- sing van de afdeling in drie onder- afdelingen noodzakelijk zou zijn, werd wegens tijdgebrek tot een vol gende vergadering uitgesteld. Wel is het dienstig, dat de leden reeds nu hierover hun gedachten laten gaan. In verband met de Kringverrfade- u -- ring, die op Woensdag 31 Maart a s 1 w k b,estuur va" de K.N.V.B. zal worden gehouden bood voorzit- a uF Varl Bednl'svoetbal ter Otten de gelegenheidtot het JL er*e™en- Alle zaken betreffende ven van suggesties in bepaalde rich Dedrijfsvoetbal (dus ook de opgave ting t.a.v. het verkiezing^- en urgen- V°°r ?1' Zo"da? van deelname der tieDrovram van Ho rev r> verenigingen) dienen te worden ge- Onze agenda CINEMA: ..Meledie van de moord", 18 jaar. VICTORIA: ..Hyena's", 18 jaar HARMONIE: „Het lied van Bernadette", alle leeftijden. A.B.T.: „Op 't nippertje", alle leeftijden. CAFe CENTRAAL: 8 u„ Kath. Actie. APOTHEKEN: Wanna, Ritse- voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. NIEUWE BONNEN: Morgen B van Blom tot eind B. Dat ook in onze stad het bedrijfs voetbal de laatste jaren opgang heeft gemaakt, bleek wel uit de grote op komst op de bedrijfsvoetbalverga- dering, waar de zomercompetitie werd besproken. Van de 28 bedrijven, die kennis- geving hadden ontvangen, besloten er 21 in principe toe te treden tot de K.N.V.B. Hieraan zijn enkele financiele verplichtingen verbonden, zoals f 50.waarborgsom per ver- eniging, f 7.50 per deelnemend elf- tal aan de zomercompetitie en f 0.75 per lid. Ook de terreinen is een zeer be- langrijke zaak. Hierover moesten nog berichten,- die lang op zich laten wachten, van de officiele Alk- maarse voetbalverenigingen binnen komen. Het verhuren kan nu geen enkel bezwaar opleveren, omdat ook de bedrijfsvoetbal zich zal aanslui- ten bij de K.N.V.B. Dhr. Souge, voorzitter van de K.N.V.B. Noord-Holland, zei in zijn toelichting, dat hij bedrijfsvoetbal ziet voor die mensen, die er zomers- avonds iets voor voelen eens „een balletje te trappen". Het bestuur van de bedrijfsvoetbal stond op het standpunt, geen actieve spelers der K.N.V.B. in de elftallen op te ne- men, doch 2/3 van de vergadering besloot wel tot opname, met uitzon- dering van de le, 2e, 3e en 4e klas ALKMAAR. Ook voor deze kamermuziek-avond was er een zeer grote belangstelling. De pianist Wil lem Andriessen telt hier vele vrien- den en vereerders, want reeds jaren lang is hij op ons concert-podium bekend. Bovendien is zijn kunste- naarsschap een garantie, dat men van een gang naar de concertzaal allerminst spijt zou kunnen hebben. De keuze uit Beethoven's klavier- werken was zo samengesteld, dat men in een betrekkelijk beperkt aantal stukken toch een behoorlijk overzicht had betreffende de ont- wikkeling van Beethoven's inventie op het gebied van de piano. Deze, in 1770 geboren grootmeester, heeft voor vele generaties een hoogtepunt bereikt, zoals door niemand werd geevenaard. Een geliefde voorstel- ling bij zeer velen is ..Beethoven strijdend met het noodlot" en het zal wel Beethoven's algemene men- selijkheid zijn geweest, waaraan hij zijn macht over de mensen te dan- ken heeft. Toch zijn er velen, die in Beetho ven niets anders zien dan de „nood- lotstrijder", maar de musicus, die zonder noodlot een schone klanken- wereld kan toveren, vergeten. Het was nu juist de grote verdienste van de concertgever, ook Beethoven van deze gezichtshoek uit te belichten. De Sonate Opus 2 in A boeide door puur muzikale interpretatie. In de Sonate in Es op. 31 wordt de structuur wat gecompliceerder; het „Scherzo" werd verrukkelijk ge- speeld. De Fantasie op. 77 in G was voor Alkmaar een noviteit en de bekende Sonate Appassionata vorm- de het sluitstuk van deze concert- avond. Dat de pianist tot de kern van de werken wist door te dringen behoeft wel geen betoog. In ademloze stilte werd het pro- gramma