SPORT (J IN BROKJES Kritieke toestand nog geen oorlog Noordhollands Daohlad Morgen: Nederlandse dames contra Belgie r f Zonder hersenen Zei U iets? De goedkope- geld-politiek Zien we niet alles door een te pessimistische bril Een week buitenland Marktberichten PLAATWERKERS gevraagd DRIESSEN J J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 20 Maart 1948 PAG. 3 De aarde is weer gereed om nieuw zaad te ontvangen, de kou is er uit. De boeren zijn dan ook hard bezig en de pootaardappe- len worden netjes rij na rij op bepaalde afstand gepoot. EEN INTERNA!" I ON AAL HOCKEYPROGRAMMA K.N.V.B.-wedsfrijden SIJMEN ZAL MOETEN BETALEN Paasverrassing voor H.M. de Koningin Op vrije voeten gestefd Grot-is reizen voor gerepatrieerde militairen Het- Vat-icaan over de rede van Truman Belgisch gas voor Zeeland Loodgieters tegen het communisme Ambtenaren van. beheersinstituut gevonnist Een Katholiek Nederlands Emigrat-iecenfrum in Frankrijk Morfine-smokkelaar Is de Negus dood? K.F.C. FILMKEURING Retraite Familieberichten Advertenties mm MINISTERIE VAN FINANCIeN RIJKSBELASTINGACADEMIE -\ met ambitie voor het vak ALUMINIUMPLAATWERK LIMMEN N.H. - TEL. 259 SCHILDERS ledereen weet: PIET HEI)N veroverde de zilvervloot, maar v. d. POL veroverde Alkmaar met beter brood w leest het nieuw Is uw buurman ook reeds abonnee Praal eens met hem. Dc-n doet U goed werk voor uw eigen dagblad Op ecn Vrydag gehouden pers- conferentie in Krasnapolsky ont- vouwde de voorzitster van de Da- meshockey-Commissie, mej. Roos, ons 'n intemationaal programma yoor de komende weken. Het hockeyen voor dames wordt door velen nog verkeerd beoor- deeld en door velen op het tweede plan geschoven. Och, het zijn maar dames en het is nu eenmaal een feit. dat de heren beter hockeyspel te zien geven. Maar niettemin moe- ten wij de dames niet teveel on- derschatten. Spr. wees hier vooral op de Engelse dames, die voor vele herenelftallen absoluut niet onder- doen» Een bewijs, dat er in dames- hockey zeer zeker nog veel te be- reiken is. Als eerste krachtproef is daar dan morgen de wedstrijd Neder- landBelgie in het Wagenerstadion te Amstelveen. aanvang 2.30 uur. De volgende dames zullen onze driekleur verdedigen: J. Jurissen, E. Loeb v. Zuylen- burg, I. Piel. N. Buissant, H. Smit- huysen, G. Wijnstroom, E. Piel, H. Vreede, J. Koenen, M. Francken, W. Broers. Ofschoon dit elftal verschillende vertrouwde figuren onder haar ge- lederen telt, wordt in de hockey- wereld deze wedstrijd met spanning tegemoet gezien, temeer daar deze gezien kan worden als een afspie- geling van het grote internationale hockeytourfiooi om het wereldkam- pioenschap. Dat zijn wij, die in de krant schrijven. Erg leuk, maar we ge- loven het zelf niet. Een van onze lezers beweert het echter perti nent en aangezien lezers de beste critici zijn, zal het dan ook wel zo zijn. Er stond n.l. een kopje ,,12.000 gulden gestolen" en daar vlak bij (o foei stoute opmaker) de foto van onze Excellentie Minisr ter-President Beel. Daarom verweet de lezer ons, dat we zonder hersenen werken. Overigens nodigen we alle lezers uit, om en onze hersenen en het werk te komen controleren. Wedden, dat minister-presi dent Beel er hartelijk om gela- chen heeft, als hij er tenminste de tijd nog voor vindt ih deze harde dagen. Overigens hopen we, dat de Minister-president nog meer steelt, dan die paar gulden, n.l. een massale optocht van kiezers. Wat willen we nog meer, dan humor en de goede afloop van onze verkiezingen? Lach er maar om, lezer Van 10—17 Mei a.s. zal dit tour- nooi worden gehouden in het Wa generstadion te Amstelveen en reeds verschillende landen hebben de uitnodiging geaccepteerd. Wij noemen: Engeland, Schotland, Ier- land, Belgie, Frankrijk, Denemar- ken, Tsjecho-Slowakije, Italie, Oos- tenrijk, Spanje en de Ver. Staten. Een dergelijk tournooi werd voor het laatst in 1936 in Berlijn gehou den en toen werd slechts door zes landen deelgenomen. Mej. Roos gaf als haar mening, dat de Engelse dames de sterksten zullen blijken te zijn. Er zal een halve competitie gespeeld worden in 3 poules. 