Papanek mag zijn stem laten horen Voor Alkmaar en omgeving Cadogan: „Wij moeten voor de gek laten houden m Socialisten eenstemmig tegen Haags Congres voor Ver. Europa Italie aanvaardt het voorstel Grote Drie inzake Triest Mgr. Sramek en Mgr. Hala Oud-minister Dr. Huysmans ten grave gedragen Tsjecho-Slowakije in de Veiligheidsraad Benesj als getuige naar Lake Success? 55 millioen extra GEEN POLITIEKE VERPLICHTINGEN BIJ MARSHALL-HULP AANVAARD Tegen-congres op 25 April te Parijs Joego-Slavie protesteert maar wil toch onderhandelen bij ontvluchtingspoging gearresteerd Plechtige ilitvaart te Den Haag am Het anti-commu- nistisch front Hoofdredacteur H. N. Smfts, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 23 MA ART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11487 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren de klacht van Chili over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije in behandeling ge- nomen. De Raad besloot allereerst Dr. Jan Papanek, de door Praag ontslagen TsjechoSlowaaksche vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties toe te laten bij de behandeling van de zaak. Onder applcrus van het publiek nam Papanek plaats aan de con- ierentietafel. De bezoldiging von burgemeesters Kardinoal von Preysing naar Rome RAPPORT HERZIENING CRONDWET CEREED Vrouw bestal ouden van dagen Rangeerder gedood Ex-koning Michael bij President Truman voor Oostenrijk, Frankrijk en Italie Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Maan- dag, na een bespreking van nog geen half uur, bij accla- matie een voorstel aangeno men van de commissie van toewijzingen tot onmiddellijke schenking van 55 millioen dol lar aan Oostenrijk, Frankrijk en Italie, in afwachting van de goedkeuring van de hulp- verlening op lange termijn. Deense Paasverloven. beperkt Mevrouw Roosevelt naar Soestdijk Niet alleen de voetbal, maar ook de paardensport trekt in Enge- land enorme belangstelling. Zij geeft vaak aanleiding tot opwin- dende scenes, maar ook tot schilderachtige momenten, waarvan wij er hier een brengen. Scandinavie onder de schaduw van het Kremlin. De premiers van Zweden, Noorwegen en Denemarken kwamen in Stockholm bij een met het oog op de uitvoering van het Marshall-plan als afweermaatregel tegen de dreiging uit het Oosten, waaraan thans o.m. de vierde Scandinavische staat Finland onderhevig is. Van links naar rechts: Einar Gerhardsen (Noorwegen), Hans Hedtoft (Denemarken) en Tage Erlander (Zweden). DOCH IN DE CEEST VAN TITO-TOGLIATTI Dr. Schumacher ernstig ziek Finse delegatie in Moskou Tsjechen werken op Zondag De doodstraf in Luxemburg Hoog bezoek bij Matthaeus Passion MOTIE TEGEN DE AMSTER- DAMSE WETHOUDERS Staking van vervoerders van bouwmaterialen Zware ontploffing te Haifa Amerikaanse tanks voor Tur- kije. Het Turkse vrachtschip „Yazgat" tijdens het laden van tanks en ander oorlogsmate- rieel in de Ver. Staten. Deze leveranties geschieden als deel van het militaire hulpprogram- ma voor Turkije. Melk en boter in Belgie vrij Tabakfabrikcnt knocide Nieuuu Noordhollands Papanek gaf een uitvoerige uit. eenzetting van het proces van de vernietiging van de Tsjecho-Slo waakse democratie, waarmee reeds voor het einde van de oorlog door de Sovjets en de communisten be-, gonnen werd. Als voorbeelden noemde Papanek: 1. Na de bevrijding werd een Tsjecho-Slowaakse regeringsdelega. tie door de Sowjet-Russische mili- taire macht verhinderd contact op te nemen met de Karpatenbevol- king. 2. Toen Benesj en zijn adviseurs in 1945 in Moskou kwamen dreven de communisten met behulp van Sowjet-Russische druk hun eigen opbouwprogram door en deden communisten benoemen in sleutel- posities van de regering. 