beluisterd, gevolgd door een stormachtig applaus en staande ovatie van het publiek. De concert gever dankte zeer gul met het lang- zame deel uit de Sonate Pathetique. Een onvergetelijke Beethovenavond. W. Schreurs. Gisterenmorgen vond, zoals wij reeds meldden, in Hotel Funkier" te Haarlem in besloten kring het heuglijke feit plaats, dat twee voor- aanstaande figuren van de katho lieke Land- en Tuinbouwbond door Z. H. de Paus waardig waren be- vonden geridderd te worden. De heer Jac. Groen Azn, vice- voorzitter van de LTB en voorzit ter van de Vakgroep Tuinders van de LTB, tevens bekend lid van de Tweede Kamer, werden de versier- selen van Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote overhandigd door pastoor Cleophas. oud geeste- lijk adviseur van de LTB. In zijn toespraak wees deze erop dat tij- dens de bezetting de heer Groen 25 jaar bestuurslid van de LTB zou zijn geweest. Na de bevrijding was het moeilijk een passende vorm te vinden om dit feit te herdenken. Nu heeft het echter Z. H. behaagd de heer Groen als blijk van waar- dering en voor zijn grote verdien- sten gedurende deze jaren voor de katholieke zaak en organisatie. spe- ciaal voor de tuinders, tot ridder te slaan. De heer Groen dankte ontroerd voor deze hoge onderscheiding, welke hij van alle reeds ontvan gen onderscheidingen het meest op prijs stelt. Zijn werk voor de orga nisatie en voor de tuinders heeft tieprogram van de K.V.P. Hiervoor bleek geen animo te bestaan. Tot slot wekte de heer Otten de aanwezigen op, om ook de volgende vergaderingen trouw te bezoeken. Als eerste in de rij van vcr- dachten stond terecht de arts Adolf Jaceus K. uit Schagen, die zonder punten een coupon stof had ge- kochl voor de prijs van 140 Op de zitting verklaarde hij echter een voorschot in punten en geld gegeven te hebben aan de verko- per. Het kon niet anders, of hier- uit volgde ontslag van rechtsver- volging. Ook de tweede verdachte Johan Christiaan P. uit Schagen kwam er makkelijk van af. Evenals K. had ook P. ..zwarte" stof ge- kocht en mr Vellinga eiste f 25 subs. 15 dagen. Door mr Stoffels werd P. echter vrijgesproken. De tweede serie van verdachten bestond uit een vrertal directeuren van zuivelfabrieken, die alien te hoge lonen aan hun personeel had den betaald. Bij alien bleef het echter bij een voorwaardelijke straf. Obbe V. uit Alkmaar had 12 arbeiders te hoge lonen betaald: voorwaardelijk f 300.— subs 3 mnd met een proeftijd van een jaar: Tjeerd van E. uit Castricum had 9 arbeiders te hoog betaald: f 200. subs. 2 mnd met een proeftijd van 1 jaar; Willem V. uit Westwoud had 4 arbeiders te hoog betaald: f 150.subs. 1 mnd met een proef tijd van 1 jaar! Hendrik P. uit Beemster had 29 arbeiders te hoge lonen betaald: f 400.subs. 3 mnd met 1 jaar proeftijd. Franciscus Gabriel Antonius P. uit Alkmaar had het wel wat zwaarder te verduren. Binnen en kele maanden had hij 350 vlees-, en 300 melkbonnen, 1200 textielpunten en 60 lakens en 60 slopen zonder punten gekocht. De officier van justitie oordeelde hier niet makke lijk over. Zijn eis luidde f 400. subs. 3 mnd Daar mr Stoffels de verkoop van de textielpunten niet bewezen achtte, werd de straf iets minder. De uitspraak werd nu f300 subs. 2 mnd. De Alkmaarse ambtenaar Anto nius Mattheus M. had zonder pun ten herencostuums (voor zichzelf) een damesmantel en een jongens- costuum gekocht. Volgens zijn eigen verklaringen had hij de gekochte goederen hard nodig, daar hij zijn meeste bezittingen was kwijtge- raakt in de oorlog. Toch vond mr Vellinga dit niet de juiste man.er om nieuwe kleren aan te schaffen. ook al had men ze broodnodig. De eis luidde f 300 subs 3 mnd. Uit spraak conform. Stro en gerst mogen wel vei - voero worden. mits de nodige pa- pieren aanwezig zijn. Als die pa- pieren er niet zijn, komt men in moeilijkheden. Dat