's Middags circa half drie zullen de wedstrijden aanvangen, terwijl de halve finales en eindfinales re- spectievelijk op Zaterdag 15 Mei en 2de Pinksterdag zullen worden ge speeld. Wij geven het Nederlandse da- mes-elftal met haar watervlugge rechtsbuiten, aldus spreekster, een goede kans, zowel tegen Belgie als tegen Frankrijk, vooral wanneer wij terugzien op de verschillende resultaten van voor de oorlog. Een overwinning op het Duitse elftal in Frankfurt 3—1, en na de bevrijding werden alle interlandwedstrijden gewonnen (Belgie, Frankrijk en Denemarken). Wij wensen de meiskes veel suc- ces en hopen, dat vele toeschou- wers en alien, die de hockeysport een warm hart toedragen, de tri bunes morgen zullen bevolken om hen aan te moedigen. Mej. Roos. de doortastende voor- zitster van het Dameshockey-comi- te. staat nog een grote taak te wachten om alles tot in de puntjes te verzorgen. Want de buitenlan- ders moeten de goede naam, die Nederland in het buitenland heeft op het gebied der gastvrijheid aan de lijve ondervinden. Dat zij hierin zal slagen, betwijfelen wij geen ogenbiik. Nog even voor het weekend en- kele sport-brokjes! Parijse zesdaagse! Na de sprints van 23 uur bezetten Bruneel en Naeye de eerste plaats met 149 pt, terwijl het Nederlandse koppel Schuite-Boeyen de tweede plaats lnnam met 7 punten. Op twee ron- den volgden SeresLapebie, 92 pt, 4. ThijesenDe Pauw 44 pt, 5. Ar noldStrom 42 pt. 6. Bruyland Adriaenssens 28 pt. 7. FournierGlo Gettig 5 punten. I"l> overige kop- pels hadden drie en meer ronden achterstand. Nederlanders in het Lawntennis- tournooi te Verviers! In de eerste ronde heren enkelspel versloeg de Nederlander Eddy Hoeke de Belg Jacques Manguette met 75, 62, terwijl Jan van Olst (Nederland) door Jacques Her#et (BelgiS) ver- slagen werd met 60. 60. Tn de tweede ronde werd Eddy Hoeke Er is een oud verhaal van een vroeger bekende socialist, die in een ouderwets debat tegenover een spreker, die een Chinese wijsgeer aanhaalde om zijn anti-socialistische stellingen te bewijzen, onmiddellijk een an- der citaat van een andere Chi nees bij de hand had, om zijn tegenstander te bestrijden. Inge- wijden stonden verbaasd over zoveel wijsheid, en vroegen na afloop: hoe had je dat zo gauw bij de hand? O, zei hij, ik fanta- seerde maar wat, dat heeft toch niemand in de gaten! Zo ging dat vroeger in de hitte van de ouderwetse debatten wel eens en de goede man, die het betrof, is allang dood. Toch moest ik daaraan even denken, toen ik las, dat een communist in de Kamer een citaat aanhaalde uit een Engels blad, waarin gestaan zou hebben, dat de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije heel nor- maal was; hij dacht zeker, dat hebben ze toch niet in de gaten Daar was Piet Serrarens als de kippen bij, om even in de biblio- theek te neuzen en twee uur later aan de Kamer de w a a r- hei d te openbaren, dat in wer- kelijkheid in dat Engelse blad een speciale correspondentie uit Praag stond, met haarfijn de uitleg van de communistische methoden, welke bij de staats- greep waren toegepast. Eerste moraal: je kunt de mensen te- genwoordig niet maar wat wijs maken. Tweede moraal: hulde aan het pientere Kamerlid, dat het talent bezat, om de C.P.N. te ontmaskeren. Derde moraal: die lui zijn van de eerste leugen niet gebarsten, vertrouw ze nooit. echter verslagen door de Fransman Freling met 64, 63. De eerste ronde dames enkelspel bracht ook een Nederlandse over- winning. Mevr. Schmir Nederland won van mevr. Philips (Belgie) met 61, 16, 64. Voetballende studenten! Gisteren werd te Groningen het universitair voetbaltournooi voortgezet en be- eindigd, waarbij Amsterdam als winnaar uit de strijd kwam. De ge- detailleerde uitslagen w»;.ren: Lei denRotterdam 11 (Leiden wint