3. De Sowjet-Russen trokken de controle op de Tsjechische-Slowaak- se uraniummijnen aan zich. 4. Sowjet-Russische druk in Juli 11. noodzaakte 't Tsjecho-Slowaak se kabinet van het besluit tot deel- neming aan het plan-Marshall te- rug te komen. Dr. Papanek verzocht de Veilig heidsraad president Benesj naar de V. N. uit te nodigen om bevestiging te geven van „het feit. dat hij ge- d won gen was de dictatuur van Gottwald te aanvaarden. omdat hij het verschrikkelijke bloedbad, dat anders het gevolg geweest zou zijn, niet op zijn verantwoording wilde nemen Papanek zeide verden ..Ik wijs alle beweringen, dat Benesj een vrij man zo'u zijn. van de hand. Wanneer hij vrij was. zou hij afge- treden zijn Voorts betoogde Papa nek, dat de coup in Tsjecho-Slowa kije meer betekend dan een bin- nenlandse aangelegenheid. Hij zei de, dat zich tijdens de coup Sow jet-Russische agenten bevonden on der de gewapende groepen in de Naar het ANP verneemt is bij de Raad van State een wetsontwerp anhangig. waarbij de gemeentewet zodanig kan worden gewijzigd, dat de weg wordt gebaand voor de voorstellen van de commissie-de Quay met betrekking tot de bezol- diging der burgemeesters. Kardinaal Graaf von Preysing, bisschop van Berlijn, zal begin April naar Rome vertrekken om op het Vaticaan over de toestand der kerk in Oost-Duitsland verslag uit te brengen. Naar wij vernemen heeft de Grondwetscommissie 'haar rapport thans aan H.M. de Koningin aange- boden. Tevens kan worden verwacht, dat de regering in de loop dezer week naar de Raad van State om advies zal zenden een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet ten einde een nieuwe rechtsorde voor de in art. 1 der Grondwet genoemde grondgebieden te kunnen voorbereiden en vestigen alsmede strekkende tot invoering van het instituut van staatssecreta- rissen. De recherche te Deventer heeft een 35-jarige gehuwde vrouw ge arresteerd, die een lange reeks van diefstallen op haar geweten heeft, gepleegd in de grote gestichten voor oude lieden te Deventer. Zij kwam daar geregeld binnen, liep de gestichtsgangen door en sloop in kamers, waar op dat ogenblik nie- mand thuis was. Daar roofde zij geldsommen, linnengoed, sieraden, huisraad en distributiebescheiden. Bij een sprong op een rangeer- locomotief is de Beverwijkse ran geerder bij de Kon. Ned. Hoogovens H. van der Kolk, uitgegleden en onder de wielen van de machine terecht gekomen. Hij werd op slag gedood Het ongeval geschiedde bij het rangeren van wagons tussen de> walserijen Oost en West. Ex-koning Michael van Roemenie heeft op het Witte Huis een be- leefdheidsbezoek aan President Truman gebracht, dat een kwartier duurde. Na afloop verklaarde hij tegenover de pers, dat hij hoopte de Troon spoedig weer te bestijgen. Op de vraag of de President deze hoop met hem deelde, antwoordde Michael „Ja". straten van Praag en dat getuigen hiervan, thans in Duitsland of in Londen verblijvend, zich bereid ver- klaard hadden voor de Veiligheids raad verklaringen af te leggen. Ook verklaarde Papanek, dat Polen aanvankelijk er in had toe- gestemd aan de conferentie over 't plan-Marshall deel te nemen Het besluit werd echter niet bekend ge- maakt. Na Papanek sprak sir Alexan der Cadogan. de Britse vertegen woordiger. Hy zeide: Bij het be- oordelen van deze kwestie moe ten wij zorgvuldig nauwkeurig en objectief zijn, doch boven alles moeten wij er voor oppassen ons niet te gemakkelijk voor de gek te laten houden. Alexander zeide, dat de Raad geen absoluut bewijs voor Sowjet- Russisch ingrijpen in de Tsjecho- Slowaakse crisis kon verwachten, doch dat het voorbeeld van wat de Sowjet-Unie in andere landen had gedaan als achtergrond genomen moest worden. Wij weten b.v. omtrent voorberei- dingen welke gemaakt worden om de communisten in Italie te helpen, aldus Sir Alexander. „De Italiaanse regering heeft wa- penen ontdekt welke uit Joego- Slavie voor de Italiaanse commu- nistische partij in de laatste weken zijn ingevoerd." De laatste coup in Tsjecho-Slo wakije, zeide Sir Alexander verder, is in zijn werk gegaan volgens de al te typische