ondervond ook de veerijder-expediteur Adrianus Nicolaas V. uit Beverwijk, die en stro en gerst vervoerde zonder papieren. Hij had dit gedaan op verzoek van een zekere M., die in de middagzitting voorkwam. V. kreeg voor dit vervoer zonder ver- gunningen 30 subs 18 dg. Een uitgebreide mirtuagzitung De behandeling van de zaak van Johannes M. uit Beverwijk was aangehouden, omdat tijdens de ochtendzitting hem een verdediger werd toegewezen, die om 2 uur dan ook present was. Achteraf was dit misschien helemaai niet nodig geweest, want M. bleek zelf niet op zijn mondje gevallen te zijn en verdedigde zich uitstekend, zo zelfs, dat hij tot nog toe ingesloten in het Huis van Bewaring on- mi'ldei'lijke invrvjheidsstelling kreeg M. had aan V. het stro (1400 kg> en de gerst (700 kg) ter vervoer aangeboden,_ echter zonder de no dige papieren te bezitten. Toen dit uitkwam. werd M. gearresteerd en voorlopig opgesloten, temeer daar hij nogal bekend staat als een be hoorlijk zwarthandelaar. De offic. van justitie vond het ten laste ge- legde zeer ernstig en eiste daarom een gevangenisstraf van vier mnd, met aftrek. De toegevoegde raads- man, mr Sluis, vroeg om clementie en stelde een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor. Mr Stoffels kon zich daarmee verenigen en het von- nis luidde dan ook: f 150 subs. 2 mnd. en 4 mnd. voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Bo vendien werd de onmiddellijke in- vrijheidstelling van M. gelast. De oorzaak van de elleude Het zal waarschjjnlijk wel wei- nig voorkomen, dat een verdachte juist door ;|jn overtredingen een twintigtal anderen meesleept naar de rechtbank. Maar vanmiddag was dit dan toch het geval. De veehouder Petrus V. uit Bergen had zich te verantwoor- den voor het feit, dat hy boter en kaas had gemaakt, gerst had verkocht en een schaap en een lam had laten slachten door een knecht. Het ergste was evenwel, dat hij gelegenheid had gegeven tot slachten en als gevolg daar- van stonden buiten hem nog een twintigtal personen terecht, die schapen hadden geslacht en vlees hadden gekocht van deze „sla- gers". Bij elkaar zijn in het huis van V. 18 schapen en 4 lamme- ren geslacht. De zaak tegen V. zelf werd aan gehouden, daar men eerst eens een voorlichtingsrapport wilde inwin- nen. De andere verdachten werden echter in vlot tempo behandeld en met penitenties overladen. Philip Cornelis B. uit Bergen had 2 schapen en 2 lammeren geslacht bij V. Uitspraak f 125 subs 2 mnd. en twee mnd. voorw. met een' proef tijd van 3 jaar. Eveline Paula V. uit Bergen had vlees gekocht: 35 subs. 10 dg.; ook de volgende huis- vrouwen uit Bergen hadden vlees gekocht en de straffen waren: Aga tha Helena Maria Czech 30 subs. 10 dg,; Geertje N. 20 subs. 6 dg.; Maria S. f 20 subs. 8 dg.; Helena van de N. f 10 subs. 6 dg.; Johanna Christina H. f 200 subs. 2 mnd.; Francina Petronella Elisabeth van der V. f 30 subs. 10 dg.; Elbertus Tobias Hendrikus Munk f 40 subs. 15 dg,; Adriana Christina van W. f 35 subs. 15 dg. De slachters aan bod Vanzelfsprekend vergat mr Stof fels bij het uitdelen van zijn straf fen de slachters niet en na de ko- pers waren zij dan ook aan de beurt om stuk voor stuk op het matje te verschijnen. Johannes Jurrie W. uit Bergen had 2 schapen geslacht: 50 subs. 40 dg. met 1 maand voorw. met een proeftijd van 1 jaar. Theodorus W. uit Alkmaar had twee schapen laten slachten voor eigen gebruik door een zekere B.: f 400 subs. 2 mnd. en bovendien 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar; Joh. Petrus M. uit Bergen had 2 schapen geslacht: 200 subs. 2 mnd. en 14 dg. voorw. met een proeftijd van 2 jaar; Engelbertus de 7. uit Alk maar had 10 schapen en 2 lamme ren geslacht en had bovendien nog 20 kg margarine gekocht en ziin be- middeling verleend bij 't verkopen van suiker: 2 