na het nemen van strafschoppen) GroningenDelft 06, Rotterdam- Groningen 06. DelftUtrecht 5 0, Groningen 2 (rom)—Wagemngen 0—2, AmsterdamLeiden 10 (na verlenging). Na afloop van het tournooi werd het Nederlands studentenelftal sa- mengesteld. dat op 3 April tegen de Engelse universitaire ploeg te Lei cester zal uitkomen. Het Nederlandse universitaire elf tal is als volgt samengesteld: Doel: Zimmerman (AFC): achter Boekema (Sparta) en Van der Brugge (DFC)midden J. van den Borg (Frisia), Bennink (HVV) en Balde (Concordia)voor Colthof (HVV), de Ronde (HVV), Bruins (Ajax), van Leusden (Blauw-Wit), en Cammeraat (Xerxes). Competitie der tweeden! Be Quick uit Groningen en Xerxes uit Rotter dam. die beiden als tweede zUn ge- eindigd in district, hebben het plan opgevat om te komen tot een ..com petitie der tweederi". J/ ds hebben Quick uit Nijmegen. wanneer deze ploeg tenminste als tweede zou ein- digen en het Bredase NAC zich be- reid verklaard, aan een eventuele competitie te zullen deelnemen. Men hoopt. dat een en ander de volgende week definitief zal wor den, als ook de nummero's twee in district 2 en 4 bekend zullen zijn. Zondag wordt in elk geval reeds de wedstrijd Be QuickXerxes te Groningen gespeeld. Aanvullend programma Promotie-wedstrijd ExcelsiorS.V.V. Competitie 3e klasse BeverwijkRipperda (25 min.) „Sijmen zal moeten betalen", riep professor Molenaar (V.V.D.) min of meer pathetisch uit in de Eerste Kamer, toen daar o.a. het wetsont- werp tot het aangaan van een con- versielening 1948 aan de orde was. De professor knoopte er een be- schouwing aan vast, welke hierop neer kwam, dat minister Lieftinck maar vergeet dat institutionele be- leggers eigenlijk de bovengenoemde Sijmen, zijnde de kleine man in dit verarmde land, vertegenwoordigen. ledere polishouder en ieaere houder van een spaarbankboekje is een onderdeel van zo'n institutionele belegger. Als minister Drees nu een sociale politiek voert, die erop ge- richt is deze kleine man te be- schermen en minister Lieftinck volgt een beleid dat een averechtse uitwerking heeft, dan kan Sijmen betalen en hoogstens in zijn ver- beelding nog denken dat hij een so ciale regering heeft die voor hem zorgt. Dit alles klinkt, zoals wij het thans op het papier zetten nogal agressief, maar zo kwaad was 't niet bedoeld. De minister benutte de kans zijn financieel beleid, met name de goed- koop-geld-politiek uiteen te zetten. Het kwam hierop neer, dat men in deze tijd geen betere financiele po litiek kan voeren, die tevens een sociale politiek is, dan met deze lage rente-politiek. Door rente en aflossing te beperken werkt men tevens de loon- en prijspolitiek in de hand. Dus wat wil Sijmen? De minister gaf nog een overzicht van onze buitenlandse schulden, die voor consolidatie, waar de Kamer op aandrong, het eerst in aanmer- king komen. Bedragen van circa 200 millioen per jaar, die voorlopig nog in stijgende lijn gaan tot 1950, wanneer het totaal van 265 millioen is bereikt, om daarna weer te ver- minderen. Een prettige mededeling was, wat de minister zei naar aan- leiding van de regeling van de miii- taire schulden welke juist dezer da gen tussen Engeland en ons land is gesloten en welke volgens hem blijk gaf van de generositeit der Engelse regering ten aanzien van Nederland. Laten wij ook eens iets prettigs ho- ren in deze sombere wereld! Te Santa Monica in Californie is het eerste van de zeven DC 6-toe- stellen aan de K.L.M. afgeleverd. Bij de plechtige overdracht waren o.m. aanwezig de Nederlandse con sul A. Hartog en de in Nederland geboren filmartisten Frits van Don- gen en Hannie v. d. Berg. Dit vliegtuig, dat naar H.M. de Koningin zal worden genoemd, zal Zondag oversteken. Aan boord heeft het een Paas-cake die door een in Californie wonende bakker aan Hare Majesteit geschon- ken is: Tevens brengt de piloot een schriftelijke boodschap mee van de burgemeester van Los Angeles voor zijn .ambtsgenoot van Amsterdam. De nieuwe typen zullen op de ljjnen naar Zuid-Afrika en Zuid- Amerika worden gebruikt. De Officier van Justitie bij de Arnhemse Rechtbank heeft hoger beroep aangetekend tegen het von- nis van die rechtbank, waarbij dr. A. van der Deure, Advocaat en Pro- cureur in Bennekom, oud-voorzitter van de N.C.R.V., wegens het doen van valse belastingaangifte veroor- deeld werd tot zes maanden gevan- geriisstraf met aftrek. De eis was 66n jaar geweest. Donderdagochtend heeft de recht bank rar. Van der Deure voorlopig op vrije voeten gesteld. Met ingang van 22 Maart a.s. zul len aan gerepatrieerde militairen gratis abonnementen worden ver- strekt. Deze abonnementen zijn ge- durende de eerste maand na de terugkomst van de militairen geldig op alle voor het reizigersvervoer ge- opende lijnen van de N.V. Nederl. Spoorwegen en op door de N.S, ge- exploiteerde lijnen. De kaarten' zijn ook geldig op het stoombootveer StaverenEnkhuizen en op de lijnen van de vervoersondernemingen, die aangesloten zijn bij de Ned. Ver. v. Transp.ondernemingen (N.V.T.O.). De abonnementen worden bij aan- komst van de militairen in Neder land door een daarmede belaste mi- litaire organisatie uitgereikt. De ..Osservatore Romano" zegt o.a. over de rede van Truman: „De Europese crisis is het beslis- sende punt genaderd." „De zegswijze „Indien gij vrede wenst, bereid u voor op de oorlog", aldus het blad, „zou slechts uitdruk- king kunnen geven aan voorzichtig- heid in een niet-christelijke bescha- ving. Het is duidelijk, dat, indien het noodzakelijk is, dat toevlucht tot geweld genomen wordt, zelfs alleen voor verdediging, het christelijk doel nog veraf is." Naar wij vernemen, verkeren de onderhandelingen met Belgie, om- trent de levering van gas aan de provincie Zeeland, in een vergevor- derd stadium. Reeds enige tijd geleden werd met de Belgische autoriteiten een prin- cipe-overeenkomst gesloten betref- fende de levering van gas uit Ant- werpen aan Zeeland. Het tijdstip waarop hiermee een begin kan wor den gemaakt, is nog niet bekend, doch men verwacht dat, dank zij ook de welwillende medewerking van Belgische zijde, dit niet al te lang op zich zal laten wachten. Tijdens een te Amsterdam gehou den algemene ledenvergadering van de Ned. Kath. Bond van Werkgevers in het Loodgieters-. fitters- en sa- nitaire installatiebedrijf werd een motie aangenomen, waarin tot uit- drukking gebracht werd. dat de leden zich met alle hun ten dienste staande middelen zowel door hun gedrag in het particuliere leven als door het actief lidmaatschap in hun organisatie. zullen verzetten tegen ieder drijven van het communisme, dat een gevaar is voor de christe- lijke beschaving. De Utrechtse Rechtbank, die 14 dagen geleden de zaak behandelde tegen de vijf ambtenaren bij het Nederlands Beheersinstituut afde- ling Amersfoort, beschuldigd van verduistering en corruptie, deed de volgende uitspraak: De candidaatnotaris. mr. J. A. L. V., secretaris van het Amersfoortse Beheersinstituut werd veroordeeld tot zes maanden met aftrek. D« ad- iunctsecretaris K. B. tot 144 dagen met aftrek van voorarrest. zijnde deze tijdsduur. zodat hij od vrije voeten werd gesteld: de chef der afdeling eigen beheer. A. B.. tot zes maanden met aftrek: de ambtenaar L. S. tot vijf maanden met aftrek; het hoofd van de sectie hnishoude- lijke dienst. M. de J., tot 126 dagen met aftrek. zodat ook hij op vrije voeten is gesteld; de ambtenaar van het opsporingsinstituut J. C. A. W. B. werd veroordeeld tot een jaar, met bevel tot onmiddellijke inhech- tenisneming. De afgelopen week heeft zich op buiteniands politiek gabied gekenmerkt door een distilleren van de reacties op de Communistische activiteit der iaatste weken. De houdingen der diverse landen zijn in de zeven dagen, die voorbijgingen, meer en meer ge- consolideerd en de situatie heeft scherpere vor- men aangenomen. De Woensdag door Truman gehouden rede