communistische tech- niek. Vassily (Oekraine) zeide. dat al het rumoer en de krokodillentra- nen over de zgn. Sowjet-interven- tie in Tsjecho-Slowakije de aan- dacht moesten afleiden van de Amerikaanse interventie in Azie, Europa en Latijns Amerika. Herman Santacruz (Chili) en dr. Jose Arce (Argentinie) protesteer- den beiden tegen wat zij noemden de „onbeschaamdheid" van enkele beschuldigingen van Tarasenko De Deense minister van defen- sie, Rasmus Hansen, heeft voor een deel van de jonge Deense officie- ren en onderofficieren het Paas- verlof ingetrokken. De verloven van de mfnderen gaan gewoon door. Uit officiele bron werd Maan- dagavond vernomen, dat men ver wacht, dat de Deense regering bin- nenkort misschien wel morgen onderhandelingen zal beginnen met de Britse bezettingsautoritei- ten om de Deense brigade in het Deense schiereiland Aurich, te ver- plaatsen naar Zuid-Sleeswijk. even ten zuiden van de Deense grens. Op die manier zouden de Deen se stoottroepen binnen een dag alle p'unten van Denemarken kunnen bereiken. Naar wij vernemen zal mevr. Eleonore Roosevelt gedurende haar verblijf van twee tot drie dagen in ons land, in de tweede helft van April, in het paleis Soestdijk logeren. QE INTERNATIONALE socialis- tische conferentie, die Zondag te Selsdon in Engeland is geopend, ter bespreking van het Marshall- plan. hecft eenstemmi"; oesloten Tsjecho-Slowakije, tezamen met Benesj, werd hij vice-premier onder Fierlinger en daarna onder Gott wald. Door ziekte werd hij later ge- hinderd in zijn werkzaamheden doch enkele maanden geleden besloot hij toch persoonlijk de verkiezings- campagne voor de Volkspartij te leiden. In de weken, welke aan de regiemswisseling voorafgingen, nam hij stelling tegen de communistische partij. Mgr. Jan Sramek, de voor- malige Tsjechoslowaakse vice- premier, en Mgr. Hala, de voor- malige Minister van Posterijen, zyn Zondag gearresteerd toen zij poogden zonder toestemming per vliegtuig Tsjecho-Slowakije te verlaten, aldus is te Praag offi- cieel medegedeeld. Sramek en Hala zouden van plan zijn geweest gebruik te maken van een speciaal vliegtuig van buiten- landse herkomst, dat hen van een civiel vliegveld bij Rakofnik, ong. 65 K.M. ten Noordwesten van Praag zou ophalen. Het zou te verwachten geweest zijn, dat dit zelden gebruikt vliegveld op een Zondag verlaten was en dat een vreemde machine er zonder tegengehouden te worden zou kunnen landen en starten. Toen de monseigneurs Zondag j.l. op het vliegveld kwamen. aldus de officiele mededeling. vonden zij er echter alles in vol bedrijf vanwege de nationale extra-arbeidsdag, op welke alle Tsjecho-Slowaken ver- plicht zijn de Zondag als een werk- dag te beschouwen. De buitenlandse machine landde niet, doch de twee voormalige ministers werden gear resteerd. Volgens de officiele mededeling waren Sramek en Hala in het bezit van een grote som aan Tsjecho-Slo waakse en buitenlandse valuta. Be- halve twee vreemdelingen is nog een aantal andere personen gear resteerd in verband met hulpverle- ning aan de twee voormalige mi nisters bij hun ontvluchtingspoging. De twee ex-ministers hadden de be- schikking gekregen over het vlieg tuig, dat hen mee had moeten voe- ren, met de hulp van diplomatieke ambtenaren van een „zekere vreem de mogendheid". Het Actie-comite van de Tsjecho- Slowaakse Volkspartij heeft beslo- ten Mgr. Sramek. op grond van zijn poging tot ontvluchting, te royeren. Mgr. Hala is reeds 6 Maart jl. uit de paVtij gestoten. Mgr. Sramek is de stichter en, sedert 1918, voorzitter van de Tsje cho-Slowaakse Chr. Volkspartij. Van de oprichting van de Tsjecho- Slowaakse republiek af heeft mgr. Sramek deel uitgemaakt van de regering. Na de bezetting van Bohe- men en Moravie trad hij naast Pre sident Benesj op als leider van het Tsjecho-Slowaaks verzet in balling- schap, dat te Parijs gevormd werd en daarna voorzitter van de Tsje cho-Slowaakse -jegeringsraad in de vreemde, welke na de ineenstorting van het Poolse front te Londen werd ingesteld. Na zijn terugkeer in ITALIE heeft gisteren de rege- ringen van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk doen weten, dat zij' het voorstel hetreffende de teruggave van Triest aanvaardt. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken. graaf Sforza. heeft in een radiorede er erken- telijkheid van zijn land jegens de drie landen tot uitdrukking ge bracht. Inmiddels heeft de regering van Joego-Slavie gisteren bij de rege- ringen van de Grote Drie ten krach- tigste geprotesteerd tegen de wijze, waarop het voorstel inzake de terug gave van Triest aan Italie was ge daan. Het meest belangrijke is ech ter dat Joego-Slavie het voorstel zelf niet van de hand wijst. Men gelooft. dat de protest-nota de deur nog steeds open laat voor Joego- Slavie, om hetzij een positieve, om hetzij een negatieve beslissing te nemen. De Joego-Slavische nota zegt. dat het voorstel tijdens de verkiezmgs- campagne slechts de chauvinistische haat tegen het Joego-Slavische volk kan aanwakkeren, terwijl het aan de andere kant slechts zal leiden tot een verscherping van de bmnen- landse politieke verhoudmgen in Italie. De Joego-Slavische minister van buitenlandse zaken, dr. Simich, In de geheel gevulde St Pa- schaliskerk te Den Haag is giste ren de plechtige requiem gehou- den voor dr G. W. M. Huysmans. in leven oud-minister van finan- cien en van economische zaken. Voor het hoogkoor stoncl net stoffelijk overschot opgebaard. Even voor het begin der plech- tigheid legde de waarnemend hofmaarschalk kapitem-vlieger R. van Zinnicq Bergmann namens H.M. de Koningin 'n grote krans van witte bloemen bij de baar. De plechtige H. Mis van Requiem werd gecelebreerd door een broe- der van de overledene, dr Huys mans. professor te Rolduc. Hij werd geassisteerd door twee zwagers van de overledene, pater b Janssens en dr J. Janssens uit Boxtel. Als ceremoniarius fungeerde pa ter R. Deken OFM, kapelaan der parochie van St Paschalis. Aan de zijalt.aren celebreerden pastoor K.. Janssens uit Tilburg, deken van de Loo uit Terborg en kapelaan van Campen uit Eindhoven, Het zang- koor voerde de Gregoriaanse ge- zangen uit. In het priesterkoor hadden o.a. plaats genomen de pauselijke inter- nuntius, mgr P. Giobbe, vergezeld door zijn secretaris. mgr O. Rossi, mgr van do Loo, officiaal van het aartsbisdom. mgr dr Th. Verhoe- ven, directeur van het centraal bu reau van het onderwijs. de deken van Den Haag. kanunnik Pompe en de deken van Eindhoven, pastoor H. Heezemans. Ter rechterzijde voor de Com- muniebank had plaats genomen de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, kapitein van Zinnicq Bergmann. ter linkerzijde de mi nister-president, dr L. Beel. De plechtigheid werd verder by- gewoond door nagenoeg alle leden van het kabinet en verscheidene oud-ministers. o.a. de her en prof. Gerbrandy, Neher. mr Steenberghe, voorts de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de heren prof, mr R. Kranenburg en mr J. van Schaik en leden van beide colleges, de deken van het corps diplomati que. de heren mr dr F. Houben, commissaris der Koningin in Lim- heeft Maandagavond verklaard, dat de Joego-Slavische regering bereid is de overdracht van Triest aan Italie in overweging te nemen. Joe go-Slavie is bereid tot een compro- mis, waarbij Triest aan Italie ge- geven zou worden en Joego-Slavie de stad Gorizia zou behouden. Joe go-Slavie is bereid met Italie te onderhandelen in de geest van de besprekingen tussen Tito en Togliatti de leider der Italiaanse socialisten. Amerikaanse functionarissen heb- hen zich scherp tegen wat zij noem den de „onbeschaamdheid" van het nieuwe Joego-Slavische voorstel om het probleem Triest op te lossen. gekant. Zij lieten er geen twijfel over bestaan, dat de Ver. Staten het voorstel zouden afwijzen. Dr