mnd. gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en daar- na plaatsing in een rijkswefk'nrich- ting voor de tijd van 6 mnd Jan Cornelis P. uit Alkmaar had vlees vervoerd naar Amsterdam: f 25 suhs. 15 dg. Quirinus Petrus Jacobus K. uit Alkmaar had 60 kg margarine on 150 kg suiker verkocht zonder b n. De eis luidde 1000 subs 4 mnd. en 2 mnd. voorw. met een proefttjd van 3 jaar. De uitspraak was con form. Alleen de boete werd bepaald op f 800. Gerardus P. uit Alkmaar had 150 kg suiker verkocht zon der bon. althans zijn bemiddeling bij de verkoop verleend: 100 subs. 2 mnd. en 1 mnd voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Abram H. en Abram K.. beiden uit Alkmaar, hadden 50 kg ouiker vervoerd: ie der 50 suos. 30 dg.: Simon Petrus S. uit Alkmaar had 6 kazen zonder bon gekocht: f 100 subs. 60 dg.; Martinus B.. ook uit Alkmaar. had een kaas gekocht: f 30 subs. 15 c'g.; Catharine Johanna Maria Sam.ielli- r.a D. uit Bergen had cm paar 1a- fellakens verru'.ld voor bcter: 20 subs. 6 dg. aan dhr. C. Neef. secretaris Alkm. Bedrijfsvoetbal, Vermeerstr. 16, Alkmaar. Het spreekt vanzelf, dat toneel- lievend Alkmaar de jubilerende Fie Carelsen zal verrassen met een uit- verkochte zaal. Er zijn nog enkele plaatsen vrij; zij, die dus ..De Lieve Christabel" willen zien, doen ver- standig spoedig plaats te bespreken. ALCM. VICTRIX—HAARLEM De uitgestelde ere-wedstryd Bij het gouden jubileum van Alc- maria zou de eerste klasser Haar lem naar Alkmaar komen om tegen Alcmaria een wedstrijd te spelen Door omstandigheden was Haarlem toen verhinderd aan dat voornemen gevolg te geven en moest nog on- verwacht naar een andere tegen- stander worden omgezien en was zoals men zich zal herinneren Watergraafsmeer op Nieuwjaarsdag de tegenpartij. De toezegging van Haarlem om in Alkmaar een wedstrijd te spelen bleef echter, en zo komen de Haar- lemmers, kampioen van district I, Zondag tegen Alcmaria binnen de krijtlijnen. Haarlem komt voiledig uit en wel met: Kluit, doel; Zuur- bier en van Bakel, achter; v. Gool, van Dalen en Visser, midden; de Winter, Boree. Roozen, Smit en Groeneveld, voor. I.N.R.I. In het Patronaatsgebouw, Varne- broek. wordt a s. Zaterdag en Zon dag de film gedraaid ..Het openbare leven en lijden van Christus". met medewerking van een dames zang- koor. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. UITREIKING ZWEMDIPLOMA'S ALKMAAR. Woensdagmiddag was er in de Overdekte Zweminrich- ting diploma-zwemmen, waaraan door ruim zestig jeugdige zwemmers werd deelgenomen. Voor het voor- bereidend zwemdiploma waren 48 inschrijvingen. 2 waren er niet op- gekomen, 1 candidaat slaagde niet en een andere werd afgewezen. Voor het diploma geoefend zwemmer B waren 17 liefhebbers, die alle 17 slaagden. Voor het zwemvaardig- heidsdiploma slaagden er 3 van de 4 De prestaties waren over het al gemeen goed, hetgeen voor een groot deel wel te danken is geweest aan de toewijding waarmede door het personeel les werd gegeven. Opmer- kelijk is, dat de candidaten verre- weg voor het grootste deel bestaat uit jeugdige personen, op zich een verheugend verschijnsel. De jongste zwemmer Woensdagmiddag was 8 jaar oud, de anderen waren geboren in de jaren 1937 tot 1939. WEERMACHTSAANNEMERS ALKMAAR. Op 3 September van het vorige jaar verschenen va- der en zoon Kroon uit Bergen voor het Alkmaarse Tribunaal, omdat zij in de oorlog enkele barakken en z.g. woonbunkers voor de weermacht hadden gebouwd. Op 25 Juni 1946 waren beiden voorwaardelijk buiten vervolging gesteld, waarbij ieder een verbeurdverklaring van f 20.000. werd opgelegd. Tegen deze ver beurdverklaring waren ze in verzet gekomen. Tijdens de zitting van 3 September kwam echter naar voren, dat de beschuldigden voor de illega- liteit hadden gewerkt, hetgeen voor het Tribunaal aanleiding was om bij de uitspraak op 17 Sept. d.a.v. te be- palen. dat de zaak voor nader on- derzoek werd aangehouden. Dit onderzoek, geleid door mr. L. Brijder, was nu achter de rug en er waren enkele verklaringen binnen- gekomen, over de gedragingen van A. en J. Kroon in de bezettingstijd. Niet zozeer dus over de illegale werkzaamheden. De vaderlandse ge- zindheid was overigens ook op de vorige behandeling al gebleken, zo dat het Tribunaal niet erg veel ver der is dan in September j.l. Uitspraak over 14 dagen. LIDMAATSCHAP W.G.