heeft hieraan een groot aandeel gehad. In dui- delijke bewoordingen heeft de Amerikaanse president, gedwongen door de omstandigheden, het ^nd aangewezen, dat na aanvankelijke ob- structie in de Velligheidsraad de veillgheid van de wereld in gevaar brengt door het saboteren van de pogingen, die in het werk worden ge steld om de Vrede te be waren, het negeren van souvereine rechten en het aantasten van de on- afhankelijkheid en vrijheid van vele landen. De toestand is kritiek volgens Truman en met klem heeft de president op beeindiging der werkzaamheden voor het Europees herstelpro- gramma aangedrongen en krachtige ondersteu- ning gevraagd van het deze week te Brussel ondertekend vijf landen pact. ^£ls binnenlandse maatregel heeft Truman tij- delljke instelllng van de militaire dienstplicht en het onmiddellijk begin van militaire oefe- ningen verzocht. De Amerikaanse president heeft zich kernachtig uitgesproken en het zal voor vele landen een stimulans zijn om met kracht de anti-Communistische campagne voort te zetten en in een gezamenlijke economie-voe- ring een sterk bloc te vormen. In dit verband is het tekenend voor de grote ommekeer, die de Praagse staatsgreep veroorzaakte, dat zelfs in Engeland de communistische hoofdredacteur van het even communistische agressieve blad „The Daily Worker", na 20 jaar zijn functie te hebben vervuld, ontslag heeft genomen met als opgaaf van reden, dat hij zich met de Russische methoden van terreur niet langer kan verenl- gen, daar hij deze een flagrante klap vindt in het gezicht van de democratie. Hoewel we nog niet kunnen verklaren, dat men (de communis- ten) in Tsjecho-Slowakije een toontje lager gaat zingen, zijn er toch tekenen, die erop wij- zen, dat de communisten hun werkelijke bedoe- ling willen camoufleren door naar buiten zich zeer gematigd te tonen. Zo heeft men David, een partijgenoot van Benesj, en niet een com munist tot voorzitter van het parlement geno- Het communisme is een haatvolle philosofie, dat gelukkig thans door het merendeel der de- mocratische volkeren wordt verworpen. Het steunt op geheime polltie, spionnage, chantage, inlichtlngendienst en corruptie. Truman's woor- den hebben de sluier voor degenen, die het communisme als ononthuld monument be- schouwde, volledig opgelicht. We kunnen gerust de Engelse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, nazeggen, dat de komende maanden van vitaal belang zijn voor de wereldvrede. De vrede en de welvaart moet over de gehele wereld gevestigd worden. Een stap in de goede richting is gemaakt in het door ons reeds meerdere malen belichte Vijf- landenpact, dat deze week in Brussel werd on dertekend. Dit P^t kan en zal ook waarschijn- lijk een kern vormen voor een Europese Unie, doch zoals onze minister Van Boetzelaer tot Oosterhout het uitdrukte, dient men met de toetreding van andere landen tot deze Unle niet te overhaast te werk te gaan. Het is beter het plan Marshall de kans te geven zich volledig te ontplooien. De samenwerking tussen de 16 landen, die deze week hun Parijse conferentie hebben voortgezet, moet op de Marshall-basis als voor- proef van een aan strengere normen gebonden vele landen omvattende Unie worden be- schouwd. Zo zal West-Duitsland en mogelijk ook Fran- Co-Spanje door inschakeling in het herstelpro- gramma een kans moeten krijgen zich het even- tueel lidmaatschap van de Unie waardig te tonen. In een resolutle, die werd aangenomen, wordt de volledige samenwerking met Duitsland van essentieel belang genoemd voor het Europees economisch herstelprogramma. Ondanks dat een economische eenheid zal bestaan worden de Anglo-Amerikaanse en de Franse zone als ge- schelden delen beschouwd. Beide zullen de multllatcrale overeenkomsten De Emigratiestichting van de Katholieke Ned. Boeren- en Tuin- dersbond heeft in Frankrijk in het departement Lot-et-Garonne bij de stad Tonneins het landgoed „d'Arti- ques" aangekocht, als