P.v.d.A. en K.V. P. wensen uitspraak voor Federaal verband in Europa Voor Alkmaar en omgeving GEEN COMMUNIST MEER IN DE COMMISSIE VOOR BUITENLANDSE IAKEN D Amerikaanse legersterkte moet met de helft worden verhoogd Franse veiligheidspolitie treedt krachtig op tegen Sovjet-burgers Monseigneur Weinbacher dankt het guile Noordholland Versterking gezagsapparaat VRIIDAG 19 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11484 BUREAUX: Truman sprak iSW ILIIELMINA He LENA P/VIUNA Majua KOMN< ;ix m A XEJ>ER1ANJ)E> mr*-* Internationaal debat in de Tweede Kamer Forrestal over Welk weer morgen? Truman's voorstel TSJECHISCHE SOC. DEM. PARTI J NAAR LINKS Lausman afgetreden als voorzitter Beperking treinverkeer in Verenigde Staten Diamanten. priesterfeesten Voedselpakketten brachten redding voor de Weense kinderen Gewaagde sprong uit vliegtuig Feiten van vandaag Reservisten voor Rijkspolitie kunnen zich tot 3 April meld en Nieuu/ Hoofdredacteur H. N. Smits, rayanredacteu.r: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abortnemenlsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advert en tie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct No o rdli ollan ds Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ADKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Geen redevoering van president Truman werd met meer spanning tegemoet gezien dan die welke hij gisteravond tijdens een gezamen- lijke zitting van het congres uit- sprak. Over het algemeen is deze rede te vergelijken met de bekende ..quarantine-verklaring", door wijlen president Roosevelt in October 1937 afgelegd. Hierin zeide deze o.m.: ,.De vredelievende landen moeten een gezamenlijke poging onderne- men om de schendingen van ver- dragen en het negeren van mense- lijke rechten te voorkomen. waar- door heden ten dage een interna- tionale anarchie en instabiliteit dreigt te ontstaan, waaraan men niet door isolatie en neutraliteit alleen kan ontkomen". Eenzelfde toestand heeft thans Truman genoopt eenzelfde soort verklaring af te leggen, hoewel het streven naar „een gezamenlijke po ging" op het ogenblik vooral in het zo juist te Brussel ondertekende vijflandenpact concreter vormen heeft aangenomen dan in 1937. De Sovjet-expansie-politiek heeft nieuwe kracht en snelheid ontwik- keld door de Praagse staatsgreep en de huidige onderhandelingen voor een defensief verdrag met Fin land. Nadat de recente gebeurte- nissen Truman deden verklaren. dat ziin vertrouwen in de wereldvrede ernstig was geschokt, noemde hij gisteren de toestand critiek en zag er niet tegenop de vinger op de zere wond te leggen, door openliik Rusland te noemen als het land, dat weigert samen te werken en de po- gingen om de vrede te bewaren saboteert. Voorkomen moet worden, dat vrije democratische landen in communistische politiestaten wor- den omgevormd. De werkzaamhe- den voor het Europese herstelpro- gramma dient men zo spoedig mo- gelijk te beeindigen. De vrede moet bevestigd. de oorlog voorkomen worden. Amerika moet thans de prijs van de vrede betalen, teneinde niet gedwongen te worden de prijs van de oorlog te moeten opbrengen. Hiermee heeft Truman meteen afdoende geantwoord op de klach- ten. die uit het congres. voorname- lijk gedurende de senaatsdebatten over het herstelprogramma, opste- gen en die de Amerikaanse buiten- landse politiek vaag en onzeker noemden. Dat een verdere Russische expansiepoging als een bedreiging van Amerika's veiligheid beschouwd zal worden, was hierop Truman s antwoord. Ook op de wensen van het congres inzake het defensie-apparaat is de president ingegaan. .Hij heeft het congres gevraagd tijdelijk de mili- taire dienstplicht weer in te stellen en de militaire oefeningen onmid- dellijk te beginnen. Speciaal willen we er de nadruk op leggen. dat het feit alleen reeds> dat de president van de Verenigde Staten van Amerika plotselmg het spreekgestoelte betreedt om een ver klaring over de bnitenlandse poli- tieke toestand af te leggen. kenmer- kend is voor de belangrijkheid van deze dagen. Sommigen hebben gemeend hier- aan politieke redenen. in verbanfl met de a.s. presidentsverkiezingen, te moeten toekennen. Zo te denken zou een dwaling zijn. Ondanks de goedkeuring door de senaat van het Europees herstelprogramma bestond er onzekerheid over de vraag of het huis van afgevaardigden er in zou slagen v66r de Italiaanse verkiezin- gen het plan-Marshall in werking te doen treden. 