-KKUIS Na 31 Mrt. entree-geld Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat tot 31 Maart nog gelegenheid bestaat zich als lid van het Wit-Gele Kruis, of als contribu- ant van een der drie diensten dezer instelling op te geven; na die datum zal een extra-bedrag als entree-geld verschuldigd zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Tosca H., d. van A. W. Verschuur en A. Popker; Martinus J. M., z. van B. N. M. Broers en T. P. M. Janssen; Geertruida. d. v. T. van Wanrooij en G. Schmidt; Jo hannes M. P., z. van E. J. M. Bur ger en G. M. v. d. Kamer; Carolina M. d. v. G. A. Du Point en H. Rietveld; Geertje G., d. van A. Scheer en G. Westrik. Gehuwd: Klaas v. d. Berg en Elisabeth J. Pottharst. TJITSPR AKEN TRIBUNAAL E. Tix, Alkmaar, internering ge- lijk aan detentie, ontzetting uit de rechten. Wijlen D. Heynekamp, geen maat- reselen opgelegd. Wijlen M. Dumont, geen maatre- gelen opgelegd. Maandagavond had in De Graan- handel de uitreiking piaats van de diploma's Vestigingswet Kleinbe- drijf van de slagersvakschool Alk maar. Namens de directeur van de Sla gersvakschool te Utrecht, de heer Th. Cuiper, d:i? verhinderd was door arukke werkzaamheden, was aanwezig de heer Z. v. d. Zwaag, hoofdcontroleur van S.V.O. Voorts warep aanwezig de leden van de commissie van bijstand, de leraren, de geslaagden en vele belangstel- lenden. Nadat namens de C.v.B. de heer J. Blaauboer de aanwezigen welkom had geheten, gaf deze een kort overzicht van de afgelopen cursus. Het begin van de cursus, aldus spr., gaf niet veel hoop en dit goede resultaat was zeker niet verwacht. De hoofdschotel was zeker wel de uitstekende rede van de heer v. d. Zwaag, die zich vooral tot de jon geren richtte. Er is in ons land behoefte aan menSen, die zich be- wust zijn van de taak, die voor hen ligt. Aan de geslaagden en aan de gehele jeugd, geef ik een woord mee, aldus spr., nl. „verantwoorde- lykheidsgevoel". Dat moet er zijn. Een volk met een jeugd zonder iaealen, is geen volk. Dat moet men zich bewust zijn. Met enkele tref- fende praktijkvoorbeelden bewees spr., dat er nog wel verantwoorde- lijkheidsgevoel is bij een gedeelte der jeugd. Maar dat gedeelte is klein. Spr. hekelt in felle bewoor- dingen de zwarte handel en de smokkel. Dit is een rotte plek in de samenleving, het is een aanslag op de welstand van ons land. Voorts wees spr. op de dreigende gevaren voor het slagersbedrijf van de zijde der boerencooperatie, vleeswaren- fabriek, grootbedrijf enz. Maar het grote gevaar zit binnenin. De ge varen dienen afgeslagen te worden door samenwerking. Er moet een harmonisch geheel zijn met een vaste wil: eenheid. Geen vleesver- kopers, maar slagers, die hun vak- dipioma waard zijn en er naar han- delen, zonder oneerlijke concurren- tie, broodnijd enz. Spr. memoreert dan, dat dit jaar S.V.O. zijn 25- jarig jubileum viert. In 1923 stond 99 pet. afwijzend tegenover S.V.O., nu is 99 pet. er voor. S.V.O. is nu een hechte schakel in het slagers bedrijf. S.V.O. heeft internationale vermaardheid, als zijnde het secre- tariaat van de Internationale Ver. voor Vakopleiding in Europa. De van 614 April te Utrecht te hou den internationale tentoonstelling is wel de kroon op het werk. Namens S.V.O. feliciteerde de heer v. d. Zwaag de geslaagden en bracht dank aan de