emigratie-cen- trum. Op het Centrum zal telkens gedu- rende een half jaar aan een 25-tal emigranten een theoretische en practische opleiding worden gege- ven, waarna hun de gelegenheid zal worden geboden zich met behulp van een daartoe speciaal aangesteld landbouw-deskundige in de omge- ving van het centrum zelfstandig te vestigen. Het ligt in de bedoeling, dat de nederzetting der emigranten, die na hun opleiding een eigen bedrijf zijn begonnen, zal worden versterkt door gezinnen. die zich rechtstreeks vanuit Nederland in het departe ment Lot-et-Garonne zullen vestigen Er is een specjale emigranten-aal- moezenier aangesteld, die tevens zal fungeren als rector op het Centrum. Aan de emigranten, die later van advies zullen worden gediend door een landbouwdeskundige. wordt een behoorlijke opleiding gegeven; mede door het voortdurend contact tussen de emigranten onderling tracht de emigraiestichting van de K.N.B.T.B. aldus een verantwoorde emigratie naar Frankriik te bewerkstelli<»en en de met veel gevaren gepaard gaande individuele emigratie te vermijden. Een in Duitsland woonachtige Nederlander bleek bij controle van zijn bagage aan de grens tien am- pullen morfine bij zich te hebben. De man. die zijn familie in Neder land wilde gaan bezoeken, verklaar- de. dat hij de morfine voor eigen gebruik altijd bij zich droeg, maar morfine is een dusdanig gewild smokkelobject, dat hij naar de ge- yangenis in Roermond werd over- gebracht. De Italiaanse kranten melden uit Asmara (Reytrhea), dat het hard- nekkige gerucKt gaat, dat de Negus dood zou zijn. Dit gerucht. dat het Franse persbureau met alle voorbe- houd doorgeeft, zou ontstaan zijn tengevolge van het feit, dat de kei- zer sinds enkele weken zich niet in het openbaar vertoond heeft. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken is het failissement van: 1. Johan van Diepen, Stationsweg 38, Alkmaar, fruithandelaar, uit- oefenende zijn bedrijf aan de Zaag- molenkade 46 te Rotterdam, onder de firma-benaming „Rieel" (Rotter- damse in- en export van landbouw- producten). Rechter-comm.: mr. Alblas; cura tor: mr. Leesberg. 2. J. J. Visser, laatstelijk gewoond hebbende gemeente Beemster, Ho- brederweg 29. thans verblijvende te Brazilie, Castra Parana C 7, van be- rcep landbouwer. Rechter-comm.: mr. v. d. Wall Bake; curator: mr. Smal. In verband met de Goede. Wed deze week geen bioscoop-agenda. Aan welke retraite wenst u dee. te nemen? 10—13 April: heren K.A. 13—16 April: ongehuwde dames boven 30 jaar. 1720 April: meisjes. 20—23 April: gehuwde dames. 2427 April: verloofde jonge man- nen. 2730 April: gehuwde dames. 47 Mei: gehuwde dames. 811 Mei: militieplichtigen. 1114 Mei: gehuwde dames. U kunt zich opgeven: Directie F.c- traitehuis, Bergen. BLOKKER. 19 Maart. Uien 43 —56; witlof 4062; spruitkool 28— 48, spinazie 4550, sla 1318, Pre sent v. Engeland 651.30; Goudrei- netten 6098; Signe Tillisch 53 1.17, Comptesse de Paris 0.601.27, Winterjan 4565, Dekkers Glorie 35—70; Sint Remy 50—60; Jonathan 75—1.22. ZWAAG, 19 Maart. Spinazie 3947; uien 3858; bieten 6, prei 3743; gele bew. kool 8.8010.70; rode kool 28.10—29.30, spruitkool 32 98: witlof 3156; breekpeen 11.40 18, radijs 810. rabarber 2045; andijvie 53—89; sla 819; knolsel- derie A 20, B 13, Goudreinetten 50 97; Present van Engeland 611.23 Cox Oranje 50—1.06, Zoete Irmgard 49—65, Jonathan 541.03, Present v. Holland 33; Gieser Wildeman 66; Winterjan 3362, Gratiool 4052. WOGNUM, 19 Maarte Witlof I 49—58, II 39—48, III 21—37, aanvoer 8000 kg; spruitkool 2153; Provisie- peer 4457; breekpeen afw. 1117; spinazie 4053, Goudreinetten 74 1.04; Bevelanders 8.50; bieten 66.10 ALKMAAR, 19 Maart. Spinazie 3646; worteltjes 12—31; spruitkool 17—63; rode kool 13—29.50, gele kool 6—10; prei 22—46: uien 3854, bie ten 67; witlof 2254; rabarber 22 43; raapstelen 2627, radijs 12 16, selderie 9.5013.50, selie 20—26; peren 50—64 per 100 kg. HEILOO, 19 Maart Witlof I 45 58. II 2134; spruitkool I 4963, II 3541; spinazie 4653; prei 21 48; peen 1518; rabarber 2024. Alles per kg. LANGEDIJKER GROENTECEN- TRALE. 