18 April, de dag dat deze verkie- zingen plaats zullen vinden. wordt beschouwd als een kritiek keerpunt in de wereldpolitiek. Als de com munisten een meerderheid weten te bereiken, dan bestaat de kafts dat ze. zoals in Tsjecho-Slowakije^ de regering zullen overnemen. Wan- neer ze in de minderheid bluven, is een burgeroorlog in Noord-Italie niet uitgesloten. Bovendien bestaat m Amerika vrees. dat op 1 Mei a s. communis tische woelingen over de gehele wereld plaats zullen grijpen. De verzekering van de Ameri kaanse hulp zou, naar werd gehoopt de niet-communistische elementen in Europa de kracht geven weer- stand te bieden. A1 deze ontwikkelingen en moge- lijkheden maakten een verklaring van de president over vdi„£U £et landse politiek noodzakelijk. Het element van verrassing bestond hier- uit, dat de rede slechts daags te- voren werd aangekondigd. Iedere man en vrouw zal zijn houding moeten bepalen Deze woorden van Truman zijn voor de Amerikanen zelf bedoeld geweest, immers in de hulpbehoevende lan den heeft de rode dreiging de be- volking reeds een standpunt doen Innemen. Hoewel niet met name genoemd, is het beroep op het Ame rikaanse volk om eensgezind te zijn gedeeltelijk bedoeld als antwoord op de dreigende mijnwerkersstaking. ,.Onze toestand is te kritiek en onze verantwoordelijkheid te groot om partijstrijd te kunnen toestaan al- dus de president. Truman sprak en de wereld weet nu waaraan zij toe is. Ook Rusland, waarop de president nog een be roep deed, is nu. voor zover zij dit rog niet was, bekend geworden met Amerika's vaste wil, de democratic, de vrijheid en onafhankelijkheid in Europa met alle tot haar beschik- king staande middelen te verdedi- gen. Moge deze waarschuwing even- zeer begrepen worden als wij de rede beschouwen: lichtpunt te zijn voor West-Europa, door de verzeke ring. dat Europa in een eventuele strijd door Amerika gesteund zal worden. W. A. M. v. EEKEREN. kE TWEEDE KAMER heeft gisterenavond een begin gemaakt met de bespreking vcm de regeringsverklaring over het Vijf- mogendhedenverdrag van Brussel, waarby tevens behandeld werd de reeds eerder ingediende interpellate van de fractieleider van de P.v.cLA., jhr. v. d. Goes van Naters, over de buitenlandse politiek. Daarbij werden twee mo ties ingediend. Ten eerste een, waarin de P.v.cLA., de K.V.P., de A.R., de C.H. en de V.V.D. wensen uit te spreken, dat geen communist dient te worden be- noemd in de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken. Ten tweede een, alleen ondertekend door de P.v.cLA. en de K.V.P., waarin uitgesproken wordt, dat de regering, gezamenlijk met de andere staten, waarmee thans op nieuwe basis wordt somen- gewerkt, moet worden overgegacm tot de opbouw van een wer- kelijke rechtsgemeenschap van democratische staten in fede raal verband, waarbij gezag dient te worden opgedragen aan een of meer boven-nationale organen, in het bijzonder op mone- tair en economisch gebied en op dat der defensie. In opdracht van het Leidse Universiteitsfonds heeft de kunstena- res mevr. S. Reitsma-Valenca een kopergravure gestoken van H.M. de Koningin. H.M. heeft voor dit portret geposeerd. Op de achtergrond ziet men het profiel van de stad Leiden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond. IETS ZACHTER Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen regen en een krachtige Zd-Westelijke