leraren voor hun intensieve arbeid. Het strekt hun tot eer, dat een zo goed resul taat is bereikt. De praktijkleraar, de heer J. de Wit, was bij de ope ning van de cursus niet vrolijk ge- stemd, maar hij kan het nu wel zijn, wat mede voor een groot deel aan zijn ernstige toewijding is te danken. De heer de Wit, praktijkleraar, wees^ er op, dat niet alleen de we- tenschap van het slagersvak belang- rijk is. De karaktertraining mag ook niet onderschat worden en op dit punt was er nog wel wat te leren. De heer Blaauboer bracht hulde aan de heer de Wit, die van 's mor- gens vroeg tot 's avonds laat, dag in, dag uit, voor de slagersvakschool leeft en werkt. De heer Voorthuysen, directeur van het Slachthuis, leraar vee en veeziekten, wees er op, dat het sla gersvak een vak van dienen is. Dat valt niet mee, vooral nu niet. Maar we moeten terug naar het goede. Men moet zelfrespect behouden of herkrijgen. De heer Reurslag, leraar machine- kennis, voelde zich trots, te hebben mogen meewerken, om de jongens tot dit succes te brengen. Namens de cursisten sprak de heer Kriek, die op eenvoudige wijze de diepgevoelde dank der cursisten overbracht. Hij bood aan „vi;iend en vader meester de Wit" een keu- rige haardstoel aan en aan de an dere leraren een rokertje en bloe- men. De heer v. d. Peet uit Heiloo dankte namens de ouders de heer v. d. Zwaag en de leraren voor hun arbeid voor da jongens uit de kop van Noord-Holland. Ten slotte bracht de heer Blaau boer de heer J. Groot dank voor de betoonde hulpvaardigheid. Nog geruimen tijd bleef men ge- zellig bijeen. Een hartelijk gebaar van de slagers was daarbij, dat en- ke'f pas uit Indie teruggekomen militairen zeer gastvrij uitgenodigd werden het feest verder mee te ma ken, wat door ,.de jongens terug van overzee" zeer gewaardeerd werd. In warme bewoordingen uitte een der militairen zijn gevoelens van dank voor deze hartelijke ontvangst. CHAUFFEUR OP KLOMPEN Door het niet verlenen van voor- rang reed een vrachtauto, rijdende op de Kanaaldijk, op een taxi in, die van de Nieuwe Schermerweg kwam. De taxi werd flink bescha- digd. Bij nader onderzoek bleek, dat aan de vrachtauto wel iets mankeerde. Het stuur had 'n dode slag van 90 graden terwijl ook de handrem niet functionneerde. De chauffeur droeg klompen hetgeen bij rijden gevaarlijk is. Hij kreeg 'n proces-verbaal. DIERENBESCHERMING Zwervend is te Heiloo aangetrof- fen een herderhond. Kentekenen: jong, bruin, donker dek. Adres Herenweg no. 253, Heiloo. UITVOERING „PIUS XI" H.H.WAARD-Nrd. De Gem. R.K Toneelvereniging „Pius XI" zal op de Tweede Paasdag en Woensdag 31 Maart het derde gedeelte opvoe- ren van de Marjatta-serie. Dit be- looft een pracht uitvoering te wor den, vooral omdat het een gecostu- meerd stuk is met costuums van de Fa. Ridderikhof uit Hoorn en een schitterend ddcor van onze mede- werker de heer v. Egmond, die al vele mooie ddcors heeft laten zien. De voorgaande stukken van de Mar jatta-serie hebben bewezen dat het mooi was. maar dit stuk spant de kroon. Wij raden dan ook een ieder aan dit mooie toneelstuk te komen zien. Gelieve u dus tijdig van kaar- ten te voorzien. De voorverkoop be gint op Zondag 21 Maart en er is veel belangstelling voor deze uitvoe- ringen. Wij twij'felen er dan ook niet aan of „Pius XI" zal weer een stuk naar voren brengen, waar ieder over voldaan zal zijn. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie van a.s. Zaterdag. hij steeds opgevat als een levens- taak en hij sprak de hoop uit dat O. L. Heer hem nog de kracht zou geven nog enige tijd zijn werk voort te mogen zetten, daar juist tegenwoordig het godsdienstig en sociale leven op hoge proef wordt gesteld. Vervolgens overhandigde pastoor Cleophas de versierselen van Rid der in de Orde van de H. Silvester aan de heer A. Verkley te Sassen- heim, oud-voorzitter van de Vak groep Veehouders van de LTB. In zijn toespraak memoreerde pastoor Cleophas het pionierswerk welke deze veteraan in de donkerste pe riode van de LTB heeft verricht en het grote ^rtrouwen wat hij on der de boeren genoot. Spr. roemde de rechtschapenheid van de nieu we ridder, zijn vele werk voor de organisatie en de katholieke zaak, ten koste van veel persoonlijke of fers. De heer Verkley dankte alien, die. er aan hebben meegewerkt, dat deze onderscheiding hem is te beurt gevallen. Altijd heeft hij het zich tot taak gesteld vast te hou den aan de katholieke gedachte en organisatie. Dankbaar is hij dat hij aan de herleving en steeds grotere bloei van de LTB heeft mogen meewerken. Na de oorlog heeft hij zijn taak overgedragen aan eeri jongere generatie. Na deze intieme plechtigheid za- ten de nieuwe ridders, mevr. Groen kapelaan Groen, pastoor Cleophas, de leden van het hoofdbestuur en de geestelijk adviseur van de LTB aan, aan een feesttafel aangeboden door het Hoofdbestuur. Tijdens deze maaltijd bood tenslotte de heer Giesen namens het bestuur van Boekhoudbureau van de LTB zijn gelukwensen aan. GEMEENTERAAD ST. PANCRAS SINT PANCRAS Dezer dagen kwam de raad van Sint Pancras bij een ter bespreking van een zestal punten. Ingekomen was een brief van de heer J. Kloosterboer Jz. met klach- ten over de honden. Deze hadden vooral nu de laatste tijd weer het platglas vernield en de jonge ge- wassen beschadigd. Voorzitter deel de mede: indien een hond op heter- daad-betrapt wordt zullen onmid- dellijk maatregelen genomen wor den. De raad zag gaarne medewer king van alle burgers van Sint- Pancras. Het is reeds verschillende malen voorgekomen, dat als de po- litie na veel zoeken een hond ge- snapt heeft, die schade aangericht heeft, degene die de schade onder- vonden heeft, zegt: „Laat maar gaan voor deze keer want ik wil geen ruzie met mijn buren". Als men nu zo blijft doorgaan, komt er nooit geen eind aan, er moet resoluut ge- handeld worden. De heer de Vries bracht naar voren dat, in de afgelo- pen week drie honden gestorven zijn door rattenvergif. De heer J Kloosterboer: „De tuinders mogen op de velden die niet onmiddellijk voor het publiek toegankelijk zijn vergif uitstrooien tegen de ratten' De verordening luidt toch dat men de honden vast moet houden. hier is dus sprake van eigen schuld. Bin- nengekomen een dankbetuiging van het bestuur van de Geestmeram- bacht omtrent de vrijschelding voor de betaling van de pachtsom over 1947. Voor deze gelden was nu een aanzienlijke partij jonge vis uitge- plant. Verder waren ontvangen de goedgekeurde verordeningen voor de precariorechten, hondenbelasting en de grafrechten. De hondenbelas ting bedraagt nu 7.50 en 10 gulden. De grafrechten f2.50 per jaar per graf. De gratificatieregeling 1947 voor de gemeente-secretarissen en ontvangers werd met algemene stemmen aangenomen. Punt twee was een voorstel tot het handhaven van de door de Raad vastgestelde wijzigingsverordening Vermakelijk- hedenbelasting in verband met de circulaire van het Min. van Binnen- landse Zaken d.d. 17 Januari 1948. De Raad besloot de handhaving van 45% voor de bioscoopvoorstellingen, daar er in onze gemeente geen bios- coop is en onder deze regeling al leen de reizende bioscopen vallen. 20% is het voor films die naar goed- dunken van B. en W. cultureel zijn. Het voorstel tot het aanschaffen van 4 kolenkachels t.b.v. van de O. L. school en de kleuterschool vond aller instemming. De toestand van het gas was de laatste weken wel verbeterd, maar met een stren- ge kou is het toch onvoldoende. Be sloten werd tot aanschaffing van 4 kolenkachels ten bedrage van f 550. Het voorstel tot incorporatie van de toelagen en de wedden der amb- tenaren en aanpassing aan de Rijks- regeling kwam aan de orde. De he- ren Bos en Groen zouden dan in hun salaris omhoog gaan. De raad nam dit voorstel met algemene stemmen aan. overwegende dat de studiekosten hieraan verbonden ook aanzienlijk waren. In het vervolg zal nu aangepast worden aan de Rijksregeling. 