20 Maart. 12.600 kg rode kool 22.80—28.50. 190.000 kg gele kool 9.50—11.10, 600 kg witlof 49.90- 58.20, 800 kg uien 57—60, 1025 kg peen II 17.10—19.10, 4000 kg witte kool 7—10.10. BEEMSTER. PURMEREND E.O., 19 Maart. Witlof 2154, rode kool 31, Savoye kool 10—12, spruitkool 34 boerenkool 10—12. spinazie 4(148, sla 20, andijvie 6267. selderij 13, bieten 4—6. wortelen 23—28, uien 4860, Winterjan 5066, Goudrei netten 5184, Pres. v. Eng. 291.09. NOORD-SCHARWOUDE. 7500 kg witte kool 5.90—13.60. 33.000 kg rode kool 22.70—29. 67.000 kg gele kool 911.90, 1000 kg uien 5657, grove uien 58. driel. 36. 2000 kg wit lof I 45—48. II 41. Ill 27—36; 500 kg peen II 21.40, III 23.40. voor wederzijdse steun binnen Europa tekenen. De enige steen die geworpen werd, en een rimpeltje veroorzaakte in de oppervlakte van de eensgezindheid tijdens de besprekingen. was het pleidooi van de Portugese afgevaardigde da Mata, Spanje ook te laten delen in de hulp van het herstelprogramma. Dit pleidooi werd in volslagen stilte aangehoord. Het werkcomitG zal deze kwestie bestuderen. Ongetwijfeld zijn de resultaten van Parijs een bewijs, dat men vlug overeen komen k a n en dat mits goede wil en respect voor elkaars be- langen aanwezig is, een samenwerking ten goede niet is uitgesloten. Van de verdere internationale berlchten is er Cen, dat opvalt. Een Zweeds geheim militair plan, dat informatie van groot belang bevatte, is verdwenen. Hoewel misschien ten onrechte, kan het niet anders of aller ogen richten zich hiermee in verband Oostwaarts. Hangt het zwaard van Kremlin's Damocles boven Stock holm? Is de diefstal het eerste openbare feit van een" Russische infiltratie in Zweden? De Zweden stellen zich deze Vragen en tonen zich welwillender tegenover de West-Europese Unie. Gaat de Finse maarschalk Mannerheim alleen zijn dokter in Stockholm raadplegen of kan deze bij uitstek geschikte anti-communistische advi- seur voor de Zweedse regering van enlg nut zijn? De komende weken zullen dit wellicht uitwij- zen. Een nieuw complot aan de Goudkust is ont- dekt. De Engelse Gouverneur Sir Gerald Creasy nam onmiddellijk maatregelen. Troepen gingen havens bewaken, evenals krachtstations, post- kantoren, telefoon- en radioBtations, en zieken- huizen. Een algemene staking dreigt na nieuwe woelingen in Kumasi. Doden zijn aan Engelse zijde gevallen. Het rommelt wel geducht in het Engelse koninkrljk, juist op het moment, dat eenheid zeer voor de veiligheid van het gehele imperium gebodSfi is. Ons inziens zijn de Afri- kaanse bezittingen van Engeland nog niet ge- heel rijp om aan de eisen, die de dominion-sta tus van de bestuursorganen vraagt, te voldoen. De pogingen van het Engelse moederland in die richting zijn er des te lofwaardiger om en de onlusten een sabotage van goede bedoelingen. Zeven dagen lang zijn weer de kranten van de persen gekomen en de lezers hebben de be- richten over de internationale toestand verslon- den. De bestaande angstpsychose kan dan wel kenmerkend zijn voor de situatie, een defini- tieve oorlogsdreiging behoeft niet er onver- breekbaar aan te worden verbonden. We moeten stoppen over oorlog te praten, daar we anders het gevaar lopen geen uitweg te zien en In het onvermijdelijke te berusten. Sic transit. ONDERTROUWD: J. J. P. SPRINKHUIZEN en C. A. BIJMAN Huwelijksinzegening om 10 uur op Donderdag 8 April in de H. Laurentiuskerk te Oudorp. Receptie: van 35 uur Oudegracht 130, Alkmaar Toekomstig adres: Friese- weg E 14, Oudorp (N.H.) 29 Maart a.s. (Twede Paasdag) hopen onze ge- liefde ouders D. MEIJER en G. MEIJER-v. KLEEFF, hun 25-jarige echtverenl- te herdenken. Tevens herdenken zij dan het 25-jarig bestaan van, de zaak. JAAP COBY Snaarsmansl. 