wind, lets zachter, vooral des nachts FORRESTAL, de Amerikaanse minister van defensie, heeft gisteren voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, aangedron- gen op aanneming van het wets- ontwerp ter uitvoering van Tru man's voorstellen betreffende dienstplicht en paraatheidspro- gram. Onder aandrang van de Se- natoren verklaarde Forrestal met tegenzin, dat het verzoek voor recruten voor het leger waar- schijnlijk zou neerkomen op een verhoging van de legersterkte tot 900.000 man. De huidige toegestane sterkte van het leger is 600.000 man. Het is gevaarlijk, aldus Forrestal, te beweren, dat atoomwapenen een geoefende legermacht onnodig had- den gemaakt. Ook was het gevaar lijk te denken, dat een grote moder- ne legermacht alleen maar een mas- saal leger was. Het moderne leger moest groot zijn, daar er vele be- kwame technici nodig waren om velerlei ingewikkelde gemechani- seerde wapens te bedienen. Veilig heid was niet slechts gebaseerd op een superieure luchtmacht. De militaire maatregelen zouden kunnen worden verzacht, indien de bedreiging van de vrede zou zijn verminderd. Volgens Forrestal waren ongeveer 3 millioen man tussen de leeftijd van 20 en 26 jaar beschikbaar voor dienstplicht. Er zouden echter uit- zonderingen moeten worden ge maakt voor de lichamelijk onge- schikten. Op de vraag of de V.S. voldoende troepen in Europa hadden om hun positie aldaar te verdedigen ant- woordde Forrestal: „Volgens mij niet". „Wij hebben 2 1/3 divisie op non- actief en 7 a 8 overal in het buiten- land verspreid. Wij hebben op geen LAUSMAN, de voorzitter van de Tsjecho - Slowaakse sociaal- democratische party en vice-mi nister-president is afgetreden als voorzitter van de partij. Als reden van zijn ontslagname verklaarde Lausman, dat nu de zuivering van de partij van rechtse elementen ten einde is en resoluut de weg van het socialisme is gekozen door een permanente samenwerking met de communistische partij, het noodzakeljjk is, dat symbolisch uitdrukking wordt gegeven aan het corrigeren van de ernstige po litieke fouten welke, in de ge- schiedenis van de beweging, door het congres van Brno worden ver- tegenwoordigd". Zoals men weet was Lausman tot voorzitter van de partij gekozen op het congres van Brno in de plaats van Fierlinger, tegen wie de meer derheid op het Congres bezwaar had gemaakt om zijn politiek van geza menlijke actie met de communisti sche partij. Na van Lausmans besluit kennis genomen te hebben, heeft het be- stuur van de partij besloten tot actieve samenwerking met de Pool- se socialistische partij over te gaan. Het tekort aan steenkool als ge- volg van de staking van mijnwer- kers in de vetkoolmijnen heeft de Amerikaanse regering gedwongen het verkeer van passagierstreinen met 25 procent te beperken met in gang van Maandag. stukken na de beschikking over de reusachtige organisatie, die nodig is om onze Europese posities te verde digen." Forrestal schatte, dat de Sowjet- Unie aanmerkelijk meer dan 100 divisies had. De divisies van de „satellieten" schatte hij op 75. De minister van het leger, Ken neth Royall, antwoordde op vragen van de senatoren. niets af te weten van een belangrjjke vermindering van de Russische strijdkrachten. De berichten over stappen tot demobi- lisatie in de Sowjet-Unie ken- schetste hij als propaganda". Te Horst CL.) werd Woensdag het diamanten priesterfeest herdacht van oud-Deken Creemers, kanunnik van het Kathedraal kapittel van het Bisdom Roermond. Eveneens her dacht te Horst Pater Ignatius Smeets van de orde der Franciscanen zijn diamanten priesterfeest. Uit de aard der zaak was voor dit zeldzame gebeuren in de geschie- denis der kerk grote belangstelling. Op de receptie waren ook aan- wezig Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond met zijn cuadjutor Mgr. Hanssen. In de Kamer heerste de „buiten- landse" sfeer; zoals anders slechts geschiedt bij de behanvling van de begroting van buitenlandse zaken, waren de kandelabres ontstoken, die hun warme licht verspreidden. De heer v. d. Goes v. Naters be- »on met op te merken, dat het Belgische parlement geraadpleegd is, voordat' t verdrag ondertekend werd. Waarom is dat hier niet ge schiedt? Hij wees er vervolgens op, dat Paul de Groot heeft geschre- ven, zich over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije te verheugen. En hoe denkt de C.H.