Kurt Schumacher, de leider van de Duitse sociaal democratische partij, is ernstig ziek. Men vermoedt dat hij long' tsteking heeft. Dr. Schumacher is naar Engeland gekomen als leider van een dele gate op de internationale socia- listische conferentie inzake het plan-Marshall, maar kon de ope- ningszitting van gisteren met by- wonen. burg, prof, dr J. de Quay, commis saris der Koningin in Noord-Bra- bant en ir J. Ridder de Van der Schueren, mr H. Kruls, chef van de generale staf, luitenantr-generaal ir M Tans, gouverneur der residentie mr W. J. A. Visser, burgemeester van s Gravenhage, professoren van de katholieke economische hoge- school te Tilburg en door vele amb tenaren van het departement van economische zaken. Na de plechtigheid in de St Pa- schaliskerk werd het stoffelijk overschot van dr Huysmans over- gebracht naar Eindhoven, waar de begrafenis op het St Catharine- kerkhof geschiedde in tegenwoor- digheid o.m. van de vertegenwoor diger van H. M. de Koningin. Van de departementsgebouwen te 's Gravenhage woeien de vlagge'n halfstok. het Congres voor een Verenigd Europa, dat in Mei te Den Haag zal worden gehouden, te boycot- ten. Voorts is de conferentie tot het besluit gekomen. dat de ileui moet worden opengehouden voor het deeinemen van de Oost-Euro- pese landen aan het Europese her- stelprogram. Het Congres nam de volgende resoluties kan: 1. Aan de Marshall-hulp mogen geen politieke verplichtingen wor den verbonden; 2. Het Spanje van Franco moet men uitsluiten. Men besloot voorts op 25 April te Parijs een conferentie over de een- heid van Europa te beleggen. Besloten werd op het tegen-con- gres van socialistische partijen te Parijs de te voeren politiek te be- palcn en het strcvcn van de' soeialis tische partijen naar een verenigd Europa te coordineren. In een ge- meenschappelijke verklaring der gedelegeerden uit veertien Euro pese landen wordt gezegd, „dat het denkbeeld van een Verenigd Europa slechts van corruptie van de zijde van reactionaire politici behoed kan worden, indien de socialisten zich aan het hoofd der beweging stellen". Aangaande het plan-Marshall zegt de verklaring, dat, zolang de Ver enigde Staten van Europa" nog niet tot stand gekomen zijn, het van groot belang is, dat de zestien be- trokken landen hun bestaande ge- meenschappelijke organisatie te Pa rijs versterken, opdat zij een ge- meenschappelijke politiek aan de regering der V.S. kunnen tonen. Voorts wordt de uitbreiding der in ternationale Europese ..planning" verzocht om de onderlinge afhanke- lijkheid tot de juiste vorm te doen komen en vooral ook de verleiding tot afscheiding tot een minimum te herleiden. De Finse delegatie, die onderhan delingen zal voeren over een ver- drag van wederzijdse hulp, is te Moskou aangekomen. Zij werd o.a. door Wisjinsky. de Sowjet-onderminister van Buiten landse Zaken, begroet. Meer dan 4 millioen fabrieksar- beiders. mijnwerkers en bouwvak- arbeiders hebben Zondagj 8 uren onbetaalde arbeid verricht. Het was de eerste van een reeks door de regering aangemoedigde over- winningswerkdagen. Het loon, dat de arbeiders zouden hebben moe ten ontvangen komt ten goede aan het internationale steunfonds voor kinderen en het fonds tot hulpver- lening aan de Griekse revolutio- nairen. De Luxemburgse Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft haar goedkeuring gehecht aan een wet, krachtens welke ter doodveroor- deelden gefusilleerd zullen worden. Deze wijze van terechtstelling werd sedert de bevrijding voor politieke misdrijven toegepast. hoewel het Strafwetboek voorschrijft, dat te- rechtstellingen met de bijl moeten geschieden. De socialistische Ka- merfractie had een motie ingediend om de doodstraf af te schaffen. Deze motie werd evenwel met 31 tegen 16 stemmen verworpen. V66r de oorlog werden doodvonnissen in Luxem burg kracntens het gratie-recht van de Groothertogin steeds veranderd