't Volgende punt was de reorganisatie van de gasfabriek. De gemeenteraad van Langedijk had enkele wijzigingen aangebracht, al deze wijzigingen werden zonder commentaar goedgevonden. ALKMAAR. 17 Maart. Spina- zie 4455; bloemkool 8.5012; wor- teltjes 1230; spruitkool 9—68, rode kool 2228; gele kool 69; prei 22—55; uien 40—56, bieten 6—9 witlof 2660; radijs 15—24; selderie 79.50: appels 2955; peren 45—60 BLOKKER, 17 Maart. Aaxd- appelen 8.70; uien 35—50; witlof 40 —62; spruitkool 3048; spinazie 20 —45; Present v. Engeland 66—1.02; Goudreinetten 5082, Brabantse Bellefleur 5264; Bramley Seedling 4355; Comptesse de Paris 74 1.06; Gieser Wildeman 5556; Win- terjan 45—63; Sint Remy 50—59, Provisie peer 50—64; Signe Tiilisch 5094. OBDAM, 17 Maart. Aangev.: 5700 kg rode kool 22.8025.10; 10.000 kg gele kool 9—12; 11.000 kg peen: B 18.70—20.80, C 19—20.80; 5600 kg witlof: I 59—65; II 51—57; III 37—51. ZWAAG, 17 Maart. Spinazie 33—41; uien 33—57; bieten 6—6.20; prei 2546; gele bewaarkool 8.40 9.10; rode kool 19.5020.80; spruit kool 4088; witlof 3465; breek- peen 1319.60: waspeen 1924; ra dijs 9—13; rabarber 49—57; andijvie 80; sla 1920; knolselderie A 18, B 816; Goudreinetten 551.02; zoete appel 60; Jonathan 461.26; Gieser Wildeman 35; Winterjan 40—62- Gratiool 50. WOGNUM. 17 Maart. Witlof I 58—66. »I 53—58. ni 24—43, aan- voer 6250 kg.; spruitkool 3565; gele kool afw. 3.507.50; Prrovisie- peer 3458; uien 4859; bevelan- ders 8.50; spinazie 32—45; bieten 6; IJsselster 8.50; Winterjan 41—64 BEEMSTER, PURMEREND EO 17 Maart. Witlof 29—64, rode' kool 20, Savoye kool 8—12, spruit kool 34. boerenkool 15. spinazie 43—47, bieten 46, wortelen 10—28 uien 47—56, Winterjan 64, Present van Engeland 371.17 ALKMAAR. De thans 26-jarige Geertje Hermes, in 1940 lokettiste bij de Ned. Spoorwegen, was zo dom in de herfst van 1940 haar hartje te verliezen aan een jonge Duitse offi cier, welke verhouding tot een hu- welijk leidde, dat in Februari 1943 in het bijzijn van verschillende Alk maarse vrienden te Den Haag door niemand minder dan Rauter werd voltrokken. Dit werd haar nu als „blijk geven van ingenomenheid met de vijand" ten laste gelegd. Voorts werd haar aangerekend. dat de Alkmaarse cafe- houder M. Broers door de Duitsers gearresteerd werd en drie weken van zijn vrijheid werd beroofd. Deze B. had zich nl. tegenover haar n.a.v. haar verhouding met de Duitser in beledigende woorden uitgelaten, het geen zij aan haar echtgenoot ver- telde. Door diens toedoen werd B. gearresteerd. Naar besch. thans ver klaarde was B. op haar herbaald verzoek aan de Ortscommandar^, na drie weken op vrije voeten gesteld. Blijkens een rapport van de politie verkeerde besch. ofschoon zelf geen lid van de N.S.B. veel in N.S.B.-kringen. Na haar huwelijk was zij naar Duitsland vertrokken en eerst in Mei 1947 keerde zij in Nederland terug, nadat haar Obersturmfuhrer haar had verlaten. Die jaren in Duitsland, in de Russische zone nog wel, behoren niet tot de gelukkigste van haar leven. Door de nood ge- dwongen kwam zij met haar kind weer naar Holland. Mr. Smal was van oordeel, dat een huwelijk met een Duitser niet opgevat behoeft te worden als blyk van ingenomenheid met de vijand, temeer, daar in dit geval geen om- gang met verschillende Duitsers ten laste gelegd kan worden. Dat het huwelijk door Rauter vol trokken werd. geschiedde buiten haar toedoen, hetgeen ook het geval was met het aanbrengen van het geval-Broers. Pleiter concludeerde daarom tot vrijspraak of anders 'n lichte straf. Uitspraak over 14 dgn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2