-fractie over hetgeen in de „Nederlander" is ge- schreven?! Hij stelt vervolgens, na een beschouwing over de actuele waarde van het federalisme (fede- rale samenwerking tussen staten op versch/lend gebied) enige vragen, allereerst over de samenwerking in de Benelux, en daarna over de po litiek ten opzichte van Duitsland. Wat doen wij ten aanzien van t cultureel contact met West-Duits- land? Hoe staat het met de inter- nationale verantwoordelijkheid ten opzichte van het Ruhrgebied en de verdere handhaving van de veilig heid? Krijgt de bevolking van W.- Duitsland eigen verantwoordelijk heid en een eigen overheidsappa- raat? Komt er actieve medewer- king van eigen Duitse organen aan het Europese reconstructie-pro- gram? Dan de Marshall-hulp. Uit de rede van Truman is gebleken, dat Amerika Europa niet in de steek zal laten, er is vastbeslotenheid, om de omstandigheden te beheersen. Wij moeten nu stelselmatige Mar- shall-politiek voeren. In verband daaarmee vroeg v. d. Goes ver- schillende inlichtingen. De vijfde colonne is groter dan weleer. Spr. stemt in met de plan- nen van de regering, om de demo cratische rechtsorde te handhaven. Hij staat daar volkomen achter. Op ieder terrein zal de vijand moeten worden weerstaan. De militaire sa menwerking mag z.i. niet later ko- men dan de economische en cultu- rele. Wordt onder militaire samen werking ook een gezamenlijke be- strijding van een vijfde colonne verstaan? V. d. Goes voelt niets voor een West-Europees parlement, wel voor een West-Europese raad. De minister van buitenlandse za ken, de heer van Boetzelaer van Oosterhout, verklaarde, dat de doaune-overeenkomst te kort werkt om er al een definitief oordeel over te geven. Ten aanzien van de Bel gische havenstedbn streeft de rege ring haar zeer nauwe samenwerking. De regering wenst de totstandko- ming der eccnomische unie zoveel mogelijk te bespoedigen. Militaire coordinatie wordt reeds geruime tijd door de regering be- vorderd. Er is samenwerking tussen de staven. (De rede van de minister is op de perstribune slecht te vol- gen). De beslissingen van het Ameri kaanse congres inzake de Marshall- hulp moeten worden afgewacht. De uitvoering van het werk voor Ne- derland wordt opgedragen aan de- partementale organen. Overwogen wordt de instelling van een raad van advies, waarin bedrijfsleven en werknemers vertegenwoordigd zul len zijn. Tenslotte deelt de minister mede. dat de volgende week te Brussel een bespreking zal worden gehou den over de samenstelling van de ..consultatieve raad". i Nadat de heer van der Goes van Naters had verklaard, dat hij op verschillendt punten gaarne iets meer concreets had vernomen, be- toonde de heer Serrarens (KVP), dat het moderne Marxisme factor van buitenlandse politiek geworden is. In Tsjecho-Slowakije is thans de vrije mening onderdrukt, de cri tiek gesmoord, de vrijheid vermoord Uitvoerig schetste hij de onvrijheid, geloofsvervolging en armoede in de Sovjet-Unie. Er moet een einde komen aan de uitbuiting van de mens aldaar. De ellende daar is de grootste van de wereldgeschiedenis Die uitbuiting is de reden waarom het ijzeren gordijn gesloten moet blijven. In de S.U. heerst de dicta- tuur van het proletariaat. De com munistische partij telt 2 millioen le- den op de 180 millioen Russen. Tsjecho Slowakije wilde meedoen aan het plan-Marshall, maar het mocht niet. De volkeren zullen eerst vrij zijn als er is vrijheid van godsdienst, als ze vrij