in levenslange dwangarbeid. Naar wij vernemen zal de Mat thaeus Passion te Naarden op Goe- den Vrijdag, uitvoering van de Nederlandse Bachvereniging, wor den bijgewoond door de nieuwe Britse Ambassadeur Sir Philip Ni chols, de Australische, Deense en Spaanse gezanten. de Engelse vice- admiraal Sir Wallter en 10 leden van net Internationale Hoge Ge- rechtshof. De voorzitter van alle fracties in de Amsterdamse gemeenteraad, behalve die der CPN, zullen in de zitting van Woensdag a.s. bij mon- de van de voorzitter van de PvdA- fractie een motie indienen waarin de beide communistische wethou- ders worden verzocht hun zetels ter beschikking te stellen, omdat zo zal in de motie tot uitdrukking worden gebracht zij gekozen zijn in het vertrouwen, dat zij als de- mocraten zouden handelen, welk vertrouwen nu niet meer aanwe- zig is. In de gemeenteraad van Bever- wijk is een door vier leden der KVP ondertekende motie ingediend die met alle stemmen, behoudens die der communisten, werd aange- nomen. Daarin wordt besloten in het vervolg geen leden, behorende tot de communistische partij Neder- land te benoemen in commissies van voorbereiding, bijstand enz. Een reeds wekenlang voortdurend conflict tussen de steenzetter en de plaatselijke bedrijfsgroep bouwvak- ken der EVC enerzijds en het be- stuur van de vereniging van han- delaren in bouwmaterialen ander- zijds heeft vanmorgen geleid tot 'n algemene staking onder de vervoer ders van bouwmaterialen en steen- zetters te Amsterdam. Ruim 100 arbeiders hebben het werk neerge- legd. zodat de werkzaamheden aan bouwobjecten aan ernstige vertra- ging onderhevig worden, indien de staking niet spoedig wordt opgehe- ven. In het dicht bevolkte Arabische kwartier van Haifa heeft zich Maandagmiddag een zware ontplof fing voorgedaan, tengevolge waar van een geheel woningblok inge- stort is en vele gebouwen beschadigd zijn. Men vreest, dat er vele doden en gewonden zijn. Joden zouden in legeruniformen twee vrachtauto s, voorafgegaan door een jeep, in een Arabische straat gereden hebben en na de auto's tot stilstand te hebben gebracht in de jeep ontko- men zijn. Woedende arabieren over- vielen na de ontploffing Britse pantserwagens en trachtten wapens te roven. Men is van mening, dat deze daad een represailie is o"p iiel bombarderen van de Joodse haven- wijk, 34 uur eerder. Vier Britse officieren van de luchtlandingstroepen, die tegen de tijd van de ontploffing in een jeep rondreden, zijn door de arabische politie gearresteerd. Britse officie ren hebben het gebied naar hen af- gezocht. De brandweer is de na de ontploffing uitgebroken brand spoe dig meester geworden. De Belgische Ministers van Voed- selvoorziening en van Economische Zaken, resp. de heren Moeps de Fernig en Duvieusart, hebben ver klaard, dat met ingang van 1 Mei a.s. de melk en de boter in Belgie vrij van distributie zullen zijn. De prijs van gei'mporteerde boter zal van dat tijdstip af van fr. 95 tot fr. 80 worden verlaagd. Naar de heer Moens de Fernig in antwoord op een desbetreffende vraag mededeelde, zal de suiker in September a.s. worden vrijgegeven. Door rechercheurs van de C.D.E.C. is, naar aanleiding van een tekort in de bonnenvoorraaH, een onder- zoek ingesteld bij de kerftabak- fabrikant W. te 's Hertogenbosch. Hierbij bleek, dat W. kans had ge- zien om gedurende een kort tijds- bestek minstens 60.000 rantsoenen tabak buiten de distributie om te verkopen. De hem voor representa- tieve doeleinden toegewezen tabak was eveneens clandestien verkocht. Naast zijn gewone boekhouding bleek de fabrikant er nog een bii- zondere kas op na te houden om de belastingen te ontduiken. Naar deze manipulates wordt thans een on- derzoek ingesteld. W. is in verze- kerde beparing gesteld en voor 2700 rantsoenen tabak, welke voor ver- zending gereed, lag. werd in beslag genomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1