70, Alkmaar Receptie: 29 Maart van 3 tot 5 uur in ,.Het Wapen van Haarlem", Nieuwe- sloot 59. De 25ste Maart 1948, hopen onze geliefde Ouders L, GROEN A. J. GROEN- VAN LANGEN hun 12Vi jarig Huwelijks- feest te herdenken. En het is ook 12'/i jaar dat de zaak bestaat. Dat de goede God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen Annie Ati- Andre Gerard Jopie Greet je Tinl Elly en Louis Gelegenheid tot feliciteren 25 Maart thuis 's middags na 2 uur Waarland, 20 Maart 1948 Kerkweg D 30a Groot Verzekeringsconcem heeft varia portefeuille besehikbaar voor actief a«surantiebezorger. Br. no. 12044, bureau v. d. blad. FLINK NET MEISJE gevraagd, boven 23 jaar. Mevr. LAMBO-KEIJZER, Handellaan 39, Naarden. Gevraagd: Aardbeienwie- ders bij C. DE WAARD, Westerweg C 339, Heiloo. G. Apeldoorn maakt be kend. dat hij van een ar- beider voorzien is, met dank voor aanbiedingen Oosterzjj T 182, Heiloo. Te koop: 20 snees sprui- tenstruiken en 450 kg Be velanders A.B. 25—28, bij N. v. Schagen, Rustenbur- gerweg. H H. Waard Zd. Te koop in goede st. zijnde aardappelsorteermachine schoksysteem. G. Kramer, Speketer F 11 bij Waar land. Te koop, z.p.: lange witte jurk voor PI. H. Commu- nie. 1314 j. H. Schouten. Berkenlaan 8, Bergen NH Te koop: een plattewagen en een driewielder kar bij JOH. SPRUIT, Diepsmeer C 10, Oudkarspel. Openlijk dank aan God voor verkregen gunst door de krachtdadige novene van Maria der 3 Weesge- groeten. N. K., Alkmaar Gevraagd: Hulp 1. d. huis- houdlng van 8.30 tot 12.30, in staat enigszins zelfst. te werken. Melden na 6 uur n.m. Cabeljau- straat 8, Alkmaar. Biedt zich aan R.K. meisje v. d. huish. of winkel, S dg. per week. Brieven no. 12064, bureau v. d. blad. Net meisje zag zich gaar- ne geplaatst als leerllng kapster of leerling ver- koopster. Brieven no 12073 bur. v. d. blad. Daar mijn vrouw niet veel mag doen en de kinderen uit het buitenland voor enige weken op bezoek komen. zoek ik voor die tijd (eind April) een FLINKE NETTE HULP Goed loon. v. d. Helst- straat 21, Alkmaar bij Rem- brandstr. Na 4 uur aanm. Gevraagd 2 grondwerkers J. BLOM, Kerkepad A 164 Zd, Scharwoude. Te koop: chique wit-kan- ten brnidsjapon met sleep en satijnen onderjurk. Br. no 12033, bur. v. d. bl. TE KOOP: 1 Gazelle motorcarr.; 1 Vtlliers motorcarr.; 1 OK Suprime motorrijw.; 1 bak- kercarr.; 1 kinderwagen en alle maten banden. Motor, carr. en rijwiel- handel, verhuur- en reparatieinrichting J. LEEUWANGH,, Llmmerhoek 8, Alkmaar Te koop: luchtbandenwa- gen 2"« ton, platte wagen op ijzer. J. v. d. RERG. Westerweg C 145. Heiloo. Ca. 2000 bos dekrlet, tev. 2000 kg hooi te koop. Te bevr. F. v. d. Hevden. Hereweg B 55, Oudorp. Te koop: Ameublement en eikenhouten tafel. Stationsweg K 62, Heiloo Te koop ongeveer 8000 Aardbeienplanten dubb. Amazone van de klei. Wed. P. Dekker A 40 te Obdam Te koop een goed onder- houden glazen wagen op collingsassen. C. Koeman Terdiek A 100, N. Nie- dorp. Aangeboden: Oosthoek's encyclopaedy (13 dig.) in pr. st. f 150. Brieven on der no. 12055. bur. van dit blad. Aangeboden pl.m. 5000 kg. voerbieten (groenkraag) Adres: Th Kuilboer, Oterleek. Woningruil. Kleine woning voor grotere woning. Zeer gt'sch. voor echtpaar z. kinderen. Alkmaar. Br. o, no 12081, bur. v. d. blad Tot uiterlyk 15 April a.s. bestaat er gelegen heid om zich voor het in September 1948 aan- vangende studiejaar als student te laten in- schrijven. Vereisten o.a.: Einddiploma 5-jarige H.B.S. of Gymnasium. De leerlingen die dit jaar eind- examen doen kunnen zich eveneens opgeven. Uitvoerig prospectus kosteloos verkrijgbaar op schriftelijk verzoek onder no. 104 bij het Mi- nisterie van Financien, afd. Personeel v. d. Belastingdienst te 's-Gravenhage. (ook voorman-schilder) gevraagd. Leeftijd 25 a 30 jaar. Bij gebleken geschiktheid kan vaste aanstelling volgen (met pensioenregeling). Sollicitaties schriftelijk met alle gegevens aan de Ver. v. Volkshuisyesting ..Alkmaar" te Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5