zijn van nood en vrij van vrees. De heer Schmal (C.H.) antwoordt aan de heer v. d. Goes op diens vraag of de C.H. gebukt gaat onder defaitisme, dat hij en zijn geestver- wanten niet defaitistisch, maar rea- listisch zijn en niet optimistisch maar pessimistisch. Met voldoening had de heer Schmal in de verklaring van de mi nister-president van „Gods zegen" horen spreken. Dat heeft hij helaas gemist in de overeenkomst. De heer Vonk (V.D.) was van oor deel, dat er t.a.v. het communisme geen reden is voor een angst- psy chose. De heer Bruins Slot (A.R.) meen- de dat wij alien wel het communis me afwijzen, maar wij leven niet in overwegende mate uit de geloofs- drift, die eens Eurropa van heidens christelijk maakte. Hij hoopte dat de militaire punten snel en duide- lijk tot uitvoering zullen worden gebracht. Als men onder deze Unie wil schuiven een socialistische fe- deralistische ideologie, dan acht hij dat onjuist. Tegen half twaalf verdaagde de voorzitter de vergadering tot Vrij- dagmorgen elf uur. De Franse Veiligheidspolitie is een grootscheeps onderzoek be- gonnen naar de activiteit van bui- Het verkeer in West-End te Londen werd lamgelegd door een optocht van de stakers van de regeringsgebouwen, die een loons- verhoging van ca. f 7.per week eisen. Deze staking omvat nu reeds 1600 man. De regering heeft troepen gerequireerd om de verwarmingsketels en liften te bedienen, doch nu dreigen ook electriciens en fitters te gaan staken. (Van onze eigen redacteur) „Griiss GottMgr. dr. Jakob Weinbacher, secretaris van Kar- dinaal Innitzer en hoofd van de Caritas in het diocees Wenen, reikt ons de hand in de pastorie aan de Kerkgracht te Den Hel- der. In gezelschap van de Hoofdaalmoezenier van de Bisschop- pelijke Hulpactie voor oorlogsslachtoffers in het Bisdom Haar lem, rector H. J. J. van Hussen, trekt Mgr. Weinbacher door het land, om zijn dank te betuigen aan alle vrijgevigen, door wier medewerking het mogelijk is geworden duizenden Weense kin deren van voedsel te voorzien, sterker nog, hen te behoeden voor de hongerdood. WOGNUM WAS OP TIJD! In de dekenaten Wognum en Schagen heeft de oproep voor le- vensmiddelen weerklank gevon- den. Uit steden en dorpen, waar men uit eigen bittere ervaring ge- leerd heeft hoe hoog de nood kan stijgen in een land dat door het oorlogsgeweld getroffen is, stroom- den de voedselpakketten naar de hoofdstad van het keine Oostenrijk, waar de jeugd geestelijk en licha melijk ten onder dreigde te gaan. ..We hebben geen eten meer." Het is een ontstellend antwoord dat een moeder moet geven aan haar kin deren, wanneer deze huilen om brood. De echo van vijf tragische woorden, gesproken door tiendui- zenden Weense moeders, heeft de Noordhollanders in de oren geklon. ken. En ze begrepen hun plicht van christelijke naastenliefde. Ze gaven wat ze konden missen en vernamen met vreugde dat hun hulp verzachting bracht in onnoe- melijk veel leed. Op de dag dat de gaarkeukervs waren uitgeput. kwam een zending levensmiddelenpak- ketten uit het dekenaat Wognum in Weenen aan Dolgraag zou mgr. Weinbacher bij iedere weldoener persoonlijk op bezoek komen om te zeggen hoe dankbaar de Oostenrijkers zijn. Maar dat kan nu eenmaal niet en daarom moet hij zich beperken tot de geestelijke en wereldlijke lei- ders, met het verzoek zijn dank aan alle schenkers over te brengen. BEHOEFTE AAN MORELE STEUN In enthousiaste bewoordingen ver- telt mgr. dat Noordholland aan de spits staat bij het verzenden van de pakketten. Nergens gaf men zo gul als hier! En er is zo ontzaggelijk veel nodig in een stad waar de tu- berculose de kracht van een gene rate dreigt te ondergraven. Tien- duizenden tbc-gevallen zijn gere- gistreerd en iedere maand komen er 800 bijOfficieel krijgt de be volking 1500 calorieen per dag. Het komt echter meermalen voor dat de bonnen niet kunnen worden geho- noreerd, omdat de winkels leeg zijn. Mgr. Weinbacher wijst er dan op dat het voor de Oostenrijksche ka- tholieken een grote morele steun betekent, wanneer ze weten dat er met hen wordt meegeleefd. Als bufferstaat tussen het Oosten en het Westen, omringd door landen die ofwel communistisch worden geregeerd ofwel wanhopig pogen weerstand te bieden aan de dode- lijke Moscovitische infectie, heeft Oostenrijk wel behoefte aan mede- leven in de moeilijkste tijd die het land ooit heeft gekend. Honderden kinderen hebben hier te lande gast- vrij onderdak gekregen en nog steeds komen er bij honderdtallen om enkele maanden te leven in een sfeer die vrij is van de deprimeren- de zorgen om het bestaan. Ook daarvoor is mgr. zeer dank baar en hij laat niet na, bij zijn bezoek aan ons land de comite's voor de ontvangst van Oostenrijk- se kinderen zijn erkentelijkheid te betuigen. Om het kerkelijk verzet tegen de Nazi's te illustreren, noemt mgr. Weinbacher enkele cijfers. Tijdens de oorlog hebben 724 priesters ge- vangen gezeten. Bovendien werden er 110 in een concentratiekamp op- gesloten, 15 priesters werden dood- geschoten, 208 uitgewezen, 250 tot geldstraffen veroordeeld en niet minder dan 1500 zielzorgers moch- ten niet meer preken of catechis- mis-onderricht geven. Zelf heeft mgr. Weinbacher 22 maanden in 'n gevangenis doorgebracht en is hij 5 jaar verbannen geweest. Tijdens het gesprek vertelt rector Van Hussen, dat de Bis- schoppeiyke Hulpactie te Den Haag de pakkettenverzending thans geheel in eigen hand heeft, zij het natuurlijk, dat de benodig- de gelden moeten worden ge- schonken door degenen die een Oostenrijks gezin met voedsel willen helpen. Pakketten van f 7,of f 8,50 worden na ont vangst van het bedrag verzon- den en de schenker krijgt bericht over de aard en hoeveelheid van de levensmiddeien welke naar 't opgegeven adres zijn verstuurd. Het gironummer van de Bisschop- peljjke Hulpactie is 332995. Ver- enigingen en organisaties hebben hier een prachtige gelegenheid voor het beoefenen van de cha- ritas! 4 VAN DE 150 Oostenrijk herbergt momenteel 500.000 vluchtelingen en daarvan zijn er 100.000 in Wenen. Het zijn de gelukkigen die kans zagen te ontsnappen aan de communistische terreur. Tsjechen, Joego-Slaven, Polen, Hongaren „Hoe is de politieke situatie in Oostenrijk. Monseigneur?" ..Bij de verkiezingen in October 1944 behaalden de communisten 4 zetels van de 150. Oostenrijk is voor 98 pet. katholiek en wil van de communisten niets weten. Ove- rigens mogen we blij zijn, dat we vier bezettingslegers hebben. De Russen durven ons niets in de weg te leggen. Processies op straat mo gen doorgang vinden en zelfs ma- ken de Russen daarvan filmopna- men! Maar schrijf alstublieft niet veel over politiek. Ik ben in Hol land om mijn dank te betuigen en daarvoor alleen." Mgr. Weinbacher kan er zeker van zijn dat de hongerende kinde ren in het kleine Oostenrijkse land niet zullen worden vergeten. Als hij over enkele dagen in Wenen terug is, zal hij kunnen zeggen dat Noord holland zjjn christelijke plichten zal blijven vervullen. Ten einde een Amerikaanse Dakota, die in de lucht een mo- torstoornis kreeg, lichter te ma- ken, zijn negen personen. onder wie drie vrouwen, met de para chute boven Noord-Beriijn om- laag gesprongen. Het betreft zes passagiers en drie leden van de bemanning. De eerste en tweede piloot bleven aan boord en zetten het toestel veilig neer op het vliegveld Gatow in de Britse sec tor. Tot degenen, die uit de machine sprongen. behoort brigade-generaal Telford Taylor, chef van de Ameri kaanse Prosecutie in Neurenberg. Taylor is gewond geraakt. Mevr. Taylor sprong eveneens. Alle para- chutisten, behalve een lid van de bemanning, zijn gemeld als „goed terechtgekomen". Men onderzoekt thans of dat lid van de bemanning wellicht de dood heeft gevonden. tenianders in Frankrijk. Honder den personen uit landen ten Oos ten van het ijzeren gordijn" wor den ondervraagd. Bij een overval op het huis van professor Odinetz, de hoofdredacteur van het onlangs verboden te Parijs verschijnende Russische blad ..Patriot" zijn tien Sovjet-burgers gearresteerd. De politie nam boeken en papieren van de professor in beslag. In een officieel communique van het departement van binnenlandse zaken wordt verklaard, dat de Franse regering ontdekt heeft, dat de vereniging van Sowjetrussische burgers, die bij decreet van 15 De cember j.l. ontbonden werd, in het geheim opnieuw was opgericht en dat het nieuwe bestuur regelmatig op verschillende plaatsen vergader- de. Op grond van deze wetsovertre- ding, aldus het communique, zijn de leden van het bestuur, die op de laatste vergadering aanwezig waren, voor ondervraging naar het politie- bureau overgebracht. De in beslag genomen papieren en de verklarin- gen van de personen in kwestie le- verden bewijs van de overtreding en de Franse regering heeft besloten over te gaan tot onmiddellijke uit- wijzing van de betrokken personen. Jules Moch, de minister van bin nenlandse zaken, heeft het besluit tot uitwijzing genomen nadat Bi- dault, de minister van buitenlandse zaken, op de hoogte was gesteld. Niet officieel werd vernomen, dat het uitwijzingsbevel betrekking heeft op elf personen en onmiddel- lijk uitgevoerd moest worden. DE BERICHTEN in de Parijse och- tendbladen van gisteren, volgens welke te Brussel door de vijf Wes- telijke landen zou zijn besloten tot instelling van een verenigde mili taire staf voor de Westelijke Unie onder leiding van veldmaarschalk Montgomery, zijn door een woord- voerder van de Britse delegatie overdreven genoemd. NEDERLAND EN ARGENTINA heb ben een handelsverdrag gesloten voor vijf jaar. waarbij van Neder- landse zijde schepen, tin en rubber geleverd zullen worden in ruil voor graan, huiden en wol uit Argen- tinie. DE SCANDINAVISCHE Premiers hebben op een vergadering te Stock holm het woord gevoerd. Zij gaven alle drie uiting aan hun wens met ieder land in vrede te leven maar zij zouden vrijheid voor vrede laten gaan. I In verband met het besluit van de regering om het potentieel van het gezagsapparaat der overheid te versterken door aan de rijks- en gemeentepolitie een aanzien- Hjke uitbreiding met vrijwilligers te geven, heeft de Minister van Justitie in een bekendmaking ge- gadigden voor de reserve-rijkspo- iitie opgeroepen om zich in per- soon aan te melden bij de burge- meester of rechtstreeks bij de groepscommandant c.q. districts- commandant van de Rijkspolitie, mits de gegadigden woonplaats hebben in een gemeente, waar geen gemeentepolitie is. Voorts is bekend gemaakt, dat in een ge meente waar gemeentepolitie is, een reserve-gemeentepolitie wordt ingesteld. De aanmelding dient plaats te vinden uiterlijk 3 April a.s. Toetreding tot de reserve-rijkspo- litie in vrijwilligersverband, bete kent, dat de reservist zich verbindt om de beroepsrijkspolitie bijstand te verlenen, wanneer het bevoegd ge zag daartoe een beroep op de rijks- politie-reservist doet. Voor aanneming bij de reserve- rijkspolitie kunnen uitsluitend m aanmerking komen gezagsgetrouwe Nederlanders, die voor zover zij* niet militair dienstplichtig zijn de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Voorzover zij w e 1 militair dienst plichtig zijn, dienen gegadigden voor wat officieren betreft de leeftijd van 45 jaar te hebben bereikt. Onderofficieren en korporaals moeten de leeftijd van 40 jaar, en manschappen de leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die de leeftijd van 65 jaar hebben ber&ikt, kunnen niet tot de reserve-rijkspolitie toetreden. Vervolgens is nog bepaald, dat oud-politieambtenaren, die overi- gens aan de eisen voor toelating voldoen, voorkeur genieten. Ten blijke van zijn toelating ontvangt de reservist van de commandant van het korps rijkspolitie een verband- acte.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1